Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit de arbeidersbeweging. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand Se heep vaart. Handelsberichten. Beurs van New-York. tracht geheel het personeel van de inrichting roede te slepen en gaat naar de groote zaal van de Arbeidsbeurs in de straat Jean Jacques Rous seau. - In de café's de la Paix, Grand café Riehe, café Americain, café du Cardinal, v?r- hVtnn twintig en vijftig gargons tegelijk het werk, wat natuurlijk ook in de andere kwartiers en op hetzelfde uur evenzoo geschiedde en niet weinig verwarring veroorzaakte. Hunne eischen z\jn gezocht en van weinig beteekenis. Onder meer verlangen zij het recht te verkrijgen de snor te mogen dragen. Het schijnt dezen heeren te hinderen met hunne gladgeschoren gezichten te veel op Amerikaansche millionnairs te gelijken. Zjj vergeten, dat zij als revolutionnairs niet meer recht op snor ot baard hebben, daar dezen bjj hun voorvaderen evenmin geduld waren. De minister-president, die aan alles wat geëer biedigd en heilig is, wil raken, had aan het leger, de magistratuur en andere staatsambtenaren ver boden deel aan het jaarljjksch feest te nemen, dat sedert eeuwen den 8sten Mei te Orleans ter eere van Jeanne d'Arc, door Kerk, Leger, Staat en Stad gevierd wordt. Dit verbod wekte zooveel tegenstand en ergernis dat de premier water in zjjn wjjn moest doen en kjj zijn verbod zoo gewij zigd heeft, dat op de meeste punten bij deze feesten de traditie bewaard zal blijven. Dat is het tweede échec in acht dagen, laten wij hopen, 't er niet bij blijven zal. Fidelius. SPANJE. De Engelsche arts en de Engelsche verpleeg ster, die aangenomen waren voor de blijde ver wachting van den Koningin, zijn weer naar Enge land teruggekeerd. Een bekende Spaansche specia liteit zal nu zijn hulp verleenen. De wiev die voor de baby bestemd is, zal dezelfde zijn als destijds voor Alfonso XII is gebruikt. Een gezant van Pius X is te Madrid aange komen en hcs,i als geschenk van den Heiligen ader een prachtige doopjurk voor de kleine mee gebracht ITALIë. De ministerraad heeft besloten tot de benoe ming van Laoava tot minister van Financiën met Marco Pozzo als onder-staatssecretaris. Da verm edelijke daders van den moord op Dr. Mauchamp in Marokko zijn gearresteerd. Lord Cromer's opvolger, sir Eldon Gorst, is, V igens hv/ „Evening News" gister van Londen vertrokken, met bestemming naar Egypte. De Koning van Denemarken, die, zooals men weet onlangs benoemd is tot eere-kolonel van het le bataljon Buffs, zal de volgende maand een bezoek aan Engeland brengen. Gister ziju te Barcelona op het rijtuig, waarin de republikeinsche senatoren Salmeron en Cumbon waren gezeten, revolverschoten ge lost. D .enator Cambon werd gewond. To Edinburgh is gister weer een geheime opslagplaats van munitie ontdekt. De politie vond, naar bericht wordt, bij een hoefsmid 20.000 Mau ser revol vei patronen. Ongeveer 6 weken gele den had de smid ze ontvangen. De „Correspondencia van Madrid houdt, ondanks logenstraffingen uit Italië, vol dat koning Alfonso en koning Victor Emanuel binnenkort te Cartagena zullen samenkomen. Lit Asuncion (Paraguay) wordt geseind dat stakende spooiwegbeambten verscheidene brug gen hebben vernield. De koetsiers en de voer lieden staken mee. Aan de „Neue Freie Presse" wordt uit Londen gemeld, dat koning Eduard plan heeft, den Tsaar een bezoek te brengen, zoodra de onrustig; toestand zooveel verbeterd zal zijn dat do reis naar St. Petersburg niet meer gevaarlijk geacht wordt. -■ De „Verein Intern. Luftschiffer" te Ber lijn is voornemens om op een congres een inter nationale regeling te ontwerpen betreffende de luchtscheepvaart, waarbij een register zal wor den aangelegd, ter inschrijving van de luchtvaart- machines er. oer legitimatie-brieven van de per sonen der verschillende aangesloten staten, aan wie ze tuebehooren. tr wordt, getracht tot een vredesverdrag tusschen Nicaragua en San Salvador te gera ken. Overeenkomstig uit. Washington ontvangen raadgevingen, zijn er bevelen uitgevaardigd om atte Nicaraguaansche troepen uit Honduras t.erug te trekken. Afsluiting van de Waterleiding. Wij vestigen er de aandacht op, dat, volgens een in ons blad van beden voorkomende officieele kennisgeving, de drinkwaterleiding in de stad Maandagavond zal zijn afgesloten van 7 uur tot vermoedelijk uur. Vrouwenkiesrecht. Vanwege de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht weid gister-avond a (hier in de concertzaal van „Musis" eene vergadering gehouden, waarin mevr. Itallie—van Embden, uit Utrecht, als spreekster optrad. De zaal was bezet door een 25-tal dames van uiteenloopenden leeftijd en een viertal heeren, de dienaren van de Koningin der aarde medegere- kend. De presidente, mej. Baelder, heette alle heeren en dames hartelijk welkom en gaf daarna het woord aan de spreekster van den avond, die bereid- zou zijn na hare rede vragen om inlich tingen te beantwoorden. Mevr. Itallie van Embden, daarna hare lezing aanvangend, getuigde hoe de emancipatie der vrouw in het 12i/2-jarig bestaan der vereeniging in wasdom is toegenomen, zoödat het ondepaard- sche werken heeft opgehouden en zij, vaststaande in veler hoofd en hart, naar buiten is getreden. Daarbij herdacht zij het werken der denkers als Nifc. Beets, Sam. van Houten, Multatuli, enz., die als steentjes hadden geworpen in het diepe water, waardoor 't was gaan borrelen en de be weging naar de oppervlakte was gerezen. Een „vogelreisje" makend door de verschillende landen van Europa, herdacht zij den triomf van het vrouwenkiesrecht in Finland, de aanvanke lijke overwinning in Italië door de instelling van eene commissie van onderzoek behaald, en de beweging voor het vrouwenkiesrecht in Engeland laatst zich openbarend in de veroordeeling der betoogende kiesrechtvrouwen. Na gewraakt te heb ben, dat in 1903 onder het ministerieKuyper door inlassching van het woord, „mannelijk" in de betrokken Rijkswetten den weg voor vrouwen om burgemeester, ontvanger enz., te worden, ge heel was afgesneden, en de Prov. Staten van Zuid-Holland in 1906 niet wilden toestaan dat de vrouwen, die het kiesrecht voor de polder besturen bezitten, ook in die besturen zitting namen, getuigde spr. hoe in onderscheidene lan den en werelddeelenFrankrijk, Amerika, Austra lië, Turkije, Japan, China en Denemarken de vrou wenbeweging veld had gewonnen en de openbare meening, aanvankelijk tegen haar gekeerd, zich vóór haar verklaard had. Ook in ons land heeft 't der vrouwen-kiesrecht beweging in den loop van. haar 12i/2-jarig be staan niet aan spot ontbroken; maar zij heeft zich ondanks alles weten te handhaven en de Vereeniging is van een dertigtal leden tot een kleine 3000 aangegroeid. Vraagt men, waar zit de tegenpartij van het vrouwenkiesrecht,- dan moet spreekster getuigen: bij geen enkele partij. Al heeft de katholieke partij zich nog niet uitgespro ken, zij heeft zich toch geen tegenstandster ver klaard. De katholieke Kamerclub vroeg argumen ten voor het vrouwenkiesrecht en in de Sociale Week is dat recht besproken. Bij de audiëntie die de Hongaarsche kiesrechtvrouwen te Rome hadden, heeft, ook volgens de conclusie van de „Heraut", de Paus zich niet tegen hun streven verzet. Jhr. de Savornin Lobman verklaarde zich voor het vrouwenkiesrecht en de „Standaard" is er niet tegen, in zoover zij het kiesrecht, wil geven aan alle hoofden van gezinnen 'tzij man of vrouw. Zoowel onder vrijzinnig- als sociaal democraten, unie- en vrije liberalen vindt het vrouwenkiesrecht warme aanhangers. In de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is dan ook plaats voor alle richtingen en partijen. In het Unie-rapport to dezer zake uitgebracht, wordt betoogd uit de betrokken grondwetsartikelen het woord mannelijk te lichten en te vervangen door een blanco in dien zin: „De wet bepaalt welke mannen en vrouwen kiesgerechtigd en kiesbevoegd zullen zijn. In het „Weekblad voor het Recht" werd een warm pleidooi voor het medèzeggen- schap der vrouw in openbare zaken gehouden. Het rapport der Staatscommissie voor Grondwets herziening is mede het vrouwenkiesrecht niet vij andig zes van de zeven leden verklaarden er zich voorstanders vooralleen jhr. Ruysch de Bee- renbrouck wilde der vrouw geen medezeggenschap geven in den Staat, omdat zij behoort aan den huiselijken haard. Maar wij, zegt spreekster verder, willen aan den huiselijken haard niet alleen de vrouw, maar ook den man, maar wij strekken dien huiselijken haard wat verder uit dan het hoekje bij de kacheltot de kamer, het portaal, het huis, straat en stad. Opdat onze zonen en dochters goede men- schen zijn, dat verdwijnen het drankmisbruik en de prostitutie willen wij dien haard uitbreiden over heel het land. Betoogend dat vele onge huwde vrouwen den huiselijken haard waar naar men haar verwijst, zelfs niet meer bezitten, wek te spr. haar gehoor op, ook hier het ideaal van het vrouwenkiesrecht hoog te houden en in daden om te zetten. De vraag besprekend of vrouwenkiesrecht be doelt algemeen of beperkt kiesrecht verklaarde spr., dat die hare beantwoording zal vinden, als vrouwenkiesrecht verkregen is; als de 3000 tot 30.000 aangegroeid dat recht zullen hebben af gedwongen; dan zullen de vrouwen die voor alge meen kiesrecht zijn, zich wellicht in een link- sche groep, zij die voor beperkt kiesrecht zijn, zich in eene rechtsche fractie vereenigen. Verder de argumenten tegen vrouwenkiesrecht nagaand, bestrijdt spr. dat vrouwenkiesrecht over- heersching van eene politieke partij zou bren gen. Naar veler meening in binnen- en buiten land zullen bij invoering van dat recht na ver dubbeling der politieke partijen de meeningen on geveer gelijk blijven. Waar verschillende partij hoofden dat recht niet vreezen, meent spr. dat ook de vrouwestem moet gehoord worden, alle schakecringen der menschelijke stemvan de diep ste has tot de hoogste sopraan moeten daar ge hoord worden. Waar de natuur zelf de vrouw niet minder waardig .acht, op haar den grootsten last voor het voortbestaan legt, komen de bruiden in het politiek huwelijk niet met ledige handen, maar met die speciaal vrouwelijke eigenschap pen, die het nieuwe, volle en rijke leven zullen geven. Terecht is toch gezegd, dat de Staat zoowel moeders als vaders noodig heeft en be toogd geeft aan de vrouw het medezeggenschap in den Staat, want wij kunnen hare hulp niet meer ontbaren. Nadat gebleken was, dat niemand van de ge legenheid tot debat gebruik wilde maken, sloot presidente Baelder met een dankwoord aan de verdedigster der vrouwelijke rechten, hopend men hare mededeelingen zou overwogen en zij later vracht zouden dragen. Concert, In de S.O.V. wordt morgen (Zondag-avond) om 8 uur een concert gegeven, waarop zich zullen doen hooren Spoel's ensemble uit den Haag, A. B. H. Verhey, pianist te Rotterdam, en L. Wolff, violist te Rotterdam. Dit concert is het eerste, dat door de hier ter stede onlangs opgerichte vereeniging «Kunst aan het Volk" wordt gegeven. Collecte. A Dinsdag zal hier ter stede eene collecte langs de huizen gehouden worden voor de sla kende Jute-wevers te Rijssen. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: Sleutels, zijden das en R. K. gebedenboekje. Te bevragen aan de volgende adressen: Gouden ueerenring A. Mookhoek, Gruttersstoeg 7; beerenpara.pluie Feelders Verbrande Erven 18; ChroomSeloren bottine J. v. d. Bil, Ouden Kerk hof 1' t.amesparapluie en wandelstok, A, de Heer Dam 16; gouden manchetknoop A. Schat, Lange Singelstraat 45; reeschaaf M. de Groot, Broersveld 101 zwarte wollendoek D. de Ronde, Broersvest 169; zilverdames remontoir horloge, J. J de Rutiet, Groenelaan 23; wit bruine eend J. Poolman, Rott. dijk 114; portemonnaie met geld, J. van Gerven, Lange Nieuwstraat 892; bont vrouwen schort J van Kampen, Villastraat 84; portefeuille met portretten enz. J. den Hartog, Marias fraai 51; schop Tuijl, 1ste Tuinsingel 11. In den afgeloepen nacht is ten ver zoeke van een bewoonster der Nieuwe Haven door de politie de hulp van een geneesheer inge roepen bij baar man, die, niet wel bij: het hoofd zijnde, zich ernstige verwondingen aan den lin kervoet had toegebracht Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend van tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Draaier (halfwas.) Ververs. Verversjongen. Barbiersbediende. Behanger. Behangers (half was).Plaatwerker (halfwas.) Kuiper. Wa genmaker. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Pakhuisknecht. Molenaar. Bakker. Boekbinder Zakkenmaker. Schaver-boorder- Timmerman Koperslager. Jongen voor kan. toor.Timmermansleerling Slagersjongen.Perso nen voor lichte werkzaamheden. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmei-je. Verstelnaaister aan huis gevraagd. Gister-avond laat is de 48 j a r i g e A. van der Schaik, los werkman, werkzaam op een in de haven liggende kolenboot, door uitglijden van den stormladder gevallen en terecht gekomen op een naa«t de boot liggende lichter. Daar de man over pijn klaagde en verklaarde met te kunnen loopen, werd h(j per roeiboot naar de politiewacht, aan de Hoofdstraat gebracht, waar een onmiddellijk ontboden geneesheer een onder zoek instelde, doch geen verwonding kon consta- teeren en slechts rust voorschreef. Na een paar uren aan de wacht doorgebracht te hebben, kon de man zijns weegs gaan. Gist©r-middag is aangifte gedaan door een bewoner van de Tuinlaan, dat zijn rij wiel dat hij een oogenblik onbeheerd had laten staan, ontvreemd was. De politie stelt een onderzoek in. Gister-nacht is op den Binnenweg te Rotterdam van den wagen van den gisthandelaar P. V. uit Schiedam een mand met honderd schel letjes gestolen UIT ROTTERDAM. Gisteravond werd te Rotterdam tweemaal de brandweer gealarmeerd. Om half acht voor een brand in het manufacturen- en tapijtmagazijn van den heer I. Benjamins, Goudschewagenstraat 56, die .ontstaan was bij het aansteken van het gas licht, waardoor de gordijnen vlam vatten. Het magazijn is gedeeltelijk uitgebrand. Om 9 uur ont stond er een gasontploffing in het onbewoonde benedenhuis No. 37 in de Benthemstraat. Nadat deze brand gebluscht was, bleek het aan de brandweer, dat inbrekers den muntgasmeter had den opengebroken en looden pijpen afgerukt. De dieven zijn vermoedelijk onvoorzichtig geweest met brandende lucifers, waardoor de ontploffing ontstond. De bewoners waren gisteren verhuisd en de muntmeter was nog gevuld achtergelaten. Van de daders was geen spoor te ontdekken. Dood gebleven in het bad. Ui- Rotterdam meldt men ons: Een heer, die heden-morgen te 10 uur in de badinrichting bij de Passage een regenbad nam, bleef plotseling dood. Een ter hulp geroepen ge neesheer constateerde hartverlamming. Het lijk is per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Stakingen te Gouda In de sigarenmakersstaking en uitsluiting te Gouda is nog geheel geen wijziging gekomen. Er wordt nog steeds voor de fabrieken gepost. In hunne vergadering van Donderdagavond hebben de fabrikanten een motie aangenomen, waarbij wordt gehandhaafd hun besluit, om voorloopig geen onderhandelingen met de bij de staking be trokken bonden aan te knoopen, en zulks naar aanleiding van klachten, die waren ingekomen over verschillende toestanden op de fabriek des heeren Van der Post, en die na onderzoek onge grond zjjn gebleken. Wegens gebrek aan enkele merken, hielpen enkele fabrikanten elkaar. Dit zal, volgens besluit der vergadering, gedurende de staking worden nage laten. Een torpedo-jager gezonken. MALTA, 20 April Bij de vlootoefening in een nacmaanva: is gisteravond buiten de groote ha ven de lorpedobootjager „Ariel" op den golfbre- kenden dim gestooten en gezonken Een der op varenden is verdronken Schiedam. Geboren: 20 April. Cornells, zoon van J. Kers en G. van Vlissingen, Buitenhavenweg. Schiedam, 20 April. Vertrokken ss. «Constan ce Catharina", kapitein IJ. de Boer, naar New castle. RIJNHOOGTE. Caub 20 April 2 62 M 0.09 M was* Huningen. 20 April: 2.40 M; 0.05 M val Kehl 20 April2 98 M 0.04 M Keulen 20 April: 2.84 M; 0.44 M was Mannheim 20 April4.15 M 0.10 M Ruhrort 20 April2.11 M0.13 M Sinds 24 uur gevallen of gewassen Wisselkoersen te Rotterdam. 20 April. Per Telegraaf. Disc. 3 m. Kort. Londen4£ pCt. ƒ11.96 ƒ12 07 Parijs3£ 47.45 47.87 i Antwerpen en Brussel 5 »47.17£ s 47.82£ Duitsche Rijksbankpl. 6 »58.12£ 58.90 BEURS VAN SCHIEDAM, 20 April 1907 Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: 93/4per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. Wi. PRINS. Stemming: willig. Bond van Distillateurs: Mout wij n: f 10 Jenever: f 14. Amst. proef f 15%. Prima Graanspiritus f 16% a 17. Spoeling: 1.70. ANTWERPEN, 19 April. Petroleum. Amerik. vastin loco fr. 21 loop. md. fr. 2P/4 per Mei fr. 21'/., per Juni/ Juli fr.21 HAMBURG, 19 April. Spiritus in loco vast per Mei mk. 19 Juni/Juli 19iz t.) NEW-YORK, Mais. Western in loco 19 April 54i/2 18 April 54%. CHICAGO. Mais: Mei Juli Sept. Dec. 19 April 47i/s 477/a 481/0 47% 18 d 47 47% 48 47 Rogge: prjj-h. Mei Juli 19 April 68i/a 18 67 PARIJS, 19 April. Spiritus (slotkoers) kalm; per hectoliter per April fr. 39 a per Mei fr. 39.25 beide betaald, per 4 md. van Mei fr. 39.25 a 39.50, per 4 laatste md. fr. 36.25 betaald per 3 md. van Oct. fr. 35.75 k 35.75. Openingskoers van heden. (Medegedeeld door de firma Wed. D. C. Kok.) Openingsk. Siotk. Openingsk. Slotk. 20 Apr. 19 Apr. 20 Apr. 49 Apr. Atchison. 94 94 South Pac. 82% 82% Rock Isl. 22% 21 South Rail 21 Erie 23% 23% Union Pc. 136% 136% Mis. K - 36 Steel. 37 37% Ontario 38% KC Sout.g. 24 Norfolk - 74% dito pr. 60% Stemming: traag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2