Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Rechtzaken. Kerknieuws. (Gemengd Nieuws. Scheepvaart. Burgerlijke Stand, Handelsberichten. Audiënties. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Woensdag 22 Mei e.k. niet plaats hebben. De Kinderwetten. Staatscourant no. 115 bevat het Koninklijk Be sluit tot nadere aanvulling en wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur betreffende de z.g. Kinderwetten. De Vredesconferentie. Men schrijft uit Den Haag De Hofzaal op 't Binnenhof, waarin de Vre- desgedelegeerden in plenum zullen vergaderen, nadert haar voltooiing daarvoor. Be Troon en het. eiken ameublement van de openingszitting der Sta ten-Generaal zijd verdwenen; alleen het voorzittersgestoelte is behouden en geplaatst voor den hoogen schoorsteen, waar 't ook thans voor 't presidium dienst zal doen. Het overige deel der zaal wordt ingenomen door banken, waarvan die in 't middenvak, waar eenige lange rifen staan, ieder voor twee personen plaats bieden. In 't rond staan, op een kleine verhoo ging iets langere banken, die rechts en links in de lengte der zaal, achterin in schuine richting zijn geplaatst. Er is in het geheel op 224 perso nen gerekend, gedelegeerden, toegevoegde dito's secretarissen, enz. De banken zijn van zeer eenvoudig maaksel. Het hout is donker geverfd, groen laken met franje dekt zitting en lessenaar. Te veel geld is daar zeker niet aan besteed. Mooi is de electrische verlichting. Acht ronde ijveren kronen hangen in 't gewelf, ieder met meer dan honderd gloeilampjes, terwijl ook aan eenige der hooge kapspanten reeksen gloeilamp jes hangen, zoodat tot in den nok de duisternis verdreven wordt. Wat zal dat 's avonds fantas tisch zijn, die lichtende ridderzaal. Ook de zijzalen zijn van vergadermeubelen en verlichting voorzien, zoodat het aloude kas teel opeens gemoderniseerd is. Uit den Haag wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld: Men verzekert, dat dr. Kuyper, oud-mi nister-president, evenals verscheidene andere Hol- landsche staatkundigen, voornemens zijn aan de Haagsche conferentie het voorstel te doen, aan de vaartuigen toe te staan in oorlogstijd in de onzijdige havens steenkolen in te nemen. Ongegronde klachten. In verschillende bladen vindt men een verhaal over een adres, aan de Koningin gericht door den heer G. Simounar. Daaraan worden beschou wingen vastgeknoopt over schromelijke onrecht, dat in Nederland en zijn Koloniën wordt geleden. Deze klachten zijn niet gegrond, schrijft „L. en V." Althans, zij kunnen slechts de inrich ting van ons procesrecht betreffen. De heer Simounar heeft in Indië een proces verloren. Dit verlies heeft hij ten onrechte ge weten aan verschillende rechterlijke ambtenaren. Zijn beschuldigingen tegen deze ambtenaren zijn in de Tweede Kamer door verschillende leden van verschillende politieke richting nauwkeurig onderzocht en ongegrond bevonden. Niettemin zijn de klachten in tallooze adressen onophoudelijk herhaald. "Nadat de klager op de meest welwillende wijze door een aantal leden der Kamer was te woord gestaan en de zaak was afgedaan, werden zij ook daarna nog geruimen tijd lastig gevallen. Het eenige, dat den klager helpen kan, is geld om naar Indië terug te keeren en daar opnieuw zijn proces te beginnen. Het spreekt vanzelf, dat het niet op den weg van den Staat ligt, hiervoor het geld der belas tingschuldigen te besteden. wen van een nieuwe kazerne voor het regiment genietroepen. De teekeningen er van zijn reeds gereed. Geen Katholiekendag. Dit jaar wordt in 't Bisdom Haarlem geen Ka tholiekendag gehouden. Prov. Staten-verkiezingeu. In de gister te Leiden gehouden vergadering van de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging is besloten met de vrijzinnige kiesvereeniging voor de verkiezing voor leden der Provinciale Sta ten samen te werken en de candidaten der vrij zinnigen, de heeren dr. E. F. van Dissel (aftr.), prof. mr. S. J. Fockema Andreae en J. Korevaar P.Azn. over te nemen. De centrale liberale kiesvereeniging te Oud- Beierland, heeft gisteravond tot candidaten ge steld voor twee leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland de hoeren J. Vlielander te Numans- dorp en P. S. Overwater, te Strijen, Sigarenfabrikanten. Te Utrecht is opgericht een Verbond van ver- eenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland. Algemeen secretaris is de heer J. H. Th. v. Ket- tlitz, te Utrecht. i Ridder Baronet Speelman, -j- :Te Haarlem is overleden Ridder Baronet Speel man, oud-lid van den Raad, oud zeeofficier, die met de „Willem Barendz." den Pooltocht deed. De overledene was ook oud-burgemeester van Har- lingen. Een nieuwe kazerne. Het „Gentrum" verneemt, dat het Rijk binnen niet te langen tijd zal overgaan tot het doen bou- Protestmeeting-vredeseonferentie. (Men meldt ons: Den 15en Juni za] in den Haag de reeds teel bespraken vredes-canf eren tie geopend worden. De (internationale) anti-militaristische vereeniging in Nederland belegt als protest daartegen een groote openbare meeting Zij is n.l. van meening dat deze conferentie geenszins aan de bevordering van den vrede zal bijdragen en dat deze slechts door den wil van de arbeiders tot stand zal kun nen komen Deze meeting zal gehouden warden op Zon dagmiddag 16 Juni, in den Haag. lOp deze meeting zullen zoowel buiten- als bin- nenlandsche sprekers het woord voeren. Gemengde Huwelijken. In de „Voorloopige Jaarcijfers over het jaar 1906", dezer dagen uitgegeven door het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam, wordt aangetroffen een tabel van de huwelijken naar den godsdienst der echtgenooten. Uit deze cijfers blijkt, hoe het aantal gemengde huwelijken steeds toeneemt, zoowel absoluut als in verhouding tot het aantal huwelijken, door een katholiek aangegaan. In 1899 was die verhouding 52.2 per 100; er werden toen dus reeds meer gemengde dan zuiver katholieke huwelijken gesloten. Met kleine schom melingen was die verhouding gestadig stijgend en werd in 1906 58.2 p. 100. In dit jaar, waarin het aantal huwelijken van katholieken met katholieken even groot was als vijf jaar terug klom het aantal der gemengde huwelijken van 645 in 1901, tot 857. Oranje Nassau's-Oord. In verband met het bericht, dat mevr. Graat- land om gezondheidsredenen ontslag heeft gevraagd, als adj.-directrice van Oranje Nassau's Oord, deelt ®De Avp." mede, dat de resultaten van het onder zoek der «Nederl. Maatschappij van geneeskunde", spoedig kunnen worden tegemoet gezien. Begin Mei is door het hoofdbestuur aan bet bestuur van O. N. O. toegezonden het rapport, vergezeld van een lijvig dossier, bevattende de stenografische verslagen der verhooren van beambten patiënten en oud-patiënten, en door dezen onderteekend. Het moet o.a. tot de conclusies komenlo. dat mevr. Gr. ongeschikt is voor adj.-directrice, waar bij de verwondering wordt geuit, dat door het bestuur der stichting vóór haar benoeming niet beter haar geschiktheid is onderzocht2o. dat dr. Donath de man is, om het sanatorium weder op te heffen uit den tegenwoordigen toestand. Indische Begrooting. De correspondent van de „N. R. Crt." te Ba tavia seint: De ontwerp-begrooting voor 1908, welke eer lang in een buitengewone vergadering van den Raad van Indië onder voorzitting van den gou verneur-generaal met den raad van directeuren in onderzoek komt, toont een overschot van f 2.000.000. Belastingen in Indië. Men meldt aan de „Tel.": Worden in den laatsten tijd de belastingen in Indië verscherpt of nieuwe belastingen inge voerd, daartegenover staat, dat ook onbillijke, den inlander zwaar drukkende, lasten worden opge heven. Zoo zal ook, naar wij vernemen, de rijtui genbelasting voor inlanders tot uitoefening van hun beroep benoodigd, eerlang worden afgeschaft. Naar men ons uit Indië meldt, trekt een groot deel der bevolking van het Portugeesche eiland Poelau Kambing naar Alor en Wetter, om de tame lijk zware belastingen te ontduiken. Midden Europeesche tijd. Dezer dagen is aan de Tweede Kamer een adres gezonden inzake da tijdregeling van een aantal hoogleeraren aan verschillende universiteiten, on der wie ook de twee astronomische professoren J. C. Kapteyn, te Groningen, en A. A. Nijlund, te Utrecht, die beiden den Midden-Europeeschen tijd voor Nederland gewenschter achten dan den Greenwichtijd. Monument voor prof. Gunning. Op de begraafplaats „Moskawa" bij Arnhem, zal een gedenkteeken worden onthuld op het graf van den onlangs ontslapen prof. dr. J. H. Gun ning, van 18821889 hoogleeraar te Amsterdam, later te Leiden. Het zal aan de familie worden overgedragen, op Maandag den 20sten Mei, 2en Pinksterdag, des namiddags te 31/2 uur. Bij deze plechtigheid zal o.a. het woord wor den gevoerd door ds. Chr. Hunningher, van Am sterdam. Kwartetwedstrijd »St. Cecilia". De Zangvereeniging »St. Cecilia" alhier, ontving dezer dagen vier gouden medailles: van mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum, Lid der Tweede Kamer voor Schiedam, als prgs voor den nationalen kwartetwedslrijd door genoemde Vereeniging in October e.k. te houden. De dilettanten-club »Alberdingk Thijm" schonk eveneens vier fraaie zilveren medailles, terwijl meerdere toezeggingen voor hetzelfde doel aan de Zangvereeniging werden gedaan. Gisteravond laat is door de politie aangehouden een man, die trachtte zich een tlesch spiritus te verschaffen door ze uit een paar fusten geladen op een schuit aan de Lange Haven, te tappen. In den afgeloopen nacht is door de politie opgevangen een zwarte krulharige trek hond (reu) met witte voorpooten. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Vannacht is door de politie aan den Buitenhavenweg onbeheerd gevonden een paard, vermoedelijk daar los in het land loopende. Heden-morgen is het paard aan den eigenaar teruggegeven. De sleepboot sM.O.P." 224 B., door de firma Smulders alhier voor Argent jjnsche rekening gebouwd, zeilende naar Bahia Blancanca vertrok ken, gezagvoerder C. Visser, is den 15en dezer weibehouden ter plaatse van bestemmiog gearri veerd. Door de geneeskundige staatscorn- missie te Amsterdam is gister bevorderd tot arts, de heer F. B. M. B. Schiphorst, van hier. UIT DELFT. De r.-k. kiesvereeniging „Recht en Plicht", te Delft, stelde eergisterenavond defini tief candidaat voor de Prov. Staten den heer L. A. Vreeburg, aftredend lid. UIT ROTTERDAM. Door de firma Thomson, te Rotter- dam, zijn gister-morgen 21 vaste werklieden ont slagen, die weigerden met wegers der nieuwe corporatie te werken op het stoomschip „Alioth", liggende in de Maashaven. Gisteravond is aan den Nieuwen Binnenweg, ander Oud-Deifshaven, een twaalfjarige knaap die een motoromnibus naliep, door een electri sche tram van lijn 8, gaande naar Schiedam, gegrepen en gedood. Het ljjk is naar de begraafplaats Croos- wjjk overgebracht. UIT OVERSCHIE. De liberale kiesvereeniging „Overschie" te Overschie heeft candidaat gesteld de heeren H. J. Versteeg, aftredend lid, en J. Bos, burgemees ter van Overschie. f Notaris Vos. De officier van justitie bij de Arrond. Recht bank te Utrecht vroeg gister veroordeeling van notaris Vos voor de volgende feiten1 misdrijf van diefstal, 10 misdrijven van verduistering, 2 misdrijven van verduistering als bewindvoerder, 3 misdrijven van valschheden in geschriften, en 3 misdrijven van gebruikmaking daarvan, 10 mis drijven van valschheden in authentieke akten en 10 misdrijven van gebruikmaking daarvan, en stel de als eisch een gevangenisstraf van 5 (kijf) jaar, zonder aftrek der preventieve hechtenis. Daarna werd de behandeling der zaak geschorst tot heden-ochtend. 1 Jubileum Mgr. Brouwoj. Men meldt uit Haarlem van gister: Uit de woningen der Katholieken, van de bis schoppelijke woning en het bisschoppelijk mu seum hingen vlaggen met bisschoppelijke wim pels. Telegrammen, brieven en kaartjes stroom den toe. De jubilaris heeft gistermorgen in zijn ge wane kapel een H. Mis van dankzegging opgedragen. Een groote schare geestelijken stroomde daarna naar zijn eenvoudige woning in de Jansstraat. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, begaf zich derwaarts om te midden der geestelijkheid de feestrede te houden. Namens alle geestelijken van het diocees werd den jubilaris een geschenk aangeboden. Na de receptie voor geestelijken volgde die voor leeken van Z. H. Paus Pius X een feestgeschenk, bestaan de in een levensgroot portret van den' H. Vader in traaie lijst, met een opdracht aan den jubilaris, eigenhandig door den Paus geschreven. Donderdag vierde de zeereerw. heer C. J. W. v. Winkel, pastoor te Schaik, zijn 40-jarig priester schap. Van verschillende kanten ontving de jubi laris blijken van belangstelling. De vertraagde ijshei 1 igen. Dit is een onderwerp, niet alleen van ijs, maar van glad ijs. Het is niet mogelijk, er iets van te schrijven, waarover men niet op de vingers kan worden getikt. Het zou mij dan ook niets verwonderen als morgen een meteroloog mij aan die kunstbewer king komt onderwerpen, met een minachten i: Man, hou-je mond, je weet er niets van' De lJsheiligen zijn: St. Mamertus (11 Mei), St. Pancratius (12 Mei), en St. Servatius (13 Mei). Soms rekent men er ook St. Bonifacius (14 Mei) bij. De vier dagen santen worden soms, naar de eerste lettergreep der patroons, aangeduid als „Ma- panserbo." Zij heeten de dagen der lJsheiligen, omdat de overlevering aanneemt, dat zij koude meebrengen; ijskoude. En inderdaad neemt men omstreeks de helft van Mei hier te lande altijd een drietal dagen waar, waarop ieder ijlings zijn overjas weer aanschiet, de kachel (die dan wegens den schoon maak opgeruimd pleegt te zijn) vurig terugwenscht» en van open trams het kippenvel krijgt. Maligheidl zeggen de meteorologen. Die koude heeft met do drie heiligen niets te maken. En dit jaar hebben die weerkundigen op de dagen der IJspatroons in hun handen gewreven ondanks do temperatuur, want het waren de warmste da gen, die men dit jaar beleefd had, een ware tropische hitte, temperaturen van 83° tot 85° Fah renheit Wat praatte men dan nu nog van Ijs-hei ligen Maar de Sinten hebben zich gewroken. Ze hebben dit jaar stilletjes hunne feestdagen verzet. In plaats van op 11, 12, 13 en 14, zijn zij op 15, 16 en 17 Mei gekomen; en wie weet staat ons heden niet nog een vierde te wachten. INadat op 14 Mei de temperatuur 's n.m. 3 uur reeds tot 65° F. gedaald was (20° beneden den vorigen dag!), ging de daling den volgenden dag (15 Mei) nog 10° verder (55° alzoo), om de beide volgende dagen geregeld haar benedenwaartsche beweging voort te zetten. Gister (17 Mei) teekende de thermometer om 8 uur 's morgens 48 (d. i* slechts 16° boven het vriespunt) om des n.m- te 3 uur onder den invloed van een fletsch, kie- keboe-spelend zonnetje niet hooger dan tot 53 (slechts 21° boven het vriespunt) te stijgen. De koude periode der drie (of vier) ij-sheiligen mag dit jaar dan niet op hunne maandagen geko men zijn, veel verschilt het toch niet, en de kou is er niettemin. Bibberend trekt het menschdom zich huiverend terug in winterjassen en wintermantels; de bloei ende vruchtboomen en bloemperken schijnen vreemdelingen in deze kille wereld; de meteorolo gen zelf kijken bibberend op hun neus; en de menschen die aan de overlevering van de lJs heiligen hechten, wilden wel dat de weerkundi gen gelijk hadden, maar zijn ten slotte de eenigen die een weinig warmte gevoelen, een inwendige warmte van voldoening, dat hunne legende het toch bij het rechte eind heeft gelhad. (Verdwenen. Te Londen is een advocaat, die de zaken van Lord Cromer en andere hoogge plaatste personen behartigde, spoorloos verdwe nen. Hij zou voor meer dan 100.000 hebben verduisterd en deze voor speculatie hebben aan gewend. Schiedam, 18 Mei. Aingekomen uLord Wolse- ley" van Zwjjndrecht, om ledige flesschen te la den voor Londen. Schiedam. 18 Mei. Aangekomen s.s. nDawdon", kapt. G. R. Wilkinson, van Seaham, geladen rnet 1.700,000 K.G. steenkolen, ligplaats Oosterhaven, Het schip vertrekt morgenochtend naar New-Castle- Schiedam. Geboren: 15 Mei. Arnoldus Wilhelmus, zoon van A. Tieman en J. Rebers, Hoofdstraat. 1 Gerrit, zoon van G. Kok en N. van den Broek, Nieuwe Haven. 16. Adrianus Hendrik Jacob, zoon van A. Dirkzwager en H. J. Dammermann, Lange Haven. 18 Reinerus, zoon van F. B. Daal- meijer en J. M. van Ratten, Noorderstraat. Overleden: 16 Mei. Anthonius Hendrikus Maria van Baarle, oud 1 jaar en 8 maanden, Laan. 17. Wilheimina Bernardina Timmerhaus, oud 67 jaar en 7 maanden, weduwe van Cornelis FranciscusCompanus, Hoogstraat. Johanna Vlug' man, oud 72 jaar en 3 maanden, weduwe van Johannes Roodenrjjs, Hagastraat. BEURS VAN SCHIEDAM, 18 Mei. 1907 Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Moutwijn: f 11.per Hectoliter cont. zonder fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. PRINS. Stemming: vast. Bond van Distillateurs: Moutwijn: f 11'/,. Jenever: f 151/»- Amst. proef f 17. Prima Graanspiritus f 17*/4 a 173/4 Spoeling: f 0.60. ANTWERPEN, 17 Mei. Petroleum. Amerik. vastin loco fr. 21 '/i loop. md. fr. 21'/4 per Juni tr. 21'/„ per Juli/ Aug. fr.21'/». HAMBURG, 17 Mei. Spiritus in loco prysh. per Mei mk. 19Juni/Juli 19(z t.) NEW-YORK, Mais, Western in loco 17 Mei 61— 16 Me' 59—, CHICAGO. Mais: Mei Juli Sept. Dec. 17 Mei 541/2 533/, 53-V< 51 V, 16 533/g 53 527a 51 Rogge: prjjsh. Mei Juli 17 Mei 81'/, 16 PARIJS, 17 Mei. Spiritus (slotkoers) prjjsh.per hectoliter per Mei fr. 38. betaald, per Juni fr. 38.25 a 38 50, Juli Aug. -r. 38.50 éi 38.75, per 4 laatste '"d- fr. 38, a 38.25, per 3 md. van Oct. fr. 35.75 A 36, per 4 eerste md. fr 36 A 36.50.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2