Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Nijmegenmr. A. E. Bles, Raadadviseur bij het Departement van Justitie te 's-Gravenhage. Van Het Loo. Men schrijft uit Apeldoorn d.d. 23 Juli Hedenmorgen 11.30 arriveerde in een salonwa gen van de N. C. S. H. M. de Koningin-Moeder met gevolg aan het station Apeldoorn en werd op het perron hartelijk verwelkomd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, waarna in een rijtuig k la Daumont bespannen, naar Het Loo werd gereden. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt heden avond 8.12. De rijdende artillerie uit Arnhem, die morgen hier doortrekt op weg naar het kamp van Olde- broek, zal op Het Loo voor H. M. de Koningin defileeren. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Buitenlandsche en Binnenlandsche Zaken zullen deze week niet plaats hebben. Vredesconferentie. Reuter seint uit Londen, d.d. 23 Juli: De heer Samuel Roberts 'stelde in het Lager huis aan de regeering de VTaag, of door de Brit- sche gedelegeerden ter Vredesconfèrèntie ook eenig bericht is verstrekt omtrent een voorstel tot beperking der bewapening en wat in dit geval de tekst van het voorstel is. Sir Grey antwoordde: Ik heb opgemerkt, dat in de pers de tekst van een beweerd voorstel verschenen is, doch ik verneem tevens, dat tot nu toe geen bepaald voorstel tot de conferentie is gericht. Ik kan niet mededeelen, in welke be woordingen een mogelijk voorstel zal zijn ver vat, doch wenschelijk is het, dat zij zoodanig gekozen worden ,dat ze door alle mogendheden kunnen worden aangenomen. Diplomatieke vertegenwoordiging. Bij Kon. besluit is aan den heer jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburgh, gezantschapssecre taris der eerste klasse bij Harer Majesteits ge zantschap te Weenen ,de persoonlijke titel ver leend van gezantschapsraad, en is tot dien rang bevorderd de heer mr. W. A. Royaards, gezant schapssecretaris der eerste klasse bij Harer Mg- jesteits gezantschap te Washington. 1 („St.-Crt.") Belastbare opbrengst gebouwde eigendommen. „Staatscourant" No. 171 bevat de wet van den 15en Juli 1907, houdende bepalingen in verband met de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. J. Breebaart Kzn. De heer J. Breebaart Kzn., lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is sinds eenigen tijd ongesteld. Hij mag slechts enkele oogenblikken daags het bed verlaten. De Vredesconferentie. Beperking de bewapening. De bijzondere berichtgever van het „Hbl.", spre kende over het vermaan van den president der Conferentie omtrent geheimhouding der beraad slagingen, vermoedt, dat er iets te verbergen is, wanneer een Russisch diplomaat zoo praat gaat op de vrijgevigheid tegenover de pers aan den dag gelegd. In deze opvatting is hij versterkt door wat hij vernam. Aan de vraag der ontwapening, door de Engelsche resolutie aan de orde gesteld, zou een speciale algemeene vergadering dér Confe rentie worden gewijd. Er waren gedelegeerden die éen zitting niet voldoende oordeelen, hetgeen samenhangt met iets waarop ik zoo dadelijk terug kom. Op een der soirées van de laatste dagen der yoriga week was er sprake van deze bijzondere vergadering te houden op een Woensdag en wel aanstaanden Woensdag over 14 dagen, doch die datum schijnt nog niet vastgesteld. Aanvankelijk kon zelfs de vraag rijzen of de zaak wel heele- maal aan de orde zou komen. Immers nog tij dens de jongste wéken is door de kabinetten be proefd pressie te oefenen op Engeland, ten einde .üe behandeling van het vraagstuk op te geven, en toen dit mislukt was, heeft een van de voor naamste delegaties den wensch te kennen gegè- ven ,dat die behandeling niet openbaar zoi^ .zlijn en dat het proces-verbaal der zitting, met afwij king van het reglement, aan de goedkeuring der eerste gedelegeerden zou worden onderworpen. Het streven naar uitsluiting der openbaarheid vond steun, maar ook krachtige tegenkanting. Het laatste vooral van de zijde van zeer welsprekende gedelegeerden en onder hen vertégenwoordigèrs van belangrijke Staten, die er prijs op stelden, dat hun stem zou worden gehoord, in werkelijken zoowel als in overdrachtelijlken zin. Of het daar toe evenwel komen zal, is ernstig te betwijfelen, want ben ik wel ingelicht, dan bestaat reeds thans bij drie vierden der delegaties het voorne men, ten aanzien van de ontwapeningsvraag, be ter gezegdten aanzien van de beperking der be wapeningen, verklaringen af te leggen. Werd elke verklaring nog van een toelichten de rede vergezeld, dan zou éen zitting stellig onvoldoende zijn. Vandaar ook dat het denkbeeld gerezen is, in de bedoelde vergadering die ver klaringen, die te voren bij het secretariaat-gene raal zouden gedeponeerd worden, eenvoudig te doen voorlezen. Maar ik herhaal, dat er een aan tal gedelegeerden is, die aan een moudelingé ver klaring hecht en 'blijft hedhten. Het leek mij wel belangwekkend mede te dee- len, hoe men zoekende is naar den vorm om aan de Engelsche resolutie een eervolle begrafenis te bereiden. Zij zal onder sympathie worden bedol ven en onder lauwerkransen, op de aangehechte linten waarvan aan -de nagedachtenis van E'nge- land's „edelmoedige gevoelens" hulde zal worden gebracht. Contrabande en blokkade. Van hot overleg in zake contrabande en blok kade vernam ik niet veel bemoedigends en als te dezer zake geen overeenstemming wordt ver kregen, dan mag men veilig .aannemen, dat voor de regeling van het vraagstuk der bescherming van den bijzonderen eigendom ter zee evenmin een „terrain de conciliation" gereserveerd is. Broederschap van Notarissen. Men meldt uit Breda, dato 23 Juli: Het congres van de Broederschap van Nota rissen wordt dit jaar alhier gehouden en mor gen geopend. 1 Gisteravond zijn de ruim honderd congresleden door het gemeentebestuur ontvangen ten stad- huize en door den loco-burgemeester, den heer Scheltus begroet. De markt was geillumineerd en de muziek speelde in de kiosk. Te half negen bood de ring Breda van de Broederschap den congresleden een concert aan in den a giorno verlichten tuin van Concordia, waar Breda's mannenkoor zong en de muziek van het 6e regiment infanterie zich liet hooien. „Herema State." De voorgenomen stichting van een sanatorium te Joure zal zoo schrijft men aan het ïNieuws" voorloopig wel tot de vrome wenschen bljjven behooren. De heer en mevr. DriessenVegelin van Claerbergen hebben aan het hoofdbestuur be richt, dat zij hun aanbod tot afstand van het buiten vHerema State" intrekken, indien niet voor 1 Januari 1908 de benoodigde som tot ver bouw van genoemd buiten enz. bijeen is. En van bet vereischte bedrag ad 160.000 is nog nauwelijks f17.000 gevonden. De vee-tentoonstelling in Den Haag uitgesteld. De minister van Landbouw heeft in verband met het in de provincie Zuid-Holland en een deel der provincie Noord-Holland heerschend mond- en klauwzeer als zyn oordeel te kennen gegeven, dat de veetentoonstelling van de in de maand September in Den Haag te houden nationale en internationale landbouwtentoonstelling, door de Hollandsche Maatschappij v&n Landbouw geor ganiseerd, niet zal kunnen doorgaan. Naar aanleiding van deze mededeeling zal het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw dezer dagen vergaderen ten einde hier omtrent eene beslissing te nemen. De overige afdeelingen der tentoonstelling bly ven gehandhaafd. Het zyn de volgendezuivel (boter en kaas), paarden, pluimvee, bijen, zaden en producten, fruit en groenten, staatszorg voor den landbouw, nieuwe vindingen, hoefbeslag, beideontginning, boschcultuur, grondverbetering en zoetwalervisschery. lijke wijze een beknopte beschrijving gegeven van den aard der ziekte, terwijl daarin de volgende onderwerpen worden behandeldde smetstof, het voorkomen van dé uitbreiding der ziekte, do af zondering, de verpleging, de ontsmetting der uit werpselen en de verdere te nemen voorzorgs maatregelen, 1 Een incident. Naar aanleiding van de verkiezing van dr. J. v. d. Brink is, naar het »D. v. N. Br." meldt, in den Raad van Breda een klein incident voorge vallen. Een der leden, de heer Smits, sprak er zjjn leedwezen over uit, »dat gebeurd is, wat reeds is gezegd, dat een persoon, die bij het nette publiek van Breda afschuw wekt waarop de voorzitter verzocht, op dien toon niet voort te gaan, en de heer Smits zyn verontschul digingen maakte. Arbeidscontract. „Staatscourant" No. 171 bevat de wet van den 13en Juli 1907, tot, wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden en daar mede samenhangende artikelen in dat wetboek, alsmede in de Wetboeken van Koophandel en van Burgerlijke Rechtsvordering, in de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der jus titie, en in de failissementswet. Manoeuvres. By den inspecteur der cavalerie bestaat het plan om dit jaar van 27 Augustus tot en met 14 Sep tember manoeuvres te doen houden in de buurt van Epe en omstreken en deze met zjjne toegevoegde officieren by te wonen. Zoetermeer. De R. K. centrale kiesvereeniging te Voorburg beeft besloteD in de, door het bedanken van jhr. Van Nispen tot Sevenaer, in de Prov. Staten voor Zoetermeer ontstane vacature, den heer W. B. Van Liefland, architect te 's-Gravenhage, candidaat te stellen. De Mentanadag. In de bestuursvergadering van den Ned, Zoua- venbond, is, na langdurige bespreking, waaruit bleek ,dat het Mentanafeest onmogelijk te Tilburg kon gehouden worden zooals aanvankelijk bepaald was, dan beslaten het te Venlo op Zondag 3 No vember te doen houden. Ook generaal de Charette komt op het feest. Typhus. Namens den Minister van Binnenl. Zaken is aan de Gemeentebesturen een exemplaar toege zonden van de door don Centralen Gezondheids raad samengestelde „Wenken bij het voorkomen van Buik-typhus (Februs Typhoïdea)" met ver zoek deze, waar noodig onder de ingezetenen te versrpeiden. In deze „Wenken" wordt op duide- De minister van Justitie te Schiedam. Heden-middag arriveerde met den trein van 2 08 uur uit Den Haag de minister van Justitie, mr. E. E. van Raalte. De minister was vergezeld van den heer mr. C. Loosjes, referendaris, chef der 4e afdeeling van het Dep. van Justitie en den heer W. C. Metze- laar, hoofdingenieur, hoofd der afd. beheer van de gevangenis- en gerechtsgebouwen. Van het station, waar de minister werd verwel komd door den kantonrechter, mr. J. C. Von Briel Sasse, werd naar het gebouw aan de Lange Haven no. 63 gereden. Het geheele gebouw werd in oogenschouw genomen en er werd besproken op welke wyze het gebouw het beste zou kunnen worden geres taureerd en voor kantongerecht worden ingericht. De boottocht op 25 Juli. Feestop het Hoofd. Wat Schiedam in hare Maasoever versiering ter eere van de leden der Vredesconferentie mor gen voorstelt te geven, is Eene allegorische voorstelling van het werk der Vredesconferei tie Te midden van reuzemachten van met elkaar concureerende en elkaar bestrijdende belangen der volken vrede, orde en rust, mogelyk gemaakt door godsdienst, wetenschap en kunst Zoo spoedig de regeeringsbooten op Schiedams grondgebied zyn, weerklinkt kanongebulder en de scherpe toon der stoomfluiten, de aandacht vra gende voor de 90 H. A. haven- en industriegron den eigendom der gemeente, zooeven nog aan de Maas ontwoekerd. De strekdam is met vlaggen versierd en reuzen letters, in oeverriet uitgevoerd, geven de beteekenis dier gronden te kennen. Het gillen der stoomflui ten en de kanonschoten stellen den strijd, de beroering, den oorlog en de onderlinge concur rentie der volken voor. Bij de eigenlijke Maaskade aangekomen, is er plotseling stilte kindergezang weerklinkt; op den achtergrond vertoont zich de groote werf van Landman met vlaggen versierd, evenals de hout handel van Van Deventer en de scheepstimmer werf van Gebr. van Meer. Op de door B. en W. daartoe gereserveerde eveneens versierde ruimte, waar de dames der Raadsleden recipiceeren, zingen de schoolkinderen vaderlandsche liederen en doet het Stedelijk muziekkorps zich hooren. De vertegenwoordigers van godsdienst, wetenschap en kunst brengen de Vredesconferentie een groet door de seinsignalen aan de groote gepavoiseerde seinmast op het Havenhoofd. Volgens het internationaal vlaggeboek zal swelkom" geseind worden. Wederom door stoomfluiten en kanongebulder ook op de Maasgronden ter oostzyde van Schie dam wordt de aandacht gevraagd voor de geheel met vlaggen getooide grootsche industrie-inrich tingen aldaar sAppollo", »Gusto", Schiedamsche Kunstsmederij, voorheen G. J. Vincent Co, sOxygenium" Ook hier weder tot op de grens der gemeente Schiedam, die door een vlaggenpost zal worden aangegeven, zullen schoten en stoomfluiten getui gen van leven, actie en concurrentie, waardoor het vredebeeld der zingende kinderen te duidelijker zal spreken. 1 Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het gemeentebestuur met de stoomboot „Rozenburg", van de firma Smit Go., de regeeringsbooten tege moet zal varen. I Do Maasoever zal een hoogst levendigen aan blik opleveren. Op de opgespoten gemeentegron den zal men een rij van niet minder dan 45 vlag gen van allerlei naties kunnen bewonderen. De versieringen, van vlaggen als anderszins door par ticulieren aan te brengen, zullen zeer interessant zijn. i Vooral zal de werf „Gusto" een aardig schouw spel opleveren. De fabriek wordt met een 50- tal vlaggen van verschillende nationaliteit ver sierd, terwijl een paar door de firma Smulders gebouwde stoom-kolentransporteurs gepavoseerd in den mond der Oosterhav'en zullen ligjgen'. Een aantal werklieden zal aan boord dezer schepen paradeeren en de gasten der regèèring toejuichen. i i Bovendien zullen ook op de werf saluutschoten worden gelost. dag)-avond, in de Officieren-Vereeniging doof „Schiedams Mannenkoor Orpheus," directeur de lieer Georg Rijken in samenwerking met het staf- muziekkorps van liet tierde regiment huzaren, ka pelmeester de heer A. de Goede, zal gegeven wor den. Tot dit concert fiebben de leden der S.O.V. vrij entrée, de buitengewone leden met éené dame. De werkende leden der vereèniging ..Orp heus" hebben toegang met 2 dames. Concert. Wij herinneren onze lezers, leden van de S.O.V. en S.M.O., aan het concert dat morgen (Donder- Branderijen. Naar aanleiding van een door den Brandersbond aan Z.Exc. den Minister van Financiën gericht adres waaraan ook de Kamer van Koop handel en 1< abrieken haar adhaesie betuigde ten einde den heer Inspecteur alhier te machtigen den Branders by eenvoudig consent te vergunnen de aangegeven werkzaamheden in hun ne branderyen ten hoogste twee dagen der week vroeger of later te doen plaats hebben, ontving de brandersbond onderstaand schryven. Door dezen komt 4o. de aanvullingsaangifte bij doorstoken te vervallen en 2o wordt het mogelyk op een declaratie tot doorstoken te kunnen stil staan wanneer overigens geen wyziging in de aangifte wordt gebracht. slngevolge eene ontvangen opdracht waarvan ik mij deze kwijt heb ik de eer U mede te dee- len dat ik by missive van den Heer Directeur der directe belastingen enz. te Rotterdam dd. 10 dezer, no. 3230, die haar grond vindt in de Min. resolutie van 6 dezer, no. 13 (I. en A.), tot weder opzeggens, doch voor niet langer dan zes maanden, gemachtigd ben aan den brander, op diens schriftelyke aanvraag, toe te staan, met aanteekening op het dubbel van de aangifte tot stoken alle nog te verrichten aangegeven werk zaamheden ten hoogste twee dagen der week vroeger of later te doen plaats hebben op de aangegeven uren, onder voorwaarde dat de aan- vraag, intriplo in te leveren, wat vorm en inhoud betreft, worde ingericht naar de voorschriften door mij te geven. Tot uitvoering daarvan wordt door my bepaald dat het model van de aanvraag moet overeenko men met het formulier onder pand 5 van het dubbel van eene aangifte tot'stoken, terwyl het te bezigen papier niet kleiner mag zyn dan 16 bij 20 centimeter. De vergunning als voren bedoeld wordt door mij op het dubbel van de aangifte tot stoken aangeteekena met vei wyzing naar de gefiatteerde aanvraag ie hechten aan dit dubbel. De Inspecteur der Directe belastingen" w. g. ALEVA. Feestviering op 31 Augustus. .{Als eerste prijzen voor de rywielwedstryden in de Lange Kerkstraat ontving de regelingscommis sie van de T. I. M. Cycle Mfg Cy.een le klas damesrjjwiel voor de afd. ringryden, een le klas heerenrywiel voor de afd. künstryden en een le klas heerenrywiel voor de afd. hindernisryden. De aangifte voor deelname aan de wedstryden is nog tot 15 Aug, opengesteld. PROGRAMMA van het concert door Schiedams Mannenkoor Orheus in samenwerking met het Stafmuziekkorps van het 3e regiment huzarenmorgen Donder- dag)avond in de S. OV. te geven Eerste Afdeeling. 1. Castaldo Marche Novacck. 2. Le Conquérant Ouverture Govaert. 3. Geschichten aus de m Wiener-Wald Walzer Strauss. - 4. Ons Hollandsch Bernard Zweers. 5. Bede (1852) G. A. Heinze. 6. Jagerkoor H. Cooijmahs. Tweede afdeeling. 7. Ddr Obschied Rudolf Wagner. 8. Waldes- rauschen Fr. Ullrich. 9. Soldatenkoor (Faust) O. Gounod. 10. Van Gluck Bis Rich. Wagner. Ein chronologisches Potpourri Schreiner. 11. Ballsirenen, Walzer aus der Operette »Die lustige Witwe" Lehar. - 12. Musikalisches Wandelpano rama Lincke. De Nummers 4, 5, 6, 7, 8 en 9 zang. UIT KETHEL EN SPALAND. In deze gemeente is mond- en klauwzeer geconstateerd, en wel by het vee van de veehouders A. Byl aan de Kandelaar en G. v. d. Kooy aan den Vlaardingschen weg. UIT OVERSCHIE. Het te Overschie uit een sloot opgevischte lijk is gebleken dat te zijn van den 65-jarigen v. d. S. uit Scheveningen, die bedelend het land doortrok en nogal van sterken drank hield. Mijnheer de Redacteur, Hoe saai staat 't daar afschieten van kanonnen op t Hoofd" Als er iemand gedecoreerd wordt dan kondigt U dat toch niet aan met shet prik ken van een stukje lint op de jaskraag van dien heldU zal my moeten toegeven, dat er meer sknai" in had moeten zitten bijv. ssaluut van H kanonschoten", 't Blijkt dat velen de symboliek daar van niet snappen laat mij er eens aan herinnereD, dat by de geboorte van onze Koningin die heu gelijke gebeurtenis met 11 kanonschoten officieel aan t Nederlandsche volk werd verkondigd. De zelfde gebeurtenis is het thema van ons feest wij herdenken dien geboortedag, door het herlia- .en van die 11 schoten by den aanvang van dien (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2