Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. nister eenige bedenkingen tegen 's heeren Patjjn's denkbeeld. Heden 11 uur voortzetting. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit is toegekend de eere-medaille van de orde van Oranje-Nassau, met de gekruiste zwaarden, in zilver, aan den wachtmeester P. Hof man van het 2e. reg. huzaren. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer mr. W. H. M. Werker, secretaris van de commissie van advies over spoorwegexploitatie, te Utrecht. Kon. bezoek aan Drente. Naar de »Ass. Ct". verneemt, vertoefde jhr. F- M. L. Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, Vrijdag ten huize van den Commissaris der Koningin te Assen, in verband met het aan staand bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan Drente. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Marine en van Koloniën zullen Vrjjdag 10 Mei 1907 niet plaats hebben. Nederland op de tweede Vredesconferentie. Het had de aandacht getrokken, dat jhr. mr. Van Karnebeek, met staatsraad Asser en generaal Den Beer Poortugael, gedelegeerde ter vorige Conferentie, thans Nederland niet mede vertegen woordigt. Persoonlijke redenen hebben, naar de »N. Ct." ter oore kwam, den heer Van Karne beek bewogen, zich ditmaal te excuseeren. Internationaal financieel recht. De heer Drago, oud-Minister van Buitenlandsche Zaken der Argentjjnsche Republiek, schrijft deze week een verdediging van zjjn these in een opstel, getiteld »Les emprunts d'Etat et lears rapports avec la politique internationale". Zooals men weet, zal het vraagstuk van internationaal financieel recht een onderwerp op het program der vredes conferentie uitmaken. De heer Drago zal, naar wjj vernemen, zelf zijn stelsel in Den Haag komen verklaren. Staatscommissie voor den Middenstand. De vragen voor de Middenstands-enquête zijn thans, naar wjj vernemen, definitief vastgesteld, nadat de regeering er haar goedkeuring aan hechtte. Op verlangen der regeering zjjn eenige wijzingen aangebracht, slechts veranderingen in de volgorde betreffende. Vervallen is echter de oorspronkelijke eerste afdeeling, inhoudende vragen in zake vakonderwijs. De enquête is nu als volgt ingedeeld a. Kapitaal-voorziening zijnde vragen, te richten aan vereenigingen of personen, die geacht kunnen worden een algemeene kennis te bezitten van plaatselijke toestanden, en tot personen, die kre diet behoeven. b. Uitoefening van het bedrjjf, onderverdeeld, als volgtgrondstoffen en producten, aankoop, be werking en afzet van productie, bedrijfsadmini stratie, contante of termijnbetaling, inkoop en verkoop, en oneerlijke concurrentie. De toestanden, wetgevingle. wetgeving in het algemeen, 2e. fiscale wetgeving, particulier initiatief. c. Rentabiliteit van het bedrijf, vragen in het bijzonder voor den industrieelen middenstand en vragen in het bijzonder voor winkeliers en kleine handelaren, die van belang moeten worden geacht. d. Organisatiealgemeene organisatie en coö peratie. Als speciale onderwerpen zal de enquête zich nog uitstrekken over: Zondagsrust, sluitings uur van winkels, vliegende winkels, exposities van winkelwaren met détailverkoop, openbare verkoo- pingen van nieuwe goederen, uitverkoopen van nieuwe winkelgoederen, openbare markten en venten. Nog kan megedeeld worden, dat het bureau der staatscommissie binnenkort in audiëntie zal worden ontvangen door den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. Bet rapport in zake vakonderwijs van de staats commissie voor den handeldrijvenden en indus- strieelen middenstand, is reeds in handen van H. M. de Koningin. Het analistische Kamerverslag. De commissie van voorbereiding der nieuwe uitgave is de vorige week bjjeen gekomen om haar voorstellen aan de Kamer te bespreken. Zjj ondervindt, volgens den Haagschen chroniqueur der »N. Gron. Ct., groote moeilijkheden, zoowel met het oog op plaatsgebrek in het gebouw, voor het personeel van den nieuwen dienst als met de kosten, die volgens gerucht, verre het bedrag dat er op de begrooting voor toegestaan is, zouden overtreffen. Vandaar dat men beweert dat heelde onderneming nog op losse schroeven staat en dat de tegenstanders nog altijd kans hebben hun haan koning te zien kraaien, zegt de briefschrijver. Uitsluiting van Passtoors. Naar wij uit goede bron vernemen, vergaderde gister de Katholieke Kamerclub, speciaal ter bespreking van de uitsluiting van den heer Pas stoors bij de benoeming van de commissie van voorbereiding der verzekeringswetten, niettegen staande zijn naam door zijne katholieke mede afgevaardigden op een (eerste) aanbevelingslijst aan den Voorzitter der Kamer was opgegeven. (Tijd.) De R.-K. Volksbond te Breda nam in zijn ver gadering van Zondag een motie aan, waarin over de uitsluiting Passtoors „diepe teleurstelling" wordt uitgesproken en aan de 11.-K. Kamerclul) wordt verzocht, alsnog te overwegen, „of aan den wensch van alle R.-K. werklieden, dal hun generaal in de commissie worde opgenomen, zou kunnen voldaan worden. Java en Madoera. Naar aanleiding van het aan de »Tel." ontleend bericht dat de minister van Koloniën een com missie heeft ingesteld tot herziening en verzame ling van de agrarische voorschriften van Java en Madoera, wordt aan de »N. Ct." van welingelichte zijde medegedeeld, dat daarin zitting zullen nemen de heeren mr. Van Deventer, J. Einthoven, assis tent-resident, en H. Carpentier Alting, inspecteur van het inlandsche landbouwcredietwezen in Nedi- Indië, beide laatsten hier te lande. Deze commissie zal de uit Indië ontvangen voorstellen tot herziening der tegenwoordig gel dende bepalingen hebben te onderzoeken en de minister de noodige voorlichting geven. De Indische voorstellen zijn, naar men aan de »N. Ct." mededeelt, opgemaakt onder leiding van den heer D. F. W. van Rees, die, zoover bekend is, een bijzondere studie van de agrarische wet geving heeft gemaakt. Linnaeus-vicring. Het comité voor de feestelijke herdenking van het 2de eeuwfeest van Linnaeus' geboortedag, dat samengesteld is uit vertegenwoordigers van alle natuurwetenschappelijke vereenigingen in Neder land, hield 4 Mei jl. eene vergadering in Artis te Amsterdam. De heer dr. C. Kerbert, die als afge vaardigde van het comité naar Zweden gaat, las de adressen voor, die te Upsala en Stockholm zullen worden uitgesproken in de Nederlandsche taal, met aanbieding van eene latijnsche vertaling. Wat betreft de feestviering hier te lande op 23 Mei a.s., zal des morgens 11 uur in opdracht van het comité een feestrede worden gehouden door dr. J. P. Lotsy, directeur van 's Rijks Herbarium te Leiden. Heeren directeuren van Teyler's Stich ting te Haarlem hebben daarvoor afgestaan de fraaie gehoorzaal aan het Spaarne. Des namiddags 3 uur heeft op dienzelfden dag de plechtige ont hulling plaats van het Linnaeus-gedenkteeken op het landgoed de Hartecamp, nabij Haarlem, waar de groote natuuronderzoeker eenige jaren werkte en hjj den grondslag legde voor zijnen verderen levensarbeid. Eene uitgebreide tentoonstelling van Linneana, geschriften, portretten enz. wordt door het comité gehouden in het Koloniaal Museum de afdeeling Haarlem der Natuurhistorische Ver- eeniging zal daaraan toevoegen een tentoonstelling van bloeiende planten naar het stelsel van Linnaeus gerangschikt. i 1 Altijd zoo geweest. Bij de behandeling van de ©enigszins omvang rijke wet tot afschaffing van het tiendrecht is er maar één roep in de pers van allerlei richting, dat Je werkwijze der Kamer niet geschikt is voor minutieus wetgevenden arbeid, als waaraan vele leden der Kamer zich weer gewaagd hebben. Dat is bij ieder belangrijk wetsontwerp het geval geweest, maar een afdoend middel ter ver eenvoudiging vond nog niemand. Dat klachten als bovenbedoeld al van ouden datum zijn, illustreert op aardige wijze een a rld kei in het Meinummer van „De Katholieke Gids" van d. hand des heeren C. D. Wesseling in ge noemd omvangrijk opstel, getiteld: „De Katho lieke Kamerleden en de Grondwetsherziening van 1887", i^zen we: „Na onmogelijk veel debatten, amendementen en sub-amendementen werd einde lijk het regeeringsvoorstel verworpen met 56 te gen 39 stemmen". Het was dus voor twintig jaar al precies dezelfde gesctiialenis als tegenwoordig. En we zijn er toch gekomen. Dat geeft althans moed voor de toe komst. Eerste-Kamerieden in Utrecht. Ömlrent de bezoeken in Utrecht van Eerste Kamerleden vernemen wij, dat 10 leden dier Ka mer daaraan deelnemen. Gister ving 't bezoek aan met een tochtje por rijtuig naar de kazerneterreinen op Damlust, ton bezoek aan de kazerne der genie. Nu een lunch in het Hotel des Pays-Bas werd. een bezoek aan 's Rijks Munt gebracht, waartoe gelegenheid werd gegeven door de beleefdheid van 's Rijks muntmeester, den heer Id. L. A Van den W-i1'. Bake. baai na bezoek aan verschillende gebouw- u dei Rijksuniversiteit, onder de welwillend aangebo den leiding van den secretaris van het college van curatoren, den heer jhr. mr. J. F. Hoef: Graafland Hedenmorgen vertrokken de heeren per rij tuig naar het fort Vechte, om dit te bezichtigen Daarna werd een bezoek gebracht aan de uichl- scu'io] voor Meisjes te Zeist, Hedenmiddag zou het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut worden bezichtigd. Na afloop daarvan wordt naar Utrecht teruggereden voor e°u bezoek aan de Rijks-Veeartsenijschool, daartoe in de ge legenheid gesteld door de welwillendheid van den directeur, dr. A. W. H. Wirtz. Woensdag-morgen bezichtiging van het Rijks opvoedingsgesticht voor Meisjes te Montfoort. Prov. Statcn-Verkiezingen. Gister-middag had te Rotterdam een vergadering plaats van bestuursleden der centrale liberale en centrale vrijz.-democratische kiesvereeniging in het district Gouda, waarin voorloopige besprekingen wer den gevoerd ten einde tot het gezameljjk stellen van een drietal vrijzinnige candidaten tegenover de drie aftredende antirevolutionnairen te geraken. Binnenkort zullen de kiesvereenigingen bijeenkomen tot het stellen der candidaten. Door de Katholieken te Dordrecht zal als candi- daat bij de aanstaande verkiezingen gesteld wor den de heer J. W. M. J. Kolkman, lid van den gemeenteraad aldaar. Tegen de auto. Door het bestuur der Centr. R-K. Kiesver eeniging te Amersfoort wordt een adres gezonden aan de Tweede Kamer over, wat zij noemt, de automobielenplaag. P. W. Dickmann f Men meldt uit Nijmegen Maandag is overleden de heer F. W. Dickmann, voorzitter van de Kamer van Koophandel en van de Nijmeeg^che Handelsvereeniging. De overledene, groot parapluiefabrikant, een be kend en algemeen geacht industrieel, was een ijverig propagandist voor degelijke middenstand organisatie. Het was op zjjn aandringen, dat be sloten werd het middenstand-congres van dit jaar te Nijmegen te doen houden. De regelingscom missie voor dat congres koos hem dan ook als voorzitter. De middenstand verliest door het heengaan van den heer Dickmann één van zijn meest krachtige figuren. Vereenvoudigd recht. Door de Regeering is een wetsontwerp inge diend ter vereenvoudiging van de berechting van strafzaken, die tot de kennisneming van den kan tonrechter behooren, welk ontwerp in een lang gevoelde behoefte voorziet. In hoofdzaak worden een viertal maatregelen voorgesteld, n.l. lo. de afdoening van zaken bui ten terechtstelling, 2o. de vereenvoudiging in de formeele behandeling, 3o. de breideling van het misbruik der verzetprocedure, 4o. de afsnijding van noodeloozen omslag bij de executie. Tol dit doel worden een aantal artikelen in de beide genoemde wetboeken ter wijziging voor gedragen. Zoo mag voortaan de termijn binnen welke een boete moet worden betaald, niet laoger z:jn dan een maand en kan men een strafvervol ging voorkomen door betaling van een bepaalde geldsom, onverschillig of tegen de overtreding al dan niet hechtenis of alleen geldboeie is be dreigd. Dit wordt echter alleen toegelaten wan neet ambtenaar van O. M. noch rechter daar bezwaar tegen hebben. Bj deze z.g. „voorwaardelijke afdoening" 2 al geen civiele actie worden toegelaten. Ook slaat deze wijze van een zaak te beëindigen niet. open aan personen onder de 18 jaar; daar immers voor hen o-mangs een geheel nieuwe wijze van proce- üeeien is ingevoerd. Het ontwerp ontheft den kantonrechter van zijn hulp officierschap van Justitie en legt dezen last daarentegen op de schouders van de ambtenaren van het O. M. bij de kantongerechten, terwijl opgi lieven wordt de vervanging van een rechter commissaris of den Officier van Justitie door den kantonrechter (of den burgemeester) De Me morie van Toelichting acht deze bepaling on nuttig sedert de verbetering van verkeersmidde len de aangewezen magistraten zelf in de gele genheid stelt hun werk te doen. Een aantal formaliteiten, die toch niet wer den in acht genomen in vele gevallen worden officieel afgeschaft. Zoo zal er geen procesverbaal van de zitting mee: worden gevorderd, doch moet slechts uit het vonnis voldoende blijken van hel in acht nemen van alle vormen, die op straffe van nier tigheid zijn voorgeschreven. Dit vonnis zelf zal ook eenvoudiger mogen wmelen ingericht door dat de rechter niet allo feitelijke overwegingen, in het vonnis meer op neemt, doch zich refereert aan de stukken die in c-rigmali aanwezig zijn. Lo teimijn voor het appel wordt van 14 dagen op een wetoK teruggebracht, terwijl de voorlezing van alk stukken buiten de aanwezigheid van be klaagde afgeschaft wordt. Reeds ter wille van den eerbied voor de rechtspraak meerit (le mi liistr'i; dat dit geschieden moet; immers dit le zen geschiedt op zulke wijze, dat niemand, laat staan een leek, daaraan iets heeft en wegens de drukte, die bij de kantongerechten heerscht, kan dat ook niet anders. Van de veroordeeling wordt dan kennÏ3 gege ven hij te adviseeren dienstbrief binnen een week en na aie week is de veroordeelde dan dadelijk aan te houden in geval het vonnis een hechtenis geldt en anders begint na dat oogenblik de ter mijn voor de boetebetaling. 'I'ij aankondiging wordt dan alsnog gelegen heid gegeven tot het komen in verzet. De in verzet geknmene wordt dan onmiddellijk weder door den ambtenaar van het O. M. opgeroepen om te Ver schijnen en komt hij dan niet, dan is het verzet vervallen verklaard en daartegen geen beroep of cassatie meer toegelaten. Komt hij we], dan wordt het bij verstek gewezen vonnis bekrachtigd of vernietigd en opnieuw door den kantonrechte!' recht gedaan. De memorie van Toelichting zegt hierbij dat een ^iscliaffing van de heele instelling van ver zet wel tot de pia vola zal blijven behooren, re denen, waarom men maar met deze vereenvou diging moet genoegen nemen. Gevaar voor onze diamantnijverheid. Het »Times"-bericht omtrent het vestigen van een diamantindustrie in Zuid-Afrika gaf het Hbld. aanleiding, om eens in Amsterdamsche vakkringen te gaan onderzoeken of men van deze beweging een ernstige bedreiging van onze Amsterdamsche diamant-industrie vreest, De antwoorden, die het blad ontving, waren nogal geruststellend. Van juwelierszijde werd verzekerd, dat men voorloopig meent weinig van een dergelijke beweging te vreezen te hebben. Dat in de Kaapkolonie mis schien mettertijd wel zal worden overgegaan tot het invoeren van een productie-belasting op dia mant, zooals die reeds in Transvaal bestaat, werd niet onmogelijk geacht, maar zoolang de De Beers- Company volgens haar verklaringen nog volstrekt niet geneigd schijnt om te trachten een eigen diamantnijverheid in Zuid-Afrika te gaan vestigen, bestaat voor het ontstaan van een dergelijke nij verheid, ten gevolge van de agitatie van meestal vrij onbekende personen, weinig gevaar. In een onderhoud met een der bestuurderen van den A. N. D. B. verklaarde deze, dat ook hij de kans voor het naar Zuid-Afrika trekken van de diamantbewerking nog altijd niet groot achtte. Worden daartoe op geringe schaal pogingen in het werk gesteld, zoodat men in Zuid-Afrika en kele goede werklieden aanneemt, om door hen jonge krachten in het vak te laten opleiden, dan zal het geleverde werk daar immers de goede bewerking van diamant slechts door langdurige ervaring kan worden geleerd zoo inferieur zijn, dat het zoo goed als onverkoopbaar zal blijken, zelfs al beperkt men tegelijkertijd door geen ruw meer ter markt te brengen, de productie van beter werkdaaruit zal dus voor de wereldmarkt weinig invloed te wachten zjjn. Wordt daaren tegen een proef op zeer uitgebreide schaal geno men, waartoe men dus een overgroot aantal goede diamantbewerkers tegen zeer hooge belooning naar de Kaap zou moeten lokken, dan zou dit een ont zaglijke verhooging van de productiekosten en daardoor van den verkoopprijs met zich brengen. Hierdoor zou men het afzetgebied voor het gesle pen diamant zien verminderen met het groote aantal middelmatig koopkrachtigen, die thans, voor al in Afrika, zulk een belangrijk deel der afne mers, vormen maar die dan niet meer in staat zouden zjjn zich tegen die hoogere prijzen diamant aan te schaffen. Hoe ook aangevat, zoo meende onze zegsman, de maatregel zou steeds op een nadeel voor de ondernemers uitloopen, en daarom achtte hij, in weerwil van de loopende geruchten, invoering er van alsnog niet zeer te vreezen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 14 Mei 1907, des namiddags 2 uur ten Raadbuize. Aan het groot nationa a 1 concours voor dilettanten-, harmonie- en fanfare-gezelschap pen, ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan vau het Zeister Harmonie-gezelschap 14 en 15 Augus tus a.s. te Zeist te houden, zal ook deel nemen het harmonie-orkest »St. Ambrosius" alhier, dat in de afdeeling uitmuntendheid zal optreden. Heden-nacht is door de pol i t ie opgevangen een kort wit harig hondje (toxterrier), dat onbeheerd op straat liep. Binnen 2X^4 uren niet afgehaald zijnde, wordt de hond afgemaakt. Door een bewoonster van de Kreu- pelstraat werd bjj de politie kennis gegeven, dat zij uit hare woning vermiste haren 47-jarigen echt genoot, die nergens te vinden was. Daar de man aan zwaarmoedigheid leed, ver moedt men, dat hem een ongeluk is overkomen- UIT ROTTERDAM. Op het Beursplein te Rotterdam was de politie gister-middag belangrijk minder vertegenwoordigd» toen de heer W. Prins na tweeën aan de Blaak- zjjde het Beursgebouw verliet, aanvankelijk alleen door den inspecteur van politie, den heer Tb- Alberda, en een paar rechercheurs begeleid- Eenige oogenblikken later op de Noordblaak, voorbij het postkantoor, liep het volk plotseling achter den heer Prins te hoop en drong op, zoo- dat men het gewenscht achtte bij de halte op de Noord-Blaak in de tram van de Parkljjn te stap' pen, nadat een aantal agenten, in een oogwenk ter plaatse, een oogenblik ruim baan hadden gemaakt. Met zijn begeleiders vertrok de beef Prins in de richting van het Park. Zondag nacht hebben een troep werklieden, deels met roeibooten over het water, deels over land» getracht gemeenschap te krjjgen met den in de Sint Jobshaven liggenden lichter, die de ploeg werkvolk uit Gorinchem herbergt. Door de politie» die het pogen dezer werklieden bemerkte, is zulk® verhinderd, waarna zjj gewapenderhand zjjn vef' dreven. De lichter is sedert verhaald naar de Hooge - noordschegracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2