Stads- en Gewestelijk Nieuws. uitroeiing van het rooverwezen, naar de letter uit te voeren. Militaire ziekenverpleging. Met ingang van 1 Juli 1907 worden de Militaire Hospitalen te Nijmegen en te Deventer opge heven. Te Nijmegen wordt een ziekenzaal en te Deven ter een ziekenkamer gevestigd. De zieke militairen te Nijmegen worden voor zooveel noodig verpleegd in het Wilhelmina Zie kenhuis of in het Canisius Ziekenhuis, beide ter plaatse, dan wel geëvacueerd naar 't Militair Hos pitaal te Arnhem uit Deventer worden geëvacu eerd naar de Militaire Hospitalen te Kampen en te Arnhem en die uit Zutphen mede naar laatst genoemd Militair Hospitaal. Het personeel bjj de Militaire Hospitalen te Arn hem en te Kampen wordt vermeerderd. De garnizoens-apotheken te Deventer en Nijme gen worden in stand gehouden. Een excursie. Door de Electrotechnische vereeniging te Delft is voor ingeschrevenen voor electrotechniek aan de Technische Hooge School te Delft een excursie georganiseerd naar Duitschland en Zwitserland. Het vertrek is bepaald op Zaterdag 22 Juni om 7.27 van Rotterdam, alwaar via Venlo wordt gereisd naar Gladbach en vandaar naar Rbeydt, Keulen, Frankfort, Basel, Rheinfelden, Zurich, Zug, Brunnen, Luzern, Engelberg, Luzern, Mei- ringen, Grindelwald, Lauberbrunnen, Interlaken. Thun, Burgdorp, Basel, Keulen naar Nederland terug, waar men den 2en Juli denkt terug te zijn- Onderweg worden o.a. bezoeken gebracht aan electrische centralen, machinefabriekenen dynamo- werken, een interessante reis. Beursvacantie. Met 128 tegen 75 steramen werd gisteren het voorstel van eenige leden van de Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam aangenomen, om de Zaterdagen 15 en 22 dezer als beursvacan- tiedag te beschouwen. Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij. Men schrjjft uit Brielle. Door de directie der Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van drenkelingen, president de heer Chs. Moens, werd Zondag te Brielle inspectie gehouden over het materieel wat in de beste orde werd bevonden. Een groot voorstander van de Maatschappij, de heer Eind KoOm van Parijs, oud é9 jaren, maakte uit belangstelling den inspectietocht mede. Van den Briel vertrok men naar Hellevoetsluis en Ouddorp, om ook daar de reddingsmiddelen te onderzoeken. Flink zoo! De commissaris van politie .ontbond Zondag een vergadering van de afdeeling Arnhem der Internaionale Anti-militairistische Vereeniging, ge houden op Sonsbeek, omdat de bekende Klooster man beleedigingen uitte aan het adres der Regee ring en opruiende taal sprak. Er werd procesverbaal opgemaakt. Abattoir te 's-Gravenhage. In de zitting van den gemeenteraad van 's-Gra venhage werd gisteren het voorstel tot beschik baarstelling van een crediet van 12.227000 voor het oprichten van een openbaar slachthuis aan genomen. De Chr.-democr.partij. De afdeeling 's-Gravenhage-Scheveningen van de Christen-democratische partij is door het par tijbestuur geroyeerd, wegens het steunen der candidatuur Talma in strijd met het besluit van het partijbestuur. Noordzee-conferentie. Zooals wij reeds mededeelden, hebben Duitsch land, Rusland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Nederland en België gedelegeerden aangewezen tot bijwoning eener Internationale Noordzee-Con- ferentie, die Donderdag zal geopend worden in het gebouw van het Departement van Buitenland- sche Zaken te Londen, door Edward Grey. Het doel der conferentie is maatregelen te be ramen, om de ontvolking van de vischwateren tegen te gaan, die in de laatste jaren aanmerke lijk is toegenomen ten gevolge van het grooter verbruik van visch, en van de betere behandeling van de gevangen visch aan boord van de stoom trawlers. f»Hbld.") Prov. Statenverkiezing. Mr. A. baron van Wijnbergen. De heer mr. A. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, hield gisteren-avond de aan gekondigde lezing in de gehoorzaal Van liet Bonds- gebouw, die door een groote menig fe belangstel lenden; waaronder ook enkele dames i n geest verwanten in meer ruimer zin geheel bezet was. De voorzitter der R. K. Kiesvereeniging Recht Plicht en Orde", de heer A. C. A. Nolet, de lering openend, zette in korte bawoordin- uiteen en deelde mele dat in over- Bond van R. K. Kiesverenigingen am; bereid was hier ais spreker op .en mr. A. baron van Wijnbergen, lid der «..cede Kamer, wien hij nu het woord gaf. Mr. A. baron van Wijnbergen, daarna onder applaus den katheder bestijgende, meende zijn overtalrijk gehoor al aanstonds te moeten zeg gen, waarom 't bij deze Staten-verkiezingen gaat; van ééne stem kan 't afhangen of de meerderheid rechts of links komt in de Prov. Staten van Zuid-Holland, van ééne stem kan 't afhangen hoe do meerderheid der Eerste Kamer zal zijn sa mengesteld. Waar de vrijzinnige partijen links moeite, tijd noch geld ontzien om die meerder heid naar hunne wenschen samen te stellen, moet een medestander der rechtsche, meerderheid dié beseft, dat de twee partijen, nagenoeg icgèn elkaar opwegen, zijn groeten plicht en verantwoorde lijkheid beseffen en zorgen dat 't aan die één© stem, welke de gansche meerderhiéd der Kamér in haar macht heeft, niet ontbreekt. Daartoe moe ten hij niet alleen zelf zijn kiezersplicht vervul len, maar ook anderen aansporen die fe gaan volbrengen. De taak der propaganda-sprekers is overigens bij deze verkiezing gemakkelijk: 't gaat t>ch niet om een of ander bepaald punt van wetgeving, maar alleen over de vraagrechts of links Zui ver en alleen op de basis der antithese-poli tiek wordt deze verkiezing gevoerd. Dat is nog onlangs gebleken op den partijdag dei' vrijzinnig- democraten te Gorkum, waar mr. lydemar en Marchant, twee uiteenloopendo uitersten, met Goè- man Borgesius in het midden alleen in het. anti- clericalisme hun vereenigingspunt vonden; 'tgaat dan ook blijkbaar aan de linkerzijde hierover: zullen wij een christelijke staatkunde heboen ja dan neen? Voor de liberalen moet de verkiezing zijn het gevolg op, de voltooiing van en «le voort zetting van het werk van 1905? 't Was alleen het werk van het neerhalen van dr. Kuyper van het voetstuk waarop hij zich door zijne buitenge wone gaven, zijne bekwaamheid en wetenschap geplaatst had, het verwijderen van een man, wien men alleen zou kunnen verwijten, dat hij voor hel kleine Nederland te groot was (stormachtig applaus.) Nu is reeds uitgekomen wat voorspeld werd, toen dit onzalig werk werd verricht: dat wanneer de rechterzijde in ie minderheid zou zijn, er geen meerderheid ter linkerzijde zijn zou, geen Kabinet zou kunnen regeeren; wérkelijk is" dit het geval met dit onsamenhangend Kabinet, dat niet steunt op een meerderheid en afhanke lijk is van de sociaal-democraten. Den levensloop van het Kabinet in de nu bijna verioopen twee jaren nagaand, zette spr. uiteen dat 't is een ministerie zonder levensrecht en zonder levensdoel, een broos samenstel, welks leven reeds meermalen door de leden der rech terzijde gered is, terwijl 't uit 't eigen kamp links werd bestookt; zeker dit ministerie bekoelde door geen motie verwijtend onoprechtheid vetrollen te worden; want de onoprechtheid der liberal? Units (volgens de staatkundige brieven van mr. Van Houten) ligt aan de beginselen dezer regeering ten grondslag. Wel wil spr. dit ministerie er geen vera ijt van maken, dat 't in zijn tweejarig bewind geen wet ten in het Staatsblad heeft gebracht, dis men van dr. Kuyper reeds na een jaar b iwindvoerens vroeg; want daartoe moet een regeering zich eerst in haar taak inwerken, maar toch een paar hoofd punten van regeeringsprogram, ven afgeteeken- de lijn had hij wel verwacht. Gaat spr. nu verschillende onderdeden van re gelingsbeleid na, dan vraagt hij zich af: hoe staat 't met de sociale wetgeving? En dan m >t hij ervaren, dat deze regeering nog niets heeft v or- gedragen, wat niet reeds door dr, Kuyper is voor bereid. Minister Veegens diende diens ziekte verzekeringswet bijna ongewijzigd in, maar de in- validiteits- en ouderdomsverzekering liet hij ter zijde en zoover er van laatstgenoemde nog iets komt, zal zij zonder de eerste niets zijn. Glashelder toomde spr. hier aan hoe dwaas zij handelen, éi© Kuyper van zijn pensioen-voorstel op 79-jarigen leeftijd een verwijt maken, omdat de meeste arbei ders wegens invaliditeit veel vroeger zouden gepen sioneerd worden. Ook op onderwijsgebied kan dit Kabinet bij het ministerie-Kuyper niet in de schaduw staan Dit ministerie schuilt zich op onderwijsge bied eenvoudig achter de zoogenaamde aaneen schakelingscommissie en heeft in het verhand dier commissie naar Ketelaar's woord niet enkele kap stokken maar heele kleedkamers om er de vromé wenschen ter zake onderwijs in op te hangen. Stelt tegenover dien verschuilenden minister Rink den werkzamen minister Kuyper, die bet. vak onderwijs zóó bevorderd heeft, lal hij door de Technische Hoogeschool in dank tot „doctor ho noris causa" benoemd werd. Wel heeft dit minis terie enkele kleine punten als dé salarissen dér onderwijzers geregeld, maar als dat heilzaam te rugwerkt op het bijzonder onderwijs, is dit te danken aan het stelselKuyper dat bewerkte het bijzonder onderwijs erbij genoot, als cr iets aan hel openbaar onderwijs ten goede kwam. Evenzeer is de regeering in hore belastingplan nen niet gelukkig. Terwijl ieder begrijpt, dat er meei geld ter uitvoering der sociale wetgeving komen moet, wil deze regeering beginnen niet allereerst den suikeraccijns met vijf millioen te verlagen en heeft dus totaal 15 millioen met in begrip van het verlies door de verlaging van den suikeraccijns te lijden voor de uitvoering oer soci ale wetten noodig. Die moeten gevonJén wor den door een debietrecht op tabak let v;ei geen recht dat den groothandel treft, maar een debietrecht dat den kleinen neringdoenden en de verbruikers treffen zal enc-ené vörho.o- ging van den accijns op het gedistilleerd van f63 tot f90, die mede weder door der kiêinsn man zal moeten betaald worden. Dat had \roeger mi nister Harte eens moeten voorstellen! Maar hoe de liberalen ook over die belastitig-voo,-stelten denken, 't blijkt dat het ministerie ook in zijne belastingplannen al zeer ongelukkig :s. Ook op dit punt van bezuiniging op tie militai re uitgaven heeft het minis ter ia—Dé Mééster fiasco geleden. Staal trad in 1905 als bezuini gingsman op en stelde zich voor te bezuinigen door het blijvend gedeelte weg té zenden, maar hij verklaarde dat daaraan nog zooveel bezwaren verbonden waren, dat er vooreerst niet aan te den ken "was. En in 1906 was diezelfde minister Staal geheel veranderd, toen gmj k'ij hot blijvend ge deelte wegzenden ondanks het advies van ,lé in specteurs der wapens en bewoog hij ae Tweede Kamer in twee redevoeringen zijn begroeting a af te nemen, hem tot April uitstel voor nadere ver klaringen gevend. De Eerste Kamer, beter inge licht, was minder toeschietelijk, maar werd g* sommeerd de begrooting zonder meer jan te ne men; de Kamer verwierp ze, maar de liberale woordvoerders, die tegen de begroot'ng gespro ken hadden, stemden er voor, omdat zij wel wisten dat de rechterzijde ze verwerpen zon; dat noemde spr politieke klaplooperij. Toen deed de Regeering, zooals mr. Van Houten terecht opmerkte, als een xind dat zijn woede koelt aan een dood voorwerp en ging heen. Maar na lang tobbens heeft zij toch net wijste deel verkozen en den weg gevolgd haar docr de rechterzijde gewezen. Zij maakte zich van den heer Staal los door dat de Staten van Zuid-Holland hem een plaats in de Eerste Kamer aanwezen en bleef aan het bewind zonder minister Staal. Uitdrukkelijk zette spr. hier ricg eens uiteen, dat met het wegzenden van liet blijvend gedeelte geen enkel beginsel gemoeid is. Nu t tegen liet wegzenden van dat blijvend gedeelte verzet zich de rechterzijde, maar tegen de wijze waarop mi nister Staal dat ging doen en als de regeering dat op wettelijke wijze voorstelt, zal 't zeker over wogen worden met al den ernst dien 't verdient, maar wij wachten nog altijd op het betrokken wetsontwerp. Aldus is er niets op militair gebied bezuinigd of gebeurd; alleen er is wat geschet terd over een volksleger, waarvan weinigen of genen het rechte begrip hebben. En nu staan wij voor de verkiezingen en zou den de kiezers hebben te zorgen, dat deze re geering doorgaat, dit ministerie dat zelf njg niets deed; alleen voortleefde op de nalatenschap van h-et vorige ministerie. Stelt men nu de welden kende kiezers voor de vraag: rechts of links, dan 'Z!i411en-_ zlji zeker veel liever lerug^eeryn tot ©ene deugdelijke regeering met een vast program en eene vaste meerderheid, die deugdeiijken arbeid kan verrichten dan te bestendigen deze egeering, die nagenoeg niets uitvoert. Duidelijk aldus uiteenzettend dat deze negee- ring niets uitvoeren kan, omdat le meerderheid waarop ze schijnbaar steunt 't over geen enkel punt van practisch staatsbeleid eens is, besloot spr. hieruit, dat wij: reeds om zuiver materieel© be langen. deze regeering niet steunen kunnen, maar voor alles kunnen wij: om de hoogere beginselen aan deze regeering, onzen steun niet geven, om dat die in hare handen allerminst veilig zijn, daar zij hoofdzakelijk steunt op bet anti cleri calism©, dat personen van de moest uiteonloopcnde richting doet te zamon gaan. Daarom wekte spr. in het laatste deel zijner rede hoofdzakelijk tot loyale samenw erking van de verschillende christelijke partyen op. (Juist kwa men toen de leiders der andere christelijke par tijen in de zaal.) Zij moeten alle kleinigheden en gevoeligheden op zijde zetten voor het gemeen schappelijk beginsel, niet vragen wie tie christelijke candidaten zijn, maar alleen den chris ter plicht vervullen door op de christelijke' candidaten te stommen; dan eerst zullen zij zich voor hun ge weten verantwoord mogen achten. Hier achtte spr. 't gewenscht te wijzen op de pogingen van hen die er naar streven het sa mengaan van de christelijke partijen te vsrbreken door ©ene andere partijgroepeering op de schei dingslijn conservatisme en democratismo tot stand te brengen: die christelijke democraten zouden niets anders zijn dan siippendragers Jor liberale demagogen; trouwens niet om een andere partij groepeering is het te doen, maar om de christe lijke coalitie uit elkaar te slaan. Tegenover die pogingen om verdeeldheid te zaaien, moet de een heid der christelijke partijen te meer in liet licht treden, door onbevangen wederzijds op de christe lijke candidaten te stemmen. Tot die practische eenheid wekte spr. ten sloft© allen nog meer op, door nog eens te wijken op het anti-clericaal gedoe dat zich op den partijdag der vrijzinnig-democraten te Gorinchem zoo duide lijk deed kennen. Merkwaardig heeft daar mr. Tvdeman gezegd, dat 't door den Paus was dat Frankrijk zich bewust werd van zijn roeping en plicht. Juist dat Frankrijk, waar ie strijd gaat niet enkel tegen de Katholieke Kerk, maar tegen elk positief christelijk geloof moet ons ten waar schuwend voorbeeld zijn. Nog viert het anti-cle- ricalisme hier geen hoogtijd, de groote meerder heid van ons volk is nog le christelijk, maar hadden de christelijke mannen daar hun plicht gedaan, zooals wij 't hier behooren te doen, dan zou 't zeker nooit zoo ver gekomen zijn. Met geestdrift en onder uitbupdiggi toejuiching; der vergadering, wijst spr. op de gévierie rnristé- lijfce voormannen, reeds verscheiden ot nog 1-' vend, Groen van Prinsterer, De Savornin Lobman, dr Kuyper en dr. Schaepman, die gez irgd heb ben 't hier zoover niet komen kon Door bun schitterend voorbeeld opgewekt, behoo ren thans allen, die zich met terzijdestelling van kerkelijke geschilpunten staatkundig één ge' voelen, hun stem eenparig op de .-hristel jkte can didaten uit te brengen, vooral in dit district, waar 't van éen stem kan afhangen Doen zij: dit dan is zeker de victorie hun, dan zal bun geen verwijf treffen, wanneer ooit hier zulke ondraaglijke toe standen als ginds zouden intreden Met ,.en laatst© opwekking tot trouwe vervulling van den kiezers- plicht en een hartelijken zegewensch besloot sp<" zijne schoone, glasheldere, kernachtige rede Toen het daverend langdurig applaus dat ze als bezegelde eindelijk was verstomd, nam Ie voor zitter, de heer Nolet, het woord, mcdvieelend dat de gevierde spreker tot bet geven van in lichtingen bereid was. Daarna bracht de vice-president, de neer Mou wons namens het bestuur en in aller naam van ganscher harte dank aan den geviardea spreker voor het bezielend woord door hem gespreken. Hij hoopte dat 't allen zou versterkt bvb ben in den goeden wil >m rechls le houden en ingestort het propagandistisch idee vrienden en kennissen ook tot het vervullen van den zoo zwaarwich- tigen kiezersplicht te brengen. Vervolgens gaf vice-voorz. nog eenige praktische wenken in ver- land met het verkiezingswerk en beval hij in aller milddadigheid de bijna drieduizend arbei ders, die door uitsluiting van de tab rieken te Eindhoven zonder brood zijn, waarvoor zou ge collecteerd worden. Ten slotte deelde hij nog mede het ergelijk feit dat de vrijzinnig-dom. dr. Saner te Kethel het biljet met de namen der christelijke candidaten van den muur had ge scheurd. De voorzitter, de heer Nolet, sloot Jaarna onder dank voor de talrijke opkomst de opgewc-kte ver gadering. Jhr. de Savornin Lohman. In het Vereenigingslokaal aan de Broersvest trad gister-avond voor de Christeljjk-historische kiezers als spreker op, de heer Jhr. de Savornin Lohman, lid der Tweede Kamer. De vergadering werd door den heer J. Schelle- vis geopend met gebed, waarna hij den heer Loh man, een oud beproefd strijder, harteljjk welkom heette. De heer Lohman, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat hjj gaarne gevolg had gegeven aan de vriendelijke uitnoodiging om hier te komen spre ken. Het zou voor spr. reeds tijd zijn om zjjn emeritaat te nemen en het optreden als spreker aan jongere krachten over te laten. Wegens het groote belang van de verkiezingen van morgen meende hjj echter niet weg te mogen bljjven. Er kunnen tjjden komen, dat ook de landstorm dienst moet doen. Zoo ook thans. Spr. begon ver volgens uiteen te zetten het groote gewicht der Statenverkiezing, daarbjj wjjzend op de noodzakelijkheid van het behoud der chris telijke meerderheid in de Eerste Kamer Wat we aan een christelijke meerderheid in de Eerste Kamer hebben, is gebleken by de behan deling der schoolwetten. De liberalen trachten op allerlei manieren verdeeldheid onder de christe lijke partijen te brengen, teneinde daaruit zelf winst te halen. We kunnen gerust samen wer ken met de Katholieken, ging spr. verder. Het praatje over de brandstapels zoo vaak door liberalen opgedischt, is de grootste onzin. Het gevaar der brandstapels zien we nog niet, maar de bizondere school zien we wel. In den breede zette de heer Lohman uiteen hetgeen door het tegenwoordige kabinet is ver richt en plaatste daar tegenover het vele goede, dat het kabinet-Kuyper heeft tot stand gebracht. Sedert het optreden van het ministerie-de Meester zitten de Kamerleden in de Kamer zoowel als in de afdeelingen nog altjjd aan hetgeen door het vorig Kabinet is gereed gemaakt te arbeiden. Een enkel wetsontwerp van beteekenis is door het huidige Kabinet ingediend, n.l. het financieele wetsontwerp. Dit wetsontwerp heett echter van verschillende zjjden tegenstand ontmoet, maar het meest van den kant der vrijzinnigen. Deze tegen stand was misschien wel oorzaak, dat het Kabi net onlangs poogde door weg te loopen, al die kritiek te ontgaan. Na over de Staal crisis een hartig woordje te hebben gesproken, wees hjj nog eens op het groote gewicht van samenwerking met de Katholieken op staatkundig terrein. Langen tjjd stond spr. hierbjj stil, aantoonend, dat in het bizonder in den school strijd, inzake Zondagsrust, bjj de beschouwing van het strafrecht, het huweljjk enz. de christelijke beginselen op den voorgrond behooren te treden. Ook de toestanden in Frankrjjk werden nog even aangestipt en daarbjj opgemerkt, dat in dat land de strjjd niet alleen gericht is tegen de Ka tholieken, maar tegen alle geloof. De strjjd, die in Frankrjjk gestreden wordt, is niets anders dan een verderfelijke uitwerking der ontwikkeling van de revolutionaire beginselen. Voorts werd door den heer Lohman nog den nadruk gelegd op het vele goede, dat van samen werking met de Katholieken te verwachten is. De Katholieken stonden alt jjd in de eerste gelederen wan neer het gold vrjjheden op verschillend gebied te bekomen. Juist door de medewerking der Katho lieken verkregen we in de grondwet vrjjheden, die we misschien anders niet gehad zouden hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2