Stads- en Gewestelijk Nieuws. In een Zondag te Philippine gehouden vergade ring der visschers, hebben thans, naar de »Mid- delb. Ct." meldt, 17 hunner geteekend om met vaartuig aanwezig te zijn bjj de visschersvlootre- vue in het Engelsche vaarwater op 13 September, terwijl een aantal der kleine visschers hebben verklaard, wanneer de werkzaamheden hun dat niet beletten, ook te zullen tegenwoordig zijn. Buiten de te Viissingen en Breskens thuis be- hoorende visschers, zijn er. thans reeds ruim 100 vaartuigen van de Wester-Schelde voor deelne ming aangegeven. Kon. bezoek aan Dordrecht. Volgens de «Dordrechtsche Ct." bestaat er waarschijnlijkheid, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik de volgende maand na afloop van hun reis naar Zeeland, een bezoek aan Dordrecht brengen, speciaal ter bezichtiging van het Zuid-Afrik. Museum. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Fi nanciën zal op Donderdag 22 Augustus en van den minister van Koloniën op Vrijdag 23 Augus tus aanstaande niet plaats hebben. Diplomatieke betrekkingen. Naar wjj vernemen, verlaat de Engelsche gezant te 's-Gravenhage, sir Henry Howard, dit jaar den diplomatieken dienst. (Vad.) Onderzoek der pensioenwetten. Het rapport van de commissie uit de Pensioen- vereeniging, belast met het onderzoek der pensioen wetten, is in druk verschenen. De commissie bestond uit de heeren U. van Eerde, inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, te Harderwijk en H. te Kol- sté, conducteur der brievenmalen, te Utrecht, beiden bestuursledenen voorts uit de leden der vereenigingmej. F. Engels, onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de Rijkskweekschool te Haarlem, en de heeren N. L. Reuvekamp, adjunct commies der 2e klasse ter provinciale griffie van Friesland, te Leeuwarden, en E. de Vos, landme ter van het kadaster, te Leeuwarden. De heer Van Eerde was voorzitter, de heer Reuvekamp secretaris der commissie. Van 22 bonden en vereenigingen van burgerlijke ambtenaren en onderwijzers ontving de commissie allerlei opgaven in verband met hare taak. De meeningen bleken zeer uiteen te loopen. Zeer velen bleken geen rekening gehouden te hebben met het vermoedelijk bereikbare. Om aan de verst strekkende wenschen zooveel mogelijk te voldoen, zou een pensioenwet moeten worden sa mengesteld, waarin o.m. werd bepaald le. De Staat verleent pensioen, zonder dat daarvoor eenige bijdrage zal kunnen worden in gehouden. 2e. het recht op pensioen ontstaat na dertig dienstjaren (dit kan dus zjjn op 48-jarigen leef- tgu). 3e. Het volle pensioen zal gelijk zjjn aan het laatst genoten tractement, (geen middelsom). 4e. Pensioensaanspraken gaan door ontslag nimmer verloren (dit is het zoogenaamde uitge steld pensioen). De commissie is bescheidener in haar wenschen en zegt bjj hare voorstellen rekening te hebben gehouden met hetgeen vermoedelijk bereikbaar zou zjjn. Wij kunnen al hare wenschen hier niet opsom men. Wij noemen alleen de twee eerste door de commissie geuit. Zjj wenscht het recht op pen sioen te doen bestaan, zeodra de 60-jarige leeftjjd is bereikt. En zjj wil de aandacht der regeermg gevestigd zien op de bekorting van den geëischten 10 jarigen dienst en haar wjjzen op de wensche- ljjkheid om den wachttijd te doen vervallen, of, zoo dit niet doenljjk is, den wachttjjd zooveel mogelijk te bekorten. Wat de weduwenwet voor de ambtenaren 1890 betreft, betoogt de commissie o.a., dat een ver- hoogen der weduwen- en weezenpensioenen (be rekend naar een weduwenpensioen groot 1/3 van dien grondslag), hoezeer de wenscheljjkheid ook door allen wordt erkend, niet mogeljjk is zonder groote opofferingen, hetzij van welke zjjde dan ook, Internationaal congres. Naar gemeld wordt, zullen vijftien staten op het internationaal congres voor psychologie, psy chiatrie en krankzinnigenverpleging, dat in Sep tember te Amsterdam zal gehouden worden, door Regeeringsgedelegeerden vertegenwoordigd wor den, waaronder ook de Ver. Staten van Noord- Amerika en Japan. Nog is de toetreding van meerdere gedelegeerden in uitzicht gesteld. Vergoeding aan bezoldigde officieren en minderen bij de d.d. Schutterijen. Naar het «Nieuwsblad van het Noorden" verneemt, heelt de Minister van Binnenlandsche Zaken de besturen van alle gemeenten, waar dd. schutte rijen gevestigd waren, doen uitnoodigen, hem een opgave te willen verstrekken, van de officieren en minderen, die minstens 10 jaren bjj de schutte rij hebben gediend en eene bezoldiging van 50 gulden of meer per jaar hebben genoten. Deze tijding zal ongetwijfeld hoopvolle verwach tingen wekken bjj allen, die door de afschaffing der schutterij in hun brood zjjn geschaad en tot nog toe niet wisten of zjj vergoeding voor hun verlies zouden krijgen van het rjjk of van de gemeente of, wat tot nog toe 't waarschijnlijkst leek, heelemaal niets. Vakonderwijs. Met het oog op het dringend noodige van eene goede regeling van vakonderwijs en vakopleiding in het koksberoep, hebben redactie en uitgevers van »Ons Blad", maandblad met teekeningen voor kookkunst, hotelwezen en aanveiwante nijverheid, besloten een prijsvraag uit te schrijven voor een stelsel tot invoering van het leerlingenstelsel in liet koksvak in Nederland. Blijkens het daarvoor vastgestelde programma wordt gevraagd De beschrijving en volledige uiteenzetting van een plan tot introductie van het leerlingenstelsel in het koksvak in Nederland. De leerlingentijd moet vallen tusschen volle 15 en volle 19 jaren (van 16 tot en met 19 af.) De ingekomen antwoorden worden in handen gesteld van eene jury, die uitspraak doet een maand na den sluitingsdag en haar rapport wordt in «Ons Blad" gepubliceerd. Uitgekeerd wordt alseerste prijs honderd guldentweede prijs een kookboek, ter waarde van f30, of dertig gulden in geld, ter keuze van bekroonde. Ned. Kath. Congres tot bestrijding ran het Alcoholisme. Zondag-namiddag te vjjf ure werd het tweede Nederlandsche congres van katholieke drankbe strijders met een plechtig Lof in de St. Augus- tinuskerk geopend. De leden van het congres vereenigden zich daarna in de groote zaal der sociëteit «Burger - lust", die, met tal van vaandels getooid en door een dichte menigte bezet, een recht opwekkenden aanblik bood. Met uitbundig gejuich werd bjj zjjn binnentreden dr. Ariëns ontvangen, waarna de muziek van het 11e regiment infanterie het «lied van Sobrietas" speelde. Ten half zeven ure nam de voorzitter jhr. mr. Ch. Rujjs de Beerenbrouck het woord tot het houden der opening. Hjj deelde mede, dat de katholieke drankbestrijding sedert het eerste congres, negen jaar geleden te Utrecht gehouden, belangrjjk in omvang heeft gewonnen. Zjj telt thans 45000 leden, doch velen, die door hun positie invloed hebben, ontbreken nog. De bewe ging tegen de bron van vernedering en ontaar ding voor alle standen der maatschappij, acht spr. een heerlijke uiting van den christeljjken charitas. De Vereeniging tot bevordering van de verpleging van katholieke drankzuchtigen in Nederland is dank zjj Sobrietas' streven in wording. Voor een R. K. Sanatorium is reeds ontvangen f 8739.30 en f 2050 is toegezegd. Daarna bracht voorz. warme hulde aan dr. Ariëns, te Steenderen, een der groote voormannen der beweging, vooral naar aanleiding van het zilver' priesterfeest den 15n Aug. 11. door dr. Ariëns gevierd. Na eenige nadere uiteenzetting en plichtpleging eindigde spr. zjjn hartelijk toegejuichte rede met een aansporing de katholieke drankbestrijding krachtig te onder steunen. Dr. Ariëns, onder luid applaus den katheder bestijgend, dankte allereerst voor de hem gebrachte hulde en daarop allen, die reeds giften hebben gegeven voor het fonds, bestemd voor het katho lieke sanatorium, speciaal de katholieke vrouw, die de eerste gift zond. Dat is volgens spreker, een teeken, dat hoop geeft voor de toekomst. De heer Schmidt, vertegenwoordiger van de Ne derlandsche Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken, huldigde namens de niet- katholieke drankbestrijders de katholieke drank- weer, die beschikt over een reuzenkracht in de anti-drankbeweging, nl. het geloof. Met die kracht kan de leiding der katholieke drankbestrijding bergen verzetten. (Luid applaus) De ondervoorzitter van het Kruisverbond in het aartsbisdom Utrecht, sprak een woord van dank en hulde aan dr. Ariëns, wien hjj het eerevoorzit terschap van het Kruisverbond in het aartsbisdom Utrecht aanbood en daarop onder gejuich een grooten bloemkrans overhandigde. Dr. Ariëns, zijn voordracht vervolgende, weesop den enormen vooruitgang van de katholieke drank bestrijding in weinige jaren, en betoogde, dat de beweging thans in de heele maatschappij moet optreden op hygiënisch terrein en op sociaal cha ritatief gebied voor de behartiging van de belangen der minder bedeeldenbuitendien moet geageerd worden tegen het «groene gevaar", den invoer van absynth. Nog vele andere wenken gaf spr. nog over de richting, waarin, naar zjjn meening, de katholieke drankbestrijding zich in de toekomst moet bewegen. Daarna sprak de Vlaamsche priester Frans de Witte, sub-regent van het college van Kortrijk, die mededeelingen gaf over de in opkomst zjjnde drankbestrijding in Vlaanderen. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, predikant te Njjmegen, sprak namens de Nationale Christen ge heel-onthouders-vereeniging en verzekerde dat zjj hetzelfde beginsel heeft als de katholieke drank bestrijding, de christelijke naasteliefde. Na den vertegenwoordiger van den «Katholischer Kreuzbond te Essen, de heer Staal, en mevr. C. M. Maseland Nieuwenhuis, president van den Dio- cesanen Mariabond in het aartsbisdom Utrecht te Enschedé, werd het woord verleend aan prof. J. V. de Groot, O. P., hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, tot het houden van zjjn rede geti teld »Van boven af." Allen die invloed op ande ren hebben overheid, ouders, onderwijzers, werk gevers enz., moeten door woord en voorbeeld het alcoholisme helpen bestrijden. Naast den priester behoort de arts als drankbestrijder op te treden. Wie de priesterlijke vermaning ontloopt of ver acht, voelt zich vaak bjj de vermaning van den dokter het mes op de keel gezet. Ook van de vrouw moet krachtigen invloed ten goede ter bestrjj ding van het drankmisbruik uitgaan en het drank bestrijders-vraagstuk moet ook de studentenwereld binnendringen. In den foyer van den schouwburg wordt tijdens het congres een tentoonstelling van alcoholvrije dranken gehouden, waarbij de melk vooral een groote rol speeltverder bevat zij platen ter demonstratie, geheel-onthouderslectuur en andere toepasselijke zaken. Op deze tweeden dag voerden in het lokaal der Gezellenvereeniging dr. Cypr. Verbeek ord. Carm. te Osch het woord over «Liefdadigheid en alcoho lisme". Na uitvoerig debat werden spreker's stel lingen, als volgt gewijzigd, aangenomen 1. De liefdadigheid moet uit haar wezen bij hare werkzaamheid rekening houden met het alcoholisme. 2. Het is hoogst wenscheljjk, dat de leden der vereenigingen van liefdadigheid het alcohol-vraagstuk bestudeeren en leden zjjn der vereenigingen van drankbestrijding. 3. Het is in beider belang, dat de vereenigingen, sub. 2 ge noemd, samenwerken elkander zooveel mogelijk moreel en financieel steunen. Vervolgens sprak de heer P. Mesker, leeraar aan het gymnasium te Maastricht, over «Kinderbe scherming en alcoholisme". De toeneming van het aantal misdrijven door kinderen brengt het vraag stuk van de misdadigheid en verwaarloozing der jeugd steeds meer op den voorgrond. Het aantal vonnissen van kinderen onder de 16 jaar is in de laatste 20 jaren ongeveer verdubbeld. Op 7300 vonnissen waren er 2000 gevallen van baldadig heid en weerspannigheid, en 1000 gevallen van diefstal. Na gewezen te hebben op de even treurige toestanden in andere landen, toont spr. aan, dat de achterlijkheid, verwaarloozing en criminaliteit der jeugd veelal is toe te schrijven aan het alco holisme der ouders. Medici van erkend gezag kunnen genoemd worden om deze uitspraak te staven. Spr. weidt vervolgens uit over het verband tus schen misdadigheid en achterlijkheid der kinderen. De geestvermogens van het misdadige kind zijn abnormaal. Bij een onderzoek op scholen voor achterlijke kinderen te Amsterdam vond prof. Winkler op 500 kinderen 300 met misdadige neigingen behept. Daarna behandelt spr. de verwaarloosde kinde ren, aan welke z.i. nog niet de noodige zorg wordt besteed. Spr. betreurt het ten zeérste, dat enkele voogdijraden, zooals te Roermond en Maastricht niet altjjd kunnen handelen, zooals zjj wenschen. Er is plaatsgebrek in de gestichten, in zoodanige mate, dat zelfs de hulp van een Protestantsch gesticht moest worden ingeroepen om katholieke verwaarloosde jongens geplaatst te krjjgen. Het is dringend noodig, dat hierin verandering kome. Achterlijke, verwaarloosde en misdadige kinde ren behooren meer dan normale, beschermd te worden tegen het drankgevaar. De stellingen van den heer P. Mesker, boven meegedeeld, werden nagenoeg onveranderd aange nomen. Slechts werd de laatste stelling in dien zin gewjjzigd, dat de noodzakelijkheid werd uitge sproken, achterlijke, verwaarloosde en misdadige onvolwassenen bjj gezins- en gestichtsverpleging op te voeden in geheelonthouding en toe te rus ten met de kennis van het alcoholisme als wapen voor het verdere leven. In den voormiddag werd in «Burgerlust" een vergadering gehouden van de Nederlandsche Maria-vereenigingen. Mej. Chr. Reinhart (Gronin gen) behandelde «De vrouw". Zjj betoogde dat, de medewerking der vrouw in den strjjd tegen het alcoholisme noodzakelijk is. Wijl het alcoholisme de opvoeding schaadt en de liefdadigheid onvrucht baar maakt, behooren de opvoedsters en de leden eener vereeniging van liefdadigheid met de Maria- vereenigingen mede te werken en deze te steunen. In aansluiting hiermede werden eenige sterlin- gen aangenomen, welke werden verdedigd door mej. C. J. F. Vetter, te Zutphen. Gister vergaderde het congres in afdeelingen. In de eerste afdeeling sprak dr. P. Th. Coe- bergh, uit Maastricht, die «de bierkwestie" behan delde. Spr. noemde het bier den meest populairen vorm, waarin alcohol gebruikt wordt. Het is niet temin een gevaarlijk genotmiddel. Ten slotte kwam spr. tot een teer punt. Naast de geheelonthouders erkent het Kruisverbond de afschaffers, die matig wjjn en bier drinken. Deze houding kweekt het valsche denkbeeld, dat uit sluitend jenever e.d. de vjjanden zjjn, die bestre den moeten worden. Daarom rust op de geheel onthouders de taak, algemeen te doen inzien, dat de bierbestrjjding niet een ornament, maar een wezenljjk bestanddeel moet zjjn van den strjjd tegen het alcoholisme. De vergadering vereenigde zich, behoudens enkele wijzigingen met spr's stellingen. Nog eenige andere sprekers voerden het woord. R. K. Meubelmakers Behangers en Stoffeerders. Men meldt ons Op Zondag 25 Aug. e.k. zal in het gebouw der R. K. Werklieden-vereeniging te Uttecht, Obrecht- straat bjj de Bildstraat, op uitnoodigiDg van de Besturen der Nederl. R. K. Dioc. Vakbonden, een vergadering plaats hebben van afgevaardigden van alle R. K. Meubelmakers-, Behangers- en Stof- feerdersvereenigingen. De vergadering zal aanvan gen precies te 12£ uur. Alle vereenigingen van R. K. meubelmakers behangers en stoffeerders worden uitgenoodigd,naar deze vergadering een of meer afgevaardigden te zenden, wjjl hier zal besloten worden tot oprichting van een bond of secretariaat. Ook de vereenigingen, die geen uitnoodiging mochten ontvangen hebben worden verwacht. Stoomy. Mij. „Zeeland." Het vervoer met de mailbooten der Maatschappij «Zeeland" bljjft dezen zomer voortdurend zeer groot. In de week van 10 tot 16 Augustus werden weder niet minder dan 3602 passagiers vervoerd. Nieuw station H. IJ. S. M. De «Scbied. Ct." is eens op informatie uitge weest naar aanleiding van ons bericht omtrent de plannen der H. IJ. S. M. inzake den bouw van een nieuw station. Het blad kreeg het volgend antwoord «uit de meest vertrouwbare bron": «In antwoord op neven aangehaald schrijven, «hebben wjj de eer U te berichten, dat bij ons «voorshands geen plannen bestaan, voor den bouw «van een nieuw station te Schiedam, in den geest als in uw schrijven bedoeld". Wie dit antwoord goed leest, zal 't wel met ons eens zijn, dat dit eigenljjk geen formeele tegen spraak is. De H. IJ. S. M. kan 't ook trouwens moeilijk formeel tegenspreken, daar onze zegsman inder tijd in de gelegenheid is geweest van stukken kennis te nemen, die betrekking hadden op den bouw van het nieuwe station. Het kan natuurlijk zeer goed mogeljjk zjjn, dat er voorshands niets van komt, maar dat de H. IJ. S. M. plannen heeft voor een nieuw sta tion is een feit. Uit den indertjjd plaats g ehad hebbenden [grondaankoop valt 't ook reeds af te leiden. Serenade. Wjj vernemen, dat door de zangafdeeling «St. Cecilia" en het harmonie-orkest «St. Ambrosius", onderafdeelingen der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, heden-avond 8 ure voor de pastorie aan de Nieuwe Haven weer een serenade zal worden gebracht, Deze serenade is bedoeld meer als een hu 1de aan Z. D. Hw. mgr. Callier, bisschop van Haar lem, die heden den feestmaaltijd ten huize van den jubileerenden pastoor Coppens met zjjne door luchtige tegenwoordigheid komt opluisteren. Koninginnedag. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende De kinderen van school G. (Mauritsstraat) wor den verzocht morgen (Woensdag) middag 2 uur in het Verenigingslokaal aan de Broersvest te komen, om Oranjeliederen te leeren zingen. Uitgesteld. De aanbesteding van een machinisten- en twee stokerswoningen aan den watertoren alhier, is tot nadere aankondiging uitgesteld Volksbadhuis. In de week van 12-18 Aug. 1907 werden genomen 259 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 17 kuipbaden 34 regen 16 regen 174 school kinder «a5ct 18 Gister-avond om 6 uur zag een vrouw in de Nieuwe Haven een ljjkje drjjven. Door eenige voorbijgangers werd het uit het water gehaald. Het bleek, dat van den 6 jarigen Joz. Bodde te zjjn, die uit de ouderljjke woning aan de Nieuwe Haven werd vermist Het ljjkje is naar de ouderljjke woning ge bracht. Op de Vischmarkt is hede n-m o r- gen een mand schol in beslag genomen en afge keurd. UIT ROTTERDAM- Naar de »N. R. Ct." verneemt, heeft dr. S. J. Halbertsma zjjn ontslag als lid van den Gemeen teraad ingediend. Men brengt dit in verband met de niet-her- kiezing van den wethouder mr. J. Rombach als Raadslid. Door het bedanken van dr. Halbertsma zou de gelegenheid bestaan om mr Rombach in district III in zjjn plaats tot Raadslid te kie zen. —Door de Elevatormaatschappij is gister de derde elevator in dienst gesteld. Het werktuig voldoet uitstekend, 't Is ook geschikt om graan uit zeebooten in zakken te storten. Vergadering yan den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 20 Aug. 1907, des namiddags 2 uur. Voorzitter: de heer M. L. Honnerlage Grete, oudste wethouder, waarnemend burgemeester. Secretarisde heer A. H. W. van Luik, hoofd commies ter secretarie. Tegenwoordig 18 leden Afwezig de heerenLoopuyt, Van der Poel en Smit, met kennisgeving. De notulen van de vergadering van 1G Juli jl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2