Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De fatale termijn. AiBuueert U op ie Nine MieMe Coral met cratis Gelllnstreerd MassM prijs 10 c. p. «k, 0.40 p. Hl, 11.31) p. 3 mi. 30ste Jaargang. Zaterdag 9 Februari 1907. No. 8730. EERSTE BLAD. Officieel© berichten. Openbare Aanbesteding. Openbare Vergadering FEUILLETON. Het uur der bekoring. Buitenlaudsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter - straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeeiingen 25 cent per regel. Voor herhaalde!ijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 30. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Op Donderdag 21 Februari 1907, des namid dags te 2 ureD, zal door Burgemeester en Wet houder van Schiedam in het openbaar ten Raad- huize worden aanbesteed. Het leveren van gegoten ijzeren trottoir- en straatkolken, putranden en balusters, in 4 perceelen. Bestek en teekeningen liggen tér inzage op bet Bureau van Gemeentewerken en zyn ter Ge meente Secretarie (afdeeling A.) tegen betaling van f0.75 verkrijgbaar. van de Gezondheidscommissie op Woensdag 13 Februari, des n.m. 3 uur, in het Archiefgebouw. GOUKA, Voorzitter. ENTZ, Secretaris. De fatale termijn, waarop voor velen het. ver krijgen van het kiesrecht voor dit jaar weer is afgesloten, nadert met rassche schreden. Nog slechts weinige dagen scheiden ons van den tra- ditioneelen 15n Februari, waarop 't voor meer dere categoriën kiezers niet meer mogelijk zal zijn het kiesrecht voor het loopendo jaar te ver- „Waartoe toch die herhaalde opwekking in de courant om zich voor het kiesrecht aan te ge ven, dat velen toch een vergeefschen gang naar de stembus doet maken?" Ja, juist, velen onzer zijn herhaaldelijk te ver geefs naar de stembus gegaan. En waarom? Om dat enkele christelijke kiezers op het appèl ont braken; maar ook omdat er enkelen niet aan de stembus werden gezien, die er hadden k u n- nen komen, als zij intijds voor het verzekeren van hun kiesrecht gezorgd hadden. Hoe hebben wijl 't immers in 1905 betreurd, toen de christelijke partij geslagen was, dat wij niet hier en daar enkele kiezers meer aan de stem bus konden brengen. Een bittere ervaring heeft ons geleerd, dat het noodig is, overal nieuwe manschappen aan te weiwen, om het. leger van christelijke kiezers zoo groot mogelijk te maken. De tijd waarin de beslissende aanwerving moet plaats hebben, loopt ten einde. Weldra zal de jaar lijk sc he vaststelling der kiezerslijsten weer een aanvang nemen. Allen die den vereischten leef- Uit het Engelsch.) 68) »Moet ik dan niet spreken, zooals ik denk Weet u, papaatje, u gaat altyd met 't hart te rade, maar u moet aan uw verstandig dochtertje een voorbeeld nemenmet de moraal onzer groot moeders komt men niet ver in de wereld, prac- tisch denken en handelen, eerst aan zich zeiven denken en dan nog eens aan zich zei ven, dan een heelen tijd aan niemand anders en ten slotte altyd weer aan zich zeiven, dat brengt 't verst Lachende gaf zjj den haar als wezenloos aan- starenden man een kus en huppelde daarna de kamer uit. Heinsdorf schudde het hoofd, fronste het voorhoofd en zuchtte diep. »Wel, oudje, je zit daar of je 'tte Keulen hoort donderen zeide zijn vrouw spottend van uit haar sofahoekje. Met een soberen blik keek hij zijne vrouw aan, stond toen zuchtend op en begon lang zaam door de kamer te wandelen. »Is het dan niet iets verschrikkelijks barstte hij eindelijk plotseling uit. vZulke grondbeginselen by een kind, dat pas komt kijkenIk ken mijn kind niet meerze is innerlijk geheel van mij varvreemd." tijd voor het kiezersschap bezitten en een of anderen titel van kiesbevoegdheid kunnen aan voeren, hebben recht, op die lijst geplaatst te worden. Sommigen worden ambtshalve op de lijsten gebracht en behoeven zich dus niet aan te ge ven. Anderen, die niet op titel van personeele belasting enz. ambtshalve op de lijsten worden gebracht, maar op grond van huur-, loon-, pen sioen-, spaarbank-, grootboek- of aandeel grond belasting op het kiesrecht aanspraak kunnen ma ken, moeten zich vóór Vrijdag 15 Februari met overlegging van de noodige bewijsstukken en het gevorderde formulier (aldaar te verkrijgen) ten raadhuize aangeven. Tegen het einde van de maand Maart wordt de voorloopige kiezerslijst gepubliceerd en ceni- gen tijd ter inzage gelegd. Dan moet men op het gemeentehuis gaan zien of men niet op de lijst vergeten is en, als 't noodig blijkt, gaan recla meeren. De nieuwe kiezerslijst treedt met 15 Mei a.s. in werking en geldt dan een vol jaar. Alleen zij, wier namen op die lijst voorkomen, worden bij de komende verkiezingen in het nieuwe verkie zingsjaar tot de stembus toegelaten. Wie den tijd van aangifte (115 Februari) ver zuimd heeft, of als hij op de lijst vergeten is, niet bijtijds (eirnle. Maart of begin April) gerecla meerd heeft, blijft van het kiesrecht verstoken tot 15 Mei van 't volgend jaar. De dagen in de eerste helft van Februari spe len dus, zöóals men ziet, een gewichtige rol in het staatkundig leven. In die dagen worden over de geheele linie de legers gevormd, die bij den eerstkomenden verkiezingsstrijd elkaar de zege zullen betwisten. Die dagen moeten dus vooral goed benut worden. Van de gelegenheid om kie zer tc worden moet in die dagen door alle chris telijke adspirant-kiezers een goed gebruik worden gemaakt. Wie kiezer kan worden en niet zorgt het te worden, is niet alleen een slecht vaderlander, maar ook een onverschillig christen. Zoo iemand heeft naderhand geen reden tot klagen, als t hem in de regeering van land, provincie of ge meente niet naar den zin gaat. Als later een libe rale of socialistische meerderheid hem in zijn christelijk gevoel beleedigt en hem in het aange zicht slaat, zooals nu aan onze broeders in Frank rijk overkomt, dan is het zijn eigen droevige schuld. En vooral voor dit jaar behooren wij voor ons kiesrecht te meer te waken. Dezen zomer zijn toch met de algemeene gemeenteraadsverkiezingen de verkiezingen voor de Prov. Staten aan de orde. Deze Staten-verkiezingen zijn van bijzon der gewicht te achten, want, zooals men weet, kiezen de Provinciale Staten weer de leden van de Eerste Kamer. De meerderheid, die de chris telijke partijen thans in de Eerste Kamer hebben, »Nu, in elk geval heeft zy zich in haar voordeel veranderd," antwoordde zijne vrouw zelfbewust. »Ik ben trotsch op mijn opvoedingssysteem het heeft van Ella een heel verstandig meisje ge maakt." »Neen, het heeft mij het hart van mijn kind ontstolen, en erger nog, zg is er zelve harteloos door geworden 1" stoof Heinsdorf op. »Laat me spreken, praat me niet tegen riep hjj zich nog meer opwindend. »Lieve God, wat was ik vroeger toch een gelukkig mensch 1 Mijn lieve kleine meid vergold mij in rijke mate al de teleurstellingen, die het leven my bezorgde. Wat een gouden hartje had myn kleine Ella eok toen ze pas loo- pen kon, wachtte ze aan de gangdeur, luisterende naar den stap van den huiswaarts keerenden papa wat kwam ze me juichend tegemoet, de ronde armpjes wijd uitgestrekt en 't zonnetje in de lieve oogjes en later, toen ze naar school ging, boe goed wist zij den weg naar den schouw burg te vinden; tijden lang stond zjj daar te wachten, tot vader eindelijk kwam boe vroolijk bing zij hem dan aan den arm Geen weer was haar te slecht I Zij kwam er wel door, en wachtte mij." sEn haalde zich in den regel een duchtige ver koudheid op den hals." viel zjjn vrouw droogjes in. »Wat heb ik mij destijds over die dwaasheden geërgerd I" »Nu ja, zij heeft er dikwijls koude voetjes gekregen," ging Heinsdorf sarcatisch voort, »maar toen ons kind bij jou in de leer kwam, toen begon baar hart koud te worden en die toestand is moet in ieder geval behouden, als 't. kan, nog versterkt worden. Het jaar 1907 kan ons echter nog andere dan Staten- en Raadsverkiezingen te zien geven. Wie weet of er niet in ons district eene vacature voor de Tweede Kamer komt of er geen alge meene Kamerverkiezingen dit jaar zullen gehou den worden! Daarom, christelijke kiezers, vooral voor dit jaar opgepast. Niemand onzer mag eventueel op hot appèl ontbreken, 't Is ter algemeene kennis gebracht dat het bestuur der R. K. kiesvereeni- ging „Recht, Plicht en Ordef' alle avonden Zondag ook tusschen den middag in hetBonds- gebouw zal vertegenwoordigd zijn om inlichtingen te verstrekken. Maakt van die gelegenheid nog in de laatste nu voor den fatalen termijn te verloopen dagen, een goed gebruik. Moge toch geen enkele adspirant-kiezer zoo noodig op het appèl ontbreken I ZWEDEN. De Stockholrnsche correspondent van de »Tri- bune" spreekt beslist Laffan's bericht, dat koning Oscar afstand van den troon zou doen, tegen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de „Ti mes" meldt dat, volgens de opgaven van de gou verneurs der provincie, van de totnogtoe geko zen 162G directe kiezers voor de Doema 514 tot de rechterzijde, 414 tot de gemachtigden, 378 tot de linkerzijde, 172 tot geen partij behooren en 148 van onbekende beginselen zijn. Volgens! deze opgaaf, zouden ruim 50 pet. van de ledenjf van het kiezerscorps regeeringsgezind zijn. Men zou mogen verwachten, dat dit percentage nog grooter wordt, wanneer de uitslagen uit de boe rendistricten bekend zijn. Maar zelfs als men deze opgaaf niet als juist aanneemt of meegaat met de meening van de Retsj dat de linkerzijde in de nieuwe Doema nog sterker zal zijn dan in de oude, moet men verwachten dat de tweede Doema toch voorzichtiger zal wezen. Gouverneur Alexandrowski, die als alge meen gevolmachtigde van het Roode Kruis in den oorlog met Japan een bekend man was, is toen hij uit den schouwburg te Pensa kwam, door een schot uit een revolver vermoord. De moordenaar loste ook nog schoten op een poli tieagent en een decoratieschilder van den schouw burg, die hem vervolgden. Hij werd zwaar ge wond naar het gasthuis gebracht, waar hij be zweken is. Te Petersburg is men onaangenaam verrast door het bericht dat al het materieel, door het Russische Roode Kruis te Port Arthur achter gelaten, door de Japanners in beslag is geno men, ondanks het nadrukkelijk verzet van het ge nootschap van het Roode Kruis. De waarde ervan wordt op 1 millioen roebels gesteld. De Japan ners hadden na de overgave een ontvangbewijs afgegeven, waarbij zij verklaarden dat zij het tijdelijk onder hun beheer namen. FRANKRIJK. Gedurende de beraadslaging in de Fransche Kamer over de interpellatie betreffende de fi- nancieele operaties, teekent Pichon ernstig ver zet aan tegen de voortdurende inmenging der so cialisten in de politiek van Rusland. Ik vervul hier zeide Pichon een plicht, dien allen hier moesten nakomen. (Langdurige toejuichin gen, behalve van de uiterste linkerzijde). Jaurès beantwoordende, drukte de minister van Financiën er zijn leedwezen over uit, dat men zich niet matigt tegenover een groot volk, dat steeds zijn handteekening eer aan deed. C.iii- laux vond het natuurlijk bij de geringe ontwikke ling der nijverheid, dat Frankrijk plaatsing voor zijn geld in het buitenland zoekt. Men moet echter den toestand niet overdrijven, want deze kapi talen in het buitenland geven kracht uit een oi- piomatiek oogpunt. De beraadslaging werd gesloten en een door de regeering aanvaarde motie om zonder meer tot de orde van den dag over te gaan goedgekeurd. De Kamer verwees het ontwerp-besmit van Aias- sabuau, ten doel hebbende de namen van ue oprichtei^ der emissiesyndicaten bekend ie ma ken, naar de commissie voor de fiscale weige- ving- I i De vergadering werd vervolgens gesloten. De Senaat heeft het wetsontwerp op de af schaffing van de verplichte aangitte voor alle bijeenkomsten dringend verklaard en verwezen naai' een bijzondere commissie. chronisch geworden. Vrouw, wat heb je van dat frissche, warmhartige kind van weleer gemaakt I" riep h(j smartelijk en bleef dicht voor zijne vrouw staan. »Te vergeefs beproef ik blind te zijn voor hare teuten, al mijn vaderliefde kan de smarte lijke erkentenis niet wegcijferen, dat zij eene aarts- kokette geworden is. Wanneer ze nu maar niet gestraft wordt voor haar egoïsme; die Von Mal- titz schijnt mij uit hetzelfde hout gesneden hij houdt ook alleen rekening met zich zei ven en zijn eigen voordeel, en om dat te bevorderen, sebijnt elk middel hem goed te zijn." vHa, daar ben je gelukkig weer op je stok paardje jou schuld is 't zeker niet, dat Arnold zich al niet lang teruggetrokken heeftje optre den tegen hem is ongehoord. Die tactlooze vraag gisteren naar zijn oom bijvoorbeeld, ik sidder nog, als ik er aan denk." »Stel je maar niet zoo aan, je siddert in 'tge heel niet, want je weet net even goed als ik, dat die mooie mijnheer ons maar wat op den mouw heeft gespeld hjj kan onmogelijk de erfgenaam zijn van zijn oom, om de eenvoudige reden, dat die niet de vrijgezel is, zooals hij ons wijs maakte, maar de vader van een met een talrijk kroost gezegende dochter." »En wat zou dat nog? vroeg mevrouw vinnig. s>Hjj heefteen groot aantal kinderloote familieleden, die groote goederen bezitten en er is een minstens eveneroote sleep van hongerige erfenis-jagers, die net even goede ain spraken hebben 1" viel Heinsdorf in. »Ik kan hesa MAROKKO. Zellal, de kaïd van den stam der Msaone, is in het kamp van de Mehallah bij El Gfebbas, den minister van Oorlog, in onderwerping geko men. j 1 i Zellal is de man die Raisoeli na zijne neder laag bij zich opnam. Zellal,s onderwerping is vermoedelijk een aanwijzing dat Raisoeli verder gevlucht is. Raizoeli is, naar de „Echo de Paris" uit Tandzjer verneemt, nog altijd te Tazerent, waar hij met goed gevolg aanhangers om zich heen verzamelt. Hij is onder de Beni-Arros opgeno men, die eerst aarzelden hem gastvrijheid te ver kenen. Toen toonde hij hun een brief waarin de Sultan hem vroeg zich met geweld van 150 no tabelen van dien stam meester te maken, om ben als gijzelaars aan het Machzen over te geven. Rai soeli voerde het bevel niet uit en daarom zyn de Beni-Arros hem nu erkentelijk. Hij zit uu veilig voor zijn vervolgers. na dien leugen geen geloof schenken. L.dien ik niet zoo grenzeloos zwak was, zon ik ht-m eenvoudig de deur wjjzen. Intusschen de verantwoording komt op jou I Ik heb geen aandeel aan die over haaste verloving ïDie verantwoording wil ik graag dragen," ant woordde mevrouw hooghartig. «Zorg jy nu maar, dat je den jongen man niet op het allerlaatst toch nog voor het hoofd stoot. Bezat bij niet zoo n ongewonen tact of zoo'n iu 'toog luo- pende dikhuidigheid, zooals ik het noemen wil," viel Heinsdort sarcastisch in. Hy waebtte baar antwoord niet af, maar ging in de kamer er naast, om zich gereed te maken om uit te gaan. Toen hij, reeds met den hoed op 't boofd, weer in de kamer kwam, lachte hy schamper en zeide Ik wil je ook nog even vertellen, dar il> gewend beb tot den tny bekenden majoor Dufke. van hem zal ik stellig wel te weten komen ot He geruchten waar zyn, volgens welke de veelgep.e- zen schoonzoon m spé als officier zal worden geschrapt oogenblik werd er gebeld, wat voor Heinsdorf aanleiding was om zyn heengaan te ne«poedigen en langs de achtertrap te verdwijnen. Zyue vr..uw bleef volgens hare gewoonte rus.tg in haar hoekje van de sofa zitten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1