Dagblad voor Schiedam en Omstreken. i) 30ste Jaargang Dinsdag 2 April 1907. IS o. 8772 A lio on eert D o; ie feuilleton. Nieuwe StiMamsclie Couraut iet iratts prijs 10 c. p. week, 045 p. Bi, fl.35 p. 3 mi. Buitenlandsch Nieuws. Het uur der bekoring. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. correspondent van de „Times" le Pe tersburg geeft den in vele kringen bestaanden in druk weer dat de Doema ten doode is opge schreven Volgens de „Nowoj© Wremja" werden te o '"a door het sociaal-democratisch comité -->0.000 oproepen verspreid, opwekkend tot ver moording van alle grondeigenaars en tevens be vattende een handleiding bij het doen van over vallen. Het onderzoek in zake den moord op dr. cdes wordt ijverig voortgezet. De arbeider Le- fc<K die volgens het loopende verhaal den heer dies twee maal waarschuwde, is in hechtenis genomen. Lebedef, wien vroeger wegens zijn op- treaen onder de fabrieksarbeiders het verder ver- khjf te Moskou ontzegd werd, trad daarop als agitator in dienst van den „Bond van echt-Rus- sische mannen". Hij heeft den practizijn Alex- "hdrcf als bedrijver van den moord aangewezen. DUITSCHLAND. In antwoord op een telegrafische VTaag van «Tribune" heeft v. Tschirsky, de Duitsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, geseind: Ik machtig u te zeggen, dat de mededeeling vau de „Temps", dat Duitschland zal weigeren aan de Ilaagsche conferentie deel te nemen, in dien Engeland voorstelt de kwestie van de oor logstoerustingen in behandeling te nemen, geheel ongegrond is. Ik hoop, dat ondanks alle ver keerde berichten betreffende de houding van Duitschland een nauwere vereeniging tusschen Duitschland en Engeland vordering zal maken. ENGELAND. Koning Edward zal in dit jaar tweemaal Al- dershot bezoeken. Eerst voor een koninklijke revue van grooten omvang op Laffan's vlakte, dan om de velddienst-oefeningen van het leger Djj te wonen. FRANKRIJK. De president der Fransche Republiek heeft Za terdagmiddag prins Fusbimi, neef van den keizer Van Japan, in gehoor ontvangen. Prins Fushimi was vergezeld van den Japanschen ambassadeur en een aantal hooggeplaatste Japan- ners, die deel uitmaakten van zijn gevelg. De ontvangst op het Elysée had plaats in den salon van l'Hémicylle. In den loop van het onder- boud, stelde prins Fushimi de leden van zijn ge- Volg aan president Fallières voor. Fallières stelde °P zjjn beurt de leden van het militaire en civiele *ris aan prins Fushimi voor. Een half uur nadat prins Fushimi van het Ely- 8ée was vertrokken, brachten de heer en mevrouw Uit het Engelsch.) 106) Al die veronderstellingen brengen ons geen J^P verder; voor de overtuiging van de schuld tjner cliënten zijn duidelijke, tastbare bewij- en noodig; hiervan is evenwel geen spoor te meien in hetgeen nu gezegd is. Wat de ver- anngen van den heer Rebe betreft, hij heeft o onder eede afgelegd, en ze moeten dus zon- Sk* Jrrr a's waar worden aangenomen. Maar bob het reeds eerder gezegdwat billijk m het belang van een getu.ge, moet ook rn>Ür, e<in beklaagde billik zijn. Het toeval heeft mijnheer Rebe in eene onrechtmatige verden- mg gebracht; kan het ook mijn cliënt niet poets hebben kunnen spelen? Ook hij is con man van onbesproken gedrag, en hij heeft den staat meer dan veertig jaren trouw ge diend Wat is er andeirs tegen hem in te bren gen, dan dat er in zijn bezit een grooter aantal van die valsehe bankbiljetten of liever dupli caten zijn gevonden? Dat is merkwaardig, ik j Maar de Londensche wederwaar digheden van den heer Rebe zjjn niet minder tech gal bet niemand iu fle ge- Fallières aan den prins in het hotel »Continental" een contra-visite. De president en mevrouw bieden deze week aan den Japanschen prins een groot déjeuner aan. In Amiens is de 21-jarige Rémi Rodsens, een Belg, aangehouden, verdacht van spionnage. De man zou getracht hebben bizonderheden over de mobilisat-ie van het 2e legerkorps te bemach tigen. Bovendien heeft bij aan een jong soldaat een geweer, model 86, zien te ontfutselen. Volgens de „Figaro" zijn in 't geheel negen ontvangers der registratie in Frankrijk ontslagen, wegens weigering om over te gaan tot de inventa risatie der kerkelijke goederen. Minister-president Clemenceau zal voorloo- pig aan zijn plan om zich naar Spanje te begeven geen gevolg geven, ZWITSERLAND. Vrijdag werd uit Genève geseind: De stakers hebben hier besloten, het werk te hervatten, toen zij vernomen hadden dat in het kanton Waadtland de eiséhen der werkstakers ingewilligd waren. jMaar toen er denzelfden dag te Genève bij een betooging twintig man in hechtenis waren ge nomen, besloot men Maandag daar weer de alge- meeno staking uit te roepen, voor 't geval die twintig niet vrijgelaten zouden zijn. Men acht die staking echter niet waarschijnlijk. SPANJE. De koning heeft Zaterdag het besluit geteekend, waarbij het parlement ontbonden wordt en de kiescolleges voor de Kamer van afgevaardigden op 21 April en voor den Senaat op 5 Mei bijeen geroepen worden; het besluit bepaalt verder, dat de zitting van het nieuwe parlement op 13 Mei zal geopend worden. Voorts wordt hij dat besluit een commissie voor de nationale verdediging ingesteld, die kennis zal nemen van alle kwesties op het gebied van de strijdkrachten te land en ter zee. ITALIë. In Vaticaansche kringen verzekert men, dat binnenkort een nieuwe Syllabus zal verschijnen. Men kent een bizondere beteekenis toe aan dit nieuwe pauselijk document, waarvan de hoofd strekking is de bestrijding der moderne dwalingen op het gebied van bijbelverklaring, theologie en philosophie, waaraan verschillende schrijvers van de laatste jaren zich hebben schuldig gemaakt. Het stuk, geïnspireerd door Z. H. Pius X, is vooral het werk van het H. Officie, maar ook de bekende pater Fleming heeft er aan medegewerkt. De schrijvers, die het ernstigste bestreden wor den, zijn vooral Engeische, Fransche en Ameri- kaansche. Tegen halt April wordt kardinaal Fischer uit Keulen te Rome verwacht. De kardinaal zal dachte komen, de geloofwaardigheid er van te betwijfelen. Hij staat tegenover mijn cliënt in voordeeliger positie, omdat hij een getuigen- eed heeft gezworen, en de verklaringen, die hij onder eede heeft afgelegd, als waarheid gel den, zoolang het tegendeel niet bewezen is. Moet nu mijn cliënt een leugenaar zijn, omdat hij t ongeluk heeft hier als beklaagde te moeten verschijnen? De deskundigen hebben getracht de mogelijkheid te bewijzen, dat door een te laat ontdekt defect in den verbrand mgMiven, enkele biljetten onder den sterken luchtdruk ter zijde zijn geslingerd en daardoor aan de vernietiging zijn ontkomen. Als verdere moge lijkheid veronderstelt men dan, dat mijn cliënt deze banknoten, die aan het vuur zijn ontko men, zich tegen alle bepalingen van het regle ment in heeft toegeëigend en ten eigen bate heeft aangewend; maar dat zijn toch allemaal slechts hypothesen, die eene hooge graad van waarschijnlijkheid hadden, zoolang we niet be kend waren met alles, wat ons nu omtrent de Londensche gebeurtenissen zoo helder is uitge legd. Nu echter staat de eene verklaring tegen over de andere, en al is de eene ook gedekt door den getuigeneed, zij is daarom niet minder afgelegd in het belang van den getuige, dan dit met de verklaringen van mijn cliënt het geval is. Blijft de rechtbank dus volharden bij de strafrechtelijke vervolging van mijn cliënt wegens het in omloop brengen van valsehe bank biljetten,- dan ben ik tot mijn epjjt genoodzaakt, vergezeld zijn van de bisschop van Mayence. Tegelijkertijd zullen te Rome Duitsche pelgrims arriveeren, voornamelijk veteranen uit den oorlog van 1870—71. Na een kort oponthoud te Rome zullen deze pelgrims zich naar het Heilige Land begeven, waar zij tegenwoordig zullen zijn bij de inwijding van de nieuwe Duitsche kerk, die de Duitsche keizer heeft geschonken en door de Benedictijnen zal bediend worden. Ook zullen verscheidene pa ters Benedictijnen uit Rome naar het Heilige Land gaan, teneinde meer luister bij de plechtigheid bjj te zetten. Men verzekert, dat kardinaal Fischer benoemd zal worden tot pauselijk legaat en mgr. niettegen staande de tegenwoordigheid van den patriarch van Jeruzalem, die nieuwe Duitsche kerk zal consacreeren. Bij gelegenheid der kerkwijding worden nog een ltaliaansche en een Engeische bedevaart in Jeru salem verwacht. ROEMENIë. De gezant van Roemenië heeft een telegram uit Boekarest ontvangen, meldende dat in Mol davië een verbetering van den toestand is inge treden, en dat voor het oogenblik de ernstige on lusten in Walachije heerschen.Er zijn daar tal rijke boerderijen vernield; nog meer troepen wer den er heen gezonden; 700 inhechtenisnemingen hebbtit plaats gehad; de petroleumputten wor den bewaakt. De bewering betreffende ontrouw van zekere troepenafdeelingen wordt gelogenstraft. De koning van Engeland is Zondag-middag te Pau geweest, waar hjj in het hotel Gassion afstapte. Bij de gravin Lanesborough gebruikte koning Edward het déjeuner, waarna hij per rij tuig naar Billère reed, waar de Engeische kolonie bezig was met golven. Te Billère werd geluncht en eerst om 5 uur in den namiddag werd de terugreis naar Biarritz aanvaard. Het vertrek uit Biarritz is bepaald op 5 April per specialen trein, die om 11 uur 's avonds aan het arsenaal te Toulon zal arriveeren. Onmiddel lijk na aankomst aldaar, zal Z. M. zich aan boord van het gereedliggend koninklijk jacht begeven en er den nacht in doorbrengen. Des 's morgens vroeg gaat hij met het jacht naar Cartagena. Dr. Teixeira Soarès, president van de com pagnie Nord-Est der Brevil, is naar Europa ver trokken, waar hij een nieuwe leening geplaatst wenscht te zien van 5 millioen, bestemd voor den aanleg van een spoorweg tusschen Bahura en Matto-Grosso (een traject van 1500 K.M.) De ltaliaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Tittoni, is Zaterdag-morgen van zijn villa te Santa-Sevora naar Rapallo vertrokken. Tittoni werd ontvangen door senator Blasema, den afge vaardigde Caragnari en den secretaris van von Bülow. het getuigenis van den directeur Rebe te quali- ficeeren als niet bewijskrachtig. Hij zal dan nog het bewijs hebben te leveren, dat hij wer kelijk niet meer dan tien bankbiljetten van dui zend mark in Londen heeft gewisseld, en dat hij deze, zoowel als het loterijlot inderdaad van den sedert overleden drukkerij-chef Lange heeft ontvangen. Het laatste is gemakkelijk te onder zoeken door navraag te doen bij den collecteur, die het lot verkocht heeft. Ik zet voorop, dat de gang van zaken bij de staatsloterij bekend is. Iedere collecteur is verplicht, nauwkeurig boek te houden van den naam, de betrekking en de woonplaats van iemand, die een lot bij hem koopt; door navraag te doen bij de directie der staatsloterij zullen we dus zonder veel moeite den naam te weten kunnen komen van den collecteur, bij wien het lot is .gekocht; onder eede kan deze dan hier verklaren, of de druk kerij-chef Lange inderdaad een achtste van het bewuste lot, waarop die prijs viel, bij hem ge kocht heeft, en derhalve in staat was, dit den fi" ccteur Rebe cadeau te doen. Zoodanig be wijs is ook jn hot belang van dengene zelf, die beweert ze gekregen te hebben. Verder maak ik aanspraak op een afschrift van de aantee- keningen, die de Engel-Sche detective heeft ge maakt met betrekking tot de door den heer Rebe in Londen gekochte en weer verkochte staatspapieren en andere effecten. Mijne bedoe ling daarmee is, die lyst door middel der dag bladen te publiceeren, opdat den tegen woocdigen 's'Avonds begaf Tittoni zich naar Bülow. Gemeld wordt, dat Tittoni en van Bülow in hun gesprek ken het voornamelijk over de aanstaande vredes conferentie hebben gehad. Tittoni en Bülow hebben, na hun onderhoud te Rapallo, een verklaring doen publiceeren, waar in eigenlijk niets wordt gezegd. Zij luidt: „Een langdurig en vriendschappelijk onderhoud heeft heden plaats gevonden tusschen prins Bü low en signor Tittoni. Ofschoon geen politieke aanleiding bestond voor hun onderhoud, was het niet dan natuurlijk, dat de politieke quaesties welke op het oogenblik van internationale be teekenis zijn, het onderwerp van de besprekenin- gen zijn geweest. Uit dit onderhoud bleek, dat tusschen beide staatslieden volkomen overeen stemming en gelijkheid van inzichten bestaat." •De te Rome verschijnende „Tribuna", welk blad dikwijls door de ltaliaansche regeering wordt ge bruikt als spreekbuis, meldt nog, dat Tittoni zich niet heeft laten afbrengen van de beperkingen, door zijn land gemaakt, in verband met de goed keuring door Italië, inzake de inbehandeling,ne ming van Engelands voorstel tot beperking der bewapeningen. Het dreigt weer in de glasblazerijen van Charleroi. De patroons hebben kennis gegeven dat zij, wier verbintenissen met einde April af- loopen, zich ontslagen kunnen rekenen, en een beroep gedaan op het verdere werkvolk, dat dit bij de „situation désastreuse" der glasblazerij zou berusten in de gestelde loons- en arbeids voorwaarden. De Duitsche marine-specialiteit Reventlow heeft verklaard, dat Duitschland niet in staat is met gunstig gevolg een zeeoorlog te voeren vóór 1920. Statistiek van suikerfabrieken in 1906: Duitschland telt er 391, Rusland 278, Oostenrijk- Hongarije 206, Frankrijk 177, België 82, Italië 32, Holland 22, Zweden 19 en Denemarken 7. Het stadsbestuur van Frankfurt heeft het meubilair aangekocht van het hotel du Cygne, waar in 1871 de vrede tusschen Frankrijk en Duitschland werd gesloten. Hel 3e Esperantisten-congres zal 10 Augus tus te Cambridge gehouden worden. Het „Neues Wiener Tagblatt" meent te we ten dat de ontmoeting van keizer Frans Jozef met den Duitschen Keizer niet te Praag zal plaats hebben, maar in de maand Juni te Weenen. Andrew Camegie heeft 11. Vrijdag te New- Yoric aan het jaarlijksch feestmaal van het Uni ted Slates Military Telegraph Corps een woe dende rede gehouden tegen de effecten-dobbe laars van Wallstreet. Hij Camegie wilde wel, dat hij een mid del wist uit te vinden om zoowel de dobbelaars a la hausse als de speculanten a la baisse te treffen. Hij zelf had nooit ook maar één en- bezitters der obligaties de gelegenheid wordt geboden, zich aan te melden en getuigenis af te leggen, hoe en waar ze in hun bezit zijn gekomen." Nadat de ambtenaar van het openbaar mini sterie zich op heftige wijze tegen de eischen van den verdediger had verklaard, trok zich de rechtbank in raadkamer terug. Onderwijl was Rebe kalm en gelaten op de getuigenbank blijven zitten, en verscheidene aan wezigen drongen zich nu om hem samen. Geen hunner, die niet gaarne den algemeen geachten beambte hartelijk de hand wenschte te schud den. Ook de chef der politie was in de zaal aanwezig en liet eveneens niet na, zijn hoog- geschatten medearbeider in hartelijke bewoor dingen van zijn onverminderd vertrouwen blijk te geven. Rebe nam al deze gelukwenschen gelaten, bijna vroolijk aan. Niemand vermoedde welke vreeselijke zielestrijd er woedde onder dit schijnbaar kalm uiterlijk; niemand kwam het in de gedachte, dat de zoo gehuldigde man, ©ogenschijnlijk zoo krachtig, op het punt stond ineen te zakken. "Tortji rn'ol/jfj'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1