Binnenland. Verspreide berichten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. getale van twintig, waren gewapend met geweren en revolvers, zij losten verscheidene schoten en wier pen drie bommen, waarvan een eene ontploffing onder het betrokken rijtuig veroorzaakte. Een conducteur van den trein is gedood en twee andere zijn gewond. De kassier is niet getroffen, maar de boosdoeners zijn er in gelaagd hem 1 0.000 roebels te ontnemen van de 50.000 die hij bij zich droeg. DUITSCHLAND. De „Tribune" verneemt, dat de koning van Engeland 14 Augustus naar Mariënbad vertrekt. 15en Augustus zal Z. M. reeds een onderhoud hebben met keizer Wilhelm te WilheIms(hoe. FRANKRIJK. Een hoogstbelangrrjk bericht is zeker wel, dat generaal Hagion, lid van den Oppersten Raad van Oorlog, non-activiteit heeft aangevraagd, daar hij niet langer de verantwoordelijkheid van zijn com mando wil dragen na de aanneming van de wet betreffende den 2-jarigen dienst en de vervroegde wegzending van 2 lichtingen, waardoor Frankrijk bij een conflict vóór 31 October in de minderheid gesteld wordt. f Het Fransche leger is in de laatste jaren er niet op verbeterd. Sedert eenigen tjjd is het Fransche minis terie van oorlog ingelicht van een buitengewoon ernstige gebeurtenis, die tot tooneel van uitvoering heeft gehad het arsenaal van Frenay, gelegen op de uiterste grenzen nabjj Modave. Men is daar binnen gekomen zonder een enkele deur of slot te verbreken, in de magazijnen, waar men meer dan tweeduizend kilo's hulzen van patronen heeft ontvreemd. De militaire overheid heeft een onder zoek ingesteld. KOREA. In Korea ziet het er nog steeds treurig uit. Vrijdag is er in Seoel verwoed gevochten. Ruim 1000 Koreanen omsingelden het huis van den eersten minister. Zij werden echter door Japan- sche politie met behulp van geschut verstrooid. De eerste minister had de wijk genomen naar het paleis, terwijl de overige ministers zich naar het verblijf van den Japanschen resident begaven. Voortdurend hoorde men het geknetter van het geweervuur. Om 10 uur Vrijdag-avond werd aan Ro een samenzwering gemeld; men vertelde hem, dat de Keizerlijke wacht tersluiks van den Keizer bevel had gekregen om het paleis binnen te rukken en te middernacht hel heele kabinet, dat voor zijn troon afstand verantwoordelijk is, te vermoorden. Een menigte van 2000 personen deed inderdaad Zaterdag een poging, om alle ministers te ver moorden. Na het aanhooren van alle toespraken gingen zij over tot het plunderen en in brand steken van de woningen van den eersten minister en der overige ministers. Bij het huis van den minister van Oorlog werden de opstandelingen door de Japansche bewakers, die er een groot aantal van doodden en verwondden, teruggedre ven. j f i i ij. Japan heeft niet veel pleizier van zijn bemoei zucht in Korea. I 1 Om 10 uur Zaterdag-morgen had de plechtige troonsbestijging van den Kroonprins plaats. In antwoord op de ingediende verzoeken werden des namiddags half vijf 80 Japansche ambtenaren, onder wie Ito met den militairen staf en vele con suls-generaal in gehoor ontvangen. Na de troonbestijging van den Kroonprins is do Keizer vertrokken. Het kabinet en generaal Hasseegawa met troepen houden nog verblijf in het paleis. Van Pingjang is gistermorgen een regiment aan gekomen ter versterking van het 20ste regiment, dat reeds in Seoel was. Hoewel de ernstige onlusten die zich Zater dag voordeden, zich niet hebben berihaald, is de verbittering bij de inlandsche bevolking van Seoel nog groot. Sedert zes-en-dertig uren zijn de maga zijnen gesloten. De mitrailleuses, die de Japensche generaal Has- sèe^awa in positie deed zetten op de plaats van het paleis, hebben nieuwe aanvallen der menigte belet, maar het is gebleken, dat deze Japanners onmachtig zijn om de orde te handhaven. Nieuwe versterkingen worden van Simonoseki gezonden. De toom der menigte is alleen gericht tegen de Japanners. De andere vreemdelingen loopen geen gevaar. men van „twintig" personen. Twee der ön'der- teeke naars zijn in den avond gtevat. Uit Guajaquil (Equador) wordt gemeld, dat daar onlusten zijn uitgebroken. Er zijn 18 dooien en 9 gewonden. De leiders der beweging zijn gearresteerd. De correspondent van de „Cournier F.uro- péen te Parijs, verneemt uit vertrouwbare bron, dat de Japansche afgezanten aandringen op be spoedigde aflevering van de bij Creusot bestelde kanonnen. Nieuwe geschutbcstellingen zijn even eens ontvangen aan de fabrieken te Essen en bij Vickers en Maxims. Ferrer, de directeur der moderne school te Barcelona bevindt zich op het oogenblik te Parijs. Hij heeft de Fransche pers dank gebracht voor de campagne, die zij ten zijnen gunste had gevoerd en bepleit de zaak van zijn medebeschul digden. De Action verneemt, 'dat Ferrer naar Engeland en naar België zal gaan en dan weder naar Pa rijs terugkeeren, waar zijn vrienden een betooging Voor hem op touw zullen zetten. hierbij Offlcieele berichten. Bjj Kon. besluit is benoemd tot vertegenwoor diger der Regeering op het van 26-31 Aug. e.k. te Kopenhagen te houden congres van het Inter nationaal Statistisch Instituut, dr. C. A. Verrjjn Stuart, hoogleeraar aau de Technische Hoogeschool en voorzitter van de Centrale Commissie voor de Statistiek te 's Gravenhage. Uit Soestdijk. Naar men verneemt is de komst van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik ten Paleize Soestdjjk bepaald op Zaterdag 27 Juli e.k. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag 25 Juli e.k. niet plaats hebben. Draadlooze telegrafie. Op 14 Juli 1907 is te Berlin de Nederlandsche akte van bekrachtiging der aldaar op 3 Novem ber 1906 gesloten internationale overeenkomst over draadlooze telegraphie nedergelegd. Jhr. mr. J. C. N. van Eys. f Reuter seint uit Lissabon De heer Van Eys, minister-resident der Neder landen te Lissabon, is Zaterdagnamiddag overleden. Torpedobooten in Antwerpen. Den 24en dezer zullen 3 Nederlandsche torpedo booten te Antwerpen aankomen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den inspecteur van den Belgischen loodsdienst te Vlissingen gemach tigd die oorlogsschepen tot Antwerpen door te laten gaan. Waarschijnlijk zullen die 3 Nederlandsche tor pedobooten den 25en dezer nog in de haven zijn als het jacht Alberta met den Koning aan boord binnenloopt. De redactie van de *N. R. Ct." teekent aan Zooals men ztch zal herinneren werd in den nacht van 6 op 7 Juni 1906 de kampong Madje- ne overvallen en kon de controleur Ketting Oli vier zich neg juist door een overhaaste vlucht redden. De maradia van Madjene had den vooral- gaanden 4en Juni een verlof van drie dagen naar Pemboewang gekregen. Toen nu des avonds van den 5en het eerste bericht over een voorgenomen aanval kwam, riep de controleur dat hoofd terug. Deze verzuimde echter aan dien last gevolg te geven. Hij verdween spoedig, toen de Stboga in 't zicht kwam, naar kampong Adolang, die onge veer 6 uur het binnenland in ligt. Ook de mara dia van Pemboewang vluchtte. In de maand Augustus van het vorige jaar werd bekend, dat die hoofden zich ophielden te Maloenda in de omgeving van den roover en slavenhande laar Rammang Pakasiba. Het bestuur gelastte hun toen schriftelijk zich binnen 7 dagen te komen onderwerpen. Ook aan dezen last voldeden zij niet, maar vluchtten het binnenland in, nadat in den nacht van 26 op 27 Augustus een mislukte poging in het werk gesteld was om hen bij verrassing in handen te krijgen. Met den maradia, die gesneuveld is blijkens bovenstaand telegram, is wellicht bedoeld de maradia van Alloe, een staatje 7 uur benoorden ene gelegen, een der hoofdaanleggers van meergenoemde overvalling. Ook Tjinrana behoort tot Mandharde ver moorde maradia van dat landschapje had weinig gezag. Meer dan een jaar is er dus noodig geweest om de hoofden, die schuldig staan aan de overvalling van Madjene, in handen te krijgen. De 2de luite nant G. J. Sieburgh, die dit succes verkreeg, is reeds sedert het midden van het vorige jaar op Celebes aan het werk. Risico-Yereeniging van Gemeenten. Onder voorzitterschap van mr. I. A. van Royen, burgemeester van Zwolle, werd gisteren ten kan tore van den administrateur der vereeniging, de „Centrale Werkgevers Risico-Bank", te Amster dam, eene algemeene leden-vergadering gehouden van de Risico-Vereeniging van Nederlandsche ger meenten. In deze vergadering is overgegaan tot verkiezing van het definitief bestuur, waarin zitting hebben genomen de heeren: mr. I. A. van Royen, burge meester van Zwolle, II. J. Wichers, burgemeester van Dordrecht, A. E. Zimmerman, burgemeester van Leeuwarden, jhr. mr. C. A. Etias, burgemeester van Zaandam, dr. H. D. Kruseman, wethouder van financiën, Haarlem. De vergadering werd bijgewoond door vertegen woordigers der gemeenten: Zwolle, Dordrecht, Leeuwarden, Zaandam, Haarlem, Vlaardingen, Schiedam en Deventer. Na afloop der vergadering bezichtigden de deel hebbers de gemeentelijke electriciteitswerken, waar zij werden rondgeleid door den ingenieur, den héér G. de Gelder. AMERIKA. Te Montreal heeft admiraal Yamamoto een be langrijke rede gehouden, waarin hij zeide, dat hij ,uit zijn onderhoud met President Roosevelt de overtuiging had verkregen, dat de betrekkingen tus- schen Japan en Amerika in vrede en vriendschap moeten worden geregeld. De anti-Japansche agita tie to San Francisco is van plaatselijiken aard en geeft niet het gevoelen der natie weer. Men heeft gister-middag op de Place de la République te Lyon twee personen aangehouden, die geschriften uitdeelden waarin de militaire op stand verdedigd werd en de soldaten werden aan gespoord den opstand van den 17 dezer na te We blaadjes waren geteekjsjid met de na- De Vredesconferentie. Te kwart over drieën gister-middag opende Graat de Nelidoff de 3e algemeene vergadering, de tweede welke openbaar was. Alle gedelegeerden waren aanwezig, behalve die van Uruguay, welke de geheele conferentie totnogtoe niet hebben bij gewoond. De pers had de helft van de galerij tot verbljjf gekregen, doch ofschoon iets minder slechts dan bij de opening, was ook nu weer zoo goed als niets te verstaan. De andere helft der galerij was bezet door de dames der gedelegeer den en eenige diplomaten. Nadat de notulen der 2e algemeene vergadering waren goedgekeurd, werd door mr. W. H. de Beaufort, onder-voorzitter, voorgelezen het rapport der commissie, welke de adressen enz., aan de conferentie heeft onderzocht. Alsnu werd aan het oordeel der conferentie onderworpen het rapport der Ille commissie betreffende de toepassing op den zeeoorlog van de artikelen der Conventie van Genève van 1906 betrekking hebbende op den landoorlog. De eerste 5 artikelen gingen zonder opmer kingen onder den hamer door. Bfj art. 6 deelde Turkhan Pacha (Turkjje) mede, dat zijn land als hospitaalvlag zal gebrui ken een roode halve maan op een wit veld. Samad Kan (Perzië) bracht ter kennis, dat zijn land zijn eigen nationale hospitaalvlag zal bezigen. De con ferentie zal daarmede rekening houden. Nadat Zwitserland zich ook eenige reserves had voorbehouden, waarvan acte gedaan, werd art. 6 zonder stemming aangenomen. Dit geschiedde vervolgens met de overige arti kelen, waarna het ontwerp-verdrag met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Na nog eenige mededingen o.a. dat de confe rentieleden naar de tentoonstelling te Brugge gaan, werd om bij half *ijf de vergadering gesloten Celebes. De »N. R. Ct." ontving van haar corr. te Batavia het volgende telegram Een patrouille onder luitenant Sieburgh over viel 10 dezer de schuilplaats van een vijandelijken Maradjadeze sneuvelde. De voortvluchtige Marad- ja van Madjene, Pem Boeang, kwam in onderwer ping. De Maradja van Singrana werd door roovers vermoord. Yredesconferentie. Volgens inlichtingen gisteren uit den Haag te Londen ontvangen, zou een der Russische gedele geerden ter Vredesconferentie, prof. de Marténs, scherp gecritiseerd worden door zijn eigen collega's over de wij'ze waarop hij in de vierde commissie de debatten heeft geleid ter zake van het bijzonder eigendom van den vijand ter zee. lal van gedelegeerden meenen, dat hij de con ferentie slecht heeft ingericht en een dér méést invloedrijke zon zelfs gezegd hebben: De man is verloopen; hij heeft zich onmogelijk gemaakt. Men verzekert, dat de heer Nelidoff voorzitter der conferentie en hoofd der Russische delegatie hem zijn gebrek aan tact tegenover de Amerikaan- sche en Chineesche afgevaardigden zou verweten hebben. Men beschouwt van nu af de terugroe ping van den heer De Martens als een vaststaand feit. Vereeniging Thomas a Kempis. Op Bergklooster nabij Zwolle werd gisteren de jaarvergadering gehouden van bovengenoem de vereeniging. l - I De vergadering werd geleid door den voor zitter der vereeniging, den heer F. A. Hoefer, van Hattem, die in zij(n openingswoord er op wees, dat weinige plekjes van zoo algemeene bekendheid zjjin als dit plekje waar de veree niging thans samenkomt, omdat hier het kloos ter stond, waar Thomas a Kempis zijn gulden boekske schreef. - 1 i De voorzitter kon nog mededeelen, dat er hoop bestaat, dat de vereeniging binnenkort voor ber ging van haar te vormen verzameling de beschik king krijgt over een gebouw te Zwolle uit den tijd van Thomas a Kempis. Verschillende heeren hadden doen weten, dat ze verhinderd waren de vergadering bijl te wonen. Onder de meest aanwezigen merkten wij op de burgemeester van Zwolle, mr. J. A. van Royen, en het Kamerlid A. baron van Dedem. Drie bestuursleden aan de beurt van aftre ding, werden herkozen, t.w. de heeren mr. W. F. E. baron van Aerssen Beijieren van Voshol; deken N. A. van Balen en N. A. Cramer. De heer A. M. J. I. Binnewiertz, van *'s-Gra- venhage, hield vervolgens een rede over Tho mas a Kempis en zijn Imitatie, of juister uit gedrukt, wenschte spr. voor zijne hoorders Tho mas a Kempis en de Imitatie zelf te laten spre ken. i Spr. gaf daartoe een met onverdeelde be langstelling gevolgde beredeneerde paraphrase over Thomas' gulden boekske, nadat hij! uit had laten komen, dat Thomas' leven niet zoo onbe langrijk is als het schijnt. Schijnt bet, dat dit le ven onbewogen, dor en droog is, dat er geen, poëzie in dit leven is, doch slechts de proza van uen plicht, dat 't leven een is zonder kleur; voor wie de Imitatie leest, werkelijk goed leest, wordt iets anders duidelijk. Hij, die de Imitatie kent, weet dat Thomas, daarin zijn eigen gemoedstoestand beschrijft, hij weet, hoeveel er door hem in zijn lang leven is gebeden, gestreden en gezongen. Hij weet eindelijk, dat voor hem zulk een le ven van afzondering noodig was, want „in stilte en rust maakt de innige ziel de meeste vorderin gen." Door den heer Hoefer weiden ten slotte eenigë hoogst interessante mededeelingen gedaan, over de fiistorie van het klooster en zijne gebouwen, terwijl daarna door hem, op het terrein van het voormalig klooster, de tegenwoordige begraaf plaats „Bergklooster", aanwijzingen werden ge daan omtrent de vermoedelijke ligging van het eens zoo beroemde klooster; beroemd, omdat er één man woonde, arm naar de wereld, maar wiens „gulden boekske" verspreid weid en is, over de gansche beschaafde wereld. Directeur gouvern.-bedrijven. Wjj vernemen, dat dezer dagen de benoeming zal geschieden van den heer H. J. E. Wencke bach, directeur-generaal der Staatsmijnen in Lim burg, tot hoofd van het nieuwe Departement van Gouvernementsbedrjjven in Ned.-Indie. (Hbl.) Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Maandag 29 Juli 1907, des namid dags 2 uur, ten Raadhuize. Zondag hield de Postduive n-v e r- eeniging »De Luchtsport" een wedvlucht met jonge duiven van Roosendaal en werden de prjjzen behaald als volgt lste prjjs H. Mak, aankomst 9-15-5; 2de prijs J. G. Töns, 9-16-55; 3de prjjs J. G. Töns, 9-16-55; 4de prjjs H. Mak, 9—19—15; 5de p; ijs H. Mak, 9-19—26; 6de prjjs J. G. Töns, 9-20-10; 7de prjjs H. Mak, 9-21-50; 8ste prfts J. G. Töns, 9—22; 9de prjjs J. G. Töns, 9-22; 10de prjjs P. Klink, 9—22-3411de prjjs F. Heilker, 9—24—3212de prjjs R. Mak, 9-24-43 13de prjjs R' Mak, 9 2443; 14de prjjs Vrouw- deuni, 92530; 15de prjjs Vrouwdeunt, 9 25-30. BAfstand 55 K.M. Gelost 8 uur 20. Gister-avond om 6s/4 ure kreeg in het café van den heer P. Slavenburg aan de Koe markt alhier, de circa 20-jarige M. 't H, wonende te Rotterdam, een ernstig zenuwtoeval,jzoodat een dokter moest te hulp geroepen worden. Nadat de man bjjgebracht was, zou hjj met de tram vertrekken, maar moest neg wat in het wachtlokaal vertoeven, daar hij opnieuw door een zenuwtoeval werd getroffen. Gister-avond om hal fa cht is de 83- jarige C. Kool, verpleegde in het St. Jacobs-Gast- huis, aan den Singel, door een duizeling getroffen, gevallen, tengevolge waarvan hjj een wond aan het linkeroog bekwam. Nadat de man was verbonden, is hjj naar huis geleid. Heden-morgen ongeveer 5 ure is de 28 jarige J. H. R. Bakker, wonende Buiten havenweg, terwijl hjj met andere bootwerkers op een bank zat aan het Hoofdplein, om zich naar zjjn werk te begeven, plotseling ineengezakt, 't Bleek dat de man was overleden. Nadat een geneesheer de dood had geconsta teerd, is het lijk naar de echteljjke woning ge bracht. UIT ROTTERDAM. Een gevolg van de troebelen in het havenbe drijf te Rotterdam is dat een gezelschap van 300 personen van de Margarinefabrieken van Progress te Brussel, dat het voornemen had heden Zaterdag een feesteljjk bezoek aan Rotterdam te brengen, daarvan heeft moeten afzien, aangezien de burge meester onder de tegenwoordige omstandigheden geen toestemming kon verleenen tot het houden van eenigon optocht. Bjj de nog te houden verkiezing in district I zal wederom door de liberalen worden candidaat gesteld de gevallen wethouder van den Burger lijken Stand, jhr. Van Citters. De sociaal-demo craten zullen het nu wel in I gaan probeeren met den heer P. J. Helsdingen, door z'n geest verwanten »ouwe Piet" genoemd. Naarmen verneemt komt voor de vacature van wethouder van Onderwjjs ernstig in aanmerking mr. S. J. L. van Aalten. UIT DELFT. t le Delft is bjj den heer S., aan de Hooikade, ingebroken. Ontvreemd zjjn 12 zilveren lepels en vorken, gemerkt G. A. W._ benevens meerdere

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2