Stads- en Gewestelijk Nieuws. gelt, baas in de weverjj, en J. Oude Groeniger, opzichter in de timmerjj, beiden van de firma Van Heek en Co., te Enschedé. De Prins naar Ned. Mettray. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal met gevolg op Vrijdag 26 dezer per automobiel een bezoek aan Ned. Mettray bij Zutphen brengen. (»A. Ct.") Dankbetuiging. De regeering heeft den Belgischen gezant in den Haag opgedragen, H. M. de Koningin en de Nederlandsche regeering dank te zeggen voor de zending van de torpedobooten naar Zeebrugge. Perzisch gezantschap. Men meldt uit Den Haag De buitengewone ambassadeur van Perzië, belast metdemededeelingaanH. M de Koningin der troons bestijging van Z. K. M. den Sjah, vertrekt Zondag aanstaande te 12^ uur uit Brussel, om te 4J uur aan het station van den Hollandschen Spoorweg aan te komen. De ambassadeur wordt vergezeld door een minister-resident, buitengewoon ambassaderaad, een secretaris van legatie, een attaché militiare en een tolk. Brand in de Ombiliukolenmijnen. De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia seint Een particulier telegram meldt een grooten brand in de kolenmijnen te Sawah Loento. Het vuur bereikte reeds vier hooldgangen. De eerste gang werd dichtgemetseld, doch vruchteloos. De brand neemt groote afmetingen aan. Het blad teekent hierbjj aan Sawah Loento, in de nabijheid der Ombilin- kolenvelden gelegen, is sedert de ontginnning en exploitatie dier velden hoofdplaats van VII Kota, een der drie onderafdeelingen van de afdeeling Tanah Datar der residentie Padangsche Bovenlan den op Sumatra. De controleur heeft er z^jn stand plaats. Een spoorweg, die Sawah Loento met Solok en verder met Padang Pandtang verbindt vervoert de steenkolen uit de Ouibilin-mijnen. De in het telegram bedoelde mijngangen liggen alle noordelijk van Sawah Loento. Van het noor den af treft men daar de volgende mjjnuitgangen aan Oen mond der mijn Doerian, den mond der mqn Pandjang, den mond der mijn Loento 3, den mond der myn Loento 2, den mond der mijn Loento 1. Van daar uit loopen de verschillende galerijen naar de lagen A, B en C, waarin de koleniaag is verdeeld. Wij brengen in herinnering, dat op 18 Novem ber 1896 in de mijn Loento 1 een gasontploffing heeft plaats gehad, waarbij 2 Chineezen en 11 inlanders gedood en 11 inlandsche dwangarbeiders gewond werden. In Januari 1903 is er in laag C een mjjnbrand geweest, in 1905 is daar opnieuw broeing gecon stateerd, zoodat men dit gedeelte met opvullings- materieel heeft volgespoeld. De broeiingsverschjjn- selen verm nderden toen wel, doch hielden niet op. Een ander gedeelte was in 1901 wegens mijn- brand gesloten, nog een ander gedeelte van de mijn Loento 1 in 1897. Beide gedeelten werden in 1905 heropend. Een nieuwe politieke partij. Naar de »Avp." verneemt, is dezer dagen in het gebouw van den Politiebond te Amsterdam in een gewone vergadering een nieuwe politieke partij opgericht onder den naam van «Christen-De- mocratiscbe Bond". Een en ander is een onmiddellijk gevolg van het uittreden van een aantal leden der bestaande Christen-democratische partij, naar aan leiding van het voorgevallene bij de laatste ver kiezingen. De volgende maand zal een algemeene vergadering worden gehouden, waartoe alle chris ten-democraten zullen worden uitgenoodigd, die het met den heer Van Munster eens waren, dat bjj de laatste verkiezing in Zuid-Holland niet als één man links behoorde te worden gestemd. Tramwegen in en om Gouda. Men meldt uit Gouda: Het is een lijdensgeschiedenis hier met de trams en tramwegen. Voor jaren met de stoom tram naar Bodegraven, die later in een paarden tram werd veranderd en nu, naar men zegt, goed gaat. In de laatste jaren met de tramlijn Gouda- Schoonhoven, zeer lang en dikwijls om gevraagd, eindelijk de zaak aangepakt en de lijn bjjna vol tooid, toen wegens gebrek aan financiën de aanleg gestaakt. De lijdensgeschiedenis van deze stoom- tramljjn is voldoende bekend, als zijnde van jon gen datum. Het laatste bedrijf werd afgespeeld in de Tweede Kamer eenige weken geleden, waar van de ontknooping een algeheele mislukking aanwees. Doch nog zijn we er niet. Thans is het de beurt van de stoomtram GoudaOudewater, met tus- schenstations Haastrecht en Hekendorp. De direc tie van deze exploitatie heeft besloten den dienst na Goudasche kermis (dat is begin Augustus) stop te zetten, daar de exploitatie geen rente meer oplevert en men niet genegen is bedragen voor noodzakelijke vernieuwingen aan de ljjn beschik baar te stellen. Het is een en al misère. Toch had de directie de exploitatie volgehouden als het anders was afgeioopen met de lijn Gouda Schoonhoven, als nl. de Tweede Kamer de voor stellen der Regeering ten opzichte dezer ljjn niet had verworpen. Dan had die ljjn kunnen worden voltooid en geëxploiteerd en de ign Gouda.— I Oudewater had (ten minste voorloopig nog) blijven bestaan en had de eene ljjn de andere geholpen. Thans is er weer een lijdensgeschiedenis in zicht en wel met de paardentram door de stad. De voorloopige concessie er voor is verleend aan den heer Krieger, te Amersfoort, thans heeft hjj gevraagd om definitieve. Doch B. en W. wenschen hieraan de voorwaarde te verbinden, dat de con cessionaris op zich neemt de verbetering van de tramlijn door de stad, waarlangs de tram Gouda Oudewater rjjdt en die tevens gebruikt zou wor den voor de paardentram. Dit is een zeer bezwarende bepaling, als men weet, dat de directie der tramlijn Gouda—Oude water voor de verbetering van dat gedeelte geen gelden disponibel wil of kan stellen. Over deze paardentram is voorzeker het laatste woord ook nog niet gesproken. Organisatie van R. K. Miliciens, Verlofgangers, Landweerpliehtigen en Oud-Miliciens. Zondag 21 dezer vergaderde het centraal-bu- reau van deze organisatie ,in het St. Jozefhuis te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer P. J. J. Haazevoet. De assistent-secretaris, de heer II. J. van der Zanden, uit Tilburg, werd tot aan het congres benoemd tot plaatsvervangend secretaris. ■Na behandeling vait de ingekomen brieven, waarin o.m. door enkele gemeentebesturen inlich tingen werden gevraagd, betreffende de Militie- en Landweerwetten, werd overgegaan tot het re organisatie-ontwerp. Van geachte zijde was aangedrongen om de Organisatie inter-diocesaan in te richten. De voor zitter en de secretaris lichtte den loop dezer zaak toe. Dit deed de vraag uitlokken van een der aanwezigen, of deze zaak wel zoo urgent was, aan gezien de Bakkers-patroonsvereeniging „St. Ilono- ratius" te 's-Hertogenbosch, zich, met groote in stemming van haar adviseur, bij den (neutralen) Bakkersbond in Nederland had aangesloten. Hier uit mag worden afgeleid, dat een streven naar inter-diocesane organisatie niet populair kan ge noemd worden en evenmin principieel noodzake lijk is. De juistheid van deze opmerking werd, algemeen toegegevendoch van den anderen kant, heeft het centraal-bureau zich af te vragen: of deze nieuwe vonn van organisatie al of niet scha delijk is. En dan staan wij, aldus de voorzitter, tegenover deze quaestie geheel onverschillig en hebben wij dus te zorgen, zonder incidenten haar taak volvoerd en behoeven wij ons om de al of niet principieele noodzakelijkheid niet te be kommeren. Met algemeene stemmen werd besloten, het rè- organisatie-concept in behandeling te nemen. De voorzitter, die het concept had ontworpen, lichtte het, waar noodig, toe. Sommige artikelen wer den gewijzigd. In de hoofdzaken komt het op het volgende neer: i f De naam wordt: Nederlandsche R, K. Bond van Militie- en Landweerpliehtigen; de Bond houdt zijin zetel in de hoofdstad des Rijks. De Bond is verdeeld in vijf districten, voor elk bisdom een district. Elk district heeft een districtsraad ,die bestaat uit de bestuursleden der afdeelingen van het district. Aan het hoofd van elk district staat een distritsbestuur met een ad viseur uit het bisdom. De districten vormen den Bondsraad. De Bondsraad heeft de leiding van den Bond en belast met de uitvoering zijner be sluiten een Centraal-Bureau, bestaande uit vijf leden van den Bond. i Minstens een maal per jaar vergadert de Bonds raad; vóór deze vergadering moeten de districts raden Vergaderen. In den Bondsraad, zoowel als in de districtsraden, geschiedt de stemming naar het ledental. i Om de drie jaren wordt een congres gehou den, hetwelk bestaat uit de besturen der afdee- lingen, zoodat het C.-B. rechtstreeks met de af- deelingsbesturen in verbinding komt. Het C.-B. is overigens een adviseerend college. In alle geschillen en in alle verdere dringende gevallen beslist de Bondsraad. Van de jaarlijksche ontvangst van den Bonds raad, gaat veertig procent naar de districts-be- sturen en zestig procent naar het Centraal-Bureau. Over wijzigingen in de statuten beslist een re ferendum. i Besloten werd verder dat de gelden der af- deelingen, op naam van twee personen, bij een solide bankinstelling moeten gedeponeerd wor den. In den loop dezer week zal de voorloopige beschrijvingsbrief door het Centraal-Bureau aan de afdeellngen worden rondgestuurd, terwijl voorstellen en amendementen op het reorganisatie- ontwerp uiterlijk 18 Aug. e.k. moeten zijn inge diend. i Het tweede congres zal plaats hebben op Zon dag 1 September te Utrecht, in het St. Jozef huis. i i i i Koninklijk bezoek te Enschede. Uit Enschede wordt gemeld Het is juist twaalf jaren geleden, dat Koningin Wilhelmina, toen nog geen regeerend vorstin, met hare Moeder, de gemeente Enschede bezochten 't is bijna drie jaren geleden dat Prins Hendrik een bezoek bracht aan de Landbouwtentoonstelling in Enschede en de heideontginningen in en om Lonneker. Gister bezochten Koningin en Prins voor het eerst samen onze stad. Dat het bezoek op hooien prijs werd gesteld» bleek wel uit de moeite en kosten, aan het ver sieren der stad besteed, en uit de groote menigie die gistermiddag belangstellend stond te wachten toen de trein tegen 1 uur het station bicnen- stoomde. In de versierde le klas wachtkamer werden de Vorstelijke bezoekers verwelkomd door den commissaris der Koningin in de provincie en den burgemeester, den heer Edo J. Bergsma. De Koningin was in wit wandeleostuum de Prins in generaals-uniform, klein tenue. Het dochtertje van den burgemeester bood der Koningin een bouquet aan, die vriendelijk werd geaccepteerd. Onder luid gejuich der opgepakte menigte werd eerst gereden naar de fabriek der firma Jannink en Zonen. In de poort der fabriek, welke met bloemen en planten versierd was, stond de oudste firmant, de heer E. Jannink, met zjjn beide zonen, benevens den oudsten fabrieksdirecteur, den heer Friesen dorp, de gasten op te wachtenna de gebruike lijke voorstelling ging de tocht allereerst naar de zuiver-witte-machinekamer, waar het metaal en koper glom als een spiegel. In de machinekamer staat een tandem compound van 1800 P. K., waaraan een vliegwiel van 40.000 K.G. met een middellijn van 7.20 M. Achtereenvolgens werden daarop bezocht de mengzaal, de «duvelskamer", de kraszaal en ver schillende andere inrichtingen. Een langdurig be zoek werd gebracht aan de weverij, alwaar thans circa 1100 weefgetouwen staan. Namens de arbeiders en arbeidsters der fabriek, ontving H. M. hier van een der arbeidsters een bloemstuk. Tot aan de poort uitgeleide gedaan, namen de vorstelijke bezoekers hartelijk afscheid van de fir manten en ging men naar de stoomweverij der firma J. F. Scholten en Zoon, waar de vorstelijke personen met een _korte toespraak van den oud sten firmant, den heer T. P. Scholten, werden welkom geheeten en aan de Koningin een bouqet werd aangeboden. De verschillende firmanten werden daarop aan de hooge gasten voorge steld. Achtereenvolgens werden nu bezichtigd de flanel- stukververjjdaarna kopsbleekerjj, garenververij en appreteerderjj. Vooral de appreteermacfiine is zeer interessant. In alle afdeelingen werden de bezoekers nauw keurig op de hoogte gesteld o ntrent de bewer king die de garens moeten ondergaan. Langen tijd werd vertoefd in de twijn- en spoelzaal, terwijl nog achtereenvolgens bezocht werden de sterkerij, aandraaizaal, de weverij, de opmaakkamer, om ten slotte in pakkerjj de ver pakking der goederen voor export te kunnen bijwonen. Bjj het verlaten der fabriek, waar weer een bloemstuk werd aangeboden door eenige fabrieks meisjes, namen Koningin en Prins hartelijk af scheid van hunne gastheeren, en toen ging het naar de fabriek «Transvaal," van de firma Van Heek en Co. Ook hier had zich langs den geheelen weg een talrijke menigte verzameld, die het vorstelijk paar telken male hartelijk toejuichte. Voor de fabriek «Oostburg,gelegen naast «Transvaal," was een groote eerepoort met toren opgericht, geheel van ruwe en bewerkte katoen vervaardigd teneinde een denkbeeld te geven van de indu strie. De heeren Van Heek leidden hunne gasten rond en gaven op de talrijke vragen voortdurend inlichtingen. In een receptiesalon van «Transvaal" werden ververschingen rondgediend. Werden de andere fabrieken der firma, reeds 's middags om 12 uur stopgezet, de fabrieken wel ke werden bezichtigd bleven doordraaien tot na het vertrek van den stoet- Na een korten rijtoer door de stad, werd nog een bezoek gebracht aan de fabrieksschool, al waar de president-commissaris de heer T. P. Scholten, de hooge bezoekers ontving en hen door de verschillende localiteiten rondleidde. Ook hier werden H. M. bloemen aangeboden. Daarop werd de terugtocht naar 't station aanvaard. Op het perron betuigden H. M. en de Prins aan den burgemeester bjjzonderen dank voor de ontvangst en verzochten Z. E. A. dien dank over te brengen aan de bevolking. Toen het sein van vertrek werd gegeven, werd door velen het «Wien Neerlands bloed" aangeheven. Vriendelijk buigend stond het koninkljjk echt paar op het balkon van hun rjjtuig en lang nog, nadat de trein in de richting van Hengeioo was verdwenen, klonken de hoera's na. Van het Loo. Men meldt uit Apeldoorn Het korps rjjdende artillerie uit Arnhem, op weg naar het kamp te Oldebroek, trok gister morgen om 8 uur onder trompetgeschal langs het Koninkljjk paleis Het Loo en werd toen tegemoet gereden door eenige hofdignitarissen. II. M. de Koningin en de Prins met eenige dames en heeren der hofhouding, allen te paard, wachtten voor het bassecour den stoet af. Het korps defileerde voor het Koninklijk echtpaar en trok langs het paleis naar het Koninkljjk Park, waar H. M. de Koningin in de z.g. «weide" de manschappen deed onthalen. In het Park onderhield het Koninklijk echtpaar zich met de officieren. De troepen bleven tot halftien en trokken daar na langs het paleis terug. Voor het bassecour stond adjudant graaf Schimmelpennink om de honneurs te bewijzen. Een talrijk publiek woonde het eigenaardig schouwspel bij. De adjudanten der Koningin en van den Prins deden de troepen uitgeleide te paard. Oranje Nassau's Oord. Een patiënt, die reeds lang op Oranje Nassau s Oord verbljjf houdt, schrijft ons Wanneer men nu eens een kijkje op O. N. O. komt nemen, zal men verbaasd staan, hoe 't er nu uitziet. Van 't kleine aantal patiënten, die er 1 Mei waren, is 't getal nu reeds gestegen tot ruim 75. Van verschil onder 't personeel was reeds een week nadat dr. Van der Starp hier kwam, niets meer te merken. De patiënten gevoelen zich hier dan ook weer geheel thuis. De lighallen zjjn zoo goed als alle gevuld. Ook komen er weer paleis patiënten opdagen. Met alle recht durf ik te verklaren, dat O. N- 0.. dank zij 't tactvol optreden van dr. Van der Starp, zijn oude roemvolle plaats in de rij der Sanatoria weer gaat innemen. Congres Broederschap van Notarissen. Men meldt uit Breda, dato 24 Juli Te half tien gister-ochtend, is onder voorzitter schap van den heer Kempers, notaris te Amster dam, het congres van de Broederschap, van No tarissen geopend. De heer Kempers begroette zjjne ambtgenooten in eene hartelijke rede. waren 69 leden tegenwoordig. Het jaarverslag, over 19G6, namens het hoofd bestuur uitgebracht, door den algemeenen secretaris, opgenomen in het correspondentieblad, werd goed gekeurd, alsook de rekeningen der penningmeesters. Daarna was aan de orde de benoeming van een lid van het nageljjksch bestuur, in de plaats van den heer mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, die, volgens rooster dit jaar aftreedt en zich niet herkiesbaar stelt. Door het hoofdbe stuur werd voorgedragen het volgende dubbeltal, n.l. de heeren mr. H. J. G Farensbach, notaris te Amsterdam en J. Th. Brugman, notaris te Am sterdam. Benoemd werd de heer mr. Farenbach. Bjj de benoeming van een lid van het hoofdbe stuur in de plaats van den heer N. I. Verkoren, die dit jaar aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar is, werden de meeste stemmen uitge bracht op den heer Veenhoven, notaris te Smilde, zoodat deze gekozen is. De volgende jaaaljjksche algemeene vergadering zal gehouden worden te 's-Gravenhage. Daarna kwam aan de orde de behandeling van de praeadviezen, uitgebracht door de heeren A. Moll, notaris te Doetinchem, en mr. Arnold Levy, advocaat te Amsterdam, over de vraag «In hoeverre en op welke wjjze behoeft de rechtspositie van het buiten-echtelijke kind wijzi ging, in het bjjzonder ten aanzien van zjjn erf recht en recht op onderhoud Wegens het gevorderde uur, werden de bespre kingen uitgesteld tot morgen. Gister-middag maakten de congressisten een rij toer door de mastbosschen. Daarna had een diner plaats in hotel «Flora", waar de tuin a giorno verlicht was. Rjjtoer en diner zjjn beide aange- boded door den ring Breda van de Broederschap. De Koning yan Engeland. Op 13 Augustus wordt te Vlissingen met zjjn jacht Victoria and Albert, verwacht Z. M. de Koning van Engeland. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefar. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11£ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en Vrjjdag van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. WagenmakerSchoenmakersjongen Kuipers Kuipersjongen Jongens voor stoomkuiperjj. Slagersjongen Jongens voor distilleerderij Fabrieksjongen jongens voor gistpakhuis halfwas smoutzetter kantoorbediede eind examen H. B. S. of 3 of 4de klasse schoon maakster. Aangeboden Arbeidskrachten. Molenaar Boekbinder Timmerman Zak- kenmaker jongens voor kantoor Koperslager Timmermansleerling Stoker Halfwas bankwerker Machinist Smidsjongen Smids- of koperslagersleerling Plaatwerker (halfwas) Personen voor lichte werkzaamheden Was- schen aan huis gevraagd naaiwerk aan huis gevraagd Dagmeisje. Leening Schiedam. Burgemeester en Wethouders hebben een over eenkomst aangegaan met de heeren Oppenheim en Van Till te 's Gravenhage en Adolph Boisse- vain en Co. te Amsterdam, voor de overname van de 4 pCt' geldleening dier gemeente, groot onge veer een millioen gulden. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schie dam op 29 Juli 1907, des namiddags ten 2 ure. Verdaging vaststelling notulen van de verga dering van 16 Juli jl, Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda: i 1. Voorstel tot goedkeuring der rekening van het St. Jacohs-Gasthuis. 2. Idem yan. het S tads-Ziekenhuis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2