Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. «loovigen om deze lijkbaar, waarin de bloedige «overblijfselen van een nederigen zoon des volks »rusten «Waarom deze talrijke vergadering, waarin ik «met dankbaarheid en eerbied de vertegenwoor- «digers van al de katholieke liefdewerken, de «christelijke en vaderlandsche vereenigingen van «de hoofdstad met de gekozenen van het land en «der maatschappij aan haar hoofd, begroet. «Waarom kwam ik zelf hier in den naam van «den eerbiedwaardigen Kardinaal, wiens hooge «ouderdom en kwalen alleen, hem heden van «deze kerk verwijderd houden, doch die hierin mijn «persoon bij tegenwoordig wil doen zjjn. Waarom «die legioenen pastoors, priesters en directeuren «van inrichtingen, welke met mij komen bidden «Waarom Gij weet allen wat ons hier bijeen «verzamelt. Ja zeker is het een innig medelijden «met dit onschuldig slachtoffer, zoo wreed in den «bloei van zijn twintig jaren getroffen, 't Is een «diep gevoelde sympathie voor deze brave, eer- «ljjke familie van arbeiders, voor die werkzame «chr istelijke vader en moeder, die een zoon, hun «vreugde en hoop, eensklaps aan hunne liefde «ontrukt, beweenen. Doch 't is ook een protest, «vol verontwaardiging welke uit onze ziele opstijgt «tegen de lage misdaad, waarvan deze jongeling «het slachtoffer werd. Maar 't is ook nog vooral «de gehechtheid, welke wij heden plechtig willen «betuigen aan de raak waarvoor hij gestorven is, «Dat is de gtootste zaak in deze wereld, de «zaak van het geloof, de zaak van God. Ja, hij is «voor zijn geloof, voor zijn God gestorven. Hippo- «lyte Debroise I 't Was om van zijn geloof getui- «genis af te leggen, om zjjn God te begeleiden dat «hjj Zondagmorgen opgeruimd zijne moeder adieu «zeide, niet denkende hjj haar voor 't laatst om suisde. Hij vertrok met U, zijne kameraden, en «vrienden, door deze priesters, met het hart der «apostelen bezield, vergezeld. «Dat men niet zegge, dat er door onze vrien- «den iemand werd uitgedaagd. Men weet zeer «goed dit niet het geval geweest is, en dat op de «woorden en bedreigingen welke er hadden kun- «nen gehoord worden, deze jongelingen door «beleedigingen noch bedreigingen geantwoord «hebben en, toen de vijand zich eensklaps ver- toonde, want 't was de vijand, 't niet door ge- «weld was, dat de abbé Firmery hun terugdreef, «doch hun zeide, evenals Christus aan de soldaten «die hem in den hof van Olijven kwamen gevan- «gen nemen «Indien gij mij zoekt, laat dezen dan «gaan." Wat hebben die kinderen je gedaan «Want 't is de priester, de soutane welke men «zocht, en Debroise is gevallen, omdat hij naast «Gods priester stond. «Gelooft echter niet dat wij met tot u deze «woorden te spreken tot verbittering of wraak «willen aanzetten. Wij, de getrouwe discipels van «Christus, wij kennen die gevoelens niet. Maar ï't is onze plicht aan hen, die alle dagen door «hunne woorden en hun pen in de volksziel de «blinde en hatelijke hartstochten tegen den gods- «dienst, tegen God opzetten met hen toe te roe spen «Voila 1' ennemi 1" Dat is de vijand 1 te «zeggen en met volle recht. «Deze doode, is «uw werk. Wanneer men wind zaait, oogst men «storm, wanneer men haat kweekt, dan doet men «wanorde en baldadigheid ontspruiten. Wij be- «klagen meer de ophitsers dan de volgelingen en «hun slachtoffers. Dit zijn niet mijne woorden, «mijne heeren. 't Zijn die van deze oprechte chris- «teljjke moeder, die zonder 't te weten de woor- «den van koningin Blanche de Castille herhaalde «toen zij mij in baren treffenden eenvoud van trouw «uit het volk zeide«Ik ben diep ongelukkig mijn «zoon verloren te hebben, doch ik geef de voor- «keur hem dood te zien dan in de plaats van «hem die hem doodde. «Het bloed van dezen jongen martelaar zal «vruchtbaar worden. Vruchtbaar voor zjjne familie «en broeders, voor de parochie van Saint-Michel «des Batignolles, met hare moedige jonge vrienden, «die voor de partij van G°d strijden, voor al de «werken van deze groote stad en vruchbaar ook «en niet het minst, voor deze twee moeders, welke «in onze liefde niet te scheiden zijn voor de Kerk «en voor Frankrijk Na deze gevoelvolle woorden gaf mgr. Amette den laatsten zegen. Op het graf werd verder niet meer gesproken. De heer Gaston Mery schreef over deze begra fenis in de «Libre Parole" van 7 dezer: «Ik heb «menige begrafenis bijgewoond, welke men histo «risch kon noemen. Ik heb om de lijkbaar van «Victor Hugo de onafzienbare menigte gezien, «eerder vrooljjk dan ingetogen, die aan heidensche «feesten deed denken ter eere van een overleden «keizer gevierd. Ik zag achter den lijkwagen van «president Carnot door Caserio vermoord, Casimir «Perier, alleen en doodsbleek door al de staatsli «cbamen en gezanten gevolgd. Ik heb achter het «lijk van Zola benden van razenden gezien, die het «leger en het vaderland uitscholden, doch zag ook «bij de teraardebestelling van Morés geheel een be- «wogen volk om den dood van dien held, ware «tranen stordende. «Ik heb echter, geloof ik, nooit eene aandoening «gevoeld welke te vergelijken is bjj die, welke «gisteren de duizenden harten vervulde van die «eerlijke, ordelijke lieden, welke het bloedige over- «schot van dien braven zoon der voorsteden Hip- «polyte Debroise, gedood door den kogel van een «zestienjarigen moordenaar, vergezelden". De moordenaars van Debroise hebben zeker uit de Vlanuel de la Laigne" van Bousquet geleerd, om zoo als hij, God te lasteren, te ontkennen en te haten en daarom hebben zij dezen jongen christen gedood die, bad, geloofde en lief had. Zij doodden hem misschien, niet aan het af schuwelijk van den aanval denkende en geloovende met dit christenbloed te vergieten, een werk van bevrijding en vooruitgang te verrichten en de zaak der sociale gerechtigheid, der moderne ver lichting, en der atheïstische en anarchistische re volutie te dienen. Zij doodden hem en zullen zegt men, gestraft worden, doch dit kleine boekje opgepropt van leugens, stinkende van laster en den haat uit alle hare poriën zweetende, zal voort gaan, verspreid, uitgereikt en onderwezen te wor den. De minister heeft 't van zjjn officieel stem pel voorzien en de schrijver er van is met, «les palmes académiques", gedecoreerd. Fidelius. JAPAN. De verhouding tusschen Japan en Amerika is, niettegenstaande van officieele zjjde beweerd wordt, dat er geen wolkje aan de lucht is, nog lang niet de ware. Er is eenmaal onder het volk der beide naties een wederzijdsche antipathie onstaan, die natuurlijk onmogelijk meer kan worden wegge nomen. Over de opstootjes in Californië, ook al uit vloeisels dier antipathie, deelt het Japansche ge zantschap in Londen het een en ander mee. Den 20en Mei, aldus verzekert het aan de Engelsche bladen, viel een bende van een vjjftig man een Japansch eethuis en een Japansche badinrichting aanen daarna zijn verscheiden malen Japansche eethuizen het tooneel van wanordelijkheden ge weest. Op last van Tokio bracht het Japansche gezantschap te Washington deze dingen onder de aandacht va» de Amerikaansche regeering. Aan stonds gelastte deze een gerechtelijk onderzoek en vestigde zij de aandacht van den gouverneur van Californië op die onlusten. Uit het onderzoek bleek, dat de wanordelijkheden een gevolg waren van de werkstakingen en van de onmacht der politie om de orde te bewaren. De Japanners die schade hebben geleden, zijn van plan den gemeente raad van San Francisco om schadevergoeding aan te spreken, overeenkomstig de wet van den staat' Officieele berichten. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. C. Waterborg, lid der Comm. tot het afnemen der examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen te 's-Gravenhage. Bjj K. B. is met ingang van 1 Juli 1907, be noemd tot burgemeester der gemeente Enkhuizen, P. Hoytema van Konijnenburg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Bergambacht. De Standbeelden der Oranjevorsten. Volgens berichten in Duitsche bladen zou een afgietsel van het standbeeld van Frederik Hendrik, dat te Berlijn staat, door den Duitschen Keizer aan onze Koningin worden aangeboden ter plaat sing in Den Haag. H. M. de Koningin. De Koningin heeft gistermiddag ten 1.30 urn- den minister van Staat, Staatsraad mr. T. M. C. Asser in gehoor ontvangen. Het onderhoud heeft geruimen tjjd geduurd. H. M. vertrok heden-middag met den gewonem trein van 2 uur 28 G. T. weder naar Het Loo. De Minister van landbouw. Minister Veegens is gedurende eenige dagen bedlegering. Koorts is de oorzaak van de kwaal. (L. en V.) Noord-Holland. De zetel te Enkhuizen, waarvoor de heer Bos (R. K.) bij aanvullingsverkiezing gekozen werd, was vroeger door een liberaal, den heer Hartkamp ingenomen. Rechts won dus vier zetels. Bcthesda. H. M. de Koningin heeft het Centraal Comité der Prot. Vereeniging ter verpleging van Me- laatschen in Suriname voor de uitbreiding van het asyl Bethesda op Groot-Chatillon doen toekomen een gift van f500, als bljjk der belangstelling van H. M. in het streven om het lijden der ongelukkigen te verlichten. De Uoode Kruistentoonstelling. De jury voor de Roode Kruistentoonstelling te Londen zal heden haar ljjst van bekroningen be kend maken. De correspondent van het «Handels blad" verneemt uit goede bron, dat uit het Maria Feodorownafonds een prjjs zal worden toegekend aan dr. Boland voor zjjn inzending. Prov. Statea-verkiezingeu. In de eergisteravond te Rotterdam gehouden ledenvergadering der kiesvereeniging Vooruitgang I is met algemeene stemmen gesloten, om zich bjj de herstemming voor de Provinciale Staten van aanbeveling te onthouden en de leden dus geheel vrjj te laten. Vivat irisloan! Bij alle ongelukken treft de libérale partij nog de kwade kans, dat zij, misschien ook de pro vincie Friesland verliest. Uit Franeker kwamn.l. gister bericht, dat de vijf Rechtsche candidaten ongeveer 1300 stemmen op hun tegenpartij vóór hebben. De sociaal-delmócraten, die et 1600 stem men uitbrachten, zullen bij de herstemming de ont- brekenden moeten bijleveren of ze zijn verloren! Slagen de Rechtsche candidaten, dan zijn ook de Staten van Friesland om en de liberale min derheid der Eerste Kamer zou kunnen slinken tot 14 van de 50 stemmen. Aan de liberale par tijl rest dan nog Drente, Groningen en het afbrokke lende Noord-Holland, In elk geval bestaat zij in Friesland alleen door den wil der Franeker so cialisten I Aan de christelijke kiezers van Franeker, die op voorbeeldige wijze hebben geageerd, ons bijzon der compliment. Mogen zij op Maandag 24 de zer zich den dag van gisteren herinneren! (Tijd.) Elswout. Naar het „H. D." verneemt, doch onder voorbehoud mededeelt wordt door H. M. de Koningin-Moeder onderhandeld over den aan koop van de bezitting „Elswout," onder Over- veen, eigendom van mevr. de douair. S. J. van VlietBorski. i De eigenaresse moet echter niet zeer geneigd zijn, in den verkoop toe te stemmen, doch is wel bereid, haar bezitting tijdelijk af te staan. Hiermede zou echter H. M. Koningin Emma geen genoden kunnen nemen. De Vredesconferentie. Verscheidene delegaties ter vredesconferentie hebben, gisterochtend haar opwachting gemaakt aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, wiens antichambre op een gegeven moment schier te klein bleek. De gedelegeerden werdén dén minis ter voorgesteld door de gezanten van hun rijken. Gisterochtend verschenen o.m. de Engelsche-, Chi neesche-, Italiaanscho en Rortugeesche delegaties. De Chineesche hoeren droegen hun nationaal kos tuum. r Het aan- en afrijden van de equipages waar onder die der Chineesche heeren uitmuntten lokte nogal wat publiek uit. Ook de verschillende hotels waar de vlaggen der daar wonende gedele geerden vroolijk en in kleur wapperen, genieten een meer dan gewone belangstelling van de zijde van het publiek. i Een groeit aantal gedelegeerden heeft ten Pa- leize het visite-register geteekend. Behalve baron Marschall von Bieberstein, eer ste gedelegeerde van Duitschland, hebben gister ochtend de leden der Duitsche delegatie hun in trek genomen in het Ralace-Hotel te Scheveningen. Van alle hotels te Scheveningen, waar gedele geerden wopen, wapperen de vlaggen hunner rijt- ken. li. De gang van de gevolmachtigden naar een der vleugels van de Ridderzaal (ingang door de deur rechts van de middenpoort op het Binnenhof) gaf gistermiddag tusschen 2 en 3 uur al heel wat afgevaardigden te zien. De toeschouwers werden op de kleine steentjes langs het Ministerie van Waterstaat door de politie in rijen geschaard, want iedereen die geen bewijs van vrije passage kon toonen, mocht niet in de nabijheid van den ingang tot de Congreszaal blijven staan. Vele ge delegeerden werden vergezeld doer gezanten bij' ons Hof. j f Velen lieten zich in rijtuigen brengen, die, tij dens de gezanten binnen waren, in file opgesteld werden op het Binnenhofplein tusschen de beide Kamers. f i f Na den afloop van deze inleidende, werkzaam heden tot de groote periode van arbeid der con ferentie, zag men ambassadeur Nelidow, een grijs aard met echte diplomatengestalte gemoedelijk en bondgenootschappelijk met den Franschen staats- man Bourgeois over Binnen- en Buitenhof wan delen, druk in gesprek. Middelerwijl hield de toevloed van rijtuigen met opwachting makende conferentieleden naar het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan en was het voorplein schier te klein om al die wachten de landauers, calèches, urbaines enz. te bevatten. Uit gesprekken van den bijzonderen correspon dent der ,,'Eloile Beige" in den Haag met den Amerikaanschen afgevaardigde Porter, een Run- sischen afgevaardigde en den Japanschen gezant Sato blijkt, dat allen hopen, dat de conferentie het goede gevolg zal hebben, dat de scheidsrech- telijke instelling uitgebreid wordt. En verder dat niemand zich aan een bespreking van de kwestie nopens de vermindering der krijgstoerustingen zal onttrekken, voor het geval deze mocht worden opgeworpen, maar ook dat die bespreking zonder eenige practische waaide zal zijin. Sato machtigde ten slotte den correspondent heslist de 'bewering van de „New York Herald" te logenstraffen, als zou Japan den eisch stellen, dat het veroverde vijandelijke land onmiddellijk het eigendom van den overwinnaar worden moet. dat op 1 November 1907 de waarborg som niet voldoende geplaatst is, dan zal de finan- cieéle commissie adviseeren de tentoonstelling niet te doen plaats vinden. Si Singa Mangaradja. De correspondent van de „N. R. Crt." te Bata via seint: 1 Christoffel seinde den 6en dezer dat hij' nog maals de schuilplaats van Si Singa Mangaradja heeft overvallen nabij Pangookan. Vijf kinderen en twee volgelingen van den priestervorst wer den gevangen genomen. Eerste Kamerverkiezing. Door de Prov. Staten van Drenthe is' gister gekozen tot lid der Eerste Kamer de heer mr. E. Pelinck (lib.) te Assen met 24 stemmen van de 28 geldige. De heer J. Blom te Meppel had 4 stemmen op zich vereenigd. Nederland en België. De „Petit Bleu" verneemt, dat de heer Eugène Baie, secretaris-generaal van de Hollandsch-Bel- gische oommissie, bericht heeft ontvangen, dat de stad Spa besloot tot de oprichting van een gedenkteeken, de verzoening van Nederland en België symboliseerende, een verzoening, zoo vol komen, dat het van nu af mogelijk is, de Hol- landsch-Belgische „entente" in het verschiet te zien. Voorts zijn er stappen gedaan om de benoe ming van een vice-consul der Nederlanden te Spa te verkrijgen. Men noemt in dit verband den naam van den heer Renard, vertegenwoordiger van een groote fabriek te, Delft. «Orpheus". Zooals uit achterstaande advertentie bljjkt, zal «Schiedams Mannenkoor Orpheus" Woensdag avond in de zaal der Officieren-Vereeniging een drietal operettes opvoeren, die zeker in aller smaak zullen vallen. Tot deze uitvoering zullen niet alleen buitenge wone leden, maar ook anderen tegen betaling van het vermeld entree toegang hebben. Velen zullen zeker van deze gelegenheid om eens een recht vrooljjken avond door te brengen, gaarne gebruik maken. «Recht Plicht en Orde." Wjj herinneren onze lezers, leden van deR. K. Kiesvereeniging «Recht Plicht en Orde", aan de vergadering welke Maandag-avond in het Bonds- gebouw wordt gehouden. Onder de bekende omstandighedenna den pas met zooveel succes beëindigden strijd en in het gezicht van den nieuwen strjjd die ons wacht, is zeker aller opkomst ter vergadering alleszins gewenscht. Gisteravond is de 12-jarige J. Mac- kay, wonende Noorderstraat, die van het dak der woning zjjner ouders op een naburig dak wilde springen, daar af en op den grond gevallen, waar bjj hjj zich ernstig aan het boofd heeft verwond. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het afscheuren van een verkiezingsplakaat te Kethel. Mijnheer de Redacteur Mag ik den schrjjver van hel bericht uit Kethel, opgenomen in uw blad van Dinsdag 41 Juni 11., opmerken le dat ik maar één persoon ben en dat, wat ik doe, niet geacht kan worden te gebeuren door «de vrjjzinnigen". 2e dat het geval, dat hjj beschrjjft, hem bljjk- baar alleen bij geruchte bekend is, want dat het hierop neer komtdat een paar bestuurders der R.K. kiesvereeniging een vergissing hebben begaan met het doen aanplakken en daardoor mjj noopten, wel niet met hun toestemming, maar toch (met hun voorkennis) een biljet te laten wegnemen. De quaestie, daardoor ontstaan, zal echter wel zonder inmenging van buiten, tusschen ons worden opgelost. En wat nu een buitenstaander daarvan maakt of een spreker op een politieke vergadering, dat laat ik voor hun eigen rekening. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, G. SAUER, arts. Kethel, 15 Juni '07. Wjj nemen dankbaar acte van deze verklaring, waaruit blijkt, dat het feit zelf (het op last van den heer Sauer verwjjderen van een verkiezings biljet der anti-liberalen) vaststaat. Dat «de quae- tie, daardoor ontstaan, wel zonder inmenging van buiten zal worden opgelost," doet ons genoegen. De dokter heeft bljjkbaar ingezien, dat hij in zjjn grooten jjver wel wat al te ver is gegaan. Red. «N. Schied. Crt." Middenstands-tentoonstelling. Naar men verneemt, zal binnenkort te Amster dam een vergadering plaats vinden van de finan- cieele commissie voor de Middenstandstentoon stelling, waarin, met het oog op de geringe deel name voor het waarborgfonds en ook op den kor ten tijd die er nog rest tot goede voorbereiding en organisatie der tentoonstelling, een voorstel zal worden gedaan om de tentoonstelling te doen plaats vinden niet in 1908, zooals aanvankelijk de bedoeling wak, maar in 1909. Mocht echter Schiedarasche Gezondheids-Kolonie. Geachte Redactie I Van meer dan eene zjjde is het Bestuur der Schiedamsche Gezondheids-Kolonie de opmerking gemaakt, dat er kinderen uit den middenstand zjjn, die een oponthoud buiten zoo heel hard noodig hebben, maar niet met de Kolonie mee mogen. Toch is het voor dezen stand niet mogeljjk de kinderen voor eigen rekening naar buiten te zen den, het inkomen laat dat niet toe, nog daarge laten, dat er toch ook toezicht zon moeten zjjn, omdat de kinderen niet alleen kunnen gaan. De j besturen van Delft en Schiedam hebben daarom (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2