Binnenland. Stads- on Gewestelijk Nieuws. Koning Alfonsj van Spanje heeft aan Z. E. den kardinaal-staatssecretaris Mgr. Merry del Val het grootkruis verleend der Orde van Karei Hl. Het Engelsche koninklijke jacht „Victoria and Albert" is, gister met koningin Alexandra aan boord, van Napels naar Palermo' gestoomd. In een bijeenkomst van de Kamers van koop handel van Zuid-Afrika, gisteren te Pretoria gehouden, heeft de voorzitter gezegd, dat hoewel het jaar 1906 zeer voldoende is geweest voor de landbouw en de mijnen, de crisis voortduurt. Het „modus vivendi" met Portugal in zake de douane rechten moet voortduren en de Zuid-Afri- kaanscbe douane-conferentie zal omstreeks het midden van 1908 worden gehouden, om de ta rieven te herzien. f In een telegram uit Berlijn gericht aan de „Köln. Zeit." wordt voldoening uitgedrukt over do verklaringen van den heer Pichon, betreffende de kanalisatie-werken in Tanker. Het koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Amsterdam, 24 April. De burgemeester der hoofdstad, mr. ,W. F. van Leeuwen, sprak in de gistermiddag ten Paleize genoudeu audiëntie van civiele autoriteiten de Koningin ongeveer als volgt toe: Mevrouw Het gemeentebestuur en de burgerij van Am sterdam verheugen zich er in Uwe Majesteit en Z. K. Hoogheid (jen Prins der Nederlanden we derom in do hoofdstad te mogen begroeten en oprechte en eerbiedige hulde te brengen. Amster dam waardeert het voorrecht, dat het de gele genheid geboden wordt blijken te geven van zijne verknochiheid aan Uwe Majesteit en Haar Door luchtig Huis en het bewijs te leveren, dat Zijne Koninklijke Hoogheid voor goed een plaats ver overd heeft in de harten der burgerij. liet zal Uwe Majesteit zeker aangenaam zijn te hooien bevestigen, dat, al is er veel wat wij gaarne anders zouden wenschen, Amsterdam ook reden heeft tot tevredenheid. dn vele takken van handel en industrie is de toestand bevredigend, f De scheepvaart blijft toenemen. Was de ver meerdering in de laatste drie jaar te zamen ruim 18 pet., ook in dit jaar is het aantal en de tonnen inhoud der schepen die van de Amsterdamsche haven hebben gebruik gemaakt, weer grooter dan in net overeenkomstige tijdperk van het vorige jaar 'en in verband met de naderende voltooiing der werken tot verbetering van het Noordzee kanaal zijn de vooruitzichten hoopvol. Moch. ik het vorige jaar de verwachting uit spreken, dat er overeenstemming verkregen zou worden Uu-schen Uwer Majesteits regeering en het bestuur dezer gemeente om de hinderpalen uit den weg te mimen, die sommige bedrijven belem meren in hun natuurlijken groei, thans kan ik ver klaren, dat Amsterdam gereed staat de daarvoor noodige werken aan te vangen, zoodra het ontwerp van wet betreffende verwijding der Oosterdok- pluizen het Staatsblad zal hebben bereikt. Verhelen mag ik niet, dat de toestand van de geldmarkt ezorgdheid wekt, omdat de gevolgen daarvan zich in ruimen kring kunnen doen ge voelen en zich zullen afspiegelen in den toestand der gemeente-financiën. He; is dan ook plicht dien toestand ernstig onder de o >gen te zien en door kalm beleid de nadeelen welke daaruit voortvloeien zooveel mo gelijk .to beperken. Ik vertrouw echter, dat deze bezwaren slechts van tijüelijken aard zullen zijn en dat door krach tige samenwerking de welvaart bestendigd zal kunnen worden van de hoofdstad van Uw rijk." In Haar antwoord betuigde de Koningin Haar ingenomenheid met deze mededeelingen. Tweede Kamer. Heden, Woensdag, kwam de Tweede Kamer te half twee uur in openbare vergadering bjjeen. Directeur Nederl.-Indische Bestuursacademie. Bij Koninklijk besluit is de gepensionneerde Oost-Indische hoofdambtenaar mr. G. J. A. van Berckel, laatstelijk president van den raad van justitie te Batavia, met ingang van 1 Aug. 1907, benoemd tot directeur der Nederlandsch-Indische bestuursacademie. Roode Kruis-conferentie. Door de regeering en door het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis zijn aangewezen als gedelegeerden ter 8ste Internationale Roode Kruis-Conferentie, in Juni a.s. te Londen te hou den, de heeren K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, president van het Ned. Roode KruisW. J. Vervloet, secretaris dier vereeniging dr. A. A. J. Quanjer, dir. officier van gezondheid der le klasse en dr. G. W. Boland, officier van gezondheid der 2e klasse. De vredesconferentie. Roque Saenz Pena, Carlos Rodriguez en Luis Maria Drago zijn benoemd tot gedelegeerden van Argentinië ter Vredesconferentie. Jhr. mr. Victor de Stuers. Naar de »Resb." verneemt, heeft de oogziekte, waardoor jhr. mr. Victor de Stuers werd gekweld, een operatie noodzakelijk gemaakt. Deze heeft in het R. K. Ziekenhuis te 's-Gravenhage plaats gehad. Onderscheiding. Z. H. de Paus heeft aan den heer en mevrouw H. M. J. Holdert—Rupert te Amsterdam, bjj gele genheid van hun gouden huwelijksfeest, beiden gister de onderscheiding toegekend van het^kruis »Pro Ecclesia et Pontifice". Zondagrust. Dezer dagen zjjn aan de leden|van het tweede nationaal congres voor Zondagsrust verzonden de bewijzen van lidmaatschap en programma's. Het congres, dat op 1 en 2 Mei a.s. in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage zal worden gehouden, belooft, gelet op de namen der sprekers en de door hen te behan delen onderwerpen, belangrijk te zullen zijn. H. M. de Koningin, beschermvrouw van het congres, heeft voor de leden van het congres de gelegenheid geopend om het Huis ten Bosch en de Indische Kamer in het koninklijk paleis in het Noordeinde te bezichtigen per extratrams zullen zij van af het vergaderlokaal naar het Huis ten Bosch en van daar teruggebracht worden, zoo dicht mogelijk bij het Noordeinde. De schipbreuk van de „Berlin." Ilet Hof, zitting hebbende in het gebouw van de „Board of Trade", deed gister uitspraak. De vragen, waarop het gerecht antwoord gaf, waren do volgende: 1, H.eveel kompassen had de „Berlin" aan boord, waren zij in goede orde en voldoende vc or veilige zeereizen en wanneer en door wien werden zij de laatste maal gesteld? 2. Was de boot voorzien van behoorlijke kaar ten en reisvoorschriften >p .3. Toen de boot 20 Februari Parkestonquay verliet, (a) Was zij in goede en zeewaardige con ditie omtrent baar romp en uitrusting (b) Was zij voorzien van de noodige reddingbooten en red dingsmiddelen? Waren die booten en reddingsmid delen in goede conditie en voor gebruik gereed? Waren do booten voorzien van de voorgeschreven reddingsmiddelen, met inbegrip van olie voor ge bruik bij stormweer? (c) Was de boot in behoor lijken staat (trim) voor haar ondernomen reis? 4. Wat was de oorzaak van de stranding der boot op of bij de noorderpier van den nieuwen waterweg, Hoek van Holland, op den morgen van 21 Februari 1907, en wat was de oorzaak van haar daarop gevolgd vergaan? <5. Was een behoorlijke discipline aan boord gehandhaafd, nadat de boot strandde? 16. Was de boot op alle gewichtige momen ten met behoorlijke en zeemanlijke zorgvuldigheid bestuurd De vragen 1, 2, 3 en 5 werden bevestigend be antwoord Vraag 6 ontkennend, terwijl op vraag 5 het vonnis is, dat de oorzaak van de ramp te wijten is aan een verkeerd inzicht van den kapi tein der „Berlin" om den Waterweg binnen te loopen wegens te veel zelfvertrouwen of het; ver langen zijn maatschappij te behagen, en het niet voldoende rekening houden met de zware zeeën. Reuter seint verder uit Londen: In de uitspraak van den „Board of Trade," in zake hef onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de „Berlin," wordt verklaard, dat het schip fcij het verlaten van de haven in goeden toestand verkeerde en dat het voldoende voor zien was van reddingsmiddelen. De oorzaak der stranding is te wijten aan een fout van den kapitein, die poogde, bij het toen heerschende weder, den Nieuwen Waterweg bin nen te loopen en de kracht van den vloed on derschatte. De zware zee maakte het den redders onmo gelijk het vaartuig te naderen, maar alle pogin gen zijn door hen m het werk gesteld. Het schip werd niet op het kritieke oogenblik mtl behoorlijke zeemanschap bestuurd. Zuid-Holl. Ël. Sp. Mij. Heden zal het gedeelte Den HaagScheveningen en omgekeerd van de spoorbaan der Zuid-Holl. Electrische spoorwegljjn Rotterdam—Scheveningen door de ingenieurs beproefd worden en a.s. Vrjjdag zal de Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten langs dat baanvak een proefrit maken. Het plan bestaat den niveau aangelegden overweg over den Leidschen straatweg bij de plaats van de voormalige tol, op te heffen en daarover een viaduct te bouwen, zoodat het vrije verkeer over den straatweg niet meer voor de treinen behoeft te worden afgesloten. Nabij den overgang van den achterweg naar Wassenaar wordt een steenen halte-gebouw op gericht, vanwaar de passagiers op korten afstand de renbaan Duindigt, op de terreinen van den heer Jochems, kunnen bereiken. Directeur-generaal St aatsspoorwegen. Bij de gister, onder voorzitterschap van den heer mr. H. P. G. Quack, te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, bleek dat het benoodigde vierde deel van het aandeelenkapitaal niet was vertegenwoordigd, daar er slechts 664 aandeelen, recht gevende op 75 stemmen, ter vergadering waren opgekomen- De benoeming van den directeur-generaal kon dus niet geschieden. De vergadering werd uitgesteld tot 13 Mei e.k., waar dan de benoeming zal geschieden, zoodat de te benoemen directeur op 15 Mei a.s. in functie zal treden. 100-jarig bestaan van Assen. In de eergister-avond te Assen gehouden ver gadering der commissie voor de viering van het 100 jarig bestaan van Assen als zelfstandige ge meente werd medegedeeld, dat het concours voor springpaarden van het programma der feestelijk heden moet vervallen, daar het terrein hiervoor niet geschikt is. Daarvoor in plaats komt een wielerwedstrijd. Ingekomen was van den heer A. J. Wijn, te Apeldoorn, het schetsontwerp van het te bouwen ziekenhuis, waarvan de kosten op f 18.500 begroot worden. Het werd gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren jhr. mr. H. G. van Holte tot Echten, dr. A. H. de Boer, dr. H. Zeehuisen, T. Boonstra J. Smallenbroek en A. JDozy. Uit de ontwerp-begrooting bleek, dat er thans beschikbaar is van bet Roode Kruis f 4000, bij dragen f24.000, nog te verwachten f 1009. Benoodigd zal zjjn voor het terrein van het ziekenhuis f4000, den bouw f18000, de architec tuur f 1000, de installatie f 1500, de festivitei ten f4500. Hare Majesteit de Koningin heeft gister op de audiëntie te Amsterdam aan burgemeester en wethouders van Assen haar voornemen te kennen gegeven om Assen bjj gelegenheid van het eeuw feest te bezoeken. Burgemeester van Tilburg. Reeds spoedig na het overlijden van den heer Mutsaers werd als zjjn opvolger genoemd een beroepsburgemeester, thans burgemeester van een onzer arrondissements-hoofdplaatsen. Weldra bleek echter, dat deze voor het burge meesterschap van Tilburg niet in aanmerking wenschte te komen. Uit goede bron vernemen wjj thans, dat bedoel de burgemeester in den loop der vorige week van zienswijze is veranderd, zich alsnog voor een be noeming heeft beschikbaar gesteld en dat de vervulling, der nu nagenoeg drie maanden be staande vacature, eerstdaags kan worden tegemoet gezien. (Centr.) Nederlandsche boud van accountants. Men meldt ons De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Accountants had jl. Zaterdag-avond plaats in een der zalen van het Haagsche Kolfiehuis te Utrecht. Door den secre taris werd verslag uitgebracht over het vereeni- gingsjaar 1906,07. Uit de verantwoording van den penningmeester bleek, dat de rekening over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f352.69|. De voorgestelde begrooting voor 1907/08 werd, na toelichting van den penningmeester, goedgekeurd, Op voordracht van het bestuur werd tot lid le klasse benoemd de heer A. A. van Vlaardingen te Utrecht. Tot lid 2e klasse werd benoemd de heer A. D. Vollegraaf te Rotterdam, die met- goed gevolg het volledig examen van den Bond heeft afgelegd. De aftredende bestuursleden, P. C. van der Have en P. G. van Muyden, beiden te Rotterdam, resp. penningmeester en secretaris, werden herkozen, terwjjl de heer J. G. de Jongh, te Utrecht, tot voorzitter werd herbenoemd. Tot leden der commissie, bedoeld bij art. 25 der statuten, werden benoemd de heeren Adr. van Hoof en R. Maathuis, beiden te Rotterdam, en A. H. Rejjerse te Utrecht. Tot leden der examen commissie benoemde de vergadering de heeren J. Hagers, te 's-Gravenhage, J. G. de Jongh, te Utrecht en W. F. Lokhorst, te Amsterdam, en tot plaatsvervangende leden de heeren P. C. van der Have, te Rotterdam, en N. de Kramer, te Groningen. Het verslag der examen-commissie werd voorgelezen en voor kennisgeving aange nomen. Als plaats voor de volgende jaarljj ksche algemeene vergadering werd weder Utrecht aan gewezen. Rommiezen bij 's Rijks-belastingen. Onder voorzitterschap van J. Huykman is gister te Utrecht een druk bezochte algemeene verga dering gehouden van de vereeniging van kom- miezen bij 's Rijks belastingen in Nederland. Het voorstel van den voorzitter om den afge treden voorzitter den heer G. de Plot te Amster dam tot lid van verdienste te benoemen werd met applaus begroet. De notulen werden ongelezen goedgekeurd. Uit het jaaiverslag bleek, dat het ledenaantal is ge stegen tot 2453 leden, het aantal afdeelingen tot 52. Ingediend waren verschillende voorstellen. De afdeeling Vlaardingen wilde in de eerste plaats het bestuur laten blijven ijveren voor trakte- mentsverhooging en betere regeling der stand plaats-toelagen. In de plaats daarvan werd aan genomen een voorstel tot het ijveren voor alle inkomsten buiten het gewone salaris. Dp voorstel van de afdeeling Groningen werd besloten in de eerste plaats te strijden voor trak tement sverheoging der -kommiezen eerste klasse. Verder kwam ter tafel een voorstel van de afdeelin gen Deltl, Sittard en Valkenburg en een ander van de afdeeling Ommen en Temeuzen, welke beide voorloopig aangehouden zijn, totdat oen algemeene verbetering, waar alles onder begrepen zal zijn, ter hand zal kunnen worden genomen. Dok he'. voorstel van de afdeeling Breda, de uitgave van een jaarboekje bcoogende en bet benoemen eener commissie voor do samenstel ling daarvan lokte breedvoerige gedachtonwisse- lingen uit. Ir± beginsel werd het voorstel met na- genoog algemeene stemmen aangenomen. Een voorste] Zutfen, om bij de regeering aan te dringen, dat >n iedere inspectie een cursus worde opgericht ten behoeve van lagere ambte naren, die lust gevoelen zich voor hoogeren rang te bekwamen werd aangenomen. In het bestuur werden met groote meerderheid herkozen de heeren .1. Huykman als voorzitter J. Zeldenthuis als secretaris en A. van Deel als penningmeester. Als commissaris in de directie GroningenZwolle werd gekozen de heer J. Hou- wenaar te Leeuwarden en in de directie Middel burg—'s Hertogenbosch de heer A. J. Bang te Zevenbergen. De vclgende algemeene vergadering zal te Rot terdam gehouden worden. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend van 9jj tot 11J uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Draaier (halfwas.) Verver. Verversjongen. Barbiersbediende. Behanger. Behangers (half was).Plaatwerker (halfwas.) Kuiper. Wa genmaker. Jongen voor gistpakhuis. Dienstbode. Aangeboden Arbeidskrachten. Pakhuisknecht. Molenaar. Bakker. Boekbinder Zakkenmaker. Schaver-boorder- Timmerman Koperslager. Jongens voor kan toor.Timmermansleerling Slagersjongen.Perso nen voor lichte werkzaamheden. Wasschen aan huis gevraagd. Dagmeisje. Verstelnaaister aan huis gevraagd. Zuster Claudia, f In deftigen lijkstoet de lijkwagen gevolgd door de heeren der St. Vincentius-Vereeniging en een drietal volgnjtuigen werd heden-ochtend 10 ure het sloffelijk overschot der eerw. Zuster Claudia, viceger hoofd der scholen aan de Korte Haven alhier, ter laatste rustplaats geleid. De lijkplechligheden in de kapel en bij de groe ve werden verricht door den zeereerw. pastoor Verhoeven, geassisteerd door de weleerw. paters an Dij/: en Verhey. De zeereerw. pastoors Lange- wen en Copperas, en verdere geestelijken der ver schillende parochiën, de eerw. Broeder-Overste, de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het La ger Onderwijs en het bestuur der St. Willibrordus- Stichting, door enkele leden vertegenwoordigd, de- don vari hunne belangstelling blijken, r (Een aantal belangstellenden leerlingen em ver moedelijk oud-leerlingen onzer scholen wachtte op de begraafplaats den stoet af en bracht aldus een laats ten groet bij de groeve van haar, die zoovelen in den loop van bijna een menschenleef- tijd heeft onderwezen, In de verwachting der toekomende opstanding werd hier het stoffelijk hulsel dezer zoo begaafde en verdienstelijke reli gieuze ter ruste gelegd. Zij ruste in.vrede! Aan het Bestuur dezer gemeente is de volgende circulaire gezonden Bestuurders-Collatoren van het Hendrik Nan- nes en Catrjjn epes Leen" te Bolsward zijn voor nemens, op een nader te bepalen dag in de maand Juni over te gaan tot een begeving. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zjjn uit eigen middelen hun studie te kostigen, worden uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bjj den ondergeteekende onder overlegging van een geboor te-acte, aanwijzing van genoten onderwjjs en, zoo noodig, bewjjs van afstamming, vóór of op 1 Juni e.k. Sollicitanten moeten op 18 April, den dag dezer uitschrijving, ten minste 12 jaren oud zjjn en den leeftjjd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zjj zullen zich te onderwerpen hebben aan een ver gelijkend examen. Reis- en verblijfkosten worden niet vergoed. Volgens artikel 7 van het reglement des Leens worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geen opleiding aan een Gymnasium, Hoogere Burger school of een daarmede in hoofdzaak gelijkstaand onderwjjs hebben ontvangen, niet dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwjjs wel hebben genoten, benoemd. Namens Bestuurders van het y>Hendrik Nannes cn Catrijn Epes Leen" te Bolsward, De Ontvanger des Leens S. K. BAKKER. De commies der Posterijen en Telegrafie C. Bregman is, met ingang van 1 Mei verplaatst van Schiedam (Postkantoor) naar Rot terdam (Telegraafkantoor). De commies J. W. Nagtegaal is, met ingang van geljjken datum, van Rotterdam (Telegraaf kantoor) verplaatst naar Schiedam (Postkantoor). Bjj het gisterte 's-G ravenhage ge houden examen lager onderwijs slaagden o. m. onze stadgenooten, de heeren F. D. Zwagers en J. Boek- holt. Gisteren had A. Klepke, wonende Helenastraat 16, kaarsen werkster op de fabriek t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2