Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. Ingezonden. Gemengd Nieuws. invloed in de Amsterdamsche studentenwereld. Op de vraag nu of in dagen van staking ook mag worden gestaakt b.v. door de werklieden van de waterleiding, van de reiniging, door de verplegers in de ziekenhuizen enz., antwoordt deze geleerde zonder aarzelen ja. Al zouden de zieken omkomen door gebrek aan hulp, ja een ganscha bevolking vergiftigd worden door onrein water of vergaan in haar vuil.... 't Is nu eenmaal oorlog, zegt de heer v. d. Goes. En dan gaat het zooals het gaat: Er op of er onder Dat is de klassenstrijd Zoo zonder blikken of blozen werd dat nog pas in 't Volk neergeschreven. Niet dóór een halfgaar jongmaatje. Maar door een wetenschappelijk sociaal-demo craat, die weet, wat hij schrijft." Tweede Nederlandsch Katholiek Congres tot bestrijding van het Alcoholisme. (Nijmpgen 18, 19 en 20 Augustus). Het programma van het 2e katholiek congres tot bestrijding van het alcoholisme, te houden te Nijmegen den 18en, 19en en 20en Augustus, toont ons 'de belangrijkheid van deze R. K. drank- weerbijeenkomst die om half zeven 's avonds in „Burgerlust" begint en wordt voorafgegaan door een Lof met „Veni Creator" in de St. Augustinus- kerk: Na de opening door den voorzitter en mede- deelingen over het Dr. Ariënsfonds zal dr. Ariëns spreken over „de Katholieken in den strijd tegen het alcoholisme", en prof. J. V. de Groot 0. P. heeft aan zijne voordracht den titel „Van boven af" gegeven. Na afloop van deze vergadering concert op het Valkhof. Den volgenden dag, 19 Augustus, spreekt 's mor gens in die Gezellenvereeniging dr. Cyprianus Ver heek, ord. Carrn., over „liefdadigheid" en zal de heer Mesker uit Maastricht het onderw. „Ver waarloosde jeugd in verband met de Kinderwet ten" inleiden. In den Volksbond spreekt op 't zelfde tijdstip dr. P. Th. Goebergh over „de bierkwestie" en pater Van 't Wiesteinde over „het beginsel der katholieke geheelonthouding", terwijl des voor middags in „Burgerlust" een vergadering zal ge houden worden der Ned. Maria-vereenigingen, voor leden van zoo'n vereeniging toegankelijk. 's Middags spreken in „Burgerlust" Henri Her mans uit Maastricht en dr. A. K. M. Noyons uit Utrecht, resp. over „arbeidersvraagstuk" en „alcoholisme en tuberculose; in de Gezellenver eeniging pater H. Ermann S. J. en J. G. Onland uit den Bosch, over „het kind en de drankbestrijding'' en de „onderwijzer"; in den Volkshond eindelijk kapelaan W. G. B. H. van Berkel uit Arnhem, en luitenant F. van der Steen uit den Haag, over „.jongens- en meisjeshonden" en „militairen". Wanneer 't weer gunstig is, wordt na afloop een tocht gemaakt naar Berg-en-Dal, waar pater Borr. do Greeve uit Vorden een toespraak tot de deelnemers zal houden. Om 9 uur is daarna vergadering (algemeene) in „Burgerlust", waar de heer G. Bruna, uit Utrecht, het verbod van productie en den invoer van absinth zal behan delen, en de heer Albert van dier Kallen, uit Breda, het ^sociaal vraagstuk." Den laatsten dag weer in „Burgerlust" algemee ne vergadering. Sprekers zijnpater Ildefonsus over „Organisatie", dr. W,. A. Boekelman over „de alcohol als genot- en geneesmiddel", dr. A. W. Aussems over „het kind", dr. P. W. C. Busch Oyer „verpleging van drankzuchtigen." Prov. Staten van Zuid-Holland. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwa men gistervoormiddag te 11 ure in hunne vierde vergadering van deze zomerzitting bijeen, onder voorzitterschap van mr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin. Mededeeling werd gedaan dat alle benoemde leden der Eerste Kamer die benoeming hebben aangenomen en dat de Koninklijke goedkeuring is verleend op het besluit tot aankoop van een huis aan den N. Uitleg in Den Haag ten behoeve der Prov. griffie. Een adres van de schippersvereen. Schutte- vaer oin plaatsing van eenige meerpalen benoor den. de sluis in de Drecht werd verzonden aan Ged. St. omdat genoemde sluis ligt op Noord- Hollandsch grondgebied. De te behandelen onderwerpen waren- 1. Provinciale rekening over 1905: sluitende met een voordeelig saldo van f 163.434.581/2- Goed gekeurd met algemeene stemmen met onthouding van stemming door de Ged. Staten. 2. Presentieregister van Ged. Staten. Aangeno men voor kennisgeving. 3. Reglement van politie voor de brug over den Rijn te Alp hen ten aanzien van de scheep vaart door de passage over die brug. Aangenomen met enkele wijzigingen. 4. Verordening op de kaden van het Aarkanaal teneinde deze in beheer en onderhoud bij1 dé provincie te brengen. Aangenomen. 5. Reconstructie der kaden langs het Aarkanaal door verbreeding van het kanaal en verbetering der oevervoorziening. Conform besloten. 6. Opheffing der tollen aan het Haagschescjhouw en op den Rijnsburgerweg. Ged. Staten willen eerst een wettelijke regeling op de overzetvee- ren afwachten en eerst het wegsonderhoud ge regeld zien, in verband waarmede de commissie een onderzoek aanbeveelt, naar de groote ver-, keerswegen geschikt voor overname door de Pro vincie. i Na discussie besloten, het advies van Gede puteerden aan Ie nemen. Het voorstel tot het veiieenen van eervol ont slag op verzoek aan den heer .T. A. v. d. Vegt, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, gaf den heer Visser, die herinnerde aan de groot© werken welke onder v. d. Vegt voorbereid en tot stand gekomen zijn, aanleiding tot het uiten van een woord van waardeering jegens dezen hoogst- verdienstelijken hoofdambtenaar, die zoovele jaren zoo gewichtige diensten aan de Provincie heeft bewezen. Namens Ged. Staten betuigde de voorzitter zijne volle instemming met deze woorden van hulde en waardeering, waarna het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze er onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem aan de Provincie bewezen, aan den heer v. d. Vegt werd verleend. Verleend werd voorts onder meer een subsi die van f 3500 aan de academie voor Beeldende kunsten en Technische wetenschappen te Bot terdam, en een subsidie-verhooging van f3000 tot f 6000 aan de vereeniging „de Ambachtsschool" te Rotterdam voor 1 jaar. Tot lid van Gedep. Staten werd in plaats van jhr. Van Nispen tot Sevenaer benoemd, jhr. mr. L. von Fisenne, lid voor Zoetermeer. Nadat nog ©en aantal subsidie-aanvragen wa ren goedgekeurd, en een voorstel tot het levéren van een stenografisch verslag van d© handelingen der Staten over 1907 was aangenomen, kwam de provinciale begrooting voor 1908 aan de orde. De begrooting wordt in haar geheel zonder stemming goedgekeurd. De opcenten worden res pectievelijk bepaald op 12, 12 en 9 en hierna wordt de zitting in naam der Koningin gesloten. Gemeenteraadsverkiezingen UTRECHT. Bjj de herstemming voor den ge meenteraad zijn gekozen In district AMr. W. H. J. Royaard (lib.), C. van Straten (kath.), J. W. Verloop (christ.-hist.), allen aftredend, en in de vacature DasH. J. de Ligt (anti-rev.) District BA. J. van Dieren Bijvoet (kat. aftr.) District CH. van Andel (anti-rev.) H. A. van Beuningen (lib.) en H. F. Kol van Ouwerkerk (lib.) Allen aftredend. District DP. J. Houtzagers (anti-rev.), M. R. C. de Wilde Jr. (lib.), J. M. A. Zoetmulder (kath.) Allen aftredend. Door de liberalen is samengewerkt met de anti- revolutionnairen en de katholieken tegen de sociaal-democraten, die dan ook geen eukelen zetel veroverden. Clara van Kolkow. f De »Danziger Zeitung" schrijft sEen geachte medeburgeres onzer stad, vrouw Clara Von Kolkow, weduwe van wjjlen den heer Herman Von Kolkow, is te bad Neuenahr, waar zjj genezing zocht, na een kort en zwaar lijden overleden. De overledene ging in den Fransch- Duitschen oorlog van 4870'71 met de Nederland sche afdeeling van het Roode Kruis als vrijwillig verpleegster uit Groningen mede en werd voor haar bewezen diensten door de regeeringen van Duitschland, Nederland, Frankrijk en Zwitserland gedecoreerd. Ds. Strelau hield bjj het graf een treffende rede over het goede dat de overledene in 't algemeen had verricht. Een groote schare, waaronder vele behoeftigen, bewezen de overledene de laatste eer en was ook de Danziger Mannen Sangerbond op het Barabar- kerfhof aanwezig, waar eenige zangnummers werden uitgevoerd." H. B. S. Eindexamen Geëxamineerd 23, afgewezen 2. Geslaagd H. C. A. Gransberg, Rotterdam, J- Wiesebron, Gouda, H. J. M. Loderus, Rotterdam, N. P. van Prooye, Rotterdam, J. C. van Bloois, Schiedam, G. W. van Aardenne, Dordrecht, A- Meyers Dordrecht, W. P. J. Scholiaardt Rot terdam, E. A. Jonker, Dordrecht, C. Kudders, Schiedam, B. G. de Groot, Gorkum, G. A. T. Schuitemaker, Rotterdam, W. Dogterom, Gouda, Qa. Qa. Ma. Brondgeest, Delft, W. M. Vink Rotterdam, F. J. Dyxhoorn, Delft, J. P. Spieren burg, Rotterdam, H. A. Enno van Gelder, Rot terdam, J. J. Hage, Schiedam, D. J. Visser, Dor drecht, C. P. Harting, Schiedam. Hedenochtend omstreeks 10 ure trok door onze gemeente een escadron huzaren, ver moedelijk dat te Rotterdam gedetacheerd. De huzaren, waarvan meerderen voorzien van een kaart van Zuid Holland, waren op een wandelrit. In de Hondsdagen. Kleur bij benoemingen. Inkomstenbelasting. Brandweer-verordening. Scheeps bouw. Geldleening-besluit. Maas- oever-versiering. Schied. Tramweg- Maatschappjj. Een Raadszitting in de Hondsdagen als vele vroeden naar rust snakkenenkelen reeds dien heerlijken rusttjjd zjjn ingegaan, heeft in den regel een kalm en coulant verloop. Zoo ook die welke op den 16n van Hooimaand binnen Schie dams aloude veste gehouden werd. Het belang dier hondsdaagsche Raadszitting lag dan ook blijkbaar nog meer in de zaken, die achfer de gesloten deuren besproken werden dan in hetgeen in openbare zitting verhandeld werd want circa twee uren bleven de achtbaren in geheim comité bijeen. Eerst omstreeks 4 ure werden de dubbele deuren geopend, en toen ging 't als van een leien dakjede vroeden voegden zich over het geheel naar den snel werkenden hamer van den voorzitter als de rossinant die op de thuisreis naar den stal voortholt, zoodat omstr eeks half zes het geheele zaakje was opgeknapt en de dreigende avondzitting vermeden bleek. Eerst moest natuurljjk de berg van mededee- lingen en ingekomen stukken doorworsteld worden De goede gewoonte die in de meest belang rijke gemeenten bestaat en ook hier vroeger in zwang was, om de veertien dagen te vergaderen, schijnt moeiljjk weer opnieuw ingang te kunnen vinden 't was nu ruim vijf weken na de laatst gehouden Raadszitting. Daarna volgden eenige ontslagaanvragen en benoemingen, die over 't geheel weinig belang boden. Verwonderd heeft 't ons alleen, dat waar er twee plaatsen in het re gentencollege van het St. Jacobs Gasthuis te be zetten waren, er geen enkel Katholiek werd voor gedragen. Waar wjj de vervanging van den heer Versteeg door dr. Brants alleszins begrjjpeljjk achten, kon er toch voor de tweede plaats wel een Katholiek zijn gesteld er is toch slechts één enkele katholieke regent. Maar 't gchjjnt, dat die oogenschjjnljjk in den loop der tjjden neutraal ge worden stichting, toch nog altjjd een zeker kleurtje moet behouden. Na afdoening van klasse-splitsing en comptabi- liteitsbesluiten gingen de voorstellen inzake de Inkomstenbelasting, inclusief het percentage-cijfer 4, er snel van door. 't Heeft ons bevreemd, dat bjj de behandeling dier voorstellen geen enkel lid op eene spoedige wjjziging dier zoo ongeljjkmatig drukkende belasting heeft aangedrongen. Om eene meer billjjke, rechtvaardige regeling der Inkomsten belasting te verkrijgen, behoeft er toch waarlijk geen nieuw bloed in dan Raad te komen de tegenwoordige leden kunnen dat best af. Dat moes ten ze begrepen hebben. Een kort woord, dat op spoed aandrong, zou onder de bekende omstandig heden een goeden indruk hebben gemaakt. Ook als men hard loopt, moet men sommige dingen niet voorbijzien. Toen de Raad vermoedeljjk nolens volens het besluit inzake de gehuwde onderwjjzeressen inge trokken had, was de Brandweer-verordening spoe dig in 't reine. Wij hopen, dat onze brandweer onder den nu ook officieel eenigen commandant Krijger goede diensten zal bewijzen. Toch rijst de vraag of onze ter ruste gedoemde schutters inge val van brand nu behoorljjk vervangen zullen zjjn. Ook de goede orde op het brandterrein speelt bjj het blusschingswerk een groote rol. Na de besluiten omtrent aan en verkoop van grond gaf vooral het adres van Gebrs. van der Meer om verlenging van het gebruik van een stuk grond aan de Spuihaven tot het bouwen van ijzeren schepen nog stof tot eenige discussie. Terecht hebben daarbij o. zoowel Raad als College zich schrap gezet tegen de vér gaande vrjjmoedig- heid om geen erger woord te gebruiken van adressanten, die zich veroorloven hunne sche pen zelfs op den openbaren weg te bouwen. Als men den vinger geeft, mag men zeker niet de geheele hand nemen. Kwam bjj het voorstel in zake grondverkoop aan nApollo" de oude erfpachtskwestie weer om het hoekje kijken. Terecht heeft mr. Jansen er op gewezen, dat dit veelbesproken systeem in den regel in onze gemeente niet opgaat het ge wichtig besluit om weer een millioen te gaan leenen, ging er snel vandoor. Vermoedeljjk was 't reeds achter de gesloten deuren gewikt en ge wogen en onderzocht of de resultaten die men van dit nieuwe leeningsplan verwacht, veroorloven onze gemeente nieuwe lasten te doen dragen. Bij de discussie over het tot versiering van den Maasoever bjj gelegenheid der Vredesconferentie boottocht te verleenen crediet f250 heeft de veorzitter zeer terecht het onzinnige van het adres der S. D. A. P. in zake de schoolkinderen in het licht gesteld. Schoolkinderen niet te ver gunnen zonder gedrang het heerlijk schouwspel op de Maas gade te slaan, 't onraadzaam achten hen vertrouwd te maken met de vredesidee, die in de codificatie van het volkenrecht zijne belichaming vindt, dat kan alleen in sociaal-democratische hersenen opkomen. Zelfs de heer De Groot, die de roode vriendjes een beetje in het gevlei wou komen, vond 't ten slotte te kras en trok zjjn amende ment in. En ten slotte werd nog behandeld het adres van commissarissen der Schied. Tramweg-Maat schappij nopens aanhouding van haar verzoek tot het aanbrengen van electrische tractie en door trekking van de ljjn naar Vlaardingen, benevens verlenging met één jaar van het uitstel tot aanleg van de ljjn C. Vooral met het oog op laatstbe doelde ljjn vinden wjj de afwijzende beschikking alleszins juist. Ljjn C. naar de Beurs is het noodzakelijk complement der overige Ijjnen. Men kan toch niet immer het aanleggen van die ljjn bljjven uitstellen. De Tramweg-Maatschappjj zal t ook wel uit de Raadsdiscussie begrjjpen is de eene traag, de andere graag. Zij zal ten slotte wel inzien wat in het vooruitstrevend Schiedam 't meest in haar belang is. Aan de Redactie der Nieuwe Schied. Courant. In uw nummer van 15 dezer lees ik 2 inge zonden stukken. U zult met mjj eens zjjn, dat op sommige aanvallen het beste antwoord is zwjjgem Slechts een paar vragen aan den heer Mouwens, die althans zoo ridderlijk is te onderteekenen Waan ge bij het schrijven in die christelijke stemming, welke noodig is om over tegenstanders met liefde en rechtvaardig te oordeelen Waart ge gedachtig aan een der eerste plichten van den leeraargoed te onderscheiden Wordt een ker- keijjk en staatkundig onzijdige vereeniging anders, indien zij, geljjk in de door u behandelde gevallen, een ruimte verhuurt aan een niet-onzjjdige ver eeniging? Dankend voor de verleende gastvrjjheid, Uw Dienstw. M. C. M. DE GROOT, voorz. Volkshuis. Geheime controle. Een paar dagen ge leden vertelde het „Volk", dat de Haagsche Tram weg Mij. geheime controleurs in dienst had om het personeel te controleeren. Iets wat al eenige maanden geleden is meegedeeld, naar aanleiding van de bestraffing van een conducteur, die zich min gunstig over de H. T. M. had uitgelaten. Naar het „Vad." bericht, is deze controle nu opgeheven, daar bijna alle rapporten onbeduiden de overtredingen betroffen en de heele instél- ling de kosten niet waard was. Hav er. Men schrjjft van de Belgische grenzen aan de sN.R.Ct." Dageljjks worden onze grensgemeenten bezocht door een groot aantal Belgische kooplieden, die al de nog niet rjjpe haver op het land opkoopen. Er worden flinke prjjzen besteed. Goede haver geldt van 250 tot 300 francs per gemet. Deze ha ver wordt, als ze rijp is, door de Belgen afgedaan en naar hun land vervoerd. Voor ongedorschte haver worden nameljjk geen invoerrechten betaald, terwjjl men anders 3 francs per 100 kilogram aan rechten moet geven. ■Een nieuwe komeet. Kort na middernacht is aan dm oostelijken hemel een komeet zichtbaar maar het „U. D." meldt, de vierde van dit jaar. Den 18en Juni passeert zij de ster Anctis-. Wie met behulp van een sterrekaart het hemelliclh't zoekt op de lijn die van het lentenachtevenings- punt naar deze ster getrokken wordt, zal het in een binocle gemakkelijk kunnen vinden; half twee des nachts is de beste tijld van waarneming. Handig. Een manufacturier te Londen, die een groote partij smalle kant had gekocht, en deze zoo spoedig mogelijk weer van de hand wilde doen, maakte er een zeer eigenaardige uitstalling van. Hjj koos voor de etaleering alleen die kwali teit, die voer eenzelfden prjjs, nameljjk 1 penny, werden verkocht. Midden in het met lichtblauw mousseline bekleede fond bevond zich een groote van bordpapier nagemaakte penny, waarop de afbeelding van Britannia, alsmede het opschrift »one Penny" in smalle kant was uitgevoerd. Aan weerskanten dezer reuzenmunt waren bordpapieren buizen van afloopende grootten aangebracht, die men spiraalvormig met smalle kant berold had, terwijl op den voorgrond lage standaards stonden, waarvan entre-deux in vlug gedrapeerde arran geering afhingen. Witte, glimmende papieren kaartjes met 't blauwe opschrift»A11 one Penny" volmaakte de uitstalling van deze etalagekast, die zooveel altrek vond, dat twee uren na opening van den winkel bjjna alles verkocht was, Een ba 1 Ion ongel u k. Uit Ostende wordt gelmeld, dat aldaar het lijk is opgevischt van een man in blauwie uniform met vergulde knoopen. Op zijn boezeroen was een zilveren medaille ge speld met het volgende opschrift: De vereeniging van luchtschippers aan direc teur A. Bulken. t J iEr is geen twijfel of dit lijk' is het stoffelijk overschot van den heer Bulken te St. Denis bij Parijs woonachtig. De heer Bulken steeg den 24 Juni met den heer Tannay te Duinkerken op. Zooals men wéét werd de luchtballon zonder de reizigers eenige dagen later bij Beets in Friesland gevonden. 1 Het lijk van den heer Taunay is nog niet aan gespoeld. t f M Verschrikkelijk weer. Ia Midden- Europa was het gisteren verschrikkelijk weer. Berlijn werd door stortregens ondergezet. Nabjj het station Karlsdorf is een djjk doorgebroken. In de provincie Posen woedden verschrikkeljjke stormen. De nieuwe brug tusschen Beutschen en Bunbaam werd door een stormvloed weggeslagen Dit ongeval heeft tal van slachtoffers gemaakt. Vele werklieden werden ernstig gekwetst. Te Breslau zjjn twee menschen verdronken. In Tyrol zijn de bergen als verlaten door het slechte weer. Te Lemberg viel 41 m.m. te Riv» 23 m.m. regen. De zware regens van de laatste dagen heb* ben, volgens een bericht uit Posen, een nieuw© spoorbrug tusschen Bentschen en Bimbaum o*1" dermijnd en de brag doen instorten. Verscheidene arbeiders zijn zwaar gewond. j (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2