Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Dinsdag 30 Juli 1907. No. 8870. Abon&eert op ie Sifflws SclMaiscta Conrant lil tralis Geiltotreeri Zoaflagsllad prijs 10c.p. weet, 0.4Ap.ni, fl.35p.3ii. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. FEUILLETON. Donker Parijs. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS] Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTISNs Van 1 6 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Like regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst IVjke overeenkomsten aangegaan. bil- Telefoonnummer 85. Postbus no. DUITSCHLAND. volgens de »Neue Freie Presse" zullen kei- Zer Wilhelm en keizer Nikolaas elkaar den 3en 4en Augustus te Swinemünde ontmoeten. FRANKRIJK. Van 1441 verkiezingen voor de departementale vertegenwoordiging is de uitslag bekend. Gekozen 2Ün229 conservatieven, 188 progressisten, 835 j^Publikeinen en 36 socialisten, terwijl er 143 herstemmingen moeten plaats hebben. De conservatieven wonnen 35 en verloren 56 2etelsvoor de progressisten zjjn deze getallen 30 en '9, voor de republikeinen 115 en 50, voor de s°cialisten 9 en 3. Naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen 10 Frankrjjk merkt het «Journal des Débats" op, dat het blok tegenover de departementale ver- iezingen van 1901 een beetje terrein gewonnen heeft, daarentegen veel verloren vergeleken met den uitslag der kamerverkiezingen in 1906. De »Temps" zegt, dat Frankrijk nogmaals zijn gehechtheid aan de republikeinsche instellingen heeft bewezen. Het tegenwoordige stelsel is, dank 2Ï1 de indrukwekkende getuigenis zjjner verkiezingen, toeer dan ooit boven eiken strijd verheven. De «Liberté" stelt vast, dat de status quo ge handhaafd is. AMERIKA. 'Iet geschil tusschen de Bondsregeering en de regeering van den staat Noord-Carolina inzake de vaststelling (van staatswege) der spoorwegta rieven, welk geschil ernstige gevolgen dreigde te hebben, is bij minnelijke schikking uit den weg geruimd. Dit geschiedde op een conferentie van den gouverneur van Noord-Caroline met den Ame- rikaanschen vice-minister van justitie en vertegen Woordigers van de spoorwegen. Naar werd beslo len zal de wet, waarbij het »2£ Am. cent-per- tojjl-tarief' is voorgeschreven, van kracht worden °P 8 Aug., terwijl het geschil waarschijnlijk nog nader definitief zal worden geregeld. De aanklach ten en processen, op het oogenblik nog aanhan gig bjj het Hooggerechtshof van de Vereenigde Staten zullen van de rol worden gevoerd, terwijl andere processen nopens deze kwestie niet zullen worden in behandeling genomen voor 8 Augus tus a.s. De politie te Lyon heeft gister 12 anti-mili- tairisten gearresteerd, die »Vive le 17e" en »A bas I armee" hadden geroepen. Het handelsverdrag tusschen Rusland en Japan is gister onderteekend. In New-York en omgeving hebben gister zware branden gewoed. In de stad zelf is een huis van 6 verdiepingen afgebrand. Bjj de redding zjjn vreeselijke ongelukken gebeurd. Twintig per sonen werden gedood en dertig gewond. Uit het Fransch.) 32) De duisternis was zoo groot, dat men van de schepen, waartusschen de stoomboot lag, den vonn niet kon zien, je zelfs in 't geheel niet kon bemerken. De Amerikaan nam het koffertje uit de han den van Marcel, om 't hem mogelijk te maken to het schuitje af te dalen. Toen hij er in was aangekomen, wierp hij het hem toe, vervolgens sprong hij èr zelf in, hn terwijl hij een roeiriem opnam en hem' zonder geluid te maken hanteerde roeide hij naar eén .Verlaten gedeelte 'der 'haven 'toe. Toen hij aangeland was, zeide hij, terwijl hij Zelf nog in 't schuitje stond, tot Marcel: Thans zijt gij, 'buiten gevaar. 'Goed succes. Dank u, Zeide Marcel, terwijl hij de hand krachtig drukte, welke Harris hem toestak. Een oogenblik "later was bij verdwenen in de duisternis van cfen nacht. Den zelfden avond vertrok hij per spoor naar Dover; den volgenden morgen scheepte hij zich m en vertrok naar Calais, waarna hij uit deze ëfed zo.pd.er letsel in het Wjtte Hujs aankwam Te Coney Island zjjn een renbaan en een groot aantal huizen verbrand. 2000 menschen zjjn daar zonder onderdak. De schade wordt op een paar millioen gulden geschat, waarvan slechts weinig door de assurantie vergoed zal worden. Twee kinderen kwamen in de vlammen omeen vrouw vrouw en een kind werden zwaar gewond. Van de brandweerlieden liepen er niet minder dan 27 ernstige verwondingen op. Verder is te Longbeacb, in Long Island, een der grootste hotels, Hótel Longbeach, totaal door brand vernield. 800 gasten werden zonder onge lukken gered. Hier wordt de schade op een millioen geschat. Te Raon-l'Etape in de Vogezen blijft het woe lig. Gisternamiddag is bekend gemaakt, dat bjj de onlusten een staker is gedood, 21 gendarmen en militairen en 12 stakers zjjn gewond, waaron der twee ernstig. Van de koninklijke familie. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins bljjven nog tot a.s. Zaterdag op Soestdijk om daarna tot het laatst van Augustus op het kasteel te Dobbin verblqf te gaan houden. Op laatstgemelden datum te Soestdijk terug gekeerd, stelt H. M. zich voor den 15en een be zoek te brengen aan den wedstrijd van harmonie gezelschappen, te Zeist. Koninklijk Bezoek aan Zeeland. Betreffende het Koninklijk bezoek aan Zierikzee, op 13 September a.s., kan nog het volgende wor den medegedeeld Het salonrijtuig der R. T. M., dat II. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins naar Zierikzee zal vervoeren, is Vrjjdag 11. te Zijpe aangekomen en Zaterdag naar Brouwershaven gebracht. Dinsdag a.s. zal er een proefrit mee worden gedaan, waar toe verschillende autoriteiten, o.a. de burgemeesters der gemeenten op SchouwenDuiveland, die de tram subsidieeren, zijn uitgenoodigd. Dit salonrijtuig, dat veel grooter afmetingen heeft dan de andere rijtuigen, en waarin natuur lijk nog geen banken zijn geplaatst, zal daarna worden ingericht tot het vervoeren van badgasten te Oostvoorne. De raderboot, die de Hooge Gasten naar Zierik zee zal brengen, heelt te veel diepgang voor de Zierikzeesche haven, die eene getijhaven isdaar vandaan den omweg over Zjjpe. Daar H. M. het verlangen heeft te kennen ge geven, de rijks- en gemeentegebouwen te zien in hunnen gewonen staat, zullen daaraan geenerlei versieringen mogen worden aangebracht. Bij H. M. de Koningin bestaat het voornemen om verzegeld van prins Hendrik op 12 September a.s. de werkplaatsen der Koninklijke Maatschappij «de Schelde" te Vlissingen te bezoeken. Een merkwaardige plechtigheid. H. M. de Koningin is gister om half een in Den Haag aangekomen ter ontvangst der Perzische missie, die eergisteravond in het «Hotel des Indes afstapte en gister vergezeld door den adju dant van Hoogstraten en luitenant baron van Hardenbroek, vanwege H. M. de Koningin toege voegd, de vergaderzaal der Vredesconferentie en Scheveningen bezocht en haar opwachting maakte bij den minister van buitenl. zaken. Gisteravond ontving H. M. de kennisgeving der troonsbeklim- ming bjj monde van den ambassadeur, die met gevolg in hofrijtuigen, geëscorteerd door een eere detachement van 100 huzaren, naar het paleis alwaar een eerewacht van het regiment grenadiers en jagers met muziek was opgesteld, geleid werd. Er was daarna galadiner ter eere van den am bassadeur en zijn gevolg, waarbij genoodigd wa ren de twee toegevoegde Nederlandsche offic'eren, de Perzische gezant met de legatie, de eerste gedelegeerde van Perzië ter Vredesconferentie en de minister van Buitenlandsche Zaken. Aan het diner speelde de koninklijke militaire kapel. Na het diner keerde de stoet met dezelfde eer bewijzen naar het hotel terug. In de orde van den Leeuw en de Zon van Perzië zijn, naar wjj vernemen, benoemd tot comman deur: majoor Van Hoogstraten, adjudant, tot ridderle-luitenant baron Van Hardenbroek van Lockhorst, ordonnance-officier van H. M. de Ko ningin, beiden toegevoegd aan den ambassadeur van den Sjah. Minister Rink. De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Rink, is na een korte afwezigheid tot verlof, teruggekeerd en hervatte gisteren zjjn ambtswerk zaamheden. De tweede Vredesconferentie. Reuter seint uit Brugge, dato 29 Juli De leden van de Haagsche conferentie, uitge noodigd door de Belgische regeering tot een bezoek aan de bouwwerken van Zeebrugge, bezochten heden de verschillende inrichtingen. Daarna ver trokken de gedelegeerden naar Brugge, waar ze op het stadhuis ontvangen werden. Door het gemeentebestuur werd een ontbjjt aangeboden. Burgemeester Nisart fungeerde als president. In een toespraak wenschte hij de gasten wel kom en sprak hjj den wensch uit, dat de arbeid van de conferentie vruchtbaar moge bljjken. Baron Marchall, eerste gedelegeerde van Duitscb- land, bracht een dronk uit op de gezondheid van den Belgischen koning, den edelen souverein van dit schoone land. (Langdurig hoerah-geroep). Verder dronk Marschall nog op het welzjjn van Brugge en België. Davignon, de minister van Buitenlandsche Zaken, dankte namens de regeering voor de goede ont vangst, aan de woorden van Marchall ten deel gevallen. Na het dejeuner bezochten de leden de tentoon stelling van het «Gulden Vlies". Het Vredespaleis. Men kan uit goede bron melden, dat onder handelingen gaande zjjn om nog een stuk van Zorgvliet af te staan aan de Carnegie-stichting voor het Vredespaleis. Het geldt een strook, waar door de zg. seringenheuvel bjj den tuin van dat paleis getrokken zal worden. Wie tegenover Bro- novo door het hek kjjkt, kan een paar in den grond geplante latjes ontwarendeze geven de grens aan van de bedoelde uitbreiding. De heden te leggen eerste steen bevat een in marmer uitgehouwen inscriptie in gouden letters, die kort melding maakt van de beteekenis der Carnegie-stichting. IX. Twee maanden later was Marcel Percieux, die sedert eenige dagen in het heerenhuis woon de, dat Lucien zich had laten bouwen op de Boulevard Port Royale, onverschillig voor bet vuur gezeten, in het werkkabinet van zijn neef, te midden van boekenkasten vol zeldzame boe-' ken, van kostbare wapenuitrustingen en kunst- werkjens, waafvan sommige bepaald meester stukjes waren. Eenige erfgenaam van Lucien zijnde, was hij eo ui gen tijd geleden in 't bezit gesteld van het deelte der erfenis, dat hem toekwam. Zijne voeten in pantoffels gestoken, in zijn kamerjapon gewikkeld en lui in zijn armstoel uitgestrekt op zijne geliefkoosde plaats, scheen hij er pleizier in te vinden, de gewoonten van zijn neef aan te nemen, om des te meer genot te hebben van den omkeer in zijn fortuin. Hij rookte verstrooid eene sigaar en wende van tijd tot tijd bet hoofd naar de deur, als verwachtte hij iemand. Plotseling weerklonk een geluid van voet stappen in de anti-chambre en te gelijker tijd, dat een bediende de deur opende om hém aan te kondigen, trad een bezoeker plotseling het vertrek binnen. t Was Raulhac, de reeder van Bordeaux. Hij scheen erg opgewonden te Ijijn, en nep in een» vervoering van blijdschap, die hem bui- Kamerlidmaatschap en predikambt. Door de predikanten dr. G. J. Vos Azn., H. A. J. Lütge en J. P. Eringa, predikanten in de Ned, Herv. Gemeente te Amsterdam, is, naar wjj ver nemen, aan de Synode der Ned. Herv. Kerk, namens de classis Amsterdam, een voorstel inge diend om op haar het vorige jaar genomen besluit, waarbjj het predikambt en het lidmaatschap der Tweede Kamer niet te vereenigen waren, terug te komen. Celebes. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint Een halve groep infanterie, belast met de dek king van de wegwerkers, is bjj de kampong Ma- tandan in het landschap Mori door de bevolking overvallen en in de pan gehakt. Deze overvailing is waarschijnlijk een gevolg van het ruw optre den van den militairen gouverneur. Een afdeeling marechaussee is derwaarts vertrokken. Pater H. Ermann S. J. Naar het «Centr." verneemt, zal de zeereerw. pater H. Ermann S. J die sedert eenige weken wegens een maagaandoening in het St. Franciscus- gasthuis te Rotterdam wordt verpleegd, tegen half Aug. hersteld deze inrichting kunnen ver laten. Flores-expeditie. Uit Batavia wordt geseind: De Flores-expeditie vertrekt 1 Augustus. Brand in de Ombiliëa-kolonvelden. Verontrustende berichten in de dagbladen om trent een brand, die sinds eenige dagen in de kolenmijn te Sawah Loento (Sumatra's Westkust) zou woeden, hebben aanleiding gegeven den gou- ten zich zelf bracht, uit: We], hoe gaat het mijn beste Marcel, en hij drukte hem met kracht de handen, 't Is al ecu eeuw geleden, sinds ik je gezien heb. Jè bent nog steeds dezelfde gebleven, voegde hij er bij, hem met een uitdrukking van genoegen aan ziende, terwijl ik geheel veranderd ben. Dat doèn de zaken, vriendlief! Ah! je kunt je niet voor stellen, hoe die iemand kunnen veranderen. Marcel, die zich met eene uitdrukking van verveling naar den reeder gekeerd had, brak dien woordenstroom plotseling af. Ah I gij zijt het, Raulhac, zeide hij op koe len toon. U komt mij zeker over de zaak spre ken, waarover u mij geschreven hebt I Ja, ik ben het! riep Raulhac uit, zonder op de koele ontvangst van Marcel acht te slaan, dronken van vreugde als hij was. Wie zou je dan willen dat het was? Ik bèn te laat, dat is waar, maar dat js mijn schuld niet. 't Was onmogelijk een rijtuig te vinden, mijn beste, en die onbeschaamde koetsiers rijden, wanneer je hen niet volstopt met fooien, met een wan hopige traagheid. Ik dacht, dat ik nooit zou aankomen. f Er was niets geen haast bij', zeide Marcel kloek, we hebben den heelen dag tijd. Zet u neer, voegde hij er bij, terwijl hij hem een stoel aanwees. (li En door een blik gaf hij don bediende, die op zijne bevelen wachtte, een teetkén om heen I© gaan. - fj Toen zij alleen waren, stond Raulhac, die verwonderde blikken om zich heen wierp op om de kunstvoorwerpen van naderbij te aam schouwen, die op een etagène gerangschikt ston den, vervolgens keerde hij zich om en zeide tegen Marcel: Dat is me een weelde. Uw neef Lucien was een man van smaak en men zou meenen dat men zich bij een grooten heer of bij een vorst bevond, in plaats van bij een rijk burger. Vervolgens, plotseling van houding*en toon. veranderend, riep hij uit: Achwat een edel en goed man. Wat was kij goed op de hoogte van zaken en welk een ver lies heb ik niet in hem geleden I Hij zou mij voor aanzienlijke sommen bestellingen hebben gedaan en wij zouden in «ons beider handen den heelen handel met de koloniën vereenigd hebben. Wat een ongeluk' Hij barste in een gelach uit, die hem den mond tot aan de ooren rekte en tanden liet zien wit en scherp als die van een haai Manneer gij uwe dwaasheden zfilt ge ëindigd hebben, zeide Marcel op een toon van verbittering, dan zullen wij eens ernstig praten. Je bent bepaald niet in een goed humeur van avond, indien je wist welk een goed nieuws oi ikje breng, dan zou je mij al om den hals gevalleq zijn. v W.QTÜ i i i ft it,.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1