Binnenland. Mails- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Bij de behandeling van de begrooting van j Koloniën bespreekt de heer Schollen uitvoerig de ver- bouuing van den Staal tegenover He Nederlandsche Handeismaatscbappy in zake de koffieveilingen. lie behandeling van de koffie in lumë vervoer, opslag, verkoop enz. moet niet langer geschieden door tusschenkomst van de Hanuelmaatschappy, maar voor rekening van den staat. lie minister van Koloniën sluit zich aan bij bet oordeel van den oud-minister van Dedem, dat het geen zaak is voor den Staat om zelf den verkoop der koffie ter hand te nemen. Ma repliek werd hoofdstuk Koloniën goedgekeurd. Hierna kwam de Marinebegrooting aan de orde, die, gelijk vroeger gemeld, verdedigd wordt door den munster van Oorlog, wegens het ongeval, den minister van Marine overkomen. lie eerste spreker, de heer van Wassen aer van Rosa n de, acht zich de tolk van de geUeele Kamer by het uitspreken van den wensch tot een spoedig, algeheel herstel van den minister van Manne. Met het vlootpian van den minister kan spreker zich vereenigen, uaar er meer materieel wordt aangeviaagd, maar betreurt dat de afwer king van het plan zou lang zal duren. De heer van Houteu duet uitkumen, dat de kwestie van het schip voor Indië de Eerste Kamer met behoeft te brengen tot afstemming van de begroot mg, omdat toch dat schip met kan ge bouwd worden alvorens de geinen worden toege staan voor verbreeding van ue Uosterdoksluis. Munster Staal verdedigt uitvoerig het in aan bouw komende schip. Na replieken werd de Marinebegrooting goed gekeurd zonder stemming. Om halt 4 vindt onder buitengewone belang stelling de behandeling van de Ooriogsbegrooting aan, met gelyktydige behaudeling van de vesting- begroot ing en een suppletoue begrouiing van Oor log voor 19U6. De heer Reekers gelooft dat wij veel nutte loos werk doen, wanneer we alle zorgen besteden aan onze delensie, maar hvi acht hei toch phent, dat de weinige middelen, die ons ten dienste staan, in goeden siaat worden gehouden. Daarom juicui spreker het toe dat deze minister zico net lot aantrekt van de stelling van Amsteidaiu. Spi. be toogt verder dat onze legeroigannatie op lu.-se scmoeven wordt gezet door inaauegelen on zuilen leiden tut aforukkeluig van bel tegenwouiuige stelsel. lu 's ministers voornemen tot vermeerdering van het contingent met 4U00 matt, ziet spreker Voorts geen vooideet voor onze weerbaarheid en geen vermindering van militaire lasten. Als het blyvend gedeelte eens een enkel maal Wordt weggezonden, is dit zoo erg met, maar als oie loeshtiio^eenige jaren heelt vuoi igeuuurd, zal het voor een eveuuieelen opvoiger van den minister hoogst moeilik zijn op oen maai regel leiug te komen. Aangenomen dat het blijvend gedeelte ihais met nuttig gebruikt kan worden, dan behoeft dn nog niet ie leiden tot het naar buis zenden. De heer Vermeulen, besprekende de hou ding van de rechterzijde tegenover de oegroonng aan te nemen, betoogt dat de Eerste Kamer zich liever het ongegrond verwyt mag getroosten van het verwerpen van een begrooting om politieke redenen, dan dat zy zich het zelfverwyt zou moeten maken, een catastrofe voor onze lands- weeroaai beid niet ie hebben voorkomen. De strijd gaat nier niet tegen oen persoon des munsters, doch tegen het stelsel, dat spreker afkeurt, i Voor het bewaren van de binnenlandsche rust moeten we op een vaste troepenmacht Kunnen rekenen en in de residentie moet, uit deferentie voor de Kroon, een flinke troepenmacht aanwezig zyu. Heden voortzetting. Naar aanleiding daarvan bevat „Ons Noorden" een artikel waaraan wij het volgende ontleenen Jaren zijn er voorbijgegaan, dat de Katholieken in Friesland, een geheel protestantsche provincie, weinig of geen werk maakten van hun kiesrecht. Zij waren er mede tevreden niet in de uitoefening hunner godsdienstplichten bemoeilijkt te worden, maar meenden geen kracht genoeg te bezitten, om eenigen invloed op de politiek, door het deel nemen aan de verkiezingen, te kunnen uitoefenen. Sneek, onder leiding van de hoeren Rooswinkel en Alexander Brenninkmeijer, was een der eerste plaatsen, waar men begreep, als burger en belas tingbetaler, het recht te bezitten om bij de ver kiezing voor zijne belangen op te komen, maar was tevens er levendig van doordrongen, dat, om werkelijk eenig gewicht in de schaal te leg gen, alle Katholieken in het geheele district moes ten te samen werken en krachtig aaneengeslo ten aan de verkiezing deelnemen. Sneek kreeg de eerste kiesvereeniging en spoe dig volgden Leeuwarden, Bolsward, Harlingen, Wonseradeel, Wijwbritseradeel, St. Nicolaasgacn andere plaatsen. Deze allen moesten onder één dak gebracht, leden van één huisgezin worden, en daarvoor werd een poging gedaan door de heeren J. F. H. Bekhuis, Alex. Brenninkmeijer en P. de Boer, die in onderling overleg, na den steun van dr. H. J. A. M. Schaepman te hebben verworven, een bijeenkomst uitgeschreven van Katholieke Friezen op 5 Febr. 1882. De agenda was niet groot en bevatte slechts twee punten: de stichting van den Frieschen Katholieken Bond en de overname van het door een vijftal Bolswardsche heeren opgerichte blad „Ons Noorden", om dat te stempelen tot orgaan van den Bond, want gelijk de heer Bekhuis zei- de „een Bond zonder orgaan heeft geen kracht naar buiten." Beide onderwerpen werden door dr. Schaep man ingeleid, aanbevolen en in bespreking ge bracht en bij opstaan en zitten met algemcene stemmen aangenomen. Om een en ander te re gelen werd staande de vergadering een voorloopig bestuur benoemd, waarin, behalve de stichters, nog plaats namen de heeren P. H. Rouing, van Dokkum; H. Berndes, van Franekeren H. D. v. d. Werf van Workum. Het doel van den bond werd aldus omschreven: „het bevorderen van politieke en maatschappelijke belangen der Katholieken in Friesland." En tot lieden heeft men het doel steeds voor oogen gehad en ernaar gestreefd het te bereiken en wel met volharding, daar zonder volharding geen arbeid baat. Politiek debat. Mr. Tideman uit Bloemendaal, bij de jongste verkiezingen in het district Ede candidaat der vrijzinnigen, heeft den heer J. van der Waals, christelijk onderwijzer te Nykerk, tot een vrij debat uitgenoodigd (onderwerp door den heer v.d. W. te bepalen). De beer v. d. W. heeft dat aan genomen. Hy zal de stelling verdedigen dat de politiek der vrijzinnigen tot ongodisterij voert en dat daarmee geenerlei oordeel over de personen der vrijzinnigen wordt uitgesproken. Officieel» berichten. Bij Kon. besl. van 4 dezer is de heer J. G. Carlander, op zijn verzoek, eervol ontslagen als vice-consul der Nederlanden te Sundsvall. Bij Kon. besl. van 6 dezer is aan den heer C'. A. Eckstein, directeur der Topographische In richting, de titel verleend van administrateur- directeur der Topographische Inrichting. Personalia. In den toestand van den beer mr P. C. J. Heimqnm. lid der Tweede Kamer voor het districi Orenburg, is een zeer langzame beter schap te bespeuren. De toestand van den burgemeester van Til burg blyft zorge ijk de krachten nemen af. D - Riiyter-herdeukïng. Naar wij vernemen, beett het boofdcomité voor de he'd»nking van den 300jirigen geboorte dag van Mich el Adnaan-z. rie Buyer (Zaterdag 23 Maait 190~>, de tu->cbetikomst der Regeering gevraagd om de schoolj ugd dien dag vrij te stellen van bet bezoeken der school' en haar zoodoende in de gelegd heid te stelten, deel te nempn aan de door plaatselijke Cumité's te orgamseeren op- toch'en, spelen en of andere feestelijkheden. Mr- S. van llou'cn. Volgens de »N. (iron. Ct." zal a m mr. S. Van Houten, die 17 dezer zeventig ja r wordt, by deze geli genheid door zijn vrienden een diner wordeD «tang bo-ten in het Restaurant R yal in Den Haag. FfOVinc'a'e StUenv rki r.ing'n. Naar aanleiding van bet bericht van de »Msb." over het voornemen der Katholieken te Dordrecht by de a.s. verkiezingen, meldt de ïDordtsche Cr." van de meest bevoegde zjj <e, dat dn bericht ge- h-e| o juist L. Bij d n heer V\ jj-rs was van een aanbieding der candida'cur ook niets bekend. Pe Fri"«eh" Kaïlm't-ke Poi-d. Dinsdag 5 Februari was het een kwart eeuw geleden, dat de Friescbe Katholieke Bond werd opgericht- Geprotesteerd. De atdeeling St. Janssteen (district Hulst) van det Kath. kiesvereeniging, heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin gepro testeerd wordt tegen de door de Kath. kiesver eeniging te Stoppeldijk aangenomen motie, om het aftredend ant. rev. lid der Prov. Staten, den heer P. Moes, niet rnepr te steunen. De afdeeiing Si Janssteen noemt de motie van de zustervere niging een zeer gevaarlijke, waardoor de Kath. partij bovendien verzwakt wordt. Schip aan den grond geraakt. Eergister-nacht 'is in de Maas nabij Pernis aan de overzijde van onze gemeente de Duitrehe stoom boot »Arcadia", kapt. G. Koopman, van de Levant naar Rotterdam, aan den grond gevaren. Gister morgen heeft men getracht de boot vlot te sleepen, maar zonder succes. Om 4£ uur is men daarop aangevangen met de lossing van een gedeelte der lading in lichters. Met vier sleepbooten trachtte men riu in den afgeloopen nacht het schip at te brengen, maar ook dit had geen gunstig gevolg. Na in het verdere gedeelte van den nacht en heden morgen met veel werkvolk nog een deel der lading (totaal 500 ton) in lichters te hebben gelost, heeft meri heden-morgen om Hij uur met behulp van 3 sleepbooten bet schip vlotgekregen. De «Arcadia" is daarop opgestoomd naar Rotterdam, waar zy in de Binnenhaven gemeerd werd. De lading bestond uit 3400 kisten sinaasappels, 500 balen maltha-aardappelen en 50 vaten wyn* Nationale Militie. Naar wij vernemen, zal vermoedelijk het hoogste nummer dat voor de lichting van dit jaar der nationale militie opgeroepen zal worden, no. 158 zijn. M.chten na de inlyving nog personen worden afgekeurd, dan wordt dit natuurlijk hooger. Door Burgemeesteren Wethouders is aan A. D. Scholte en M. Sluiters alhier het verven en vernissen van 252 stuks schoolbanken, benevens het verven der in de schoollokalen aan wezige en bjj de banken behoorende ijzeren rails voor de nieuwe school aan de Prins-Mauritsstraat, gegund voor f590.— B ij d e n winkelier H. B aan de 11 o o g- straat is een heeren regenjas ontvreemd. Gistermiddag omstreeks half vier is het 15-jarig meisje C. van Rhijn op het ijs van de sloot aan de Warande uitgegleden en gevallen, waar zjj bewusteloos bleef liggen. In de Broedersschoo! aan de Warande binnen gebracht, werd haar daar door den geneesheer Ris de eerste hulp verleend. Daarna naar dr. de Bruijn gebracht, kon zij een poosje later, oogen- schjjnlijk geheel hersteld, alleen meenend zich inwendig bezeerd te hebben, met den patroon waar zij dient, medegaan. De brandersknecht D. Peek, wonen de St. Annazusterstraat no. 5, heeft op de binnen plaats van de branderij van den heer W. A. J. Wittkampf, aan de L. Haven no. 29, brandwonden aan zijn rechtervoet bekomen, doordat bij heet water morstp. UIT ROTTERDAM. Monumentale fontein. Men schrijft uit Rotterdam, dato 7 Febr. Het voorstel tot aanvaarding van het door den heer F. B. s' Jacob, oud-burgemeester, gedane aan bod tot het stichten van een monumentale fon tein op het Van Hogendorpsplein, alhier, als mede tot het toestaan van het voor het maken van den daarvoor vereischten grondslag en de aansluiting aan de waterleiding geraamde cre- diet, werd door den Raad met luid applaus aan genomen. De voorzitter zeide overtuigd te zijn, dat de Raad met evenveel ingenomenheid als het col lege van B. en W. van het voornemen van den heer s' Jacob zou kennis nemen, om een monu ment op te richten voor P. Caland. Spr. is overtuigd, dat, terwijl de burgerij reeds hoogen prijs zal stellen op het geschenk als monument voor den stichter van den Nieuwen Waterweg, de waarde ervan voor haar dubbel verhoogd zal worden, doordat het een nieuw blijk is van de groote liefde van haren oud-burgemeester voor Rotterdam. Hij hoopte, dat de heer s' Jacob in de wijze van aanneming van dit voorstel door den Raad de ingenomenheid zal zien, waarmede de bur gerij het geschenk heeft aanvaard. Op 's voorzitters rede volgde applaus. Tnunkwi stie. Zooals men zich herinnert, kwam in de vo rige vergadering van den Rotterdamschen ge meenteraad een schrijven in van mr. B. Do riekamp, waarin op (le daarin angevoerik I gronden werd aangetoond, dat de gemeente' het recht had de concessie der R. E. T. M. in te trekken, indien de door de R. T. M. hij de Belgische maatschappij beleende aand ce len niet in haar bezit terugkwamen en tot het eind der concessie bleven. De voorzitter meende toen, dat de tramkwes tie in een vorige vergadering voldoende bespro- kon was en geen aanleiding voor den Raad be stond, daarop terug te komen. Daarentegen werd toen op voorstel van mr. Van Aalten, b«sloten, de zaak aan te houden en de stukken ter visie te leggen. In de zitting van Donderdag stelde nu de heer Van Aalten voor de zaak in handen van B. en W. to stellen, met verzoek daarop nader prae- advies uit te brengen, omdat hij de lezing der stukken gebleken is, dat verschillende punten na der licht vereischten, vooral in zake de helee- ning en het stemrecht. Dit gaf aanleiding tot een langdurig, vrij vruch teloos debat. De voorzitter handhaafde zijn stand punt, en zag er geen nut in, nog nadere inlichtin gen te vragen, terwijl het debat zelf geen meer licht in de bedoelde kwestie ontstak. Ten slotte werd het voorstel van den heer Van Aalten met 26 tegen 8 stemmen verworpen. Ongelukken. Woensdag-avond is de 28-ja- rige ongehuwde machinist Snepvanger uit Ven- lo op de Waal bij Nijmegen van een sleepboot gevallen en verdronken. Het lijk is gevonden. Sedert 11. Dinsdag wordt te Haarlem ver mist de Iste-luitenant der infanterie Nix, in bur ger gekleed. Hij heeft zijne woning verlaten met medeneming van een paar schaatsen. Men ver moedt, dat hem een ongeluk is overkomen. Zijne opsporing wordt verzocht. Handelsboot „Ho 11 and De heeren H. F. Seibell, koopman, en II. W. Duijkers, direc teur der Maatschappij voor Motoren W. Rem mers en Co., gesteund door het „Bureau voor Handelsinlichtingen," het „Accountants- en Ad ministratiekantoor onder directie van den heer A. Kijlewer", te Amsterdam, en autoriteiten op handels- en industrieel gebied zijn voornemens voor rekening eener op te richten naamlooze vennootschap elk jaar per motorboot een reclame- tocht naar het buitenland te maken met monster collecties van de voornaamste Nederlandsche hui zen. 1 Het doel van dien tocht is: de monsters te i toonen, ten einde de fabrikaten beter bekend 1 te maken, orders op te nemen en daardoor reeds bestaande relatiën te bevestigen en nieuwe aan tc knoopen. Daartoe wordt een motorboot aangeschaft, ge naamd „Holland," welke van monsterkasten voor zien wordt. De leiding van den tocht is opgedragen aan den lieer II. F. Seibell. De eerste reis, op 230250 dagen geraamd, zal bij voldoende deelneming einde Maart of be gin April aanvangen. Waarschijnlijk zullen 90 groote steden, westelijk van de lijn Berlijn-Dresden worden bezocht. Gestoorde pret. Men meldt uit Utrecht: Een gister-, Woensdag-avond, op de banen va*t het Wilhelminapark door de Utrechtsche IJsclub georganiseerd ijsfeest, zou bijna een tragisch einde genomen hebben. Besloten was om na afloop in optocht dooi de stad te trekken en den avond met een ge zellig samenzijn in het Hotel de l'Europc te besluiten. Alles ging goed tot aan het oogenhlik, waar op de muzikanten en de fakkeldragers het ijs vei lieten en honderden zich daarachter verdron gen, om cjen uitgang te bereiken. Het niet sterke ijs boog, kraakte en knapte en plotseling vlogen allen als hazen uiteen. Voor enkelen was het echter reeds te laat. Circa 15 personen lagen in het water te spartelen en klem den zich onder hevig gegil aan elkaar vast. Ge lukkig, dat er geen dames en kinderen onder waren, anders zouden de gevolgen niet te over zien zijn geweest. Eén voor één werden de dren kelingen op het droge gebracht. Onder een alge meene zucht van verlichting slaagde men er ten slotte is, ook den laatsten man behouden op den kant te brengen. Een gerucht dat er iemand geheel onder het ijs verdwenen was, bleek on waar te zijn. De gebeurtenis wierp wel eenigszins een scha duw op den overigens zeer geanimeerden avond. A angehouden. Aan het postkantoor te Rot terdam is op verzoek der Duitsche politie aange houden de 35-jarige H. K., geboren te Wiillen. Hij wordt beschouwd de hoofddader te zijn van een gepleegden moord te Aarhuis. Hij zou daar nl. zijn meisje, die op het punt stond moeder te worden, geworgd hebben, daarna het lijk in een zak gedaan en op tien minuten afstand van de woning harer ouders in het land nedergelegd hebben. Hij is nu op het hoofdbureau van poli tie te Rotterdam tot de formaliteiten der uitleve ring zijn afgeloopen. Dooreen twist. De 21-jarige J. S., te Olden- zijl (Gr.), kreeg bij een woordenwisseling te On- derdendam een slag met een schaats op het hoofd, hetgeen een onbeduidende wonde veroorzaakte, die in de eerste dagen niet het minst hinderde. Later zette het hoofd echter op en thans ligt S. reeds enkele dagen bewusteloos, zoodat men vreest voor zijn leven. De goede oude t ij d. Men schrijft uit Ge neert aan „De Zuid-Willemsvaart" Het gild „St. Georgius" te Gemert herdenkt dit jaar zijn 600-jarig bestaan. Oorkonden en schilden, gedagteekend uit het begin der 14e eeuw, in wier bezit het gilde zich mag verheugen, ge ven hiervan blijk. Wanneer het reeds te verwonderen is, dat de ze zaken tot op den huidigen dag zijn bewaard gebleven en niet allang een prooi zijn gewor den der vlammen, of op andere wijze zijn zoek geraakt, veel meer nog moet het ons verbazen, dat het gilde zelf zich, door eeuwen heen, lieeft weten in stand te houden. En dit nog te meer, omdat het wezen der gilden verbasterd is in den loop der tijden en zij van nuttige instellingen lang zamerhand zijn geworden merkwaardigheden zon der eenig bijzonder doel. Zeker hebben de onvervreemdbare vaste goe deren, in vroegere jaren door vurige vereerders aan het gilde geschonken, het hunne daartoe bijgedragen. Reeds ontelbare malen hebben Gemert's inwo ners den optocht van St. Jorisschut gezien, want telken jare trekt hij door de lange rechte straat van het dorp. Doch de belangstelling verflauwt niet en het tromgeroffel lokt telkens en telkens weer de ingezetenen uit hun huizen, om zich te vermeien in den aanblik van het bontkleurige schouwspel, dat die optocht der gildebroeders in hun middeleeuwsche kleedij, voorafgegaan door standaard en vaandel, te zien geeft. Ook van nabij mogen de verschillende equipe- mentstukken gerust worden gezien, want scha brak, standaard en vaandel zijn ware kunststuk ken van borduurwerk. Dat dit zesvoudig eeuwfeest niet onopgemerkt mag voorbijgaan, spreekt wel vanzelf, en voor cenige dagen heeft het gilde het plan opgevat, dit te vieren door het geven van een nationaal gil denconcours, waarbij, zoo mogelijk, alle nog be staande gilden in ons vaderland zullen worden uitgenoodigd. Een kleine commissie uit de burgerij is reeds gevormd om dit feest op touw te zetten en bin nenkort zullen nog meerderen worden aangezocht om hun medewerking te verleenen. Zooals hij alle dergelijke feesten, zal ook hierbij een schiet wedstrijd met den „snaphaan" plaats hebben. Feesten, van welken aard ook, slagen in Ge mert altijd. Ook van dit koesteren wij heel wat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2