Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 3öste Jaargang. Woensdag 6 Februari 1907. No. b727 Atonneert op ie Nieuwe ScMeflamsclie Courant ut iratis prijs 10 c. p. week, 045 p. mutl, ü.35 p. 3 mi. FEUILLETON. Het uur der bekoring. Buiteulaudsch Nieuws. Grond wetslierzieni n g. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- iijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. (Slot). De mogelijkheid wordt geopend, bij de wet de beslissing over betwiste geloofsbrieven op te dragen aan een onafhankelijk rechtelijk college. De beslissing der Kamer wordt dan op geschort, totdat over het beroep is beslist. De uitspraak van den rechter is bindend voor de Kamer, doch indien zij niet afwijzend luidt blijft zij vrij op andere gronden de toeling te wei geren. Ook de Eerste Kamer krijgt de bevoegdheid tot het kiezen van haren voorzitter en hare onder-voorzitters. Voorts wordt ook om trent de commiezen-griffiers bepaalt, dat zij niet tegelijk Kamerlid mogen zijn. De bevoegdheid van elke Kamer om haar eigen reglement van orde vast te stellen, wordt ook uitdrukkelijk op genomen. Het instituut van de Vereenigde vergadering der Staten-Generaal wordt beter geregeld. Toekenning van het recht van amendement, aan de Eerste Kamer, in art. 112 voorgesteld zal de vaststelling zijn van een grondwettig be ginsel, dat in bijna alle constitutioneele landen gehuldigd wordt. Wel zal door dit recht de in vloed van de Eerste Kamer op de wetgeving toenemen. Maar deze invloed zal temperend wer ken op de verhouding van beide Kamers en den weg openen tot een vergelijk, dat tot zekere hoogte beide Kamers bevredigt. Wijzigt de Eerste Kamer een voorstel, dan heeft voortaan hernieuwde behandeling in de 1 weede Kamer plaats, welke echter wordt beperkt tot een behandeling der artikelen, waarin de Eerste Kamer wijziging beeft aangebracht. Nieuwe wijzigingen zal de Tweede Kamer niet mogen aanbrengen. Vereenigt zij zich ten volle met de voorstellen der Eerste Kamer, dan laat zij het ontwerp ter besparing van tijd rechtstreeks den Koning toekomen. Verwerpt zij een of meer der aangebrachte wijzigingen, dan blijft het eind oordeel bij de Eerste Kamer. De Eerste Kamer krijgt echter geen recht van amendement bij voorstellen van de Tweede Ka mer uitgegaan en bij de begrooting. Door een nieuw artikel wordt de onregelmatig- k.k opgeheven, die van de niet-tijdige totstand koming der begrootingswetten het gevolg is. Ook voor de Provinciale Staten en den Ge meenteraad worden vrouwen verkiesbaar gosteld. Art. 128 (verbod van vereeniging van het lid maatschap van de Eerste Kamer met dat der Uit het Engelsch.) 65) Nadat de gasten allen naar de voorkamer waren gegaan, bleef het echtpaar Heinsdorf alleen bij de gedekte tafel over; op dje (afel zag het er nu ju st met veelbelovend voor den heer des huizes un. Ue gasten hadden het soupé reeds lang flttm g e" V,a" het 0PKediende koude vleesch Dechts eenige plakjes dun gesneden ham overge laten Mevrouw Heinsdorf had de meid gebeld en voerde met deze, die schouderophalend voor hare meesteres stond, fluisterend een druk gesprek. Daarop wendde zjj zich met hoogrood gezicht tot haar echtgenoot, die nog zat te wachten. «Het is verschrikkelijk en 't spijt me vreeseljjk", zeid zjj tegen hem, maar in de haast is er heele- maal vergeten, iets voor je afzonderlek te houden 6r tl k maar wat bam over". oud niet bijzonder veel van ham, dat weet je wel Zjjne vrouw wierp hem een boozen blik toe met een zucht stond zjj op en ging voor hem staan. ^Blameer my as-je-blief niet voor mjjne gastenzetde zy, zonder medeljjden met hem te gevoelen. «/e spitsen daar binnen natuurlijk de ooran at 1 Provinciale Staten) vervalt, alsmede het preven tief toezicht der Kroon over de provinciale ver ordeningen. Aan de beginselen van de openbaarheid der Raadsvergaderingen en de onafhankelijkheid der leden wordt een jplaats in de Grondwet gegeven. In art. 151 wordt onteigening „van eenig zakelijk recht" opgenomen en 't woord „de" voor „onteigening" geschrapt om allen twij- fel weg te nemen of onteigening „per zone" toe laatbaar is. In art. 159 wordt in plaats van instelling van „vervoer" en „brieven" gelezen: instelling van „verkeer" en „berichten," om daar onder ook de telegraphie, de telefonie, de draadlooze tele- graphie te begrijpen. In art. 161 wordt ingevoegd„in andere dan strafzaken kan de wel bepalen dat met de uitspraak der be slissing kan worden volstaan" en „voor door de wet aan te wijzen strafzaken kan ook van het 'bepaalde in het eerste en het derde lid wor den afgeweken." De strekking hiervan is in hoofdzaak: lo. de toelaatbaarheid eener spoediger en minder om slachtige berechting van lichte overtredingen ho ven twijfel te verheffen; 2o. den wetgever vrij te laten in andere dan strafzaken de langwijlige formaliteit der voorlezing van het vonnis in zijn geheel te doen vervallen. Een groote politieke vergadering ongeschikt achtend tot het doen van eene voordracht voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad, stelt de commissie voor, art. 163 te doen verval len. Art. 166 wordt aangevuld om een einde te maken aan den twijfel over de grondwettigheid van een door den wetgever voor te schrijven leeftijdsgrens voor het ontslag der leden van de rechterlijke macht. In art. 179 wordt eveneens mogelijk gemaakt een hij de wet vast te stellen leeftijdsgrens voor ont slag der leden van de Rekenkamer. Voorgesteld wordt verder, de beslissing om trent grondwetsherziening na ontbinding der Ka mers, behoudens 's Konings bekrachtiging, op te dragen aan de nieuwe Kamers in vereenigde ver gadering, welke bij gewone meerderheid tot aan neming kan besluiten, met dien verstande, dat zich 76 leden daarvoor moeten verklaren. Art. 198 wordt aangevuld in dezen zin, dat gedurende een regentschap noch in de orde van erfopvolging, noch in de troonsopvolging veran dering kan worden gemaakt. De volgende nota's ?ijn aan het verslag toege voegd De heer De Beaufort kan zich o.m. niet Heel handig laveerde zij naar de salondeur, die zjj zacht in 't slot druktedaarop ruischte zij, bljjkbaar hevig verstoord, naar haar man terug. »Ik vind het in hooge mate tactloos van je, om me op zoo'n manier voor mijne gasten bloot te stellen 1" Heinsdorf had zich onderwjjl reeds met een zuurzoet gezicht over zyn eenvoudig boterham metje ontfermd nu liet hij geërgerd mes en vork vallen en keek zijn vrouw met toornigen blik aan. »Je kunt 't vinden, zooals je wilt," antwoordde hij scherp, 't Is ook om razend te worden, dat mjj, den kostwinner van 't gezin, de armzalige brok ken worden voortgezet, die de gasten hebben overgelaten". «'tls eenvoudig belachelijk, om zoo iets toeval ligs zoo kwaad op te nemen Alsof 't bij uitzondering gebeurde", stoof Heins dorf op. »Maar 't is tegenwoordig eiken avond, dat dat volk hier aan tafel afgevoerd wordt". «Druk je toch niet zoo plebejisch uit!" «Afgevoerd herhaalde Heinsdorf in stygende drift. «Men zit aan 't maal, verheugt zich over den gezonden eetlust der lieve gasten, die zich in t geheim maar vroolijk over je maken en vergeet by slot van rekening den man heelemaal, die mtusschen komedie speelt en zich afslooft I Lieve God, het is immers ook mijn schuldige plicht, te zorgen dat er geld in huis komt, waarom zou men dan ook nog eenige oplettendheid aan de melkkoe «ewyzen f vereenigen met het voorstel van de meerder heid der commissie om aan de Tweede Kamer te ontnemen de aanbieding eener voordracht van drie personen aan den Koning, ten einde daaruit een keus te doen bij een vacature in den Hoogen Raad. f De heer Fokker heeft o.a. bezwaar tegen het recht van amendement der Eerste Kamer. Dit bezwaar wordt ook gedeeld door den prof. Oppen- heim. Prof. De Louter vestigt de aandacht op de wenschelijkheid oin bij een mogelijke herzie ning der grondwet, ook in Hoofdstuk VI: „Over den godsdienst" die wijzigingen aan te brengen, welke door de veranderde denkbeelden en om standigheden steeds dringender worden gevor derd. f f t De heer De Savornin Lohman heeft een zeer uitvoerige nota ingediend. De heer Lohman is sterk tegen een evenredige vertegenwoordiging. Zulk een vertegenwoordiging, zegt hij, doet iede- ren localen band springen en maakt de kiezers geheel afhankelijk van de uit een centraal punt gegeven beslissing, waarbij komt dat zij prin cipieel aanvaardt de splitsing der natie in partijen, in partijen bovendien wier numerieke kracht be slist en dat zij als beginsel stelt, wat bij een gezonde staatsinrichting slechts geduld mag worden. 1 Zij steunt op de gedachte, alsof het geheele* volk, omtrent de beginselen van regeerings- beleid in partijen verdeeld is, althans kan en moet zijn, wat in werkelijkheid niet het geval is en slechts kan gezegd worden van een klein gedeelte der natie. Verder betoogt de heer Lohman, dat in het politieke leven van ons volk geen spoor te vinden is van de „rijpheid" vgor evenredige vertegenwoordiging, en concludeert, wat dit onderwerp betreft, dat iedere stap in de rich ting die zoekt naar 'n zuivere weerspiegeling, in de Staten-Generaal, der getalsterkte van de ontelbare, onberekenbare, ongrijpbare, verschij nende en verdwijnende partijtjes in den lande en afvoert van den weg naar waarborgen dat in de Staten-Generaal de rechten en belangen van het volk, in al zijn geledingen niet verdrukt, maar geeërbiedigd worden, en dat zij, naar dien maatstaf in dat college behooren zitting te nemen, daarheen ook inderdaad worden geroepen, dat zulk een stap door hem zou worden betreurd. In de tweede plaats sluit de heer Lohman zich, wat het gemis van het recht van amendement der Eerste Kamer betreft, aan bij hetgeen, daarom trent is opgemerkt, in de toelichting tot de voor stellen dér commissie. Ook betoogt de heer Lohman de wenschelijk heid om het ontbindingsrecht der Eerste Ka mer te doen vervallen en zet uiteen, dat de moge- «Je speelt zeker nog komedie siste zyn vrouw giftig tusscben de tanden. «Dat zou ik beter kunnen vragen I" liet Heins dorf er driftig op volgen, «Ik verlang, dat er om mij gedacht wordt, de koe moet by krachten blijven, zal ze melk geven dat weet de boer, daarom voedert hy ze en daar moet jij ook eens om denken. Ik verlang, voor zooveel my betreft, ten minste een licht avondeten voer de laatste maal wys ik je daar nog eens op, en ver andert 'tniet Onder het spreken was zijn toorn hoe langer hoe meer opgestoken en nu sloeg hij met de vuist op de tafel, dat borden en kopjes rinkelden. Juist op dat oogenblik werd de deur geopend en het lachende gezicht van Von Maltitz werd zichtbaar. «Ik stoor toch niet?" vroeg deze, nu eenigszins verschrikt. »Wy missen het waardige ouderpaar." By zjjne verschijning was plotseling het booze gelaat van mevrouw Heinsdorf omgetooverd in een, dat enkel liefs te zien gat. Z j lachte uitgelaten en gaf gekscherend en teeder den haar verbluft aanstarenden echtvriend een klapje in 't gezicht. «Neen, dat is gewoon om je dood te lachen 1" riep zjj uit. «Dat moet je je eens door mijn man laten vertellen, lieve Arnold wat is dat weer nauwkeurig naar 't leven geteekeud, dat verhaal van die twistende boeren in de herberg, ha ha ha haZjj greep den arm van haar toekomsti- gen schoonzoon en liet zich door dezen naar 'tsalon geleiden; onderweg keerde zjj zich nog eens om ea dreigde haar mau schehnsch met den lijke nadeden (vertraging of verhindering van de totstandkoming eener wet, wanneer de partijen on verzoenlijk tegenover elkander staan) geenszins op wegen tegen de voordeelen, o.a. dat een lichaam, dat voor een goed deel buiten de partijen, in elk geval buiten den onmiddellrjken partijstrijd zal staan, zal stijgen in de waardeering en het vertrou wen der natie. I Uit de nota van den heer Ruys de Beeren- brouck memoreeren wij, dat hij zich niet kan vereenigen met de voorgestelde gelijksteliing van de verkiesbaarheid voor de beide Kamers der Staten-Generaal; voorts dat hij het ontbindings recht niet op de Eerste Kamer wenscht toegepast te zien; dat, ook bij evenredige vertegenwoordi ging, de verdeeling van het Rijk in kiesdistricten, moet behouden blijven; dat hij zich niet vereeni- gen kan met het voorstel, omtrent de verkiesbaar heid der vrouw in de vertegenwoordigende licha men. Voorts wil hij den zittingsduur der Tweede Ka mer van 4 op 6 jaren gebracht zien, en ook t Kamerlid opnieuw aau een verkiezing zien on derworpen bij diens benoeming tot minister. I Ten slotte is aan het verslag toegevoegd de nota van den heer Willinge, die eveneens is tegen toekenning van het recht van amende ment aan de Eerste Kamer; voor de verkiesbaar-, heid der Eerste Kamerleden geen andere ven eischten wil gesteld zien dan die ten opzichte van 't Tweede Kamerlidmaatschap bestaan, 't thans bestaande actieve kiesrecht voor de Eerste Kamerleden zou hij hierbij onaangetast willen la ten en ook voor het vervolg hun verkiezing door de Prov. Staten willen doen geschieden. Einde lijk zou hij een ontbinding der Eerste Kamer, eene ontbinding der Prov. Staten willen doen tengevolge hebben. DUITSCHLAND. De herstemmingen. Bij de gister gehouden herstemmingen voor den Duilschen Rijsdag hebben de socialisten weer gevoelige verliezen geleden. Het Centrum kwam zegenvierend uit den strijd met nog een niet on beduidend getal zetels als winste. De conservatieven en anti-semieten, daaronder begrepen de Bund der Landwirte, zijn het rekkelijk sterk vooruitgegaan. Ook de nationaal-liberalen wonnen eenige zetels; het minst zijn de burger lijke vrijzinnigen van alle schakeeringeu vooruit gegaan. Van de 97 herstemmingen waren cr heden nacht de volgende bekend: Gekozen10 sociaal-democraten, 24 nationaal- liberalen, 7 van het centrum, 8 conservatieven, 11 van de vrijzinnige volkspartij, 5 van de Reichs- parteji, 7 van de vrijzinnige vereeniging, 5 van de wijsvinger. «O, jou onde spotvogel 1" schertste zjj. «Het is om je dood te lachen, ha ba ha hal" Heinsdorf bleef onbeweeglijk zitten, tot de deur achter de beide vertrekkeuden weer gesloten was daarna leunde bjj met een uitdrukking van onuit sprekelijke ergernis in T gelaat in zyn stoel achter over en roerde het kariae maal met uieer aan. Zoo bleet bij zitten, tot de deur weer open ging en zijne dochter naar h-ui kwam zien. «Zoo alleen? L)e vrienden willen gaan vemvkken maar u heeft nog in 't geheel niet gebeten, papa «Ik heö geen honger, ik ben moe en afgemat," gaf Heinsdorf ten antwoord. Hy had Eila's hand gpgrepen en streelde die tpeder. 't Is lief van je hoor, dat je nog eens naar je ouden vader komt kjjken." Ella kuste hem vluchtig. «Kom, papaatje," drong zij aan. «Men heeft 'tdaar binnen wel gemerkt, dat u iets had met mama. U kent wel die babbel kousen, er wordt over ons toch al genoeg gepraat." «Des te minder begrijp ik jelui smaak, om zulk soort kwebbels bier in te halen," bromde Heins dorf, stond toen op en volgde gedwee zjjne doch ter naar de voorkamer. Daar nam mevrouw hem bjj den arm, tikte hem weer teeder op de wang en vroeg hem bezorgd, of het hem goed gesmaakt had. (Worif vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1