Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang Dinsdag 12 Februari 1907 No. 8732. Buitenlandsch Nieuws. derd- 1 j !ilk Verspreide berichten. Sfcaten-Üeiierüai. Binnenland. PARIJSCHE KRONIEK. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteereu worden uiterst bil- e overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Ce Riga zijn eergisteren de politie en een sterk detachement van de Duitsche zelfverdediging doorgedrongen in het bal van de club der cycho- ten. Zij hebben er een veertig-tal personen gear resteerd, waaronder twee officieren. Te St. Petersburg is de doodstraf uitgespro ken tegen twee vrouwen die hadden deelgeno men aan den aanslag tegen de villa van graaf Stolypine, in levenslangen dwangarbeid veran- Maandag-ochtend bracht een beambte van het gouvernements-alcohol-debiet te Moscou in rijtuig een zekere geldsom naar de Staatsbank, toen hij werd aangevallen door tien gewapende personen, die 51000 roebel roofden en daarna op de vlucht sloegen. De boosdoeners, op den voet gevolgd, lieten een zak inhoudende 7000 roebel vallen en wisten daarop met het resteerende te ontsnappen. FRANKRIJK. (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 25 Jan.8 Febr. 1907. Nadat de Fransche bisschoppen uit Rome de machtiging ontvingen om met de wereldlijke en civiele machten in onderhandelingen te treden be treffende de uitoefening van den openbaren eere- dienst in de kerken, deden zij eene verklaring verschijnen waarin zij de conditiën bloot leg den, waarop dit zoude kunnen geschieden om een proef met deze regeling van den openbaren eeredienst te nemen. Hoe gematigd ook opge maakt, werd deze verklaring door de bladen van het bloc al dadelijk voor onbeschaamd uitge scholden en in de beruchte Kamerzitting van 30 Januari kwam zij meermalen ter sprake. In deze half bespottelijke en half dramatische zitting was de dictator Clemenceau eensklaps tot een ge wonen revolutionairen clubredenaar afgedaald en zijn manie van aanvallen en afbreken had hun eensklaps zóo bevangen, dat hij op het punt stond, zijn eigen ministerie ten val te brengen en zoo de tweede minister-president te worden Rouvièr was de eerste welke door de schei- dingswet onverwacht werd weggezonden. Den 30sten werd Clemenceau op de lijst der veroor deelden opgeschreven. De godsdienst-politiek, uit gevonden om den godsdienst uit te roeien, bewijst eiken dag meer en meer, voor iedereen noodlot tig te zijn en niet het minst voor hen die haar in het leven riepen. Combes zeide vroeger reeds, dat de onwetend heid betreffende de Kerk de onoverkomelijkste moeielijkheden ten gevolge hebben moest en nu verklaarde Clemenceau met een zekere bravour en op .spottenden, sarrenden toon: „Nous som- nies dans rinaöhérencenous y sommes en plein. De bekentenis dat een regeering en de meerderheid in volle verwarring verkeeren en dat alle samenhang ontbreekt, is zeker zelden voorgekomen en wat Clemenceau, er op liet volgen, was nog verschrikkelijker door de on verbiddelijke wreedheid van dezen polemist die alle schuld op een ander werpt. Hij zeide name lijk „Ik heb er mij zelf niet in gebracht. Men heeft er mij in geplaatst. Ik ben er nu in en blijf er in." 'j Om zich een juist begrip van deze onverklaar bare lichtzinnige woorden te kunnen maken, moet men weten, dat bij de voortzetting der behandeling der nieuwe wet op de vrijheid van vereeniging de socialist Paul Meunier, teneinde te voorkomen dat het land zoude kunnen denken dat deze wet op de sommatie van Rome aangenomen werd, het volgende conditionneele artikel voorstelde: „Deze wet zal niet van kracht worden dan een maand na haar afkondiging." Niemand is du pe van deze ploertige manoeuvre en de minister Briand zegt hein dit rondwegIndien de heer Meunier den katholieken priester wil aanvallen en hein de toelating ontnemen, laat hij het dan onomwonden verklaren en er tegenover de Ka mer, de verantwoordelijkheid van dragen." Briand wii dat de Kamer duidelijk zegge wat zij hierin verlangt. Hij heeft nooit getracht haar eene staat kunde te doen volgen, waarmede zij niet instem de en daarom vreest hij de discussie niet. „Men „beweert, zoo gaat hij steeds meer opgewonden „voort, dat wij voor de Kerk capituleeren. Maar „waar dan? Dat zij die zich in staat achten „daarvan het bewijs te 'leveren, opstaan en ons „beschuldigen. Ik heb noch de bedoeling, noch „deal lust, tegen den wil der Kamer in aan het „bewind te blijven. Dat zij openhartig en vier kant weg verklare of zij met of tegen ons is.''' Een groote meerderheid schonk hem haar ver trouwen en de nieuwe redder van het bloc. Jau- res, kwam hem nog op solemneelen toon zijn stem geven en hem aanraden het ultimatum door de bisschoppen gesteld, wat een uitdaging in zijn bloemrijke taal heet, der democratie en de ge meenteraden. Ook deze veelprater werd buiten gewoon toegejuicht wat Clemenceau's ijverzucht nog meer aanwakkerde en hem er toe bracht, zich zoo ver te buiten te gaan en zijn medewerker Briand zulke onaangenaamheden te zeggen, dat deze de ministersbank en de Kamer verliet. „Toen ik aan het bewind gekomen ben, zoo ving „hij aan, vond ik een wet die ik moest ten „uitvoer leggen. Alleen hadden de heeren Briand „en Jaurès niet voorzien dat de Paus," deze wet waarin alles voorzien was, behal ve wat gebeuren moest, zoude verwerpen. Hierop volgde de hierboven aangehaalde uitval van dat men in vollen onsamenhang verkeerde en na deze dolle onberedeneerde verklaring der waarheid, kan men alleen verstomd staan, dat niet een enkel Katholiek of lid der minderheid van dit eenige oogenblik gebruik heeft gemaakt om hem daarop naar behooren te bedienen. Op deze Heftige en iiaff 'spottende manier zegt hij de gewone les op van vrede in de vrijheid te willen, doch indien de Kerk hem er toe dwingt, zal hij zich weten te verdedigen. Dat is zijn politiek. Hij verwerpt het dubbelzinnige amen dementMeunier en zoo dit mocht worden aan genomen, dan zal het huidige ministerie deze wet niet naar den Senaat brengen. Intusschen was het vertrek van Briand algemeen bekend geworden en zelf de gecuirasseerde Clemenceau was er zichtbaar door getroffen, verbleekte en ging met gebogen rug naar zijn plaats terug. Zonder Jau rès, die nu voor de derde maal de regeering te hulp snelt, was de aartskabinetten-afbreker zelfs ter aarde gestort. „De algemeene staatkunde der regcering en der republikeinsche partij mag niet van een zittings-incident afhangen, verkondigt de ze collectivist-eigenaar en hij hoopt dat alles nog terecht moge komen. En dat kwam het ook. Clemenceau, als door een tooverslag even beleefd als hij insolent was geworden, maakt zijn excu ses. Hij heeft in volle vrijheid gesproken, doch kon niet vermoeden dat zijn woorden zijn hono- rabelen vriend Briand zouden kwetsen. Indien dit het geval is, spreekt hij er openlijk zijn spijt over uit en hij gaat Mr. Briand in naam der ge- heele republikeinsche meerderheid verzoeken aan de regeering zijne medewerking te blijven schen ken. Dooi' den minister van Marine Thomson wordt Eriand weder in de Kamer geloodst, waarna de leden der meerderheid zijn opgestaan en hem toejuichen, terwijl Clemenceau hem met teeder- heid de handen drukt. Zulk een scène mag voor enkele heel aandoenlijk schijnen, doch de zaak zelf is van waarde en daarom beschreven wij haar breedvoeriger dan dit in de liberale bla den van hier en het buitenland gedaan is. Het amendementMeunier werd ingetrokken en de wet op de vrijheid van vereeniging met 550 stem men tegen 5 aangenomen. De „Republiquc Francaise," schrijft aangaan de deze dwaze zitting: „De koude douche door „Clemenceau de Kamer toegediend is ais een „ijskorst op het parket blijven leggen. Hij brak er reeds zelf een been op, wat hem dusdanig ver zwakt. heeft, dat de minste tweede onhandigheid „hem geheel van de been zal helpen, zoodat wij „een ministerieele crisis binnen eenige dagen niet „onmogelijk achten." „Dat kan dan een bizon- „der nummer op het programma der vermake lijkheden van Koning Eduard VII van Engeland „worden, om zijn bezoek aan Parijs wat op te „vroolijken." De eerste schismatieke godsdienstoefening is Zondag den 3den Februari in de aan de Paters Rainabieten ontstolen Kapel in de Rue Legendre, thans de Kerk der Apostelen genoemd, gehouden. Over deze heiligschennende nabootsing onzer ker kelijke diensten hier verder uit te weiden, vin den wij te pijnlijk voor onze katholieke lezers en zullen alleen nog vermelden dat de driemaal geëxcommuniceerde zoogenaamde aartsbis schop Vilatte en de afgezette katholieke priester Roussin door slechts twintig a dertig vol gelingen omgeven waren, wat echter niet be lette dat hun kapel vol met nieuwsgierigen was. Dat er echter onder die ongeloovigen ook Katho lieken waren daar gekomen, om te protesteeren, moeten wij ten zeerste betreuren. De Roomsch- Katliolieken behooren en mogen daar niet ko men. De eenige die daar protesteeren kunnen zijn de Bamabieten en dat hebben zij ook bij het gerecht gedaan. Den 29sten Januari werden de Parijzenaars 's avonds tegen 11 ure 20 m. eensklaps door een zware donderslag, welke door een schelle blik semstraal was vooraf gegaan opgeschrikt. Naar builen gesneld zagen zij dikke sneeuwvlokken statig neerdwarlen, nog bij tusschenpoozen door weerlicht beschenen. Deze donderslag had in het Theatre Frangais een kleine paniek doen ontstaan, gelukkig zonder gevolgen. Het tweede theatre Francais, het théatre de l'Odéon, wat onder den nieuwen directeur, de bekende acteur Antoine, een groole verbetering onderging, verkeert thans in een bloeienden toestand. Het heeft vroeger harde dagen doorleeft, waarvan ons een kroniekschrij ver dier tijden het volgende voorbeeld aanhaalt. Op een avond dat men de „Barbier van Sevilla" gaf was er slechts een toeschouwer in de zaal toen het scherm opgehaald werd. De tooneelspe- ler die Figaro voorstelde, de bekende Thiron, vond het wel wat erg om zijn rol voor dien eeni ge n bezoeker te spelen. Hij schreedt naar voren van 't tooneel, keek toen zijn beide handen, als om goed in de zaal te zien, boven zijn oogen houdende, den ©enigen aanwezigen persoon vrien delijk aan, maakte de drie gebruikelijke buigin gen, en vroeg: „Mijnheer staat U er bepaald op dat wij voor U de „Barbier" zullen spelen?" De mijnheer ziende, dat men tot hem het woord richtte, beantwoordde den groet en zeide: Mijn hemel, neen, ik sta er niet op en zoo ik U pleizier kan doen laten wij het er dan bij laten. Dank u wel, mijnheer, voor uwe welwillendheid. Indien U maar naar de controle wilt gaan, dan zal men U daar den prijs uwer plaats terug betalen. Neen, mijnheer, dat zal ik niet doen 1 Waarom niet 't is toch billijk en Neen, dat doe ik niet. Ik gegrijp niet goed uw bezwaar? Ik wil me niet laten betalenomdat ik met een vrijbiljet gekomen ben, Fidelius. TURKIJE. Eene keizerlijke Turksche iradé had eene commissie belast een onderzoek in te stellen naar de wijze van oplevering van het gepanserde schip „Assar-I-Tewfik," te Kiel gebouwd. De vice-ad miral Haire-Pacha was benoemd tot president van die commissie. Weinig tijds was van de zijde van het paleis pressie uitgeoefend om den vice- admiraal van zijne functiën te ontheffen, hetgeen deze hardnekkig weigerde. Welnu denzelfden dag (4 dezer) eenige uren later stierf Haire-Pacha plot seling, hoewel hij oogenschijnlijk goed gezond was. Hij was slechts 60 jaren oud. AMTT.RTKA. De „Tribune"-correspondent, te Washington, meldt, dat president Roosevelt tot een vergelijk is gekomen met den burgemeester van San Fran cisco, Schmitz, bij hetwelk een bevredigende op lossing van de schoolkwestie practisch verzekerd is. Een tweede conferentie zou gister plaats vinden. i i i De Kaapsche spoorwegen leden gedurende de jongste overstroomingen aldaar een verlies dat op 150.000 geschat is. Ex-Koningin Nathalie van Servië, haar zus ter en haar neef prins George Ghyka zijn te Biarritz aan een groot gevaar ontsnapt. Hun auto botste bij Marbella in een bocht in volle vaart tegen een andere auto aan, die van de zijde van St. Jean de Lux afkwam. De auto van Koningin Nathalie werd erg geha vend, maar de inzittenden kwamen er met lichte kwetsuren af. Te Parijs zijn twee personen van naam overleden nl. de schilder Monchablon en de inge nieur Serpollet. De schilder Monchablon, in 1835 te Avillers in de Vogeezen geboren, verwierf in 1863 den grooten prijs van Rome. De ingenieur Serpollet, die op 48-jarigen leef tijd overleed, had een groot aandeel in de ont wikkeling van de industrie der automobielen. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 11 Februari. Behandeld wordt de begrooting van Landbouw, waarbjj de heer Michiels van van ne s «- n i c h de oppositie öestreed tegen het blijven suo- sidieeren van de boeren-leenbanken, uie een onmisbaren steun zijn zoowel voor den kleinen geërfden boer als voor den huurboer. ai,De heer Doj es vraagt meer spoed roet instel- stelling van het hooger ïandbouwouderwerp. ^De heer Laan acmte enkele wijzigingen van de Hinderwet weuscneiyk, waaroy tekening ge- houdeu moet worden niet den vooiuiigaLg op tecunisch gebied. Voorts kritiseerde hij de werking der Onge vallenverzekering en waarscuuwue regen de toe nemende administratiekosten vau ue rijksverze keringsbank. In l9Uo bearuegen die 1 y73.UOO over een uitkeenugstptaal van ruim ai d- iu.ui miiliuen. Spreker sloot zich vooris o.u. ny oen neer Dojes aan in diens aandrang naai ue bespoediging van het heoger latidouuwonuei wyi, j^De heer Sork zal later lot ue Regeenug eeni ge vragen richten over de Ryk^verzcKenngi-bauk, en bepaalde zich thans tot be.-pieking van de v,er gevallen van ontduiking van ue Ongevallen «vet, in het verslag der Rijksverzekeringsbank genoemd. Uit het feit dat die vier gevallen één tabiiek betreffen, blykt wel dat de Bank bezwaariyk veie andere gevallen van ontduiking kan aanwyzen. De heer Woltjer vroeg eenige ïnlicntiugen over de bedoeling van het doen ressortceren van het hooger landbouw- en ander ouderwys onder dit departement, waarna de heer Üuvy nel be stuur der Rijksverzekeringsbank' prees om zyn ijver en toewijding Nadat de heer Sc hol ten zijn instemming had betuigd met de voornemens der Regeermg in zake de paardenfokkerij, beantwoordde de m u s- ter van Landbouw de verschillende sprekers, verklarende het gewicht van het hooger landbouw onderwijs niet uit het oog te zuilen verhezen. Een beslissing over de vraag, of een noogere land bouwschool in een universiteitsstad zai worden gevestigd, is op dit oogenblik nog met te nemen. De begrooting werd zonder stemming goedge keurd. De heer Stork kreeg verlof, zijn hiervoren aangekondigde vragen te ricbien tot oen minister Veegens. De vergadering is tot nadere bijeenroeping ge scheiden. Officieel» berichten. Bij Kon. besluit is de heer W. L. F. C. ridder Van Rappard, gezantschapsraad by Hr. Ms. gezant schap te Berlijn, benoemd tot zaakgelastigde met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, tevens consul-generaal te Tandzjer, en is jonkheer mr. A. van der Goes, gezantschapisecretaris der le klasse bij Hr. Ms. gezantschap te Petersburg, in gelyke hoedanigheid overgeplaatst naar dat te Berlijn, terwyl de heer E. Rey benoemd is tot tolk bjj dat te Tandzj-r. Bij Kon. besluit zjjn met ingang van 11 Februari 1907 bij het Departement van Financiën bevorderd tot administrateur mr. H. E. E. Lagerwey. tbans referendaris, en benoemd tot hoofdinsprecteur der directe belastingen, invoerrechten en accynzen da Referendaris bij genoemd Departement jor. M. de Jonge en C. F. L. Mirandolle. Onze gezant in Marokko. De »Kö!n. Ztg." verneemt uit Tandzjer, dat Torres, de vertegenwoordiger van den Sulun, zyn groote voldoening heeft uitge-proken over de be noeming van ridder Van Rappard iot Neder'andsch gezant te Tandzjer. Hij woidt daar op 2J dezer met zyn gezin verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1