Binnenland Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. regeling, aangezien ze niet meer voldoende aanpas sen aan den bestaanden toestand. Aan het amendement ontbreekt een goede wettelijke voorbereiding en ook biedt 't geen zekerheid, dat het technisch goed in elkaar zit. Daarna repliceerden de heeren Blooker, van Idsinga, Janssen (Maastricht) en Ruys. De heer van Idsinga, nader het amendement verdedigende, betoogde, dat voor de grensregeling als aangegeven in het ontwerp geen ander motief te kunnen vinden dan persoonlijke consideraties. Spreker adviseerde dan ook aan de Kamer het amendement aan te nemen. De minister kwam tegen deze bewering op. Persoonlijke consideratiën zijn hem vreemd. De grootere uitbreiding is wel gewenscht, maar kan thans niet door het amendement tot stand worden gebracht. Inlijving van het station en emplacement bij Maastrich is urgent en rijp. Dit worde daarom thans door het ontwerp beoogd. Verdere uitbreiding van Maastricht eischt nadere voorbereiding. Het amendement werd daarop verworpen met 34 legen 30 stemmen. Het wetontwerp daarop aangenomen met 45 tegen 19 stemmen. Zonder stemming werd vervolgens goedgekeurd het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van art. 77 der wet tot regeling van het Middelbaar Onderwjjs (spitsing van de akte midd. teekenen Heden 11 uur is aan de orde het wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is mr. J. J. Willinge, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Assen, met ingang van 1 Juni 1907, benoemd tot lid van den Raad van State. Bij Kon besluit is dr. P. J. H. Cuypers, archi tect der Rijksmuseum-gebouwen te Amsterdam, benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van Oranje-Nassas. Bij Kon. bes), is aan P. A. Van Hecke, bode en assistent-expediteur ter Prov. Griffie van Groningen, de eere-medaille der orde van Oranje- Nassau, in zilver, toegekend. II. M. de Koningin-Moeder. Eenige minuten over half tien gisteravond kwam H. M. de Koningin-Moeder van Parijs aan het Centraalstation te Utrecht aan. Het salonrijtuig N. C. S., waarin H. M. de reis deed, werd onmid dellijk overgebracht naar het Buurtstation en daar in den gereedstaanden gewonen trein voor Baarn gesteld. Kwart voor tienen gewone tijd werd naar Soestdjjk vertrokken. Audiënties. De aangekondigde audiëntie van den Minister van Financiën op Zaterdag 18 Mei a.s. zal niet plaats hebben. De Vredesconferentie. De »Pol. Korr." ontving een mededeeling uit Parijs, dat de Britsche regeering toch de inperking der krijgstoerustingen op de Vredesconferentie zal ter sprake brengen. De Fransche republiek zou, volgens bericht, aan het debat over dit voorstel deelnemen. Celebes. De correspondent te Batavia van de »N. R. Ct." seint dd. 15 Mei Er is herhaaldelijk aanraking verkregen met de bende van La Sinrang. In het moeras aan de monding van de Sadang zjjn zeven van diens vol gelingen gesneuveld, zijn vrouw werd gevangen genomen, al zjjn lijfgoederen, zjjn paard en kris zjjn buitgemaakt. La Sinrang zwerft met nog slechts weinig volgelingen rond. Centrale Commissie Statistiek. De Centrale Commissie voor de Statistiek verga derde in een der zalen van het gebouw der Eerste Kamer, onder leiding van den voorzitter, mr N. G. Pierson. Behandeld werden de jaarverslagen van het Centraal Bureau en van de commissie over 1906, het advies der Commissie bjj de begrooting van het Centraal Bureau voor 1908, de begrooting der commissie voor 1908, terwjjl voorts rapporten van subcommissies betreffende de bevolkingssta tistiek en de statistiek van het krankzinnigen-we zen en een schrijven van den voorzitter betreffen de statitiek van gronacrediet ter tafel kwamen. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter eenige woorden ter nagedachtenis van het overle den lid der commissie, mr. Sprenger van Eyk, en deelde vervolgens mede, zich wegens zijn drukke werkzaamheden te hebben genoodzaakt gezien, met ingang van 1 Juli e. k. ontslag aan te vragen als lid en voorzitter der Commissie. Mr. Aalberse contra „Het Volk". Mr. Aalberse schreef eenige weken geleden, dat de eenheid in de S. D. A. P. niet hersteld zou zijn, ook na het Haarlemsch congres. Hij deelde toen o.m. ook mee, dat een sociaal democraat materiaal had gezonden aan een katho liek kamerlid om Tak te bestrijden. »Het Volk" noemde dit toen een leugen en daagde mr. Aal berse uit, namen te noemen, wat deze begrjjpe- ljjker wijze weigerde. Gister verklaarde vliet Volk" eebter, dat J. I de Haan de schrijver van dien brief is. De Haan schrijft o.m.sik heb het kamerlid Passtoors een open brief aan Tak gezonden, niet om Tak te bestreden, maar om te doen weten, dat het Kamerlid Schaper zelf deed wat hij Katholieken verweek. Dien brief beeft de beer Passtoors niet teruggestuurd. Lid van de Arbeiderspartij was ik niet. Dat de heer Aalberse er over schreef, wist ik niet, maar zijn goede trouw staat voor mij vast. Ambtenaren Rijksverzekeringsbank. Bjj Koninkljjk besluit is bepaald 1e. De benoeming, de schorsing en het ontslag van de ambtenaren der Rijksverzekeringsbank, die in het algemeen huune werkzaamheden in de bureelen der bank verrichten en den rang hebben van klerk, schrjjver, opzichter-concierge, portier, bode of kantoorknecht, zoomede van de bureel- ambtenaren toegevoegd aan de geneeskundige amb tenaren en de agenten der Rijksverzekeringsbank zullen geschieden door onzen minister van Landbouw, Njjverheid en Handel. 2e. De klerken worden bjj eerste aanstelling benoemd na afgelegd vergelijkend examen, waar voor de eischen worden vastgesteld door onzen minister van Landbouw, Njjverheid en Handel. In bjjzondere gevallen kan door ons van de in het vorig lid bedoelde voorwaarde ontheffing worden verleend. Neutraliteit in den vakbond. De verkiezing van een hoofdbestuurder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in de plaats van den heer Ketelaar, heeft tot uitslag gehad, dat werd gekozen de heer A. Hart met 1915 stem men, tegen 1469 op den heer E. J. van Det, een uitslag, die meer aandacht vraagt om de beginsel- vragen, die hem beheerschen, dan om de personen, welke erbij waren betrokken. De heer van Det is de voorstander van de sociaal-democratische tactiek, »die verbroedering wenscht van den Bond met de arbeidersbeweging." De heer Hart daarentegen is voorstander van de neutraliteit in den Bond. Het Vredespaleis. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is in zake het Vredespaleis een adres gericht door Nederlandsche architecten a. dat zij met leedwezen hebben gevolgd het verloop der voorbereiding tot het bouwen van het Vredespaleis en zulks meer in het bijzonder ten aanzien van: lo, de keuze van het terrein, 2o. de voorwaarden waaronder de prijsvraag werd uitgeschreven, 3o. de uitspraak der jury; b. dat adressanten zich er van bewust zijn, dat het onzeker is in deze quaestie in te laten, omdat verschil- van meening mogelijk is over de rechtsverhouding welke bestaat tusschen de Ne derlandsche Regeering en het bestuur der Car- negie-Stichting c. dat, nu het besluit aangaande den bouw van het Vredespaleis aanstaande blijkt, zij, ondanks het sub b gemaakte voorbehoud, meenen zich ten slotte tot Uwe Kamer te mogen wenden in het vertrouwen, dat door haar kennis zal worden genomen van de grieven, welke ten aanzien van de sub a genoemde punten lo., 2o. en 3o. be staan. Redenen waarom adressanten, terwijl zij den vorm aan de prudentie van Uwe Kamer overlaten, a,an Uwe Kamer eerbiediglij'k verzoeken baar in vloed aan te willen wenden, opdat: lo. het mogelijk worde, dat het Vredespaleis worde opgericht in een omgeving zijner waardig, maar dat bovendien dat monument de uiting zij van de grootsche idéé waaraan het is gewijd; 2o. alsnog, voor zoover mogelijk, moreel? vol doening worde gegeven aan den architectenstand, wiens rechten, door het verloop der prijsvraag zijn gekort. 't Welk doende, enz. Tot heden draagt het adres de handteekenin- gen van de volgende architecten K. De Bazel, Bussum; H. P. Berlage, Amsterdam; C. N. Van Goor, Rotterdam; J. Ingenohl, A. J. .Joling, Paul J. De Jongh, W. Kromhout, Foeke Kuipers, J. H. W. Leieman, allen Amsterdam; Alb. Otten, W. F. Overeijnder, beiden Rotterdam; J. E. Van der Pek, H. Walenkamp, beiden Amsterdam; P. A. Weeldenburg, Rotterdam; A, W. Weissinan, Haar lem. 1 i i Katholiek Staatsprogram. Onder de onderwerpen, welke Maandag op de jaarlijksche vergadering van den „Bond van R. K. Kiesvereenigingen" ter sprake kwa men, behoort o.a. het voorstel-Deventer tot het benoemen vqn een Commissie voor het formu le-eren van een eigen Staatsprogram. Hierover geeft dr. Nolens in den „Venl. Cou rant" een paar zeer behartigenswaardige „op merkingen" ten beste. Wij lezen: In hare toelichting zegt de kiesvereeniging: „wel hebben wij een door de katholieke Ka merclub opgesteld aantal punten, waarnaar de kath. Volksvertegenwoordigers hun gedragslijn ten opzichte der Regeering hebben vastgesteld, doch de R. K. Kiesvereeniging is overtuigd, dat zeer velen van de toenmalige en tegenwoordige leden der R. K. Kamerfractie thans dat in zijn geheel niet meer zouden willen onderteekenen, als niet geschikt voor den politieken toestand zooals die in den loop der jaren gewijzigd is." Het blijkt niet waarop de kiesvereeniging die overtuiging grondt. Een feit is, dat alle Kath. Kamerleden, ook de laatstbijgekomenen, dit program onderteekend hebben. De toelichting wijst verder op het Duitsche Centrum. „Willen wij| voor Nederland hebben datgene» waarop de Katholieken van Duitschland terecht, trotsch mogen zijn, een krachtig Katholiek Cen trum, dan moet er begonnen worden mot het ontwerpen van een Katholiek Program, waar naar een ieder zich kan regelen, ook bij ver kiezingen." Hieruit zou men mogen afleiden dat in Duitsch land zoodanig Katholiek Staatsprogram bestaat. Dat nu is, voor zoover mij bekend is, niet het geval. Het Centrum-zelve, zoowel in Rijksdag als in Abgeordnetenhaus heeft een kort program van beginselen. 1 iEn bij iedere algemeene verkiezing richt het aan de kiezers een Wahlaufruf. Het „Germania docet" gaat niet in alle ge vallen op. Ook niet in al die gevallen waarin Pavissisch in de „Civilta Cattolica" of Romanos in het „Cen tram" dat meenen. De toestanden kunnen te zeer verschillen. ,Maar indien men zich op Duitschland beroept, moet dat beroep toch juist zijn. In dit geval is het dat niet. Voor een algemeen program van de Katho lieke Staatspartij valt natuurlijk ook wel iets te zeggen. Men houde echter in hot oog: lo. dat het samenstellen ervan zeer vele moei lijkheden zal opleveren; 2o. dat het uit den aard der zaak zeer vaag moet zijn in de meeste punten 3o. dat absolute gelijkheid van denken noch tusschen kiezers, noch tusschen gekozenen be reikbaar noch wenschelijk is; 4o. dat er gevaar bestaat voor belangenstrijd als bij de samenstelling te zeer die belangen op den voorgrond treden, bewust of onbewust; en dat gevaar is niet denkbeeldig. Zooals men weet is het voorstel op gelijke motieven als door dr. Nolens zijin ontwikkeld, met groote meerderheid door de Bonds vergade ring verworpen. Kath. Wetenschappelijke Vereeniging. ,De Vereeniging tot het bevorderen der weten schap onder de Katholieken hield Zaterdag en Zondag vergaderingen in Den Bosch. De rechts geleerde afdeeling vergaderde Zaterdagmiddag ter bespreking van de artt. 136 B. W. en 449 Straf wetboek. Dien dag vergaderde ook de wis- en natuurkundige afdeeling. Zondag vergaderde do geneeskundige afdeeling, waar o.m. aan de orde was: Vaststelling huishoudelijk reglement dor af deeling. Acustieke demonstraties, door dr. II. Stmycken. Bespreking der bestrijding van de kwak zalverij, door dr. P. Woltering. Inleiding van dr. A. C. A. Hoffman: „Moet. Lourdes worden geslo ten" moest vervallen wegens tijdgebrek. Bij de bespreking der voorstellen voor den werk kring der afdeeling drong dr. Hoffman aan op beistudeerïng van het vraagstuk der suggestie, zoo uiterst belangrijk voor de leden zoowel uit weten schappelijk als uit katholiek oogpunt. Dit voorstel werd ter ernstige overweging door het bestuur overgenomen. Dr. Woltering besprak nog de wenschelijkhei ,1 van samenwerking tusschen leden der onderschei den afdeelingen over de grensvragen van genees kunde en rechtsgeleerdheid. De letterkundige afdeeling die tegelijkertijd ver gaderde, hield besprekingen over: „het vaststel len van een werkplan." Van de verschillende vergaderingen was alleen de algemeene van Zondagmiddag toegankelijk voor de pers. Deze algemeene vergadering werd bijgewoond door Z.Exc. den commissaris der Koningin in Noord-Brabant, den burgemeester van den Bosch en den vicaris-generaal van het Bisdom. De voor zitter opende de vergadering met de verklaring er veel prijs op te stellen, dat bovengenoemde autoriteiten aanwezig waren en gaf het woord aan mr. Kooien, lid der Tweede Kamer, tot liet lezen van een relaas over „Kerk en Staat in Frankrijk." Twee volle uren waren er mee gemoeid, want spreker had uitvoerig de geschiedenis gecompi leerd van hetgeen er de laatste jaren in Frank rijk is gebeurd met betrekking tot de wetgeving in zake scheiding van Kerk en Staat. De voorzitter bracht hem na afloop dank en dankte ook den commissaris der Koningin, den burgemeester van den Bosch en den vicaris-ge neraal, voor hun tegenwoordigheid. Daarna werden de rapporten der verschillende afdeelingsvergaderingen uitgebracht, („Huisgez.") Giste r-m iddag is door de politie aangehouden schipper P. R., gesignaleerd voor twee geldboeten elk van een f 1, subs. 1 en 2 dagen hechtenis. Hjj betaalde de boete. Giste r-m iddag omstreeks 3 3/4 uur liep de 13 jarige W. van der Kant, wonende Vriendschapstraat, hard de metaalwarenfabriek aan den Noordvestsingel uit, toen hij in aanraking kwam met het paard van een daar passeerenden molenwagen, viel en twee wielen van den wagen over hem heen gingen. De jongen werd niet ernstig gekwetst, maar bekwam alleen ontvellingen aan linkerdijbeen, kuit en hooid. Gister-mid dag is de 8 jarige van Gerven, wonende Maasstraat, in de Tuinlaan, doordat zij struikelde, aangereden door een voorbij gaande bespannen wagen, waardoor zij verwondingen aan beenen en handen bekwam. Het meisje is door dan geneesheer Ris verbonden en toen naar hare woning vervoerd. Hede n-o chtend half tien had de meesterknecht Ary Feelders, toen hij in de bran derij van den beer Van der Velden aan de Wes terkade van de stelling kwam, het ongeluk in een bakje met heet water te stappen, waardoor bij aan beide beenen brandwonden bekwam. Nadat hem in de branderij aanvankelijk hulp was verleend, werd hij door de andere knechts naar huis geleid, waar hjj verder geneeskundig werd behandeld UIT VLAARDINGEN. Gistermorgen, te circa 4 uur, heeft de kapitein G. de R., van de Vlaardingsche boot, te Vlaardin- gen, zjjn vrouw een waarschijnlijk doodeljjke wond aan den hals toegebracht. Nadat de ongelukkige voorloopig is verbonden, heeft men haar bewuste loos naar het ziekenhuis te Vlaardingen overge bracht. Toen de vrouw gevonden werd, badende in haar bloed, was de man nergens te vinden nadat ze was verbonden en overgebracht, vond men hem te bed liggen met een gapende wonde in de borstook hjj werd verbonden en naar het ziekenhuis ge transporteerd. Beider toestand moet levensgevaarljjk zjjn. UIT DELFT. De vuren aan de flesschenfabriek te Delft zijn thans alle gestopt. Een gevolg hiervan is o.m., dat de arbeiders, indien zij weer aan het werk zouden willen gaan, toch altijd twee weken daar mede zouden moeten wachten, omdat de ovens dien tjjd noodig hebben om op temperatuur te komen. Over de houding der stakers is niets bekendmen zegt, dat velen naar Duitschland zijn gegaan om daar in de glasindustrie te werken. Over een weerstandskas beschikken zij niet. Het absentisme. De stembureaux. Handelsentrepót en Buitenkade. Straatpolilie. Ertpachtsafstand. Alsof wjj reeds in de beruchte hondsdagen wa ren, gat de Raadsvergadering op gisteren te zien een vrjj onvoltalligen Raad. Niet minder dan zes leden waren aanvankeljjk afwezig. Later kwam nog de heer Ris, maar vijf bleven er definitief met kennisgeving absent. Die absentie is zeker te betreuren als er, zooals nu, gewichtige zaken, worden behandeld. Er kunnen wellicht geldige redenen voor worden aangevoerd, maar waar bljjft 't tocb, dat een Raadslid niet licht verzuimen moet, en onze vroeden hunne zaken zóo behooren te regelen, dat zjj althans die enkele zittingen nu na verloop zelfs van vier weken kunnen bjjwonen. Wat er toch in deze zitting behandeld werd, was gewichtig genoeg om de volle aandacht onzer vroeden te eischen. Na mededeeling van het danktelegram van Koningin en Prins en nadat de lange reeks van ingekomen stukken doorworsteld was, volgde allereerst de benoeming van leden van de stembureaux, die bij Staten- en Raadsverkie zing het votum der kiezers zullen hebben op te nemen. Door verschillende leden is er bjj deze benoeming de aandacht op gevestigd, dat de tegen woordige stemlokalen niet meer aan de gebleken behoefte voldoen. Vooral van vrijzinnige zijde, waar men ook voor de practische zjjde van de kies rechtkwestie een open oog heeft, is betoogd dat bjjzonder het stemlokaal van District III voor het meerendeel der kiezers van dat uitgestrekte dis trict te ongelegen isdaarom wilde men voor dat district een tweede stemlokaal, dat, ook al golden hier geen wetteljjke bezwaren, toch voor de snel naderende Statenverkiezingen moeilijk kon aange bracht worden. Voor latere verkiezingen wordt echter het denkbeeld der bedoelde Raadsleden in ernstige overweging genomen. Na behandeling van de rekening van het Alge meen Handelsentrepót, waarbjj zaken besproken werden, die niet pleiten voor de verwachte acti viteit en de richtige administratie bjj de betrokken colleges, werd bjj de verhuring van de buitenkade in het Zuidergors, niet begrepen in de opgespoten gronden, terecht de opmerkinggemaakt, dat er zoo weinig mogeljjk aan beambten der gemeente on derhands moet verhuurd worden. Het woord van een vroegere gemeente-regent»Ik woon in een glazen huisje" gelde ook te dezer zake. Het ver trouwen in hen, die geroepen zjjn, stads belangen in hoogste instantie te bevorderen, blijve onge schokt. Toen kwam wat wjj voor deze vergadering het neusje van den zalm zouden willen noemen, de wijziging der verordening op de Straatpolitie, die den Raad reeds een vorige maal ernstig -bezig hield. Weken lang zjjn de bewoners der Hoog straat en zjj die de straat passeeren reeds geër gerd door het rumoer veroorzaakt door de socia listische en anarchistische propagandisten, die hier hun vuile pamfletten komen verspreiden, waarin troon en altaar beiden worden verguisd. De politie schijnt machteloos daartegen te staan»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2