Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Zaterdag 20 April 1907 No. 8788. TWEEDE BLAD. Een gewichtig belang. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. ®en belangrijke zaak is door het Gemeentebe stuur van Rotterdam ter hand genomen, nl. de Wegruiming, de vernietiging van het stadsvuil. Waar de massa van dat vuil steeds aangroeit, en d-è afvoer steeds langzamer gaat, zoodat eene °nrustbarende opeenhooping volgt, wil men een ander een moer afdoend middel toepassen om Zl(di daarvan te ontdoen. In de beschouwingen ^'olke aan het euvel der aangroeiïng van de mas- sa vuil, alsmede aan het middel dat thans wordt voorgesteld tot wegneming van dat ongerief wor t-en gewijd, wijst men er op, hoe gevaarlijk de 0Peeahorping van zoovele voor de gezondheid vaak schadelijke stoffen is. Herinnerd wordt aan de chol era-epidemie welke in 1892 de stad Ham burg teisterde, en hoe men daar toen er toe over is gegaan, een krachtiger middel toe te passen om het overvloedige stadsvuit op Ie ruimen, wa,arin zich zoo gemakkelijk de ziek tekiemen verzamelen. Aan al de wijzen van op- riuming, hetzij men het vuil gebruikte als mest stof, het aanwendde voor het dempen van plas sen, r.f het toepaste voor het aanvullen of op- hoogen van gronden, kleefde echter het bezwaar, dat de kwade, stoffen steeds meer werden ver breid. Dcor dit bezwaar wellicht ook, en zeker ook wel doordat de aangevoerde of verzamel de hoeveelheid grooter werd dan de voor be mesting enz. bestaande behoefte, bleef de afzet te gering, en voelde men steeds meer de nood zakelijkheid rot toepassing van een meer afdoend en tevens heter middel tot wegruiming van het vuil. Dat miudel nu bestaat in verbranding. Bij de toepassing daarvan heeft men het vooreerst en vooral in zijne macht, het vuil spoedig te ver wijderen. Groote opeenhooping, verrotting enz., werden daardoor al dadelijk voorkomen, een voor deel dal zeker zeer belangrijk geacht mag wor den Verder is het product der verbranding, be halve geheel onschadelijk, tevens ook zeer bruik baar. Doch in elk geval is men onafhankelijk Van ds afnemers uit Oost en West, die zich dikwijls al te lang laten wachten en maar schraal betalen. Ais wij nu? mot het oog op het boven aange pakte, een blik slaan op den gang van zaken V onze eigen gemeentereiniging, meer bepaald aan de vuilnisbelt, dan bemerken we al spoedig, ut ook hier een andere wijze van opruiming zeer gewenscht is. Men ziet den kolossalen hoop Wel aangroeien, maar verminderen niet; want Wat er afgaat staat niet in verhouding tot wat bij komt. Er is dus een voortdurende opeen- oopingen men behoeft maar even langs de uschstaal te komen als daar eens een schip wordt v nlgeladen, om zich onmiddellijk te overtuigen van al het onhebbelijke en onsmakelijke dat deze vuilnishoop oplevert, en van het gevaarlijke en onaangename dat er gelegen is in zulk eene wijze Van vervoer, zoo losweg over de straat. Men spreekt nu wel van het aanrichten van een nieu we opslagplaats voor het vuil en de koolascb, maar is het niet onbegrijpelijk, dat zulk een 'me stand al zoo lang heeft bestaan en maar blijft bestaan? Zou onze gezondheidscommissie daar geen oog voor hebben, als de andere „autori teiten" het niet zien? Hoe dit zij, ten zeerste gewenscht is het, dat uer eens verandering en dus verbetering wordt aangebracht, al ware het maar dadelijk in de onhoudbare manier waarop nu het beladen der schepen geschiedt. Het is ergerlijk, dat zooveel Vuil, na maandenlange rotting uit elkaar gehaald, poo maar open en bloot over de straat wordt vervoerd, waar het gedeeltelijk nog neervalt, zoo- c 0e,dle gezichts- en reukorgaan op do onaange naamste wijze aandoend. -Voor den wethouder, die nu met het beheer tun de aschtaal is belast, z\jn hier lauweren ti- behalen. Moge hjj al zijne aandacht eens hier- uan wijaon, en ons althans van het laatstge noemds ongerief spoedig verlossenI TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 10 April. Crisis-debat. De heer Heemskerk betoogt dat het Kabinet, door het overdreven mengen van de politiek in een niet-politieke kwestie, het land op z i. onverant woordelijke wijze in beroering heeft gebracht. Bij klaagt over weinig waardeering voor den tegen stander, zoowel bij het Kabinet als bjj de linker zijde. Ware er niet zooveel stof opgejaagd en reclame gemaakt voor de verkiezingen, dan zouden de debatten hartverheffender kunnen geweest zijn. En hg verwijt voorts het Kabinet, dat het geen licht heeft laten vallen op de eigenlijke kwestie waar 't hier om ging, nl. waarom het collectief ontslag vroeg. De nieuw opgetreden minister van Oorlog geeft spr. den raad, door een kalm en bezadigd optreden, en door de gelegenheid te geven tot een rustige behandeling van de zaak, het door den vorigen minister gestchte kwaad te kenteren. Tegen de rechterzijde wordt, naar spr.'s meening, opgetreden met allerlei verkiezings reclamemidde len. Het landsbelang zou echter meer gebaat zijn, wanneer men trachtte met elkaar tot overeenstem ming te geraken. Voor een eerlijk compromis is spr. te vinden, en het denkbeeld van een gemengd Kabinet in de toekomst verwerpt hij niet. Waar blijven overigens dewerkelijke leger- hervormingen vraagt spr. Indien de nieuwe minister van Oorlog gemeen overleg pleegt, een duidelijk inzicht in zijn hervormingsplannen geeft, en vooral ook aanwijst waar de geldmiddelen ge vonden zullen worden om de hervormingen moge lijk te maken, dan zal de minister van spr. en diens politieke 'vrienden op een welwillende beje gening, en zoo 't eenigszins mogelijk is, op mede werking kunnen rekenen. De heer L o h m a n betoogt dat de medeeling van de gronden van het advies van den heer Schimrnelpenninck geheel onnoodig was. Met groote verwondering heeft spr. trouwens van den minister vernomen dat de meedeeling van het schrijven geschiedde met toestemming van den heer Schim rnelpenninck. Deze toch heeft aan spr. op een desbetreffende vraag schriftelijk geantwoord dat bedoelde brief beschouwd moest worden als een particulier schrjjven. De heer S. voegde daaraan toe, dat hij zich niet kon herinneren ooit aan iemand toestemming tot openbaarmaking te hebben gegeven. De minister vergist zich, wanneer bij meent dat spr. hem gister vergeleek bij een ministerie bode. Bij aandachtige nalezing van spr.'s rede zal liet den minister duidelijk worden, dat. hjj volstrekt niet een bode de rol van een minister liet ver vullen. Spr. verweet den minister niet, zich een brief te hebben toegeëigend, maar dat hij gebruik maakte van iets dat niet voor publicatie bestemd was. (De heer Borgesius interrumpeert«Ge kunt uw vergelijking toch niet goed praten, trek haar liever in, dat is royaler".) De minister, over deze kwestie sprekende, zegt dat hij zelf niet persoonlijk den heer Schim rnelpenninck had gesproken, en ook niet met deze had gecorrespondeerd over al dan niet mededeeling van het bewuste schrijven. Zjjn rapport aan de Koningin was den minister ter hand gesteld met de bevoegdheid, daa van eventueel, indien hem dit gewenscht voorkwam, gebruik te maken bij de discussie in de Kamer, mits de heer Schim rnelpenninck daartoe toestemming verleende. Daar op heeft «men" en wie hiermee bedoeld wordt behoefde de minister hier niet te zeggen zich verzekerd van de toestemming van den heer Schimrnelpenninck. De heer Kolkman betreurt, dat de kwalifi catie van «geconcerteerde actie" niet door den minister is teruggenomen na de rede van den heer Heemskerk. Na repliek van den heer van Karnebeek voert nog de minister het woord, waarbij hij o.a. volhoudt dat de rechterzijde het eerst het Kabinet een klap heeft toegebracht, en de schuld dus heeft van de crisis. De rechterzijde was wel degelijk tweemaal in de gelegenheid de Regee- ringstaak over te nemen. Met de gewraakte kwa lificatie van «geconcerteerde actie" bedoelde hij niets beleedigends, doch dacht toen alleen aan een van zelf sprekend overleg tusschen de recht- sche leden der Eerste en Tweede Kamer. Ten slotte zegt de minister, dat de geheele loop van de crisis z. i. bewezen beeft, de juistheid van de verklaring, neergelegd in de Memorie van Antwoord op de Algemeene Beschouwingen ten vorigen j iredat bij de samenstelling van een Tweede Kamer als de huidige geen ander Kabinet dan het tegenwoordige zóóveel kans heeft voor zjjn voorstellen. Hierna wordt het crisis debat gesloten. De voorzitter dankt de Regeering voor de ver strekte inlichtingen. Hierna komt aan de orde een voorstel van den voorzitter tot benoeming van een commissie van voorbereiding vau 12 leden voor het onderzoek van de ontwerpen betreffende landbouw- en ziekte verzekering en wijziging van de Ongevallenwet. Bij het debat hierover wordt de wenschelijkheid betoogd om deze commissie slechts uit 7 leden te doen bestaan, ook ter bevordering van spoed, waartoe een amendement op voorstel des voorzit ters wordt ingediend door de heeren van Karne beek, Schaper, Ketelaar, Roodhuizen, Plate en Bos. Nadat de heer L o e f f gepleit heeft voor een commissie van 42, wordt het amendement ver worpen met 35 tegen 24 stemmen, waarna het voorstel des voorzitters wordt aangenomen met 47 tegen 40 stemmen. De voorzitter zal zich onverwijld met de keuze der leden de commissie bezig houden. Dinsdag afdeelingsonderzoek. Ongelukken. Men meldt uit Amsterdam In de automobielfabriek der firma Spijker aan den Amsteldjjk is gister een 49 jarig jongman bij den arm door een machine gegrepen. Zwaar gewond is hjj per automobiel naar 't gasthuis vervoerd. Te Schaesberg (Lis eergisteren in de mjjn «Carl" de steenhouwer Smeets onder afvallende steenen bedolven en gedood. Ook de mijnwetker Mulders werd ernstig aan het hoofd gewond zoo dat zjjn toestand zorgwekkend is. Hjj werd naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Smeets was vader van zes jeugdige kinderen en een ijverig braaf werkman. Delicatessen. De correspondent te Water graafsmeer van de „Tel." schrijft: Gedurende het laatste half jaar staan in onze gemeente do biefstukjes, karbonades en cotelct- jes niet meer in een 'kwaden reuk. Anders is het gesteld met Diemen. Daar is na zijn dood geen enkele viervoeter veilig voor de toewijding der fabrikanten van fijne(l) vleesch- waren. Daar is de plaats waar alle cadavers uit Breukelen, Zeist, Driebergen, Utrecht, de geheele Vechtstreek, tot diep uit het Gooi en den Haar lemmermeer, samenkomen om afgehakt, in vie- rendeelen, verder geëxpedieerd te worden. Op welke wijze dit geschiedt? Iemand, die goed van het bedrijf op de hoogte is, verzekerde mij, dat men geen middel, hoe gek ook, kan bedenken, of het is reeds toegepast. Heel gewoon is, dat men een vijftig kilo onder zijn kleeren bij zich draagt, en op die wijze Am sterdam binnensmokkelt. Maar met groote par tijen 'zal dit te bezwaarlijk gaan en gebruikt men andere middelen van vervoer. Veel Diemensche delicatessen gaan bv. over water, jn schuiten, welke geladen zijn met zand, niet steenen, met drogen mest of andere passende handelswaren. Ook is het wel gebeurd, dat een plei zier jacht de contrabande aan boord had en zoo op onverdachte wijze Amsterdam binnenvoer de. Een andermaal hingen de vierendeelen onder aan de schuit; ze werden op die wijze wel w.at nat, doch dat droogde wel en het smaakte er niet slechter om. Veel gaat ook over land in karren en rijtuigen den Middenweg af, of achterom langs den Zee- burgerdijk ,en het abattoir. Zelfs werd ons van volkomen betrouwbare zijde verzekerd, dat een maal een partij vleesch was binnengesmokkeld in een bedrieglijk nagebootste equipage, d. w. z. in een rijtuig met een koetsier in livrei op den bok en een bediende in livrei achterop. Gemiddeld worden 6000 a 7000 kilogram vleesch, dus 10 a 12 koeien, per week, op die wijze de hoofdstad binnengesmokkeld. D. w. z. van vleesch en koeien kan eigenlijk alleen bij analogie gesproken worden. Van drie wezens, die men jn hun goede dagen koeien noemde, werd bv. verleden week het stoffelijk overschot in zulk een etherischen toestand te Amsterdam binnen gevoerd, dat men het zonder eenige moeite tus schen duim en vinger kon fijn wrijven. Deze sub stantie is te Amsterdam verkocht en geconsu meerd. Ho© speelt men het nu klaar, om zulke waar van de hand te zetten, zonder vrees voor de Argusblikken der Amsterdamsche keurmeesters? De delicatessen-handelaars in de hoofdstad heb ben cle nood maakt listig voor dit probleem een even eenvoudige als vernuftige oplossing ge vonden zij koken het zg. vleesch en verkoopeu het dan, als ware het op het abattoir afgekeurd en gekookt vleesch. Geen enkele keurmeester, al is hij nog zoo slim, die daar niet in loopt. Toch is er vleesch, dat zelfs de adellijk is voor de Amsterdamsche delicatessen-handelaars, dat zelfs niet gekookt kan worden. Deze materie gaat gewoonlijk naar de worstfabrieken. De directeur van het Amsterdamsche abattoir kent zeer goed de herkomst der fijne vleesch- waren en heeft dan ook reeds persoonlijk een onderhoud gehad met den burgemeester van Die- men. Maar veel resultaat hebben deze bespre kingen niet gehad. De kwestie is eenvoudig, dat de gemeente Diemen niet over de hulpmiddelen beschikt en geen geld genoeg heeft, om zich de hulpmiddelen te verschaffen, noodig voor een krachtig optreden tegen de ongerechtigheden, welke binnen haar grenzen geschieden. Een keur meester aanstellen is te duur en de veldwachter mist de ontwikkeling, welke geeischt wordt om tot de studie voor Rijkskeurmeester te worden toegelaten. De eenige oplossing zou misschien zijn, dat men den veldwachter in staat stelde, zich zooveel kennis omtrent de zaak eigen te maken dat hij zoo al niet zelfstandig, dan toch als helper voor de Amsterdamsche keurmeesters kan optreden. Dat zou de gemeente Diemen niet veel behoqven te kosten en Amsterdam zou ge waarschuwd worden tegen verdachte zendingen uit Diemen. Zoolang de Rijkskeuring er nog niet is, moet men in vredesnaam maar roeien met de riemen die men heeft. Brutale bedreiging. Een onzer verslag gevers, schrijft de „Tel.", die gewoonlijk de te rechtzitting bijwoont, werd gistermiddag op het Oude. Kerkplein lastig gevallen door een paar onzer kwartjesvinders die hem, gemoedelijk tus schen zich in-nemend, zich weinig gesticht toon den over zijn arbeid, .en niet onduidelijk te ken nen gaven, dat zij zich in hun eer en goeden naam voelden aangetast. De verslaggever werd in de allereerste plaats uiigenoodigd zijn werkwijze te veranderen, en nooit of te nimmer de kwartjesvinders meer te benadeclen in hun anders zoo winstgevende pro fessie. Zo i bij aait deze uitnoodiging niet vol deed, zou hij een goeden nacht d. w. z. een donkeren nacht een mes tusschen zijn ribben gestoken zien. dat hij er niet meer van zou na vertellen. De heeren zorgden er voorzichtig voor het ge luid hunner stemmen zooveel mogelijk te dempen. Ja, ja, er zijn veel doornen op het journalistieke pad. Doch, dat er nu nog messen bij komen, is weinig bemoedigend. Wat niet belet, dat wij de heeren kwartjes vinders in géénen deele zullen steunen in hun geid-aigetroggel van buitenlui Huisv 1 ijt te Baarn. In tegenwoordigheid van het dagelij'ksch bestuur der gemeente, de besturen van de verschillende plaatselijke drank- bestiijdersvereenigingen, de besturen van het Nuts- departement en van Vreemdelingenverkeer, zoo mede vele genoodigden en hun dames, werd gis teren de tentoonstelling geopend. De eerevoor zitter, de heer F. F. baron d'Aulnis de Bourouill, burgemeester van Baarn, hield een korte toe spraak, nadat een inleidend woord van den voor zitter der af deeling van den Volksbond, den heer J. D. F. Van der Veen, was voorafgegaan. Het aantal inzenders bedraagt 250, terwijl ruim 600 voorwerpen zijn ingezonden. Het tentoongestelde is in 6 afdeelingen verdeeld, nl. handwerken, toe ken- en schilderwerk, bouwkundig teekenen, hout bewerking, schrijnwerk en knutselwerk. De hout snijkunst en fraaie handwerken zijn goed ver tegenwoordigd. Een aantal fraaie voorwerpen zijn ter opluistering ingezonden. Behalve kunstvoor- werpen en spaarbankboekjes zijn een dertigtal medailles als prijzen toegekend. Aan de tentoon stelling wordt een verloting verbonden. De Cloeseen Wildenborch, Men schrijft uit locliem aan de „N. C."; Twee dei mooiste landgoederen in den omtrek onzer plaats, waaraan wij voor een groot deel de bekendheid dezer streek door 't geheele land te danken hebben, zijn ontegenzegelijk de Cloese en de Wiidenborcb„ j j^j j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5