Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. 30ste Jaargang. Zaterdag 16 Februari 1907. No. b736, Officieele berichteu. Kennisgeving. Openbare Aanbesteding. Buitenlandsck Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en u v.°(?r Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- sti aat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor her h aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen, ter voldoening aan art. 15 van het ïesreglement voor de kamers van arbeid, ter alge- eene kennis, dat de op heden vastgestelde lijsten an patroons en van werklieden, kiezers van leden on' a arr« van ar'3e'd voor de Bouwbedrijven Vordings- en Genotmiddelen ter secreta- gelegc^1, ^emeente voor een ieder ter inzage z\jn Schiedam, den 15den Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l M. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Op Donderdag 21 Februari 1907, des namid- ags te b uren, zal door Burgemeester en Wet- ouder van Schiedam in het openbaar ten Raad- nuize worden aanbesteed. Het leveren van gegoten ijzeren trottoir- en Straatkolken, putranden en balusters, in 4 perceelen. Bestek en teekeningen liggen ter inzage op het "Ureau van Gemeentewerken en zijn ter Ge meente-Secretarie (afdeeling A.) tegen betaling van f 0.75 verkrijgbaar. DUITSCHLAND. De justitie heeft, huiszoekingen laten doen bij andere bekende Duitsche anarchisten, om na te gaan of er meer exemplaren van de te Berlijn io beslag genomen antimilitaristische schrifturen m voorraad waren. Men heeft niets meer gevon den. Tegen de drie in hechtenis genomen anar chisten, bij wie gelijk men weet een niet bij name genoemd Nederlander is, is een vervolging inge steld, wegens opruiing van soldaten tot onge hoorzaamheid 1 ENGELAND. Minister Asquith ontving gister in den na middag een afvaardiging van suikerbakkers, door welke werd verzocht om eenige verlichting toe te staan, wat betreft de suikerbelasting. Asquith kon geen beloften doen, ten aanzien van wat de komende begrooting mocht brengen. Doch h\j verklaarde, dat hun voorstellen zorgvul dig zouden worden overwogen. FRANKRIJK. Naar aanleiding van de stemming in den Senaat, liepen te Parijs geruchten dat Briand aan aftreden dacht. Officieus worden deze geruchten gelogenstraft mét de opmerking dat de minister ten aanzien van terugzending van zijn wetsontwerp naar de commissie de kwestie van vertrouwen niet had gesteld. Men zegt dat hij van het aan brengen van eenige wijzigingen naar den zin van de meerderheid niet afkeerig is, mits het beginsel van de wet. ongerept blijft. Onder verzet, heeft de onderprefect van Mont- fort gisteren met. de hulp van gendarmes het seminarie te St.-Meen bij Rennes laten ontrui men. 'Er weiden een paar monsclien, o. a. een wethouder, die de politie te lijf gingen, in hechte nis genomen, I Tot, de priesters die aanzegging hebben ge kregen, om hun pastorie te verlaten, behoort ook de kanunnik Gadenne, pastoor te Rac.hes, die in April 100 jaar wordt. TURKIJE. v De in Fehim-pasja's woning ingestelde huis zoeking bracht de aanwezigheid van een zoo groo te hoeveelheid wapenen aan 't licht, dat zelfs J ehim s hooge positie er geen voldoende verkla ring voor kon worden geacht. Als er nu iets ge- sclukt is om indruk op den Sultan te maken dan zijn het zulke ontdekkingen. De Duitsche gezant trekt nu bijna zetser aan 't langste eind mot zijn aanklacht, tegen dit gewezen modelhoofd der geheime politie. ZÜID-AFRIKA. De „Tribune" verneemt uit Johannesburg: Aangezien do regeering geweigerd heeft den dag van de verkiezing tot een algemeenen vrijen dag te maken, zouden honderden mijnwerkers die ver af wonen, niet kunnen stemmen. Men doet hu bij der: minister van Koloniën en bij Selborne moeite, om dit besluit veranderd te krijgen. AUSTRALIë. De „Daily Chronicle" verneemt uit Melbourne: De overeenkomst waarover Zuid-Australië met het gemeentebest onderhandelt, betreffende den afstand van het, gebied in het Noorden van de kolonie aan het gemeentebest, zal belangrijke ge volgen hebben. O.a. zal men het in staat van tegenweer brengen tegen een inval van de Jar pajiners dien men niet ondenkbaar acht, en ver der zal er een nieuwe spoorweg tusschen Ade laide en Port Darwin worden aangelegd, mais." BRAZILIë. Het »Jornal do Commercio" deelt mede, dat Rothschild and Sons door het Braziliaansche gou vernement zjjn aangezocht geworden tot het over nemen van een leening. groot 5 millioen pond sterling, ten behoeve van de koffie valorisatie. Ze weigerden echter, een leening voor dat doel over te nemen, wat niet weg neemt, dat ze gene gen blijven om de regeering bij te staan in eenige operatie, ten voordeele van Brazilië, die met haar crediet overeenkomt. Prof. Marlens is gister door den koning van Engeland langdurig in gehoor ontvangen. Hij nam afscheid van Grey. De zending had een uiterst bevredigend resul taat. Hedenavond vertrekt prof. Martens naar Den Haag. Volgens een notarieele acte is het Paleis hotel te Ostende aangekocht door een naamlooze vennootschap met 4,000,000 trs, kapitaal, die, zooals reeds gemeld werd, daar een nieuw Os tende zal scheppen. Men vermoedt, dat achter de koopers Blanc's Monte-Carlo maatschappij zit. Na-ar de Duitsche Kabelmaatschappij uit Mel bourne verneemt heeft de regeering van het Austra lische Gemeentebest goedgevonden, dat Queens land elf duizend Italianen voor zijn suikerplan tages laai. komen. Een zaakgelastigde van dp plan ters is reeds op weg naar Italië om het werkvolk aan te werven. President Roosevelt houdt, vóór alles, van spoed in' 't afdoen van staatszaken. Het jongste ontwerp verdrag tusschen de Vereenigde Staten en St. Domingo dat dezer dagen bij den Senaat is ingediend, was opgesteld in St. Domingo en werd vandaar in zijn geheel overgeseind naar Washington. De Senaat heeft dus nu reeds een stuk ter behandeling ontvangen, welks geschreven origineel nog niet te Washington aanwezig is. Dit is, zelfs vóór de Vereenigde Staten, iets nieuws. Het Amerikaansche congreslid Bartholdt, voorzitter van de interparlementaire unie, is bij president Roosevelt geweest pm bij hem te beplei ten, dat het vredescongres in Den Haag de zaak dei ontwapening in behandeling neme. Ook wen- schle Bartholdt, dat er op vaste tijden vredes congressen gehouden zouden worden. Als oorlogs contra,bande zou Bartholdt ook alleen wapenen en ontplofbare stoffen aangemerkt willen hebben. )Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, R. Teensma, scheepsgezag- voerder in dienst van de Reederij Hudig en Ve der, te Rotterdam. De Crisis. Naar „Het Volk verneemt, wordt er ook met het lid der 'Eerste Kamer, den heer Van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, geraadpleegd over de vorming van een nieuw ministerie. Het Kamerlid Bultman. Naar men uit Haarlem meldt, is de toestand van den heer Bultman zéér zorgelijk. Staatsexploitatie van spoorwegen. Uit een overzicht in het Tijdschrift der Maat schappij van Nijverheid, blijkt, dat vóór staatsex ploitatie van spoorwegen zich verklaard hebben de departementen der Maatschappij Arnhem, De venter, Dordrecht, Utrecht en Zwolle, en daar tegen de departementen Amsterdam, Breda, Delft, Haarlem, Hengelo-, Rotterdam en Zaanst.. Herziening der armenwet. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is een schrjjven gezonden aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën, waarby wordt medegedeeld, dat bij de voorbereiding van de reeds in 1901 voorgenomen herziening der ar menwet de vraag zich heeft voorgedaan, of btt ook wenschelyk zou zijn, in het wetsontwerp be tere bepalingen op te nemen ter zake van de ziekenverzorging ten platte lande, wegens de moeielykheid tengevolge van onvermogen ten platten lande om een ziekenhuis op te richten. Behoorlijke voorziening zou, volgens den minister, zijn te verkrijgen, indien aan de provinciën werd opgedragen om, met of zonder steun van het rijk, voor aan te wijzen groepen van gemeenten een ziekenhuis op te richten. De kosten van verple ging zouden moeten bljjven voor rekening der gemeenten volgens vast te stellen tarief. De minister vraagt advies vóór 1 April a.s. Ziekteverzekering. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst heeft zich met een uit voerig adres gewend tot de Tweede Kamer in zake het ontwerp ziekteverzekeringswet 1907. Th. Ketelaar. (Nu de heer Th. M. Ketelaar is benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hilversum, zal hij, naar men aan de „Resb." mededeelt, af treden als secretaris van den bond van Ned. Onder wijzers. Kiezerslijsten. Vrijdag, bij de sluiting der kiezerslijst te 's-Gra- venhage, hadden zich voor plaatsing op die lijst alsnog aangegeven 1670 personen uit die gemeente en 140 personen, die zich uit andere gemeenten daar gevestigd hadden. Vrouwenkiesrecht. In de week van 24 Februari tot. 3 Maart zal Mrs. Monfefiore, een der Lond-ensche „suffraget tes" ons land bezoeken. Zij zal in Amsterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Rotterdam als spreek ster optreden op openbare vergaderingen, te be leggen door de afdeelingen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht op 26, 27, 28 Februari en 2 Maart iMr's Montefiore is een van de elf vrouwen, die de aandacht van het publiek tot zich trokken door haar optreden in het Engelsche Parlement De Ruyter herdenking. D300e geboortedag van admiraal De Ruyter zal, naar wij vernemen, in Indië op de vloot feestelijk worden herdacht en gevierd worden op de wijze van Koningin's verjaardag. Posterijen. Het Koninklijk besluit van 23 November 1906, houdende portveriaging op uit Indië verzonden wordende brieven en andere stukken met de „mails," treedt aldaar op 1 Maart a.s. in wer- king- i I i Staatsexploitatie van Spoorwegen. Hx de „Zwolsche Courant" schrijft A. C. E. over spoorwegzaken en „hooge" politiek. Zoodra de zg. „hooge politiek" aan Regeering en Staten-Generaal eens gelegenheid laat voor za ken van de practijk dienen de spoorwegen zeker aan de beurt te komen. Bij wet van 22 Juli 1890 werden de S taatsovereenkomsten met de Spoorweg-Maatschappijen gesloten op grond van een concentratie- en concurrentiestesel. Door concentratie zou men het vervoer over groote afstandjn sneller en goodkooper maken, door concurrentie zou het verkeer op de voor naamste lijnen, vooral dat tusschen Amsterdam en Rotterdam, en tevens op de lijnen naar het buitenland, in twee handen komen, voor het bin nenland zou men zooveel mogelijk hetzelfde be oogen. i De ui (komsten zijn schamel en wel voorna melijk omdat het concurrentiestelsel niet geluk te. Wel heeft het reizend publiek er voordeelen van gehad voornamelijk in de groote steden, er zijn vele en tamelijk goedkoope reisgelegenheden en het goederenvervoer is ook niet duur, maar er zijn nadeelen, waar het licht op moet valien. De concurreerende maatschappijen brengen ü.o wijls twee treinen in beweging, waar met één hetzelfde resultaat te bereiken zou zijn, wat oeco- nomisch natuurlijk onvoordeelig is. Was het fi nancieel resultaat gunstiger, dan zouden de Kunst matige hulpmiddelen, kilometerboekjcs, vacunLe- kaarten enz. minder waarde hebben en men zou tot een algem-eene tariefverlaging over kunnen gaan. f i Ook het goederenvervoer, dat toch aJ billyk is door de concurrentie te water, en waarbij ue groote vervoerders gemakkelijk gunstige condities kunnen bedingen, lijdt door het concurrentiesy- steem in zooverre, dat de groote vervoerders de beide maatschappijen tegen elkaar uitspelen, waar door niet het vervoer grooter, maar de verhou ding tusschen opbrengst en winst ongunstig worut. Doordien enkele het vrachttarief in hooge mate vermogen te drukken, kunnen alien geen gunsti ger voorwaarden bedingen, omdat ten slotie de kosten gedekt moeten worden. Voor de jumslui- tingen, dus voor de vlotheid van het verkeer, is dit concurrentiesysteem evenmin bevorderlijk. Het buitenland handelt als de groote vervoer ders, waardoor de positie der Maatschappijen er niet sterker op wordt; zij moeten overdreven con cessies doen om in de gunst te blijven, wat voor onzen handel en onze nijverheid niet altijd be vorderlijk mag heeten, en ten slotte daalt het Slaalsaandeel in de bedrijfswinst door den alge meen en druk bedenkelijk. In weerwil van dit alles zou men nog aar zelen Staatsexploitatie aan te bevelen; hiertegen bestaan bezwaren, die nog altijd te licht worden gerekend, maar de Staatsinmenging van 1903, waarvan de consequenties zich steeds uitbreiden, wordt van dien aard, dat de positie der Maat schappijen als groote werkgeefsters, door de voog dij van hoogerhand onhoudbaar is geworden. Het bestaande, na veel kibbelen en langdradig onderhandelen gesloten compromis bevredigt ei genlijk niemand, noch Staat, noch Maatschappij en. De Maatschappijen hebben de eischen van de Regeering omtrent arbeidsvoorwaarden ingewil ligd, maar. de Regeering heeft in de Tweede Ka mer betoogd nog meer te willen en het perso neel, dat zich gedupeerd voelt, eischt meer ear blijft een geest van onwil toornen. 1 Trekt nu de Regeering, dienstbeperkingen, pen sioenregeling, examenreglementen o. a. aan zich, waar blijft dan.de zelfstandigheid der Maatschap pijen? Het gezag wordt ondermijnd en de dienst uitoefening daardoor belemmerd. •De oud-hoogleeraar mr. Treub heeft al jaren geleden de bestaande gebreken aan het dag.icht gebracht. Maar men is er niet in geslaagd een gewensch- ten concuirentievornr te scheppen, de voorgeschre ven afschrijvingen op materieel zijn onvo.d ende, zoodal de Staat bij naasting veel te veel zal moe ten betalen; de noodige uitbreidingswerken van stations o. a. kunnen door de te geringe op brengst van het bedrijf niet vroeg genoeg en niet voldoende tol stand komen. Een diep ingrijpen van Staatswege is na de ge dane belofte in 1903 onvermijJeijjiic geworden en goede herziening van overeenkomsten moet bij do beslaande moeilijkheden illusoir heeten. Menigeen, oorspronkelijk tegenstander van Staatsexploitatie komt tot deze slotsom. Het heir- leger van Staatsambtenaren stygt bij voortduring, en de Kamerleden, die wat voor hun kiezers moe ten doen, zullen buiten de reeds gestelde, de iiegcering met tal van eischen bestormen. Ook van het buitenland is gevaar te duchten, niet zoozeer van het gelijkwaardige België, als wel van het al te machtige d»l &l to gemakkelijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1