Dagblad voor Schiedam en 30ste Jaargang. Zaterdag 4 Mei 1907. lNo. 8800 EERSTE BLAD. Buitenlaudsch Nieuws. Binnenland Yerspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Oeillustreerd Zondagsblad. RUSLAND. Dp grond van, art. 87 der staatsgrondwet zijn gister een aantal verordeningen buiten werking Besteld, daar de wetsontwerpen, waarbij die ver leningen gesanctioneerd hadden moeten wor- in de Rijksdoema niet zijn afgehandeld. Tot deze verordeningen behoort ook die betreffende de invoering van veldkrijgsraden. Bij een huiszoeking in de Techelf ars traaf te Dorpat zyn 19 bommen, 4 geweren, vele andere soorten van wapens en verboden geschriften gevon den. ;Er zijn 0ver de 30 personen in hechtenis genomen. (Tijidens de huiszoeking weid een officier der politie, door een man in studenten-uniform gedood, terwijl een andere politieambtenaar gewond werd. De moordenaar is ontkomen. (Onder dc personen, die gevangen genomen zijn, Bevinden zich studenten en vrouwen. DUITSCHLAND. Bij de beraadslaging in den Rijksdag over het wetsontwerp betreffende de instelling van een njfisdepartemenf- van Koloniën, werd de bezoldi ging var. den staatssecretaris van het rijfcsdepar- teinem van koloniën goedgekeurd met de stem men van de rechterzijde, de nationaal-liberalen, de vrijzinnigen, alsmede van den afgevaardigde Strom oeck (centrum). BELGIë. De Bmsselsche correspondent van de ^Frank furter Zeitung" bericht het volgende om'rmt ko ning Leopold's bezoek aan Frankrijk: Dat de koning beslist hoopte tegenover .Enge land den steun der Fransche regeering in zake de Kongo-kwestie te verkrijgen is een. feit I;. invloedrijke Fransche politieke kringen heeft Leo pold II (--enige zaakkundige vrienden als daar zijn Bouvier, Elienne en diergelijken. De leidende man nen der buitenlandsche politiek in Frankrijk, Cle- menceau en Pichon, denken er echter geen oogen- Blik aan dc Eugclsch-Fransche entente ie ver zwakken door partij te kiezen in de Kongo-kwestie. Bot initiatief tot dit laatste bezoek ging van koning Leopold zelf uit, en niet zooals beweerd werd van den president der republiek. (Bovendien weet de Fransche regeering maar al te wei, Jat de meerderheid van het Belgische parlement over 't bestuur harer toekomstige ko lonie Keel anders denkt dan de koning, en de toonaangevende mannen in Frankrijk zijn wel mo wijs zien hierin niet te mengen. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 20 April—3 Mei 1907. De staatkundige en sociale verwarring neemt hier met den dag toe en in plaats dat de regee ring nuttige en heilzame maatregelen neemt om in dien rommel van werkstakingen en onwettige syndicaten wat orde te brengen, vermeerdert zij door haar ongelijk en tegenstrijdig optreden de algemeene slechte stemming. De partijen onder ling worden door dezen onsamenhangenden toestand niet weinig bewogen. De radicalen en de socia listen vragen zich af, of zij moeten breken of nieL De gematigden zoeken een terrein waarop zij zich met de radicalen zouden kunnen verstaan en daar tusschendoor spant Glemenceau al zyn krachten in om de ordelievenden gerust te stellen zonder de ontevredenheid der revolutionnairen op te wekken. Hij gelijkt veel op een politieke Blon- din, wiens hoofddoel is zijn evenwicht te bewaren om niet van het koord te pletter te vallen. De vaderlandlooze advocaat Hervé, die de Fran sche vlag in den mesthoop wil planten, treedt de laatste dagen als een »enfant terrible" op en hij die met de proletariërs in nauwen omgang leeft en ze kent, daar hy hun zijn rampzalige leer inprent en niets nalaat om het volk tot verrotting te brengen, verklaart, dat het volk zich van de repu bliek gaandeweg losmaken zal om zelf het bestuur in handen te nemen. Dat belooft wat Tegen 1 Mei moest Clemenceau toch een schijn beweging maken, teneinde de maatschappij te doen gelooven, hy haar beschermt. Na eenige dolle anti militairisten te hebben doen arresteeren, wer den den 29sten April ook de drie hevigste leden der «Confédération Générale du Travail", in zekere bewaring genomen. Het zijn de anarchisten Bousquet, Albert Levy en de schoenmaker Delalé. De eerste, Bousquet, ontving de commissaris van politie verre van vriendelijk Hij gebruikte geen vleiende termen om de thans regeerende vrienden van vroeger te bestempelen, die met hun verbroerden en de «Carmagnole" mede zongen. Hoe duiden zjj 't hem tot een misdaad, de ideeën voor te staan en te verdedigen, welke zij hem vroeger voorhielden Albert Levy zeide»Ik doe slechts dat, wat zij die mij thans, doen aanhouden, vroeger hebben aangeraden." Den schoenmaker André Delalé vond de commis saris bij zijn leest, welke hij nooit had moeten verlaten. Zyn vrouw, de politie ziende komen, riepAndré, daar zijn ze om je te halen. Laat ze maar binnen komen, riep hij op ongekunstel- den toon. Hy vroeg den heer Hannard of hy alvorens mede te gaan, een paar bottines mocht afmaken waarop een klante wachtte De com missaris had daar den tyd niet voor en toen Dela- lé's kinderen begonnen te builen, stelde bij hen gerust, zeggende: na éen Mei kom ik weer thuis. Het zijn, dit kan onmogelijk ontkend worden, de tegenwoordige ministers Clemenceau, Briand en Viviani, die na vroeger openlijk den opstand gepredikt te bebben, nu zy thans tot hun doel gekomen zyn doos eene onverzettelijke macht ge dwongen worden, de zoo verachtelijke reaction- nairen tegen wil en dank na te doen, en zoo door die gehaten militairen het bewind staande te houden. Met recht verwijten hun dan ook de re- volutionnairen, die nog niet er boven opgekomen zijn, dat die ministers vroeger hetzelfde deden wat zij thans doen. De feesten ter eere van Jeanne d'Arc te Orléans zullen dan toch op 8 Mei, zonder de katholieke geestelijkheid, wat het zoeken van Clemenceau was, plaats hebben. Na wat toegeefelijkheid te beb ben geveinsd, wist hij zeer goed, dat nu mgr. Toucbet aan zijn geestelijkheid verboden had aan df*n stoet deel te nemen, indien aan de vrijmetse laars met bun insignes daarin een plaats zoude worden toegestaan, die sectarissen en christen haters wel zoo zouden weten te manoeuvreeren, de Bisschop en zyn geestelijkheid er niet by tegenwoordig zouden zijn. De gemeenteraad van Orléans heeft met 14 stemmen tegen 14-, de stem van de maire was overwegend, besloten dat de traditioneele feesten voor de Maagd van Orléans, welke sedert ruim vier eeuwen ge vierd werden en eenig in hun soort mochten heeten, thans in een leeken-cavalcade zullen veranderd wor den, waarbij de christenen, de Katholieken, door de moderne heidenen, op ministers bevel zullen ver vangen worden. Wjj zeggen vervangen, want men moet weten, en dit maakt deze zaak eene intamie, dat tot heden de franc-maf.ons nooit er aan gedacht hebben Jeanne d'Arc te vereeren, ja eerder te be schimpen dan haar ooit een hulde te brengen. In iedevoeringen en geschriften verzette de Loge zich altijd en openlijk tegen het plan reeds zoo vele jaren hangende, om van dit feest van Jeanne d'Arc een officieel »fète nationale" te maken. Zie hier de redenen welke de Loge: »les Vrais Amis", daarvoor opgaf. «Wjj protesteeren met «alle kracht tegen de instelling van een nationaal «leest, dat «Jeanne d'Arc-feest" zouden genoemd «worden. Dit zoude eeue beleediging aan de his- «torische waarheid daarstellen, een voorwendsel «worden voor de inmenging der Kerk in wereld- «sche zaken, een rede tot inwendige beroeringen, »eene bedreiging tegen de vrijheid van geweten «en een uitdaging aan het republikeinsche en «vrijdenkend Frankryk". En zulke haters zullen nu de katholieke vereerders der edele maagd, die Frankrijk op miraeuleuse wyze van zijn vijanden bevrijden by het feest haar ter eere, vervangen. De Katholieken,als zoodanig van den stoet uitge sloten, zullen nu Zondag den 12den Vlei het gods dienstig feest in de kathedraal plechtig vieren, doch het hoofdmoment, dezer feestvieringhet afhalen van het ouden vaandel der heldhaftige Jeanne, wat altijd den vooravond van het feest tegen 9 uur uit de kathedraal, onder treffende cermoniën glaats had, zal nu ook achterwege blij ven en zeker door de «driehoek" en het struweel" vervangen worden. Wat een laaghartige comedie I En dat noemt men soms nog de vrije Kerk in den vryen Staat. De 1ste Mei kan in een woord éen fiasco heeten, zoowel voor de revolutionnaire schreeuwers als voor de regeering, welke door haar troepen-be wegingen langs straten, boulevards en pleinen, waar weinig of geen manifestanten te zien waren, den indruk maakte van een leger dat ten strijde toog tegen een vijand die niet vechten wil en zich dus niet vertoont. Die algemeene stakingen en demonstratiën, welke zoo vooruit en op thea trale wyze worden voorbereid en aangekondigd, beginnen de menigte te vermoeien en worden eerder vervelend dan dramatisch of scbrikkelyk. Het zag er gisteren hier als gewoonlijk uit. Zouden de hoofden der nieuwe religie al het geloof be ginnen te verliezen Een ongelukkige, waarschijnlijk een krankzin nige, schoot 's namiddags half vijt, vanaf de im periaal van een omnibus MadeleineBastille de «Place de la Republique" overrijdende, vier re volverschoten op een peleton kurassiers welke den weg openhielden voor eene daarvoorbijgaande begrafenis. Hy heet Jacob Law, is 22 jaar oud en Rus van geboorte en bluft er op dat bij nihilist is. Gelukkig heeft hij niemand ernstig getroffen. Men wilde hem lynchen. Verder werd een poliue-ageat door een vreemdeliug gewond in de sFaubourg du Temple" en deden de cavaleristen en charge tegen een menigte, meer uit nieuws gierigen dan uit oproermakers bestaande In 't geheel werden 500 revolutionnairen gearresteerd, waaronder 150 volwassenende overigen hadden nauwelijks de jaren van verstand bereikt. Dit is zoo ongeveer de balans der ongeregeldheden van 1 Mei 1907. Jaurès schreef 's morgens in zijn «Humanité" De dag breekt aan waarop de grootste socialisti sche arbeiders-veldslag zal geleverd worden, welke in langen tyd is geleverden op deze opgeblazen en zotten toon voortijlende, geeft hy, wat van meer beteekenis is, in enkele woorden de uitleg ging wat hij door syndicalisme verstaat. Het doel van syndicalisme, zegt bij, bestaat in de «hervor ming der niaatschappjj-zelve, in het opheften van het kapitaal en de uitvoering van den georgani- seerden arbeid". Dat zij die geen socialisten zijn, doch er toch wel iets voor gevoelen, deze bely denis eens goed doorgronden, dat kan hen wel licht de oogen doen opengaan en verder dwalen vóórkomen. Fidelius. deze reorganisatie is belast, wil drie divisies for- meeren voor de verdediging van Mantsjoerjje. H. M. de Koningin-Moeder. H M. de Koningin-Moeder is voornemens in de volgende week een kort uitstapje buitenlands trï coen. Den 15n dezer zal H. M. te S<x-stdyk komen. Eerste Kamer. De Eerste Kalmer der Staten-Generaal verga dert op Vrijdag den lOn Mei 1907, des namiddags 2 uur. i' Prov. Staten-Verkiezingen. De centrale antirevolutionaire kiesvereeniging te Gouda heeft de drie aftredende leden: C. Hoor gendijk Az.n, A. van der Straaten en A. Vingerling candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Jn de vergadering der Centrale Anti-revolution- naire l-.iesvereeniging in het. district Ridderkerk is met algemeene stemmen tot candidaat voir de Prov. Staten gesteld notaris Plautenga van IJselmonde. I De vrijzinnige kiesvereeniging te Vfaardinge.i heeft tot definitieve candidaten voor de Provin ciale Slaten gesteld de heeren Jos. van Raai te, di recteur der maatschappij „De Schelde"; O A. Kalbfeisch, wethouder, en T. H. de Meester, di recteur der maatschappij „Zeeland". De afdeeling IV der S. D. A. P. te Rotterdam, besloot voor de verkiezingen van de Provinciale Staten candidaat te stellen de heeren H. Spiekman en N. van Hinte. ibe S. D. A. P. in district V heeft tot can- aiiiaat voor de Prov. Staten gesteld den heer K. ter Laan. Nationaal-Historische Partij. Een aantal leden der Nationaal-Historische Par tij in verschillende steden heeft zich tot de kie zers gewend met een manifest, waarin zij, over tuigd, dat er onder onze landgenooten velen zijn, die zich noch met het drijven der uiterste kerke lijhc partijen noch met het aansturen op een democratische Staatsinrichting kunnen vereenigen, adviseerc-n om als men straks geroepen is Links of Rechts te kiezen, althans bij eerste stemming uitsluitend op den meest gematigde te stemmen. ZUID-AFRIKA. - Te Durban loopen weer geruchten, zoo ver neemt de „Standard" van daar, dat de firma's van den Rand te Johannesburg een bijzonder syn- dikaat. hebben gevormd, met het doel om van Eoiuren^o Marques de voornaamste haven voor den Ranrl te maken. Het syndikaat zou nu bezig zijn, de schikkingen te Lourenyo Marques te tref fen die noodig zijn, om het verkeer van en riaar den Rand hoofdzakelijk over de Delagoa-baai te leiden. Het blijvend gedeelte. Naar men verneemt, maakt het bij Jen minister van oorlog pen punt van ernstige overweging uit om de kwestie van het blijvend gedeelte op te lessen door de 8-maanders in twee gedeelten op te roepen. Koninklijke gift. Door H. M. de Koningin-Moeder is een ruime gift geschonken als bijdrage ten behoeve van en als b.„ van belangstelling in de door het Roomsch-Katholieke Kerkbestuur te Egrnond aan Zes op te richten kinder-vacantiekolonie. De koning van Engeland is heden-ochtend uit Parys naar Engeland vertrokken. Met het stoomschip «Astrea" vertrokken gister een groot aantal Russische socialisten en revolutionairen van Hango naar Huil. Volgens het «Evening News" zullen deze Russen in Engeland een groote vergadering houden. Men vertelt in Weenen, dat de Tsaar spoedig gratie zal verleenen aan een aantal politieke ge vangenen. Uit Cettinje wordt gemeld, dat in Monte negro volmaakte rust heerscht. Prinses Helena van Servië is ernstig ziek. Deze prinses is de oudste der drie kinderen van koning Peter Karageorgevitch Een draadbericht uit Peking meldt, dat de re organisatie van het Chineesche leger in Mantsjoe- rije ter hand genomen is. De gouverneur van Tche-Li, die met drie andere autorireiten met De Commissie voor de verzekeringswetten. „L. en V." schryft: Wanneer men weet, dat de Katholieke Kamer- club voor drie plaatsen een aanbeveling van zes namen zender toelichting aan den President der Kamer inzond, zal men wellicht le „groote ver bazing in de Kamer" (waarvan de ,Tijd" had gesproken) wat overdreven vinden. Do Residentiebode" toog op onderzoek uit, maar kreeg tot antwoord het verzoek, om „over deze zaak het stilzwijgen myar te bewaren". Wat net ,'lad doet, overigens bevestigend de door ons venne'de berichten te dien aanzien van het „Huis gezin" en de „Tijd." Volgens de „Avp." heeft de Voorzitter der Twee do Kamer zich ook niet neergelegd bij de voor dracht van de Kamerclub der Liberale Unie Vredesconferentie. Reuier seint uit Rome: Fusmatu voormalig onderstaatssecretaris en oud-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1