Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. vaardigt! hebben; reiskleeden en wollen goede ren, door die leerlingen gesponnen, geverfd en geweven. Die scholen gaan uit van de Boer Homo Industries and Aid Society; zij worden door een zeventig meisjes bezocht en op het platteland houden zich nog een anderhalf honderd met spin nen bezig. Mevr. Mackarness en twee andere En- gelsche dames vragen in de Engelsche pers geld voor de vereeniging. --De keizerin-weduwe van Rusland komt Don derdag in Engeland om een tijd bij baar zuster de koningin door te brengen. Admiraal Wilson, laatstelijk gezagvoerder van du Kanaalvloot, is bevorderd tot admiraal van de vloot. Men zegt, dat hij admiraal Fisher als eerste zeelord van de admiraliteit zal op volgen. Maar een vroeger gerucht, dat deze zou aftreden, is destijds tegengesproken. PERZIë. Dit Teheran wordt aan de „Daily Mail" ge meld, dat Duitschland 100,000 mark in klinken de munt en bestraffing van den moordenaar van een missionaris eischt. Voor het geval geen ge noegdoening wordt verschaft, zou Duitschland overgaan tot de bezetting van de kolendis frieten, aan de Bagdadgrens, waarop dit land reeds lang het oog gevestigd had, omdat dat gebied Duitsch- land voor den Bagdadspoorweg te stade zou ko men. ZUID-AFRIKA. De „Tribune" verneemt uit Johannesburg, dat behalve Botha ook Hull en Solomon haar cor respondent verzocht hebben een boodschap van hen aan het Engelsche volk over te brengen. De boodschap van den minister van Financiën verklaart, dat het belang der Rand mijnen geens zins zal lijden onder het optreden van een ka- fcinel-Botha, want dit weet, dat de Transvaalsche mijnnijverheid de grondslag is voor Transvaal's voorspoed. Edward Solomon's boodschap zegt, hoe zijn optreden in het ministerie-Botha be wijst, dat de rassenstrijd dood is voor zoover de Boeren betreft. De „Times" verneemt uit Johannesburg, dat de toetreding van Richard Solomon tot het mi nisterie vermoedelijk nog slechts een kwestie van tijd is, want de Villiers zal niet in staat zijn de departementen van mijnwezen en van justitie lang samen waar te nemen. Prof. Martens vertoeft op het oogenblik te Weenen. Te Constantinopel loopt het gerucht, dat Chili aan een Duitsch handelshuis al zijn oud artilleriemateriaal, waaronder eenige groote ka nonnen, heeft verkocht. Men gelooft dat deze aan koop geschied is voor de Turksche regeering. Veertien bisschoppen uit de kerkelijke pro vincies Tours, Bourges en Sens hebben gister- namiddag in het „Instituut Catholique" te Parijs een bijeenkomst gehouden. Het doel dezer ver gadering i3 niet bekend geworden. Gouverneur Swettenham zal binnenkort naar Engeland reizen. De koning van Engeland is te Biarritz aan gekomen. Grootvorst Vladimir van Rusland is met zijn gemalin naai Cannes afgereisd. Prins Ferdinand van Bulgarije is te Parijs aangekomen. i Offlcieele berichten. De ^Staatscourant" meldt: Z. K. H. Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, heeft op 5 Maart 1907 ten g»boore ontvangen de buitengewone zending van Zijne Majesteit den Koning van Groot-Bri tann en Ier land, belast om aan Hoogst denzelve ie overhan digen de versier elen van het Grootkruis der Ba' fa- orde, waarin Zijne Koninklyke Hoogheid is opge nomen, als blijk van waardeering voor Hoog^t- de>zelfs manmo-dig en beleidvol optreden by gelegenheid van de re.iding der schipbreukelingen van het aan d n H >ek van Holland verongelukte stoom chip »B rim". H i beefi H rer Majesteit de Koningin behaagd, het hoofd der zending, Zyne Doorluchtige Hoog heid Pms Alexander vai T-ck te verleenen het Grootkruis der Oide von Orai je Nassau en aan den aan dezen toegevoegden majoor F. E. G. Ponsonby het commandeurskruis dierzeifde Orde. By Kon. beriuit is A. Seret benoemd tot bur gemeester der gemeente Heems-keik. De Bitih-ord m n Prins Hendrik overhandigd. Do Prins van Teek werd gisterochtend bij zyn aankomst in Don Haag in een galEurijtuig van h t Holl. Spoorstation naar het Paleis iu het Noordeinde gebracht, alwaar Prins Hendrik zich in de vestibule bevond om den logeergast der Kon. familie te verwelkomen. Cisteimiddag ten 12 uur is de Engelsche Vorst in de gelegenheid gesteld om namens Z. M. den Koning van Groot Brittannië en let land, den Prins de onderscheidingst ekenen van Grootkruis der Bath-orde te overhandigen. Z. K. II. voor deze gelegenheid dragende de gala-generaalsuniform heeft te dien einde d n itiimuk-KHi afgezant in particuliere audiëntie ontvangen, waarhij tegenwoordig waren de Engelsche gezant Sir Howard met den le-secrc taris der Biitsche legatie, de heer Chilton, zoo mede de beide adjudanten van Prins Hendrik, luit. ter zee le kl. Baron van Asbeck, Ie luit. Baron van Heemstra, alsmede twee adjudanten, en twee ordonnance-officienen van II. M. de Koningin. De Prins van Teek heeft den Nederlandschen Prins zelf met het groot lint der orde, waaraan het ordeteeken was bevestigd, omhangen met een korte toespraak naar aanleiding van de door Z K. H. bij de redding der schipbreukelingen bewezen diensten. Hierop hield Prins Hendrik in het Engelsch een toespraak, den vorstelyken vertegenwoordiger verzoekende Zijn dank aan Z. M. ds koning van Engeland wel te willen overbrengen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd, waar aan, zooals uit het bovenstaande blijkt, een hoogst eenvoudig karakter gegeven was. Beide Prinsen begaven zich daarna aan het déjeuner met H. M. de Koningin en de Groot hertogin van Mecklenburg, na afloop waarvan het vorstelijk gezelschap in open landauer met vierspan uitgereden is tot het maken van een rijtoer. i De Crisis. Ins tryd met een bericht van het Correspondentie bureau kan het »Vaderl." melden, dat als aan staand Kabinetsformateur wordt genoemd mr. Th. Heemskerk, afgevaardigde voor Sliedrecht, en voorzitter van de antirevolutionnaire Kamerelub. De minister van Marine. Sedert de minister van Marine het Ziekenhuis van het Roode Kruis heeft verlaten en in zjjn woning is teruggekeerd, ondervindt hij weinig meer van de gevolgen van het hem overkomen ongeval. De heer Stuart maakt dagelyks een korte wan deling in de nabyheid van zyn woning en hoopt, als alles even goed blyft gaan, de volgende week op het Departement van Marine zyn werkzaam heden te hervatten. Onze gezant te Tanger. Reuter seint uit Parys, d.d. 5 Maart De »Temps" bevat een telegram uit Tanger, meldende, dat ridder Van Rappard, de Dieuwe ge volmachtigde gezant voor Nederland in Marokko, en belast met de leiding der Nederlandsche legatie te Tanger, in tegenstelling met sommige berichten, die het lieten voorkomen, alsof de Nederlandsche gezant bij elke voorkomende gelegenheid met zijn stem deze of gene mogendheid in Marokko moest steunen, in een gesprek met zijn collega's beeft verklaard, dat de instelling van de legatie een uitsluitend nationale beteekenis had, en dat de fierheid van het Hollandsche volk niet gedoogde, dat hy zich, door wie ook, op sleeptouw zou laten nemen. De Vredesconferentie. Naar de „Polit Corr." meedeelt, heeft staats raad Martens te Weenen zijn groote voldoening over het volkomen bevredigende verloop zijner zending uitgedrukt. Hij heeft overal den gun- stigslen indruk gekregen van de ontvangst van het door de Russische regeering opgestelde pro gramma door de leidende persoonlijkheden der verschillende staten. De voornaamste punten, namelijk de uitbrei ding van den werkkring der scheidsgerechten en verbetering der wetten voor den oorlog te land benevens de uitbreiding van het zeerecht met betrekking tol de oorlogvoerenden en de onzij- digen, bieden een menigte gewichtige werkzaam heden. De leidende gedachte hij de uitwerking van het Russische programma was in alle dee- len hel beginsel om uitsluitend die voorstellen ter bespreking aan te bevelen, wier behandeling onder de gegeven omstandigheden der wereld politiek het bereiken van practische resultaten Jttig doen verwachten. Deze nuchtere overweging was het ook, die de Russische regeering noopte bij voorbaat af le zien van inlassching op het programma der conferentie van de ontwapenings- kwestie of de beperking der krijgstoerustingen. Het aanroeren dezer kwestie brengt echter geen gevaar mee voor het vruchtdragend verloop der komende Haagsche conferentie. De zooge naamde Drago-leer over de inning van schulden van Zuid-Amerikaansche staten vormt geen punt van tu op te stellen program. Met de1 opmerking, dat de samenkomst in den Haag begin Juni is te venvachten, besloot professor Martens zijn uiteenzetting. Het Vredespaleis. Eenige maanden geleden werd by deurwaarders- exploit namens eenige Nederlandsche architecten, die deelgenomen hadden aan de prysvraag voor het Vredespaleis, aan het bestuur der Carnggie- stichting verbod gedaan om eenige uitvoering te geven aan de uitspraak der jury in die prysvraag, op grond, dat deze zich niet aan de voorwaarden heeft gehouden in het programma voor die prijs vraag gesteld. Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, is thans binenkort de dagvaarding in deze zaak tpgemoet te zien, waarby de bedoelde architecten schadevergoeding vragen van het bestuur der Car- negiestichting, op grond dezer beweerde niet- naleving van de bovengenoemde voorwaarden. Vrijzinnigen en Ouddiberalen. De Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging te Zutphen heeft in een huishoudelijke vergadering de volgende motie aangenomen De Vryz.-Dem. Kiesvereeniging te Zutphen, »van oordeel, dat in de laatste maanden van de zyde der vrye of oud liberalen gevoerde campagne tegen de hervormingsmaatregelen van minister Staal mede oorzaak zijn van de Kabinetscrisis en de huidige stagnatie in de wetgeving »van oordeel, dat eenzijdige samenstelling van de Prov. Staten door de behoudende partyen clericalen en oud-liberalen in hooge mate on- gewenscht is; »van oordeel, dat de vier zetels in het Statrn- district Zutphen niet alle door oud-liberalen be- hooren te worden ingenomen, doch daarvan in ieder geval een zetel aan de vryzinnig-democraten toekomt soverwegende, dat door de vrijzinnig-democra tische vereenigingen als eenige voorwaarde voor samenwerking is gesteld de candideering van een vrijzinnig-democraat, zonder een bepaald persoon anders dan voorloopig aan te wijzen betreurt liet, dat de liberale kiesvereeniging te Zutphen uit naam van de liberale kiesvereeni- gingen in dit district, na in 1904 en 1905 steun van vrjjzinnig-democratische zijde verzocht en ont vangen te hebben, thans samenwerking van de hand wyst; proclameert, na gehouden overleg met de zuster- vereeniging te Lochem, tot definitieven candidaat voor de Prov. Staten mr. G. M. van Voorhuysen". Het congres voor openbare gezondheidsregeling. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar aanleiding der bij hem ingekomen klach ten van weigering van gemeentebesturen om de kosten te dragen van de afvaardiging van ge delegeerden van gezondheidscommissiën naar het Congres voor openbare gezondheidsregeling, wan neer daar onderwerpen aan de orde zijn als door de gezondheidscommissiën behandeld, een circu laire gericht tot Gedeputeerde Staten der verschil lende provinciën. De minister zegt daarin o. a., dat z. i. art. 23 der Gezondheidswet toelaat, dat de gezond heidscommissiën iu rekening kunnen brengen die uitgaven, die noodig zijn voor of bevorder lijk aan een behoorlijke vervulling van de taak aan de commissiën bij de wet opgedragen en dat het voor die vervulling noodig kan zijn eene reis buiten het ambtsgebied te maken en dat ook een bezoek aan het congres aan die ver vulling bevorderlijk kan zijn. Een algemeene beslissing, dat de bewuste uit gaven in geen geval zouden mogen worden goedgekeurd, zou, naar 's ministers meening, niet in overeenstemming zijn met de wet. Invoerrecht op houfgeesl. De minister van Financiën l e -ft lepaald, dat de pry's van den faoutgeest voor de vermenging van gedistilleerd, thans bedragende twee en dertig cent per liter, te rekenen van 15 Maart 1907, zal be dragen negen en dertig cent per liter. Internationalisme. Men meldt ons Bij de firma Maas van Suchtclen te Amster dam en Leipzig zal binnenkort verschynen een tweemaandelyksche Revue voor internationalisme. Deze Revue-uitgave van het Voorbereidend Bureau der StichliDg voor Internationalisme te 's-Graven- hage, zal gewijd zijn aan de discussie van inter nationale organisatie op elk gebied. Mr. Th. J. Hoppe. Voor den aanvang van de civiele zitting, die het gerechtshof te Amsterdam eergister hield, werden door den voorzitter, mr. E. Star Bus man, in tegenwoordigheid ook van mr. R. van de "Werk, president, en van de raadsheeren der strafkamer, parket en balie, woorden van eerbie dige hulde gewijd aan den ontslapen raads heer van het Hof, mr. Th. J. Hoppe. De voorzitter wees op den zwaren slag, die het. Hof opnieuw heeft getroffen, herinnerde aan de noeste vlijt en onverpoosde werkkracht van den overledene, die ook om zijn groote bereidvaardig heid en welwillendheid nog lang in gezegende her innering zal blijven. Mr. A. M. Pleyte, advocaat-generaal, sprak na mens het parket woorden van deelneming. bi mr. Hoppe verliest het Hof niet alleen een kundig en bekwaam magistraat, maar ook een humaan, hulpvaardig man, aangenaam zoowel in omgang als in debat. Als oudste aanwezig lid der balie sprak daarna mr. E. v, d. Bogaert, die den wensch uitsprak, dat het Hof de eerstvolgende jaren gespaard zal blijven voor verdere verliezen. De balie is eenstemmig van oordeel, dat ze den vriendelijken raadsheer, die zoo lang in het Hof zitting had, diep zal missen. Iteden had de begrafenis plaats aan de Buiten- velde it Zuid-Afrik. Tentoonstelling. Uit Amsterdam wordt gemeld Het aangekondigde bezoek van de vjjt vertegen woordigers der Zuid-Atrikaansche tentoonstelling te Londen, die gister hier verwacht werden voor het in oogenschouw nemen der zalen, die sArtis" voor de aldaar op '23 dezer te openen tentoonstel ling in gereedheid heeft gebracht, is door onvoor ziene omstandigheden enkele dagen uitgesteld. Kath. Soc. Actie. Het Diocesaan Comité der Kath. Soc. Actie in het bisdom Haarlem vergadert Zondag 17 Maart a s. in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's-Gra- venhage. De beer J. M. A. Zoetmulder te Utrecht zal spreken over het woningvraagstuk. Weggeld. Een aantal iNoordbrabantsche stalhouders heb ben zich tot 11. M. de Koningin gewend, met het verzoek goedkeuring te onthouden aan de heffing van weggeld in Noordbrabant. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 12 Maart 1907, des namiddags ten 2 ure. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Benoeming van een onderwijzeres aan school B. Voorgedragen zyn1. Mej. E. de Koning te Schiedam, 2. mej. J. W. Schrek te Laren, 3. mej. A. C. Oostdyk te Hellevoetsluis. 2. Verzoek van G. Bokhorst Lz. om eervol ont slag als onderwyzer aan school C. 3. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begroo ting voor 1907 van den reinigingsdienst. 4. Ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente- begrootingen dienst 1906 en 1907. 5. Voorstel tot vaststelling van den grondslag voor het pensioen van J. van Hessen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 6. Voorstel tot verhooging der jaarwedden van de leeraren by het Hooger- en Middelbaar Onder wijs E. Hazelhof, J. A. Hingman, M. Kraamer, en vaststelling van den grondslag voor hun pensioen. 7. Voorstel tot verdeeling der vrijgevallen jaar wedde door de vacature Bethe aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool onder de leeraren die met de waarneming werden belast. 8. Bezwaarschriften van aangeslagenen in de inkomsten-belasting, dienst 1906/7. 9. Voorstel tot het uitvoeren van eenige ver- nieuwings- en uitbreidingswerken voor de gemeente gasfabriek. 10. Adres van de afd. Schiedam van de S.D.A.P. om te beslniten tot het oprichten van een ge meentelijke ambachtsschool; met prae-advies van B. en W. En verdere voorstellen en mededeelingen. V. P. N. JgDe jaarvergadering van de onderatd. Schiedam der afd. prov. Zuid-Holland van de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland, werd gister-avond in het gebouw der Spoeling- Vereeniging alhier gehouden. De voorzitter, de heer mr. D. Lodder, de ver gadering openend, deed daarna door den secretaris den heer J. H. Scheuerman, de notulen der vorige vergadering lezen, die onveranderd werden goed gekeurd. Daarna werd door den secretaris het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaraan wy het volgende ontleenen De vereeniging bloeit in den laatsten tijd niet. Zy lydt onder slecht bezoek der vergaderingen. Ook nu waren slechts 18 leden aanwezig en achteruitgang van het ledental. Bedroeg dit bij het vorig jaarverslag nog 179, op 1 Jannari 1907 telde de Vereeniging 143 leden. Door de leden is een bedrag van f55.10 gestort in het fonds voor eene tentoonstelling, welk bedrag op de Nustsspaarbank is geplaatst. Vermoedelijk zal die tentoonstelling in 1908 worden gehouden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der onderatdeeling. Aan de leden werden 253 kuikens van 2 3 dagen verstrekt a 25 ct. per stuk en 70 kuikens van 6 weken a 70 ct per stuk. Bovendien werd het aanzienlijk getal van 2220 broedeieren verstrekt, waarvan 880 voor de broedmachine. De rekening, bedragende in ontvangst en uit gaven f332.68£, sluitende met een kassaldo van f 19.81, werd door de heeren A. Kooyman en A. H. de Lange nagezien en accoord bevonden, waar na de penningmeester, onder dank voor zyn accu- raad beheer, werd gedéchargeerd. In de plaats van den naar Woerden vertrokken heer J. Postma werd tot lid van het bestuur ge kozen de heer G. Sonneveldde heer J. H. Scheuerman werd als bestuurslid herbenoemd. Mr. Lodder vroeg wegens zjjne veelvuldige bezig heden niet herbenoemd te wordenbesloten werd voor deze bestuursplaats eerst in de volgende vergadering tot eene benoeming over te gaan Ter vervanging van den heer J. H. Scheuerman werd de heer W. van der Most benoemd tot commissaris by bet provinciaal bestuurtot afge vaardigden voor de provinciale vergadering werden benoemd de heeren J. Jonker Roelants en B. P. II. Janse. Tot leden der commissie tot keuring der broed eieren werden benoemd de heeren J. Jonker Roe lants, A. H. de Lange en W. van der Most Jzn. De begrooting, in ontvangst en uitgaven .bedra gende f224.81, werd vastgesteld. Voor 1 April worden opgaven van de leden gewacht van het aantal broedeieren dat zjj wen- schén te ontvangen en van welke rassen, ook of er kuikens van 2 3 dagen en 6 weken worden verlangdvan sommige rassen kan men tot 1 Juli broedeieren krygen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2