Dagblad voor Schiedam Omstreken. 3öste Jaargang Donderdag 14 Februari 1907. No. 8734 ADonneert op ie Nieawe ScManmctie Courant let path MKtnri Mapblai prys II c. p. weet, 0.45 p.mal, ll.35p.3ml Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Hei uur der bekoring. Verspreide berichten. Uit de Pers. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren wordeu uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Posrbus no. 39. RUSLAND. Uit St, Petersburg wordt het volgende ge meld Wet emigres van de constitutioneel-democrati- sche partij is bepaald op 27 Februari a.s. Indien f te St. Petersburg verboden wordt, zal 't te Helsingsfots worden gehouden. De linkerpartijen hebben de zege behaald bij de verkiezingen (voor de Douma te Smolensk en te Orenburg. Be uiterste partijen gaan voort succes te behalen bij de verkiezingen in den Kau- kasus. ENGELAND. De beraadslagingen over het adres van ant- v. oord op de troonrede werd gisteren in het La gerhuis voortgezet. Birrej, do nieuwe minister van Ierland, zeide dat zoowel hij als Rannerman er ten volle van overtuigd zijn, dat de eenige oplossing van de lersche kwestie, die voldoening geeft aan de groote meerderheid van het lersche volk, een Home Rule parlement is. Hij zou daarom niet verantwoorde- delijk willen zijn, voor ©enigen maatregel, die op eenigerlei wijze aan de verhulling van de in Ier land gekoesterde verwachtingen schade zou doen (luide toejuichingen van de nationalisten). Hij hoopte, da.l spoedig de tijd zou komen, dat Ier land een stevige en aanzienlijke vergrooting van Lngela.nd's kracht zou zijn (toejuichingen). Birrel's toespraak was van hot begin tot bet eind uiterst sympathiek van toon, maar gaf geen aanwijzing omtrent den aard der aanstaande rc- geeiingsvoorstellen ter zake. Gister-avond deden achthonderd vrouwe lijke be too ge rs voor stemrecht, twee langdurige en wanhopige pogingen om het Lagerhuis binnen te dringen. Bereden en onbereden politie was verplicht met een groote macht op te treden. Ongeveer 50 betoogsters zijn in hechtenis geno men. Admiraal Beresford, die 1 Januari de be noeming tot bevelhebber over de Kanaalvloot had aangenomen, weigert nu dat commando te aan vaarden, indien de sterkte dier vloot wordt vast gesteld op 14 slagschepen, 4 gepantserde en 3 ongepantserde kruisers, zooals is voorgesteld. Hij wil alleen de verdediging van de Engelsche wa teren ondernemen met een vloot, die in staat is die taak te volvoeren en die onder zijn beve len in vredestijd geoefend is. DUITSCHLAND. Anarchisten gearresteerd. De politie te Berlijn heeft drie anarchisten ge arresteerd, een Hollander, een Belg en den vroe- geren redacteur van een revolutionair blad, Sau- ter, in wier woning in de armenwijk 15.000 exem plaren werden gevonden van een in Holland 71) (Uit het Engelsch.) Da.t zijn maar bloot formaliteiten, zei de vrien delijke heer Wenglein herhaaldelijk en vluch tig liet hij daarbij een heele bundel dergelijke verklaringen zien, die naar hij verzekerde, door lui met klinkende namen, waren onderteekend. Dergelijke verzekeringen waren voor mevrouw Heinsdorf niet noodig geweest; zij was in het bewust zijn, wear eens haar geld in handen te krijgen, kinderlijk blij. Wel werd zij aileron aangenaamst getroffen door de onrechtmatige handelwijze van haar aanstaanden schoonzoon, <h_e de mooie drie duizend-mark-biljetten als zijn aandeel in den zak stak en haar met slechts 600 mark afscheepte; maar wat kon zij er aan doen? Op zijn woord van eer had Von Maltitz beloofd, dat hij de geheele zaak in orde zou brengen zoodra hij weer zijne rente ontving; bij zou dan de sieraden weer inlossen en ze den eerzamen heer Müller eenvoudig terug geven. Die zou dan wel gewaar worden, dat hij met lui te doen h|ad, die niet van plan wa- 1681, zicli door hem te iaden villen Tegen terug- &*-ve van den koetbaarheden moest hij den wis- gedrukle anti-militaristische brochure, getiteld „Soldatenbrevier. Op den omslag van de ^vonden brochure wa ren de Pruisische adelaar en de woorden „Uit gave van het Pruisisch Ministerie van Oorlog,, gedrukt. Zij was bestemd voor verspreiding onder de soldaten. 1 Keizer Wilhelm is eenigen tijd geleden be noemd tot ridder grootkruis en eere-baljuw van de Souvereine Orde der Maltezer Ridders. Eer gisteren bracht een afvaardiging uit die orde hem daarvan de tcekenen, en de keizer sprak: „Als beschermer van de balije Brandenburg van de ridderorde van den H. Johannes van 't Gasthuis to Jeruzalem met den Evangelischen (Prote- stantschen) tak van de orde ten nauwste verbon den, vervult het mij met voldoening, door de mij nu verleende waardigheid ook tot de Katho lieke orde-ridderschap in nadere betrekking te tre den. Al zijn bij het wisselen der tijden de werk zaamheid en de werkkring van de oude, eerwaar dige orde ingekrompen, de oude ridderdeugden behouden steeds haar betèekenis, en juist in onze dagen is iedere ridderlijk gezinde man voor de gemeenschap van onschatbare waarde. Uw ge lofte is er mij borg voor, dat gij allen ook in den. strijd tegen den menschenhatenden geest van het ongeloof en van de omwenteling u ware orde ridders zult toonen. Een voorbeeldige Christe lijke wandel, barmhartige naastenliefde voor kran- keu en noodlijdende broederen, godvreezendheid, trouw aan den koning en liefde tot het vader land, dat is de bodem, waarop beide takken van de orde eens van zin naast elkaar zegenrijk wer ken kunnen, dat zijn de wapenen, waaraan God de Heer den zegen schenken zal." FRANKRIJK. Volgens de »Croix" is door Z. E. kardinaal Richard tot de bisschoppen van Frankrijk het volgende schrijven gericht »De H. Vader heeft mij gelast aan de bisschop pen mede te deelen, dat de bepaling, welke de minister van Onderwijs beeft opgenomen in bet contract, te sluiten tusschen den burgemeester en den pastoor voor het gratis gebruik der kerken, niet kan worden aanvaard, en dat het noodig is, de door Z. H. opgestelde formule te handhaven. Deze formule moet in alle bisdommen dienen als basis voor de bereiding der overeenkomsten tus schen de burgemeesters en de pastoors overeen komstig de verklaring der bisschoppen". De liefhebbers van sensationeel© inlichtin gen hebben Woensdag-middag aan de Parijschc Beurs hel gerucht doen verspreiden, dat Clemen- ceau tengevolge van zijn ziekte, er aan zou denken ontslag te nemen. Onnoodig is 't bijna te zeggen, dat dit beticht tal van ongeloovigen vond, die meenden dat Clemenceau er niet de man naar was om voor de moeilijkheden te vluchten en dat hij sel teruggeven, als hij niet met den strafrech ter in aanraking wilde komen. Mevrouw was dit met hem eens; tegenover zulke menschen moest men in het belang van de maatschappij streng optreden. In dit opzicht vertrouwde zij geheel op haar schoonzoonhij was toch een flinke vent, van alle markten thuismet zoo iemand moest F.lla wel gelukkig worden. .De opgewekte stemming, waarin mevrouw Heinsdorf zich bevond, kreeg echter ongeveer een week later een gevoeligon knak. Het was nog slechts weinige dagen voor het sluiten van het huwelijk, toen zich tegen het middaguur een officier liet aandienen. Mevrouw Heinsdorf was alleen thuis en een bang voorgevoel begroop haar, toen zij in den bezoeker majoor Duffner herkende, die tot de vurigste vereerders van haar man behoorde, en die ten zeerste zijn spijt betuigde, dezen niet thuis te treffen. „Het is des te jammer mevrouw, omdat ik morgen voor eenige weken de stad uit moet en niet in do gelegenheid zal zijn, in afzienbaren tijd mij ne visite te herhalen.... maar ik kan u toch zeker ook wel in vertrouwen meededen, wat ik uw man had willen zeggen." „Het is zeker iets met betrekking tot den hoer \on Maltitz, niet waar?" vroeg mevrouw met beklemd hart. „Juist, mevrouw. Wanneer ik mij niet bedrieg, is die mijnheer voornemens, tot uwe familie in nauwere betrekking te komen?"... en op een bevestigend hoofdknikken van de vrouw des zich nooit zou willen terug trekken door de klei ne deur - Stead, die nu te Stockholm is op zijn rond reis, beeft, volgens de „Vossische Zeitung", op een vredesbijeenkomst verteld van zijn onder houd met Bulow. Deze vertelde Stead allereerst., dat de Keizer, alle generaals en staatslieden besliste aanhan gers van den vrede waren. „Zal ik u mijn meening eens rondweg zeggen? vroeg Bulow. Ik weet een middel om den wereldvrede te verzekeren. Zorg, dat ik machtiging krijg om tien journalisten van naam in te rekenen. Ik zal beginnen met deh re dacteur van de „Kölnische Zeitung" en dan -gaat de redacteur van de „Times" als tweede aan de galg. i i De secretaris van de admiraliteit te Londen deelt mede een telegram ontvangen te hebben mel dende dat de pantserschepen van het Engelsche eskader „Albemarle" en „Commonwealth" inden nacht van 11 dezer met elkaar in aanvaring zijn geweest De twee vaartuigen hebben zich naar Gibraltar begeven met een snelheid van 12 knoo- pen in he.t uur om hunne reparaties uit te voe ren Er waren geen persoonlijke ongelukken te be treuren i j I De „HeraJdo" meldt, dat de zittingen vanl het proces betreffende den aanslag op den Ko ninklijken stoet te Madrid op den laatsten Mei dag, op 15 April a. s. zullen aanvangen. T© Rome is op 66-jarigen leeftijd overleden prinses Gristina Bonaparte, weduwe van een zoon van prins Karei Napoleon, die weder een zoon was van Lucien Bonaparte, broeder van den groe ten Napoleon. Het Turksche transportschip „Hodeida," met 1290 soldaten aan boord, bestemd voor Hodeida, is eergisteren hel Suezkanaal binnengevaren. Om 8 uur des avonds bij kilometer 24 sprongen 7 soldaten over boord en vluchtten naar El-Arisj. Gistermorgen deserteerden tusschen kilometer 34 en 44 170 soldaten. De troepen aan boord van het transportschip gaven echter vuur, waardoor er 5 gedood weiden. De overigen kwamen over beide oevers verdeeld, aan land. De Crisis. Do „N. R. Ct." schrijft nog: De ministers hebben hun ontslag aan H. M. de Koningin aangeboden. i Aangeboden ontslag is nog geen aangenomen ontslag, zegt men. i De opmerking is zeker juist, maar dat het tot de aanneming van het ontslag zal moeten ko men, is toch uitermate waarschijnlijk. Het Kabinet heeft, toch niet voor den vorm zijn ontslag gevraagd, maar omdat het zijn lot buizes ging de majoor voort: „Het ligt natuur lijk niet op mijn weg, u, of uwen door mij hoog vereerden echtgenoot mijn raad op te dringen. Ook het dienstgeheim zoowel als andere ov er- wegingen leggen mij het zwijgen op. Uw echt genoot vroeg mij schriftelijk, of mijnheer Von Maltitz nog officier bij de landweer is. Ten aanzien hiervan beu ik gerechtigd tot de verkla ring, dat door de uitspraak van den raad van eer genoemde heer eenige dagen geleden van de dienstlijst is geschrapt, en dus niet langer gerechtigd is tot het voeren van den titel van officier. Mag ik mij als privaat persoon nag een wenk veroorloven, dan zou het deze zijn veest in den omgang met mijnheer Von Mal titz zoo voorzichtig mogelijk. „Maar die heer behoort toch tot eene voor name familie, ik weet heel zeker, dat hj over oene groote jaarrente beschikt." „Daaromtrent kan ik u niets zeggen," ant woordde de majoor ontwijkend. „Zooveel ik weet is het in zijne burgelijke betrekking ook niet gegaan, zooals 't behoorde. Het zal u toch wel bekend zijn, dat hij plotseling uit zijn ambt is ontslagen, mevrouw?" Toen majoor Duffner spoedig afscheid nam, ltet hij mevrouw Heinsdorf in een moeilijk te beschrijven gemoedstoestand achter. Voor hare oog err stond de schrikkelijke spookgestalte eener grenzelooze vernedering tegenover den kring harer kennissendeze zouden haar de nieuwe instorting harer luchtkasteelen van aan dat van den minister van oorlog verbonden achtte. Of dit terecht of ten onrechte geschiedde, laten wij thans buiten bespreking. Het Kabinet zelf heeft geoordeeld afdoende redenen te hebben om te meenen, dat het terecht zoo handelde. Van zijn besluit, dat men moet aannemen na rijpe overweging genomen te zijn, zal het zich dus niet licht laten afbrengen. Bijzondere middelen om het ministerie tot te rugkomen op zijn besluit te bewegen, zijn er niet. Ontbinding der Eerste Kamer acht men alge meen niet in aanmerking te komen. Een ontbinding der Tweede Kamer, waarvan het denkbeeld door het Hbld. werd gelanceerd, toen de beslissing over de begrooting nog nau welijks gevallen was, heeft in de geheel© pers zoo goed als geen instemming gevonden. Alleen mr. Troelstra, die met de zijnen tegen de oor log s- begrooting stemde, heeft het bahetje van, het Hbld. opgevangen! Wat zal dan de oplossing zjjn, als het ge vraagde ontslag aan het Kabinet wordi ver leend? j Van meer dan eene zijde heeft men aanbevolen de vorming van een zaken-Kabinet. Ook wij gelooven, dat het daartoe in de gege ven verhoudingen wel zal moeten koiuui. iEr ligt heel wat en heel belangrijke stoi op het gebied der neutrale zone. Men denae s.ecius aau de verzekeringswetten, aan de administratieve rechtspraak en zooveel meer. Zou het onmogelijk zijn, dat ook een of meer leden van het demissionaire ministerie in Zuik een Kabinet zifting namen? Indien dit kon, zou het zeker het groote voor deel hebben, dat het tot stand komen van ver schillende wetsontwerpen, die reeds in min of meer gevorderde phase van voorbereiding verhoe ren, de geringste vertraging ondervond. De „Middelb. Ct." schrijft, dat de ministers, door hun ontslag aan te bieden, zeer correct hebben gehandeld en hoopt, dat aan hen, die de crisis hebben veroorzaakt, opgedragen zal wor den een nieuw Kabinet te vormen. „Alleen mannen van de rechterzijde dienen ge roepen te worden. En blijken zij machteloos te zijn om een ka binet te formeeren, dat dan een middenman zich belast met die taak; een die een ministerie vormt dat de werkzaamheden gaande houdt, totdat in Juni de kiezers voor de Provinciale Staten uit spraak hebben gedaan over de kwestie: volks leger of niet, vermindering van oorlogslasten en, van dienstplicht. Dan is het mogelijk dat in onze vertegenwoor diging, ook in de Eerste Kamer algemeen heersch© de geest, die den afgetreden minister van Oorlog Staal bezielde, toen hij met zooveel kracht en met een zeldzaam heilig vuur voor die beginse- harte gunnen, daarvan was zij overtuigd. Wat een jammerlijk figuur zou zij maken tegenover haar man, ais zij hem moest toegeven, dat hg gelijk had gehad met zijne antipaJne tegen den aanstaanden schoonzoon! Maar bleef die dan toch niet in elk geval mijainer Von Maltitz? En hield hij ook niet die rente van ....tigdui- zend mark of thaler Wanneer het tot een breuk kwam, dan zou hij natuurlijk de samen opge nomen schuld bij den heer Wenglein niet be talen, en als de sieraden niet op lijd bij den heer Müller terug waren, zou haar man de zaak van dien wissel van 8000 mark te weten komen. Dat mocht tot geen prijs het geval zijn; Iioo luchthartig mevr. Heinsdorf ook over vele dingen dacht, toch zeide eene inwendige stem haar, dat een dergelijke zaak bedenkelijke ge volgen na zich kon sieepen. Neen, aat moest vermeden worden. Was het niet een geius., uat die majoor Duffner reeds morgen een dienstreis van eenige weken moest ondernemenoop- loopig zou hij derhalve haar man niet ontmoeten. En dan, de zaak was nu te ver gedreven, om nog een terugkeer mogelijk of wenscheiijk te maken. De hoofdzaak was, dat Von Maitjtz Ena iiuwdeals dat gebeurd was, kon hij wel met anders dan zijn woord van eer gestand doen en die geschiedenis met Wenglein en Muiier uit de wereld helpen. (TFordf vervolgd)^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1