Sdftnt bnttoot. Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. aVer to trekken. De Russische soldaten werden ontwapend en in hechtenis genomen. Meh ge looft, dat de Russische regeering de uitleve ring dezer deserteurs zal vragen. De Koning van Saksen is Zaterdag aan boord van het stoomschip „Kap Oregall" uit Ham burg naar Lissabon vertrokken. Volgens Engelsche bladen komt Chululang- Korn I, Koning van Siam, begin April met groot gevolg tc San Remo, om vervolgens Parijs, Lon den, Kopenhagen, Berlijn en Weenen te bezoeken. Hertogin ran Mecklenburg. De hertogin van Mecklenburg, moeder van Z. K. H. den prins der Nederlanden, is Zaterdag avond ten 7 u. -26 stadstjjd per Staatsspoor in de residentie aangekomen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ver welkomden de hertogin op het plankier voor de koninklijke wachtkamer, alwaar een zeer hartelij ke begroeting plaats vond. Te harer ontvangst vond de moeder van Prins Hendrik mede aanwezig den burgemeester der residentie, den heer Sweerts, generaal Van Ermel Scherer, gouverneur der residentie, den heer Von Schlösser, Duitsch gezant, voorts den militairen attaché der Duitsche legatie en jhr. Van de Poll, grootmeester van H. M., die toezevoegd is aan de hertogin tijdens haar verblijf te 's-Hage. H. M. de Konmgin stelde persoonlijk al deze autoriteiten aan de Hertogin voor. In gesloten galarijtuigen werd naar het Paleis gereden. Een talrijke menigte woonde zoowel op het station als in de Rbijnstraat de aankomst bjj. De Crisis. Het bericht van het Centrum", als zoude in overweging zjjn geweest het aanblijven van bet ministerie met den heer W. F. Pop als minister van oorlog is, volgens L. en V., van a tot z onjuist. Nadat de onderhandelingen over aanblijven van het Kabinet met den minister Staal zijn afgespron gen, zyn, volgens »L. en V.", thans de leiders der rechterzijde bezig met pogingen om een nieuw Kabinet te formeeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen 6 dezer, 's namiddags half twee, in openbare zit ting bijeengeroepen. H, Paul. Uit Leiden meldt men De beer H. Paul, lid van de Prov, Staten van Zui'l-Hcdland voor het hoofdkiesdistrict Leiden, lid van den Gemeenteraad aldaar, oud-wethouder van Leiden en oud-directeur van gemeentewerken aldaar, gaat binnenkort die gemeente verlaten om zich metterwoon in den Haag te vestigen. Jubileum van den Koninklijken Officiers-Scherm bond. Vrijdag avond heeft in de Witte Sociëteit het diner van den Koninklijken Officiers-Schermbond plaats gehad, waaraan ook Z. K. H. Prins Hen drik aanzat. Aan tafel is door verschillende sprekers het woord gevoerd, meldt de „N. Ct." Generaal Du Monceau wijdde in de allereerste plaats een dronk aan H. M de Koningin, die geestdriftig werd toegejuicht. j Prins Hendrik hield daarna in het Fransch een toespraak en dronk op den Officiers-Scherm bond, waarvan hij beschermheer is. Hieiop werd door den voorzitter van den Schermbond, den kapitein Backer, het volgende geantwoord: i „Koninklijke Hoogheid, „Het is mij een bijzonder voorrecht gebruik te maken van de toestemming, die U, K. H. mij heefc willen verleenen een enkel woord tot U. K. H. te richten. „Wanneer ik hier namens het Nederland- fiche volk moest spreken, dan zouden mijn gedachten z ich richten naar de droeve plek, waar U. K. H. een week geleden zulke sym pathieke bewijzen van menschenliefde heeft ge geven, en dan zouden woorden van eerbiedige hulde uiting geven aan hetgeen het Nederland sche volk voor U. K. H. gevoelt. „Doch mij is het slechts gegeven woorden van oprechten dank te uiten voor al hetgeen U. K. H. als beschermheer voor den Kon. Officiers-Scherm bond heeft eedaan. Ik herinner slechts aan de fraaie medailles, die ieder jaar door U. K. H. werden beschikbaar gesteld, aan den prachtvol- kn zilveren beker, d.e een eereplaats onder dè thans beschikbare prjjzen. inneemt, en ieder jaar do beste Nederlandscbe schermers tot hernieuw den strijd zal uitlokken, en aan de herhaalde bezoeken van IJ. K. H. aan onze wapenfeesten. „En thans genieten wij het hooge voorrecht Uwe Koninklijke Hoogheid in ons midden te zien. Ik geef U. K. H. de verzekering, dat alle officieren het op den hoogsten prijs stellen, dat U. K. H. in onze feestvier ng hoeft willen deelen. „Mjj.ie hei-ren, ik nood g u uit de ons geschon ken gelegenheid te benutten om een harteljjken dronk te wijden aan het welzijn van onzen be- minden beschermheer I „Leve Prins Hendrik 1" Daarna voerden nog het woord generaal Kool, kolonel De Bogatski, commandant Coste, kapi teinadjudant Schönstedt, kapitein Melvilll van Carnbee. Na aïloop bleef men nog lang bijeen. Algein. Bond vim R. K. Kies verhevigingen. In de eerste helft van Mei zal de Bond haar aleemeene jaarvergadering houden. Voorstellen» die de aangesloten kiesvereenigingen op de agenda wenschen geplaatst te zien, behooren vóór 31 Maart bij den Secretaris, Parkstraat 35 te Arnhem, te zjjn ingezonden. Vredespaleis. Als zeker kan thans worden medegedeeld dat met den heer Cordonnier door het Bestuur der Carnegiestichting overeenstemming is verkregen omtrent den bouw van het Vredespaleis. Alken moeten nog de desbetreffende contracten worden geteekend. Dezer dagen wordt hij in Den Haag verwacht voor definitieve detaile-uitwerking der plannen, waartoe hem, naar wjj vernemen, als tjjdeljjke bureaux zijn aangeboden de lokalen van het ge bouw dat toegang geeft tot de Grieksche Kapel. Zuid - Afrikaansche tentoonstelling. Dinsdagochtend zullen per Batavierljjn uit Londen te Rotterdam aankomen vjjt Zuid-Afrikaansche regeeringsvertegenwoordigers, de heeren C. du P. Chiappini voor de Kaapkolonie, W. Jarvis Palmer voor de Oranje Rivierkolonie, R. Russell voor Natal. Burt Davy voor Transvaal en A. Bromwich voor Rhodesia. Zij zullen per H. IJ. S. M. door reizen naar Amsterdam om in Artis de lokaliteiten in oogenschouw te nemen voor de 23 Maart aldaar tc openen Zuid-Afrikaansche productententoonstel ling. Ook zullen zjj dien dag met de Nederlandsche commissie verdere détails van uitvoering voor de tentoonstelling bespreken, terwjjl zjj dienzelfden avond over den Hoek van Holland naar Londen reiourneeren. De heer Roosegaarde Bisschop, secre taris der Nederl. K. v. K. te Londen, zal de heeren vergezellen. Vrouwenkiesrecht. Eenige leden van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht hebben zich daarvan afgescheiden en besloten tot de oprichting van een eigen vereeniging, die zich vooral daardoor zou kenmerken, dat per sonen van «allerlei politieke richting" er op hun plaats zouden zijn, mits voorstander(sters) van vrouwenkiesrecht, maar ook personen, die alle soort vrouwenkiesrecht willen, d. w. z. zoowel zij die beperkt als zjj die algemeen vrouwenkiesrecht voorstaan, die alleen actief of die zoowel actief als passief kiesrecht voor de vrouw wenschen. De vereeniging zal uitsluitend ordeljjk optreden en verwerpt hetgeen gedaan wordt door de En gelsche z.g. suffragettes. Breimachiues. De Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven te Haarlem, had onlangs besloten, een onderzoek in te stellen naar bjj haar ingekomen klachten betreffende den aankoop van breimachines. Thans zjjn, naar aanleiding van dat besluit, zooveel brieven ingekomen, dat zjj voornemens is, alle ge gevens daarover te verzamelen en een rapport in te dienen bjj den minister van Landbouw, Handel en Njjverheid. M idden stan dscongrrs. Het congres van den handeldrijvenden en indus* trieelen middenstand zal op 17 en 18 Juli te Nymegen worden gehouden. Het Academiegebouw te Groningen. De »IJrov. Gron. Ct meldt, dat voor de nieuwe Groninger Hoogeschool op het terrein der vorige een geheel nieuw gebouw, ook wat den bouw- 8tjjl betreft zal verrjjzen. Allen de oude muren zjjn behouden gebleven al het overige is bezweken. In het begin van Mei hoopt men met den bouw aan te vangen en in het najaar van 1908 gereed zjjn. De bedoeling is de bestaande muren, voor zoo ver de soliditeit nog voldoende bljjkt, te'gebrui ken, doch ze van grootere lichtopeningen te voor zien. Prov. Bond ran R. K. Kiesvereenigingen. Men meldt ons uit den Haag: De Algemeene Jaarvergadering van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland zal worden gehouden op Zondag 28 April, des n.m. 1 uur in het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond alhier. In deze vergadering zal de periodieke verkie zing plaats hebben van eenige bestuursleden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren Jhr. mr. von Fisenne voorzitter, te Rijswijk, H. S. J. Bomert Den Haag en C. B. Lünnermann te Boskoop. Als punt 6 staat op de agenda: Behandeling ontwerp-advies. Dit advies luidt als volgt: Het Bestuur van den Prov. Bond, overwe gende: dat het voornaamste belang bjj de aan staande Staten verkiezing, is het behoud van de meerderheid der rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten-Generaal; dat daarnaast ook het Provinciaal belang eischt behoud eener anti-liberale meerderheid in de Provinciale Slaten, waardoor eene vertegenwoor diging der verschillende partgen in het Kollege van Gedeputeerde Staten is gewaarborgd, Advi seert den aangesloten Kiesvereenigingen het. daar heen te leiden, dat tusschen do partijen der Rechterzijde overeenstemmig worde verkregen in dien zin, dat in alle stemdistrikten bij eerste stemming gemeenschappelijke kandidaten worden gesteld Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandeljjksche vergadering, een week verlaat, werd gister-middag op de gebruikelijke wijze door den Voorzitter, den heer T. H. J. Mouwens, ge opend, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelde daarna, na eenige opmer kingen van bijzonderen aard, mede, dat sedert de laatste vergadering 23 nieuwe leden waren toe getreden, waarvan 4 adspirant-leden, zoodat het ledental thans tot 700 is geklommen daarentegen verloor de Bondsafdeeling twee leden door den dood, die in aller godsdienstig aandenken werden aanbevolen. Hel bestuur wekte allen op steeds voor bet aanwerven van nieuwe leden werkzaam te zjjn. Daarna werd verder medegedeeld, dat er aanst. Woensdag-avond weer sociale cursus zal zijn, waarop het bestuurslid, de heer J. van Hees, als inleider zal optreden met het onderwerp arbeids loon en arbeidsduur, dat hij zich in de Sociale Week te Utrecht bjjzonder eigen heett gemaakt. Den 20 Maart a.s. zal weer de weleerw. pater Van de Sande als spreker in den sociale cursus optreden, die steeds niet alleen voor alle Bonds leden, maar ook voor alle Katholieken toegankeljjk is. In verband met de stakingen te Rjjsen en Hel mond is een comité tot stand gekomen bestaande uit bestuursleden van de plaatseljjke afdeelingen van den Volksbond, Patrimonium en het Alg. Ned. Werkliedenverbond, dat lijsten heett doen circuleeren, wier uitslag niet schitterend mag ge noemd worden. Beter is 't gegaan met de week- lijsten, zoodat een bedrag van f200.kon wor den opgezonden. Voorz. wekte allen op deze zaak te blijven steunen, opdat het duizendtal menschen daarbjj betrokken, niet op dezelfde ongelukkige voorwaarden het werk behoeft te aanvaarden. Nog geen mededeeling kon worden gedaan van den tijd, waarop het encychekfeest zal worden gevierd of van den spreker die alsdan zal optreden, wjjl een en ander nog niet is vastgesteld. De jaarfeesten zullen in ieder geval voor den zomer worden gehouden en de dilettantenclub «Alber- dingk Thym" zal op die feestavonden een bjjzon der mooi tooneelstuk in twee bedrjjven opvoeren. Door de timmerlieden-afdeeling »St. Jozef' is een adres aan den Raad gericht in zake minimum loon en maximum-arbeidstjjd, dat spoedig in be handeling is genomen, en al is niet geheel en al overeenkomstig het adres beschikt, toch zjjn er zeer goede bepalingen daaromtrent door den ge meenteraad vastgesteld. Op initiatief van de Timmerlieden-afdeeling »St. Jozef' zal een verga dering van de bestuursleden der verschillende onder-afdeelingen, ook die van nut en vermaak, worden gehouden, welke vergadering, waarvoor een bjjzondere agenda zal worden vastgesteld, beoogt tot meer samenwerking te komen. Den 1 Mei aanst. vervalt het pacht-contract voor het Bondsgebouw en zal eene verpachting moeten plaats hebben, waarvoor de nieuwe voorwaarden zullen worden vastgesteld. Deze maand zal de bestuurskeuze moeten plaats hebben de afiredende bestuursleden zijn de hee ren Hickendorf, Marrevee, Mouwens en Voorwald. Tegelijkertijd zal nog de plaafs moeten wor den bezet in het bestuur opengelaten door den heer Van Noort, die om drukke werkzaamheden niet langer bestuurslid kan blijven. Tot uiterljjk de volgende week Maandag-avond 10 ure (stads tjjd) worden ljjsten van eandidaten, door minstens 10 leden voorgedragen, bij het bestuur ingewacht voor deze keuze, welke in de maandvergadering op Zondag 24 dezer zal moeten plaats hebben, zooals nader in de Volksbanier zal worden aan geduid. Over de wjjze waarop de bestuurskeuze ook voor de tusschentijds-aftreding zou plaats hebben, ontspon zich nog eenige discussie. Ten slotte werd besloten, dat apart op de candidaten-ljjsten moet worden aangewezen welke personen voor de tusschentijdsverkiezing en wie voor de periodieke aftreding worden aanbevolen en dat ook met aparte bussen zal gestemd worden. In de ver gadering, waarin de bestuurskeuze zal plaats heb ben, zal een spreker optreden ot zal door den voorzitter zelf het woord worden gevoerd. Nog werd door den Voorzitter medegedeeld, dat de vergadering zal te beslissen hebben, of voor de Schiedamsche Ambachtsschool, waarvan ook kinderen van Bondsleden kunnen gebruik maken, steun in den vorm eener bjjdrage zal worden verleend. Over dit punt ontspon zich eene breede dis cussie. Terwjjl de Voorz iter op de aanvankeljjke vra g van den heer N. Elgers of hjj beslist wist, dat een ambachtsschool goed is, met de meeste mogelijke gerustheid bevestigend kon antwoorden op grond van de resultaten daarmede o.a. in de provincie Limburg verkregen en de ervaring van den inspecteur van het ambachtsonderwjjs, den heer De Groot, een man zoowel practisch als theoretisch tot oordeelen bevoegd, bleef de heer Elgers de doelmatigheid van die vakschool bestrjj- den. Hjj gaf de voorkeur aan de opleiding in de werkplaats boven die aan de vakschool, bewerend dat de laatste wel theoretische opleiding geeft, maar de praktijk doet missen. De ervaring bad dan ook op meerdere plaatsen geleerd, dat de leerlingen van de ambachtsschool in de werkplaats niet de beste werklieden waren, dat zjj pedant en over het geheel ongeneigd zijn zich naar de bevelen van patroon en knecht te schikken. Tegenover deze bewering, nagenoeg door den heer W. C. Elgers gedeeld, betoogde de Voorzitter, dat de statistieken, o. a. van de vakschool te Utrecht, het Dut dier instellingen aantoonen, waarvan toch zeker ook een aantal kinderen van Bondsleden zullen gebruik maken en er van de 100 werkplaatsen geen 10 zjjn die eene behoorljjke opleiding geven. De heer W. M. Kloppers, bestuurslid der Ambachtsschool, kon uit ervaring van het nut dier vakscholen getuigen, waar volkomen correct werk wordt geleverd en die aan talloozen ouders, welke zich een klein offertje wiflen getroosten, gelegen heid zal geven hun kinderen eene behoorljjke vak opleiding te bezorgen. Het Boridbestuurslid, de heer Van Hees, wees nog op hetgeen besproken is op vergaderingen en congressen, waar steeds het nut van teeken vak- en ambachtsscholen in het belang eener degel jjke vakopleiding werd erkend Ook voor ons Katholieken, is 't zeker van belang bekwame vak lieden te vormen, die iets meer zijn dan een ge woon werkman. Waar de heer Albers nog wees op het belang der Bondsteekenschool en de heer J. H. Frederiks nog het getuigenis van pastoor Verhoeven kon aanhalen, die, vroeger jaren lang president der St. Jozefsgezellen-vereeniging te Rotterdam, de oprichting van een ambachtsschool zeer nuttig en wenscheljjk had genoemd, kon de Voorzitter verzekeren, dat de Bondsteeken school hier zeker niet in het gedrang komt, want op grond der mededeeling ook van den inspecteur, den heer De Groot, kon hjj verzekeren, dat die teekenschool, ook na de oprichting van een am bachtsschool alle reden van bestaan heeft. Ook na de repliek van den heer N. Elgers, die nog op grond van zijne ervaring in verschil lende plaatsen tegen de degelijkheid der opleiding aan de ambachtsschool meende te kunnen getui gen, bleef' de Voorzitter het nut dier instellingen bepleiten. Daarna de discussie sluitend, bracht de Voor zitter bjj zitten en opstaan het voorstel tot bjjdrage- verleening in stemming, dat met overgroote meer derheid werd aangenomen. Ten slotte verkreeg nog het woord de heer J. H. Frederiks, die zijn spjjt betuigde dat van de jaarvergadering der Bondsspaarbank geen melding was gemaakt in de Volksbanier, te meer omdat een der leden in die vergadering den wensch had uitgesproken, er meer publiciteit aan zou worden gegeven, dat niet uitsluitend Bonds leden inleggers der Spaarbank behoeven te zjjn. Hoe meer toch het kapitaal der Spaarbank toe neemt, des te meer zal zjj in nut en bloei kunnen toenemen. Dan zal zjj ook meer rente kunnen uitkeeren. Spr. vroeg dus vrienden en kennissen aan te sporen inleggers der Spaarbank te worden. De Voorzitter sloot daarna, als gebruikelijk, met gebed de vergadering. Do scheepsramp aan den Hoek van Holland. Sedert de opgave van Zaterdag is op de ljjst voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers en de redders nog geteekend voor een bedrag van f53.50. Bjj den heer Ris is nog ingekomen van J. W. v. d. K. f 0.50. Een politieagent ernstig mishandeld. Zaterdag-nacht is op de Schie een daar sur- veilleerende politieagent door den werkman J. Z., die in beschonken toestand uit een in die straat gelegen tapperjj kwam, onverhoeds aangevallen en ernstig mishandeld. De dader, die voor zjjn daad niet de minste reden had, werd naar het bureau van politie overgebracht, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt. Gisteren is hij weder op vrjje voeten gesteld. De agent heeft zulke nadeelige gevolgen van de mishandeling ondervonden, dat hjj ongeschikt is om voorloopig dienst te doen. Bjj de directe belastingen, invoer- rechten en accjjnzen zjjn, met ingang van 1 April, verplaatst naar Rottterdam de kommies le. klasse L. Lugtenburg en de kommiezen 2e. klasse H. Timmerman, W. Postema en A. Gal. Naar Schiedam is overgeplaatst de commies 2e. klasse W. v. d. Zee te Zalt-Bommel. Hier ter stede is aangekomen en heeft ligplaats genomen aan de Maa«kade het Belgischaviso «Ville d' Anvers". Het schip zal eenige dagen hier vertoeven. De brandersknecht A. Hoogwegt, wonende Gasstraat, werkzaam bjj den heer P. J. Mejjer, is heden in de branderij, terwijl hjj een zak meel droeg, gevallen en heeft daarbjj zjjn borst bezeerd. Zonda g-a vondzjjn door de politie» op verzoek van den conducteur, vier beschonken Rotterdammers uit de electrische tram verwjjderd. Door een bewoner van het Maas hofje is bij de politie kennis gegeven, dat uit zjjn woning een zilveren horloge met ketting is ont vreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. Het reddingsmateriaaf aan den Hoek van Holland, SNu een vraag, die een lid van het Engelsche Lagerhuis aan zijn regeering wil stellen, twijfel oppeit of er aan den Hoek van Holland wel genoeg reddingsmateriaal aanwezig is, loont het de moeite zich daarvan op de hoogte te stellen uit bet verslag van de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen, te Rotterdam, over 1905. Het verslag over 1906 is nog in bewerking, maar zal, naar mr. A. J. Rik, de secretaris van de maatschappjj, mededeelt, geen wijziging in dat materiaal aantoonen. In dat verslag vinden wij onder den hoofde Sta tions opgesomd Hoek van Holland, zelfrichtende en water- loozonde reddingboot .Emile Robin, met mortier en vuurpijltoestel, bij het Noorderhoofd van den Nieuwen Waterweg. Stoom-reddingboot President van Heel, in de .Rijkshaven. Zelfrichtende en waterloozende reddingboot Nederlandsche Leeuw, in de Rjjkshaven. Reddingboot Willem van Houten en mortier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2