JMadn- en Gewestelijk Mieuws. kerknieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. heer G. Rijperman; diens plaatsvervanger de rijksmgpiiieur voor de spoorwegen, de heer R. P. Bilheijner. Nog oen zonderlinge benoeming. De „Staatscourant1' bracht ons gister-avond het bericht van de benoeming van den rooden „Bonds"- en „Bode"-man, den heer Th. M. Kete laar iOt schoolopziener in het arrondissement Hil versum. Wij noemen ook deze benoeming zon derling niet, omdat de heer Ketelaar- niet alles zins tot die taak bevoegd zou zijn, maar omdat er een keer te meer uit blijkt de onderwijsliefde van den minister Rink. Om de frontmakerij te bevredigen, kreeg de grootste fontmaker eerst een Jii-tje en nu een baantje. Of verder de hoofden der scholen in het arron dissement Hilversum erg in hun schik zullen zijn met dezen verwoeden voorstander der republikein- sciie school tot chef te krijgen, meenen wij ook aan gegronden twijfel onderhevig te mogen ach- i-en. (Tijd.) De Middenstandstentooiistelling van 1908. Naai' wij vernemen, ligt het in de bedoeling van het comité voor de groote middenstands- tentoonstelling van 1908 te Amsterdam om de tentoonstelling niet zooals gebruikelijk is te doei. bestaan uit een kolossaal groot hoofd gebouw, maar uit onderscheidene grootere en klei nere paviljoens, die in de eerste plaats aan het geheels terrein een aanlokkelijk aanzien zullen geven, maar welke tevens een goede gelegen heid bi den, om de onderscheidene vakken zoo vel mogelijk in afzonderlijke gebouwen te groe- peerenj He', tentoonstellingscomité heeft dit standpunt ingenomen, na gepleegd overieg met op tentoon- steiiingsgebied bevoegde mannen. Terecht beeft men toen ingezien, hoe verkeerd het is alles iu een hoofdgebouw onder dak te brengen. Het bezoek zou dan niet alleen even vermoeiend wor den gema.akt als dat aan musea, maar ook zou veel aan de aandacht van het publiek ontsnap pen. Veel beter bezoekt en onderzoekt men al het geëxposeerde, wanneer het groepsgewijze bij te overziene gedeelten is ondergebracht. De grootere afwisseling bij een bezoek, de betere accentuatie, verhoogen de aantrekkelijkheid van een volledige beschouwing. Daarnaast vindt ieder boter het „elck wat wils." Honderdjarig bestaan van Assen. In de Donderdagavond gehouden vergadering der commissie voor de viering van het 100-jarig bestaan van Assen als zelfstandige gemeente werd medegedeeld, dat tot dusver een bedrag van 120.500 is toegezegd. Een tweedaagsch feest zal worden gevierd Een programma werd vastgesteld, behou dens goedkeuring van H. M. de Koningin ingeval van Hoogstderzeive komst bg die gelegenheid daar ter stede. Afschaffing nachtarbeid voor bakkers. Op initiatief van het Nederl. R. K. Vaksecre- tariaal had eergisteren te Amsterdam de oprich tersvergadering plaats voor het houden van een congres tot het bespreken der afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers. Na breedvoerige bespreking werd een congres-co mité benoemd, bestaande uit de heeren: E. J. van de Graaf, Rotterdam, voorz.; H. B. T. van Bos- eurn, Amsterdam, secretaris; G. Slagt, Beverwijk, penningmeester, en Tj. Hutter en G. A. H. Kool, beiden Amsterdam, Diemer; H. Heyblom en A. G. Rietveld te Rotterdam. Drie vereenigingen, welke adhaesie aan het plan hebben geschonken, zullen uitgenoodigd worden elk twee leden in het comité te benoemen en een rechtsgeleerd advi seur zal geassumeerd worden. Minimum loon en maximum arbeidsduur. De volgende bepalingen omtrent maximum-ar- beiJs iji en minimum loon zijn door B. en W. voorgesteld A. 1 Zonder /Schriftelijke toestemming der di rectie mag de aannemer de werklieden op het werk, alsmede de werklieden, die elders in de gemeente Schiedam onderdeden voor het werk vervaardigen, daaraan niet langer laten werken dan KP/j uur per etmaal. Do bedoelde toestemming zal alleen gegeven wor den wanneer naar liet oordeel der directie, de aard van het werk, de wuersgesieidneid of buitenge wone omstandigheden afwijking van deze bepalin gen noodig maken. 11. De in 1 genoemde bepalingen gelden ook voor de werklieden in dienst bij onderaannemers of andere tusschenpersonen, gedurende den tijd dat zij op het werk werkzaam zijn. B. Voor het loon van de onder A bedoelde werklieden geiden de volgende bepalingen: I. Aan de werklieden boven den leeftijd van '23 jaren mag geen geringer uurloon worden uit betaald dan voor een Timmerman f0.22, Metse laar f 0.23. Schilder f 0.21, Opperman f 0.19, Steen houwer 10.24, Grondwerker f0.20, Straatmaker f0 23, Smid f0.2j, Beiianger 10.zO, StuxaJoor f 0.23 en Lood- en ziukwer.cer f 0.21. II. Voor overwerk wordt het gewone uurloon verhoogd met ten minste 50 procent. III. Voor den arbeid op Zondag, den 2den Paaschdag den 2den Pinksterdag, de Kerstda0en, den Hemelvaartsdag en den Nieuwjaarsdag wordt het gewone uurloon verhoogd met ten minste honderd procent. IV. Werklieden, die den leeftijd van 21 jaar nog niet bereikt hebben, doch ouder zijn dan 14 jaren, alsmede personen, die door ouderdom of invaliditeit niet als volle werkkrachten be schouwd kannen worden, mogen, voor zooveel zij tegen een geringer uurloon werken dan in BI is bepaald, voor een gelat van ten hoogste 20 o/o deel uitmaken van het aantal werklieden, dat voor het werk gebezigd wordt. V. Uitbetaling van loon moet geschieden op het werk, in de werkplaats of op een plaats door de directie goedgekeurd. C. Hel is den aannemer geoorloofd bij het stuk te doen werken. Indien dit echter, naar het oordeel der directie, aanleiding geeft tot minder zorgvuldige bewer king, of tot geringer verdienste dan hiervoor als uurloon is bepaald, kan het door haar wor den verboden. D. De aannemer moet eiken betaaldag voor 12 uur 's middags aan de directie schriftelijk op geven de namen en de leeftijden der werklieden, die, hetzij in zijn dienst voor de uitvoering van het werk, hetzij op het werk in dienst van on deraannemers, werkzaam zijn, hun beroep, hun ne woonplaats, hun uurloon, de uren gedurende welk elk hunner aan het werk, bij het stuk of in daghuur gewerkt heeft, en van het door hen bij ieder dier werkwijzen verdiende loon. E. De aannemer is verplicht te zorgen voor de naleving dezer bepalingen door onderaanne mers of andere tusschenpersonen ten opzichte van de werklieden, die in hunnen dienst op het werk werkzaam zijn. 1 F. Door den aannemer worden bij het aanne men der werklieden de bepalingen A, B, C, D, E, F en G aan hen medegedeeld, terwijl een afschrift of een afdruk daarvan tijdens den ge- hcelen duur van het werk moet aanwezig zijn ter plaatse door de directie aangewezen. G. Voor elke overtreding van eene der bepa lingen A, B, C, D, E of F kan den aannemer eene korting van ten hoogste f25,op de aan nemingssom worden opgelegd, mits de directie, hetzij door aangifte; hetzij door eigen onder zoek, van de overtreding kennis heeft gekregen binnen 14 dagen nadat deze heeft plaats gehad. Van elke overtreding, waarvan de directie binnen den gestelden termijn kennis heeft bekomen, wordt tiaar binnen tweemaal 24 uren daarna aan den aannemer mededeeling gedaan. Het uitbreidingsplan. Onlangs is gemeld, dat Ged. Staten het eerste deel van het uitbreidingsplan dezer gemeente niet goedgekeurd hebben. B. en W. hebben den Raad thans voorgesteld van deze beslissing bij H. M. de Koningin in be roep te gaan, het beroep met epn memorie van toelichting te ondersteunen en een vertegen woordiger te benoemen om het beroep mondeling toe te lichten. Giste r-m id dag kreeg de 16-j a r i g e P. Gerdes, wonende te Rotterdam in de glasfabriek van de firma Melchers alhier twist met een anderen knaap. G. bekwam een klap met een drinkhlik tegen zjjn hoofd, waardoor een bloedende wonde onstondi die door een dokter werd verbonden. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Door de poltie is gister in een huis van koop met recht van weder-inkoop een deken in beslag genomen, die ten nadeele van schipper v. d. Kruit uit diens Westlander, liggende in de Schie, was ontvreemd. Koperen Priesterfeest. De weleerw. pater C. D. van Duk, kapelaan der St. Janskerk aan de Lange Haven alhier, viert heden onder veelzijdige belangstelling het koperen feest zijner heilige priesterwijding. Den 25n Juli 1867 te Vreeland geboren, trad hij in 1881 in de Orde van den H. Dominicus, na zjjne voorberei dende studiën in het kiein-seminarie te KuilJhburg voltrokken te hebben. Den 23n September 1888 deed hjj zjjne religieuze gelofte in het convent te Huissen, waarna hij den 13n Augustus 1894 in de kathedraal te Utrecht de II. Priesterwijding ontving. Den 18n Mei 1895 werd hjj tot kapelaan der St. Janskerk alhier benoemd. Later werd hjj meer bijzonder belast eerst met het rectoraat der eerw. zusters in het St. Jozefsgesticht aan de Tuinlaan, daarna in het Liefdegesticht aan de Korte Haven alhier, terwjjl hij ook tot directeur van de Vrou wen-Congregatie der H. Familie en waarnemend directeur der H. Kindsheid werd benoemd. Zoo was de weleerw. pater Van Djjk in ver schillende bedieningen bijna al de jaren van zjjn priesterlijk leven te dezer stede werkzaam. Met wat zeldzarnen tact en liefdevollen jjver hjj vooral als leider der Congreganisten weet op te treden, kunnen zoovelen getuigen die het voorrecht heb ben den waardigen priester in die bediening te kennen. De vrouwen der Congregatie vooral hebben dan ook den dag van zjjn koperen feest tot een onver- geteljjken feestdag gemaakt, fn grooten getale waren zjj heden ochtend half tien, getooid met bare insignes, tegenwoordig bij het plechtig H. Dankoffer door den hooggeachten jubilaris opge dragen. Aan bet feestelijk met groen en p'anten getooide en door waslicht be traalde hoogaltaar knielde eerst de weleerw. pater Van Djjk met zijne assistenten, de weleerw. paters Bartjjn en Van de Sande, waarna de zangeressen der Congregatie het Veni Creator Spiritus naar De Leur's toonzet ting deden weerklinken. Daarna werd door den waardigen feesteling het IJ. Misoffer opgedragen, waaronder door de zangeressen de missa van Labache verdienstelijk *.erd uitgevoerd. Met de Benedictie waarbij het Tantum ergo van De Leur werd gezongen, werd de plechtiggeid besloten, waarna nog een feestcantate, muziek van A. H. de Leur, werd gezongen. De receptie door den hooggeachten jubilaris in de middaguren in de pastorie gehouden, was druk bezocht. Vele eerw. heeren geestelijken, cor poratiën en particulieren kwamen daar hunne opwachting maken. Het kerkbestuur der St. Jans- parocbie sprak bjj monde van den heer dr. C. J. Vinkesteyn den jubilaris in waardeerende bewoor dingen toe en bood hem een huldeblijk onder couvert- Vele andere, ook stoffelijke, huldeblijken wer den verder nog den waardigen feesteling vereerd. Zoo schonk hem zjjn heeroom, den zeereerw heer G. van Dijk, pastoor te Langeraar, de bekende »pastoor-beeldhouwer" een prachtig kruis met beeld uit satijnhout gesneden, waarin de kunst vaardigheid van den grijzen priester zich doet kennen. Van zjjne familie ontving de jubilaris verderde prachtig gelijkende portretten zjjner ouders in eikenhouten ljjsten vervat. De communauteit der eerw. zusters aan de Korte Haven schonk hem een zeer fraaie stola en andere eerw. zusters nog verdere voorwerpen voor kerkelijk gebruik. De Vrouwen-Congregatie van de H. Familie vooral liet zich niet onbetuigd. Zij schonk haren beminden directeur een sierljjk eiken houten boe kenkast met glazen afsluitingen. De zange ressen der Congregatie vereerden hem de heilige boeken van het Oude en Nieuwe Testament in prachtbanden benevens muziekwerken. Vele andere geschenken meer voor huiselijk gebruik werden nog den jubileerenden priester vereerd. Dat het den algemeen geachten priester-jubi laris gegeven zjj, nog tal van jaren hier tot beil van Schiedams Katholieken werkzaam te zjjn, wenschen met ons zeker velen, die het genoegen hebben hem in zjjne volijverige werkzaamheid te kennen. Dc plechtige consecratie van mgr. Jacobus Cornelius Meeuwissen, apost. vicaris van Suri name zal plaats hebben op Zondag 3 Maart a.s., in do O. L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht te Amsterdam. Consecrator zal zijn Z. D. H. mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht. Te Hilversum zal zoo spoedig mogeljjk wor den overgegaan tot het stichten van een derde parochie. Sedert eenigen tijd is namelijk de pa rochie van den H. Vitus reeds weder op dezelf de hooge getalsterkte gekomen, welke zij had toen de nieuwe parochie van O. L. Vrouw Onbe vlekte Ontvangenis werd gesticht. Z. H. de Paus heeft mgr. Reguin, apostolisch prefect van Guyana, in gehoor ontvangen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven. Electrische tram. Bljjkbaar heeft een of andere nurks eindelijk eens iets niet geheel naar zjjn zin gevonden bij de electrische tram, dat hjj het noodig oordeelt op een gedeelte van de kostbare ruimte van rrijjn blad beslag te leggen, om de directie van de R.E.T. eens de les te gaan lezen. Ja, geachte heer redacteur, zoo'n ontboezeming zou mjj niets verbazen. Het is mjj dan ook wel om een beetje ruimte in Uw geacht blad te doen, wat U mjj, zoo ik hoop, zult willen afstaan maar tegen wien ik het eigenljjk hebben moet, weetik beusch zelf niet goed. Wist ik het, ik zou U niet lastig vallen, doch direct op den man afstappen. Ik weet niet, of ik bjj de directie van de R.E.T., aan het juiste kantoor zou komen, of ik bjj de afdeeling van Gemeentewerken, bjj het Bestuur van Schieland, bjj heeren Dykmeesters, of hoe men die heeren ook moge betitelen, moet aanklop pen, om datgene gedaan te krjjgen, wat zoo noo dig verbetering eischt. Ik richt mij dus maar, zooals men zoo dikwerf in ingezonden stukken leest, tot de bevoegde autoriteiten, en vraag hiermede dien geachten hee ren, zeer eerbiedig en beleefd Ach, heeren auto riteiten, zendt eens uw mannetje naar het perron van de R.E.T. in onze gemeente. Om te beginnen niet des avonds, anders loopt dat heer nog gevaar al onderste boven te zjjn gesukkeld voor dat hjj de eerste trede van den perrontrap heeft bereikt. Ot neen, laat dat heer ook maar gerust des avonds gaan, den aangewezen weg ziet hjj dan toch niet, en zal wel, zooals elk gewoon sterveling, langs den niet daarvoor bestemden weg, achter den sluitboom om tusschen stutblok en wagen door, het perron opstappen. Op die verhevenheid aangeland, moet Z.Ed. dan eens met kennersblik rondzien, naar hetgeen daar nu eigenljjk niet in den haak is.Heeft Z.Ed. het geluk, wanneer hij daar staat, dat er een verdwaalde, op handen en voeten uit het duister langs het trapje kruipt, om op het perron te komen, zooals door schrijver dezes werd gezien, dan loopt Z.Ed. zeker naar de plaats alwaar ik hem het eerst hebben wil, om te bestudeeren of die straat, welke naar het perron voert, nog te verbeteren valt en tot wiens zorg die straatweg behoort. Bij het bekjjken van die plek, zal va'sch of geen licht ZEd. zeker op het idéé brengen, in zijn rapport te vermelden, dat flinke verlichting, hetzij met een paar electrische lampen door de R- E. T. M. aangebracht, of wel met gas door de Gemeente aangelegd, daar heusch geen overtollige luxe zouden breDgen. Nu toch eenmaal op bet zoogenaamd perron, moet ZEd. eens niet te spoedig wegloopen. Regent het, dan is bet vertoeven op dat afgemeten plekje, met de noodige conducteurs, wachtende en ko mende passagiers cr op, nu juist niet zoo aanlok kelijk, en zou ZEd. het zeker weigaarne overdekt wenschen, maar is het voor ZEd. toch de moeite waard om nu ook eens met kritischen blik gade te slaan, hoe dat rangeeren, aanhaken van den rookwagen en het vullen van de wagens met passagiers in zjjn werk gaat. Met een beetje voor stellingsvermogen snapt ZEd. dan heel goed. hoe aangenaam en veilig het daar is op drukke dagen, wanneer dan buitendien nog de noodige politie mannetjes wat plaats, eischen om de orde te hand haven. Hoe die conducteurs met den wagen sjouwend, vuil, roest jjzer hanteerend, straks weer hebbelijke handen kunnen hebben om de passagiers kaartjes uit te reiken, zal dan ook voor ZEd. een punt van minder duidelijkheid zjjn, en hem wellicht doen zoeken naar den man, die daar vroeger als zoogenaamd wisselwachter fungeerde. Wat zou zoo n man, thans op dat lijntje bespaard, toch heel verdienstelijk werk kunnen verrichten en gelegenheid weten te vinden, om aan de jantjes van den Gemeente-reinigingsdienst, die bij graiie der Commissie éénmaal per week, Schieland's djjk komen afvegen, nog wat wagenvrachten vuil en slik mede hebben te geven, dat zich anders op dien djjk en tegen het perron ophoopt. De aankomende passagiers zouden dan nog eens den indruk kunnen bekomen, dat er te Schiedam een heuschelijk goed werkende reinigingsdienst bestaat. Is de afgevaardigde van de autoriteiten iemand, die er iets voor voelt, dat het entrée eener ge meente zoo fraai en gunstig mogelijk er uit moet zien, dan zal ZEd. niet kunnen nalaten op den plicht van het Gemeentebestuur te wijzen, opdat het maatregelen neemt dat, dat vies, vuil, akelig, naar, vervallen, verveloos hok, dat tot opbergen van wat rommel heet te dienen met den tot niets meer dienenden sluitboom, nu toch eindelijk eens verdwjjnt. En nu mijnheer, de redakteur, verdwjjn ook ik, maar niet vooraleer tot slot nog m'jn wensch te hebben geuit, dat niet alle autoriteiten hun man netje gaan sturen want dat zou mjj te veel eer, en te weinig uitwerking gevet). Mjj dunkt, zoo eentje (hier vooral geen drukfout s.v.p.) van Ge meentewerken, moest er heen stappen, daar zal men wel weten waar men moet wezen en hoe ver betering aan te breDgen is. Heeft dan Schiedam over een jaar, een ruim, flink overdekt, goed verlicht, voor jong en oud veilig bereikbaar perron, met een juist gaande klok nabjj deze tramhalte, en zjjn aan eenige wenken, in dit stuk voorkomend, gevolg gegeven, dan, mjjnheer de redakteur, kom ik U wellicht nog even de hand drukken om U dank te zeggen voor de opname van dit, helaas te ljjvig geworden, stuk. MARIUS. Schiedam, 15 Febr. 1907. De fonograaf. Men schrijft uit Hilversum aan de »N. C." Armoede zoekt list 1 Dit bljjkt ook hier in Hilversum. Zooals men zal weten, is er door de malaise in de bouwvakken hier een werkeloosheid ontstaan, tengevolge waarvan honderden gezinnen kommer en gebrek lijden. Zooals vanzelf spreekt, ziet men nu naar mid delen om op eene of andere wijze nog wat te ver dienen. Een even curieus als typisch staaltje zagen wjj daarvan. Eenige werkloozen waren nl. op het denk beeld gekomen door het doen hooren van muziek, voor levensbehoeften te zorgen. Men deed dit ech ter niet op de gewone wijze, doch op een manier, die zeker nog weinig in gebruik is. Men huurde nl. een fonograaf en hiermede trok ken de bewuste personen, eenige werkloozen met bun vrouwen, door de gemeente. In verschillende straten hield men stil, plaatste de fonograaf op een tafeltje, dat eveneens werd medegedragen, en wachtte dan tot er een aantal nieuwsgierigen ver zameld waren. Was dit het geval, dan hoorde men al spoedig bekende marschen, walsen, liedjes van Speenhoff etc. Zooals vanzelf spreekt, trok dit ongewone schouwspel nog al publiek de ondernemers, die op den lumineuzen inval waren gekomen, bereikten hun doel, het maken van een goed daggeld. Ontvlucht. Te Groningen werd een soldaat die verleden jaar niet opgekomen was voor de in spectie, in arrest gesteld. Des avonds verzocht hij aan den commandant van de wacht een brief te mogen schrijven. Wat hem toegestaans werd in het wachtlokaal. De commandant verwijderde zich even, van welke gelegenheid de soldaat ge bruik maakte om te ontsnapepn. Een patrouille werd uitgezonden, tot heden ech ter zonder resultaat. De overstrooming in Zeeland. Men schrijft van het eiland Tholen: In de verdronken polders op het eiland Tholen, met name te Oud- vosmeet en St. Annaland, heeft menig pachter zijn land ter beschikking gesteld van den eigenaar, omdat hij geen kans zag op dit bedorven land zijn brood te verleenen. Deze vrijgeworden velden worden aan nieuwe liefhebbers verhuurd. Onder deze zijn er die 40 h 45 gulden per Blooisch gemet, 39,24 Are, durven geven. Terwijl in gewone omstandigheden en bij verpachting in het klein als hier, gewoonlijk 50 gulden of weinig meer wordt betaald. Brandende tramrails. Een zeldzaam schouwspel kunnen de Eerlijnsche nachtvlinders thans dikwerf genieten, wanneer ze de tramlij nen voteen en hij een kruising aanlanden. Linten van vuur kronkelen langs de rails en weipen hun rood schijnsel op de gezichten der late voorbijgangers. De tramwegmaatschappij laat n.l. sinds eenigen tijd een nieuw middel aan wenden om de wissels voor vastvriezen te behoe- -4jg»4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2