Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Dinsdag 5 Maart 1907. No. 8750. Atoflneert op ie Nieim MiMe Courant met path Mustrari Maptlai prijs 10 c. p. weet, 0 45 p. fl.35 p. 3 mi. Officieele berichten. Kennisgeving. Sluiting Koemarktbrug. Buitenlandsch Nieuws. F EUILLETON, Het uur der bekoring. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS OER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil* lyke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Posrbus no. 39. De Burgemeester .van Schiedam, brengt by deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele belasting No. 12 dezer gemeente, over het dienstjaar 1906, door den heer directeur der directe belastingen te Rot terdam op den lsten Maart 1907 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat de Koemarkt- brug van Donderdag-morgen 6 uur tot Vrijdag morgen 6 uur voor rij- en voertuigen gesloten zal zijn. Schiedam, 5 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. ■>- Zien draadbericht uit Lodz (Polen) meldt, dat Maandag middag drie terroristen met revol verschoten gedood hebben den kapitein der infan terie Dlugof, oud-lid van den raad van oorlog, die a-daar in de straat wandelde. De moorde naars zijn gevlucht. In de polytechnische school te Losnow, voorstad van St Petersburg, is Zaterdag eene huiszoeking gedaan, die geleid heeft tot de ont dekking van een helsche machine, drie-en-twin- bg bommen en een massa revolutionaire publi cation De bommen waren verborgen in manden met doek overdekt. Verschillende bommen, die niet geladen waren, werden door een werkman 'jdsns de huiszoeking uit het raam geworpen. Vijlden personen, waaronder verscheidene vrou wen, werden gearresteerd, er waren geen studen ten onder. Vijftien gewapende politiebeambten vol- vokkoii de huiszoeking, die van 's ochtends 7 ure °t 2 uro in den middag heeft geduurd. De commandant van de spoorwegbrigade lr' Rusland is ontslagen. De Tsaar is er boos °vor, dat. hij den aanslag op grootvorst Nikolaje- ^dsj n.ct heelt weten te voorkomen. DUITSCHLAND. c Duitsche Rijksdagzitting van gister is we- Uit het Engelsch.) 8b) zvw!ri?fcC\0,\ °h baar toe en legde met Vrouw' m band op den schouder zijner hii' m' leJ Schraag je niet onwaardig." zei do ip' moed zijn eigen verdriet bekampend. nótr benis., hoe zwaar zij ook treft, is rioff 8e(m vonnis; maak 't dien heeren niet of ^mbjker Je eigen hart moige je zeggen in H'f toekomst te vreezen hebt. Ik wil in o verschrikkelijke oogenbiik niet hard te- ]c zijn; indien het je verlichten kan, zoo harte ve f trooe'';' ^at ie van ganscher ieviow liet de handen van het aangezicht .cri' met een blik vol vertwijfeling staarde -j naar man aan, wiens waardige houding te genover het vreeselijtke haar verwarde; alleen ri' i-.T'* s'-°ik1 haar met. onbarmhartige dui- elijkheid voor den geest; de ure der vergelding was aangebroken waarin zij de vruchten van nure lichtziiinigheid zou oogsten. ..Bei 1 hold, kwam het steunend over de lip pen van de angstig opstaande vrouw, „dat heb heh ik met gewilddat niet! God in den der zeer merkwaardig geweest, omdat daar het bekende geval Pöplau ter sprake werd gebracht. De chef van de Rijkskanselarij Von Löbell wees op de meest besliste wijze de bewering af door den Centrum-afgevaardigde Erzberger Zaterdag ge uit, waarin gezegd werd, dat een door Von Lub "li in Saksen aan Pöplau ambtelijk opgedra gen rapport onwaarheden zou bevatten en ook de. door Erzberger zoowel in de bladen als bij zijn geluigenisaflegging in. het proces tegen Pö plau, geuite beweringen, dat hij (Erzberger) zich te vergeefs tot den chef der Rijkskanselarij zou hebben gewend om koloniale misstanden te doen beëindigen, zijn met de waarheid in strijd. Von Lcbeil eindigde met aan het oordeel van den Rijksda? over te laten of de beëedigde verkla ring van Erzberger en het geregistreerde verslag van hem (Von Löbell) het meeste geloof ver dienen, dan wel, dat dit moet worden toegekend aan een onbeëedigde uitlating van Erzberger bij de pro.'.edure-Pöplau. (Bravo's, beweging.) liertling (Centrum) zeide, dat het Centrum op goener.oi wijze een confessioneele partij is, en ook geen nevenregeering uitoefent. Wat, vraagt Heitling, gaat het de Rijksdagfractie aan, wanneer twee afgevaardigden zich met eenige beambten verslaan Wat bovendien raken mij de heeren Pöplau en Wistoeba? De Rijksdag-ontbinding zou licht t( vermijden zijn geweest en ook een verge lijk ware gemakkelijk te vinden geweest. Ook Bismarck heeft nooit bij eenige partij haar natio nale gezindheid ontkend (lawaai) en Von Bil low's bewering van verleden week, omtrent de zg. zwaï -roode meerderheid, drukt spijt uit, dat het Katholieke volk weder in de oppositie werd gedreven. Wij zullen, zeide Hertling ten slotte, onze po.nek voortzetten, overtuigd, dat wij daarbij slechts op eigen krachten steunen moeten. (Storm achtige bijval van het Centrum, groote beweging.) Bij het einde der zitting verklaarde Erzberger (Centrum), dat hij heden Von Löbell voor een persoonlijk feit ten antwoord zou staan; hij had enkel en alleen een nauwkeurig onderzoek van alle bezwaarschriften over mogelijke misstanden verlangd, welke Pöplau jarenlang te vergeefs aan den staats-secretaris van Buitenl. Zaken en aan den Rijkskanselier had gericht. Erzberger had echter niet schorsing van de procedure tegen Pöplau verlangd. Vandaag worden de discussiën voortgezet. Te Schwerin hield de Groothertog gister tot de op het slot geroepen zes landsraden in tegenwoordigheid van het staatsministerie een aanspraak, waarin hy mededeelde na overleg met den Groothertog van Mecklenburg-Strelitz aan het staatsministerie een wetsontwerp ter uitwerking te hebben voorgelegd, waarbij de grond wet van het land in overeenstemming met den tegenwoordigen tyd zal worden hervormd. Over de wetsontwerpen zal in 1908 in buitengewone zitting van den Landdag worden beraadslaagd. hemel, bon ik werkelijk zoo slecht... kan men ons werkelijk gevangen zetten.... jou vooral, Berthold, jij was altijd zoo goed, zoo belange loosmaar deze schande De vrouw, die anders zoo meester was over zich zelve, klemde zich nu hulpbehoevend vast aan de borst van haar man, die met tranen in de oogen onuitsprekelijk treurig op haar neer zag. „Wees sterk, Marie, geduldig, wat God ons oplegt, en als het blijkt, dat deze harde stoot van buiten je een leer voor de toekomst is, zoodat 't dan later alles weer heter zal gaan, dan Marie wil ik al die schande getroost op mij nemen en ook het ergste verdragen.... zie, ik heb je altijd lief gehad, ik kon je in geen enkel opzicht verdriet doen, je niets weigeren, daarom liet ik je je gang gaan en dwong mij zeiven blind t.e zijnvergeef mij, dat mijne zwakheid je deze vroeselijkc bezoeking heeft grbiacht." De zich zoo van schuldbewuste vrouw zou de bitterste verwijten uit den mond van haar man hebben aangehoord, en deze misschien van zich afgeschud hebben, maar zijne milde liefde, die hem zelfs nu de schuld op zich deed ne men, ontwapende haar en deed haar bitterlijk weenen. „Berthold, ik ben niet waard, jou vrouw te heeten," zuchtte zij berouwvol. „O, mijn God, wat eqn heerlijk geluk heb ik met voeten ge treden I" Wcenend legde de vrouw haar hoofd aan de horst van den man, dien zij zoo in 't ongeluk De Groothertog van Mecklenburg Strelitz liet gister eveneens de Landraad bij zich ontbieden, aan welken hij mededeelde, dat hij in aansluiting met de door den Groothertog van Mecklenburg- Schwerin in uitzicht gestelden grondwetsveran dering, besloten heeft aan den Landdag een ont werp te doen toékomen betreffende een verande ring in de grondwet van Mecklenburg-Strelitz. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister van Oorlog, Haldane, een wetsontwerp ingediend, waarbjj het doel van zijn plan voltooiing vindt, om de terri toriale legermacht zoodanig in te richten, dat het bestaande militie leger, yeomanry en vrijwilligers daarin wordt opgenomen. Het wetsontwerp roept landelijke vereenigingen in het leven, welker functie zal zijn de territoriale weerbaarheid te organi- seeren en te administreeren. Deze landelijke ver eenigingen zullen hierbij handelend optreden, onder leiding en oppertoezicht van den krijgsraad, welke aansprakelijk blijft voor de contróle en de oefeningen- Het wetsontwerp omvat verschillende regelingen betreffende de werving, de oefeningen en de mobilisatie. De nieuwe meerderheid in den Londen- scben graafschapsraad zal vermoedelijk den oud- minister Lord Cawdor tot voorzitter van den Raad kiezen. ITALIë. Eene particuliere audiëntie wordt heden door Z. H. den Paus verleend aan mgr. Bonomelli, bis schop van Cremona, die Pius X verleden jaar weigerde te ontvangen, wegens zijn verdediging van de scheiding van Kerk en Staat. Mgr. Bono melli heeft zich te dezer zake in een herderlijken brief geheel aan het oordeel van den H. Stoel onderworpen. De bijzondere geschriften aan mgr. Montag- nini, in beslag genomen, zijn niet aan diens ver tegenwoordiger uitgeleverdmaar worden in de Oostenryksche ambassade te Parijs bewaard, om later over Weenen naar Rome te worden gezonden. Maandag 11. hetft Z. H. de Paus mgr. Dela- maire, coadjutor van den aartsbisschop van Ka- merijk, in audiëntie ontvangen. ZUID-AFRIKA. Men iman heeft Zaterdag in een rede te Stel lenbosch Botha en Het Volk gelukgewenscht met hun. zegepraal. Merriman erkende, dat een moei lijke taak voor het eerste Transvaalsche parle ment was weggelegd, maar de Zuid-Afrikaansche helden, die zoo ridderlijk en kloek op de slagvel den vochten, zullen in het parlement dezelfde hoe danigheden aan den dag leggen tot heil van het Zuid-Afrikaansche vaderland en bezield door de zelfde Zuid-Afrikaansche leus: „Geduld en moed." JAMAICA. De gouverneur van Jamaica, bekend om zijn had gebracht, en deze streelde haar de wan gen, als bracht hij een kind tot kalmte. „God zij met ons, Marie, laat ons sterk zijn en trach ten, deze beproeving te doorstaan," zeide hij innig. Zijn blik viel op de verbaasde Ella, die oogen- schijnlyk van al het verschrikkelijke, wat er om haar heen plaats had, niets begreep. »God zij ook met jou, mijn kind," zeide hij en stak (haar de hand toe. „Dat ik jou zoo zonder bescherming achterlaten moet, dat hindert mij vreeselijk I" Voor verdere uitdrukking van wat er in hem omging, bleef hem geen tijd over. Spalting, die zich bescheiden wat achteraf had gclluouden, naderde thans het echtpaar en zeidat hij een langere samenspraak niet toestaan mocht. „Bo neden aan de deur wacht een rijtuig," zeide hij. „Voelt u zich niet schuldig, dan is het misschien te doen om een verhoor voor den rechter van instructie, en u heeft voorloopig de vryheid terug. Maakt u nu gruw klaar om mee te gaan, want mijn tijd is beperkt Welnu?" vroeg hij aan den politieagent, die zooeven de kamer weer was binnengekomen. „Agent Lehmann heneden heeft mijnheer Von Maltitz laten passeeren," rapporteerde deze. „Die heer sprong haastig in een juist voorbijkomend rijtuig en is voorloopig ontsnapt." „Verwenschtl" vloekte Spalting. „Die Leh mann is een ezel; nu, de voorsprong zal dien heer weinig helpen; de stad komt hij toch niet eigenaardige houding tegenover den Amerikaan sche n admiraal, die na de hevige aardbeving, welke het eiland onlangs teisterde, hulp kwam bieden, heeft ontslag gevraagd. Minister Winston Charchin zeide in het Lagerhuis, dat gouver neur Swettenham nog gelegenheid is gegeven om zijn betrekking te blijven bekleeden, maar hij besloot dit niet te doen. De Amerikaansche pers, die destijds geweldig tegen Swettenham te keer is gegaan en zijn on middellijk ontslag eischte, zal nu wel in de wol ken zijn. AMERIKA. De Amerikaansche consul te Managua zond het volgende telegram naar Washington over den stand der krijgsbedrijven by de grens van Hon duras en Nicaragua »E1 Corpus, de sleutel tot de stelling by Tegu cigalpa, is Zaterdag door de troepen van Nicara gua genomen. Vier bataljons van het Nicaragua- sche leger en een sterke strijdmacht van Hondu ras namen aan den stryd deel. Er werd schitterend gestreden." Tegucigalpa is naar men weet de hoofd stad van Honduras. Joe Chamberlain, de alom bekende Engelsche oud-minister, is gisteren met den sneltrein te één uur te Saint Raphael aangekomen. Hij zal zes weken te Valescure verblijven. Een terugkeerende Üuitsche stoomboot is nabjj Cuxhaven in aanvaring gekomen, met oe Italiaanscbe stoomboot »Congo". De Duit.-che zre- boot heeft zicu naar Hamburg begeven met belangryke schade aan het voorschip. De andere boot is by Bockum aan den grond geraakt. Tw»alf matrozen van de lialiaansche boot zyri verdronken en acht zyn aan boord van het Dnitsche vaartuig ondergebracht. Aan de universiteit te Lemberg (Galici<-) hebben Maandag weer opstootjes plaatsgehad. De Senaat der universiteit heelt besloten de colleges te schorsen. De universiteit is gesloten. Te Agen loopt het gerucht dat uit de ar chieven behoorend tot het oude bisschoppelijk paleis, stukken zouden verdwenen zyn. Die docu menten waren by de inventarisatie in 19-Jö nog gevonden. President Roosevelt heeft 100 dollars gezon den aan de commissie voor hulpverieening voor den hongersnood in Rusland. De inschrijving ging vergezeld van een brief, verklarend dat Rusland in het verleden een goede vriend voor Amerika is geveest en het publiek uitnoodigend inschrij vingen tv dezer zake te steunen. Eene tentoonstelling, die de geheele week zal duren en bijzonder gewijd zal zijn aan het ontwerp van een tunnel onder het Kanaal, zal heden te Capton Hall in het kwartier van West- uit'" I Nog haastiger dan te voren drong hij nu op heengaan aan. Ella maakte zich los uit de ar men harer ouders. „Weest onbezorgd, er meet een misverstand in ,t spel zijn; ik ga dadeiyk naar mijn advokaat, die zal wel voor u op Ko men !"zei Ella bemoedigend. „En hebt maar geen zorg om mij, ik zal mij wel weten te rédden." Al de txwoners van het huis stonden onder aan de Irap, want hoe bescheiden de beambten ook waren opgetreden, zoo hadden zij toch niet kunnen verhinderen, dat door de jacht op den ontsnapten Von Maltitz de opmerkzaamheid was ontwaakt, en dat de mededeéling van het ge beurde als een loopend vuurtje, zich had ver breid. Dat mevrouw lleinsdorf daar de van leedvermaak lachende portiersvrouw moest zien, op wie zij tot op dit oogenbiik zoo van uit de hoogte had neergezien, was wel een bij zonder bittere druppel in haar overvollen lij densbeker. Als een betrapte misdadigster ging zij hu voort aan de zijde vair haar man; do uitroepen van medelijden, die hem golden, tri f- fen haar als mokerslagen. Merkelijk verlicht haal de zij adem, toen zij eindelijk in het rijtuig zaten en dit zich in beweging zette naar het huis van bewaring. (Wordt vervolgd],, i—sa—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1