Verspreide berichten. Binnenland Stads*- üïi Gewestelijk üüeuws. neu zv,ijgen. Hij heeft zich echter wel wat heel gemakkelijk van de zaak afgemaakt. Hij verwijst eenvoudig naar twee, door hem in 1906 geschreven en toen gepubliceerde brieven, waarin hij zich verdedigt tegen dergelijke beschuldigingen. Wat nu aangaat de beweringen van Harriman, verklaart de President kort en krachtig, dat het leugens zijn. De brieven van Hamman en Roosevelt hebben in Amerika grooten indruk gemaakt, al had rech ter Parker reeds bij gelegenheid van het schan daal der levensverzekering-maatschappijen ge- zeg u, dat de verkiezing van president Roosevelt met geld van de trusts verkregen was. De Amerikaansche bladen drukten eergisteren ook Roosevelt's tegenspraak op Parker's bewerin gen af. Hij sprak die indertijd tegen in een brief aan het Congreslid Sherman, die nog niet open baar was gemaakt. Deen Amerikaansch blad waagt te zeggen, dat Roosevelt aiwist van het overleg van de republi- keinsche partijleiders met de trustmannen ten gunste van zijne verkiezing tot president, maar ettelijke bladen achten het bewezen, dat dat over leg achter zijn rug is geschied. Die bladen wijzen daarbij cp het inderdaad zonderlinge stilzwijgen van zekere republikeinsche voormannen dienaan gaande, vooral van Cortelyon, die in 1904 Roose velt's verkiezingsveldtocht leidde, en Bliss, den schatmeester van Roosevelt's verkiezingsfonds. Beiden weigeren nu te spreken, waaruit men opmaak dat zij niet kunnen loochenen, dat de trusts heimelijk tot dat fonds hebben bijgedra gen. De verkiezing van Roosevelt in 1904 zou dan niet zuiverder of onzuiverder zijn geweest dan andere Amerikaansche presidentsverkiezingen. Het Russische smaldeel van twee slagsche pen en een kruiser, dat in Engeland geweest is, is eergisteren te Kiel binnengeloopen. Het nlijft een paar dagen ankeren. Yclgens de te Marseille ontvangen „Echo de L.-rine," heeft het hof te Peking Se-oe-ting- fang, oud-onderminister van justitie, benoemd tot gevolmachtigd gezant bij den Paus. De groote manoeuvres in Japan zullen dit jaar zeer belangrijk zijn. Er zullen geen vreemde lingen tot het bijwonen dezer oefeningen worden toegelaten. Officieele berichten. Bij K. B. is aan mr. W. K. F. P. graaf Van Bylandt, eervol ontslagen buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister, op grond van de artike len 3a en 9a der wet van den 9n Mei 1890 (Staatsblad no. 78), een pensioen toegekend ten bedrage van f 1475 's jaars. Bij K. B. is de gepensionneerde luitenant ter zee der le klasse J. H. Ketjen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het Koninklijk echtpaar naar Het Loo. Uit den Haag wordt gemeld H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gistermiddag te 4 u. 37 m. spoorlij 1 per Staats spoor naar Het Loo vertrokken voor het jaarlijksch zomerverblijf. De Vorstelijke personen werden uitgeleide ge daan door den gouverneur der Residentie, generaal Van Ermel Scherer, en door den burgemeester} baron Sweerts de Landas. Bij het vertrek van den Koninklijken trein wer den de Koningin en de Prins zeer levendig toege juicht door een talrijke menigte, welke ditmaal tot vrij dicht in de nabijheid van de Koninklijke wachtzaal werd toegelaten. H, M. en de Prins bleven op het balkon staan totdat de trein het station geheel verlaten had en beantwoordden minzaam de groeten van bet publiek. Vóór het vertrek brachten de Koningin en de Prins nog een bezoek aan de Koningin-Moeder in het Paleis in het Voorhout. Men seint van Het Loo Het Kon. echtpaar arriveerde te ruim zeven uur op Het Loo, waar de burgemeester en vele duizenden belangstellenden wachtten. Zoodra het Kon. echtpaar zich vertoonde, daverden hoera's en geroep van Leve de Prins. Na met den bur gemeester handdrukken gewisseld te hebben, wan delden de Koningin en de Prins naar het Paleis. De hartelijke toejuichingen en bet roepen van Leve de Prins, werden met minzamen wedergroet beantwoord. De ramp van de «Berlin." De Koningin-Moeder heeft medailles geschonken aan diegenen, die zich hebben onderscheiden bjj de ramp aan den Hoek van Holland. De uitreiking dier eerebljjken, voor zoover die bestemd waren voor personeel van het Loodswezen, geschiedde, op verzoek van H. M., door het Departement van Marine en wel gister door den inspecteur-generaal van het loodswezen, kapitein ter zee van Marez Bertz van den Berg, die zich daartoe gisterochtend naar den Hoek van Holland begaf. Deze medail e, eenige jaren geleden door koningin Emma inge steld, vertoont aan de eene zjjde het borstbeeld der Vorsteljjke Stichtster en op de keerzijde een reddingsboei drijvende op een onstuimige zee, wel. ke symbolieke voorstelling omringd wordt door het opschrift: «Voor heldenmoed en naastenliefde." 1 Reuter seint uit Londen De commissie van Lloyds heeft besloten aan G. Jansen, Jan van Rees, Klaas Ree en M. Sperling de zilveren medaiije der maatschappij toe te kennen als eervolle erkenning van de buitengewone inspan ning. door hen bij het redden van menschenlevens bij gelegenheid van de ramp der «Berlin" getoond. Nederlandsche boter in Engeland. Dank zij de bemoeiingen van den consul-gene raal der Nederlanden te Londen, den heer H. S. J. Maas, is het Nederlandsch rijksbotermerk roet ingang 'van gister in Engeland geregistreerd. Bg voorkomende gevallen zullen derhalve ook aldaar strafrechtelijke vervolgingen kunnen inge steld worden om bet rjjksmerk te beschermen tegen bedriegelijke handelingen of voorstellingen. De tweede Vredesconferentie. Reuter seint uit St. Petersburg: Hei Pet. Tel. Ag. meldt, dat de diplomatieke ver tegenwoordigers van Rusland in het buite'nland de opdracht kregen aan de Mogendheden mede- deeling, te doen van een rondschrijven aangaan de de tweede Vredesconferentie. Dit rondschrijven constateert, dat het program ma door Rusland in 1906 opgemaakt voor de werkzaamheden der conferentie door alle mo gendheden werd aanvaard en geeft verder het voorbehoud aan, door verschillende Mogendheden op dal program gemaakt. Drie Mogendheden: de Vereenigde Staten, Span je en Groot-Brittanje stellen voor het Rus sische program aan te vullen met het vraagstuk van beperking der bewapening, terwijl de regee ring der Vereen. Staten bovendien nog voorstelt de tjuaeslie van de wijze van dekking der s taats- scnulden. Enkele Mogendheden behouden zich het recht voor, aan de Conferentie voorstellen te onderwerpen over vraagstukken, welke verband houden met het Russische program maar niet af zonderlijk daarin zijn vermeld. De regeeringen van Groot-Brittanje en Japah verklaren, dat zij zich de vrijheid voorbehouden, geen deel te nemen aan eehige bespreking, ver band houdende met het Russische program, welke naar haar meening niet zal Kuhheh leiden tot een bevredigend resultaat. Duitschland en Oos ten rijk-Hongarije maken hetzelfde voorbehoud in meer algemeenen vorm, wenschende zich te ont houden van elke bespreking, welke waarschijn lijk ni't zal kunnen leiden tot een practische oplossing. De Russische regeering, voor haar deel een met dit laatste gelijkluidend voorbehoud ma kende, verklaart haar oorspronkelijk program voor de conferentie te handhaven. De Russische zaakgelastigde te Den Haag kreeg de opdjacht, zich tot de Nederlandsche Regeering te wenden met het verzoek de conferentie te willen bijeenroepen op 15 Juni a.s. Prov. Statenverkiezingen. Van vrijzinnige zijde zjjn thans definitief can- didaat gesteld in het district Gorinchem de heeren mr. V. G. A. Boll (aftr.) notaris en voorzitter van de afdeeling Gorinchem van de Holl. Maatschappij van Landbouw, en W. de Vries Robbé, machine fabrikant en voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken beiden te Gorinchem. Handelsreizigers en ziekteverzekering. Maandag jl. kwamen te Utrecht de afgevaardig den der voornaamste Handelsreizigersvereenigingen te zamen, ten einde te besluiten tot het voeren van een gezamenlijke actie tot het verkrijgen van gewenschte verbeteringen in de wet op de ziekte verzekering. De vergadering had het gewenschte resultaat. Congres der S. D. A. P. 'Bij de voortzetting van het congres is eergiste ren met groote meerderheid verworpen het voor ste! om alcohol-advertenties uit „Volk" en „No tenkraker" te weren, na bestrijding door den heer Wibaut namens de commissie van beheer, die betoogde, dat het belang der courant zich tegen het voorstel verzette. Met algemsene stemmen is besloten de voor stellen in zake de dienstweigering vah partijigehoo- ten van de agenda af te voeren. (Nadat. mr. Troelstra er op had gewezen, dat door de loyale houding van de „Nieuwe Tijd"-groep een streep gehaald was door alles wat in het afgeloo- pen jaar een onderwerp van strijd ih de partij heeft uitgemaakt, verklaarde onder daverend ap plaus de heer Van der Goes, dat zijn gereed zijnde brochure, bedoeld als weerlegging van de brochure van mr. Troelstra, inzake de partijlei ding, niet zal verschijnen. Alleen zal hij een der tigtal exemplaren doen toekomen aan het partij bestuur, de Kamerfractie, de redactie van „Het Volk" en van de „Nieuwe Tijd" en een paar öij de quaestie betrokken partij'genooten. Daarna zal het zetsel worden vernietigd en maatregelen worden genomen, dat geen exem plaren in het openbaar komen. Namens het partijbestuur werd aan den heer v. d. Goes dank gebracht voor dit offer aan de partij. •In zake de programherziening wordt door Amsterdam VI voorgesteld, dat het congres een commissie zou benoemen. Het partijbestuur had voorgesteld, dat het congres het reeds geno men besluit van het partijbestuur tot benoe ming eener commissie zou bekrachtigen. Het voorstel van Amsterdam VI werd Verwor pen en dat van het partijbestuur goedgekeurd. Arnhem werd aangewezen als plaats voor 't volgend congres. 'Goedgekeurd werd een voorstel, waarop wordt besloten tot toelating van buitenlandsche afdee lingen, die minstens l'O ledeh (Nederlanders) moe ten leifen. Aan de orde is de Bespreking van de redac tie van het orgaan. Leiden stelt voor een hoofdredactie te benoe men, nestaande uit Van der Goes en mevrouw Roland Holst. Door verschillende afdeelingen worden opmer kingen gemaakt over de redactie. De heer Troelstra zeide een persoonlijk woord. Hij beveelt aan de overweging van de redactie al de opmerkingen, hier gemaakt, ernstig aan, want aan den eisch, van te zijn een anti-kapitalistisch proletarisch strijdorgaan, daaraan heeft de redac tie niet voldaan. Spr. gelooft, echter, dat de nieuwe toestand aan de krant nieuwe, t'rissche agitatorische kracht zal hebben geschonken. De heer Vliegen beantwoordt de gemaakte op merkingen. De voorzitter (Schaper) zegt, dat de rechts positie van de redacteuren zal moeten worden ge regeld, doch het P. B. stei't voor, de bestaande redactie opnieuw te benoemen. De heei Van der Waerden dringt er op aan, dat er met die regeling haast wordt gemaakt. Het voorstel van het P. B. wordt aangenomen, waarna de voorzitter aan de redactie een woord van dank brengt. Met de gewone plichtplegingen werd het con gres ondet liet zingen van het vrijheidslied gesfo- f:en. Oranje-Yereeniging. De Oranje-Vereeniging, sectie wijk III, hield gister-avond de aangekondigde vergadering in de concertzzaal van «Musis Sacrum", die door het belangstellend publiek voor de grootste helft be zet was. De vice voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. van der Hout, de vergadering openend, heette allen welkom, in 't bizonder de enkele aanwezige dames, wjjl de vereeniging ook vooral van de hulp der dames veel verwacht en waardeerde vooral de bereidwilligheid van dr. Vinkesteyn, die met heel veel opoffering zich beschikbaar had gesteld om dezen avond het woord te voeren in deze ver gadering, die niet door het hoofdbestuur, maar door het voorloopig comité in sectie wjjk III was bjjeen geroepen. Nadat dr. Vinkesteyn gespreken had, zou gelegenheid worden gegeven als lid toe te treden, waarbij ieder zijn eigen (jaarljjksche) bjjdrage zou kunnen bepalen daarna zou nog heden-avond een bestuur voor de sectie moeten ge kozen worden. Daarna gat voorz. het'woord aan d r. Vinke steyn, die zijn Rede aanvangend, allereerst gewaagde van de stilte> die er in den avond van 30 Aug. 1906 te Schie dam heerschte, een stilte die zeer afstak bij de opgewekte levendigheid die anders op dien avond pleegt te heerschen. 't Was of met de te grave gedaalde schutterij alle belangstelling in Schiedam in de gebeurtenissen en het wedervaren van ons Vorstenhuis was geweken. Zij die nog uit kracht der gewoonte open om de Markt schaarden, kregen niets te zien en ook het kleine groepje, dat zich den volgenden morgen, der traditie getrouw, om het Raadhuis schaarde, kreeg geen koraalmuziek te hooren, Wel gingen den zelfden dag en den volgenden Zondag velen naar hun bedehuizen om God te danken voor de weldaad hun bereid in het be zit van het doorluchtig Vorstenhuis, maar buiten de kerken geen Wilhelmus, geen vaderlandsche tonen. Terwijl trein en tram honderden voerden naar de naburige gemeenten, om althans daar iets van de feestvreugde te genieten, heerschte hier een doodsch stilzwijgenmaar 't zou zoo niet blijven. Was er ook al geen schutterij, die feest vreugde wekte in de harten der kinderen der kleyne luyden, die zooveel aan het Oranjehuis te danken hebben, het vaderlandsche lied verstomde niet en in de afgelegen buurten klonken feesttonen, die getuigden van liefde voor het Oranjehuis. Schie dam kon en zou niet vergeten, dat Nederland en Oranje sedert eeuwen één waren. Enkele woorden wenschte spr. dan ook te wijden aan de lange breede rij van mannen, die Nederland groot maak ten, om en aldus zjjn hoordereu op te wekken en tot geestdrift te stemmen, opdat de 31ste Augustus niet meer zoo doodsch en stil als nu laatst moge voorbijgaan. Allereerst treedt dan op den voorgrond de groot- sche persoon van den grooten Zwijger. Spr. wil van deze plaats niet wegdoezelen alle verschillen, integendeel eerlijk en rondborstig voor die geschil len uitkomen, opdat des te helderder licht valle op hetgeen ons vereenigt; maar hjj wil toch ge tuigen, dat wij, niet meer staande in den strjjd dier dagen, de historische personen, voorgelicht door een ernstig onderzoek van tal van bekwame mannen, anders beoordeelen dan hun tijdgenooten. De hoogleeraren der Leidsche universiteit, de stich ting van den Zwjjger, hadden een beteren blik op bet leven en strijden dier dagen, dan zij die mid den in dien strjjd stonden. Waar wij nu allengs ook eerbied voor de overtuiging van den tegen stander geleerd hebben, is 't opmerkelijk dat zoo wel in Nederland als daar buiten, de partijen in de beoordeeling van de heldenfiguur van den Zwij ger elkaar meer naderen en erkennen, dat hij de zelfde beginselen, die nu den grondslag der maat schappij vormen, pasklaar en dienstbaar gemaakt heeft voor zjjn tijd, nl. de vrgheid dat ieder zijn godsdienst uitoefene en zijn God eere naar zijne overtuiging. De roemrijke vorst uit het Oranjehuis, die deze beginselen uitwerkte, had spr. zien huldigen te Delft op 40 Juli 18*4, het eeuwgetijde van zijn sterven, ingevolge het eenparig besluit van een gemeenteraad, die toch uit verschillende partijen bestond, maar eenstem mig wilde eeren een man, die de grondlegger van onze onafhankelijkheid en vrijheid was, die zijn eigen bloed en dat zijner broeders offerde voor dat arme volk, dat hij nog op zijn sterfbed her dacht. Eu na zijn dood waren 't zjjne groote zonen Maunts en Fietierik Hendrik, die den roem van dat - volk verbreidden door heel Europa en den strijd voor onze onafhankelijkheid glansrijk teneinde brachten, vooral Fredenk Hendrik ouder wiens bestuur handel en scheepvaart, kunsten en wetenschappen bloeiden. Hij werd opgevolgd door een prins, wien de eer toekomt, dat onder zgn bestuur den vrede van Munster tot stand kwam. Maar weinige jaren daarna trad het eerste stad houderloze tijdperk in en de binnenlandsche twisten namen een aanvang. Toen kwam het ongeluksjaar 1672, het jaar dat wij door mach tige mogendheden overvallen werden, en ons Va derland dankte zjjn redding van den ondergang aan den jongen prins Willem van Oranje, die zich in de laatste jaren zjjns levens de Engelsche ko ningskroon op de slapen drukte en zich op de slag velden met roem overlaadde. Na zijn dood was zeker de achttiende eeuw bij het telkens verdwijnen der Oranje's niet het meest roemvolle tijdperk voor ons Vaderland, tot dat de laatste Oranjevorst Willem V de wijk moest ne men naar het buitenland. Toen kregen we bjj de Fransche overheersching eerst het koninkrijk Holland en ten slotte de inlijving bjj de Fransche republiek, tot dat eindeijjk 30 Nov. 1813 de zoon van den laatsten Oranjevorst weder vasten voet zette op den vaderiandschen bodem en na zgne landing te Scheverungen Nederland weder verbonden werd met het geslacht van Oranje, waarmede 't zoo vele eeuwen vereenigd was geweest. Die laatste telg uit bet roemrijk geslacht werd nu geen stadhouder, maar koning, onze koning Willem I, die onze nationale zelfstandigheid heeft bestendigd en ons een eervolle plaats deed inne men in de rij der vrjje volken. Hij werd opge volgd door koning Willem II, die ons de Grond wet van '48 schonk en volksvrijheden, die nog menig volk een harden strijd kosten. En na zijn verscheiden kwam onre koning WUldm III, die zijne plichten als constitutioneel vorst steeds met ijver heeft vervuld. Den 4n December 1890 daalde de laatste man nelijke teik telg uit het roemrijke Oranjehuis ten grave; maar, Goddank, wij hadden een jeugdige prinsesal de Oranje's hadden ons nog niet ver laten. Wij hebben Haar onder de moederlijke zorgen der Koningin-Regentes zien opgroeien tot jonkvrouw; wij hebben gejubeld bij haar echt verbintenis met prins Hendrik en menigeen heeft in de stilte zijner binnenkamer de bede ge uit, dat 't nog eens moge gebeuren, wjj onze ge liefde Koningin mogen begroeten als de Moeder van een aanstaanden Koning. Die Koningin heeft de harten harer onderdanen veroverd vooral door een daad, die niet alleen de Nederlandsche natie, maar alle volkeren van Eu ropa met geestdrift hebben begroet, toen zij het arme stamverwante volk in Zuid Afrika, dat den zelfden strijd streed voor vrijheid en recht, dien ook wjj eenmaal streden, haar medelijden betoon de en een harer oorlogsschepen beschikbaar stelde, om Paul Kruger uit de handen zjjner vjjanden te bevrjjden en een rustig kalm leven te doen sljjten onder de bescherming harer hooge regeering. Scharen wij ons allen om den troon onzer ge liefde Keningin en bewaken wjj dien in de ure des gevaars met ons goed en bloed, zooals hare voorvaderen alles veil hadden voor de verdediging des LandsVieren wij haar jaarfeest en jubelen wjj, omdat wjj in Haar zien het symbool onzer nationale eenheid en wjj dankbaar zjjn voor de weldaden door haar doorluchtig geslacht, de grootsche Oranje's, hare voorzaten, aan Nederland bewezen I In dien geest haar jaarfeest vierend, zal 'teen feest zjjn van vrede. Strjjd ligt in de natuur der menschenstrjjd is er tusschen menschen en volkeren en 'tis goed dat er strjjd is, want strjjd staalt krachten, terwijl rust roest. Strjjd is er tusschen burgers van het zetde vaderland, die op verschillende punten en onder verschillend opzicht gescheiden zjjn, zoowel in zaken van maatschap pelijk belang als op godsdienstig en politiek gebied. Die beginselstrijd is een heilige strjjd, die met eerbiediging van de beginselen van den tegen stander noodzakelijk moet gestreden worden en mannen van verschillende richting toch allen het heil van het gemeenscbappeljjk vaderland moet doen in 't oog houden. Maar naast de geschil punten die ons scheiden, zjjn er ook zaken die ons vereenigen, die ons doen inzien, dat wjj alle burgers zjjn van het zelfde vaderland, ons voor een oogenblik de geschillen doen verge ten, hand aan hand met elkander een zelfde doel doen bereiken, een zelfde persoon doen vieren, een zelfde geschiedkundige herinnering doen eeren- Ons vereenigingspunt is in den naam van Oranje, die ons de geschilpunten doet vergeten, die Neder land, onafhankelgk en sterk verbonden in dien naam»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2