SÉplrafc Harwiciitooöt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De moeder Tan Prins Hendrik. ïrvalen met een zending van het Engelsche hof naar hier belast geweest. The Vost Honourable Order of the Bath (de meest erentfeste Badorde) waarvan het groot kruis aan Prins Hendrik wordt verleend, is na die van den Kouseband, de oudste orde van rid derschap, waarover desouverein van Groot-Britanje en Ierland de beschikking heeft. Zij is de vierde in rang, doch In de tweede en derde, de orde van den Distel en die van St. Patrick, kunnen geen vreemdelingen worden benoemd. De Bath-orde werd in 1339 gesticht door Koning Hendrik IV. Zij dankt haar naam aan de reinigingsplechtigheid, waaraan voorheen elk nieuw toegetreden ridder zich moest onderwerpen. In den loop der eeuwen zjjn allerlei wijzigingen aan gebracht aan de reglementen der orde, de laatste bepalingen werden in 1859 door Koningin Victo ria vastgesteld. Het aautai grootkruizen is beperkt tot 25; bovendien is er een klasse Grootkruis- Eere-ridders uitsluitend voor hooggeplaatste vreem delingen ingesteld. Het ordekleed bestaat uit een karmozgnrooden lluweelen mantel, waarop de ster der orde is geboiduurd. By dezen mantel behooren een wan- bui>, onderkleed en muts. De emblemen der orde zgn een roos, een distel en een klaverblad, (sym bolen van Engeland, Schotland en Ierland j met het moto: Tria juncta in uno (Drie vereenigd in éen.) Beüalve de Koning en zijn broeder, de hertog van Connaught, die Grootmeester is van de Orde, behooren tot de Eerste klasse der riduers-Groot kruis o.a. de Koning van Denemarken, de Koning van Moorwegen, de Kroonprinsen van O'.istemgk- Hongarge en van Griekenland, Prius Ferdinand van Bulgarije, enz. H. K. H. de Hertogin van Mecklenburg moeder van Pruis Hendrik, wordt a.s. Zaterdag in Den Haag verwacht. Letuweusf ijn. De buitenplaats Lteuwensiegn, tusschen Voor burg en- Leidschendam gelegen, vroeger eigendom Van wgleu H. K. H. Prinses Marianne der .Neder landen, thans loeueüuüiende aan de erfgenamen van wgien Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen, zal in de maand Juli a.s. putmek verkocht worden. De Crisis. Iu tegenspraak met de op zeer beslisten toon verspreide benemen, als zou thans spoedig de be ëindiging uer crisis te wachten zgn, met bet oog op een ïmusschen niet geschiede- bijeenroeping der Tweeue Kamer legen 2i dezer, kan op deugdelij ke gi ouden worden medegedeeld dat, zelfs in net stauiuiu waarin ibans de crisis is gekomen, bare oplossing nog met zoo spoedig is te wachten. Trouwens heelt H. M. de Koningin de bespre kingen met staadslieden hervat door het raadple gen andermaal van den voorzitter der Eerste Ka mer, nadat H. M. eergisteren den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad, Munster de Mees ter, bad ontvangen. Credustwet. Bij den Raad van State is thans in onderzoek een credietwret, ter voorziening in de uitgaven voor het dep. van Oorlog, in verband met de ver werping van Hoofdstuk Vill der Staatsbegrootmg door de Eerste Kamer. Een aanslag op Celebes 3 - Reuter seint uit Londen het volgende wonder lijke bericht: Volgens de Kaapstadsche bladen heeft de poli tie een huis overrompeld en daar een aamal papieren in beslag genomen, die betrekking had den op een samenzwering, met vertakkingen in Engeland, bet vasteland van Europa, Amerika en elders, ten doel hebbende drieduizend gewapende mannen op Celebes saam te trekken en bet eiland met wapengeweld bezet te houden, terwijl men de sctiailen die het aan delfstoffen beeft, ontgint. Het plan was echter, de Medei laudscbe regeeruig om bet reent tot die ontginning te vr- gen voor men tot geweld overging. De overheid o-et weegt de vraag van een sirafiecbitlijke vervolging 'tegen de leiuers." W g kunnen moeilijk aannemen, zegt de »N. R. Crt", dat dit een ernstige zaak is. Er zgn in Zu.d- Atrika, niet bet minst te K-iap>tad, een menigte mannen, die ïijuen onder den sleohii u igd, die er de laatste jaren ginds geweest is, en no. d maakt vindingrijk. Maar dat er in verschillende landen menscben te vinden zgn, die waarlijk gelooven aan de uitvoei baarheid van een avontuur, als Reuter's bwricut ons meldt, gaat er niet 1 cht big Ous in. Da! een dergelijke onderneming ons gezag Op Celebes in ge.aar zuu brengen, is natuurlijk ut.ge.*lo er. Er z u alleen gevaar kunnen z\jr, Wam Cel een oi andere sua een dergelgXen aanval van avoniuii rs op een gevnende mogendheid, Waarmede rij iu vulten vrede leeft, sieunile, en wjj weten er geen, dien men met de verdenking daarvan zou mogen beleedigen. Geldt het hier een werkelijke samenzwering, dan mogen deelnemers van geluk spreken, dat tij ontdekt zgn voor zij met de uitvoering van nun pian begonnen waien. Retraites voor arb. iders. In de Zuiidag te 's- Gravertbage gehouden ver gadering van den Centralen Raad \an den M. R.K. V, werd, op voorstel van den afgevaardigde van Haarlem, de volgende motie met algemeene stem men aangenomen «De vergadering der besturen van afdeelingen in den Ned. R. K. Volksbond gehouden op 24 Februari 1907, in het Bonds- gebouw te 's-Gravenhage gehoord de mededeelingen der afd. Haarlem omtrent de daar gehouden retraite overwegende de heilzame gevolgen, welke hier uit voortvloeien spreekt den wensch uit, dat in alle afdeelingen, maar vooral in die waar nog geen dergelijke geestelijke oefening heeft plaats gehad, binnen niet al te lang tijdsverloop een retraite gehouden zal worden. Uit Amsterdam. De Amsterdamsche Gemeenteraad benoemde gister tot directeur van publieke werken den heer A. W. Bos, ingenieur bjj de Staatsspoorwegen te Groningen. Burgemeester van Tilburg. Naar de »N. Brab." uit vertrouwbare bron ver neemt, komt o. m. zeer in aanmerking voor burgemeester van Tilburg mr. baron Sloet tot Everlo van den Clooster, griffier bij een der Kantongerechten te Rotterdam. Deze candidaat is vele jaren te Tilburg griffier bg het Kantonge recht geweest, alsmede lid van den Gemeenteraad. Duitseh oorlogsschip. Gistermiddag arriveerde te Vlissingen 't Duit- sche opleidingsschip »Stosch". Het schip zal daar waarschijnlijk 4 dagen vertoeven. Ambachtsschool. Gister avond werd in het «Verkooplokaal", aan de Lange Haven, een algemeene ledenvergadering gehouden van de »Vereeniging ambachtsschool voor Schiedam en omstreken". De vergadering werd gepresideerd door den heer P. Pruis, burgemeester van Vlaardingen, daar de heer Van Harwegen den Breems verhinderd was. Nadat de secretaris, de heer J. Scheuerman, de notulen der vorige vergadering had voorgelezen en deze ongewijzigd waren goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat 315 personen zich voor het lidmaatschap der vereeniging hadden aangemeld. Hierna werd overgegaan tot opneming der resul taten van de tusschen 6 en 8 uur gehouden stem ming, ter vervulling van 13 plaatsen in het bestuur. Er werden twee commissies benoemd voor stem opneming. De eene commissie bestond uit de heeren van Dijk, Goslinga en Zoetmulder, de andere uit de heeren Pruis, Bubberman en Vormer. De uitslag der stemming was als volgt Ingeleverd 149 biljetten, van onwaarde 3, gel dig 146 stemmen, volstrekte meerderheid 74. De heer G. W. van Bergen Walraven Jr. ver kreeg 108 stemmen, G. Breure 18, mr. von Briel Sasse 42, A. Bubberman 139, Th. M. A. v. Dijk 133, C. v. d. Gaag 89, H. Gabel 38, J. v. Har wegen den Breems 133, B. G. Hoogendam 12, A. ter Horst 50, J. v. Katwijk 14, W. M. Kloppers 97, G. v. Meurs 99, J. v. d. Most 87, P. Pruis 132, J. M. v. d. Schalk Jr. 120, J. H. Scheuerman 129, P. Slavenburg 31. J. Stegman 34, N. v. d. Velden 33, dr. Vinkesteyn 126, J. Vormer 132 en Th. A. J. Zoetmulder 51. Gekozende heeren van Bergen Walraven, Bubberman, van Dijk, v. d. Gaag, v. Harwegen den Breems, Kloppers, v. Meurs, v. d. Most, Pruis v. d. Schalk, Scheuerman, Vinkesteyn en Vormer. De heeren Bubberman, v. D(jk, v. d. Gaag, Kloppers, v. Meurs, J. v. Most, Pruis, Scheuerman, Vinkesteyn en Vormer lieten zich deze benoe ming welgevallen. Den overigen heeren, die niet ter vergadering aanwezig waren, zal van hunne benoeming kennis worden gegeven. De Voorzitter betuigde den heeren, die zitting hadden genomen in de stembureaux, dank voor hunne werkzaamheden. Vervolgens dankte hg de aanwezigen voor de betoonde belangstelling, die gebleken was uit de drukke opkomst en de flinke stemming. Voorz. hoopte, dat het bestuur met de zelfde voortvarendheid, als totnogtoe aan den dag gelegd, zijne werkzaamheden zal voortzetten, ten einde zoo spoedig mogelijk te geraken tot de stich ting der ambachtsschool voor Schiedam en om streken. Stedelijk muziekkorps. Burgemeester en Wei houders hebben tot leden der commissie voor het Stedelijk muziekkorps benoemd de heeren M. L. Honnerlage Grete, voorzitter, A. Gouka, J, O. Bender en F. van Waas. üe scheepsramp aan don Hoek vau Holland. Op de ljjst voor de redders der schipbreukelin gen van de »Berlin" en de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van genoemde Harwichboot is tot heden geteekend voor een bedrag van f1185. Ingekomen zijn daarenboven nogbjj de red. van de'»S. Gt." f2.09; van G. f2.50; een familie- collecte ten huize van den heer Ris f5.85; van mej. M. J. C. f 10van J. V. f2.50; van P. E.fl; van G. E. f 1 van J. L. G. f 2.50 van C. B. v. V. f 1van mej. N. de L. f 1. Van het ingeschreven bedrag is totnogtoe een bedrag van f 775 voorloopig ontvangen aangenaam zou 't den heerendie 't initiatief namen tot dez liefdedaad, zijn, als het r. ste-rende bedrag spoedig kon ontvang» n wordeD. Wellicht is er ook in dett vorm van familie- collecten, straatcollecten en met bussen in winkels nog iets voor de ongelukkige slachtoffers te doen. S. O. V. In de algemeene vergadering van leden der Schiedamsche Offieieren-Vereeniging, gisteravond gehouden, werd door den penningmeester reke ning en verantwoording gedaan, die daarna wer den goedgekeurd. De heer J. Jonker Roelanls werd als bestuurs lid herkozen. Bij eene bespreking of en wanneer de verma kelijkheden, anders in de kermisweek gebruikelijk) zouden gegeven worden, werd besloten die weder als gewoonlijk te houden, alleen omtrent denjuis- ten tjjd waarop ze gegeven zouden worden, kon nog geen besluit worden genomen. Vermoedelijk zal 'tzijn in het eind van Juni, maar de tijd is nog niet vastgesteld. Bij Kon. Besluit is de inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Schiedam, de beer P. Aleva, in gelijke betrek king benoemd te Leiden. Bij het te Utrecht gehouden exa men in fraaie handwerken slaagde gister o.m. onze stadgenoote mej. A. J. M. Jansen. Heden-nacht omstreeks 12£ uur werd aan een surveilleerden politie-agent door een bewoner van de Roosbeek kennis gegeven, dat een buurman van hem, de 64-jarige F. H. W., dien bjj eenige oogenblikken van te voren met een emmer water in zijn hand zijn woning had zien verlaten, bewusteloos in de Zwaansteeg op straat lag. De man, die nog eenige teekenen van leven gaf, werd door den agent en nog eenige inmiddels ter plaatse verschenen collega's naar het bureau van politie overgebracht. Pogingen, die hier werden aangewend, om te man weder hij kennis te bren gen, hadden geen resultaat. Een ontboden genees heer kon ten slotte slechts den dood constateeren. W., die niet wel bij 't hoofd was, had waarschijn lijk een beroerte gekregen. Het lijk is naar het drenkelingenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. Omstreeks 7 uur gister- avond zagen eenige voorbijgangers in het water aan de Raam een vrouw drijven en vonden tevens aan den kant een paar pantoffels. Met behulp der politie werd de vrouw uit het water gehaald en in een nabjj gelegen branderij binnengebracht, waar getracht werd de levensgeesten op te wekker:. Een inmiddels verschenen geneesheer constóteerdr, dat de vrouw reeds was overleden. Gebleken is, dat de vrouw was genaamd M., woonachtig aan het Heerenpad. Zg was in den laatsten tijd lijdende aan zwaarmoedigheid. Haar lijk is naar het drenkelingenhuisje op de alge meene begraafplaats vervoerd. In de Lange Nieuwstraat is heden- mot'gen een tramwagen der S. T. M. in aanrijding geweest met een met cokes beladen wagen van den kolenhandelaar Scholte. De tramwagen werd licht beschadigd, terwijl de zoon van Scholte, die op de zakken kolen, welke op den wagen lagen, was ge zeten, van den wagen viel, met het gevolg, dat hij eenige niet ernstige kwetsuren bekwam, Gister-avond werden aan het pol i- tie-bureau gebracht een vrouw en een man, lied jeszangers, die op den Rotterdamschen dgk door de straatjeugd waren lastig gevallen en in beschon ken toestand verkeerden. Toen beiden ontnuchterd waren, bleek, dat de vrouw in het «Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond, wegens twee vonnissen van 2 dagen hech tenis. Zij is naar het Huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Heden-nacht hebben baldadigen een ruit der woning van den schoenmaker IIoo- zemans, in de Kreupelstraat, vernield. UIT ROTTERDAM. Naar men verneemt zal de Ned. Ame rikaansche S to o m v a ar t-M afttjs e ha p p ij voor f 235.000 eigenaar worden van het welbekende Hotel Ley- graaff te Rotterdam en het voornemen bestaat aldaar een hotel in te richten voor haar le en 2e klasse passagiers. i Tevens zou dan een overzet of ferry-dienst tusschen de Veerkade en Wilhelminakade uitslui tend voor de passagiers der HollandAmerika lijn worden ingesteld. Geen succes. Scnipper spernng neeft gister viermaal1 op de plaats waar het Voorschip ligt, gedoken. Hij heeft echter geen lijken gevonden. De eerste maal is Sperling het langst onder water gebleven, ruim 17 minuten; volgens zijn be wering was hij toen op den voorsteven, waar hij een krat voelde, die, na een tweede maal gedoken te zijn, bleek leeg te wezen. f Toen werd besloten een beetje meer naar het midden te duiken, de derde maal kwam Sperling bijkans 'buiten het wrak terecht en de vierde maal bleef hij slechts 7 minuten onder water dat was de korete periode. En toen kwam de vloed met zoo'n kracht, opzetten, dat, krachtens de bepaling van Hudig en Pieters, opgehouden moest worden. De blazer loste toen nog van het wrafy eenige maefnnedeeien, waarna naar huis werd gestoomd. Tegelijkertijd nam de opzich ter van den Waterstaat opname van de juiste ligging van dit wrak, dat eventueel met dyna miet vernield kan worden, hoewel de vaargeul cr niet clbor belemmerd wordt. Het wrak op de pier zal worden gesloopt. Het vrij talrijke publiek moest de pier bij de vierde duiking ontruimen, daar de zee kwam opzetten en eenige laatblijvers natte voeten opliepen. Heden wordt er weer gedoken. Het plan bestaat tot de hutten door te dringen, desnoods alles stuk te kappen, om alsnog te trachten lijken te vinden. i De geredden. De geredden, die in hotel „America" vertoe ven, maken het zeer goed. In de kamer, waar de dames verpleegd worden, zijn nu nog Frau Wiennberg met haar trouwe dienstbode Mina Ripler, Frl. Theiler, Schroeter, Giibler en B-uttel. Door Engelsche theater-agenten Werd een schrif telijke aanbieding gedaan, om met de geredde vrouwen, na haar herstel, te Londen een voor stelling te organiseeren. Van Duitsche zijde kwam een aanbieding aan de Duitsche geredden, om een voorstelling bij te wonen. Nog vernamen wij, dat mevr. Schloezer, echt- genoote van den Duitscben gezant, speciaal voor Frau W-ennberg gisteren meebracht een groote plaat, voorstellende een vrouw, zich vastklem mend aan een kruis en omringd door woeste golven. j In de heeren-afdeeling gaat ook alles naar wensch. De aardige dekjongen J. Farthing, die hier ver toeft, kan zich van de ramp niets meer herinne ren. Heden-avond gaat hg met de «Harwich" naar Engeland. De geredde passagier Jung is heden ochtend naar Duitschland vertrokken, terwijl W. Carter en J. Reycroft ook spoedig zullen vertrekken. Stoker Pond, die ernstig gekwetst is, maakt het goed, maar hij klaagt nog over pijn aan borst en schouders. De Duitsche gezant heeft f300.aan de geredden geschonken. Flesch aangespoeld. Gisteren is te Nieuwlandsche Polder aangespoeld em flesch, inhoudende: Portret van een vrouw, rismede uittreksel uit het D opboek der St. Pau- li Kirche te Hamburg van Martha Frost en een briefje van den volgenden inhoud «Bearer with boy son Edmund is my wife Martha Frost Same is leaving Harwich for Hoek van Holland for Germany this 20th of February. As I am an Englisman I beg anyone to assist her if she should be in need of assistance. A1 expenses 1 would repay 32 Tottenhamstreet London W. Henry Frost. De les uit de schipbreuk der «Berlin" In de «Shipping Gazette" komt een ingezonden stuk voor, waarin wordt gezegd, dat de schipbreuk van het s. «Berlin", die met zulk groot menschen- verlies gepaard ging, ten duidelijkste op de nood zakelijkheid wijst, dat op passagiersschepen een ap paraat worde ingevoerd, waardoor een schip ge meenschap met het land kan daarstellen zonder dat de hulp van den wal noodzakelijk is. Naar de schrijver gelooft, zijn reeds verschillende plan nen in dien geest ontworpen en stelt hij voor dat hierop meer de aandacht zal worden gevestigd in 't belang der menschelijkheid. Verschillende berichten. Op de officieel© dankbetuiging vanwege de Brit- sche Regeering voor hetgeen door onzen red- dingdienst verricht is voor de schipbreukelingen der „Berlin" en inzonderheid ook voor het dóór Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg, in het red- dingwerk genomen aandeel is naar men ver neemt door de Nederlandsche Regeering met erken lelijkheid geantwoord. Reuter seint uit Londen, dat de Minister-pre sident Campbell Bannerman in het Lagerhuis in antwoord op een vraag, heeft verklaard, dat de naam van schipper Sperling stellig zal worden opgenomen op de lijst van hen, wier diensten met beüekking tot het wrak Van de „Berlin" door de Regeering zouden worden beloond. Allen die deelnamen aan het reddingswerk zouden be loond worden. t (Gistermiddag heeft te 's-G raven zand© de be grafenis plaats gehad van de Duitschers Kind en Rank, waarvan de laatste met zijn vrouw, beiden tot het Duitsche operagezelschap beboe rende, omkwam. 10 uur lang hadden beiden nog in een hoek van het dek geleefd, toen Frau Rank door de hooge zee werd weggeslagen. In den Haag had gister de ter aarde bestelling plaats van mevr. Suez, eigenares van het bekende maison Artz, aan den Vijverberg. Er was zeer veel deelneming. i Reuter seint uit Harwich, dat de begrafenis van verscheidene lijken van de bemanning vah de Berlin daar gisteren-middag onder buitengewo ne nelangsteiling plaats had. Onder de kransen op de lijkkisten was er een uit Men Hoek op de kist van den zeeman Easter

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2