Stads- en Gewestelijk Nieuws. Verslag vastgesteld, zoodat dit binnenkort zal verschenen. Atjeh. Blijkens een bij het Ministerie van Koloniën uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram viel op den 6en dezer een. vijandelijke bende het koelie-bivouak aan den tramweg bij Ara Koendo (Atjeh en On- derhoorigheden) aan. Gesneuveld zjjn twee inland- sche militairen beneden den rang van officier en een Chineesgewond zwaar, één Europeesch en één inlandsch, licht drie inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. De vijand liet twee dooden liggen en maakte tien model- en twee particuliere geweren buit. Prov. Statenverkiezingen. Van sociaal-democratische zijde zjjn candidaat gesteld in het district Dordrecht de heeren dr. Th. Stoop en J. A. Bergmeijer. Nat. Bond van R. E. Pol. Propagandaclubs. In het Haagsche Koffiehuis te Utrecht vergader de Zondag de Nationale Bend van R. K. Politieke Propaganda-vereenigingen, onder voorzitterschap van den heer C. D. Wisseling. Meegedeeld werd, da,t er pogingen werden aangewend om door sa mensmelting der in de afdeelingen bestaande or ganen te komen tot een orgaan van den bond, welke pogingen tot nu toe echter niet gelukten. Uit het jaarverslag bleek, dat de toestand van den Bond niet geheel zoo is als die wel zijn moest, hoewel bijv. de sprekersclub zeer goed bleef vol doen en in vele afdeelingen een krachtig leven heerscht. Na het uitbrengen van het financieel verslag, waaruit blijkt, dat er een nadeelig saldo is van f 1.15, werd uitvoerig gediscussieerd over den financieelen toestand en meerdere plannen besproken om daarin verbetering te brengen. De volgende jaarvergadering zal te Amsterdam plaats hebben. Daar tegenover de aftredende be stuursleden, B. Th. de Wolf, G. Bruinsma en G. Halkes geen candidaten gesteld waren, werden deze herkozen verklaard. In de vacature B. IJsel- muiden, ontstaan door opheffing van de afdeeling Sassenheim, werd voorzien door de keuze van den heer Jos. Verhulst te Delft. Den aftredenden secretaris, den heer G. T. Bon, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden; voor de aanwijzing van zijn opvolger zal een referendum worden gehouden, waarvan het groote gewicht duidelijk werd aangetoond. De Alg. R. K. Propagandaclub te Amsterdam heeft het plan opgevat voor de stemming en her stemming een verkiezingskrant uit te geven, die ten getale van 600.000 exemplaren zal verspreid worden. Mits aangevraagd voor 1 Juni, kunnen besturen van R. K. Kiesvereenigingen tegen den kostenden prijs een aantal exemplaren verkrijgen. Bond van Staafspensioneering. De zevende algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering werd gisteren te Groningen door den voorzitter, den heer A. Groe- nendaal, geopend met een toespraak, waarin hij herinnerde aan het bij den Raad van State inge komen pensioenontwerp, dat wel niet in de lijn ligt van den Bond, maar toch bewijst, dat de Regeering gevoelt te moeten zorgen voor de ouden van dagen. Uit het jaarverslag bleek, dat de Bond thans telt 221 afdeelingen met 18434 leden, van wie er 936, verdeeld over 19 afdeelingen, in 1907 zijn bijgekomen. Bij den Bond zijn aangesloten 58 bonden of vereenigingen met ongeveer 20.000 leden. De rekening van de penningmeesteres, aanwij zende in ontvangst f 5845, in uitgaaf f 5834, werd goedgekeurd. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van f5400 met een batig saldo van f 25.—. De bespreking over de satutenwijziging leidde tot uitgebreid, rumoerig en zelfs persoonlijk debat. Het liep over de vraag, of niet artikel 1 der statuten, waarin als doel van den bond wordt aangegeven het verkrijgen van een staatspensioen voor alle Nederlanders, zoo mannen als vrouwen, gewijzigd zou moeten worden. De commissie voor statutenwijziging, door het hoofdbestuur benoemd, stelt voor, art. 1 onver anderd te laten, maar in art. 2 op te nemen de bepaling, dat aan de leden de persoonlijke vrijheid wordt gelaten, om te werken voor of deel te nemen aan bewegingen, die als overgangs maatregel kunnen beschouwd worden. Het hoofdbestuur nam over de motie-Perio, zij het eenigszins gewijzigd De algemeene vergadering spreekt als haar mee ning uit, dat het einddoel van den bond moet blijven het verkrijgen eener zoodanige wette lijke regeling der Staatspensionneering, dat het recht op een g e 1 ij k minimum pensioen zonder voorafgaande premiebelasting worde toegekend aan alle mannen en vrouwen van zekeren leef tijd; spreekt daarbij tevens den ernstigen wil uit om te zorgen, dat het streven naar genoemd einddoel niet in den weg sta aan een zoo goed mogelijke en onmiddellijk langs wettigen weg be reikbare verbetering, die ligt in de richting van het doel. Winschoten wilde de oorspronkelijke redactie herstellen, zoodat het slot zou luidenverbetering in het lot van ouden van dagen. Dit voorstel werd echter verworpen met 520 tegen 392 stem men en daarop de motie van het hoofdbestuur met slechts 40 stemmen tegen aangenomen. In verband met de aanneming der motie trekt de commissie voor statutenwijziging in de door haar voorgestelde aanvulling van art. 2. Na ver zet uit de vergadering handhaafde de commissie de aanvulling. Na debat werd de aanvulling van art. 2 aange nomen. Verschillende minder belangrijke veranderingen in de statuten werden achtereenvolgens eveneens aangenomen. Oud-Minister Loeff en de Vredesconferentie. In de benoeming van den oud-minister J. A. Loeff als afgevaardigde der Nederlandsche regee ring ter tweede Vredesconferentie vindt de «Nieuwe Ct." grond tot de volgende bemerking «Met de benoeming van een jurist als mr. Loeff is stellig een goede keus gedaan als een gelukkig verschijnsel mag het o.i. worden beschouwd, dat het niet uitnoodigen van den Paus om zich ter Conferentie te laten vertegenwoordigen, geen be letsel blijkt te zijn voor een uitnemend Katholiek Nederlander om aldaar zijn diensten ter beschik king van zijn land te stellen." We vinden deze bemerking vrjjwel onnoozel. Hoewel wjj, katholieken, protesteeren tegen het buitensluiten van den Paus op de Vredesconfe rentie, heeft dit protest toch niet tot onmiddellijk gevolg het zich onthouden van deelneming aan deze conferentie. Ware dit wel zoo, dat zou de katholieke staats partij voor deze zaak geen credieten op de staats- begrooting voteeren, dan zouden de katholieke regeeringen, die zelfs vertegenwoordigers bij den H. Stoel gevestigd hebben, geen afgevaardigden naar den Haag zenden. Naast ons protest wegens miskenning en uit sluiting des Pausen, past zeer wel ons deelnemen aan een zaak, die (goed is op zichzelven en veel goeds kan opleveren in hare consequentie. Nogmaals de «N. Ct." is hier erg onnoozel geweest. (Nrdbrt.) Prov. Statcn-verkiezingen. Naar wij vernemen, worden als candidaten van liberale zijde in het district Schiedam genoemd de heeren H. J. Versteeg, lid van Ged. Staten, en J. Bos, burgemeester van Overschie. Schutterij. Bij Kon. Besluit zijn bij de rustende schutterij alhier benoemd tot kapitein a la suite F van Waas, thans 1ste luit.-adjudanttot 1ste luitenant a la suite A. Dirkzwager, thans lste luit.; tot 2e. luitenant k la suite, Ph. Ch. v. d. Pant, thans 2e. luit. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 14 Mei 1907, des namiddags te 2 uren. Vaststelling van de notulen der vergadering van 12 en 28 Maart j.l. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: 1. Benoeming van een onderwijzeres aan school C. Voorgedragen zijn1. Mej. Th. C. van Rhijn, te Schiedam. 2. Mej. G. H. van Bemmel, te 's-Gravenhage. 3. Mej. H. J. Riedijk, te 's-Gra- venhage. 2. Benoeming stembureaux voor de verkie zing van 2 leden van de Prov. Staten en van 6 leden van den Gemeenteraad. 3. Adres van den heer E. Hazelhof om eer vol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 4. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den leeraar aan het Gymnasium Dr. W. C. K Capel. 5. Idem van den onderwijzer aan school D, W. Sterk. 6. Voorstel tot wijziging der gemeente-be grooting voor 1908 (modellen B. en C.). 7. Vaststelling kohier no. 9 der Inkomsten belasting, dienst 1906/1907. 8. Goedkeuring besluit Burgerlijk Armbestuur tot wijziging der begrooting voor 1906 van die instelling. 9. Goedkeuring rekening Algemeen Handels Entrepöt over 1906. 10. Voorstel om de buitenkade in de Zuider gors te verhuren aan J. Meijvogel. 11. Voorstel tot wijziging van de Verorde ning op de Straatpolitie. 12. Adressen van G. H. Schuurman, G. Lin- deijer, N. Visser en Mej. M. T. Oosthoek en E. van Biene, om ontheffing van de verplich ting om in deze gemeente te wonen. 13. Voorstel van B. en W. om aan J. F. W. Meijer te verkoopen een perceel grond aan de Nassaustraat, hoek Mauritsstraat. 14. Voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht van i 2000 M2 bouwgroud in de Gor zen, aan de Vereeniging „Volkshuisvesting". 15. Idem tot uitgifte in erfpacht van bouw grond aan de Nieuwe Maasstraat en de Geer- vlietsche straat, aan A. Brand te Rotterdam. 16. Voorstel van B. en W. om aan den Alg. Nederl. Politiebond een jaarlijksche subsidie van I f 10.— te verleenen tot instandhouding van het door dien bond ingesteld examen ter verkrijging van een politie-diploma. En verdere voorstellen en mededeelingen. Beroep. Voor den Raad van State, afd. geschillen van be stuur, werd Woensdag door Staatsraad mr. van Gennep verslag uitgebracht over het beroep van mejuffrouw E. P. Verboom, te Schiedam, tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, haar vergunning weigerend tot uitbreiding van hare scheepstimmerwerf «De Hoop" aan de Lange Nieuwstraat, om deze ook voor den bouw van jjzeren schepen in te richten. Appellante voerde aan, dat hare scheepswerf is opgericht in 1850 en dus voor de invoering der Hinderwet. Zij had dus geen vergunning noodig en heeft ze slechts onder protest gevraagd. B. en W. verklaarden daarentegen, dat er wel degelijk vergunning noodig was, omdat een scheeps timmerwerf alleen voor het bouwen van houten schepen bestemd is. De provinciale hoofdingenieur oordeelde, dat de vergunning terecht is geweigerd op grond van hinder van ernstigen aard. Ged. Staten adviseerden dan ook tot ongegrondverklaring van het beroep. De gemachtigde van appellante, de heer A. C. A. Nolet, voerde aan, dat sedert 1851 in de onder havige inrichting een groote smederjj is, waar voor appellante geen vergunning noodig heeft. Mr. C. P. Zaayer, gemachtigde van belangheb benden, betoogde dat niet weersproken is of met grond kon bestreden worden, dat hier ernstig hinder wordt veroorzaakt. Van de zjjde van appellante werd volgehouden, dat de bestaande smederjj bij inwilliging van het verzoek zou worden uitgebreid, wat evenwel door de tegenpartij werd betwist. De Kon. beslissing volgt later. Vereeniging tegen Bedelarij. De aangekondigde vergadering der Vereeniging tegen Bedelarij werd Woensdag-avond in het gebouw der Spoeling-Vereeniging alhier gehouden. De voorzitter, de heer Joh. Lechner C.Szn., de vergadering, die bijzonder slecht bezocht was, openend, stelde daarna onmiddellijk ter (tijdbespa ring voor den penningmeester, den heer Van Meurs, die vertrekken moest) aan de orde de rekening over het afgeloopen jaar, sluitende met een batig saldo van circa 14.die door de heeren Blommendal en Van der Pant onderzocht, in orde bevonden werd. Nadat de notulen door de secretaresse, mej. Gazan, waren gelezen en goedgekeurd, werd door haar het verslag over het afgeloopen jaar uitge bracht. Verslag. Daaruit bljjkt, dat de geldmiddelen door meer der inkomen uit contributie een weinig vooruit gingen, omdat het ledental der Vereeniging iets grooter werd. Door overlijden en vertrek uit de stad verloor de Vereeniging 9 leden, 10 nieuwe leden traden toe, zoodat de vereeniging thans 221 leden telt. Versterking der geldmiddelen langs verschillende wegen bljjft gewenscht. Het informatiebureau mocht zich dit jaar in buitengewone belangstelling verheugen. Er werden 195 informaties gegeven tegen verleden jaar 115 Hierin zijn begrepen 79 aanvragen van de «com missie tot verschaffing van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen". Van de 116 resteerende aanvragen aan het informatie bureau werden 20 rapporten verstrekt aan het Dames-comité, 58 aan particulieren, 5 aan vereenigingen, terwijl 2 maal door den gemeente-secretaris inlichtingen werden verzocht aangaande gezinnen, die zich om onderstand tot H. M. de Koningin wendden. Van de 116 rapporten liepen 28 over gezinnen reeds bij de Vereeniging bekend. Het informatie-bureau en in zijn gevolg de ver schillende wijzen van behandeling, de stille en openbare waarschuwing, de verwijzing naar het Dames-comité, het vestigen van de aandacht van kerkelijke of burgerlijke armbesturen, de werkver schaffing, de kinderverzorging en de kinderbe scherming is wel de hartader vereeniging.-Jammer is 't dat er niet meer gebruik van gemaakt wordt, waar er tegenwoordig weer zoo druk gebedeld en druk gegeven wordt zonder onderzoek. Het verslag constateert met voldoening de wel willende medewerking der verschillende armbe sturen en de bereidwillige hulp der plaatselijke pers bjj het nastreven van het doel der vereeni ging het bestrijden der armoede en het weren der bedelarij. Het verschaffen van werk is steeds een deug delijke oplossing van dit moeilijk vraagstuk. Het mocht meermalen gelukken passend werk voor dezen en genen te vinden. Steeds bleek dan weer, hoeveel gemakkelijker 't was een vakman aan werk te helpen dan een die zoogenaamd van alles, dus niets kent, en toch vormen deze «losse sjouwers" het grootste contingent der hulpbehoevenden. Waar het verslag kinderverzorging en kinder bescherming uitvloeisels noemt van de werkzaam heid van het informatie-bureau vermeldt 't met leedwezen, dat pogingen om hier een school of klassen voor achterlijke kinderen op te richten wegens wettelijke moeilijkheden zonder gevolg bleven. De wensch wordt uitgesproken dat, waar klassen minder geschikt zjjn, een school worde opge richt. «Men kan een gewone lagere school oprichten zooals in den Haag die in de verordening genoemd wordt «een school voor kinderen, behoefte hebbende aan voortdurende persoonlijke leiding van bijzondere daarvoor bestemde onderwijzers", zoodat zjj dan valt onder de gewone wet op het lager onderwijs, de onderwijzers vallen onder de pensioenwet en de kinderen onder de leerplichtwet, hetgeen niet het geval is als men de school noemt, een school voor achterlijken of zwakzinnigen. Met het oog op het belang der onderwijskrachten is t minder wenscheljjk een bijzondere school, nnet gemeente-subsidie, voor hetzelfde doel op te richten- De kinderbescherming wordt bevorderd door de kinderwetten, welke langzamerhand meer in bet volksbewustzijn dringen. Door het informatie* bureau werd reeds menigmaal de hulp ingeroepen van het agentschap van den voogdijraad Rotter dam II. De bemoeiing voerden soms tot ont zetting der ouders, soms tot andere hulp ten behoeve der kinderen. Het door dien Voogdij raad gevoelde gemis aan een vereeniging welke de voogdij kan aanvaarden, gaf het bestuur der Ver. tegen Bedel, aanleiding, over te gaan tot het oprichten van een vereeniging, die onder den naam «commissie voor kinderbescherming" thans reeds met succes werkzaam is. Nader vermeldt het verslag den uitslag van de informaties van de commissie tot verschaffing van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen. Van de 121 aanvragen gaven 28 aanleiding om elke hulp te ontraden, bij 24 werd gerapporteerd, dat voor kindervoeding wel eenige grond bestond, bi) 17 zij wenschelijk was42 bleven tijdens het on derzoek weg of werden door den onderwijze0 verboden bepaald noodig was de voeding slechts voor 11 gezinnen. B(j het Damescomité, dat gezinnen ter behan deling krijgt, waar de oorzaak der armoede nog kan worden weggenomen of armoede kan worden voorkomen, is de financieele toestand ook al niet schitterend. Ware 't niet dat nu al meerdere jaren een schoone gift van een belangstellend Rotterdammer inkwam, dan moest nog meer dan nu op de uitgaven worden bezuinigd. Een teringlijder kon bjj gebrek aan ge' noegzamen geldeljjken steun helaas I niet worden geholpen, omdat er in Nederland, met zjjne vele liefdadige instellingen, niet een sanatorium is voor onvermogende teringlijders- Het troostelooze antwoord luidt steeds«Niemand wordt hier kosteloos verpleegd". De ziekteverze kering brenge hierin verandering Na de mededeelingen omtrent de samenstelling van het bestuur vermeldt het verslag nog, dat behandeld werden 82 nieuwe gezinnen, waarvan na het eerste rapport direct 31 werden afgevoerd, omdat zjj niet in de termen vielen51 genoten onderstand of zjjn nog in behandeling bjj het Dames-comité. Behooren deze menschen tot verschillenden bur gerlijken staat meerendeels man, vrouw e0 minderjarige kinderen en tot de meest onder scheidene vakken, naar den godsdienst zjjn zi) aldus verdeeld: 27 Roomsch-Katholiek, 21 Ned- Hervormd en 3 Evangelisch-Lutherscb. Aan werk werden 13 menschen geholpen eO daarmede de oorzaak der armoede weggenomen- Volgens de onderwijzers bljjft het sparen, i0 1904 door de Vereeniging weer op de scholen aangemoedigd, stationair. Het snoepen wordt er niet minder doordit komt omdat de ouders spaar- e0 snoepcenten geven en het den kinderen nooit invalt ook hun snoepgeld in de spaarbus te gooien. D® Nutsspaarbank, welke een gemakkelijk spaarstelsel met zoogen. spaarzegels invoerde, heeft in elk geval het systeem vergemakkelijkt zoowel voor de onderwijzers als voor het kind. Met erkentelijkheid wordt aan het eind van het verslag getuigd van de warme belangstelling van enkelen, waaronder die welke door bijzondere0 steun veel van het werk door de Vereeniging verricht, mogelijk maakt. Na enkele opmerkingen verklaarde de voorzitter het verslag vastgesteld onder dankzegging aan de Secretaresse en met het uitspreken van de hoop) dat vooral de wensch omtrent de achterlijke kin* deren uitgesproken in vervulling mocht gaan. Aan den meermalen uitgesproken wensch bet verslag in druk te doen verschijnen zou wellicht nu gevolg kunnen worden gegeven, nu een bui' tengewone gift van f 50.als bljjk van groot® belangstelling in de Vereeniging is ontvangen. Het bestuur zal dus in ernstige overweging nemen he4 verslag van dit en het vorig jaar te doen drukke0. De Voorzitter deed daarna door de secretaresse lezen het verslag van het Damescomité tegen af' moede. Door het Damescomité met mevr. Visser—So0' neveld als presidente, mevr. Van Hasselt—va0 Rees als vice-presidente, terwjjl mej. Gazan daarbfl voor het eerste onderzoek hare gewaardeerde dien sten verleent, werden in het afgeloopen jaar 3$ gezinnen bezocht hiervan werd door 18 bjjstand gevraagd wegens ziekte, terwjjl bij de overig6 werkeloosheid, kleine verdiensten of de dood va0 den man en kostwinner oorzaak van achteruitgang waren. Voor versterkende middelen en het verple' gen door de wijkverpleegster werd in eerstbedoeld geval gezorgd, terwjjl in de andere gevallen aa0 kleinen handel, naai- en breiwerk werd.geholpe0 eene proef met de breimachine mocht niet geluk' ken. Aan drie gezinnen, waarvan de man elders be ter werk kon krijgen, werden gedeeltelijk d® verhuiskosten vergoedeen meisje, dat gaarne w ild6 gaan dienen, kreeg een paar katoenen japonnen schorten. Voor de verpleging van een ouden zieke0 man werd gezorgd. Voor de werkloozen werd nog al eens werk g6' vonden, maar het gebeurde ook dat het werk ge' weigerd werd. In dat geval werd het gezin ge' schrapt. Met dankbaarheid wordt ten slotte de ontvang5 van een gift van f50 vermeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2