Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. neeritwaïn. Zijne rede lokte hartstochtelijke tegen spraak -uit. Bij de vurige gedachtenwisselmg zwe gen alie ministers. Den leden die Hollandsch spra ken, vielen de Engelschen in de rede, met den uiteoep: spreek EngelschMaar de Boeren voeg den hun die Engelsch spraken, van hun kant toe spreek Hollandsch De «Daily Chronicle" verneemt uit Chicago, dat er een groote staking van spoorwegarbeiders dreigt tusschen Chicago en de kust van de Stille Zuidzee. Een reuzenbjjeenkomst van spoorweg arbeiders te Chicago op Zaterdag gehouden, besloot met geweldige meerderheid van stemmen de betrokken Trunklijnen kennis te geven, dat de algemeene staking zal beginnen op aanstaanden Zaterdag, terzij de betrokken spoorweg-maatschap- pjjen intusschen een loonsverboogiDg van twaalf procent bewilligen, hetgeen deze waarschijnlijk zullen weigeren met de mededeelmg, dat zjj onre delijk is, omdat in 1906 al herhaaldelijk een loonsverhooging is bewilligd. Maar sommige bestuurders, die bang zjjn voor een algemeene verlamming van het verkeer bewesten Chicago, achten een scteid-recbteljjite uitspraak in het geschil verkieslijk. Roosevelt's arbitreering zoude vermoedelijk ingeroepen worden, bijaldien hun oordeel bovendrijft. In het Panthéon te Parijs beeft gisteren de begrafenisplechtigheid van het echtpaar Berihelot plaats gehad. Er was veel officieel vertoon en goudgeklater. De President en de ministers ontbra ken niet, maar voor 't warm voelende christenhart was 't een koude droevige plechtigheid, die niets opbeurends en vertroostends bood. Een telegram uit Managua meldt dat vol gens de berichten door den directeur van het teiegraaf-kantoor ontvangen, de Nicaraguanen zich meester maakten vaD Choluteca, dat door de troe pen van Honduras en Ban Salvador verdedigd werd. President Bonilla ontvluchtte aan boord van een schipeen ander stoomschip achtervolgt den vluchtenden president. Naar de Londenscbe sTribune" uit Braila verneemt, neemt de Rumeensche jacquerie aller- wege toe. Braila verkeert ieitelqk m staat van beieg, omringd als 't is door boerenvolk, terwjjl de troepen de voornaamste gebouwen bezet hou den. Er hadden 4ó0 arrestatiën plaats. De troepen hebben te Ualatz op bloedige wjjze een poging der boertn om de stad binnen te rukken, afge slagen. De te Madrid verschijnende ^Imperial" deelt mede, dat het budget voor 1906 aldus is vastgesteld ontvangsten 1.094.421.867, uitgaven 992.867.673. Offleieeie berichten. H. M. de Koningin heeft benoemd: tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, jhr. mr. A. A. Van Doorn van Koudekerke, bur gemeester van Vlissingen; tot. officier in de orde van Oranje-Nassau, Ch. Boissevain, journalist te Amsterdam; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: H. De Boov, oud-luitenant-ter-zee, 1ste klasse, voor- zittir van het Amsterdamsche comité voor de herdenking van den 300-jarigen geboortedag van Michitl Adriaanszoon de Ruyter; A. Wérumeus Buning, letterkundige, te.Zurich; P. K, Dommisse, archivaris van de gemeente Vlissingen mr. J. Smit Azn., voorzitter van het bestuur van de Zeevaartschool te Vlissingen; (M. H. Van 't Kruys, toonkunstenaar te 's-Gra- venhage tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, kapitein W, F. De Reede, van het 3e regiment infanterie en H. J. L. Muskeyn, com mandant van hel algemeen depót van discipline, en den le-luiteiuuit X. E. Bretschneider, van voor noemd depót; tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, den schout-bij-nacht W. Römer; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de luitenants ter-zee lste klasse G. W. De Leur en A. F. J. Romswinckel. II. M. de Koningin heeft bevorderd tot command! ur in de orde van den Nederl. L:euw, den adj..Jout in buitengewonen dienst van if. M. de Koningin, gepensioneerd vice-admiraal en oud-minister van marine A. G. Ellis; tot officier in de orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden), G J. P. A. Thomson, kapitein der Kon marechaussee te Vlissingen; tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau den vice-admiraal J Wentholt. H M. de Koningin heeft toegekend: de gouden et re medaile van de or Je van Oranje- Nassau aan den commandeur der scheepmakers bij 's Urjk3 wert te Amsterdam H. Bondt; de zilveren eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau aan den opper-schipper P. C. Vlickden oppertorpedist J. Hellendoorn; den oppi r-schiijver A M. Louis; den bottelier- ma joor N Rijff; den sergeant majoor der mariniers JU. v. d. l'ung n, den sergeant-Konstabel W. Wig- gortoden sergeant-torpedoinaker N. R(js; den sergeant stuurman H. Timmerman; den amanu ensis van het scheikundig laboratorium C. M. L- Kauw: den commandant der schilders op 's Rijks werf te Willemsoord P. De Beurs; den agent van politie A Landman te Vlissingen; den bode bij het depart van marine II. Th. Koning; den gepensionneerdei) loodsschipper der lste kl. G. Kaale; den loodsschipper le kl. L. v. d. Eyk; do bronzen eeremedaille van de orde van Oranje-Nassau aar, den korporaal-ziekenverple ger C. L. Simons; den korporaal der mariniers E. T. Visser: dc matrozen le kl. A. W. Freeken, C. H. Timmering en J. Oppelaar; de mariniers le kl. A. P. Krijgsman en J. Hilligehekken; den modelmaker bij 's Rijks werf te Amsterdam H. Biuns; den werkman bij de reserve-magazijnen te Amsterdam W. Heidoorn; den blokmaker bij 's Rijks werf te Willemsoord G. Nobbesden zeilmaker bij 's Rijks werf te Hellevoetsluis H. v. d. Sluis, den liehlwaehter J. Duit. Pr^is Hendrik in den Biesbosch. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van jhr. Re- pelaev van Driel, administrateur van het Kroon domein, tevens ingenieur, en zijn adjudant, baron van Heemstra, per auto uit den Haag vertrokken, kwam gister-ochtend kwart voor elf, via Delft Rotterdam aan het Zwijndrechtsche veer. Per stoomboot naar den Dordtschen wal gebracht, nam daar de commissaris van politie in de auto pkuus om den weg te wijzen naar Willemsdorp. Hier stapte de Prins aan boord van de „Neptunus," een sleepboot van dc firma P. Smit Jr., Rotterdam om zijn reis te vervolgen. fn den Biesbosch stelde de Prins een onder zoek in op de domeinen en bezocht hij verschil lende keeteri. De Prins werd door de bewoners niet herkend. Eerst nadat de administrateur hen op de hoogt,: had gesteld, wisten zij welk hoog bezoek zij ontvingen. Om vier ure was de Prins aan den Zwijn drechtsche n wal terug en werd de terugtocht, weder por auto* naar den Haag aanvaard. De De Ruyterfeesten. Op verschillende plaatsen des lands is Zater dag dc 300ste geboortedag van Michiel Adriaansz. De Ruyter herdacht. Te Amsterdam In de hoofdstad heeft H. M. de Koningin-zelve de plechtigheid geleid Ongeveer 1! ure te Amsterdam aangekomen reden HH MM. de Koningin en de Koningin-Moe der onmiddellijk na de officieele ontvangst in de gereedstaande hafrijtuigen naar de Nieuwe Kerk Bij den ingang der kerk waar de adelbor sten der Marine en der Administratie stonden geschaard werden HH MM. ontvangen door de heeren De Boov, voorzitter van het Amst, De Ruyter-comité, mr. Guepin, nazaat van De Ruyter, voorzitter der regelingscommissie en mr. van Ogtrop, secretaris van het comité. Terwijl HH. MM. zich naar hare zitplaatsen tegenover den preekstoel begaven, werd door den organist het Wilhelmus gespeeld en zoodra de hcoge bezoekers gezeten waren zong Ant. Aver- kamps a, capelle koor den 90n Psalm van J, Pzn. Sweelink: „Gij waart, o lieer, van oudsher tot geslachte", alsmede van Valerius„Geluckig is het Land." Daam". hield de feestredenaar de heer Charles Boissevain, voor het voorzittersgestoelte staande, zijne indrukwekkende rede, waarna Let a capelle koor nog twee liederen van Valerius zong. Daarna werd door H. M. de Koningin in het koor een eenvoudig marmeren steen onthuld aan gebracht. onder het opschrift op de De Ruytertom- £>t, waarop in bet latrjn staat gebeiteld: „De deugd <ler voorvaderen is de roem van het nageslacht." Nadat door 3e vertegenwoordigers der verschillen de mogendheden en door afgevaardigden van de synode dei Herv. Hongaarsche Kerk geschenken en kransen op het grafmonument waren gelegd, verlieten de vorstinnen de kerk. Aan ren lunch ten Hove namen ongeveer 80 gouoodigden deel De Koningin dankte in hel Fransen de vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden en dronk op de gezondheid der souve- reinen en staatshoofden. f fn verschillende gebouwen werden matinees en uitvoeringen voor het volk gegeven en 's avonds in alle schouwburgen gèlegenfieidsvoorstellingen 'Te Vlissingen. Oimlrteks twaalf ure kwam de Prins te Vlis singen. Vergezeld van den Commissaris der Ko ningin en voorafgegaan door den burgemeester deed hij onder geestdriftig gejuich zijne intre de in de gemeente Door de oorlogsschepen „Fries land," „Pier Hein" en „Reinier Claeszen" en door het Buitsche slagschip „Lotharingen" op de wi de werden saluutschoten gelost. J)e Piin3 reen m eens, buiten het officieel pro gram om, rcgelrecnt naar het standbeeld en hecht te eigenhandig een krans aan "het voetstuk. Op bot stadhuis werd de lunch gebruikt aan geboden door het gemeentebestuur van Vlissingen aan Prins en genoodigden. Het groote feeslmoment was de eerste steen legging va:: de Dc Ruyter-school op de boulevard Banken, waarbij prof dr. F. J. L. Kramer, di- recteui van het Huisarchief, een rede hield. Na dat de Prins bij de steenlegging met voldoening ge waagd hal van de offervaardigheid van het Neder- lancteche vote dal deze stichting tot stand bracht, hield de heer mr J. Smit Azn., voorzitter der vereeniging Zeevaartschool, nog een korte toe spraak. Iteaina werd in de Groote Kerk de feestcantate, tekst van I'. Landsman, muziek van Van 't Kruis door ongeveer 350 dames en heeren ten gehoore gebracht. Nadat het De Ruy tor-vendel naar het stadhuis wao afgemarcheerd, ging de Prins ook daarheen tot het in oogensehouw nemen van de boottocht der versierde sloepen, waarbij werd voorgesteld do aankomst van den luitenant admiraal-generaal M. Azn. D s Ruyter te Vlissingen op 15 Augustus 166(1. De gecostumeerde optocht had veel succes. Ook 's avonds werd er in De Ruyter's geboorte plaats schitterend feest gevierd. Andere steden Ook in Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Arn hem, Nijmegen en andere plaatsen werd De Ruyter feestelijk herdacht, meerendeels door feestavonden o.a. te 's-Gravenhage in het Ge bouw in bijzijn van H. M. de Koningin-Moeder Alom wekte de gedachtenis van den grooten .zeeheld, die ons land ten eeuwigen roem blijft, opgewekte vreugde. De Crisis. „De Standaard" schrijft: „Wij hebben ons in staat willen stellen om uit de allerbeste bron mede te deelen wat er waar is van de verhalen in een deel der vrijzinnige pers omtrent een opdracht aan mr Heemskerk tot Kabinets-formatie en mis lukte pogingen zijnerzijds om daartoe te geraken; en hebben ons derhalve bij mr. Heemskerk zelf om inlichtingen vervoegd. „Mr. Heemskerk machtigde ons te verklaren dat hij geene opdracht tot Kabinetsformatie heöft ontvangen; óók niet zich heeft belast met voor bereidende stappen; en dat hij geen enkele poging in dien zin heeft aangewend". Naar »L. en V." verneemt, heelt de heer Cort van der Linden Vrijdag zijn mandaat tot Kabinets formatie neergelegd. Trust van steenkolenfabrikanten. Ouderdoms-verzekering. Het wetsontwerp tot ouderdomsverzekering zal, naar het „Centr." verneemt, weldra den Raad van State bereiken !De invaliditeitsverzekering is daarvan, zooals men weet, afgescheiden Te Arnhem is, in een druk bezochte vergade ring vaa Nederlandsclie Steenfabrikantem, door den heer Kreukniet de vraag„Oprichting van een syndicaat of van een trust? ingeleid. Met bijna algemeene stemmen werd tot het laatste beslo ten. I Fabrikanten met een gezamenlijke productie van 500 miilioen stoenen traden toe. Het besluit is natuurlijk van groot belang voor deze industrie, omdat de prijzen nu nog meer dan vroeger in één hand zijn. De bouwonderne mers zutien minder lachen. („Arnh. Ct.") Uit Maastricht. Men meldt uit Maastricht: Door een zevental besturen en het plaatselijk comité der katholieke sociale actie alhier, is aan den burgemeester het verzoek gericht voortaan stukken als "die lustige Wittwe 'en le sous-prefect du chateau Buzard niet meer te laten opvoeren ter wijl voor diezelfde besturen aan den gemeenteraad wordt verzccht een gemeente verordening op het houden van vastenavond, waarbij verboden wordt zicli in 't openbaar te verkleeden als persoon van een ander geslacht en zich gemaskerd na een vast gesteld 'uur 's avonds op straat ver tonnen. Kadaster. De Vereeniging voor Kadaster en Landmeet kunde beeft op 19 dezer een buitengewone alge meene vergadering gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. Op de agenda kwamen als te behandelen on derwerpen voor: le. Organisatie en reorganisatie van den kadastralen dienst; 2e. eene motie, waar bij wordt uitgesproken de wenschelijkheid van de invoexing van een kadaster met bewijskracht; 3c. eeiuge vragen betreffende een betere trakte- menlsregeling. Van deze drie onderwerpen heeft het tweede punt gedurende jaren, ook in breederen kring dan dun der ambtenaren, de aandacht getrok ken. Van de vergadering, die door ongeveer negentig leden werd bezocht, stemden er zestig vóór de motie Ned. It. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandtlijksche vergadering, eergisteren in de gehoorzaal gehouden, wekte te meer belang stelling door de bestuurskeuze en de lezing van den wel erw. pater Van Dijk, beiden voor deze vergadering aangekondigd, zoodat een ongewoón druk b zoek haar ten deel viel. Nadat zij me.t gebed was geopend en de no- lulen der vorige vergadering waren vastgesteld, herinnerde dc voorzitter, de heer T. H. J. Mna wens, aan de bestuurskeuze. Daarna wilde hij er even o,- wijzen, waarom aan den voorgevel van het gebouw de vlag wappert, 't Is omdat 't 300 ;j mi geleden, is, dat de beroemde zeeheld Michiel Adriaansz. De Ruyter geboren is, en wij er cjs goede Nederslanders prijs op stel len de nagedachtenis te vieren en te eeren van dien held, lie in moeilijke tijden bet Vaderland dikwijls heeft geholpen, die de schrik was der vijandelijke vloten en niet alleen in het eigen vaderland, rruar door alle mogendheden der toen hakende wereld geëerd werd als een groot zeeheld c-n beroemd aanvoerder. Door hem al dus te. huldigen, willen wij bewijzen als goede vaderlanders, zijne verdiensten te erkennen en te waurdceren (applaus.) Alvorens het woord te geven aan Jeu eenv. spreker van dezen middag, wiens woord hij hoopt*.goede vruchten zou dragen, bad de voorzitter nog eeltige mcdedeelingen te doen. Sedert de laatste vergadering zijn weer een tiental nieuwe leden en enkele adspirant-leden toegetreden. Is hun optreden een reden lot vreug de, vcoiz. hoopt, dat zij actieve nieuwe leden zullen zijn, steeds met allen voor de uitbreiding van het ledental ijverig werkzaam. Aan de leden is uitgereikt een strooibiljet in zake de stakers te Rijssen, dat betoogt hoe moeilijk hun strijd is en hoe noodig 't is hun steun te verleenen. Op verzoek van den heer Kloppers zal het eind der vergadering eene col lecte ten hunne bate worden gehouden. Lijsten van het rieun-eomité zijn nog steeds bij den penningm ster te verkrijgen. In de volgende maandvergadering zal de ver kiezing van afgevaardigden voor den Centralen Raad moeten plaats hebben, waarvoor dezelfde regelen gelden als voor de bestuurskeuze. In de Volksbanier zal tijdig een oproeping on me- dedeeliug van candidaten worden geplaatst. Voor het nagaan van de ontwikkeling der stembus voor de bestuurskeuze worden drie per sonen gevraagd Daartoe werden ten slotte aangewezen de leden PilPols en Oosthof Na de desbetreffende vraag van den voorzit ter bleek dat er geen bezwaren of opmerkin gen in zake de wijze van stemmen waren In zake de bijeenkomst van de besturen der onderafdeelingen blijft het bestuur diligent. Straks zal het halfjaarsverslag van het busje „Hulp in nood" worden uitgebracht Herinnerend aan de oprichting van de Oranje- Vereeniging, wekte de voorzitter allen op, lid van die vereeniging te worden, waarvoor sle mts een minimum-contributie van 10 ct. per jaar wordt vercischt. Daarentegen spoorde hij de le den aan, geen steun te verleenen aan de vereeni ging „Kun-t voor het Volk" waarin een richting bovendrijft die niet de onze is. Als' die men- schen iets in hun geest van het volk noodig ach ten, laten ze 't dan met hun eigen dubbelt jes tot stand brengen, (applaus) Nog weid door den voorzitter gewezen óp de volijverige werkzaamheid der Propaganda.- club „St. Paulus" nog op Zaterdag avond ge bleken. Enkele leden betreuren 't, dat de club leden alk-s behalve steun van de politie on dervinden en meenden over 't algemeen de houding der politie bij het optreden der anar chistische en socialistische raddraaiers in ver gelijking met de bejegening die de kathoolte- kc propagandisten ondervinden, niet correct te mogen noemen. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den weleerw pater Van Dijk die vervolgens onder applaus den katheder besteeg. Rede van pater Van Dijk. De geachte redenaar begon met op te mer ken, dat de gevierde spreker, die Maandag-mid dag in de Sociale Week te Utrecht het woord veerde mr. Aalberse, als zijn innige overtui ging uitsprak, dat de herleving der renaissan ce als een der eerste en grootste oorzaken van tut opkomen der sociale kwestie moet geacht worden en alleen de herleving van het varme si ciaie christendom in staat is die kwestie op te lossen. Kort tn bondig wenschtte spr. die stelling voor zijn hoorderen toe te richten, zich daar bij de vo.gende vragen ter beantwoording stel lend Hoe waren de sociale verhouding onmid dellijk voor de renaissance? Hoe zijn die dooi de renaissance geworden? Waarop moet na de renaissance de herleving van het warme sociale christendom gebaseerd zijn? Den vragen beantwoordend betoogde spr., dat de H. Roomsche Kerk, in hare werkzaamheid ook op sociaal en economisch gebied, als ko lom en grondslag der waarheid den mensch neemt, zooals hij is. Al stellen de eischen der natuur d n mensch als zelfstandig wezen, het individu is toch ook lid der maatschappij Die onfeilbare waarheid dat de mensch is zoo wel lid der maatschappij als maatschappelijk wezen weet de Kerk juist te combineeren, in goede orde te doen samengaan. Bui ten de Kerk is dit geheel anders: het liberalisme geeft al les aan liet individu, ziet de maatschappelijke eischen over het hoofd en bevordert aldus de onbeteugelde concurrentie; het socialisme voert tot een ander uiterste dat geeft alles aan het sociale begrip en ziet de eischen van het. in dividu over het hoofd; daarom bevórdert t het gemeenschappelijk bezit der productie-midde len, den gemeenschappelijken eigendom, het pri vaat zit bestrijdend. Tegenover beide stelsels staat d Roomsche Kerk; zij bewandelt gelijk in alles den gulden middenweg, den mensch nemend, zooals hij natuurlijk iszijne vrijheid als zelfstandig persoon steeds eerbiedigend, maar zijn karakter als maatschappelijk wezen gelijk tijdig in 't. oog houdend. Aldus handelend had zij in de eerste eeuwen van haar bestaan de sociale en individueele belangen in goede har monie gebracht. In de middeneeuwen heerschte individueele vrijheid, maar de zelfzucht werd in toom gehouden door de eischen van hel maatschappelijk belang; de zelfstandige uitoefe ning van het vak en de vrije productie werden gecontroleerd door het gildenwezen, wijze be palingen verordenend omtrent het aan tal knechts, de uren werks, minimum-loon en maximum-arbeidsduur. Toen kwam de renaissance, zooals het woord uitdrukt, eene herleving, eene hernieuwing of herstel van de oude cultuur, zooals zij uitge drukt is in dc kunst, in de Grieksche en Ro meinsdie klassieken, niet zoo alsof die klas sieken in de middeneeuwen volstrekt niet be oefend worden, maar een algemeene rage tegen het midden der vijftiende eeuw een overdreven liefde voor de oude klassieken waar toe een i ge uitgeweken Grieken vooral te Rome en Florence den stoot gaven, die zich dóór heer Europa liet gevoelen. Had die renaissance het goede gevolg dat het zuiver latijn hersteld werd, hare treurige nasleep was de herleving der oude (heidensche) denkbeelden. De sym pathie bepaalde zich niet tot de kunstvormen, maar omvatte ook de denkbeelden, de denkbeel den der Grieken en Romeinen omtrent het recht; overal werd het Romeinsehe recht gehuldigd, AMTT.RrKA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2