Staten-Generaal. Binnenland, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 14 Maart. De credietwet voor Oorlog wordt zonder debat of hoofdelijke stemming aan genomen, evenzoo geschiedt met de wet tot voor behoud van het recht aan de Kroon, andere mogendheden te laten toetreden tot de Conventie van 1899, waarna de vergadering die juist 3'/4 minuut had geduurd, werd gesloten en de Kamer tot nadere bjjeenroeping uiteenging. Officieele berichten. Bij K B. is J. F. L. J. A. M. baron Van Voorst tot Voorst en Schadewijk benoemd tot burge meester der gemeente Belfeld. Bij K. B. is U. Wilkens benoemd tot burge meester der gemeente Veendam. Muziekavond ten Hove. Op de tweede muziekpartij ten hove hebben zich gisteravond in tegenwoordigheid van de konink lijke familie, van de groothertogin van Mecklen burg en van de genoodigde leden uit het corps diplomatique en andere kringen laten booren de zangeres mevrouw Noordewier-Reddingius en de pianist Egon Petri. Prins Hendrik te Berlijn. De Berljjnsche correspondent van het »Hdbl." schrijft Naar ik verneem, zal Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden den löen a.s. te Bf-r'jjn aankomen, om den 18n de investituur van Prins Eitel Fritz als Herrenmeester der Juhanniter-orde bjj te wonen, en zelf by die gelegenheid bevorderd te worden tot Rechisritter van die orde. Z. K. H. zal als gast van den Keizer in het slot te Berljjn intrek nemen. De ramp vau de „Jena". Vanwege H. M. Koningin is door den ordon- nansotficnr Jhr. Van Reigersberg Versluys en door den minister van Buitenlandscbe Zaken aan den tydelyken zaakgelastigde van Frankrijk leed wezen en sympathie betuigd naar aanleiding van de ramp der sJena". Door de Nederlandsche zee macht is een zelfde betuiging gezonden aan de Frausche marine en namens H. M. de Koningin en den minister van Ruitenlandsche Zaken aan het Frausche bewind. De Crisis. Het »Nbl. v. Ned." geelt het volgend verloop van «ie crisis Jhr. nar. De Savornin Lobman sloeg H. M. de Koningin de vorming van een cabinet d'affaires voor en de heer Tydeman stelde zich, na zyn ondeihoud met H. M. de Koningin, in verbinding met unz«-n burgemeester, den heer Van Leeuwen en met den heer Regout. ^Mr. Heemskerk moet na zijn eerste besprekingen mei leden zjjuer party reeds spoedig tot inzicht gekomen zyn, dat voor ae vorming van een nieuw Kabinet hij met de aangewezen persoon zou zijn. Inmiddels is ook mr. Cort van der Linden, oud- Miuisier van Justitie in het Kabinet-Ëorgesius, bij H. M. de Koningin ontboden en met het zoeken eener combinatie bezig geweest. Men heeft reden om te veronderstellen, dat hg meer kans van sla gen heeft, dan anderen. Zonder mij aansprakelijk te kunnen stellen voor de algeheele juistheid van mjjn inlichtingen kan ik wel de volgende namen opgeven, als in 's heeren Van cier Linden's com binatie genoemdmr. Loeff, mr. Heemskerk, mr. Veegens, prof. Kraus, mr. Cort van der Linden zelf natuurlijk. Ook jhr. Van Tets van Goudman wordt genoemd en met bet oog op de aanstaande Vredesconferentie wordt zijn aanblijven als Minis ter van Buitenlandsche Zaken zeer gewenscht ge acht; er wordt my echter bijgevoegd, dat 's beeren Van Tets tegenzin om aan het bewind te blijven nog verre van overwonnen scheen te zjjn. Van partïcul ere, wel onderr«chie zyde gewerd aan bef »N. v. d. L)." het iierich', dat een p"gu g, door n r. Cort van der Luien beproefd tot vor ming van etn gemengd Kabinet, Woensdag is afgesprongen. Da tluit ii tus chen de mogelijkheid niet uit, dat daan a een eeuig zins gewijzigde combinatie tot star d gekomen en thans aan de goedkeuring van de Koningin onderworpen is - meldt het blad, naar aanleiding van het bericht, dat mr. Con van der Linden door H. M. is ontvangen in te^enwo rdigheid van den directeur van Hr. Ms. Kabinet. Buitengewone Ministerraad. GVtrnriddüg werd een buitei gewone Minister raad gei ouden. De Tweede Vredes-conferentie. Reuter seint uit Londen Het is definitief vastgesteld, dat de kwestie van beperking van de bewapening op de Haagsche Vredesconferentie aal worden besproken, maar het is nog niet bekend in welken vorm en door welke Mogenohe d het onderwerp zal worden ingeleid. Nederland en Puitsehland. ■Be uitlating van de „Times", dat Engeland fcwit zal toelaten, dat da Hollandsche kust van zijn onafhankelijkheid zou 'worden beroofd, is te Berlijn niet in den smaak gevallen. P „Berliner Zeitung am Mittag" zegt ervan: „'t Is een duidelijke wenk naar Berlijn, en koning Edward heeft zijn best gedaan, uit de scheepsiam'p politieke munt te slaan, en de „Ber lin" tegen Berlin uit te spelen. „De insinuatie, dat Duitschland voor Holland's onafhankelijkheid gevaarlijk is, zal in Holland altijd inslaan. De reden is heel eenvoudig. Het feit, dat Holland niet tot Duitschland behoort, of althans niet economisch met dit rijk verbon den is, is inderdaad voor beide partijen zeer onaangenaam, en wanneer er nog gezond ver stand bestaat, dan komt die economische ver binding vroeg of laat tot stand. 1 't Dient tot niets, dezen staat van zaken te loochenen, want wanneer we probeeren er al te onschuldig uit te zien, maken we ons dub bel verdacht. Onze drang naar zee is onmiskenbaar en we kunnen er nie't aait ontkomen. Zoo lang onze bevolking met 800.000 koppen per jaar groeit, zoo lang zal 't woord„Onze toekomst ligt op 't water", hoe eenzijdig 't zijn moge, van kracht blijven. Deze samenhang snapt iedere Hollan der, en daarom kan hij onze vredesbeluigingen öog niet vertrouwen." IVlon kan niet beweren, merkt hierbij „De Geld." op, dat deze uiting van het Berlijnsche blad nu een volmaakte bevestiging is van de geruststel lende verzekeringen, die de „Wochenzeitung" en andere Duitsche bladen dezer dagen gaven naar aanleiding van Nederlandsche opmerkingen over Duitsche ballontochtjes De Ruijter-postzegels. Staatsblad no. 54 bevat een besluit van den 20en Februari 1907, tot het tijdelijk verkrijgbaar stellen van bijzondere postzegels van 1 en 21/2 cent. Het eenig artikel dezer wet luidt: Met ingang van een nader door onzen Minis ter van Waterstaat te bepalen datum, doch niet later dan 24 Maart 1907, worden zoolang de voorraad strekt nevens de gewone post zegels van 1/2, 1 en 2 cent verkrijgbaar ge steld bijzonder pos'tzegels van 'die waarden, waar op behalve het waardecijfer, het portret van «ten Admiraal Michiel Adriaensz. De Ruijter en eeu afbleeding van een oorlogsvloot in actie voor komen. 'Zij zijn alleen in het binnenlandsch ver keer voor frankeering geldig tot en met 31 Mei daaraanvolgende te middernacht. Op deze bijzon dere zegels zijn dezelfde bepalingen van toepas sing welke gelden voor de gewone postzegels. Het Kroondomein. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Sedert de komst van notaris Van Balsem in Zeeuwsch-Vlaanderen is er al heel wat te doen geweest over het Kroondomein, rentambt Hulst. In eenige brochures signaleerde genoemde notaris een. aantal wantoestanden, welke in dat domein bestaan. In de Kamer werden harde woorden hier over gezegd, voornamelijk door den socialist Schaper. Bic was niet naar den zin van don beer Van Dalsum, die de zaak liever door zijn partijgenoot, den Katholieken afgevaardigde van het district Hontenisse, den heer Fruytier, had zien ter sprake gebracht. De heer Van Dalsum noemt dit een verzuim van den heer Fruytier en zal hem over eenigen tijd gelegenheid geven, dit verzuim te herstellen Deze zaak, die in de betrokken streek zeer veel sensatie wekt, zal dus nog eens in ons Lagerhuis aan de órde komen. Botha en Beyers. Zooals reeds is gemeld, zal generaal Botha, de mmbter-president in Transvaal, vergezeld van ge neraal Beyers, de koloniale conferentie te Londen bijwonen. Naar de »Petit Bleu" verneemt, zullen de generaals van deze gelegenheid gebruik maken om een kort bezoek aan Brussel en 's Gravenhage te brengen. Juridisch Psychriatisch Genootschap. De tweede bijeenkomst van het Juridisch Psychiatrisch Genootschap zal worden gehouden te Amsterdam en wel op Zaterdag 23 Maart 's avonds 78/4 u. in de collegezaal van prof. Wink ler (Binnengasthuis). De voordracht zal worden gehouden door pro fessor dr. G. Jelgersma, hoogleeraar te Leiden. Het ontwerp luidt»Naar aanleiding van de rechtsgevallen-Frans Rosier en Marius Brouwer." Daarna zal gelegenheid tot onderlinge bespre king worden gegeven. Invoer van vee in Duitschland. De B-rlyusche correspondent van de »N. R. Cl." seint Te Emmerik en Duisburg zijn menschen die levend vee uit Nederland hadden ingevoerd, door den rechter vrijgesproken. De sVossische Ztg." verneemt nu, dat de vrij spraak alleen om zuivere formeele redenen ge schied is, op grond van de bepalingen van een grenspolitie-verordening. De bepalingen van die verordening zullen nu echter stellig gewjjzigd worden, zoodat de beslissing van de rechtbank geen prineipieele beteekenis voor de sluiting van de Nederlandsche grens zal hebben. Huishoud- en Industrieschool. De openbare les voor de leerlingen der Huis houd- en Industrieschool voor Schiedam en Om streken, gisteren-namiddag en - avond in het Volks huis gegeven, had, als altijd, een druk belangstel lend bezoek. Nagenoeg bet geheel Volksbuis werd daartoe gebruikt. In de vergaderzaal was vooraan een ruimte afgeschoten, waar een aantal meisjes vlij tig bezig waren met poetsen en schuren. De verschillende leder- en koperwerken, die op een tafeltje waren geëxposeerd, deden zien hoever zy 't reeds in dat werk gebracht hadden. In de be lendende lokalen,gaan de overzijde en daarachter, zagen wij wat de naald en de scbaar in de vrou welijke hand vermogen. De resultaten van den eersten en tweeden knipcursus waren in rijke verscheidenheid van japonnetjes, jacquets en pop- penkleertjes tentoongesteld in bet lokaal, waar de meisjes vlijtig met dit werk bezig waren. In de; biljartzaal zagen wij vooral fjjn en meer gewoon linnengoed geëxposeerd, terwjjl nabjj bet buffet ons verlokten de producten van de kook- en bakkunst, die in de keuken aan de overzijde door een aantal meisjes, aardig met confiveurs- mutsjes getooid, vlijtig beoefend werd. Na aldus beneden alles vrijpostig bezichtigd te hebben, zelfs in het heiligdom, waar de keuken prinses anders geen vreemde inmenging duldt, namen wij boven nog een kykje en bespieden wy op naai- verstel- en mangelkamer een bedrijvig heid, die aantoonde dat de leerlingen hun beste beeDtje bij deze openbare les voorzett'en. Al hooger stijgend naderden wy de banebalken en zagen daar in den top van het huis nog de vlijtige strijksters en een strijkkachel volgens het nieuwste systeem, beladen met zooveel strijkijzers, dat wel alle boordjes onzer mannelyke ingezetenen in een spanne tgds hunne glanzende kracht kon den ondervinden. Toen daalden we af, en dat zoo hoogst bedrij vig huis verlatende, dachten wij wat een nuttige instelling toch die huishoud- en industrieschool is en hoe noodig 't is, dat zy voor haar veelbe- drjjvig werk een eigen huis en wat meer ruimte krjjgt. Moge zy dat in de nieuwe school, weldra in de Scboolwjjk te stichten, naar veler wenscb alleszins vinden 1 De ijzerwerker II. Plaisier, wonen de Strjjensche straat, heeft hij het verplaatsen van een stuk ijzer zijn rechter voet ernstig bezeerd. In zake den bekenden lood diefstal kan nog worden gemeld, dat door de politie by een opkooper te Rotterdam een flinke partij lood in beslag is genomen, afkomstig van een tuinhuis aan de Westvest. UIT ROTTERDAM. OnbewoonbnarrerkliiriRg. Het gemeentebestuur van Rotterdam schijnt thans met krachtige hand te zullen gaan ingrij pen wat betreft het onbewoonbaar verklaren van slechte woningen. By den gemeenteraad zyn daartoe drie ontwerp besluiten ingediend, omvattende niet minder dan 32 woningen, Daarvan zyn 10 gelegen aan bet Binnenhof (Kruiskade), 20 aan de Coolsche straat en 1 aan de Lange Pannekoekstraat. De fouten, welke deze woningen aankleven, en welke door den hoofdinspecteur over het bouwen onherstelbaar worden geacht, zijnvochtigheid, onvoldoende toevoer van licht en lucht, slechte inrichting der privaten en trappen en slechte toe stand van het dak. Droef bestaan. Door de marechaussee te Arnhem is van die uit Nijmegen overgenomen een woonwagen, waarin een vrouw met zeven kleine kinderen, Die vrouw, een Duitsche, werd te Siltard zonder middelen van bestaan aange troffen, en is op last van den procureur-gene raal in bet Huis van Bewaring te Arnhem opge nomen met hare kleinen. Heden keert zy via Zevenaar naar Duitschland terug. Van regeeringswege is van plaats tot plaats een voerman met een paard aangenomen, om den wagen te vervoeren. Een hond, die ook tot het gezelschap behoort, mocht in .bet huis van bewaring niet worden opgenomen, zoodat die in den woonwagen alleen is achtergebleven. (A. Ct.) Zeldzaam. Een zeer zeldzaam geval deed zich voor in den varkensstal van den landbouwer A. de B., te Hengstdyk (Zeeuwsch-Vlaanderen). Voor eenige weken wierp een zeug het niet on- aardig getal van 19 biggen. Gewoonlijk zyn de diertjes van abnormaal groote worpen zeer zwak en een groot deel ervan sterft spoedig na de ge boorte. Hier zyn echter 17 biggen in leven gebleven. Deze zullen den eigenaar geen windeieren opleve ren de markt der joDge varkens staat zeer hoog, zoodat het nest wel f200 zal opbrengen. Bloeiende Glasindustrie. De spiegel- glasfabriek te Sas-van-Gent, de eenige inrichting in ons land van dien aard, zal een groote uit breiding ondergaan. De twee reusachtige smelt ovens zullen met een niet minder groote ver- mee rderü worden, terwijl men eveneens overgaat tol het houwen van een derde halle. Deze industrie bloeit. Tot zelfs naar .Tapan en China worden groote partijen glas door deze fabriek gezonden. D e diefstal o p de Z u i d-A frikaansche 10 n t o- 0 n s t e 11 i n g. De gestolen goudklompjes waren op de tentoonstelling ingezonden door de Madeln Gold Mining Company. Een er van was 8 inch bij 3 inch, het andere 4 inch bij 11/3. De vitrine, waarin ze geborgen waren, had een aiTneting van 18 inch bij 20. Het bestuur van de tentoonstelling verklaart dat alle veiligheids maatregelen, ook met het oog op diefstal, ge nomen waren en stelt zich dus niet verantwoor delijk vooi het verlies. Mémoires van koningin Victoria. In Octtner wordt te Londen een boek uitgegeven dal in hooge en allerhoogste kringen ongetwijfeld zeer de aandacht zal trekken, 't Is een verza meling brieven door wijlen koningin Victoria van 1837 tot 1861 geschreven. De correspondentie zal de brieven omvatten door de koningin aan den prins-gemaal gezon den, benevens alle geschriften door II. M. onder- teekend, welk? betrekking hebben op 't huwelijk der koningin, op den opstand in Indië en op massa's andere belangrijke historische gebeurte nissen. Koning Fdward heeft de drukproeven doorge lezen en officieel de publicatie van het werk goedgekeurd. Het is voor het eerst, dat een En- gelsch monarch aldus met de correspondentie van zyn voorganger handelt. De briefwisseling tus- schen de koningin en den prins-gemaal, vooral is zt-ei1 interessant, hoewel de brieven, die een intiem karakter dragen, er uitgelaten werden. Een lord als dief. Lord Newill, die door de Engelsche justitie vervolgd wordt, wegens ver duistering van diamanten, bljjkt een groote han digheid in het dievenvak te hebben. In October van het vorige jaar had hij een aantal diamanten beleend bij een handelaar, waarop nog verscheidene andere beleeningen volgden. On langs verzocht hg den handelaar alle diamanten in een verzegeld kistje te doen, want een vriend van hem wilde, volgens zijn zeggen, den ganschen voorraad koopun, zoodat de lord dan ook zyn schulden af zou kunnen doen, waartoe hy boven dien vroeg, alle zjjn schuldbekentenissen tot een enkele fe vereenigen. Dat gebeurde en de hande laar ging naar lord Newill's woning met de dia manten, waar ze in een kistje werden gedaan. Samen nog een oogenblik pratende, verzocht de lord den handelaar, hem een op een tafel liggende enveloppe aan te reiken. Van dat oogenblik maak te hij gebruik, om de diamanten te verwisselen met in zijde gewikkelde stukjes steenkool. (For oud gediende. Uit Londen wordt ge meld, dat te Ryde (eiland Wight) is overleden Jelui Stainer, de laatste overlevende van den bekenden zeeslag van Navarin, waarin den 20en September 1827 de Engelsch-Fransch-Russische vloot dv Turksch-Egyptische vloot versloeg. Stai ner was op dezen merkwaardigen dag matroos aan boord van de „Talbot". De overledene bereikte den leeftijd van 100 jaren. Een kortsluiting op den ondergrondschen spoorweg te Parijs bracht eergisteren een paniek teweeg onder de 150 menschen, die aan het station Villiers stonden te wachten. Aan den ingang van de tunnel zagen zij plotseling vlammen uitslaan en een dikke rook vulde het station. Vergeefs trachtten de beambten het publiek gerust testel len. Het station moest toen ontruimd worden. Smokkelaars. Twee leden van den kan- tonnalen raad van Bazel zijn betrapt op het smok kelen van saccharine. De eene, beambte van de algemeene consumptievereeniging, verborg in ko lenwagens van de vereeniging, die geregeld over de grenzen gingen, saccharine, die zijn maat dan op Duitsch grondgebied heimeljjk in ontvangst nam. De Duitsche douane beambten kwamen er ten slotte achter, en een der smokkelaars is in den Elzas in hechtenis genomen. De smokkelaars hebben, op aandrang van hun geestverwanten in den kantonnalen raad, als lid van dat college ontslag genomen. Groote brand. Het kleine plaatsje Borsano bjj Gallarate in de provincie Milaan, is door een zwaren brand geteisterd, die het nagenoeg geheel vernield heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag. De brand ontstond in een hooiberg en sloeg van daar over op boeren- en arbeiderswo ningen. Aanstonds luidde men de stormklok, de arbeiders der vier in het stadje gevestigde ksntoenfabrieken verlieten zoo spoedig mogelijk hun werk om te redden, wat er te redden was, maar wegens gebrek aan water was alles tever- geefsch. Tegen middernacht waren reeds 80 huizen verbrand. Eerst om half drie kwamen uit Galarate, Busto en Legnano met extratreinen soldaten en brandweer met stoomspuiten aan. Inmiddels was een hevige storm opgestoken, die de vlammen van huis tot huis joeg. Weldra lagen weer tien huizen in puin en stonden de vier kantoenfabrieken in lichtelaaie.' De soldaten probeerden, daar er in Borsano geen water genoeg was voor de spuiten, met slangen en buizen een waterleiding met de op vier K.M. gelegen stad Busto tot stand te brengen, maar het materieel schoot te kort. Om 5 uur eergis teren-ochtend brandden alle

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2