ScMplireulf HarwitiÈot. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. hoven aan de pers mede. De meeste vorsten en leidende staatslieden ontvingen hem. Zijn be doeling was vooral de vermoedelijke houding van de Staten op de conferentie te 's Gravenhage vast te stellen. Aangaande de kwestie der beperking van oor logsuitgaven, ontmoette Stead nergens principi- eelen tegenstand, ook niet in Duitschland, waar men het slechts doelloos achtte het todh al uit gebreide program nog meer te belasten. De fracties uit den Duitschen Rijksdag„vrjjL zinnige volkspartij," „vrijzinnige vereeniging" en „Duitsche volkspartij" hebben, onder behoud van de partij-eenheid en de inwendige organisatie be sloten in den Rijksdag samen te werken. Uit Managua wordt geseind dat de troepen van de republiek Nicaragua Honduras binnen rukken Generaal Carcemo die de aanvallende troepen van Honduras aanvoerde, is den 18den dezer in het gevecht gesneuveld. Officieel» berichten. By K. B. zjjn benoemd, met ingang van 1 Maart 1907 tot burgemeester der gemeente Wan- roy, P. Hendriks, met ingang van 15 Maait 1907 tot burgemeester der gemeente Loon op Zand, J. L. Van Besouwmet ingang van 1 Maart 1907. tot burgemeester der gemeente Gouda, R. L. Martens met ingang van 15 Maart 1907 tot burgemeester der gemeente Bodegraven. H. Le Coultre; met ingang van 25 Maart 19o7 tot burgemeester der gemeente Alpben, C. W. Chr. Th. Visser; met ingang van 1 Maart 1907 tot burgemeester der gemeenten Mjjdrecht en Wilnis, W. L. van Tricht. Generaal Staal. Bij Kon. besluit is aan den Minister van Oorlog, den generaal-majoor H. P. Staal, laatstelijk sous chef van den generalen staf, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en is aan voornoemden oppur-olficier dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Teruggaaf van accijns. Staatscourant no. 45 bevat het Kon. Besluit van den 15den Februari 1907, houdende verla ging van de minima van uitvoer met afschrijving of teruggaaf van den accijns met Nederlandsche oorlogsschepen. Het eenig artikel luidt: De minima by uitvoer met afschrijving of terug gaaf van accyns met oorlogsschepen, worden ver laagd als volgt voor suiker tot 10 kilogram voor gecondenseerde melk en voor vruchten geleien tot 24 bussen, flesschen of potten voor andere suikerhoudende goederen tot 10 kilogram voor wijn tot 15 liter voor likeuren tot 10 liter; vour bier tot 100 liter. De Prins. Z. K. H. de Prins heeft zich gisteren-ochtend, onmiddellijk na bet vernemen van het bericht van de stranding van een schip onder Wassenaar, daar heen begeven. Buitengewone Ministerraad. Gistermiddag is een buitengewone ministerraad gehouden. De Crisis. De «Nieuwe Courant" scbrytt over den stand der crisis het volgende Zelfs de kleinste crisisberichtjes, meldende de ontvangst ten Hove van dezen of genen puiiiieken leider, ontbreken in de laatste dagen. Men bemerkt er naar buiten mets van, dat het Kabi net demissionair is, Alles gaat, zou men zeggeu, zjjn gewonen gang en dit zal nog wel een tyd blyven duren. De stagnatie sinds verleden Zaterdaz ontstaan in het houden van besprekingen van Hare Majes teit met staatslieden uver de crisis, schijnt er op te wyzen dat er een voorloopig resultaat was ver kregen, welks bestendiging eenige dagen van beraad eischte. Deze hebben dan echter blykbaar niets positiefs gebracht, want heden zyn de audiënties hervat en is de heer Heemskerk ten paleize ontvangen. De leider der anti-revolurionaire Kamergropp zal den tusscbeniyd wel met hebben laten voorby- gaan zonder met den leider der Anti-revolutionaire Party van gedachten gewisseld te hebben, die zyn verblyf te Brussel zag gesioord door een noproe ping" uit het vaderland, welker herkomst tot nu toe onbekend is gebleven. In de «Liberale Unie" bladen neemt de aan drang dat het demissionaire Kibmet, min of meer gewyrigd, de port..huilles weer zal opnemen, zoet jes aan toe. M-n zou het aitnan* eens willen aan zien uit de Juni verkiezingen. H-t heelt ons ze-r getioff-n ze t.> in «Het Vaderland" en inde »Zu'- pbem-che Courant" viugerwyzingen in deze ricn- ting waar te nemen. Indien toch in dezen zin de oplossing gevonden wordt, waar o. i. niets tegen i«, zou te meer blij ken dat het niet noodig geweest is, aan de beslis sing van de Eerste Kimer algemeen politieke be enken is te geven en het lol van het geheele ministerie ie verbinden aan dat van den minister van Oorlog. Intusschen voor zoover dat nog onge daan gemaakt kan worden, zij het met verzuimd. Celebes, Blykens een uit Nederlandsch-Indië bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram, is op 19 dezer een bergbenting te Radjang in Letta (Celebes en Onderhoorigheden) vermeesterd en zyn daarbij licht gewond twee Europeesche en twee inlandsche militairen beneden den rang van officier. De vjjand liet 8 dooden achter, waaronder 3 hoofden, en voorts 8 geweren en 2 donderbussen. Nieuw-Guinea. De correspondent der »N. R. Ct." te Batavia seint De' vijandige bevolking in bet achterland van Fakfak is grootendeels onderworpen en heeft geweren ingeleverd. 1 e drie hoofdleiders van den Hongi-tocht uit Solat Len zijn gevangen genomen 55 gerootden zijn te Karabra teruggebracht. Het blad teekent hierbij aan Men zal zich herinneren, dat onze correspon dent le Batavia ons den 29en November seinde hoe den 16en dier maand een patrouille onder luitenant van Nispen tusschen Kaukas en Fakfak met een overmachtige bende Alfoeren in vuur gevecht was geraakt en terug had moeten gaan na het lijden van niet onbelangrijke verliezen. Later is gebleken dat die patrouille, niet het minst door het terrein, zoo in de knel was ge raakt, dat zij alleen zeer verspreid te Fakfak kon terugkeeren. Natuurlijk kon dit niet ongewroken blijven en wij weten reeds uit de mailberichten, dat om de toestanden in West-Nieuw-Guinea duurzaam te verbeteren, besloten werd de sterkte der troe pen aldaar op 150 man te brengen. De aanvul lingstroepen ten getale van 70 man, zijn den 21en December j.l. onder bevel van den kapitein der infanterie J A. Kohier van Soerabaja ver trokken met bestemming naar Sekar, alwaar ge noemde officier het commando over de aanwe zige troepen heeft aanvaard. Die troepen zijn evenals de marechaussees met klewang en karabijn gewapend. Kapitein Kohier heeft blijkens boven staand telegram spoedig een succes kunnen be halen De hongitocht, waarvan in bovenstaand tele gram sprake is, werd in November van het vorige jaar ondernomen naar Berau door een 100 h 150 Alifoeroe's van Solat Len, dat zoogenaamd tot hot gebied van den radja van Patipi behoort. Volgens sommigen keerden zij met 7, volgens anderen met 80 gevangenen terug. Blijkens het thans ontvangen bericht was de laatste mede- deeling het dichtst bij de waarheid. Voordat de toestanden in West-Nieuw-Guinea echter blijvend verbeterd zullen zijn, zal de co lonne onder kapitein Kohier nog wel wat te doen hebben. 1 Graaf van Bylandt. f Het stoffelijk overschot van den te St. Moritz, in Zwitserland, bij een sledevaart zoo noodlottig omgekomen graaf Van Bylandt, is gister-avond van daar in de Residentie aangekomen, om Za terdag op de begraafplaats Oud-Eik-en-Duinen ter aarde te worden besteld. De stoet zal te ongeveer half twaalf op de begraafplaats aankomen. De publieke eerbaarheid. Aan een artikel van de «Standaard" over cen suur ten behoeve der publieke eerbaarheid, ont- leenen wjj het volgende Men moge én preventief én repressief, o.a. by de stembus, tegen misbruik van de Pers meer afdoende waarborgen vragen, maar de vrjje uiting der gedachten vvensebt niemand belemmerd te zien, zoo min op politiek en sociaal, als op ker- kelyk en religieus gebied. Geheel anders komt daarentegen de kwestie te staan, zoodra men het zedelijk gebied betreedt Wel staan ook op dit gebied telkens de meenin gen scherp tegenover elkander, en wenscht nie- maud het pleit voor zulke meeningen, zoolang ze het vermoeden van achtbaarheid voor zich hebben, te onderdrukken. Maar verreweg de meesten ge ven toch toe. dat er op zedeljjk gebied een grens van tatsoen en eerbaarheid is, die publiek ook door de drukpers niet straffeloos mag overschre den worden. Zoo dikwjjls de toeleg bljjkt, om zondigen hartstocht te prikkelen, en op die prikkeling van hartstocht te speculeeren, 't zij diabolisch om tot zonde te verlokken, 't zjj egoïstisch om er geld uit te slaan, acht de publieke opinie nog altoos, dat stuiting van het kwaad van Overheidswege eiscb van gezond staatsbeleid is. Vandaar dat de laatste jaren in toenemende mate wordt aangedrongen lo. op te keer gaan van uitstalling van onzedelijke prenten2o. op niet verzending door de post van onzedelijke af beeldingen 3o. op beslaglegging op vuile porno- gr*phische litteratunr by firma's die tot in het buitenland bun leverantie van zulke litteratuur aankondigen en 4o. op scherper tooneelcensuur. Het feit viel niet te outkennen, dat uitstalling, postverzending, verkoop van pornographie en cy nisch oneerbare"tooneelvertooning in toenemende mate zedelyk kwaad stichtenvoor de jeugd den strijd tegen de zonde der zinnelijkheid verzwaart en over het algemeen het zedelyk niveau op het publieke terrein doet dalen. En het protest tegen d t euvel heeft nog altoos zulk een omvang, dat een volksreferendum over de vraag, of dat kwaad ongehinderd moet voorLkankeren, dan wel gestuit dient te worden, zich zeer stellig voor stuiting verklaren zou. Toch aarzelt men tot het verscherpen van wet telijke maatregelen over te gaan. Men beseft de moeilijkheid van het trekken van de juiste grens, en acht daarom, dat de burgemeester het veel beter in zijn hand heeft, om door scherper politie toezicht en tooneelcensuur het kwaad binnen zekere perken terug te drijven. Juist de burgemeester echter is met dit afschui ven van de ir.oeielijkheid op zijn bemoeiing in den regel minder gesteld. Hij aarzelthij neemt de mazen van zijn net liefst wijd, zoodat er bijna alles door kan. En het eind is, dat men verlegen staat, hoe de zaak aan te vatten. Reeds heeft het particulier initiatief het gevaar van deze zwak heid ingezien en is er een actie in 't leven geroepen, om door publiek protest het verzet tegen het voortkan kerend kwaad te stuiten. Juist deze actie echter roept, gelyk 't altoos gaat, een tegenactie in het leven. Ge meendet tot dusver, dat er althans, waar het den strijd tegen gemeenheid en liederlijkheid gold, elk man van eere aan uw zijde zou staan. Maar men komt u ontnuchteren. Ook op zedelyk gebied wankelen de opinies. Alles verschuift, alles wisselt, het is glad ijs op alle wateren geworden. Het stuivertje verwisselen ook op etisch gebied is reeds als hoogste wysheid uitgeroepen. En het is vooral in naam der kunst, dat men tegen uw actie ten behoeve der publieke eerbaarheid opkomt. Verkecrsvcrbetering. De Weensche correspondent van de »N. R. Ct.'' schrijft De directie van de Nord Westbahn(ljjn Weenen Tetschen —Dresden) laat my weten, dat, te begin nen met den eersten Maart, de visitatie voor de lijn Londen—VlissingenWeenen en ook voor de andere doorgaande treinen niet meer aan de grens in Tetschen zal plaats hebben, maar bij aankomst in Weenen. De reizigers die anders 's nachts aan de grens er uit moesten, kunnen nu doorslapen tot de trein 7.38 's ochtends in Weenen komt. Antirevolutionaire Partijdag. In ons verslag van den anti-revolutionairen par tijdag is een enkele misvatting geslopen. In de alinea waarin staat dat ds. Talma verzekerde, de vier groote verzekeringswetten de wetten zijn, die den arbeider in staat stellen, wanneer hij niet meer in staat is te werken en brood te verdienen, toch brood te hebben, had aan het eind behooren te staan; werkelijk is 't dan ook zijn brood dat hij krijgt. De collecte aan het eind der avondvergadering voor de stakers te Rijssen gehouden, heeft op gebracht de som van f 19.66. t Heden werd d o o r d e R ij ksveld wacht aangehouden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam de persoon van.J. V. alhier, die opgeroepen was om de straf hem door het kantongerecht alhier opgelegd te ondergaan, doch niet was verschenen. UIT ROTTERDAM. Van middag te 2 uur had in de goederenloods van het Maasstation een ontploffing plaats. Ver moedelijk door het te hard neerzetten ontploften twee kistjes met kurken hulzen die met buskruit gevuld waren. De schok was hevig en alle ruiten van de loods sprongen. Een 14 jarige jongen kreeg een stuk hout tegen het rechterbeen dat ernstig gekwetst werd. Hjj is in het ziekenhuis gebracht. Brand werd niet veroorzaakt, echter rukte brandweer en reddingsbrigtde met veel materieel uit. Aan boord van den Russischen gaffelschoener «Heinrich Emma", liggende in de Dokhaven te Charlois, is ten nadeele van den zoon van den reeder, die zich aan boord bevond, een bedrag van f3000 gestolen. Een der opvarenden wordt vermist, zoodat ver moed wordt, dat dit met dezen diefstal in verband staat. Storm en onweer. In de provinicie Gro ningen heeft het Dinsdagnacht danig geonweerd. Ter Termunten heeft men er buitengewoon veel van te ljjdan gehad. Van de pastorie werd het dak opgenomen, de kerk en de school hebben even zeer veel geleden, in de laatste kon geen les worden gegeven. Een boerenschuur ligt geheel tegen den grond, terwjjl de behuizing ook ernstig is gehavend- Van een paar andere woningen werden de daken niet alleen afgerukt, maar de muren zijn ook omver gestort. Verscheidene dikke booinen werden ont. worteld. Van eene boerdery gingen ruim 2000 pannen verloren. Een rijtuig en een zaaimachine werden vernield. Te Kantens werd de landbouwbehuizing van den heer Buining getroffen. Te Zoutkamp werden voor de kust verscheidene booten weggeslagen. Gelukkig zijn de dyken er nogal goed afgekomen. Te Zevenhuizen werd eene woning omver ge waaid. Voor den directeur van het circus Cohen is de Dinsdagnacht ook schade geweest. Zyne tent, waarmede hy eenigen tyd te Viagtvvadde voor stellingen geeft, is omgewaaid. Lampen en kleeding- stukken werden stuk gesmeten of beschadigd. Gisteren, toen juist de dienst ge ëindigd was in de R.-K. Noodkerk te Oud-Gastel, sloeg de hevige storm een groot gedeelte der kerk, welke van hout is, weg, zoodat men op het oogenblik te Gastel geheel zonder kerk is. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, alhoewel de schade zeer groot is. Ook te Oudenbosch heeft de storm erger lijk huisgehouden. Op vele plaatsen zijn pracht van hoornen omgewaaid. In de boomkweeke- rijeri is verschrikkelijk veel schade, daar op de zen tijd de meeste hoornen verplant worden, zoodat zij goen van allen nog vasten wortel heb ben. Ook de Hoevensche Oudenbossche Rem den zijn door den N.-W.-wind haast geheel on- dergelooepn. Uit verschillende steden van Duitschland komen berichten van storm, onweer, hagelslag en hoogwater. Lit Saarbrücken, in de Rijnprovincie, wordt gemeld, dat er gisteren in het Saardal een hevige storm met hagelslag en stortregens woedde. De Saar was buiten haar oevers getreden en de scheepvaart gestremd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden er te Elberfeld door den storm daken vernield en vele hoornen ontworteld. Voorts gingen er verscheidene telegraaf- en telefoondraden stuk. Te Witten rees het water van de Roer in een etmaal van 1.38 tot 2.82 meter. (Te Osnabrück had men onweer en sneeuwstorm te Hanau storm en hagelslag. Te .Emden woedden 's nachts een storm en een onweer met talrijke electrische ontladingen. Verder bad men er hevige regens en hagelslag. Woensdag-morgen om halfzes barstte er boven Hamburg een onweer los, bij storm met regen en hagel. Later begon het te sneeuwen. De treinen tusschen Keulen en Frankfort had den eergisteren door den storm groote vertraging. De sneltrein, die 's morgens 8 uur 10 min. van het hoofdstation te Keulen gaat, moest eerst tus schen Porz-Urbach en Wahn drie kwartier blijven staan, omdat bijna alle telegraafpalen waren om gewaaid en gedeeltelijk op de lijn lagen; vervol gens moest de trein wachten tusschen Troisdorf en Beuel; daar was een baanwachtershuisje op de lijn gewaaid. Hei telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Keu len en Berlijn, Frankfort a. Main, Leipzig, Han nover, enz. was eergisternamiddag tengevolge van omgewaaide telegraafpalen en gebroken draden gestoord. Te Kassei en te Altena stonden eergisteren ver scheidene straten onder water. 1 Op de Bretonsche kust is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een zeilboot vergaan. Er waren 2 matrozen en vier katholieke geeste lijken aan boerd. Rouzant, pastoor van Faou, is verdronken, de matrozen en drie jonge pries ters zijn gered. De stoombooten, die den dienst onderhouden tusschen Havre, Honfleur en Trouville konden om den storm eergisteren niet uitvaren. Te Duinkerken zijn verscheiden ontredderde schepen binnengesleept. De visschersboot Maria is daar op de reede vergaan met 3 man. Een matroos is door een golf in zee getrokken en verdronken. Onregelmatigheden ten stadhuize. Sedert eenige dagen gaat te Veenendaal een ge rucht van ernstige onregelmatigheden gepleegd ten gemeentehuize. Aanleiding daartoe heeft ge geven een geheime Raadsvergadering in het begin der vorige week. Hiervan is uitgelekt, dat daar in een aanklacht is behandeld van B. en W. te gen don gemeente-secretaris, die, in strijd met zijn ins tractie, meer gemeente-materieel bestelde ter drukkerij N. Samson te Alfen (Z.-H., dan hem door den burgemeester was opgegeven. Van zijn kant heeft de secretaris beschuldigingen ingebracht tegen den burgemeester in zake het in uitgaaf brengen van posten onder een andere benaming dan in de begrooting als zoodanig was omschre ven. 1 (Hbl.) Een merkwaardige vondst. In het veld van den heer J. Tromp Meesters, gelegen te Havelterberg, zjjn bjj het diepspitten op ongeveer 60 c.M. diepte verschillende steenen en bronzen voorwerpen uit vóorhistorischen tijd gevonden. Bedoelde voorwerpen, minstens tweeduizend jaar oud zjjnde, werden in de nabijheid van de oude Romeinsche heirbaan, de z.g.n. Ruiterweg, dicht bij elkaar gevonden, 't Zjjn een zestal gebroken urnen, 'n groote geheel ongeschonden urn, gevuld met asch, beentjes en houtskool, een groote aarden schotel, gevuld met verschillende bronzen sieraden en wapens, o.a. een speer, nog vrjj gaaf en onge schonden. Pogingen tot redding mislukt. Onze speciale verslaggever seint De wakkere bemanning van de stoomredding- boot «President van Heel" heeft vannacht herhaal-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2