Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. niet te vergaderen, doch wel Maandag-middag half twee. De Voorzitter deelde mede, dat hij be noemd heeft in de commissie van voorbereiding voor de Verzekeringswetten, de heeren Lohman, van Gijn, Lely, Nolens, de Klerk, de Waal Male- fijt, Schaper, Talma, Aalberse, Treub, Blooker en Kooien. De heer de Boer verdedigde bij de hervatting van de discussie over de Tienden het ontwerp. De belangen van beide partijen dienen echter zoo objectief mogelijk behartigd te worden. Bij de replieken verklaarde o.a. de heer Loh man tegen het ontwerp te zullen steramen, in dien niet ondervangen wordt z(jn bezwaar tegen bet aan de commissie overlaten van de schade loosstelling. De rechterlijke macht moet hier be slissen. De heer van Idssinga, slot zich hierbij aan. De heer Heemskerk achtte het wetsont werp niet ongrondwettig. Heden voortzetting. H. M. de Koningin-Moeder te Delft. Omtrent het bezoek van H. M. de Koningin- Moeder te Delft meldt men nader H. M. de Koningin-Moeder bezocht gisteren niet alleen het binnen-, maar ook het buitengesticht van het krankzinnigengesticht het »St.-Joris Gast huis In laatstgenoemd onderdeel lichtte de tweede geneesheer H. M. in. Tot enkele patiënten richtte H. M. vriendelijke woorden en op alle zalen werden bloemen achtergelaten* Het gansche bezoek duurde twee uren. Dr. A. Kuyper. Naar men aan het ïHbld." mededeelt, heeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen ten einde aan dr. A. Kuyper op diens 70s ten verjaardag, op 29 October a.s., een hulde blijk aan te bieden. Prof. Dr. S. Hoogewerff. Men schrijft aan het «Handelsblad": Met groot leedwezen is door de studenten der Technische Hoogeschool vernomen, dat de rector magnificus der Technische Hoogeschool, hoewel nog niet moetende aftreden, besloten heeft zjjn ambt, ook als hoogleeraar in de scheikunde, neder te leggen. Niet alleen is dit leedwezen groot, omdat men voortaan het zoozeer gewaardeerd onderwijs zal moeten missen, doch ook, omdat prof. Hoogewerff als mensch zoo'n hoog standpunt inneemt, gewaar deerd door ieder die, hoe ook, met hem in aan raking mocht komen. &Zjju tegenwoordige en oud-leerlingen hebben gemeend, hun leermeester niet te moeten laten vertrekken, zonder hem een bewijs van hun groote genegenheid te hebben gegeven. Deze hulde, welwillend door prof. Hoogewerff aanvaard, zal bestaan in het aanbieden van zjjn portret, geschilderd door Jan Veth, aan het colle ge van curatoren der Technische Hoogeschool, opdat het een waardige plaats moge vinden in de Prinsenkamer dier school, naast de portretten van vroegere directeuren der Polytechnische school, waaraan prof. HoogewerfT in 1885 als hoogleeraar werd verbonden. Wat prof. Hoogewerff voor het onderwijs in de scheikunde gedaan heeft, is niet in een klein over zicht mogeljjk weer te geven. schappelijk leven het individualistisch princiep in do juiste houding brengen tot de sociale, ge meen se hyppelijke belangen Bij de organisatie der arbeiders dringt zich vooral op den voorgrond de werkstaking, en de middelen r,m haar te voorkomen: collectieve ar beidscontracten en scheidsgerechten. Bc-nalve looneischen, hooren wij thans en veelal niet ten onrechte de roep om verkorting van den novenmatigen arbeidsduur. Hoever de, Staat hierin gaan kan, om den arbeidsduur van vol wassenen te beperken, is voor velen nog niet dui delijk. Bovendien zal ook het gewone argument tegen verkorting van arbeidsduur: de werkman zal, als h.j meer tijd heeft, des te langer in de kroeg zitten, deugdelijk onder de oogen moeten worden gezien, evenals in 't algemeen, 't verband, dat bestaat tusschen alcoholisme en armoede, en ook met de criminaliteit. Tegenover deze onze beschouwingswijze stolt zich voora1 de Sociaal democratie te weer. Dat do principieele beschouwing der Sociaal- democratie lijnrecht staat tegenover de leer der Katholieke Kerk, kan blijkbaar niet duidelijk ge noeg worden aangetoond. terwijl het van groot practise!', belang is, na te gaan, welke de hou ding is van Sociaal-democratie en Anarchisme tegenover het groote middel tot oplossing der Sociale Questie: de vakorganisatie. 1 Doch vakorganisatie is niet het eenige middel. Ook tal van andere vreenigingen algemeene arbeidersverenigingen, woningbouw-, liefdadige-, coöperatieve- en andere vereenigingen zijn noodig. Al deze tot, éen groot, deugdelijk samenwerkend, georganiseerd geheel te vereenigingen, dit nu be doelt de „Katholieke Sociale Actie". Haar einddoel is, op socialen grondslag, alle Katholieken van Nederiah 1 te vereenigen in éen groote organisatie. Daarom moeten niet alleen in de steden, doch vooral ook op 't platteland, Plaatselijke Comités van de K. S. A. worden opgericht. .Ziedaar een kort, beredeneerd overzicht van hetgeen behandeld zal worden op de Sociale Week van dit jaar. Een rijk program, met veel verschei denheid, maar toch éen groot geheel! dqk Jz., reeder te Ylaardingen, en P. M. v. Nierop, gemeente-secretaris te 's Gravezande. Uit Rotterdam wordt gemeld In een Dinsdag gehouden vergadering van de „Vrijzinnig-democratische kiesvereeniging" werd eerst vastgesteld, dat met andere liberale kicsvereenigingen bij deze Statenverkiezing zal worden samengewerkt, in dien zin, dat leze vereeingmg een candidaat zou stellen voor dis trict II en verder, met terzijdestelling van alle bezwaren, die in andere omstandigheden zouden kunnen gelden, in de overige districten de door de andere vrijzinnige vereenigingen gestelde ean- dütaten zullen worden overgenomen. Daarna werd bij acclamatie tot candidaat ge steld rnr. S. J. L. van Aalten, nadat o.a. mej. Knappert, namens de vrouwelijke leden der ver eeniguig, en de heer De Groot, namens een aan zienlijke groep werklieden ,hun sympathie met dezen candidaat betuigd hadden. De afdeeling Rotterdam I der S. D. A. P. stelde volgens «Het Volk" candidaat voor de Provinciale Sta'en: H. Spiekman. Sociale week 1907. Men meldt ons: Ieder, die het programma voor de Sociale Week, welke dit jaar van 1 tot 8 September te Breda zal worden gehouden, heeft gelezen, zal aanstonds hebben opgemerkt, dat het éen groot geheel vorrni. 'Ziehier de gedachtengang, welke er aan ten grondslag ligt: In haar diepste wezen is de Sociale Questie het geheei van al die vraagstukken, welke het gevolg z,ju van de doorwerking der anti-christe lijke ideeën, sinds de Renaissance, in Staat en Maatschappij. De oplossing kan derhalve alleen gevonden wor den in een krachtige verspreiding en steeds meer algemeen practische toepassing van de christelijke beginselen. Voorop worde dus gesteld de betae- kenis van het Katholicisme als levens- en wereld beschouwing. Een der hoofddwalingen, welke op sociaal on politiek gebied de meest diepgaande gevolgen heeft gehad, is de valsche opvatting van den mensch, en vcor J van de persoonlijke vrijheid, m.a.w. het individualisme. i Die gevolgen zien wij vooral duidelijk in het arbeidersvraagstuk, het middenstandsvraag- stuk, het agrarische vraagstuk, het vrou wenvraagstuk. .Zoo staat elk dezer groote vraagstukken in nauw verband met de algemeene Sociale Questie. in elk dezer vraagstukken treffen wij als hoofd oorzaak der huidige wantoestanden aan: een te ver gedreven individualisme. Hoe kunnen die vraagstukken worden opgelost? Drie factoren moeten hier samengaan. Allereerst de Kerk, waar het juist de afwij king der christelijke beginselen was, die tot het Sociale vraagstuk leidde. Vervolgens de S taat, die door de bescherming der zwakken, de handhaving van het recht, de behartiging van het algemeen Welzijn, aan de op lossing van liet Sociale Vraagstuk moet medewer ken. Tui slotte, het particulier initiatief, de self- help. Iq eiken stand kan veel verbeterd worden organisatie. De organisa,tie moet in het maat- Kath. Kiesvereenigingen. In c»n Zonciag te Middelburg gehouden verga dering is definitief besloten tot de oprichting van een Zeeuwschen Bond van Katholieke Kiesver eenigingen. („C.") Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht. De lijd, waarop de vierde samenkomst van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht in 1908 te Amsterdam zal worden gehouden, is thans bepaald op .Maandag 15 Juni tot en met Zaterdag 20 Juni Het Centraal Comité ter voorbereiding van dit Congres is er in geslaagd om voor die dagen de beschikking ter verkrijgen over het Concertgebouw te Amsterdam, dat met zijne vele groote en kleine zalen, zijnen tuin en zijne gunstige ligging een Lij, uitstee geschikt terrein voor de werkzaamheden verzekert. Vacantie-actie van handels- en kantoor bedienden. Onder voorzitterschap van den heer 11. Win kel, vice-voorzitter van „Mercurius," is te Rotterdam een vergadering gehouden van afge vaardigden van vereenigingen van handels- en kantoorbedienden, ter bespreking van het voeren eencr vacantie-actie. Besloten wierd: dat de afdeelingen der bij het comité aan gesloten bonden de vacantie-actie plaatselijk zelve ter hand zullen nemen en dat het cen traal comité 2al optreden daar, waar zulks door de afdeelingen wordt gewenscht; Jiat den afdeelingen zal worden geadviseerd, te streven naar samenwerking ook met zelfstan dige plaatselijke zustervereenigingen; en in overweging wordt gegeven, bij Het voe ren der actie de hulp in te roepen van patroons organisaties en Kamers van Arbeid. Het comité zal onderzoeken, in hoeverre de medewerking zal zijn te verkrijgen van Kamers van Koophandel. In plaatsen, waar geen afdeelingen zijn geves tigd van de hij het comité aangesloten organisa ties'. zullen de patroons worden bewerkt door middel van circulaires, vanwege het centraal co mité. Gevraagd zal worden een vacantie van min stens 8 achtereenvolgende dagen, zooveel mo gelijk in de zomermaanden, met behoud van salaris. Nederland en België. De Neder] an dsche afdeeling der „Nederlandsch- Belgische commissie voor het bestudeeren vin economische vraagstukken, die de belangen der beide landen raken", heeft zich in een gister in Den Haag gehouden vergadering geconstitu eerd. j Het bestuur der commissie bestaat uit de vol gende heeren: mr. Th. Heemskerk, te-voorzitter; mr. M. Tydeman Jr., 2e-voorzittermr. M. W. F. Treub, Isecretarisjhr. mr. H. W. van Asch van Vijrk. 2e-secretarisjhr. mr. O. F. A. Af. van Nispen tot Sevenaer, penningmeester; allen leden der Tweede Kamer. De commissie bestaat voorts uit de volgende heerendr. H. Eimk; dr. D. Bos, lid van de Twee de Kamer; P. J. A. de Bruine, voorzitter van het Nederlandsch LandbouwcomitéJ. L. Cluy- senae.-, oud-directeur-generaal der Staatsspoor weg-Mij.; K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Hontenisse; W. Hovy, lid van de Eerste Kamer; mr. J. II. M. van Idsinga, lid van de Tweede Kamer; mr. D. Josephus Jitta, hoogleeraar te Amsterdam Jurgens, industrieel te Osch; dr II, J, Kieviet te Jonge, voorzitter van het Alg. Nederl, Verbond; mr. W. M. van Laarschot, griffier der Staten van Noord-Brabant; dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer; mr. J. C. de Marcz Oy- ens, oud minister van waterstaat, handel en nij verheid mr. R. J. II. Patijn, lid van de Tweede Kamer; mr. L. J. Plemp van Duiveland, hoofdre dacteur van „De Nieuwe Courant"; mr. L. II. W. Rcgout, lid van de Eerste Kamer; De Stoppe laar, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van koophandel te Brussel; D. W. Stork, lid van de 'Eerste Kamer; A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer, J. Bernard Timmermans, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Waalwijk; F. G. Waller, industrieel te Delft. De a/dceli.cg zal nog met drie leden worden aangevuld, daar met de Belgische sectie is over eengekomen, dat van weerszijden 29 leden zullen worden benoemd. De constitueerende vergadering der Neder landse li-Belgische commissie in haar geheel zal vermoedelijk in Juni te Brussel worden gehouden. Prov. Staten-verkiezingen. Tot definitieve candidaten voor de Prov. Staten in het district Vlaardingen stelde de vrjjz. kies vereeniging te 's-Gravezande de hb. A. floogen- Geldschaarste. Voor de 4 pets. leening der gemeente Rozendaal per resto groot f 13,000, is slechts een inschrijving van f1000 ingekomen. Er zal een nieuwe inschrijving gehouden worden met een munimium koers van 97 pet. bij een rente van 4 pet., of tegen pari bjj een rente van pet. 1 Mei. Het sociaal-democratisch Meifeest te Amsterdam, dat gehouden wordt onder de leuzenwettelijk vastgestelden 8 urendag en algemeen kiesrecht, werd gister-avond geopend met een feestavond in het Paleis voor Volksvlijt, waaraan medewerkten zang- en muziekvereenigingen, en waarop mr. P. J. Troelstra als redenaar optrad. „Schiedam Vooruit". De aangekondigde ledenvergadering van «Schie dam Vooruitwerd gister-avond in het gebouw der Spoeling-vereeniging alhier gehouden. De voorzitter, de heer A. Gouka, de vergadering openend, deed daarna door den secretaris, den heer Loef de Meijer, de notulen der vorige verga dering lezen, die, behoudens een enkele opmerking, werden goedgekeurd. Daarna werd door den Secretaris het verslag over het jaar 1906 uitgebracht, dat vervolgens onder dank aan den samensteller werd vastgesteld. Uit het verslag blijkt, dat zich in het atgeloo- pen jaar hier hebben gevestigd: Laboratorium voor het onderzoek van petroleum van de Kon. Maatsch. tot Expl. van Petr. Bronnen in Ned.- Indië Metaalwarenfabriek van den heer P. van MaarenFabriek van gecompr. geneesmiddelen van de Maatsch, «Galenus"Kurken maalderij en Forgamentfabriek van de Naaml. Venn, «de Lek streek". De uitbreiding der bestaande fabrieken en de behoefte aan arbeiderswoningen wordt gecon stateerd. Omtrent het stoppen hier van trein 143 wordt nog bericht van den Minister op een nader daartoe ingediend adres verwacht. Met het oog op den beden keljjken toestand der geldmiddelen moest de reclame belangrijk beperkt worden. Bij de benoeming van een lid van het bestuur, werd, nadat de betrokkene zelf zich tegen herkiezing bij acclamatie had verzet, met bijna algemeene stem men herkozen de heer A. Gouka. Slechts[éen stembil jet was in blanco. De Voorzitter, zeer erkentelijk voor dat blijk van vertrouwen, zeide, dat de toestand der Veree- niging van dien aard is, hij nu niet er aan den ken kon, zjjn post te verlaten. De benoeming van een commissie voor het na zien der boeken in het volgende boekjaar was daarna aan de orde. Na een nieuwe stemming werden tot leden van bedoelde commissie gekozen de heeren A. Cool, F. J. Smit en Arn. Zoetmul der, waarvan de beide laalsten, ter vergadering tegenwoordig, verklaarden de benoeming aan te nemen. Door den heer Arn. Zoetmnlde» werd namens de commissie van ondeizoek van het boekjaar 1900 verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de reke ning sluit met een kassaldo van t3.35. De Voorzitter, de leden der commissie voor hun ijver en den penningmeester voor zijn beheer dankend, constateerde, dat de rekening met het oog op de be groeting van het volgend jaar feitelijk met een tekort van c;rca 1100 sluit. Daaruit besloot de Voorzitter, dat de toestand niet rooskleurig is te noemen. Het ledental der Vereeniging gaat gestadig ach teruit. Zjj schijnt niet meer in zoo sterke ma'e als vroeger de algemeene aandacht te trekken. Het bestuur zint dan ook op middelen ter ver betering hjj, voorz. is persoonlijk bereid afstand van zijn post te doen, als er iemand kan gevonden worden, die meer actief voor de betrokken taak is. In overweging is een brochure uit te geven, waarin de aandacht wordt gevestigd op het be lang dat Schiedam als handels- en njjverheidsstad heeft. Maar er moet over meer inkomsten kunnen beschikt worden, wil men met succes werken. Daarom spoort voorz. allen aan flink te helpen om meer leden aan te werven, die door hun contributie de kas der Vereeniging versterken. Over dit punt ontspon zich een opgewekte, uitvoerige ciscussie. Terwjjl een enkel lid ver betering beoogde door verhooging der contributie van de tegenwoordige leden, wat door den Voor zitter minder gewenscht werd geacht, zagen an dere leden meer heil in een uitbreiding van het ledental der Vereeniging. Meende een der be stuursleden, dat de Vereeniging al de jaren van haar bestaan, wat haar financiën betreft, stelsel matig in teringachtigen toestand had verkeerd i meerdere leden meenden, dat «Schiedam Vooruit" moest eindigen (zooais in den laatsten tijd) in het verborgen wel te doen, meer naar voren moest treden, zich meer met zaken van plaatselijk belang en het wijzen op noodige verbeteringen op verschillende plaatsen in de gemeente moest inlaten. In het algemeen moest de Vereeniging meer leven door publieke bespreking wekken. Ook het salaris van den Directeur, wien de Voorzitter reeds een wenk in zjjn belang en dat van zjjn gezin had gegeven, kwam ter sprake en de mogelijkheid werd erkend, dit zou moeten ver minderd worden. Daarom meende men, dat de Directeur in zjjn eigen belang voor de aanwerving van nieuwe leden in de weer moest zijn andere leden meenden daarentegen, dat dit meer het werk van het bestuur dan van den Directeur zyn moest. Op dit punt verweerde zich de Directeur met de opmerking dat hij steeds, waar hij kon, voor uitbreiding van het ledental ijverde. Voor hij be noemd werd, was een salaris van f2000 voorden post in uitzicht gesteld. Hij werd benoemd op een salaris van f1600, dat na eenigen tyd tot f1800 is verhoogd; van de resteerende f200 heeft hij maar niet gesproken, toen de toestand zoo ongun stig bleekvoor vermindering van zjjn salaris ziet h(j geen reden. Hij deed verder wat hjj kon, maar mocht niet altijd slagen het inrichten van een Oranje-feest en het verkrijgen van een jjsclub, hoewel ver gevorderd, mocht hem niet gelukken.' Bij de verdere bespreking, waarbij de Voorzitter vooral de moeilijkheid van reclame maken bij de beperkte middelen in het licht stelde, kwam weer de financieele toestand ter sprake en werden de kosten van het uitgeven van eene brochure nader overwogen. Daarbij bleek dat de Directeur meer waarde hechtte aan een voortdurende reclame in «Vraag en Aanbod" dan aan een tijdelijke propa ganda door het uitgevan van eene brochure, waar van, naar de Directeur mededeelde, de kosten nog minder gelegen waren in het drukken dan wel in expedieeren en frankeeren, dat een belangrijke uitgave zou vorderen, ook in het geval een drukker de brochure voor zijn rekening zou uitgeven. De Voorzitter verzekerde ten slotte na de rond vraag bij herhaling dat het bestuur zjjn uiterste best zou doen en ernstige pogingen zou in 't werk stellen om nieuwe leden te werven. Daarvoor rekende 't op aller medewerking en steun te mogen vertrouwen. De heer F. J. Smit bracht nog, in verband met hetgeen den geheelen avond schering en inslag was geweest, den voorzitter dank voor de kracht, moed en volharding, waarmede hjj niet alleen op het rondzwalkende schip als kapitein wilde blijven fungeeren, maar nog trachten dat in vei lige haven te brengen. De vergadering werd daarna door den voorzitter met het gebruikelijk dankwoord gesloten. S. T. M. De Schiedamsche Tramwegmaatschappij vervoer de gedurende de afgeloopen maand 21833 passa giers. In de tramrijtuigen werden gevonden een hand schoen, een wandelstok en een damesparapluie, die aan het kantoor der remise zijn terug te bekomen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 241. Geopend van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Gevraagde Arbe idskrachten. Draaier (halfwas.) Verver. Verversjongen. Barbiersbediende. Behanger. Behangers (half was). Plaatwerker (halfwas.) Wagenmaker. Jongen voor gistpakhuis. Dienstbode. haltwas Meubelmaker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2