8taf!s- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Wetenschappelijke berichten. Uit de arbeidersbeweging. Laatste Berichten. Grond wetsherzieni ng. Zjil minister Staal aftreden Een der Haagsche correspondenten van de „Tel." meldt: Zaterdag-ochtend kwam prins Hendrik onver wacht aan den achteringang van het bureau van den generalen staf op de Kalvermarkt en had ruim een half uur een conferentie met generaal Kool. Gisteren kwam ook minister Staal bij ge neraal Kool. Geruimen tijd confereerden toen deze hooge militairen. Ik verneem, dat een en ander in verband staat met de waarschijnlijke afstemming van de oor- logsbegrooting in de Eerste Kamer benevens met de brochure generaal Smeding. Mocht minister Staal vallen, dan is het zeker, dat generaal Kool aangezocht wordt voor het ministerschap. De vredesconferentie. Over de kwestie van de vermindering der oor logstoerustingen op de Haagsche vredesconferen tie sprekende, merkt de „Temps" op, dat Frank rijk zijn vredesijver slecht te pas zou komen, gelet op den tegenstand Van de verschillende mo gendheden ten aanzien van een de bewapening beperkende internationale regeling. Maar zelfs een dusdanige regeling zou, ook al waren alle mogendheden er voor, het numerieke overwicht van zekere staten niet opheffen kunnen. Onderscheiding'. „De Ingenieur" deelt mede, dat aan den heer D. L. Graadt van Roggen, w.s. i., hoofdinge nieur in Perziscben staatsdienst, het brevet voor het onderscheidingsteeken le kl. in goud van de Orde van Wetenschappen werd toegekend op last van Z. M. den Sjah van Perzië door den mi nister van Openbaar Onderwijs in Perzië, in ver band met zijn beschrijving van de waterwerken en bruggen in Susiana (Zuid Perzië). Voorts dat genoemde ingenieur, thans in commissie in Euro pa, in verband met het aan hem opgedragen Ah- waz irrigatieplan, 2 Februari per s.s. „Staten dam" vertrok tot het doen van een studiereis in Noord-Amerika. Jhr. de Savoruin Lobman. De beer De Savornin Lobman, vernomen heb bende, dat eenige zijner vrienden voornemens zijn hem op zijn zeventigsten verjaardag eenig openlijk blijk te seven van hun vriendschap en sympathie verzoekt »De Ned." mede te deelen dat, ofschoon hij dit voornemen op zeer boogen prjjs stelt, en in andere omstandigheden zulk een blyk zeer gaarne zou hebben aanvaard, het hem het aange naamst zou zijn, indien de dag, voor hem een dag van droeve herinnering, onopgemerkt voorbijging. (Zooals men weet, werd jhr. De Savornin Loh- man onlangs diep getroffen door het verlies van ZLjn ech-genoote.) Vee- en Vleeechkeuren. Ingevolge het besluit van het congres voor openbare gezondheidsregeling, heeft bet bestuur eenige heeren uitgenoodigd als commissie van praeadvies te willen optreden, ter zake de door de regeering aan de orde gestelde en toegezegde wettelijke bepalingen op de vee- en vleeschwaren. Als leden der commissie zijn benoemd dr. M. W. Pijnappel, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, voorzitter; D. F. van Esveld, directeur van de ryks-veeartsenijschool te UtrechtL. E. Goester, pharm.-inspecteur van de volksgezondheid M. Hengevelddistr.-veearts dr. D. A. de Jong, directeur van het abattoir te Leiden dr. J. Poels, directeur van het ryks-seruminstituut te Roiter dam, en mr. H. J. M. Tüysen, lid van den ge meenteraad van Dordrecht, die allen de opdracht hebben aanvaard. (T. v. S. H.) Antirevolutionair geworden. Het is reeds verscheidene maanden geleden, schrijft „Het Vad.", dat de dagbladen berichtten, dat een Joodsch advocaat te 's-Gruvenhage, bedoeld was mr. E. L. van Emden antirevolu- tionnair zou geworden zijn. Bedriegt ons het ge heugen niet, dan volgde toen onmiddellijk een soort tegenspraak. Het heden verschenen num mer van „Haagsche Stemmen," christelijk week blad voor Nederland, brengt ons thans de meest offieieele bevestiging van dit gerucht: mr. Van Emden is nl., blijkens een bericht in dit blad, in de Dinsdag jl. gehouden vergadering van de antirev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje I" tot bestuurslid van die vereeniging gekozen. De De Etuyter fr steil. Thans kan beslist worden meegedeeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden, de De Ruyter- fcesten te Vlissingen zal bijwonen. De Prins zal op den feestdag te 11.20 uur arri- vec.en en te 5 uur vertrekken. De invaart van De Ruyter, zoomede de histo rische optocht, zullen door hem worden in oogenschouw genomen op het bordes van het stadhuis. Z. K. H. zal ook tegenwoordig zijn bij de eerste-steemegging van de Zeevaartschool, ge naamd de De Ruyter-school. Soiréi Amusante. De Zangvereeniging „St. Cecilia," onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, gaf gister-avond met medewerking van het harmo nie-orkest, „St. Ambrosius' de aangekondigde soiree amusante in <Ie gehoorzaal vair bet Rouds- gebouw, die door een overtalrijk publiek tot zelfs op de tribunes was bezet. Een zeer gevarieerd en welgekozen program werd voor dezen avond uitgevoerd. De harmo- nie-afdeeling leidde 't in door uitvoering van de ma.rche ,,L' Agrémente" van Christophe, waar na zij Hilgers' ouverture „Réveil du Printemps" deed hooren. Werd door deze eerste feesttonen reeds eene opgewekte stemming verkregen, wel dra werd die nog verhoogd door ta! van komi sche voordrachten door het koor van „St. Ceci lia" of door een of meer leden afzonderlijk ge-i geven. Een zeer aardig nummer was allereerst de Mirlitonmarsch, waarbij zang en mirlitonspel sa men een vermakelijk geheel vormden. Na de ko mische voordracht „Nelly" of „van de Bruiloft" werd door den heer J. M. V., lid van „St. Cecilia", ook hier het komische stukje „Heintje Visser" gegeven, waarmede hij onlangs in den wedstrijd te Oosterhout den derden prijs in de eerste afdee- ling behaalde. Nadat „St. Ambrosius" ons daarna op Fischer's wals „Am Meeresstrande" vergast had, kregen we een drietal komische voordrach ten, waarbij het lachsucces alleszins op de hand was van St. Cecilia's leden. In „het paartje van Urk," mooi gecostumeerd, deden een twee tal leden zien, wat zij, naast te waardeeren stem- middelen, aan voordragend talent bezaten, „Feest op het durp" werd mede zeer verdiensteijk voor gedragen: maar vooral na St. Ambrosius' fan- taisie ballet van Montagne het „schoonmaken, asjeblieft," waarbij bijzondere toepassingen o.a. op de afgeschafte kermis werden gemaakt, had een verbazend, alleszins verdiend lachsucces. Het tweede deel van het program na de pauze gaf mede zeer aardige nummers. Na dat „St. Ambrosius" Gounod's marche „Tribut - Zaraera" op verdienstelijke wijze ten gehoore had gebracht, gaven St. Cecilia's leden „Tuf-tuf Galop" van A. Arts te genieten. De zangers, be hoorlijk van tufpetten voorzien, zaten daarbij in eene nagebootste automobiel, terwijl de chaffeur in uniform stond te dirigeeren. Had dit nummer een wel verdiend succes, niet minder vielen de volgende voordrachten het humoristisch duo „Kwast en Kwibus," een nieuw nummer „Louw de Koetsier" van J. M. V., en de blekende solo voordracht „Collecte voor de Algemeene armen" in den smaak van het opgetogen publiek. Na Corbins' „valse Santiago" door „St. Ambro sius" werden de laatste voordrachten gegeven. In „Automaten!" werden verschillende stadstoe- standen, o.a. ook weer de afschaffing van de kermis, gepariodeerd. Op het middernachtelijk uur werd gegeven „Het Spookuur," de bekende muzikale scène voor bariton, solo en dubbel kwar- tet van H. Kipper, waarbij een welbekende stem spoedig in Pluto met den gloeienden drietand den volijverigen president-directeur van „St. Cecilia" deed herkennen. Onder de tonen van de finale marsch scheidde het publiek wel voldaan over het vele vermakelijke dezen avond geboden. De zangvereeniging „St. Cecilia" heeft zeker door nog in den carnavalstijd, voor de weken aanbreken die alle publiek vermaak uitsluiten, deze soirée te organiseeren, velen aan zich ver plicht. Tech zou haar soirée nog meer velen in en buiten de Bondsafdeeling voldaan hebben, als niet aan enkele harer leden gelegenheid was gege ven hunne persoonlijke gevoelens daarbij te veel op den voorgrond te plaatsen. Waar men zekere stadstoestanden persifleert, moet het bevorderen van het algemeen welzijn, niet het behartigen van het persoonlijk belang, daarbij op den voorgrond staan. Deze wenk moge wel voor eene volgen de gelegenheid gegeven zijn. Door de tram overreden. Gister-avond half acht is door de electrische tram natej de Hooge Boomen een man, die door den conducteur van- de tram gewaarschuwd was en nu dwars over de rails ging, vermoedelijk om die te verlaten, overreden. Nadat de tram gestopt had, werd de man opge- nomen en bleek nu dat beide beenen bij het dybeen waren afgereden. Met de tram naar Rotterdam vervoerd, bleek de man bij aankomst in het zieken huis aldaar, reeds te zjjn overleden. Later is gebleken, dat hij genaamd was Hendrik Verschoor, 61 jaar, scheepmaker wonende Pupil- lenstraatte Delftshaven. Van nacht omstreeks half twee is in de woning van P. S. Weltevreden aan de Ma- thenesserstraat een pakje kleeren behoorend aan den broeder van den bewoner in brand geraakt, doordat de eigenaar bij thuiskomst een nog bran dend stuk sigaar daar in gestoken had. Daar de bewoners rook gewaar werden, werd de brand ontdekt, waarna de brand der kleeren met water gebluscht werd. II e d e n-m or gen is door den schipper T. S., liggende met zijn schip in de Lange Ha ven, een geldboete betaald, waartoe hij veroor deeld was wegens politieovertreding. Hij was deswegens in het „Algem. Politie blad" gesignaleerd. Door den stationschef alhier is aangifte gedaan van de vermissing van een wa terpijp van een der pompen op het Stations emplacement alhier. I)e politie heeft een onderzoek ingesteld. Zaterdagavond is ten verzoöke van de politie te 's-Gravenhage aangehouden en naar die gemeente overgebracht de 18-jarige tuinders- knecht W. J. A. B., alhier -wonende, verdacht van diefstal van een rijwiel ten nadeele van een bewoner van Den Haag. De moutersbaas P. Kampen, wonen de Broersvest 96, werkzaam bij de firma Blanten- heim Nolet, kreeg bij het ophijrehen van man den tengevoljjp van mis te grijpen een slag met den slinger van een winch tegen zijn hals. De man werd daardoor ernstig gekwetst en moest zijn werk neerleggen. Botervervalsching. Te Breda heeft men een brutale botervervalsching ontdekt. Een agent van een boterfabriek daar ter stede sneed de pa piertjes, waarop het Ryks-controle-merk, van de ontvangen natuurboter en plakte die dan op met margarine vermengde, welk vermengsel bij als roomboter in den handel bracht. Door de politie is thans proces verbaal tegen hem opgemaakt. Een adellijke bandiet. Te Berlyn is een Italiaanscbe graaf, Giusepe L„ die met voor name Duitsche geslachten vermaagschapt is, wegens oplichteryen in hechtenis genomen. Hij maakte grove verteringen, had steeds twee of drie auto mobielen tot zijn beschikking en betaalde alles met wissels op een Parijscbe bank, waar hjj geen deposito bleek te hebben. Vlottend geld verschafte bjj zich door op crediet gekochte ju- weelen van de hand te doen. Er is ook uit Parys een van zjjne slachtoffers naar Berlyn overgekomen, een juwelier die 80,000 frs. voor juweelen op hem te vorderen had. Graaf L. is getrouwd met de kleindochter van een oud-stalmeester uit een paardenspel die vroeger in Berlijn zeer bekend was; zijn vrouws zuster heeft een gemaal uit de Duitsche aristocratie die, wegens dit huwelijk beneden zyn stand, den prin- sentitel moest laten varen. Het gebeurde verwekt zoodoende groot schandaal. Belangrijk rapport over tubercu lose. De koninklijke commissie in Engeland, die in opdracht had een onderzoek in te stellen in verband met de vraag of er verband is tusscheD tuberculose bij dieren en menschen, heeft zyn taak beëindigd. Het r*pport, door haar opgemaakt( zegt, dat in vele gevallen de tuberculose bij de menschen, vooral bij kinderen, afkomstig is van het dier en wel door het gebruik van koemelk, die tuberkel-bacillen bevat. De commisie bestond uit de voornaamste dok toren en bacteriologen van Engeland. Parlementaire paperassen. Weet u, voor hoeveel er jaarljjks in de Fiansche Kamer gedrukt wordt vraagt de »Cri de Pvris". Zoek maar niet dan vindt u nooit Voor anderhalf millioen francs. Goed gelezen nietwaar? Dat is het offieieele cijfer, het cijfer, door de commissie voor de comp tabiliteit vastgesteld. Niet alleen bedragen de drukkosten deze pban- tisthche som, maar ze gaan zelfs hooger. Er zijn aanvullings kredieten noodig geweest. Er zou een geheele maand noodig zijn, heeft een afgevaardigde gezegd, om alles te lezen, wat er in de Kamer in 24 uur gedrukt wordt. Een Fransche visschersboot ver gaan. In den nacbt van Donderdag op Vrydag is het Fransche visschersvaartuig ïTourny" in het Engelsche Kanaal door het stoomschip »Ritehie" van de Hamburg— Amerika-ljjn aangevaren. De »Turony" zonk onmiddellijk. Van de bemanning werd slechts de matroos Barseault gered. Telephotographie. Prof. Kom van Mün- chsn, heeft te Parijs interessante mededeelingen gedaan over nieuwe toestellen voor telephotogra phie. Verschillende proeven slaagden uitmuntend Een portret van president Fallières werd o.a. over een afstand van 1.921 K.M. (ParjjsLyon) zeer goed overgebracht. Diefstal op groote schaal. Een post- bearnte te Cairo, zich noemende Georges Bey, had) alvorens de w.jk naar Napels te nemen, aan zjjn adres een groot aantal postwissels naar Napels, Rome en Milaan afgezonden en wel voor een ge zamenlijk bedrag van 200.000 frs. Deze gelden werden echter niet door hem gestort. Te Napels trachtte hjj 69 postwissels van frs. 1000 uitbetaald, te krjjgen, maar de directeur van het postkantoor kreeg achterdocht en vroeg om inlichtingen. Toen gebleken was, dat men hier met een geslepen dief te doen had, werd de man door de politie gevangen genomen. Het kostbaarste b o e k d e r w e r e 1 d. Het kostbaarste boek der wereld is dezer dagen aan den Paus overhandigd. Het is een geschenk van Brazilië en moet van de dankbaarheid der Brazilianen getuigen voor het benoemen van den eersten Z.-Amerikaanschen kardinaal in de repu bliek Brazilië door den Paus. Het prachtige boek is geheel van Braziliaansch goud vervaardigd en met briljanten en kostbare steenen kwistig over dekt. Op den omslag ziet men het monogram van Pius, in diamanten en smaragden, en het Brazilbansehe wapen. De eerste bladzijde draagt het pauselijk wapen en de miniatuurbuste van Pius X. Het geheel is omgeven door negentig prachtige diamanten, die als zonnestralen het hoofd van den Paus omgeven. Het boek bevat ook een Braziliaansche landkaart, waarop de verschil lende staten door kleuren zjjn voorgesteldRio de Janeiro b.v. wordt op deze kostbare kaart door een buitengewoon grooten blauwen diamant van acht karaat aangeduid. Het ontwerp voor dit kost baar album is gemaakt door een neef van den pasbenoemden kardiaaal, van dr. Calvacanti de Albuquei que ;de kosten zjjn door vry willige bjjdra gen der geloovigen bijeengebracht. Door mr. A. L. E. ridder De Stuers, Harer Majesteits buitengewonen gezant en gevolmach tigden Minister te Parijs, is aan de verzameling gipsafgietsels van het Rijksmuseum te Amster dam geschonken een afgietsel in pleister van liet schoone antieke bronzen bortstbeeld van Keizer Augustus, dat zich in de verzameling antieken van de Vaticaansche boekerij bevindt. Deze aanbieding is van zeer bijzondere waarde, omdat den schenker niet dan na groote moeite toestemming is verleend tot het voor zijn rekening afvormen van dit bostbeeld. Aan den heer mr. A. L. E. ridder De Stuers is voor dit hernieuwde bewijs van belangstelling in 's Rijks verzamelingen de dank der Regeering betuigd. Stakingen. Uit Rijssen schrijft men dato 1 Febr. De in werking gestelde fabriek loopt van 8 tot 5 uur. Bij 't aan- en uitgaan is in de hoofdstraat zeer veel volk, maar de politie zorgt voor door- loopen. De huisnummers der werkende erbeiders zijn den burgemeester opgegeven teneinde die woningen zooveel mogelijk bij dag en nacht te doen bewaken. Overal zijn politieposten uitgezet. De burgemeester heeft door middel van de schoolhoofden de kinderen aangemaand, na schooltijd thuis te blijven. De aandeelhouders der Koninklijke tapijtfabriek te Deventer hebben besloten Van der Leur niet toe te laten, Jurgens en anderen wel en de fabriek 7 Februari voor onbepaalden tijd stop te zetten, indien alle erbeiders niet op dien dag het werk hervatten. Heden, Maandag, is bet verslag verschenen der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. besluit van 23 Oct. 1905, tot het onderzoek der vraag, welke andere wijzigingen dan die van de artikelen 80, 127 en 143 nog in de Grondwet moeten worden gebracht. Deze commissie is samengesteld uit de hee ren \V. H. de Beaufort, voorzitter, E. Fokker, W. H. de Savornin Lohman, J. de Louter, J. Oppenheim, Ruys de Beercnbrouck, J. J. Wil- linge en H. J. Romeijn, secretaris. Het verslag, dat in boekvorm is verschenen, telt 104 pagina's en vangt met de volgende in leiding aan: „Aaai Hare Majesteit de Koningin. Wij mochten van Uwe Majesteit op 23 Oc tober 1905 de vereerende opdracht ontvangen om, „in verband met het voornemen der Regee ring, voorstellen te doen tot wijziging der arti kelen 80, 127 en 143 der Grondwet, ten einde den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling van de kiesbevoegdheid," de vraag te onderzoeken „welke andere wijzigingen nog in de Grondwet moeten worden gebracht." Om trent den aard en den omvang van deze opdracht deelde Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken op 10 November 1905, bij gelegenheid van onze eerste bijeenkomst, ons het inzicht der Regeering mede. Naar aanleiding van de ons gedane opdracht en in verband met de hierboven gemelde mede- deeling van Zijne Exc. den Minister van Binnen landsche Zaken hebben wij gemeend vóór al les ons rekenschap te moeten geven van het standpunt waarop wij ons bij de vervulling on zer taak behoorden te plaatsen. Het kwam ons voor dat wij de navolgende vier regels hadden in acht te nemen 1°. dat de vraag aangaande de raadzaamheid van het doen van voorstellen tot herziening der Grondwet met het oog op de staatkundige eischen van het oogenblik aan ons onderzoek was ont trokken 2°. dat wijziging van de artikelen 80, 127 en 143 der Grondwet, voor zoover die strekt om aan den gewonen wetgever vrijheid te geven bij de regeling van de kiesbevoegdheid, buiten den kring van ons onderzoek moest blijven; 3°. dat ons onderzoek in de eerste plaats en meer in bet bijzonder moest loopen over de tien onderwerpen door Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken in zijne rede van 10 No vember 1905 op den voorgrond geplaatst; 4°. dat ten opzichte van andere onderwerpen door ons na onderzoek alleen die wijzigingen in de Grondwet dienden te worden voorgesteld die ons als verbetering, aanvulling, verruiming of verduidelijking thans noodzakelijk schenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2