Verspreide berichten. Staten-Gteneraal. Binnenland. Stads- en Uewesteljjjk Nieuws. de naburige dorpen. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan. Het oproerige regiment infanterie, omringd door andere troepen, heeft gisternacht Agde verlaten. De bestemming is onbekend. Het Fransch-Japansche tractaat zal heden in de Fransche Kamer worden bekend gemaakt. In Toulon liep gister het gerucht, dat de minister van Marine den commandant van het Middellandsche zee-eskader bevel gegeven heeft drie gepantserde kruisers gereed te houden om op het eerste bevel zee te kiezen. De admiraal zegt niet te weten op grond waarvan die maat regel genomen wordt. Hy laat de »Condé," de »Desaix" en de »Du Chayla" in gereedheid bren gen om zee te kiezen. PORTUGAL. De „Standard" verneemt na Madrid over den toestand in Portugal het volgende: Bij koninklijk besluit is machtiging verleend aan de provinciale gouverneurs, om, indien zij het noodig achten, alle oppositiebladen te ver bieden nog langer te verschijnen. De maatregelen der regeering hebben hevig verzot uitgelokt. De koninklijke familie bevindt zich voortdurend aan boord van het koningsjacht „Amalia," hetgeen aanleiding geeft tot vele onverkwikkelijke oordeel vellingen. Het gerucht gaat, dat degenen, die; kort geleden in hechtenis zijn genomen, naar de Afri- kaansche kolonies zullen worden gedeporteerd. PERZIë. De oproerige gouverneur van de Perzische pro vincie Loeristan, Salar ed Doelèh, die zooals ge meld was in het Engelsche consulaat teKermondsjah gevlucht was, heeft zich, na verzekering te hebben gekregen, dat hem geen leed zal geschieden, over gegeven aan den gouverneur Hamadan. De Japan-che prins Fushimi is Maandag met het MooiDScbip «Prinses Victoria" van Vancouver te Victoria aangekomen, waar hem door een tal rijke menigte eene geest, driftige ontvangst werd bereid. Een saluutschot werd gelost, toen de stoot boot aan de kade meerde. De gouverneur en de burgemeester verwelkomden den prins en een eerewacht was opgesteld. De prins reed naar het gouvernementshuis door de met eerebogen en vlaggedoek getooide stad, die 's avonds schitterend geïllumineerd was. Hjj zou heden de terugreis naar Japan voortzetten. De Parijsche „Temps" publiceert een tele gram uit Berlijn, zeggende dat keizer Wilhelm de uitnoodiging van Eduard VII heeft aangenomen, en zich in den herfst met de keizerin naar Enge land zal begeven. 1 i De koning van Siam heeft Windsor giste ren verlaten. Koning Eduard deed zijn gast uit geleide aan het station. Het afscheid van de beide vorsten was zeer hartelijk. Aan het Paddington-station werd koning Chu- lalongkom ontvangen door de Siameesche prin sen en de leden der Siameesche legatie. De lord- kamerheer, die met den vorst in denzelfden trein van Windsor was gekomen, geleidde de Siamee sche majesteit naar het koninklijk rijtuig waarmede hij de stad inging. Mrs Rusell Sage heeft 5000 pond gegeven voor het bewaren van president Lincoln's be roemd groot kabinet. Het samenstel zal in een glazen kast worden gesloten, zoodat het door de bezoekers kan ge zien worden, maar beschermd zal zijn tegen de aanslagen van herinnering-jagers. TWEEDE KAnncB, Zitting van Maandag 24 Juni. Besloten wordt aan de agenda toe te voegen de behandeling der oorlogsbegrooting voor 1907. De Voorzitter wil ook de herziening der Drankwet aan de orde stellen. De heer Schaper vraagt inplaats daarvan het schipperywetje te behandelen. Minister Vee- gens is wel ziek, maar minister Kraus die hier aanwezig is, zal gaarne het ontwerp willen ver dedigen. Na eeuig debat wordt besloten, overeenkomstig het voorstel van den voorzitter. Indien het moge lyk is, zal bet sclnppery wetje nog worden behan deld. Goud a-S choonhoven. Voi.ngegaan wordt daarna met de behandeling vai lieweisoniwerp tot voltooiing van den -pi oiwe- Gouda-^icboouboven en verzekering van ue gelepelde exploitatie van den spoorweg 's Gra ven bage Voorburg Leiden en Gouda-Oude- water. De regeering heeft het ontwerp gewijzigd in dien zin, dat in de overeenkomst met de tramwegen de bepaling wordt opgenomen, dat by de bereke- g ai. de> prys, waarvoor de spoorweg Gouda— öcnoonnoven ie allen tijde door den staat zal kunnen worden genaast, van de bouwkosten van dien spoorweg niet alleen alle voor den aanleg verleende rentelooze voorschotten en subsidiën maar ook het geheele in art. 2 van het wetsont werp genoemde rentedragende voorschot, voor zoover nog niet afgelost, in aftrek zal worden J.-UI acht. D*- heer Van Styrum bestrijdt het advies, 01 den landsadvocaat uitgebracht over de vraag, '■oveustaande bepaling bij failissement kan ■•men nayekomen. Hy meent van niet en kan ai ui mei met de regeering meegaan. De beer Treuo zegt, dat het niet alleen een juridisch bezwaar is, dat tegen dit wetsontwerp is uitgebracht. Spreker heeft verschillende finan- c eele bedenkingen ontwikkeld, die niet zijn ont zenuwd, waarover de regeering in haar nadere £2^? gpbeel heeft gezwegen en daarom is hg verplicht die bedenkingen opnieuw uiteen te zetten. Daarom treedt spreker nogmaals in een zeer uitvoerige weerlegging van de financieele verre keningen der regeering. De heer P a t ij n bestrjjdt dit betoog, dat z.i. eenzijdig en overdreven was. De minister van waterstaat (de heer Kraus) antwoordt, dat ook hij van oordeel is, dat het moeilijk zal zyn een andere maatschappij te vinden om de exploitatie der lijnen over te nemen en weerspreekt de meening, dat de tegenwoordige maatschappij baar materiaal zou hebben verwaar loosd of hare ljjnen slecht zou hebben geëxploi teerd. De stoomtramdienst Den HaagLeiden bewjjst zeer goede diensten, gelijk blijkt uit de toeneming van het verkeer. Het is een illusie te meenen, dat een kapitaalkrachtige maatschappij breeder spoor zou kunnen aanleggen. De regeering had de exploitatie van de electrische lijn gaarna overgelaten aan de onderhavige maat schappij. doch dit is onmogelijk en concurrentie met de Haagsche tram zal dus ontstaan. De juridische kwestie zal zich enkel voordoen, indien na aanneming dezer wet de maatschappij opnieuw in deconfiture zou geraken, hetgeen de minister ondenkbaar acht, op grond der gedane onderzoekingen. De gevolgen van verwerping dezer wet zouden zijn, dat GoudaSchoonhoven onvol tooid blijft, dat de nadeelen blijven, of wel de staat neemt alle werken over en voltooit ze op eigen gelegenheid. De tbans voorgestelde oplossing is echter de minst gevaarlijke en de voordeeligste voor den staat. Na replieken wordt de vergadering geschorst tot 's avonds 8 uur. Zitting van Maandag 24 Juni des avonds 8 uur. De tweede staatsmijn. Nadat in den aanvang der vergadering besloten was de beraadslaging over het wetsontwerp, be treffende den spoorweg Gouda-Schoonhoven Dins dag na de pauze voort te zetten werd hedenavond behandeld het onteigeningsontwerp voer de tweede staatsmijn en voor een mijnspoorweg tot verbin ding van deze mjjn met den spoorweg-Herzo- genrath. De heer Nolens bestreed het ontwerp. Spre ker erkende ten volle, dat de onteigening niet mag worden toegepast, ten behoeve der mijnont- ginning doch de vraag is of met de billijkheid en rechtvaardigheid medebrengt hier de bepalingen der mijnwet van 1810 met schadevergoeding voor het dubbele der waarde toe te passen. De heer C i 11 e r s kon zich niet vereenigen met deze bedenkingen tegen hot hier toepassen der onteigeningswet. De minister, den heer Kraus, kwam uit voerig op tegen de stelling van den heer Nolens. De minister meende, dat de staat zyn belang slecht zou begrjjpen, indien hjj geen gebruik maakte van onteigening ten behoeve van zijn mijnonder nemingen. Na re- en dupliek, werd het ontwerp in stem ming gebracht. Het bleek echter, dat er slechts 38 leden aanwezig zijn, vandaar, dat de vergade ring werd verdaagd tot Dinsdagmorgen. Officieele berichten. By Kon. besluit is de heer jhr. mr. A. Van der Goes, gezantschaps-secretaris der eerste klas se by Harer Majesteits gezantschap te Berlijn, bevorderd tot gezantschapsraad. Bjj Kon. besluit is, met ingang van 8 Juli 1907, benoemd tot burgemeester der gemeente Bemmel K. A. M. ridder De van der Schueren, met toe kenning van gelyktydig eervol ontslag als burge meester der gemeente Waalwjjk. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Op Donderdag 12 Sept. zal H. M. de Koningin te Middelburg door ruim 1200 kinderen een wel komstlied, gecomponeerd door den heer Jan Morks, worden toegezongen. Deze hulde zal plaats hebben onder leiding van de Vereeniging Uit het Volk voor het Volk en het lied zal op de openbare en byzondere la gere scholen worden ingestudeerd. (Hbld.J Prins Hendrik. Z- K. H. de Prins wordt Woensdag uit Duitsch- land op Het Loo terug verwacht. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers van Financiën en Marine zullen respectievelijk op Don derdag 27 en Vrydag 28 Juni niet plaats hebben. Minister De Meester. De voorzitter der Tweede Kamer deelde in de vergadering van gister mede, dat de minister van Financiën, de heer De Meester, door ongesteldheid verhinderd was, tegenwoordig te zijn. Andrew Carnegie. De heer Carnegie is gister-avond in de residen tie aangekomen en heeft zjjn intrek genomen ten huize van den gezant der Vereenigde Staten, den heer Hill, wiens gast hjj is. Prov. Statenverkiezingen in Friesland en Groningen. Gister hebben de herstemmingen in Friesland plaats gehad. Het resultaat is thans, dat de Frio- sche Statenvergadering aldus zal zijn samenge steld: 22 vrijzinnigen, 20 antiliberalen en 8 socia listen. 1 De vrijzinnige meerderheid in Friesland is nu oiok verloren gegaan. In het vei*volg zullen de socialisten bij stemmingen in de Staten den door slag geven. Franeker, waarop de rechtsche partijen het oog hadden gevestigd, koos vijf liberalen- met een useerdeiheid van 300 gtomnyn In Groningen was de uitslag der herstemming als volgt: In Winschoten verloren de anti-revol. een zetel aan de soc. dem., in Groningen ging de zetel van den heer Thieman (lib.) verloren aan een &oc.-dem., terwijl in 1100gezand, Zuid- horn en OudoPekela geen veranderingen plaats hadden. f De Vredesconferentie. Over de vergadering der Derde Commissie wordt berichtt De voorzitter graaf Tornielli dankte voor de eer, welke hem bewezen is; hij wilde deze ech ter slechts toeschrijven aan het land, dat hij vertegenwoordigt, de bakermat van het volkeren recht, en welks beschouwingen over dit onder werp voornamelijk ten aanzien van de vraag stukken van zeerecht, en de arbitrage-overeen komsten steeds bijzonder vrijgevig zijn geweest en blijven. De voorzitter ging vervolgens het programma voor de derde commissie na; hij was van oor deel, dat dit gesplitst zou kunnen worden tus- schen twee sub-commissies. Aan de eerste zou zijn opgedragen de bestu deering der twee volgende vraagstukken: 1. Bom bardement van havens, steden en dorpen door een scheepsmacht; 2. Het leggen van mijnen, enz. Aan de tweede: 1, De behandeling van sche pen van oorlogvoerende mogendheden, in neu trale havens; 2. De aanvullingen, te brengen in de conventie van 1899, voor de toepasbaar-ver- klaring op den zee-oorlog van de beginselen der conventie van Genève van 1864 herzien in 1906. De voorzitter wees vervolgens op de noodzake lijkheid, zonder verwijl de rapporteurs aan te wijzen der commissie en der sub-commissies. Ver volgens herinnerde hij zijn collega's aan hun ver bintenis, het geheim van hun beraadslagingen te bewaren. f Hierop werd overgegaan tot de inschrijving der gedelegeerden in de beide sub-commissies. Na dat deze handeling geëindigd was stelde de voor zitter voor, als secretaris der commissie den schout-bij-nacht Siegel en als rapporteur den heer Louis Renault. Het Bureau der voltallige com missies zou kunnen dienst doen als Bureau voor de tweede sub-commissie. Voior de eerste sub-commissie stelde hij voor te benoemen tot voorzitter den heer Hagerup, als rapporteur den heer Streit en als secretaris den heer Van den Heuvel. Al deze voorstellen werden aangenomen. De voorzitter noodigde vervolgens de leden der vergadering uit, zoo spoedig mogelijk hun voor stellen of ontwerpen in te dienen. De heer Porter diende een voorstel in, met betrekking tot het bombardement, door een scheepsmacht van niet-versterkte steden. De heer Kriege diende een voorstel in om wij ziging te brengen in de bepalingen van de con ventie van 29 Juli 1899, om de beginselen van de conventie van Genève op den zee-oorlog toe passelijk te maken. Sir Ernest Satow kondigde de indiening aan, door de Britsche delegatie, van een voorstel be treffende het leggen van automatische mijnen, van onderzeesche electrische mijnen en eventueél van een ontwerp met betrekking op het gebruik van zelf-bewegende mijnen. De eerste gedelegeerde van China verklaarde, dat zijn regeering zonder voorbehoud het embleem van het Roode-Kruis aanvaardt. Turkhan Pacha behield zich voor, een verkla ring aan de tweede sub-commissie te doen. De voorzitter verleende akte van deze voorstel len en verklaringen. De zitting werd daarna opgeheven. Gister-middag vergaderde de vierde commissie, welke geopend werd met een redevoering van den voorzitter, den heer De Martens1. De commissie ging na de rede van den voorzitter over tot haar organisatie en benoemde tot secreta ris der commissie den heer Fromageot (Frank rijk.) 1 Rapporteurs zullen in een volgende vergadering benoemd worden. Namens de Engelsche delegatie wordt een voor stel ingediend betreffende de neutrale prijsmakin- gen. Dezelfde delegatie behoudt zich Voor een Voor stel tie doen betreffende de definitie van het geen een oorlogsvaartuig is. Eveneens woidt namens de Engelsche delega tie een verklaring afgelegd ten aanzien van oor logscontrabande. Namens de Amerikaansche delegatie wordt daar na een voorstel ingediend ten aanzien van het vijandig privaat-eigendom ter zee. De voorzitter heeft ter vergemakkelijking der werkzaamheden een leiddraad doen ronddeelen, in den vorm van vragen, waarin de verschillende onderwerpen, die in deze commissie aan de orde komen, naar volgorde van hun belang zijin ge rangschikt. f De vergadering werd te ruim 4 uur gesloten. Naar men verneemt zal barones Von Süttner aan de gedelegeerden ter Vredes-conferentié ëen geschrift van den Duitschen overste Rogalla von Bieberstein aanbieden, handelend over het verbod om met ontplofbare projectielen uit luchtballons te werpen. 1 Men heeft op de officieele receptie by den minister van Ruit. Zaken ook opgemerkt den ver tegenwoordiger van het Vaticaan hjj ons Hof mgr. Giovannini. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voorne men het feest by te wonen, dat H. M. de Koning in op Maandag 1 Juli ter eere van de Vredescon ferentie geeft. Rijksbelastingen. De minister van Financiën heeft bepaald, dat op 3 September a.s. en volgende dagen in Den Haag zal worden afgenomen het tweede examen voor surnumerair der directe belastingen, invoer rechten en accjjnzen. De commissie voor het afnemen van het examen zal bestaan uit de heerenM. Schuilenburg, in specteur te 's-Gravenbage, lid en voorzitter; tot ledenW. C. Gelton, oud-leeraar aan de Ned. School van Nyverbeid en Handel te 's-Gravenhage A. Volkmaars, F. W. J. Ligtenberg en P. Ver school!', inspecteurs te Amsterdam, Rotterdam en Zwolle, en J. H. F. Claessens, ontvanger te Cuyk. In de examencommissie voor het examen van commies-verificateur, welk examen in September in Den Haag gehouden zal worden, zyn, naar de »Avp." verneemt, benoemd tot lid en voorzitter de heer M. Schuylenburg, inspecteur te 's-Graven hage, en tot leden de inspecteur G. Den Hartogh te Rotterdam, (le afd.), F. W. J. Ligtenberg te Rotterdam (b.g.) en C. Valkhof! te Tilburg. Celebes. De correspondent van »De Tel." te Batavia seint, dat Poeang Tikoe zyn onderwerping heeft aangeboden. Lustrum der R. K. Studeutenvereeniging „St. Augustiuus" te Leiden. Ter viering van het aanstaande Lustrum der R. K. Studentenvereeniging «St. Augustinus" te Leiden zyn gekozen tot leden der honoraire Lustrum commissie Prof. Mag, J. V. de Groot O. P., Prof- Dr. Th. Vlaming, Prof. Mr. Dr. A. A. H. Stuiycken, Jhr. Mr. Cb. J. M. Ruys De Beerenbrouck, Mr. P. J. M. Aaiberse, H, C. J. Sanders, Mr. P. A. M J. Schols, Mr. J. M. J. T. Andreoli, Dr. H. W. M. Nydam, en tot leden der actieve Lustrumcommissie H. van Dyk, praeses, J. Z. M. van der Heuvel, ab actis, Oude Delft 54 Delft, J. W. J. J. Jacobs, quaestor, H. E. J. M. van der Velden, M. M. van Velzen, H. S. J. M. van Wens enJ. C. Zondag. Verkiezing voor den Gemeenteraad Voor de verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad zijn heden o-fficieel candidaat ge steld de volgende heeren District I W. A. Beukers, P. de Bruin, A. Cxd Mzn.j D. Ris E.Hzn. en B. A. J. Wittkampf. District II P. de Bruin, M. C. M. de Groot, H. van der Laan, D. Ris, E.Hzn en G. Wi Snel- District III A. Cool Mzn., P. de Bruin, S. T. Gosiinga, A. Gouka, J. Wi. J. van Harwegen den Breems, E. Koopmans en B. A. J. Wïttkampf. Over deze candidaten zal nu Dinsdag 2 Juli a.s. moeten worden gestemd; herstemming zoo noodig, Vrijdag 12 Juli d.a.v. Door de R. K. Kies vereeniging „Recht, Plicht en Orde," de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en de C. H. Kiesvereeniging „Een dracht" zijn nu in onderling overleg de volgen de heeren candidaat gesteld: District I Wi. A. Beukers en B. A. J. Witt- kampf. District II H. van der Laan. District III S. T. Gosiinga en B. A. J. Witt kampf, f 1 De gestelde candidaten worden nu aanbevolen door de volgende partijen District I (2 vacatures) Wi. A. Beukers en B. A. J. Wittkampf (christ. par.), A. Cool Mzn. en D. Ris E.Hzn. (vrijz.-dem.), P. de Bruin (soc.-dem.) District II H. van der Laan (christ. part.) M. C. M. de Groot en, G. W. Snel (vrijz.-dem.), D. Ris E.Hzn (oud-lib.), P. de Bruin (soc.-dem.) District III S. T. Gosiinga en W. A. J. Witt kampf (christ. part.), P. de Bruin, A. Gouka en E. Koopmans (vrijz.- en soc.-dem.), A. Cool Mzn en J. W. J. van Harwegen den Breems. (oud-lib.) De boottocht der Gedelegeerden ter Vredesconferentie. In verband met den boottocht, op de Maas welke de *Nederlandsche regeering den leden der vredesconferentie zal aanbieden op 25 Juli, heeft er te Rotterdam een bijeenkomst plaats gehad van burgemeesters der gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In deze bij eenkomst, die werd bijgewoond door baron van Hogendorp, directeur van het Protocol, werd het programma voor dien tocht samengesteld. Het voornemen bestaat, om de boot van Maas sluis te doen vertrekken en vandaar naar Rotter dam te stoomen. De gedelegeerden zullen in de gelegenheid worden gesteld de mooie situatie van den Waterweg te bewonderen, een blik te werpen op de ontwikkeling van verschillende in dustrieën en havenwerken aan den oever tus- schen Maassluis en Rotterdam. Het gemeentebe stuur van Maassluis zal, na verwelkoming der ge delegeerden, zich aan boord van een stoomboot begeven en achter de boot waarop de gedelegeer den zulleja J?laat§ nemen, volgen. Aan de pens

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2