Staten-Goneraal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Gemeente-begrooting. maken. Alleen zal schadevergoeding voor de Japan- sche onderdanen gevraagd worden. Volgens de „Daily Mail" is het niet een tweede bestuurbare luchtballon, waaraan het En- gelsche legerbestuur in alle stilte in een onbe kend oord laat werken, maar een zoogenaamde aëroplaan, een vliegtoestel, zonder eenigen hal- ion. f Prins August van Sakcen Coburg-Cotha is ernstig ongesteld, zoodat er vrees voor zijn leven bestaat. Het gezantschap van San Salvador maakt bekend, dat de gezanten der Midden-Amerikaan- sche Staten te Washington, Maandag het protocol zullen teekenen, waarbij de handhaving van den vrede wordt bevestigd. Het congres voor zuigelingenkeuken (gouttes de lait) te Brussel is gistermorgen door Helleputte, minister van landbouw, geopend. Hjj heette de afgevaardigden welkom en dankte de 14 staten, die vertegenwoordigers zonden. De Vaux, voorzit ter van den Belgischen nationalen Bond voor de bescherming van het kind, werd tot voorzitter van het congres benoemd. TWEEDE HANDELSVERDRAG MET AMERIKA. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wets ontwerp tot goedkeuring van het den 16n Mei 1907 met de Vereenigde Staten van Amerika te .Washington gesloten handelsverdrag. Zooals bekend, is aldus de Memorie yan Toelichting werd sedert geruimen tijd met de Vereenigde Staten van Amerika onderhandeld over toepassing op het Nederlandsche product van de in sectie 3 der Amerikaansche tarief wet van 24 Juli 1907 vermelde lage rechten op bran de wijnen en andere geestrijke dranken, bereid of gedistilleerd uit graan of andere stoffen. Vooral werd dat lage recht van belang geacht voor onze likeurstokers, en inderdaad werd het voor dezen yan overwegende beteekenis sedert andere lan den, o. a. Frankrijk en Duitscbland, de toepas sing daarvan op hun producten hadden verkre gen. t t De moeilijkheid lag in de bepaling van voor melde Amerixaansche wet, die voor toepassing van het laagste recht „equivalent concessions" eischt. Ten slotte werd de gewenschte overeenstem ming verkregen en ,aan ons het verlaagde tarief hij art. 1 der overeenkomst (éen dollar en vijf en zeventig dollarcents per proefgallon) toege staan, tegenover de verbintenis onzerzijds om tijdens den duur der overeenkomst een eenigs- zins lager recht van zekere vleeschsoorten te heffen en de tegenwoordige behandeling van vleesch in blikken te handjbaven. (Artt. 2 en 3.) Hel invoerrecht van die vleeschsoorten wordt met f 0.25 de 100 KG. yerlaagd, hetgeen voor de Nederlandsche schatkist, gerekend naar den gemiddelden invoer der laatste 5 jaren, een ver lies van ongeveer f 10.000 beteekent. Voor het vleesch in blikken wondt een wel willende tariefstoepassing bestendigd, welke rust op de overweging, dat het naar aard en be stemming niet behoort tot de fijne eetwaren, die kennelijk worden bedoeld met den tariefpost „koek-, banket-, suiker- en pasteibakkerswerk enz.". Waar overigens door Amerika als conditio sine qua non voor het. verleenen der voor ons zoo noodige concessie de zekerheid werd geëischt, dat wij het tijdens den duur van het verdrag yoor geen zijner artikelen differentieel ongunstig zouden behandelen; werd die eisch ingewilligd, .te eerder daar zoodanige differentieele behande ling nimmer in den geest onzer handelspolitiek heeft gelegen. Te allen overvloede werd er ech ter voor gezorgd, dat wij op dit punt steeds onze vrijheid zouden kunnen verkrijgen door op zegging der overeenkomst met een termijn van 3 maanden. i Eindelijk werd van de gelegenheid nog gebruik gemaakt om te bedingen, dat de nieuwe Ameri kaansche voorschriften op de bepaling der markt waarde van artikelen, die geen markt hebben in het land van .uitvoer, deel zullen uitmaken van de gesloten overeenkomst en reeds uiterlijk 1 Juli e. k. in werking zullen treden. Dit beding 18 van groote waarde voor onze Maastrichtsche aardewerkfabrikanten, die tot nu toe hun uit voeren naar Amerika aldaar voor de berekening Van het invoerrecht meestal hooger zagen ge waardeerd dan de prijs waarvoor in Amerika wordt verkocht. Vorstelijk Echtpaar zich naar het. rijtuig, dat. door een jubelende menschenmassa langs een grooten omweg door de stad naar de Abdij' reed, waarvan het middengedeelte tot woning strekt aan den Com missaris der Koningin. Bij hel binnentreden werd H. M. een ruiker aangeboden door mej Dijckmeester. H. M. ver toonde zich nog eenrhaal op bet balcon, wat het, sein was voor een hartelijk gejuiclh, 11. M. was gekleed in een rose reistoilet; de Prins was in admiraalsuniform Te half één had er een dejeuner plaats in het gouvemement.shotel, waarna 1700 kinderen en een 300 tal leden van zangvereenigingen een hulde brachten door het zingen van de cantate „Wel kom Vervolgens hielden een 1000-tal kinderen, begeleid door het Middelburgsch Fanfarekorps, een kleppermarsich Toen ook deze aardige betooging was afge loopen, kwamen de hofrijtuigen weer voor en werd. door een ander gedeelte der stad gereden naar den Koudekerkschen straatweg. Enkele mi nuten werd te Koudekerke stilgehouden en de gemeenteraad voorgesteld. Een eigenaardig geschenk werd H. M. hier aan geboden door het oudste zoontje van den bur gemeester, nl. een antiek Zeeuwsch zilveren ta baksdoos gevuld met Koudekerksche babbelaars. Toen ging men door naar Vlissingen. Op het Raadhuis te Vlissingen werd H. M. begroet door een toespraak van den burgemeester, die H. M. en den Prins welkom heette. Op de werf De Schelde bezocht het Kon. Echt paar het bijna voltooide mailstoomschip „Ka.wi", waai Dh. Arie Smit de Vorstelijke Bezoekers rond leidde. In het salon van den prachtig afgewerkten stoomer, hield de heer Arie Smit een welkomst- rede. Na deze rede bood de heer Jos. van Raalte directeur, aan H. M, een geïllustreerd album aan, in dofrood marokijn gebonden, bevattende de ge schiedenis der maatschappij. Bij de terugkomst, uit Vlissingen werd door de Koningin en den Prins gereden over den Nieu wen Vlissingschen wég, langs West-Souborg, waar stil gehouden word. Daar sprak de burgemeester een kort woord van welkom, de verzekering ge vende van de verknochtheid der inwoners aan het Huis van Oranje. Te ongeveer 5 uur was het Kon. Echtpaar weder te Middelburg terug. Duizenden waren zoo wel te Vlissingen en Middelburg als in de om liggende dorpen op de been, en overal scheen aan het gejubel geen einde te komen. Op het Raadhuis werd de Vorstelijke Bezoekers, na een korte begroeting, rondgeleid door de autoriteiten en werd de rijke schat van oudheden bezidhtigd. Koningin en Prins reden weer naar de Abiji terug. Te halfzes zijn de Koningin en Prins Hendrik in het Gouvernementshuis eenigen tijd rust gaan nemen. Te 6 uur 50 min. hebben vervolgens de Provinciale Staten van Zeeland in die weidsche Statenzaal, waar de beroemde gobelins hangen, een maaltijd aangeboden aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid. Er zaten ongeveer negentig personen aan. De Commissaris der Ko ningin en de burgemeester van Middelburg, wa ren van hunne echtgenooten vergezeld. Ook was baron Ruzette, de afgezant van Koning Leopold, genoodigd. De commissaris van de Koningin, mr, Dyck- meester hield eene toespraak, die door H. M. werd beantwoord. Na. afloop van het diner begaven H. M. en Z. K, H. zich door de prachtig geïllumineerde stad naar de Concert- en Gehoorzaal, ter bij woning van het door de Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" gegeven concert H. M. en Z. K. H. werden door 't bestuur van de Zangvereeniging ontvangen en naar de zaal ge leid, waar het korps met orkest, bij het binnen komen het oude Wilhelmus inzetten. Het concert zelf was indrukwekkend schoon en H. M. zoowel als Z. K. H. gaven hun inge nomenheid met de uitvoering te kennen. Toen het concert was afgeloopen, werd langs den kortst mogelijken weg teruggereden naar het Gouvernementshotel en de Abdij en was hiermede het officieele gedeelte van den eersten dag afge loopen. De feestelijke stemming zat er evenwel bij de duizenden, die zich den geheelen avond op straat hadden bewogen, om de schitterende illuminaties te bezichtigen, nog in en lang duurde de pret nog voort. Men geeft den laatste de meeste kans, terwijl voor de S. D. A. P. de uitverkorene wel zal zjjn de heer Helsdingen, al werd de heer Gerhard door enkele afdeelingen der districtsfederatie gestemd. De Sultan van Assalian. Men meldt, dat het in bet voornemen ligt van Z. IJ. den Sultan van Assahan, om in het aan staand voorjaar ons land te bezoeken. Hjj zal daarbjj vergezeld zjjn van Toeangkoe Amir, die, zooals men zich herinneren zal, reeds eenige jaren in Den Haag heeft vertoefd. Oudersdomspensioen. „Land en Tolk", het bekende vrijzinnig-demo cratische orgaan, is met de cijfers van het dezer dagen verschenen Engelsch© „Blauwboek", betref fende ouderdomspens;onneering voor zich eens gaan uilrekenen, wat zulk een ouderdomspensi onneering van Staatswege in Nederland zou moe ten kosten. f Uitgesloten van dit ouderdomspensioen zijn al lereerst 1. allen, die op 65-jarigen leeftijd in 'I bezit zijn van een inkomen van meer dan f6.— per week, 2. allen, die gedurende 20 jaren voor het be reiken van den 65-jarigen leeftijd tot gevange nisstraf of hechtenis werden veroordeeld. 3. allen, die „bedeeling" in de laatste 20 jaar hebben genoten, 4. allen, die niet kunnen aantoonen, dat zij; in de laatste 20 jaar een naarstig leven hebben geleid. Deze vier calegoriën vallen er dus af. Deze menschen komen n i e t in aanmerking voor Staats pensioen. i Over blijft dan, naar Fngelschen maatstaf, om streeks 40 p.Ct. van ons Nederlandsch volk. Welnu, als dan op 65-jarigen leeftijd die 40o/o van ons Nederlandsche volk 3 gulden Staatspen sioen krijgt, waarvan dan dus „bedeelden" etc. zijn uitgesloten dan kost de zaak: In 1907 18 millioen gulden, In 1911 21 millioen gulden. In 1921 25 millioen gulden. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Gistermorgen omstreeks 10 uur kwam het Kon. Echtpaar te Billand Bath aan ,de grens der pro vincie Zeeland aan, waar het ,werd ontvangen door mr. Dijckmeester, Cmmissaris der Koningin die vervolgens de reis naar Middelburg mede maakte. f r Te kwart over 11 kwam de Vorstelijke trein te Middelburg binnen, waarna de Koningin en de Prins zich naar de 1ste klasse-wachtkamer be gaven. Daar bood jonkvr, M. de Casembroot aan H. M. een prachtige ruiker aan. In de fraai met bloemen versierde wachtkamer had de voorstel ling plaats der verschillende autoriteiten. Het op- goÜKisd duurde zeer koft en. weldra begaf het Mr. Z. Van den Bergh. Uit Den Helder wordt gemeld, dat de heer mr. Z. Van den Bergh, benoemd tot wethouder van Amsterdam, in geen geval voornemens is te bedanken voor den Kamerzetel voor het district Den Helder. Kaïnerverkiezing Franeker. Door de antirevolutionnaire kiesvereeniging te St. Anna-Parochie is besloten voor het lidmaat schap der Tweede Kamer (vacature-Tak) geen candidaat te stellen en op den 14n Sept. a.s te houden districts-vergadering dit voor te stellen. Mocht deze vergadering besluiten om wel aan de verkiezing deel te nemen, dan op de groslijst te plaatsen als candidaat ds. Postma, van Voorburg. (Leeuw. Ct.) Men schrjjft uit Franeker Het grostal antirevolutionnaire candidaten is ds. Yuaderink en H. Kamstra, Raadslid alhier. ui. Posten der Uitgaven, welke verhoogd ol verlaagd zijn voorgedragen. Hoofdstuk IV. Kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie. j Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten f 715. - (vorig jaar f450.—) Totaal van het IVde Hoolstuk 14280.- (v i f4015.—) Hoofdstuk V Kosten van openbare werken. Jaar wedden van het personeel ten dienste van het be- beheer der openbare werken voor zoover niet onder de volgende voor artikelen begrepen en van de bouwpolitie f9468.— (v. j. f8520.—) Onderhoud van huizen, toreni, poorten en der gelijke gebouwen voor den openbaren dienst be. stemd niet in andere hoofdstukken begrenen f 3525.- (v. j. I860.-) Onderhoud van straten en pleinen, wegen en voetpaden f40000.— (v. j. f28150.- -) Onderhoud van markten, beurzen en hallen f571.— (v. j. f475.—) Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f5300.— (v. j. f4450.—) Onderhoud van pompen en riolen 17526 (v. j. f2950.— Kosten van havens, vamten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken f28340. (v.j. f25405.— Kosten van de algemeene begraafplaat en kosten van begraving f1850.— (v. j. f1450.—) Algemeene kosten van fabricage f5350.— (v i f4350.-) v 1 Dag- en weekgelden van werklieden voor zoo ver niet onder andere posten te brengen f 6136. (v. j. f6850.—) Totaal van het Vde hoofdstuk f 122721 (v i. f 95790.—) J Hoofdstuk VI. Kosten van inrichting van nijverheid en bedrijf. Uitgaven voor den reinings- dienst f30351.43 (v. j f27920.20.) Totaal van het Vide hoofdstuk f 30351.43 (v. i. f27920.20.) K 1 Hoofstuk VII. Kosten van Onderwijs. Afd. I Lager Onderwijs. Jaarwedden der Onderwijzers f75800.- (v. j. f69100.—) Vergoeding of tegemoetkoming aan onderwijzers voor tuinhuur f2275.— (v. j. f 1700.—) Kosten van het herhalingsonder wijs f2672.— (v. j. f2814.—) Kosten van het instandhouden van schoollokalen en onderwjjzerswoningen f5295.— (v. j. f2375. Kosten van verlichting en van de verwarming en van het schoonhouden der schoollokalen f 5875. (v. j. f4935.—) Totaal de Iste afdeeling f100017.— (v. j. f89024.-) V Afdeeling II. Middelbaar en Hooger Onderwijs. Kosten voor de middelbare scholen. Jaarwedden der leeraren en onderwijzers f38875 (v.j. f38040.) c. Vuur en licht in de scholen f1000. (v.j. f700.—), d. Onderhoud der gebou wen, meubelen enz. f1330.— (v.j. f950.e. Jaarwedde van den concierge en kosten van diens woning f 1109.20 (v.j. f 1005.20.) Kosten voor het Gymnasium f21850.— (v.j. f21930.—.) e. Jaarwedde van den concierge, be halve het genot van vrije woning f700.— (v. j. £685.—) I Totaal der Ilde afdeeling f 68774.20 (vori<* jaar f 67070.20). Afdeeling III. Andere uitgaven voor onderwijs of ter bevordering van kunst en wetenschap- Kosten der bewaarscholen f700.— (v.j. f600.— Kosten der vakscholen f 4000— (v.j. f 2000.— Kosten voor Musea of openbare bibliotheken f500 - (v.j. f 100.-) Kosten van het stedelijk muziek f1500 (v.j. f—.-.) Totaal der lilde afdeeling f6700.- (v. j- f2700.—) Totaal van het Vilde hoofdstuk f 175491,20 (v. j. 158794.20.) Iloofstuk VIII, Kosten van het armwezen, mits gaders subsidiên en bijdragen aan onderscheidene daarmede in vei'band staande instellingen. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van ar me krankzinnigen f9625.— (v.j. f9000.—). Subsidiên aan Godshuizena. Aan het Stads ziekenhuis f11200.- b. (v.j. f10850.— d. Aan St, Jacobs-Gasthuis f2100.(v.j. Memoriej. Subsidiên aan armbesturen, a. Aan het Bur gerlijk Armbestuur f1750.— (v.j. f1100.— Totaal van het VlIIste hoofdstuk f27175.- (v.j. f23450). Hoofdstuk IX. Kosten voor landbouw, handel en nijverheid. Kosten wegens het uitoefenen van conti die op de echtheid van de Schiedamsche jenever f440.— (v.j. f500.—). Uiikeering aan het Rjjk wegens annuiteit ter zake een verstrekt voorschot, groot 16000.- ten behoeve der Vereeniging Volkshuisvesting" al hier f2443.82 (v.j. f— Totaal van het IXde hoofdstuk f3893.82 (v i. f 1510.—). V Hoofdstuk X. Kosten van het beheer en on- dcihoud der bezittingen. Dijk- en polderlasten f300.— (v.j. f150.—). Ertpachten, grondrechten enz. f259.- (v i. f219.—). V Onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente 'gelegen 14915.- (v.j. f2910.—). Totaal van het Xde Hoofdstuk f9464 fv i. f7269). V 'J Hoofdstuk XI. Rente en aflossing. Rente van geldleeningen f96830.— (v.j. f 80070.-)„ Rente van geldleeningeD, van een voorgaand dienstjaar. Memorie (v.j, f Aflossingvangeldleeningenf20000.— (v.j. 114000). Aflossing van in een voorgaand dienstjaar be taalbaar gestelde aandeelen van geldleeningen. Memorie (v.j. f Totaal van het Xlde hoofdstuk f116830.— (v.j. f94070.) Hoofdstuk XII. Pensioenen en wachtgelden. Pensioenen f10088.— (v.j. f10672.— Totaal van het XII de hoofdstuk f13088.—Cv i f13672.-) V 'J' Hoofdstuk XIV. Onvoorziene uitgaven. Onvoor ziene uitgaven f 4388.74 (v.j. f8390.74)), hetgeen ook de totaal cijfers zijn van dit hoofdstuk. Hoofdstuk XV. Uitgaven welke zoo noodig door buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden. Aflossing van tijdelijk ter voorziening van kas geld opgenomen geld f (v.j. f480.C03.— Het maken van bruggen f -.— (v.j. memorie.) Het maken van riolen f(y.j. memorie.) Het maken van een nieuwen kaaimuur tusschen de Frankelandsche laan en Mariastraat, memorie (v.j. f— Het maken van nieuwe brandleiding, memorie (v.j. f -. -.) Het maken van een nieuwe zwemplaats, memo rie (v.j. f— Het plaatsen van een een hulppomp met loco mobiel aan het stoomgemaal, memorie (v.j. f— Verbouwing der timmerwerf, memorie (v.j. f—V J Teruggave van gestorte waarborgsommen f5000.— (v.j. f Totaal van het XV de hoofdstuk f 155000.— (v.j. f630.000.-) De Kamerverkiezing te Schiedam. Gister-avond vergaderde alhier de Centrale anti revolutionaire kiesvereeniging. In deze vergadering werd de a.s. Kamerverkiezing besproken. Betref fende den te stellen candidaat werd uitvoerig van gedachten gewisseld in verband met de ingekomen adviezen der anti-revolutionaire kiesvereenigingen in dit district. Het Centraal bestuur zal eerst na de nadere besprekingen, die de volgende week met de katho lieke en christeljjk-historische kiesvereenigingen plaats zullen hebben, in een spoedig te beleggen vergadering definitieve voorstellen doen. In de »Schied Crt." van gister-avond komt een bericht voor over de Kamerverkiezing te Schie dam, waarin gemeld wordt dat eergister-avond door de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier de heer Idenburg, gouverneur-generaal van Suri name, candidaat is gesteld. Wjj zjjn gemachtigd te verklaren dat zoodanig besluit niet is genomen. Spoorwegongeluk. Gister-namiddag heeft op het emplacement der H. IJ. S. M. een spoorwegongeluk plaats gehad, dat nog betrek kei jjk goed is afgeloopen. Bij het rangeeren van een goederentrein op het rangeerterrein even voorbij het station in de richting Rotterdam derailleerde een waggon, ter- wjjl een andere totaal werd verbrijzeld en dwars 1 l I i. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2