Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Woensdag 22 Mei 1907. No. 8813. NATIONALE MILITIE. A1 oei eert op ie Nieuwe SdMaicle Courant iet jr a lis GeïllBstreeri MaisMai prijs 10c. j. weet, 0.45 p.n0,fl.35p.3ffli. Officieele berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Een geheimzinnig drama. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Herhalingsoefeningen in 1907. De Burgemeester van Söiiiedam; JW deze na te noemen milicien-telegrafist- korps an®6r °m Z'C'1 aan te me'^en zÜn op 3 Juni 1907. THEODOR JOHAN BEEKMAN, hehoorende tot deze gemeente, van de lichtiDg 1905, en wel by het Regiment Genietroepen, garnizoensplaats Utrecht. 2- e brokken verlofganger wordt mitsdien gelast l °P den voor hem aangegeven dag, in uniform ah a en voorzten van zyn verlofpas (zakboekje), lof1*1 Vatl zËn vertrek met groot ver uit m. genomen voorwerpen van kleeding en rusting, by zijn korps aan te melden, en wel namiddags vóór éen uur, of, indien dit met oog op den duur der reis niet mogelijk is, RHlr sPoedig doenlijk daarna. Hij, die binnen het yk woonplaats heeft, behoeft zijn reis niet eerder belaid Van®en ^an °P den dag voor de opkomst ot gebreken die opkomst, mocht inde.ren, moet hiervan zoodra doenljjk door verlegging van eene op gezegeld papier geschre- en en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter emeente-secretarie blyken. Na zijn herstel ver- hij zich onverwijld bij zijn korps. "ij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordtna daartoe verstrekte machti ging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Afy, die zonder geldige reden, zich te laat bij tet korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. liet niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opqe- roepen. Schiedam, den 22sten Mei 1907. i De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. RUSLAND. De correspondent te Petersburg van de „Daily -Telegraph" seint een samenvatting van het be handelde in de Doiema-vergadering van gisteren waarin door Stolypin mededeelingen werden ge daan over bet complot tegen het leven van den Tsaar. Die mededeelingen bevestigen seint dezé correspondent in alle opzichten de vroeger over dat complot door hem gezonden berichten. Hij is van oordeel, dat de toestand in Rusland ernstiger wordt, en dat de eindcrisis van de 'om wenteling nadert. De correspondent heeft die O ml crisis altijd onvermijdelijk geach t, wijl overal 111 Rusland reusachtige voorraden wapens ver- ANNIE HAYNES. 13) „Ik heb iets van gewicht met mevrouw te be handelen." Zou u mij kunnen zeggen, wanneer ik me- rouw het beste zal kunnen spreken?" vroeg bij ten slotte. „V andaag in geen geval, vrees ik, mijnheer i" tttwoordde de dienstbode iets vriendelijker. „Me- louw Marsden is zéér bezet, want zij is van Pian dezen middag voor enkele dagen heen te Rogers gelaat betrok. Hij zag dat het inder- j moeilijk, zoo niet onmogelijk werd, zijn plan ten uitvoer te brengen. ..Dan zal ik dienen te schrijven 1" besloot hij op weifelenden, eenigszins teleurgestelden toon, ,,of 3S juffrouw Marsden thuis?" u/Neen mijnheer!" iWentwoirth keerde zich ontevreden om en Wude heengaan toen hij eensklaps luide zijn naam hoorde noemen. „Mijnheer Wentworthj mijnheer Wéntworth Het was Cynthia, die, met een arm vol bloe- »en, regelrecht op, hem toe kwam snellen. borgen liggen, er nieuwe voorraden nog voortdu rend worden binnengesmokkeld, om te worden gebezigd hij een eventueolen gewapenden opstand. De Doema zoo gaat hij1 voort is onmachtig gebleken voor haar taak. Een groot dp el der Doemaleden is onbekwaam; een andere groote groep toont zich onwillig tot medewerking. Een ontbinding van de Doema zou hier niemand te leurstellen. 1 Uit Petersburg werd dato gisteren gemeld De inhechtenisnemingen op Sarskoje Selo wor den voortgezet. De politie doet in de laatste dagen, voortdurend huiszoekingen. Onder de gevangen- genoinenen bevinden zich verscheiden leeraren var. het keizerlijk lyceum. Enorm opzien verwekte de ontdekking van oen mijn op Tsarskoje Selo, gevuld met vreeslijke ontploffingsmiddelen, onder welke pyroxiline. De drie Doemaleden van de uiterste rech terzijde, aan wie de toegang tot de vergaderingen ontzegd was, vertoonden zich, niettegenstaande dit verbod, toch in de vergaderzaal. Golowin, de voorzitter, gaf aan den commandant van de wacht bevel tot uitzetting van de drie leden. Deze ver klaarde echter geen bevoegdheid te hebben het bevel van den voorzitter op te volgen. Golowin gaf daarop te kennen dat bij voornemens was zijn ambt neer te leggen, indien aan zyn bevelen geen gevolg gegeven werd. Beschermd door pantsers en schilden (al dus een bericht uit Petersburg) drongen Zon dag 40 politiemannen de woning binnen van het Doemalid Gsol uit Riga, bij wien de sociaal democratische fractie pleegt te vergaderen. Tach tig personen waaronder 30 Doemaleden, werden gearresteerd. Een huiszoeking volgde, die echter weinig opleverde. Later werden de Doemaleden en de vertegenwoordigers der pers, die in een moeite door ook gepakt waren, weer vrijgelaten. De overige wachten hun lot nog af. ENGELAND. De Iersche Nationale conventie, gister te Dublin bijeengekomen, heeft op voorstel van John Red mond, met algemeene stemmen Birrell's Iersch wetsontwerp verworpen. Het raadhuis te Dublin was zoo overvuld met belangstellenden toen John Redmond de buiten gewone byeenkomst van de Iersche Nationale Conventie opende, dat een groot aantal personen geen toegang kon worden -verleend. Er werden vele redevoeringen gehouden, maar daar alle tegen Birrell's wetsontwerp gekant wa ren, werd Redmond's motie onder veel geestdrift met algemeene stemmen aangenomen. Die motie had ten doel dat wetsontwerp namens het Iersche volk af te wijzen als zijnde onvoldoende, daar alleen Home Rule met een Iersch parlement en een zuivere Iersche regeering het volk van Ierland kan bevredigen daarom moeten de Iersche parle mentsleden Birrell's devolutieplan tot het uiterste „lk ben werkelijk blij, u te zien!" begon zij, bjuta buiten adem van het harde loopen. „Toevallig, dat u juist vandaag aan komt loo pen ik had u vaarwel willen zeggen en was reeds bang, er geen gelegenheid toe te zulien hebben." .„Vaarwel herhaalde Roger werktuigelijk. „U meent toch niet .„'Met den middagtrein gaan wij weg," ging het meisje voort. „Moeder heeft belangrijke aange legenheden, welke hare tegenwoordigheid in Lon- dui noodzakelijk maken en wij gaan daarna voor een poosje reizen. Het schijnt wel plotseling uit de lucht te komen valllen," voegde zij er op eens ernstig aan toe. „En ik kan niet zeggen, dat ik erg met het denkbeeld ingenomen ben» al is het hier dan ook een beetje vervelend." „En wist u daar gisteren nog niets van?" vroeg Roger. Zij waren inmiddels samen de laan van hei builen ingewandeld. Op onbevangen toon, waar uit de waarheid duidelijk merkbaar was, ant woordde Cynthia: „Ik had er niet het flauwste vermoeden van en ik geloof, moeder ook niet. Juifrouw Weston is gisterenavond naar Carvel geweest, en heeft daar, geloof ik, met de laatste post een brief ontvangen, welke anders hier van morgen met de eerste bestelling aan huis zou zijn bezorgd. Hoe bet zij, zoodra zij terug kwam, ging zij regelrecht naar de kamer vad moeder en bleef daar geruimen tijd. Aan bet einde der conferentie werd ik geroepen en zei- bestrijden en blyven aandringen op volledige Home Rule. Redmond hield een gloedvolle redevoering in dien geest, waarbij hij ontkende dat de Engelsche regeering hem en Dillon van te voren erover ge raadpleegd had. Integendeel had de Engelsche regeering hun advies inzake den eenigen grond slag waarop een dergelijk wetsontwerp behoort te berusten om het Iersche volk te bevredigen van de hand gewezen. AMERIKA. „World" meldt dat voor rekening van Japan groote bestellingen zijn gedaan in de Vereenigde Staten. Ten behoeve van den Zuid-Mantsjoerschen spoorweg heeft Japan in Amerika orders ge plaatst tot een gezamelijfc bedrag van 12,000.000. Zoo hebben de Carnegie Works een bestelling ge kregen van 50.000 ton stalen rails, tegen 2S.5 per ton, en van 13.000 ton tegen 29. Bovendien zijh hij één firma besteld 10.000 goederen-wagens, terwijl ©en tweede firma een opdracht kreeg voor de levering van locomotieven tot een bedrag van 2.000.000. Bij een volk. met zóó beslist mer cantiele neigingen als bet Amerikaansche zal dit vriendschapsbewijs der Japanners veel bijdragen tot de verbetering der Japansch-Amerikaansche betrekkingen. t Betreffende deze bestellingen wordt nader meege deeld, dat hiermee wordt beoogd, de voltooiing der 1.500 E. M. langen Zuid-Mantsjoerije-spoorweg. De Japanners willen daarmee binnen twee jaar gereed zij'n en den spoorweg dan in exploitatie nemen. Daarom is door hen de voorwaarde gesteld, dat de Amerikaansche fabrieken de Japansche orders het éérst zullen afleveren, waarvoor Japan dan ook hoogere prijzen betaal». De „World" juicht naar aanleiding van haar bericht: „Binnenkort zullen de reizigers tusschen Dalni en Moekden de reis volbrengen in Ameri kaansche spoorwagens, getrokken door in Ame rika vervaardigde locomotieven over rails uit de fabrieken van de Amerikaansche staaltrust." Aan boord van de „Armenian", een boot van de White Star lijn, is te New-York, terwijl dat schip vastgemeerd lag, op verdachte wijze brand uitgebroken. Men beschuldigt de stakers den brand te hebben gesticht. geweigerd, daar de ongerustheid ongegrond werd geacht. de men mij, wat ik u zooeven vertelde." „Doch u komt al is het slechts voor een paar dagen, toch vóór uw reisje hier terug, niet waar?" vroeg Roger haastig. De meid sprak al leen van ©en paar dagen," toen zij zeide, dat mevrouw Marsden op het punt stond te ver trekken. 'Cynthia schudde het hoofd. „De meid weet het misschien nog niet. Elspeth zal alles inpakken en ons volgen, maar wij gaan meteen op reis." „Dan zult u mij toch uw adres wel willen geven?" drong Roger aan. „In den loop van de week ga ik zélf naar Londen...." vervolgde hij, snel een nieuw te volgen gedragslijn beginnende, „misschien dat uwe moeder mij daar zou wen- schen te ontvangen." .Cynthia bleef verrast en ietwat verlegen voor zich uitzien. „Ik weet zélf niet waar wij heengaan. Moe der zeide wel, dat zij zou trachten kamers te nemen in een hotel, dat juffrouw Westen aan had geraden, maar ik herinnor mij den naam niet meer, en het is bovendien nog zeer twijfel achtig of wij daar wel heen zullen gaan." „Maar u zult mij toch wel schrijven als a daar is?" viel Roger haar op ietwat heffigen toon in de rede. „Cynthtia,.... dat wil je...... datmrèt je deen! Ik kan je op deze wijze niet van my later, heengaan." Langzamerhand waren zij ongemerkt genaderd tot de plaats waar zij elkander voor het eergt ENGELSCH-INDIÊ. Uit Lucknow wordt gemeld, dat daar het ge rucht gaat als zou het regiment inlandsche troe pen te Umballa zijn ontbonden op grond van op roerige gezindheid. Mede gaat het gerucht, dat een deel der Euro- pecsche kolonie te Allahabad den plaatselijken toestand, vooral ook in verband met den herinne- ringsdatum van den Indischen opstand, dermate onrustwekkend acht, dat het heeft verzocht in het fort te worden toegelaten, om daar veilig te zijn. Dit verzoek is echter door de autoriteiten Het bureau van de interparlementaire vre desconferentie heeft besloten in het voorjaar van 1908 te Brussel bijeen te komen om het program vast te stellen voor de eerstvolgende conferentie, die in September d.a.v. te Berlyn zal plaats heb ben, en tot de ministers van buitenlandsche zaken der mogendheden, die in Den Haag vertegenwoor digd zullen zyn, een brief te richten, waarby hun de vroegere wenschen in herinnering worden ge bracht. Aan de »Temps" wordt uit Rome gemeld, dat men in het Vaticaan het bericht logenstraft dat Montagnini tot tweeden secretaris van de congregatie voor de buitenlandsche geestelijke aangelegenheden is benoemd. De mijnwerkers in de ijzermijnen van den linkeroever der Moezel hebben het werk gestaakt. Gistermorgen waren er 1600 stakers. Deze mijnen leveren het ijzer aan de ijzersmelterijen van Rnm- bas en Mézières. De staking heeft zich uitgebreid tot de mijnen van de vallei der Fentsch, waar 2000 werklieden den arbeid hebben gestaakt. De Engelsche torpedojager (die in de buurt van Yarmouth gestrand was) is onbeschadigd vlot gekomen. Op een gisteravond te Alfona gehouden ver gadering van de georganiseerde zeelieden sran HamburgAltona, welke vergadering door onge veer 500 personen bezocht werd, is met alge meene stemmen besloten het werk neer te leg gen. De staking omva't liet geheele dek- en ma- ehinekamorpersoneel, met uitzondering van de bemanning der vischstoomschepen, der sleep- booten en lichterschepen. Von Bülow heeft voor dezen zomer in Soem mering logies besteld, waar hij! bezoek zal krij gen van den Oostenrijkschen minister van Buiten landsche Zaken, Von Aehrenthal. Acht leden van het Chineesche keizerlijke huis vertrekken naar Europa, om in Duilschland bij bet leger dienst te doen; 12 prinsen van kei zerlijken bloede zullen nij de Engelsche marine in dienst treden, terwij] verder 20 Chineesche zeekadetten als luitenant ter zee biji de Engelsche. marine zullen worden ingeschreven. Volgens de Portugeesche bladen, gaat de kroonprins van Portugal, binnenkort een reis naar Zuid- en Oost-Afrika maken, die een drie maanden zal duren. Het plan is, dat hij te Kaapstad aan wai gaat; vervolgens gaat hij! naar de goudvel den en verder door naar Louremjo Marques, Belra, Mozambique en Duitsch Oost-Afrika. Van Zanzibar wordt dan de terugreis over Suez on dernomen. i i K- i -..'IJLL. j J hadden ontmoet; hij nam de handen van het meisje in de zijne en dacht er niet meer aan, dat het zijne bedoeling was geweest, eerst met hare moeder over zijne innerlijke gevoelens te pra ten Het vooruitzicht van de op handen zijnde scheiding, waarover zij blijkbaar zoo licht oor deelde, maakte hem moedig en ongerust tevens. „Cynthia!Lieveling! Zeg mij, dat ik je mag komen bezoeken!" fluisterde hij feeder. Het meisje trok hare handen niet uit de zijne terug; een zedig rood overtoog haar gelaat, zij sloeg de oogen neder, zóó ver zelfs, dat Roger niet dan de lange, donkere ooghaartjes kon zien, welke op hare wangen schenen te liggen en daar zwarte strepen vormden Aangemoedigd door hare passieve houding drukte hij de lippen op haar fijn gevormd, blame handje en hernam op vleienden toon. Zeg mij, dat je blij zult wezen mij weder te zien, Cynthia. Zeg mij, dat je op deze wijze met van mij wilt scheiden." Cynthia sloeg de oogen op, doch slechts voor een ondeelbaar oogenblik. „Natuurlijk zou ik je weer willen zien," fluis terde zij', „misschien later Wordt vervolai], i DOOR

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1