Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30stc Jaargang. Donderdag 4 Juli 1907. No. 8848. Atmumt H op ie feuilleton. Nieuwe ScMeianle Coral met er a lis GelllnsM Zmlaisllai prijs 10 c. p. «1, 0.45 p.iM, fl.35p.3M. Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Donker Par ij s. ABQNNEMENTSPRIJSj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost Yoor Schiedam per 3 maanden 4.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1 6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst lijke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. RUSLAND. Na het desbetreffende rapport van den mi- tester van Marine heeft de Tsaar zijn goedkeu- llng gehecht aan bet ontwerp betreffende de op- rich ting van een academie voor den generalen staf marine. Men is voornemens de academie in te openen voor 35 leerlingen. Het bericht, dat de Tsaar zich binnenkort ttanr Darmstadt begeven zou, wordt van ambtelijke ZlJ,le tegengesproken. M,en verzekert, dat de Tsaar v°orloopig Rusland niet verlaten zal. DENEMARKEN. Het Duitsche keizerlijke paar en prins Adel- ert 'kwamen gistermiddag te Kopenhagen aan ^'n begaven zich met de Deensche koninklijke amilie naar Fredensborg. FRANKRIJK. Het bericht van de weigering der voorloo- teg® invrijheidstelling van Ferroul c.s. wekte eer gisteren ontroering te Narbonne, Montpellier en nhg andere plaatsen. Er wei-den vergaderingen °Ver gehouden en protesten tegen de beslissing uitgebracht, He commissie van Argeliers heeft de wijn boe uen aangezegd, den status quo te handhaven tot 10 Juli. r In het nummer van gister van zijn blad ,,La guerre sociale" noodigt Hervé alle revolutionai- u't zich op 14 Juli gezamenlijk naar Long- p. tlniPs te begeven, om tegen Clemenceau, Briand ucquart een betooging te houden wegens het ge- nua maken van vuurwapenen in Narbonne. Het lijk van den doge Sebastiano Veniers den overwinnaar in den slag tegen de Turken bij Lepanto (1571), is met veel praal van Murano naar Venetië overgebracht. De koningin-moeder van Italië en de hertog van Genua woonden den lijkdienst bij. SPANJE. In de Kamer een vraag beantwoordende, ver- 'laarde de minister van buitenlandsche zaken, at er in de Fransch-Spaansche overeenkomst, ie alleen beoogt den status quo te handhaven, geenerlei geheime bepaling voorkomt. ITALIS. Alle leiders der stakingsbeweging in Cap- paro en Ferraro zijn gevangengenomen. Het onderzoek, bij de Kamers van Arbeid gedaan, e'dde tot het in beslag nemen van talrijke do- cumenten, waaruit bleek, dat de staking op on geoorloofde wijze in het leven werd geroepen. Ongeveer honderd personen zijn dezer dagen gearresteerd. De autoriteiten hebben bevel gé- cc gen met de grootste gestrengheid op te treden. 6 socialisten in Rome zijn woedend over de re geringsmaatregelen, waarover heftige artikelen in e ..Avanti" verschijnen. He regeering heeft zich in de Italiaansche Ka mer over haar optreden verantwoord en deze curde de genomen maatregelen volkomen goed. De Kamer nam gister het wetsontwerp aan, ^aarblj de Zondagsrust wordt voorgeschreven. MAROKKO. Raisoeli laat weer van zich hooren. Kaid Sir Harry MacLean, die was gaan onder handelen om bij het Magzen vergeving voor Raisoeli te verkrijgen, is door Raisoeli gevangen genomen. Deze zegt, dat hij zijn eigen voorwaarden voor vergeving zal stellen en rantsoen zal vra gen voor het vrijlaten van MacLean. Raisoeli heeft, volgens nadere berichten aan MacLean verklaard, dat hij hem gevangen zou houden totdat zijn huis in Zinat weer opgebouwd een losprijs van 100.000 doeros betaald en hij, Raisoeli, tot gouverneur van Tandzjer benoemd zal zijn. 1 De „Daily Mail" zegt te weten, dat Engeland de loslating van MacLean zal eischen, omdat deze Engelsch onderdaan is. Lowther, de Engelsche gezant in Tandzjer zal waarschijnlijk de opdracht krijgen krachtig op te treden om het leven van MacLean tie redden, zoodra hét blijkt dat ook ditmaal van de zijde der Marokkaansche regeering met de gewone lankmoedigheid wordt gehandeld. Engeland hoopt aldus de „Daily Mail" dat de mogendheden eindelijk zullen inzien, dat het tijd wordt Raisoeli voorgoed onschadelijk te maken. ZUED-AFRIKA. Er is een belangrijk ambtelijk vlugschrift ver schenen, bevattende het volledige door Selbome geschreven betoog, waarin hij sterk voor een fede ratie van Engelsch Zujd-Afrika pleit. MONTENEGRO. De „Daily Chronicle" verneemt uit Weenen dat, volgens een bericht uit Cettigne, daar een samen spanning tegen vorst: Nikolaas van Montenegro is ontdekt, wegens zijne onderdrukking van de grond wet die hij, anderhalf jaar geleden, aan zijn volk heeft gegeven. De samenzweerders hadden hét ook op het leven van verscheidene leden van het absolutistische ministerie gemunt. Er zijn 15 of ficieren te Cettigne, Niksio en Podgorica in hech tenis genomen. de plechtige uitreiking van het vaandel aan de eerewacht, zal plaats hebben. Tal van genoodig- den, dames in ryke en keurige toiletten, officieren in tenue en heeren in wandeltoilet. Vol distinctie was deze plechtigheid. Toen kwam de eerewacht aangereden, een tiental heeren te paard in een voudig maar meer smaakvolle uniformen. Zilveren knoopen en passement, donkerblauwe gesloten rok, gris perle lange rybroek, degen met zilveren gevest, steek met oranje-cocarde. De heeren stegen af en werden ontvangen door het damescomité, mevrouw Linthorst Homan- Staal, mevrouw P. Oosting Smidt, baronesse C. van der Feltz, baronesse E. van der Feltz, mejuf frouw M. Iliddingh en mej. I. Pelingh. Baronesse C. van der Feltz sprak een enkel woord by de overhandiging van het vaandel. Zy wees op de eer voor de leden der wacht, weggelegd, het Vor stelijk Echtpaar als escorte te mogen dienen en verklaarde, dat de dames als blyk van instemming het vaandel wenschen aan te bieden. De spreekster besloot met den wensch, dat de wacht het vaan del met eere moge voeren in de komende dagen, aldus medewerkende tot een luisterryke ont vangst. Hierna overhandigde zy het vaandei aan den commandant, het vaandei, vertoonende te eener zyde een gouden W op witten grond, gedekt door een Kroon. Aan den anderen kant staat eveneens op wit front het wapen van Drente. De commandant antwoordde, dat men het ge schenk op hoogen prys stelde, te meer, waar het door de dames eigenhandig vervaardigd werd. Ten slotte noodigde hij het damescomité uit tot een tocht door de stad. De eerewacht steeg te paard, de dames namen in een tweetal rytuigen plaats en de stoet, nu het vaandel met zich voerend, zwenkte rechts af het bosch in. De eerewacht bestaat uit de heeren mr. J. T. Linthorst Homan, commandant, J. J. Voorthuis, vaandrig-ordonnans, J. A. R. Bosma, R. F. Deo- datus, R. Deodatus Pzn., mr. baron v. d. Feltz, jbr. mr. A. W. van Holthe (ot Echten, E. J, baron van Imhoff, mr. N. G. Servatius, mr. Tonc- kens, Joh. I. Verwer en G. W. Voorthuis. lin"-ramp (onder presidium van den heer D. F. Scheurleer), welke aan eene commissie opdroeg om onder Uwe hooge aandacht een voorste] te brengen, om aan den Hoek van Holland nog in dit jaar meerdere middelen aanwezig te hebben voor het geval dat onverhoopt eens soortgelijke ramp andermaal mocht plaats grijpen; dat aan die vergadering Uwe toezegging bekend was der benoeming eener Staatscommissie wier uitgebreide voorstellen zeer zeker ve'el tijd van beraadslaging en veel tijd voor de uitvoering in beslag zullen nemen dat de vergadering daartegenover de urgentie op den voorgrond stelde om nog dezen winter met eenig middel gereed te zijin opdat eenig an der ongeval Nederland niet onvoorbereid moge zien; f redenen waarom de ondervolgenden, leden dier commissie, u eerbiedig het navolgende voorstel aanbieden."- Dat voorstel beoogt de constructie van een bordes boven in den lichtopstand vanwaar door een lijmschietgeweer verbinding met het gestrande schip zal worden verkregen, terwijl de geredden door een loopbrug naar de houten kaap op 11 Meter afstand en voorts langs een staal draadtros met mandtoestel geleid zullen worden naar de aanlegplaats van de stoomreddingboot, welke op pl.m. 135 Meter naar binnenwaarts zal aange bracht worden. De kosten zijn geschat op f 10.000. De Minister volgde de bespreking met de meeste aandacht en betuigde de commissie zijnen dank voor hare bemoeiingen in dit hoogst belangrijke onderwerp en beloofde zijnerzijds het voorstel bij de Staatscommissie aanhangig te maken en aan te dringen op de urgentie daarvan. Mocht de Staatscommissie zich met de urgentie kunnen ver eenigen dan zal de Minister zijnerzijds met den meesten spoed de door de commissie gedane voor stellen doen uitvoeren. (Uit het Fransch.) Koninklijk bezoek aan Assen. Men meldt d.d. 3 Juli uit Assen Heden-namiddag bijeenkomst in de Buiten- societeit in het prachtige boscb. Eindelyk zonlicht en luwte in de atmosfeer en gekraai en gesnater van 't pluimvee op de tentoonstelling in de nabij heid. Ook in de nabyheid, maar veel rustiger een schaakwedstrijd, en in de groote zaal, waar 13) IV. EENE IJSELIJKE VERSCHIJNING. In een diepen slaap gezonken, had Berta Per- i K'u,( mets gehoord van de tooneelen, die in kabinet waren afgespeeld, en van het ko- 'm' en ®aan van I'aar man. waar na een half uur, ontwaakt door de be- egmgen van haar zoon die zenuwachtig zijn- e, een diepen zucht uitstootte, had zij een ge rusten blik naar zijne zijde geworpen, ïende dat hij weer vreedzaam insliep, was y spoedig gerustgesteld en zou zich weer gaan nederleggeu, toen het idee haar beving, dat zij tg geslapen had en de nacht zonder twijfel ver gevorderd was. J Zij nam haar uurwerk, dat langs den muur hing boven he -nachttafeltje en bezag ie wijzer plaat hij het licht van hel onbestemde schijn sel, verspreid door een nachtlamp Het was 1 uur in den morgen Vgrwofidexd dat zij haar gemaal niet bij zteh zag, verbleekte zij. Een vage ongerustheid maakte zich van haar meester. Sedert een steeds aangroeiende achteruitgang die thans aan armoede grensde, het huis was binnengetreden ,was haar echtgenoot niets meer in hare oogen. Alhoewel hij h,aar niet met hard heid handelde, deed hij (baar toch gevoelen, dat zij uit liefde en zonder fortuin door hem' ge huwd, thans een hinderpaal en last werd; hiji scheen haar te ontvluchten en zidh iederen dag meer van haar los te maken. Hij was soms geheele dagen afwezig, en zij, die nooit een pas uit het huis deed zonder hem de reden van haar uitgaan en het uur dat zij waarschijnlijk zou wederkeeren, van te voren te zeggen, hing noch bij het vertrek, noch bij zijn terugkeer meer aan zijne lippen. Indien zij hem dan ondervroeg ontdook hij hare vraag, en als zij aanhield, legde hij (haar het zwijgen op, op drogen en ongeduldigen toon of verwijderde zich zonder te antwoorden. Al deze herinneringen kwamen weer bij haar op te midden van de eenzaamheid en de stilte van den nacht en eene zoodanige ongerustheid maakte zich van haar meester, dat het (baar weldra onmogelijk was zich te beheerschen. Zij liet zich uit haar bed glijden, hulde zidh in een peignoir en trok een paar pantoffels aan, die op den vloer waren blijven staan. Het was eene vrouw van ongeveer 24 jaren, van middelmatige gestalte en van bevallige en zachtge rende v ormen, wier schoonheid^ wanneer De „Berlin"-ramp. Door Zxc. den Minister van Waterstaat werd gister eene commissie in particuliere audiëntie ontvangen, welke bestond uit de heeren D. De Klerk, lid van de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal, C. Vreede, voorzitter der Vereeniging voor de Zeevaart, jhr. C. Bloys van Treslong, ingenieur, D. Cordia, oud-commissaris van het Ryksloodswezen aan den Hoek van Holland, en J. H. Lubbi, voorzitter der Vereeniging van Ge- Gezagvoerders en Stuurlieden afdeeling Rotter dam. Het ondervolgend request weid den Minister overhandigd „dat op 23 Mei j.h te 's-Hage is gehouden eene vergadering van belangstellenden in de „Ber- zij in al haren glans schitterde, zeer innemend had moeten geweest zijn. Hoewel hare vermagerde trokken vermoeid uit zagen door eene uitdrukking van lijdon en droef heid, kon men er nog eene groote regelmatig heid van lijnen op bespeuren, en men was mis schien nog meer geroerd door de ziekelijke uit drukking ,die er thans op verspreid lag, dan toen zij bloeiden door de ontloken frischheid en jeugd. j Eene dichte partij kastanjebruin haar, onver schillig achter het hoofd vastgeknoopt, en terug gehouden door eene kleine muts, omlijstten het lang ovaalvormige gelaat, met den matten tint de fijne bevallige trekken, waarin twee blauwe oogen vqn groote zachtheid schitterden, met wenkbrauwen van dezelfde kleur als de haren. De oprechtheid 4e zaclitlhieid en de goed hartigheid stonden op haar gelaat te lezen. Zij schenen als het ware een zichtbare weerspie geling van hare ziel en zij vormden hare leven digste aantrekkingskracht. Na op haren zoon, een bevalligen zuigeling, een blik geworpen te hebben, waarin zij al dé teederheid van haar hart sdheen te leggen, richt te zich Bertha Percieux naar de toiletkamer, die hare kamer in verbinding stelde met het bureau van haren echtgenoot! Toen zij het wilde openen, was zij zeer ver baasd, dat zij den weerstand van het slot voelde en zij richtte zich naar de deur, die toegang verleende tot het portaal. Pror. Staten van Zuid-Rolland. Alleerst had de benoeming plaats van leden van Gedeputeerde Staten, waarvan de uitslag reeds in ons vorig nummer is medegedeeld. Alle benoemden, behalve de heer Van Nispen, die niet in de vergadering tegenwoordig was, ver klaarden de keuze te aanvaardende heer Limburg onder eenig voorbehoud. Dankende de vergadering voor het bewijs van vertrouwen hem gegeven, vooral wegens de wijze waarop het votum te zynen aanzien is gevallen, beschouwde hy het lidmaat schap van Ged. Staten als een schoone, maar om vangrijke taak. Dit weegt by hem zwaar met het oog op de nog andere vele werkzaamheden die hij te vervullen heeft.Daarby in overweging nemende, dat een publiek ambt slechts dan tot zyn recht komt, indien het behoorlyk wordt vervuld, leidde dit hem tot de verklaring dat hy zich de vryheid voorbehield over een jaar zich de vraag voor te leggen of hy, gezien de overige verplichtingen die op hem rusten, die taak kan blijven waarnemen. Marcel had haar eveneens kunnen sluiten, daar de sleutel zich aan de binnenzijde bevond! Zij opende ze, en ging zacht aan do buiten deur van het vertrek van haren echtgenoot klop pen. f Geen antwoord krijgende trad zij binnen. De kaars brandde nog op den lessenaar. Bertha bleef verstomd, toen 'zij zag, dat de zeteJ van haar man ver van zijne gewone plaats terug gestooten was. ook de lade geopend was, en dicht bij de likeurkast het glas stond, nog half met cognac gevuld. Niets van 'leze wanorde begrijpende en steeds meer en meer ongerust, daalde zij de trap af; zij volgde uit instinct, om zoo te zeggen den weg door haren man genomen en door de' deu ren, die open gebleven waren, aangewezen. Zij ging door de keuken en tot in den keider, waar de kaars, die op de ton was blijven staan; haar aanduidde, dat zij den goeden weg volgde. Mot een snellen blik onderzocht zij den kel der, maar kon in den beginne niets bemerken'^ dat haar op het spoor zou kunnen brengen van haren man. Maar toen zij eenige passen gedaan had, be merkte zij de deur van het gewelf, die 'toen wagenwijd openstond. Gedurende een oogenblik aarzelde zij uit vrees, hoewel zij een" en al nieuwsgierigheid was, om zich in dat duistere zwarte gat te begeven. (K««ö

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1