Binnenland, Stad*- m Gewestelijk Nieuws. Rede van pater Van de Sande i'-i kelen, dollar gewonnen met speculeeren; en hij achtte het meer dan tijd, dat de Amerikaanse!!© zakenlui de effectendobbelaars, die van de prijs- schommelingen der effecten leven, zander ooit zeiven iets bij te dragen tot de vermeerdering der waarde dier effecten, uit hun midden zullen bannen. Hij verheugde zich dan ook in de jongste inzakking der koersen van de veel te hoog op gejaagde waarden. Volgens een telegram van de „New-York Tribune" uit Galveston, in Texas, is, krachtens de nieuwe Amerikaansehe immigratiewet aan na genoeg drieduizend Japanners, die uit Mexico in de Vereenigde Staten wilden komen, de toe gang geweigerd. Het Amerikaansche-Joodsche comité, dat kortgeleden te New-York is opgericht ter onder steuning van Joden, vooral in Rusland, heeft be sloten "200.000 dollars te geven voor de nood lijdende Joden in Roemenië. Volgens te Fort Worth (Texas) ontvangen berichten zijn de plaatsjes Maritta en Koff door een hevigen cycloon geteisterd, waarbij tal van personen werden gedood en belangrijke maierieele schade werd aangericht. Officieels berichten. Bij Kon. Besl. is aan den heer A. de Koster, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden te Penang- Bij Kon. Besl. is Ferdinand Phillippus van Such- telen, te Klaten. eiland Java, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in denNederlandschen adel verheven, met de praedica- ten van jonkheer en jonkvrouw. Bij Kon. Besl. is I. van Houte, burgemeester der gemeente Oostburg, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau lie Crisis. Naar h^t »Centrum" verneemt, wordt generaal G. .1. W. Koolemans Beynen, commandant der tweede nivisie infanterie te Arnhem, genoemd ale opvolger van minister Staal. Celebes. Bij Kon. Besl. van 28 dezer, no. 96, zijn, ter belooning van personeel van bet leger in Neder- landsch-Indië en van eenig burgerpersoneel, dat zich heeft onderscheiden bij de krijgsverrichtingen in Celebes gedurende het tijdvak van 12 Juli 1905 tot 1 Augustus 1906, verscheidene onderscheidin gén toegekend. De graanhandel van Roemenië. De commisie voor den graanhandel te Amster dam ontving van de ïAsociatiunea Comerciantilor'' te Braïla, volgend telegram »De overal in Roemenië uitgebroken onlusten en de daardoor ontstane belemmering van bet verkeer, maken het de exporteurs onmogelijk bun contracten binnen den bepaalden tjjd na te komen. Er is veel goed verbrand, de landeigenaren moes ten van hun goederen vluchten en zijn dus in de eerstvolgende weken niet in staat de verkochte artikelen af te leveren. Daarom verzoeken wij, na mens de Donau-exporteurs bemiddelend op te tre den bij de koopers in dien zin, dat van de con tracten met levering voor Maart en April, een prolongatie van dertig dagen wordt toegestaan." De Berlin." Reuter seint uit Londen dd. 31 Maart, dat, vol gens officieel bericht, het onderzoek omtrent het vergaan van de „Berlin" den 15n dezer te Lon den zal beginnen. Oudcrdomsverzekering. Naar men verneemt, is het ontwerp-Ouder- doms-verzekering thans bij den Raad van State ingekomen. Aan werklieden, die den wachttijd vervuld hebben, wordt daarbij op 65-jarigen leeftijd eene ouderdomsrente verzekerd, eveneens aan hunne "weduwen op denzelfden leeftijd. Tegen invaliditeit wordt bij dit ontwerp niet Verzekerd, doch zij die wegens invaliditeit de pre miebetaling niet hebben kunnen voortzetten, ont vangen op 65-jarigen leeftijd eene rente, waarvan het minimum f104 'sjaars bedraagt. Overigens loopt het bedrag der rente voor de verzekerde werklieden uiteen naarmate van hun loonklasse en van hel aantal betaalde premiën, terwijl de w d w nrente op een vast bedrag van f 104 's jaars bepaald wordt. Door overgangsbepalingen wordt gezorgd voor hen die bij het in werking treden der wet den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebben. Visscherskiesrecbt. De fhardingsche Visschersvereeniging, de Vlaardingsche Zeevisschersvereen. „Vrede en Wel- vaa: t,,beide te Vlaardingen, de Prot Christ. Visschersvereeniging „Koningin Wilhelmina" te Scheveningen, hebben zich met een adres tot de Koningin gewend, verzoekende, bij wijziging der kieswet, het zoo te willen regelen, dat den zee lieden, „door het aan de hand doen van mid delen, alsmede, voor zoover mogelijk, door het stellen van de datums der candidaatstellingen, stemmingen en herstemmingen op een tijd, waarin de meeste zeelieden aan wal zijn, ruimer kiesge- legenheid wordt verstrekt, tot zelfstandiger be vordering hunner belangen door de uitoefening van bun burgerrecht." I (Hbl.) Oefensie-vraagstuk. De R K. kiesvereeniging „Ieders Recht", te Gro ningen, hec-ft met algemeene stemmen besloten, voor de agenda der 1 Mei te houden algemeene vergadering van den Rond van R.-K. kiesvereeni- gingen in Nederland, het volgende punt aan te bevelena. benoeming van een commissie van onderzoek van het defensie-vraagstuk in vollen cmvang, ten einde daaromtrent een rapport uit te brengen; b. deze commissie worde benoemd door het bestuur van den Rond. De Zuid-Afrikaansche tentoonstelling. Uit Amsterdam .•cbrjjft men H. M. de Koningin-Moeder zal Donderdag, des namiddags 2 uur. de Zuid-Afrikaansche tentoon stelling in Artis bezoeken. In verband daarmede zal de tentoonstelling in de namiddaguren niet voor het publiek toegankelijk zijn. De beer P. van Blommesteyn Bam, voorzitter van de Engelsche commisie voor de Zuid-Afri kaansche tentoonstelling, zal Donderdag een diner geven ter eere van de Nederlandsche tentoenstel- lings-commissie. Daaraan zal de Engelsche gezant deelnemenook vele Nederlandsche autoriteiten zijn uitgenoodigd. Met het oog op den grooten verkoop van Zuid- Afrikaansch fruit op de tentoonstelling heeft het bestuur per telegraaf eene extra-bestelling gedaan, welke per Batavier-lijn zal worden aangevoerd. Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Trampersoneel. De afd. Schiedam en Omstreken van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Trampersoneel vierde gister-avond haar vierde jaarfeest in de ge hoorzaal van het Bondsgebouw, die met het schoo- he vaandel der afdeeling getooid en door het groot aantal feestgenooten geheel bezet een recht op wekken den aanblik bood. De zeereerw. Deken, pastoor Mobron, van Overschie, enkele eerw. hoe reu geestelijken eerw. broeders en donateurs ver eerden de feestvergadering met hunne tegenwoor digheid. De voorzitter, de heer J. Kempeneers, den feest avond openend, heette allen hartelijk welkom, 't Was hem een ware vreugde dit vierde jaarfeest te openen in deze goed gevulde zaal, een genoegen was 't hem zoovelen te zien die staan Duiten het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tram personeel, zoovele Katholieken, die belangstellen in dit katholiek christelijk sociaal werk. Daarna verslag doende van de werkzaamheid van hel Secretariaat in het algemeen en de afd. Schiedam in 't bijzonder deelde voorz. mede, dat het. streven van het Secretariaat om een betere betaling te krijgen van den werkman met succes was bekroond, waarvoor hij de Directie openlijk dank bracht. Ook het pogen om vooral uit zede lijk oogpunt verbetering te krijgen van de wonin gen langs den weg was niet tevergeefs geweest. Waf. de afd. Schiedam betreft, kon voorz. vermelden de oprichting van een spaarkas die ook voor niet-leden van het Secretariaat open staat.Het schoonste werk, van het Secretariaat was zeker wel dat 't brj de Directie der H. fJ. S. M. gunstige! dienstvoorwaarden voor het personeel had verkregen Na staking zijn die voorwaarden voorloopig en dit jaar definitief voor vijf jaar vastgesteld. Ook heeft „St. Raphael" aangedron gen op scheidsgerecht bij ongevraagd eervol ont slag, hetere verzekering van het weduwen-pensi oenfonds en gunstige bepalingen in geval van ziekte ook voor het mindere personeel, welke vragen hij de Directie over het geheel een gunstig gehoor vonden Met aandrang spoorde voorz. vooral de leden aan, ook de lauweren en tragen voor de vereeni- ging te winnen en in een katholieke organisatie het socialisme te bestrijden en aldus gehoor te geven aan de stem van Z. H. Pius X, die de wereld in Christus wil hernieuwen. In dien geest wenschte hij dit vierde jaarfeest te vieren en getrouw aan Koning, Vaderland en Directie, maar trouw ook vooral aan hunne katholieke overtuiging als katholieke spoorwegmannen pal te staan. Daarna gaf voorz. het woord aan den weleerw. pater Van de Sande, die onder applaus den ka theder besteeg. Pater Van de Sande, daarna zijn rede aan vangend, zeide, dat hij het bestuur van „St. Jan" dankbaar was, dat 't een kapelaan van ,,St. Jan" als feestredenaar noodde. Vertrouwend uitspre kend in de mannen, wien wij ons leven en onze veiligheid toevertrouwen, had hij als onderwerp zijner rede te spreken over volksontwikkeling, volksontwikkeling in al zijne geledingen, die ons brengt tot het vervullen der plichten jegens ons- zelven en het huisgezin tegenover de samenleving, de maatschappij, maar vooral tegenover God. Over het laatste punt hoopte hij nog lang van af den kansel het woord te mogen voeren; de beide an dere punten wenschte hij meer bijzonder voor zijn gehoor uiteen te zetten. Ironisch en toch ernstig zette hij deze punten voor zijn hoorderen uiteen. Betoogend dat niet in het overvloedig bezit, maar in de intellectueel© ontwikkeling veel al net geluk van den werkman is gelegen. Mr. Aalberse zegt terecht dat men streeken naast elkaar kan plaatsen. In de eene waar men van de technische verbetering, van de chemische ont wikkeling gebruik maakt, waar men met beter inzicht en toegerust met beter vakkennis werkt, zal welvaail heerschen, in de andere, waar men in de oude sleur door gaat en de nieuwe hulpmid delen versmaadt, zal welvaart totaal ontbreken. De werkman behoort in onze tijd toegerust te zijn met voldoende kennis van teekeningen, hout soorten, nieuwe gereedschappen. Wanneer verstan delijke ontwikkeling, scherpe geestesbeschaving en stalen wil hem ten dienste staan, zal hem het volle rijke leven ten deel vallen, de volksontwik keling tot volkswelvaart leiden. Dat behoort ook de hoogst belangrijke taak dezer vereeniging te zijn. Zij behoort een kern van werklieden te vormen frisch van geest en met bekwame hand met staal in het bloed en merg in het gebeente, die door eigen kracht vooruit willen. Zij moet den werkman zóó veredelen en zóóver brengen, dat de Directies allereerst mannen van den Roomschen Bond begeeren. Dat is moei lijk, maar waar een wil is, is een weg. Beginne men met de opvoeding van het kind, leidde men het kind op tot een kloek en degelijk werkman. Daar voor zal men niet alleen Gods zegen verwerven, maar ook het kind zal de ouders zegenen. Stelle men het kind onder de hoede van het pa tronaat en na vijf jaren zal men het als kloeke jonge man gewassen zien; wie het kind heeft, heeft toch terecht de toekomst. Hoe de volksontwikkeling ons leert onze plich ten te vervullen tegen de samenleving, de maat schappij, zette de eerw. spreker in het tweede deel zijner rede uiteen. Zoowel priesters als lee- ken leggen de tegenwoordige tijdsomstandigheden een zware taak op Zij moeten zich op de hoogte stellen van de vragen van den dag en vooral de keken moeten niet alleen gelooven maar ook verstaan, zóo verstaan, dat zij de verheven waar heden des geloofs zonneklaar kunnen uitleggen De strijd gaa.t toch tusschen christendom en so cialisme, twee tegenstrijdige machten, en het so cialisme zal niet rusten voordat het de roode vlag ziet wapperen op den kerktoren. Wat de wolf van het socialisme ons te koop aanbiedt, is alleszins te duur gekocht, wij moeten daarhiji toch te veel afgeven. Wij moeten daarbij' allereerst afgeven onzen heiligen gosdienst; immers de drie grootste corrifeeën van het socialisme getuigden 't eenparig dat godsdienst en socialisme niet ver- eenigbaar zijn: Rebel verklaarde, dat godsdienst en socialisme tegenover elkaar staan als vuur en water. Marx getuigde dat waar de klassen verdwijnen ook de godsdienst verdwijnt. Lieb- knecht stelde de school tegenover de Kerk en verzekerde, dat goed onderwijs den godsdienst doet verdwijnen. Tegenover deze besliste uit spraak van de drie vaders van het socialisme, zinkt de stelling van een plaatselijk socialistisch partijblad dat ware godsdienst tot de soc.-dem. Iheoriën leidt, in het niet. Met aanhalingen uit de geschriften der sociaal democraten zeiven, met citaten o.a. uit de „So ciaal-Democraat" en ook uit den inhoud van bo- ve nbedceld partijblad toonde spr. aan dat resp. de huwelijkstrouw wordt bespot, de zelfmoord ver heerlijkt, hel Nieuw Malthusianisme, de allergru welijkste misdaad wordt bevorderd en aangeprezen om de ellende der volksklassen te beperken. Maar niet alleen onzen godsdienst moeten wij prijs geven ook aan onze vrijheid moeten wij verzaken, om te bekomen wat het socialisme ons wil bieden. Bij geene partij is de vrijheid min der veilig dan bij de partij der sociaal-democraten; geene partij betoont minder vrijheid tegenover de sprekers van andere fracties; geene partij betoonl, meer fyrannie op het gebied van den arbeid, in de weikplaats, in het beheer der ziekenfondsen. Terecht wordt dan ook van haar getuigd, dat de „duistere middeneeuwen" bij haar vergeleken helder licht zijn. Geen concilie zoo getuigde verder nog de Duitsche rijkskanselier Von Bulow, die dit heerlijk testimonium van haar gaf was zoo onverdraagzaam, geen ketterjacht was zoo groot dan die op den laatsten partijdag der sociaal-democraten is gebleken. Eu voor onzen heiligen godsdienst en onze dierbare vrijheid, die wij aldus moeten prijsge ven, krijgen wij niets. De sociaal-democraten stem den in den Duitschen Rijksdag tegen alle wetten, die het lot van den werkman moesten verbeteren, dat neemt men de politiek van de open wonde. Maar als dan heel de wereld de roode muts op zal hebben, wat zal dan de toekomststaat zijn Liebknecht zegt, dat er dan geen karzernes meer zullen zijn, omdat wij geen soldaten meer noedig hebben, geen tuchthuizen omdat er geen misdadigers zullen zijn. De paleizen en de kerken zuller: verdwijnen, de bastilles van den arbeid, de grooft steden, zullen verdwijnen, er zal geen onderscheid zijn tusschen stad en land, niets zal de vrije natuur meer in den weg. Waarom heeft hij er niet aan toegevoegd, dat alle menschelijke elJend'.- tegelijkertijd zou verdwijnen? Verdedigen wij tegenover deze socialistische uto- piën onze heiligste goederen, de fondamenten der maatschappelijke samenleving: godsdienst, mo narchic en vaderland; verdedigen wij die en zoe ken wij kracht en ontwikkeling en beschaving in hetgeen wij ons moeten eigen maken om te weten en te kunnen. Houden wij ons voor ge waarschuwd leenen wij niet het oor aan val- sche broeders, wijzen wij; terug hen, die ons van onze hoogste goederen zouden willen scheiden en zingen wjj met opgewekte geestdrift ons xloek Bondslied„Mannen, op". (Daverend langdurig applaus) Nadat het Bondslied, dat voortaan op mu ziek van onzen stadgenoot, den heer A. H. de Leur, in alle afdeelingen van het Secretariaat zal worden gezongen, nog onder den indruk van deze schoone rede met te meer geestdrift was aangeheven, nam de geestelijke adviseur, de zeer eerw. heer pastoor Coppens, het woord. Namens de leden van de plaatselijke afdeeling van „St. Raphael" bracht hij warme hulde en dank aan pater Van de Sande, die op een oogenblik dat dit erg moeilijk is, na een drukke week, zijn eersten vrijen avond veil had om voor de katho lieke spoorwegmannen het woord te voeren. Adv. wil vertrouwen dat hij de nog dommelenden ge heel wakker heeft geschud en dat zij zich flink de oogen zullen uitwrijven en door goed voor uitzien en goed voorbeeld velen tot de afdee ling zullen toetreden. Dan zullen vele hoornen te zamen een sterk bosch vormen, dat de don derbuien van het socialisme zal kunnen weer staan. Den eerw. spreker dus dankend, hoopt hij dat men doen zal naar zijn woord, (applaus.) Toen werd het zeer gevarieerd program verder afgewerkt Het Delftsche Mandoline-gezelschap, dat reeds eenige feesttonen had doen hooreu, gaf nog eenige nummertjes ten beste, die over het geheel wel voldeden, maar te zamen toch deu indruk gaven, dat deze muziek in een ietwat groote zaal toch niet de rechte opwekking geeft Daarna gaven enkele leden der zangvereeniging „St Cecilia" eerst nog het bekende duo „Het scheepje van Petrus" en daarna de bekende kwar tetnummers „Vertrouwen" en „Stille", die ook nu weder een bijzonder succes hadden. Eenige leden van de dilettantenclub „Alberdingk Thijm" gaven eerst het eenbedrijvig kluchtspel „Een nacht op straat" en na de pauze nog en kele komische voordrachten, die de vroolijke stem ming der feestgenooten niet weinig verhoogden. Ook het slotnummer, het komisch duo „Amster- damsche straattypen" had een bijzonder succes, getuige het dankbaar applaus dat aan dit nummer ten deel viel Over 't geheel werd bij dezen feestavond het ernstige met het guitige vereenigd. De katholie ke spoorwegmannen en hunne geëerde gasten had den ©en recht vroolijken avond, maar hoorden ook een waar ernstig woord, dat hun een richt snoer moge zijn op hun doornigen levensweg en hun in moeilijke oogenblikken zal sterken en stalen om pal te staan voor hun plicht. „Man nen, op"! S. T. M. Gedurende de maand Maart z\jn door de Schiedamsche Tramwegmaatschappij 21270 pas sagiers vervoerd. Schiedamsche Aprilmop. Door een advertentie in enkele bladen ook in ons blad was aangekondigd, dat een be stuurbare luchtballon met een vrouwelijke lucht reiziger in den middag van den Tweeden Paasch- dag op het terrein naast de fabriek der firma Smulders zou opgaan. Nog betrekkelijk velen hadden zich om van dit ongewoon schouwspel getuige te zijn naar bedoeld terrein begeven. Behalve de gewone drukte der voetbalspelende jeugd en de belangstellende toe schouwers was er echter niets te zien. Zij die dachten dat men ook in Schiedam niet wars is van een Aprilmop, kozen zeker de wijste partjj en zij waren hier blijkbaar ver boven de volstrekte meerderheid. Oranje-Vereeniging. Wij herinneren aan de vergadering van de Oranje-Vereeniging, sectie Wjjk III, welke morgen (Woensdag) avond in »Musis Sacrum" zal worden gehouden. De aankondiging, dat dr. Vinkesteyn in die ver- eaHering als spreker zal optreden, belooft een fraai gestyleerde en doorwrochte rede, die zeker door velen met genoegen zal worden gehoord. Bjj het Zaterdag te 's-G ravenhage gehouden examen nuttige handwerken slaagde Zaterdag o.m. mej. E. de Vries alhier. Giste r-midddag zijn hier twee k i n- deren van 6 a 7-jarigen leettjjd aangehouden, die de ouderlijke woning te Rotterdam ontloopen wa ren. Zij werden naar Rotterdam overgebracht, waar zjj door tusschen komst der politie aan de ouders werden teruggegeven. Door de politie z ij n bjjeenuitdra- ger hier ter stede eenige koperen machinedeelen en koperen kranen in beslag genomen, op ver moeden, dat deze voorwerpen ontvreemd waren. Gisteren is de verkooper dezer voorwerpen aan. gehouden. De man beweerde, dat hjj het in beslag genomene had gevonden. DIT VLAARDINGEN Door de liberale kiesvereeniging Vlaardingen'' is besloten voor de aanstaande verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in het district Vlaardingen, candidaat te stellen den heer A. Hoogendjjk Jzn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2