Verspreide berichten. Staten-Generaal. Binnenland. Aoki wordt door zijn landgenooteri „on-Ja- pansch" genoemd, tengevolge van zijn langdurig verblijf in de Vereenigde Staten, en ook wegens het feit, dat hij met een Duitsche is gehuwd. De socialist Van de Velde verlangde gister van do Belgische Kamer, dat zij zich zou uitspreken over de Douma-ontbinding en het verkiezingsstel sel in Rusland. Zeer terecht, teekende minister Liebart verzet aan tegen deze inmenging in zaken, die België niet aangaan. De koning van Siam is gister-namiddag uit Baden—Baden te Parijs aangekomen. Door in Engeland wonende Armeniërs zijn na de ontdekking van bet lijk van den Armeni- schen priester Kaspar in een koffer te New-York, uitgebreide nasporingen gedaan naar den dader van dezen gruwelijken moord. Thans is op hun aanwijzing te Liverpool een Armeniër gearres teerd, die zich in de eene plaats Jean Moove- dean noemde en in een andere stad Léon Audon. Men weet nog niet of hij werkelijk schuldig is. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de groote fabrieken van de „Union métallurgique d' Hobo- ken" zullen worden stopgezet. 900 werklieden komen zonder werk. In verband met het sluiten eener Engelsch- Fransch-Spaansche overeenkomst ter behartiging der belangen van deze landen in de Middelland- sche Zee, inaakt het „Deutsche Volksblatt" de op merking, dat deze triple entente tegen Duitsch- land, Oostenrijk-Hongarije en waarschijnlijk ook tegen de Vereenigde Staten is gericht. Het blad gelooft, dat de entente het werk is van koning Edward. f De Fransche spoorweg-directies hebben in Duitschland 250 locomotieven besteld, ter waarde van 25 millioen mark. Ook ander materiaal wordt uit Duitschland betrokken, atengevolge van een absolute noodzakelijkheid", waarvan de aFigaro" spreekt en die ze niet nader toelicht. De Wiener Allg. Ztg." meldt, dat in den loop van dezen zomer keizer Wilhelm met koning Eduard een samenkomst zal hebben. De datum is nog niet vastgesteld. In den herfst zal koning Eduard een bezoek aan den sultan van Turkjje brengen. Tusschen Hamburg en Pruisen is men tot overeenstemming gekomen omtrent den aankoop van land, noodig voor de vergrooting van de Ham burgsche haven, die vijfmaal zoo groot wordt als ïu. Naar verluidt is de koop gesloten door bemoeiingen van keizer .Wilhelm zelf. Volgens bericht uit Madrid hebben de Spaan- sche litjralen besloten, zich zoolang van alle parlementaire werk te onthouden, tot de re gee- ring hun eischen betreffende een kieswet inge willigd heeft. Mark Twain is gister te Londen aangekomen. Uit Lahore wordt geseind, dat de editor van de „Hundustan", mr. Dianath, is gearresteerd, wegens het verwekken van ontevredenheid in het leger. f I 1 Chamberlain's g- zondheidstoestand moet op het oogenblik zeer veel te wenschen overlaten. Miss Perry, van Tettenhall, die de vorige maand te Londen is overleden, heeft 100.000 nagelaten voor liefdadige en godsdienstige doel einden. Miss Perry was een der deelgenooten in de bekende sPerry Compagny's bedstead works". TWEEDE KAMff.R Zitting van Dinsdag 18 Juni. In de gisteren gehouden vergadering wordt goedgekeurd het wetsontwerp, houdende bepa lingen in verband met de herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Vervolgens komt aan de orde het wetsont werp strekkende om voor verbouwing van de Koninklijke stallen f233.750, als eerste termjjn van f425.000, toe te staan De heer Troelstra motiveert de stem der sociaal-democraten tegen dit wetsontwerp, in zjjn eerste editie eenstemmig door de pers van alle partjjen afgekeurd, en dat slechts beoogt een on- noodige weelde-uitgaaf. Spr. betoogt dat de finan- cieele toestand ongunstig is, en dat de Grondwet de Regeering niet verplicht zomer- en winterver blijven voor het Koninklijk Huis in gereedheid te brengen. Dit is destjjds geschied, door die ver blijven ter beschikking van den Koning te stellen. De minister van Financiën antwoordt dat het hier geen weelde-uitgaaf betreft, doch voorziening in een onhoudbaren toestand, die ge vaar voor brand oplevert, terwijl de stallen en de woningen voor het personeel te eenenmale onvol doende zijn. De stallen zullen zoo eenvoudig mo gelijk worden gebouwd. Van strijd met de Grond wet is geen sprake, daar deze stallen feitelijk niet »in gereedheid zijn". Na repliek van den heer Troels tra, wordt het wetsontwerp met 49 tegen 17 stemmen (van de sociaal- en vrijzinnig-demokraten) g o e d g e- keurd, waarna zonder stemming worden aange nomen eenige wetsontwerpen en conclusies, o.a. een ontwerp tot overbrenging van een gedeelte van den Rjjksweg van Delft naar de Doenkade, in beheer en onderhoud bij de gemeente Delft. Na de pauze heeft allereerst een regeling van werkzaamheden plaats. In verband met de onge steldheid van den minister Veegens wordt van de agenda aigevoerd de motie—Van Kol omtrent de Staatsexploitatie van spoorwegen. De heer Bos vraagt of de beslissing omtrent dit punt niet kon worden aangehouden, waar deze motie reeds in December 1902 is ingediend doch de voorzitter wjjst er op, dat de agenda nog met verschillende ontwerpen dient aangevuld. Op de agenda wordt alsnog gebracht o.a. de voortzettng van de beraadslaging omtrent de vol tooiing van den spoorweg Gouda—Schoonhoven, alsmedede wetsontwerpen omtrent Staatsexplo- ratie van delfstoffen en omtrent aanleg van een tweede Staatsmijn en een spoorweg daarheen. Besloten wordt, voorts ook Maandag te half 2 te vergaderen en, zoo noodig, ook Zaterdag 29 Juni. Vervolgens wordt voortgezet de behandeling van het wetsontwerp betreffende het onderzoek naar het vaderschap. De minister van Justitie bestrjjdt de meeste amendementen, ingediend op artikel 344b, omtrent de actie van het kind. Alleen heeft hjj geen bezwaren tegen het amendement-van Styrum, tot verkorting van den verjaringstermijn der actie tot vijf jaren na de geboorte van het kind. Tegen het amendement-Lohman, om de actie uit te sluiten als de moeder wist dat de man gehuwd was, heeft de minister dit bezwaar, dat het de schending van het huwelijk door den man in de hand werkt, daar hjj zjjn natuurlijke kinderen niet zal behoeven te onderhouden. De heer L o h m a n schetst de mogelijke, treurige rechtsgevolgen, welke volgens hem, dit wetsont werp zal hebben voor de wettige vrouw en haar kroost. De heer de Visser motiveert zijn stem tegen het amendement-Lohman, dat den gehuwden man die zondigt, vrij laat uitgaan. De heer Limburg trekt zijn amendementen in betreffende de behandeling van de actie voor het kantongerecht, in plaats van voor de recht bank. Na replieken komen de amendementen in stemming. Verworpen wordt met 55 tegen 14 stemmen, het amendement-Lohmanverworpen met 38 tegen 31, het amendement-van Idsinga, tot ontzegging van den eisch, wanneer de vrouw een erkend ontuchtig leven leidtaangenomen het amendement-van Styrum, om de actie te doen verjaren 5 jaren na de geboorte van het kind ver worpen met 47 tegen 21 stemmen het amende ment-van Idsinga, om de actie te doen instellen voor de rechtbank van de woonplaats van den verweerderverworpen met 37 tegen 31 stemmen, het amendement-Limburg, om het kind van rechts wege kostelooze procedure te geven. De beslissing over het artikel wordt aange houden. Alsnu is aan de orde artikel 341c betreffende het bedrag van de uit te keeren gelden aan het kind. De heeren Heemskerk en Limburg lichten amendementen toe. De heer P i e r s o n acht noadig verband tus schen het bedrag der uitkeering en den stand der moeder. Heden voortzetting. Offlcieele berichten. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Centrale Commissie voor de Statistiek, dr. C. A. Verrijn Stuart, höogleeraar aan de Technische Hoogeschool, lid dier Commissie. Koninklijke bezoeken. Naar de »Zw. Ct." verneemt, bestaat het voor nemen bij H. V. de Koningin, in de volgende maand, op Vrijdag 19 Juli e.k., te Hengelo de Koninklijke weefgoederenfabriek, voorheen C. T. Stork en Cie., en de machinefabriek van Gebr. Stork, te bezichtigen, terwjjl op Woensdag 24 Juli een drietal fabrieken te Enschedé zullen worden bezocht. Beide bezoeken geschieden in den namiddag per trein van Het Loo en dragen in geenen deele het karakter van een officieel bezoek. Het doel is de Twentsche industrie te leeren kennen. De vorstelijke eere-escortes. De instructie voor den commandant van een eere-escorte te paard, tot het begeleiden van eén vors te lijk en persoon, is gewijzigd, en daarbij is bepaald, dat de officieren zorg dragen voor hun persoon te blijven ter hoogte van de achteras en nimmer hun plaats naast het rjjtuig mogen verlaten, dan op last of met vergunning van den vorstelijken persoon, welken zij de eer hebben te geleiden. f De Vredesconferentie. Onder de gedelegeerden gaan stetamén op om eenige weiziging in te brengen ten opzichte van het hof van arbitrage, eensdeels om de procedures te vereenvoudigen en de werking te vergemak kelijken, anderdeels om tot vermindering van de kosten te komen, daar deze zeer zwaar zijn en voor kleine staten het gebruikmaken er van be moeilijken. Niet onwaarschijnlijk wordt het ge acht dat door sommige, ter conferentie vertegen woordigde staten, een voorstel zal worden gedaan om het geginsel van arbitrage verplicht te stellen voor geschillen van meer ondergeschikt belang welke in zichzelve niet kunnen en niet mogen leiden tot een oorlog. In verband daar mede zou zelfs een onderzoek kunnen worden verwacht over de wenschelijkheid om te 's-Gra- venhage een daadwerkelijk permanent hof te ves tigen. Maar hiertegen worden verschillende be zwaren vernomen, voortspruitende o.a. uit de mee ning dat de zaken, bij het hof aangebracht, niet talrijk genoeg zouden zijn om het voortdurend in wezen houden van dit tribunaal te rechtvaardigen. Als een ander bezwaar geldt tog dat de staten huiverig zouden zijn hun geschillen te brengen voor rechters die een reeds bekende opinie be zitten uit vorige zaken of dat hun nationaliteit wel licht een der betreffende staten zou afschrikken. Hoe dit zij., de meening schijnt te bestaan, dat ten opzichte van het arbitrage-hof eenige ver andering wenschelijk is. Naar het schijnt, moeten de gedelegeerden na genoeg eenparig tot het besluit zijn gekomen om, ten opzichte van het vraagstuk' der beperking van de krijgstoerustingen, een zijdelingsch middel te baat te nemen om elk gevaar van oneonigheid te vermijden. De kwestie zou voor de conferentie komen eenvoudig als een uitvloeisel van het be sluit, genomen op het einde der Vredesconferen tie van 1899, en waarbij werd uitgesproken dat de beperking van de militaire lasten hoogst wen schelijk is tot vermeerdering van het materieele en moreele welzijn van het menschdom. Ten slot te zou de kwlestie dan misschien verwezen worden naar een commissie, belast met een studie der zaak na afloop der conferentie, ofschoon het niet minder mogelijk wordt geacht dat het geheele •vraagstuk tot een nadere conferentie zou worden uitgesteld. Zopals bekend, behoort de heer José M. Drago, de ontwerper van de ürago-leer, tot de delega tie van de republiek Argentinië ter Vredesconfe rentie als tweede gedelegeerde. Men meent echter te weten, dat de heer Drago zelf ter conferentie geen voorstel met betrekking tot zijne leer zou doen, maar dat van de zijde der gedelegeerden van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die den heer Drago zeer sympa thiek gezind zijn, bij de discussies over het arbi trage-vraagstuk wellicht een voorstel zal kunnen verwacht worden betreffende deze aangelegen heid, zij 't dan in eenigszins zachteren vorm. De Haagsche correspondent van de „Daily Te legraph" maakt melding van een gerucht, dat Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Italië ge weigerd hebben, zich in het secretariaat van het Vredescongres te laten vertegenwoordigen, om dat zij aan de regeling van het werk geen deel wilden nemen. f Naar aanleiding van de mededeeling, dat Mgr. Giovannini, zaakgelastigde a.i. van den Paus te 's-Gravenhage is gebleven, en zich nog in de Resi dentie bevindt, brengt de „Resb." in herinnering, dat Mgr. Giovannini in 1899, bijr de eerste Vredes conferentie, na het vertrek van dén internuntus, Mgr. Tarnassi, als zaakgelastigde evenseens aldaar verbleef. f Vreemde Oosterlingen in Ned. Indië. In zake de herziening van de vigeerende bepa lingen op de toelating, het verblijf en de beweging van de vreemde Oosterlingen in Nederlandsch Indië waaromtrent sedert geruimen tijd tusschen de Indische regeering en het opperbestuur van gedachten werd gewisseld is men thans tot eene beslissing gekomen. Ten einde de herziening in den voorgenomen zin zoo spoedig mogelijk tot stand te brengen, is de Oost-Indische hoofdamb tenaar met verlof, A. A. de Jongh, laatstelijk hoofdinspecteur der opium-regie in Nederlandsch- Indië, bij het departement van koloniën te werk gesteld, met opdracht om de noodige uitvoerings maatregelen voor te bereiden en te formu leeren. koop in de wachthuisjes van de tram, met het oog op de concurrentie ,die zij den winkeliers aandoen. Het adres wijst erop, dat B. en W. volgens het contract met de Haagsche Tramweg-maat schappij een recht van toezicht hebben bij de verhuring der wachthuisjes. Protest tegen de verkiezing. Door den heer B. J. Renkelink, candidaat der socialisten voor de Provinciale Staten te Win terswijk, is protest aangetéekond togen de ver kiezing, op grond, dat zijn naam op het slem- biljet met een „g" in plaats van met een ,;k" ston(1- („A. Ct") Geen afschaffing der kermis. De Raad der gemeente Zwolle verwierp met groote meerderheid (12 tegen 3 stemmen) een voorstel om over te gaan tot opheffing der kermis. Ook van inkrimping wilde de Raad niet weten. Vergrooting haven van Volendam. De raad van Edam heeft besloten tot vergrooting der Zuiderzeehaven in het dorp Volendam. Dit werk zal ongeveer f 125,000 moeten kosten. Dr. Hagerhup. Dr. Hagerhup, gezant van Noorwegen te Kopen hagen en Den Haag, is benoemd tot gezant te Brussel. Credietinstellfng voor den middenstand. In de jongste algemeene vergadering van den Noord-Nederl. Bond voor den HandeldrijVenden en Industrieelen Middenstand werden de heeren T. Haan te Groningen, W;. van Riesen te Heeren veen en K. Parrel te Winschoten, benoemd als leden der commissie, die de voorbereidende stap pen zou doen om tot tot de oprichting van een credietinstelling voor den Middenstand te geraken. Thans heeft die commissie eene uitnoodi- ging gezonden tot deelname aan genoemde in stelling aan de verschillende leden der vereeni- gingen en aan bekende personen uit den Mid denstand in de drie noordelijke provinciën. Een Hollander door roovers gevangen genomen Men meldt uit Den Haag Uit zeer vertrouwbare bron wordt meege deeld, dat het alom verspreide bericht, dat baron Van Heemstra, eene militaire wacht zou geweigerd hebben, bezijden de waarheid is. De gouverneur van Smyrna heeft het gerucht verspreid, dat hem 10 k 15 man to.t zijne be veiliging waren aangeboden en dat hij daar voor bedankt had, en zelfs het wachthuis, dat op zijn landgoed stond, had afgebroken. Hij heeft nooit een wachthuis op zijnen grond ge had. Even buiten de grenzen van zijne bezit ting staat een wachthuis, dat nooit wordt ge bruikt. i i j Toen hij Oghlan-Anassi gekocht had, Weeft het gouvernement hem gevraagd, of hij voor zijne rekening een wachthuis en eenen stal wilde laten bouwen, en dat hij dan twee of drie soldaten ter bewaking kon krijgen. Dat voorstel heeft hij niet aangenomen, omdat twee of drie man geheel nutteloos zouden wezen op de groote uitgestrekt heid en tegenover een bende bandieten. Zeerecht. Het gisteren door ons aan de »Avpst." ontleende bericht, dat de minister van Justitie aan prof. mr. W. L. P. A. Molengraaf te Utrecht zou op gedragen hebben een ontwerp gereed te maken voor een herziening van de wet op koopvaardij schepen en voor de visscherij, is, naar het nU.D." verneemt, niet juist. Aan prof. Molengraaf werd door den minister van Justitie opgedragen een ontwerp van een wet tot herziening van het tweede boek van het Wetboek van koophandel (zeerecht) samen te stellen, maar deze opdracht geschiedde reeds in het najaar 1905. Die taak is nog niet afgeloopen. Prov. Statenverkiezingen. De S. D. A. P. en arbeiderskiesvereeniging Dor drecht hebben besloten de candidatuur-Stoop te handhaven. In een manifest zal uiteengezet wor den waarom. Ten opzichte van den tweeden can didaat worden de kiezers vrijgelaten. St. Bonifaciusvereenigiug. Door den Centralen Raad der Friesche St. Bo nifaciusvereenigiug is vastgesteld, dat de alge meene vergadering dit jaar te Bolsward zal wor den gehouden op Zondag 22 September a.s. Afdeelingen of leden, welke o.p die algemeene vergadering punten wenschen te behandelen, wor den verzocht, deze, zoo mogelijk met inleider, vóór of op 8 Aug. e.k. op te geven aan den waar nemend secretaris, den heer Wi. Fransen Jzn. te Leeuwarden. C. A. Ie Fevre de Montigny f Gistermorgen is te Rotterdam in het ziekenhuis Eudokia ,aan den Bergweg .overleden de burge meester van Hillegfersberg en Bergschenhoek, de heer C. A. Ie Fevre de Montigny, die op 12 Mei een beenamputatie onderging. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Da Middenstandstentooustelling uitgesteld. Naar wij thans met zekerheid vernemen, zal de middenstandstentoonstelling te Amsterdam in 1908 niet doorgaan. Het tentoonstellingscomité heeft officieel besloten, de expositie tot 1909 uit te stellen, om financieele redenen en wegens ge brek aan tijd tot goede voorbereiding. („Tel.") Verkoop in tramwachthuisjes. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te 's-Gravenhage is thans ook bij adres aan den gemeenteraad opgekomen tegen den ver- Een militaire plechtigheid. Op den herinneringsdag van den slag van Wa terloo, 18 Juni 1815, had gisteren te Ginneken de bijzetting plaats van het gebeente van wijden generaal baron Chassé, onder het te dier plaatse aanwezige monument, dat is opgericht ter eere van de op de Citadel van Antwerpen gesneuvel den. Tot dusVer rustte dit gebeente in een ge woon graf met een zeer eenvoudigen gedenksteen gedekt. f Hare Majesteit had zich bij de plechtigheid doen vertegenwoordigen door Hr. Ms. adjudant graaf Dumonceau en den ordonnans-officier baron Van Hardenbroek van Lokhorst. Aan het graf sprak allereerst graaf Dumónceau, die er aan herinnerde, dat op 18 Juni 1815 bij Waterloo de beslissende slag geleverd werd, waar door een einde weid gemaakt aan de Fransche overheersching en welke gewichtige rol Chassé daarbij heeft vervuld. Hij gaf een schets met hoeveel moeite het. Engelsch-Nederlandsche leger zich in zijn stellingen handhaafde, en dat, toen Napoleon de Pruisische troepen onder Blücher ter hulp zag snellen en zich in rug en flank be dreigd zag, zijn garde liet oprukken onder den maarschalk Ney. De garde nadert tot op geringen afstand, overstelpt door vuur wankelt zij; Welling ton gaat tot den aanval over en wordt daarin door Chassé, die een bajonet-aanval deed krachtig ge steund de garde gaat terugChassé heeft haar den nekslag gegeven. (Hierna ging spreker over tot de beschrijving van de belegering van de Citadel en hoe Ook daar door Chassé de eer van vaderland en leger gehandhaafd is geworden. Hierna bracht generaal Dommers dank aan H. M. de Koningin voor de door haar betoonde be langstelling, en hulde aan den gepensionneerden kapitein van het Indische leger Wetselaar, door wiens initiatief de overblijfselen van een held een waardiger plaats gekregen hebben, dan zij tot nog toe hadden. Sm i J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2