Binnenland. Stads- en (Jewestelyk Nieuws. Bemengd Nieuws. Neen, wanneer de den minister thans Maar de minister voort uit den aard van het arbeidscontract. Een algemeene regeling van ons B. W. verdient de voorkeur voor ons land boven de Duitsche me thode. De uniformiteit der regeling is niet dwaas, maar volkomen rationeel, daar de uiterlijk ver schillende gevallen essentieel dezelfde rechtsver houding betreffen. Bepalingen van dwingend recht zijn noodig voor de economisch zwakkeren, de arbeiders, in engeren zin, daar voor hen dit ar beidscontract meestal een dwangcontract is. De heer Van Houten acht zulke bepalingen slechts noodig, wanneer het gaat om de handhaving der openbare orde. De heer Van Houten: openbare orde in het spel is. De Voorzitter verzoekt, niet meer te interrompeeren. De heer Van Houten: geeft telkens mijn woorden verkeerd weer. De Minister zegt, dat het hem dan aange naam zal zijn, indien de heer Van Houten met een paar woorden daarop wjjst. Er is geen leid draad voor het begrip «openbare orde", vervolgt de minister, de openbare orde hangt van de wet af. Artikelen van dwingend recht komen reeds in ons Burgerlijk Wetboek voor en er is geen reden, om voor nieuwe terug te schrikken. De minister weerspreekt de meening, als zou dit ontwerp zoo materialistisch zijn, en gaat punt voor punt de tegen het ontwerp ingebrachte be zwaren na. Het recht omtrent de kerken wordt door het ontwerp niet veranderd, en b'jjft geheel zooals het onder 't bestaande recht is. Die vraag be hoeft dus niet te worden gesteld. Toch wil spr. den heer Van der Biesen wel bevredigen. De heer Van der Biesen: Ja, maar daar geef ik nu toch heel weinig om. (gelach). De Voorzitter verzoekt nogmaals, niet te interrompeeren. Dat is niet bevorderlijk aan een ordelijk debat. De minister zegt, dat de katholieke gees telijken niet onder deze wet vallen, omdat die feitelijk niet zjjn in dienst van een werkgever tegen loon. De heer van der Biesen: Ik begrip er niets meer van. (gelach.) De minister verdedigt nader zjjn meening. De kapelaan sluit geen arbeidscontractdat is ook zoo bjj andere genootschappen. De heer van der Biesen: Hoe is het dan bjj het Israëlitische genootschap De minister gaat de verschillende artikelen en bepalingen na, en verdedigt ze. De totstandkoming van het contract en de artikelen, betreffende de reglementen, worden door den minister uitvoerig verdedigd. De vergadering wordt verdaagd tot Vrjjdag dan zal de minister zjjn rede voortzetten. plants van generaal Rost van Tonningen, die, naar men weet, onlangs is opgetreden als legercom mandant. (N. Ct.) De Vredesconferentie. In de gisteren gehouden vergadering van de tweede subcommissie der eerste commissie gaf de heer Marschall, gedelegeerde van Duitschland, een uitvoerige uiteenzetting van het Duitsche voorstel, in zake het Hof van Beroep voor de prijsverkla ringen, dat in den Haag gevestigd zou worden. Hij verdedigde de grondslagen daarvan, gelijk die waren aangegeven in den arbeid van het Institut de Droit d'international." In verband met de beraadslaging over een ter zake opgemaakte vragenlijst, werd besloten, dat men eerst algemeene beschouwingen zou houden, niet stemmen over de vraagpunten en zich later over de voorstellen van Engeland en Duitschland zou uitspreken. Beraadslaagd werd daarop over de wenscheljjk- heid der instelling van het Hof en over de vraag of alleen staten, dan wel ook particulieren, beroep bjj het Hof zouden hebben, of beiden. Nadat de heer Bourgeois, eerste gedelegeerde van Frankrijk, hulde had gebracht aan den hof felijken toon van het debat, werd de vergadering gesloten. Het Vredespaleis. Naar de »N. Ct." verneemt, staat thans vast, dat de eerste-steen-legging van het Vredes paleis op Zorgvliet zal plaats hebben op 30 Juli. De heer Nelidow, president der Vredesconfe rentie, zal deze plechtigheid verrichten. Jhr. van Karnebeek, voorzitter van het bestuur der Carne- gie-Stichting, zal een redevoering houden. Officieele berichten. Bjj Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. Eleme, Rjjksbouwleeraar te Hoogeveen. Koninklijk bezoek aan Drente. Uit Assen wordt gemeld: Onze stad was gister in feestdos. Bijna huis aan huis wapperde de driekleur. De leden der perscommissie en subcommissiën voelden zich Langs menig gevel slingerde zich een guirlande van groen en op sommige punten van ons net landelijk stadje, waarin eerepoorten opgericht. Zoo zag Assen er op z'n mooist uit, in afwachting van de komst van het vorstelijk echtpaar. Om 9.30 van Het Loo met gevolg vertrokken, betraden de Koningin en de Prins te ongeveer half twaalf Drentsch grondgebied, verwelkomd door den commissaris der Koningin. Het eerste bezoek gold de oude vesting Coevorden, het in de laatste jaren sterk vooruitgegane plaatsje aan de zuidelijke grens onzer provincie. Daar werd een dejeuner aangeboden op het Gemeentehuis én met een aubade van zangvereenigingen werd het vortelijk echtpaar hulde gebracht. Van Coevorden ging de reis over het bloeiende dorp Valthe, van waar de Koningin en Prins met gevolg den rijtoer maakten over het veen naar Valthermond, waar een turfmakerij werd bezichtigd en waar H. M. de korte gelegenheid werd geboden, een vëenkolonie in werking te leeren kennen. Na een kwartier oponthoud te Valthermond werd de terugreis naar Valthe aanvaard. Van hier ging het hooge gezelschap per trein. Omstuwd door een eerewacht te paard, in fraaie uniformen gedost, reden de Koningin en de Prins na in het versierde waclitsalon van het station door Gedep. Staten en den griffier, het Dage- lijksch Bestuur der gemeente en den kolonel-com mandant verwelkomd te zijn, naar het Gouverne mentshuis, waar aan H. M. en Z. K. H. een diner werd aangeboden, waaraan natuurlijk de provin ciale en gemeentelijke autoriteiten aanzaten. Gisteravond was er muziek op den Brink door de stafmuziek van het hier in garnizoen liggend le regiment infanterie. Den geheelen dag was het feest in de stad. Verschillende wedstrijden werden gehouden, zoo dat zich een feestelijk gestemde menigte door dé straten bewoog. Bjj Kon. besluit zjjn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-NassauJ. W. Van der Lely, burgemeester der gemeente CoevordenJ. G. Borgesius, burgemeester der gemeente Odoorn C. Van der Wal, burgemeester der gemeente Em- menen G. Weij», te Coevorden, voorzitter van het bestuur van het Ziekenhuis der Aleida-Kramer- stichting aldaar. Chef der artillerie O. I. L. Naar wij vernemen, is volgens een in Den Haag uit Weltevreden ontvangen particulier telegram de kolonel H. W. A. S. Loke benoemd tot chef van. het wapen der artillerie in Ned.-Indië, in de De „Adder". Heden is het 25 jaar geleden, dat de rammoni- tor «Adder" onder onze kust bjj Schevepingen is vergaan. Wat toen zulk een diepen indruk maakte, was, dat het schip zonder bepaalde aan leiding met man en muis in de diepte verdweeD,.. maar het schip werd verdacht onzeewaardig te zijn. De zee was niet buitengewoon onstuimig. Verscheidene jaren is men het feit en de om gekomenen bljjven gedenken, voornamelijk te Den Helder, waar op het kerkhof een eenvoudig ge^ denkteeken is opgericht, dat elk jaar wordt be zocht door leden van de Marine-onderofficieren- vereen. «De Ruyter". (Avp.) Prof. H. Snellen. Gister vierde prof. H. Snellen te Utrecht, zijn 50-jarig jubileum. Door een commissie is hem een marmeren buste aangeboden, die geplaatst zal worden in het Ned. gasthuis voor ooglijders. De buste werd ter vervaardiging opgedragen aan den bekenden beeldhouwer August Falise te Wage- ningen. de Wettelijke 10-nrendag. volgende vragen van den heer Scha- Op per- 1. Is het juist, dat de minister naar aanlei ding der motie, ingediend ten gunste der invoe ring van den wettelijiken 10-urendag, een onder zoek heeft ingesteld bij verschillende ambtena ren, nopens de wenschelijkheid en mogelijkheid eener zoodanige wettelijke regeling? 2e. Zoo ja, is de minister bereid, ter bevorde ring eener vruchtige behandeling van bedoel de motie, de resultaten van dit onderzoek voor af tijdig te publiceeren, b.v. in het „Maand schrift van het Centraal bureau van de Stati stiek, betreffende arbeidsaangelegenhedèn is van den heer Veegens, minister van Land bouw, Nijverheid en Handel het volgende ant woord ingekomen 1. De minister heeft naar aanleiding der be doelde motie inlichtingen ingewonnen bij de in specteurs van den arbeid. 2. Tot zijn leedwezen moet hij bezwaar ma ken, de ontvangen inlichtingen openbaar te ma ken, omdat een dergelijke ambtelijke briefwis seling vich niet leent voor publiciteit. De in specteurs hebben bij het verstrekken hunner mededeelingen niet kunnen denken, dat dezé zouden worden openbaar gemaakt. Die gedach ten moet ook in het vervolg bij' het geven van dergelijke inlichtingen niet bij hen kunnen op komen, opdat deze haar min of meer vertrou welijk karakter, waarop voor een goede behan deling van zaken prijs moet gesteld worden, kunnen behouden. Vrouwen-kiesrecht. De volgende eigenaardige vrouwenkwéstië doet zich voor In Noord-Holland kunnen vrouwen gekozen worden in polderbesturen, niet omdat men ver zuimd heeft ze van de verkiesbaarheid uit lè sluiten, maar omdat men ze uitdrukkelijk verkies baar heeft verklaard. In Utrecht kan dat niet; niet omdat men ver zuimd heeft ze verkiesbaar te verklaren, maar omdat men ze beslist niet in die besturen wil hebben. Precies het tegenovergèstèldé dus! Iéder provinciaal bestuur is baas in zijn eigen provincie. Maar nu komen Noord-Holland en Utrecht met elkaar in aanraking ,in den polder „Kortenhoef", die ten deele inNoord-Holland, ten deele in U- trecht ligt. Utrecht wil geen vrouwen in het bestuur: Noord- wel, en 't einde zal wezen, dat van de Kroon zal moeten m- Holland wil ze men de beslissin; roepen. Van de Kroon! Dat is van de Koningin! In Zeeland hebben op poldervergaderingen de vrouwen, al zijn zij ingeland, geen stem. Zij moeten zich laten vertegenwoordigen. Nu deied zich onlangs in een calamiteuzen pol der het geval voor, dat zulk een vertegen woor diger volgens het bijzonder reglement aan de ver kiezing van gezworenen geen deel mocht nemen. Toen is in dezen een der betrokken polders in hooger beroep gegaan. „Elckerlyc". Naar wjj vernemen, is het thans zeker, dat Zaternag 13 Juli in de S.O.V. een opvoering van «Elckerlyc" zal plaats hebben. Met dit stuk hebben de heeren Royaards en Ver kade in ons land veel succes. Overal trekt «Elcker lyc" volle zalen. Het heeft natuurlijk heel wat moeite gekost om het gezelschap te bewegen ook hier in Schie dam te komen spelen. De haeren, die het lofwaardig initatief hebben genomen, om het kunstminnend publiek ook hier in de gelegenheid te stellen dit schoone mid- deleeuwsche stuk te zien, verdienen een woord van dank. Het is nu maar te hopen, dat men hier ter stede niet over de financieele resultaten der voor stelling zal behoeven te klagen. Wanneer de recette bevredigend is, zal er in het vervolg meer kans bestaan, dat men ook in Schiedam van voorname kunst onzer landgenooten zal kunnen genieten. Een vreemd geval. Door een zoon van den veldwachter Smits, te Bloemendaal, werd in een van de bosschen te Aerdenhout een in goeden staat zijnd jongenspak gevonden van zwart kam- garen, bestaande uit jns, vest en korten broek, waarin opzettelijk een paar messneden waren gegeven. Het geheel was omgeven door een stuk pak papier. In het bosch was verder niets te bekennen, dat eenige opheldering in deze zaak kon geven, op den broekband staat gemerkt 26 408. Een hevig gevecht. Twee agenten van po litie te Amsterdam hebben eergisterenavond in een woning aan de Pieter Jacobstraat een man ontzet, die door zijne vrouw en eene schoonzus ter werd mishandeld. Hij was duchtig met haar spelden in het aangezicht gekrabd, maar had zich zijnerzijds ook niet onbetuigd gelaten. Zijn wapen bestond in een zaag, waarmede hij beide vrou wen eenige lichte verwondingen had toegebracht. D© vrouwen zijn in het Binnengasthuis verbon den. i f Diefstal van een koe. Ten nadeole van den landbouwer T„ uit Gronau, is uit een weide, even over onze grenzen, waar een 30-tal koeien grazen, een dier koeien ontvreemd. Als verdacht van dezen diefstal is door de rijkspolitie te Coe vorden aangehouden en naar Enschedé gebracht zekere H. K., van Lonneker, die daar op de markt een koe heeft verkocht voor f 205. Als medeplichtige wordt door K. genoemd de W., uit Enschedé, die voortvluchtig is. K. is naar Coevorden overgebracht en zal vandaar naar As sen worden getransporteerd. Grondpolitiek. Naar wjj vernemen, zal binnenkort den Raad een voorstel van B. en W. bereiken inzake grond politiek. Met veel belangstelling wordt dit voorstel tege moet gezien. Gevonden. Omtrent het vermissen van de tasch met geldswaardige papieren, waarover wjj gisteren berichtten, meldt de »Msb." uit Apel doorn, dat de tasch onmiddelljjk is gevonden en zich in vertrouwde handen bevindt. Ter gelegenheid van den 6 6n ver jaardag van H. K. H. de prinses van Wied, geb. prinses Maria der Nederlanden, dochter van wij len prins Frederik, wappert heden de vaderland- sche driekleur van den stadstoren en de open bare gehouwen. Staking betalingen. Men seint uit Almelo De kassiersfirma Dikkers en Co. heeft hare betalingen gestaakt. Haar kantoor is gesloten. Vele personen zjjn hierdoor getroffen. De deposito's bedragen f 2.500.000. Surceance van betaling te Am- te m. De rechtbank verleende surceance van beta ling aan de bankiersfirma Gemmick, Reiziger Co. te Arnhem. Eergisteravond is door de kom- miezen De Hoog en De Ruyter een dochtertje van een brandersknecht der firma W. J. M. Nolet aange houden. Zjj was in het bezit van vier blikken spiritus, die van diefstal afkomstig waren. Procesverbaal is opgemaakt. Door een m i 1 d e n g e v e r d a a r t o e i n staat gesteld, heeft het R, K. Parochiaal Armbe stuur alhier aan ieder der bedeelde gezinnen f 1 benevens een fjjn krentenbrood kunnen uitreiken- De opruiming te Vaals. In deze ge meente circuleert een adres aan H. M. de Koningin, dat reeds van honderden handteekeniDgen voorzien is om openljjk dank te betuigen, dat in den persoon van den heer Quadekker de gemeente Vaals een burgemeester gekregen heeft, die met alle mogelijke kracht en energie optreedt tegen de speelholen onderteekenaars vragen eveneens H. M. steun te verleenen aan het optreden van ge noemden burgemeester UIT PERNIS. Te Pernis is aangehouden en naar de gevange nis te Rotterdam overgebracht zekere A. V. aldaar, verdacht van drie weken geleden de bouwmans woning van den heer A. Struuk Ez. aan den Aarsdjjk in brand te hebben gestoken. UIT ROTTERDAM. De heer W. A. C. Whitlau, kapitein van den staf der artillerie, werkzaam bjj het Departement van Oorlog, is door B. en W. van Rotterdam benoemd tot hoofdambtenaar ter gemeente-secre tarie aldaar, afd. Plaatselijke Werken. 50-jarig bestaan der Rotterdamsche Diergaarde. Het was voor het bestuur der diergaarde gister een moeiljjke beslissing of men het feest zou laten doorgaan of niet, daar de natuur den toeleg scheen te verbieden. Toch heeft men het gewaagd, en ziet, tegen den avond bleef het nagenoeg droog. Honderden handen gingen, nu aan 't werk om de illuminatie te ontsteken en al ging dit niet zoo vlug door dat alles nat was geworden, toch kwam menige fraaie decoratie volkomen tot haar recht. Vooral de boom-, grond-, vjjver- en rots verlichting waren zeer effectvol. Het bezoek kan op 30.000 menschen geschat worden. Den heer Seidel werden na de uitvoering zjjner gouden feestklanken door het bestuur, onder een harteljjke toespraak, eenige prachtvolle lauweren aangeboden en daarna had hij een storm vaD ovaties te aanvaarden. Ontzettende misdaad. In de arbeiders wijk van Frankfort a/d. Main is een ontzettende misdaad gepleegd. In het gezin van zekeren Mün- zel, dat in een woning als een stal huist en bo vendien nog menschen in de kost heeft, was ruzie ontstaan. De zoon greep een bijl, sloeg daarmee zijn vader op het hoofd en sneed hem daarna met een zakmes den mond tot aan de ooren open. De moeder hielp hem bij de mishandeling. Toen een werkman te hulp kwam, kreeg hij een steek in de keel, vlak bij: de slagader. De twee aan gevallenen werden, badende in hun bloed, naar het ziekenhuis gebracht. De vader is onherken baar verminkt en lag gisteren op sterven. De menigte wilde den moordenaar te lijf. Hij en zijn moeder zijn in hechtenis. Een nieuwe bezigheid voor mili tairen. Het couponknippen is een zeer aange name bezigheid. De Rjjksbank beheert op het oogenblik geldswaardige papieren tot een gezame n- ljjke waarde van 3J milliard Mark. Ieder kwar taal worden nu onderofficieren gerequireerd om de tallooze coupons te knippen De gefailleerde prins. Volgens een staat van baten en schulden, door den curator opgemaakt, had de failliete prins Eberwjjn zu ntheim Steinfurt aan contanten f480 in zjjn bezit en was zjjn verder hebben bij elkaar f 6000 waard, totaal dus f6480 aan baten. Daartegenover staateen passief van f790412.47, waarvan f 750000 voor de maatschappjj «Oud- Wassenaar" voor den aankoop dier bezittingen. Het kasteel kan eehter niet op de ljjst der baten gebracht worden, omdat het nog niet op naam van den prins staat. Valsche munter. Te Neurenberg is een werkplaats van valsche munters ontdekt; de eige naar, een lithograaf, die valsche Hollandsche bank biljetten maakte en reeds in omloop had gebracht, is gearresteerd. •Een slagschip is goedkooper. De En- gelsche bladen blijven voortdurend klagen over de duurte in Den Haag, tijdens de Vredesconferen tie. Na de knorrige opsomming van voorbeelden door den correspondent van de „Daily Telegraph", komt nu de ietwat grappige, mededeeling in de „St.- James Gazette": De afzetterij van de hotelhouders is zoo groot, dat de delegatie van een Zuid-Afrikaansche Re publiek, hij het zien van de rekeningen der eer ste week besloot, aan hare regeering te seinen, of het niet beter zou zijn van de Verdere deel neming aan de conferentie af te zien en een nieuw slagschip te bouwen. Dat zou haar nog veel goedkooper uitkomen. De schoonste roos. Een groot rozenlief hebber uit Amerika heeft voor de mooiste roos van de wereld, die sinds 1900 in den handel is ge bracht, een prijs uitgeloofd, bestaande uit f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2