Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Atoom! D op Is Nieuwe ScliiÉinisclie Comil met gratis GtiltatreerJ ZralapliM jrijs 10 d. p. ureei, 0.45 p. umd, flJa p. 3 ui 3öste Jaargang. Vrijdag 25 Januari 1907. No. 8717. feuilleton. Buitenlandsch Nieuws. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. ÜimteïaiaiMi ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f'.2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil- ljjke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. RUSLAND. Het ontslag van admiraal Birilef, als minister van Marine, heeft onder tameljjk vreemde omstan digheden plaats gegrepen. Verleden week verscheen de minister naar gewoonte op audiëntie bij den Tsaar. De keizer ontving hem vriendelijk en roerde geen enkele politieke aangelegenheid aan. Bij zijn vertrek werd den admiraal door een aide-de-camp een omvangrijke memorie overhan digd met de boodschap, dat deze morgen in den ministerraad moest worden besproken. Eenigszins verrast, bestudeerde de admiraal het document. Het behelsde een volledig ontwerp over marine-hervorming, waarvan den minister tevoren geen syllabe was medegedeeld. Het ontwerp was door twee hotdignitarissen uitgewerkt. In den ministerraad bestreed de minister het ontwerp. Zijn argumenten werden door den raad verworpen. Dien eigen avond nog altijd zonder voorbe" reid te zijn vernam admiraal Birilef, dat men een opvolger voor hem zocht. Onder deze omstandigheden bleef hem niets over dan zjjn ontslag in te dienen. Men zou hieruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat de homogeniteit van het Russische Kabinet slechts in theorie bestaat. ENGELAND. Volgens een bericht uit Londen, zal het wetsontwerp op den aanleg van een Kanaaltunnel dadelyk na de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede bij het Lagerhuis in komen. FRANKRIJK. De „Corriere d'Italia publiceert een nota ter zake van het Parijsche bericht, dat een ka tholiek bisschop, Vilatte genaamd, te Parijs een vc reen i ging voor den eeredienst heeft opgericht. De nota zegt dat deze geestelijke is een oud bedienend priester, die zich in Indië bisschop deed benoemen door de protestanten genaamd oud katholieken. Hij kwam vervolgens naar Rome, voorstellende zich te beheeren, als men hem ze kere inkomsten verzekerde. Men weigerde echter hem aan te nemen. De commissie uit de Fransche Kamer heeft goedgekeurd het rapport van den heer Flaudin strekkende tot aanneming van het regeeringsont- werp op de voorafgaande verklaring der open bare bijeenkomsten (eeredienst inbegrepen). Revoil, totdusver gezant van Frankrijk te Hern, is naar Madrid overgeplaatst. Senator graaf d' Aunay volgt hem te Bern op. Graaf de Beau- caire, onderdirecteur aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken, is gezant te Kopenhagen geworden, in plaats van Crozier. Descos, gezant te Teheran, gaat naar,Belgrado. De la Martinière, (Uit het Engelsch.) 55) 'En, nadat vrouw en kinderen aan hunne ver wondering uiting hadden gegeven, ging hij voort: „Een duivelskerel is hij, u mag trotsch zijn PP uw man, juffrouw Rebe. Eigenlijk moest ïk hem die geheimzinnigheid kwalijk nemen; om me zoo niets te zeggen, waar we toch zulke oude vrienden zijn en samen al zoo menig zaakje hebben afgesponnen maar 't komt - r niet op aan, de zaak is kolossaal! Ik zeg u, dat dit telegram van nacht als een bom insloeg. De collega van den nachtdienst heeft mij dadelijk uit de veeren geroepen en ik ben naar mijnheer Von Maltitz gegaan. Nu, daar rookte 't, hoor! Hij zag er uit, als een geest, toen hij; 't hoorde' - - hij wreef zich de handen bij1 de herinnering „ik heb er goo'n vermoeden van, dat "we daar nog wat van beleven zullen. Toen ik hem vroeg, of ik er den aideelingschef melding van zou maken, werd hij op eens ijverig, waar hij anders do zaken zoo gemakkelijk opneemt: wou er zelf heen nu, daar zal hij zijn redenen wel voor hebben vermoed ik!" 'Matbüdie was van kleur verschoten en boog raad van legatie te Petersburg, is tot gezant te Teheran benoemd. - Het «Journal Officiel" maakt een decreet open baar, waarbij het aartsbisschoppelijk paleis te Parijs aan het Ministerie van Arbeid (Min. Viviani) voor den Staatsdienst wordt overgedragen. SPANJE. Het Spaansche ministerie is afgetreden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. (Naar Reuter uit Weenen seint, heeft de Kamer de wet betreffende 'militaire credieten, die onlangs door de delegaties zijn goedgekeurd en bestemd zijn voor de reoganisatie van de artillerie en de uitvoering van het vlootprogramma goedge keurd. Zij zullen gedekt worden door de uitgifte van een leening groot 141 millioen. De commissie uit de Fransche Kamer voor do wet op de reglementeering van het openbare spel, verlangt, dat bij de nieuwe wet bepaald wordt, dat alle aanstellingen in speed-casino's uitsluitend gereserveerd blijven voor Fransche meerderjarige onderdanen, in het bezit van al hun burgerlijke en politieke rechten. De «Tribune" bevat een brief van Lord Elgin, verklarende dat verdere afzending van levensbe hoeften enz. naar Jamaica onnoodig is, daar gou verneur Swettenbam geseind beeft dat ze overbo dig zjjn. De «Tribune" heeft nu de voorbereiding voor de expeditie tot hulpverschaffing gestaakt. Dat president Roosevelt zijnerzijds het pjjn- ljjk incident Swettenham Davis geen aanleiding wil doen zjjn tot eenige verkoeling in de verhou ding tusscben Amerika en Engeland, blijkt uit de nota, welke de adjunct-staatssecretaris Racon aan den Engelschen gezant te Washington, sir Howard, deed toekomen. zich nu diep over de op de tafel liggende cou rant, om hare ontroering niet te laten merken ■en die meester te worden. „U is al ïxet als mijn oudje", zei juffrouw Rebe, terwijl zij Spalting nog eens inschonk, „die is ook dadelijk heftig, als 't gesprek op dien armen inspecteur komt. W,at zijn dat toch voor duistere toespelingen?" Spalting trok alleen diplomatisch de schou ders op. „Afwachten maar!" zei hij. „Ik kon niet wach ten, tot. Rebe zelf komt, ik dacht, dat ik mis schien hier van u wat te weten zou komen, daarom kwam ik hierheennu, ik blijf er bij, we zullen er nog wat van beleven!" Hij hield zich hier niet langer op, maar nam spoedig afscheid. Hoofdschuddend begon juf frouw Rebe de koffietafel af te ruimen. „Wie daar nu wat van begrijpen kon?" zeide ze tegen hare dochters. „Wat is er nu weer met dien Von Maltitz. Het is 't beste maar, dat we va der voorlo-opig niets zeggen van de bezoeken van dien heer, 't is den mannen nooit goed naar den zin te makenik vind 't eigenlijk ook wel vreemd, Von Maltitz is hier nu al voor de vierde maal geweesthedennamid- dag zullen we maar uitgaan, ais hij dan aan belt, dan behoeven we hem de deur niet te openen." Geen der meisjes antwoordde haar; Hedwig was met hare gedachten niet bij de zaak, Ma- thilde daarentegen keek angstig voor zich neer MAROKKO. De troepen van den Sultan vervolgen den kaid Zellal. Er hebben verscheiden gevechten plaats gehad, waarbij vele dooden en gewonden vielen. De troepen van den Sultan maken rijken buit. De woonplaats van Zellal, waar ook Raisoeli is, is aangevallen, maar tot nog toe zonder gevolg. Ken nader bericht meldt: Men zegt dat Raisoeli in zuidelijke richting is gevlucht in ontoegankelijke bergen. SERVIë. In antwoord op de kwaadwillige berichten van de Weensche pers had de Servische regeering een groot aantal buitenlandsche journalisten uitgenoo- digd, in Servië te komen om zich van den waren toestand van het land op de hoogte testellen. Dra na hun aankomst stelden deze journalisten vast, dat de berichten der Weensche pers onzinnig zjjn het is in Servië volkomen kalm. Ik heb de eer, luidt het schrijven, u de ontvangst uwer nota van gisteren te melden, waarin de opmerkingen van den Minister van Buitenlandsche Zaken, sir Edward Grey, betreffende het gebeurde op Jamaica, vervat zjjn. Ik haast mij, u uit naam van den President de verzekering te geven, dat onze regeering de vrijmoedige en bereidwillige hoffelijkheid, van welke sir Edward in dit tele gram blijk geeft, op den hoogstens prijs stelt, en evenzoo de hartelijke gezindheid uwer regeering. Het gevoel, dat het ons land mogelijk is geweest en gegund werd, in deze tijden van nood op prac- tiscbe wijze zjjn vriendschap voor uw volk te bewijzen, schenkt den President buitengewone genoegdoening. De gouverneur van Jamaica seinde gister aan Lord Eloin om den dank van de Regeering van Jamaica o-ver te brengen aan de Regeerin gen van Frankrijk, Denemarken en Haïti voor de hulp aan de kolonie gebracht door de auto riteiten op Martinique, St. Thomas en Haïti en aan de Nederlandsche Regeering voor een aanbod van bijstand door de autoriteiten op Cura5ao. Te Nice is aangekondigd de openbare ver koop van het bontwerk van prinses Louise van België, als de prinses vóór 9 Februari haar hotel rekening van bijna 30,000 francs niet betaalt. De Engelsche publicist Stead, die op het oogenblik te Weenen vertoeft, is eergisteren-avond door den Oostenrjjkschen minister van Buiten landsche Zaken, baron Von Aehrentkal, op audiën tie ontvangen. Stead heeft van de Engelsche regeering de haast officieele opdracht meegekregen, om voor een con- tingénteering, d.w.z. voor de inkrimping tot een vaststaand maximum der staande legers propa ganda te maken. Ook de Keizer is reeds van zijn zending op de hoogte gebracht. Toezeggingen zijn hem natuurlijk nog niet ge daan, maar hij is door de ontvangst, aie hem in Weenen te beurt is gevallen, zeer tevreden gesteld. Vandaag gaat hij met een dergeljjken opdracht naar Berljjn. De te Bombay verschijnende «Pioneer" zegt, dat volgens eene inlichting uit Peshawier de be trekkingen tusschen de Britsche overheden en de Afridis Zahha-Kbel uiterst gespannen zjjn en dat 't er toe zou kunnen komen, dat de regeering ingrjjpende maatregelen zou moeten nemen. De storm, die sedert vele uren verwacht werd, heeft gisteren in het Kanaal gewoed. Er moeten meerdere rampen veroorzaakt zjjn ver scheidene strand vondsten duiden dat aan. Te Londen is een telegram uit Honolulu ont vangen. meldend dat de ex-koningin der Sandwich eilanden, Libbimokulani, afgezet sedert het Britsch protectoraat, met een zwarten prins der Taïti- eilanden zou verloofd zjjn. Het middengedeelte van de stad Polotz in het gouvernement Witebsk (Rusland) is geheel door brand vernield. De stoffelijke schade is ont zaglijk groot. en deed stil en in zich zelve gekeerd hare huiselijke bezigheden, 't Was of 't haar lood zwaar drukte; eene innerlijke stem zeide haar, dat zij niet tot 't geluk geboren was. Met bange vrees zag ze het oogenblik naderen, waarop haar vader weer thuis zou komen. De familie moest intusschen lang wachten; eerst laat in den avond kwam Rebe in zijne woning terug, nadat zijne bagage reeds in den loop van den voormiddag door een dienstman thuis bezorgd was. De commissaris bevond zich in de opgeruim de stemming ter wereld, hoe vermoeid hij ove rigens ook moge zijn geweest. Hij1 kuste vrouw en kinderen recht hartelijk en had voor elk een vriendelijk woord van begroeting gereed. „Zeg, ik heb nog wat van mijn uitstapje in de bergen voor jelui meegebracht," zeide hij schelmsch,„maar geen banknoten van dui zend mark hoor, want dat artikel komt niet zoo veel voor. Heb jelui die dingen nog in je spaarpot? Ja? Goed, laat ze mij dan maar eens gauw zien!" Zijne kinderen waren er aan gewoon, dat de spaarpotten van tijd tot tijd werden nagezien; gehoorzaam haalden zij ze ook nu voor den dag en telden den inhoud voor vader na. „Mooi zoo", zeide deze lachend. „Bekijkt die mooie papiertjes nog maar eens goed en zeg zé dan maar voor goed vaarwel!" Met deze woorden vouwde hij de drie bil jetten in elkaar en stak ze in zijn binnenzak. Knoeiende Kamerleden. Naar aanleiding van het bekende verhaal van den Haagschen briefschrijver van het Huisgezin heeft »L. en V." beproefd eenige nadere bevesti ging of inlichting te verkrijgen. Men deelt het blad van bevoegde zijde mede, dat het geheele verhaal onjuist moet zijn Er zijn sommige leden, die hun redevoeringen lezen maar dit was vroeger veel meer gebruik dan thans. Volgens het reglement moeten de ste nograten dan toch opteekenen en dat gebeurt ook. Wordt een redevoering gelezen, dan moet zy volgens het reglement op de stenografie ttr be schikking van de stenografen worden gesielö. Dit gebeurt ook. Het stenogram wordt daarmede ver geleken. Trouwens, aldus merkt de zegsman verder op, er zijne heele bollebozen in de Kamer geweest, die bun redevoeringen bijna geheel op schuit stelden alvorens ze uit te spreken. Wijlen nr. Kerdijk had zulke uitvoerige aanteekenirgen, oat ze byna ongewijzigd konden worden geuiuai. Mogelijk is dus wel, dat enkele zinsneden, aan de aandacht der stenografen ontsnapt, in ue Handelingen komen zonder dat zjj iqii uitgespro ken, maar van de uitgifte van onuitgesproken redevoeringen is geen quaestie. De Zuid-Afrikitausche tentoonstelling. De Londensche correspondent van de »N. R. Ct." meldt Nader verneem ik aangaande de besluiten van de conferentie tusschen Engelschen en Neueilan ders met betrekking tot de Zuidafrikaanscue ten toonstelling dat de Engelsche commissie 150 ton goederen en voortbrengselen van den Zunlatri- kaanscben bodem, voornamelijk vruchten, ten be hoeve van de Amsterdamsche tentoonstelling be schikbaar stelt op 16 Maart, wanneer de Londen sche tentoonstelling gesloten is, mits de Neder landsche tentoonstellingscommissie alle kosten wil dragen. Die kosten zullen echter de 700 met mogen overtreffen en 250 daarvan zal alleen vergoed moeten worden aan tien afgevaardigden van de Zuidafrikaansche regeeringen die met de goederen naar Amsterdam mee zullen gaan. De kosten van verzending van wat in Zuid-Afrika voor Amsterdam wordt verzameld, zullen met meer dan 400 mogen bedragen. Dr. Brediua. Dr. A. Bredius, directeur van het K. Kab. v. Schilderijen in Den Haag, is, naar wjj vernemen, te Napels door it fluenza aangetast. (N. v d. D.J In- en doorvoer van gedistilleerd. «Staatscourant" no. 21 bevat het Kon. besh-it van 21 Januari 1907, tot bekendmaking van de op 18 Mei 1906 te Berlijn tusscben Neoerland en Duitschland gesloten overeenkomst tot regeling „Wat nu?", zei zijn vrouw verbaasd. „Je wilt toch de kinderen het geld niet weer ar- ne men „nat niet, maar ik heb onderweg rentcgevcnde papieren voor hen gekocht; die mogen ze er voor in de plaats hebbende coupons kunnen ze voor zich zeiven te gelde mattenzie hier, goede staatspapieren, zoo zeker ais goud, ze geven vier percentzie je, daar heeft ieder van jelui nu zijne obligatieen nu, weg er mee in de kast en zonder mijne voor kennis ma.g er niets mee gedaan worden, be grepen Onder vTOolijk gelach deelde hij' de effecten aan zijne kinderen uit en zag, hoe ieder naar ■iü hem ot haar aangewezen lade van de kast ging, om den schat op te bergen. „Eigenlijk vOïi ik ze wel voor jelui bewaren, je k^nt :e toch niet in je spaarpot bergen," meende hij, maar gaf daarop zijn vrouw haar zin, d.e net veel eigenaardiger zou vinden, dat de kin deren zelf het genot van 't bewaren hunner schatten zouden hebben, ,,'t Zij zoo, moeder heeft gelijk, ik wil jelui dat genoegen niet mis gunnen... en nu, zet maar gauw wat op tafel, want ik heb een honger als een wolfen. morgen is 't weer werkdag." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1