Sta teil-O oner aal. TROONREDE. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland, Gemengd Nieuws. niet zoo dikwijls naar Hongarije moest gaan om zich bemind te maken. In de tweede oplaag van het blad is de plek, waar de gewraakte Woorden staan, wit gelaten. MAROKKO. Clemenceau heeft verklaard, dat men heden of morgen zekerheid zou krijgen, aangaande de vraag of inderdaad 'n aantal stammen hun on derwerping aanboden. Toen men Clemenceau x.roeg, of werkelijk het plan bestond, het bevel over Casablanca aan een Spaansch generaal te doen overgegeven, antwoordde hij, dat de kwestie nog niet overwogen was. Volgens waarnemingen met den ballon captif is thans niet alleen het vernielde kamp van Taddert, doch zijn ook die van Titt Mellil en Mersjift verlaten. De kabylen trokken zich in afwachting van de komst van Moeley Hafid terug in de bergen in het zuiden. Moeley Hafid wordt nu weer het voornemen toegeschreven met 30.000 man op 28 September van Marakesj naar Rabat te trekken. De sultan Abdoel zou de reis naar Rabat Donderdag al aangeaugen hebben. Een oom van den sultan, Abdoel Moeley el Annn, commandant van een der mehalla's heeft aangekondigd, dat hij Drude in het Franscihe kamp zal bezoeken. De „Figaro" hecht veel waarde aan dit voornemen. Het blad weet er aan toe te voegen, dat Drade Vrijdag zich aan de woning van El Anim aanmeldde, doch de eigenaar bevond zich in het bad, terwijl do Vrij dag bovendien voor de mohammedanen een dag des gebeds is. Drude ging dus na een ver- geefsche reis terug. Als het verhaal waar is, toont het weer aan, hoezeer bij de Franschen gebrek aan tact, ge mengd met afwezigheid van goed-geluk, een lac-tor is, waarmee in de Marokko-geschiedenis rekening gehouden moet worden. Desondanks is de „Figaro" zeer blij over de vriendelijke voor nemens van El Anim. In een later bericht wordt meegedeeld dat liet bezoek van Moeley El Anim aan Drude reeds Za terdag gebracht werd. Drude verklaarde, dat liij den vrede wilde herstellen en het betreurde dat hij daarbij kanonnen moest gebruiken. Het be zoek duurde ongeveer een half uur. Reuter seint uit Tanger Er wordt gemeld, dat de afgevaardigden der Sjaoeia s alle door Drude gestelde voorwaarden hebben aangenomen. Zjj gaven het voornemen te kennen om naar de stammen terug te keeren en Donderdag met de Kadis en de afgevaardigden van de stammen te Casablanca terug te komen'; voor een algemeene onderwerping. CANADA. De „Daily Telegraph" verneemt uit Vancouver; Aangezien de politie en militie onvoldoende zijn gebleken, heeft de gemeenteraad aan de regeering van Canada gevraagd, een vast garnizoen van staatstroepen in Vancouver te leggen. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 17 Sept. 1907, des nam. te 12 uur, ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De Voorzitter, baron J. E. N. Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoevelaken, opent, nadat de leden in de vergaderzaal z|jn bijeengekomen, te 12 uur de vergadering en laat door den Griffier der Eerste Kamer het Kon. Besluit voorlezen, hou dende zyne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer gedurende het zittingjaar. De Voorzitter benoemt eene commissie, die H. M. de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitgeleiden. De Ministers, Hoofden van Ministerieele Depar tementen, de Kanselier der Orde en de leden van den Raad van State vereenigen zich te 1 uur mede in de Vergaderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Ilendrik, kort daarna in de vergaderzaal aangekomen, neemt plaats op den troon en houdt de volgende Mijne Ileeren, Ik waardeer het, ook thans Uwe Zitting in persoon te kunnen openen. Uwe Vereenigde Ver gadering vindt ditmaal niet in de Grafelijke Zalen plaats, ten einde stoornis te vermijden in den loop der beraadslagingen van de Tweede Vredes conferentie. Den gewichtigen arbeid dier Conferentie volg Ik met onverdeelde belangstelling voor haar wel slagen koester Ik de beste wenschen. In menig opzicht stemt de algemeene toestand van het land en van de koloniën tot dankbare tevredenheid. Ook dit jaar kan op het voortduren der meest vriendschappelijke betrekkingen met de buiten-- landsche Mogendheden worden gewezen. Ondanks den koelen zomer zijn de uitkomsten van den landbouw over het geheel vrij gunstig, die van den tuinbouw in de belangrijkste tuin bouwstreken beter dan .in jaren het geval was. Voor de veehouderij zijn de vooruitzichten min der gunstig geworden ten gevolge van het uit breken van het mond- en klauwzeer onder het rundvee. De meeste takken van nijverheid en handel doorleefden een tijdvak van groote bedrijvigheid. De scheepvaartbeweging in de Nederlandsche havens blijft toenemen. Met uitzondering der algemeene vrachtvaart, geeft het scheepvaartbe drijf' bevredigende uitkomsten. De organisatie van het inlandsch credietwezen begint op Java hare gunstige uitwerking op het economisch weerstandsvermogen der bevolking te doen gevoelen. Zee- en landmacht, zoowel in liet moederland als in de koloniën, vervullen hare taak met ijver en toewijding. Omtrent de burgerlijke ambtena ren kan in denzelfden zin worden getuigd. T oorstellen tot het brengen van veranderingen in het file en in het IVe Hoofdstuk van de Grondwet zullen U eerlang hereiken. De voorgenomen herziening van ons zeerecht is zoover gevorderd, dat een wetsontwerp tot wijziging van het grootste deel van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en van daarmede samenhangende bepalingen in andere wetboeken weldra mag worden te gemoet gezien. Ook zal U spoedig worden aangeboden een voorstel, houdende veranderingen in liet burger rechtelijk deel der Kinderwetten, alsmede eene voordracht tot wijziging van de wet op de rechte lijke organisatie, welke de gelegenheid zal openen enkele der, in verband met de ontworpen admi nistratieve rechtspraak aanhangige, voorstellen zonder verwijl af te doen. Ten behoeve der instelling van een Rijksont- smettingsdienst zal Uwe medewerking worden ingeroepen. Voorstellen zullen U bereiken tot betere voor ziening in de eischen der kustverdediging. Ontwerpen tot nadere wijziging der Militiewet en tot aanvulling en wijziging van eenige bepa lingen der Landweerwet zijn in voorbereiding. Eene voordracht betreffende den aanleg van een gedeelte van de afsluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer zal weldra aan Uw oordeel worden onderworpen. Voorstellen tot uitvoering van werken ter op heffing van de bezwaren, die de scheepvaart op de Waal bij lage waterstanden ondervindt, zijn in overweging. De toegezegde wetsontwerpen betreffende de arbeidersverzekering en ter voorkoming van scheepsrampen zullen U spoedig worden aange boden de verder op het gebied der sociale wet geving aangekondigde ontwerpen zijn in gevor derden staat van voorbereiding. Eene wijziging der Hinderwet is ontworpen, strekkende onder meer om die wet beter dienst baar te maken aan de bestrijding van water verontreiniging en om het toezicht op hare uit- •|Voering te verbeteren. Ontwerpen tot invoering eener algemeene keu- ing van vleesch en tot het brengen van eenige 'ijzigingen in de wet op het veeartsenijkundig Staatstoezicht en de veeartsenijkundige politie zullen U bereiken. Met ernst wordt er naar gestreefd, de verster king van het Nederlandsch gezag in verschillende deelen van den Oost-Indischen Archipel ten bate van de bevolking dier streken te doen komen. ^Wetsontwerpen zijn in voorbereiding, strek kende om de bepalingen betreffende de kust vaart in Nederlandsch-Indië te verruimen, en tot vaststelling der kenmerken van het Neder landsch onderdaanschap van hen, die uit Neder landsch-Indië herkomstig zijn. Binnenkort zullen U voorstellen bereiken tot re geling van de wijze van beheer en verantwoor ding van de geldmiddelen der koloniën Suriname en Curasao. Moge Uw gewichtige arbeid, onder Gods zegen, strekken ten nutte des volks. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Ge neraal te zijn geopend. H. M. de Koningin, begeleid door Z. K. H. Prins Hendrik, en voorafgegaan door de commissie, verlaat, na het uitspreken der rede, de ver gaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vergadering. werd opgedragen een reglement te ontwerpen. Al dadelijk werd besloten, dat de bond krachtig zal optreden tegen een der misbruiken in den handelhet niet verwijderen van groene en ande re niet voor gebruik geschikte aardappelen b|j af levering. Celebes. De correspondent van de »N. R. Ct." te Bata via seint Een patrouille onder luitenant de Braconier is 9 September met zwaar verlies teruggeslagen bij den aanval op een vijandelijke stelling aan de Boedonboedong-rivier in Manhar. De geleden ver liezen zijn oabekend. Er is versterking afgezonden. Het blad teekent hierby aan Het landschap Mandhar is aan de westkust van Celebes gelegen. Men zal zich herinneren, dat dit uit staatjes bestaande gebied ons al heel wat te doen heeft gegeven. Wy brengen hier in herinnering dat 6 Juni van het vorige jaar Mad- jene, de havenplaats van Balanipa, een der Man- dharsche staatjes en standplaats van den contro leur, werd aangevallen. Deze ambtenaar kon toen per vaartuig ontkomen, maar de klerk Sckmidtha- mer werd vermoord. Daarop volgde eerst een gewapend optreden onder kapitein Lenshoek. Toen deze versterking noodig had, kwam majoor Lanzing de leiding overnemen. De rust achtte men daar na vrywel hersteld, ofschoon de aanleggers van de overvalling eerst eenige weken geleden in onze handen vielen of zich onderwierpen. De politieke verslagen melden dan ook niets anders dan dat de rooverbenden het landschap Mandhar onveilig maakten. Tegen deze benden werd door deta chementen marechaussees geageerd. De 2de-luitenant A. de Braconier is een der officieren die daar werkzaam zijn hjj is reeds ge- ruimen tijd en met succes op Celebes aan den arbeid. De in het telegram genoemde rivier Boedon- boedong stroomt door het gelijknamige landschap» behoorende tot Mamoedjoe, een der staatjes, die tot Mandhaar behooren. Katholieke Sociale Actie. Het eerste Jaarboek van de katholieke sociale actie in Nederland is verschenen. Er blijkt o.a. uit, dat op 1 Januari 1907 de katholieke sociale actie in ééne organisatie ver eenigd had 64.300 Katholieken. Schriftelijke propaganda werd door het centrale comité van de katholieke sociale actie gevoerd door het uitgeven van de Mededeel ingen, het versprei den van vlugschriften en vliegende blaadjes en het verkrijgbaar stellen van kartons en biljetten met bet opschrift: „medeburgers, koopt niet in winkels, waar zedekwetstende artikelen worden uitgesteld of voorhanden zijn", kwitantieboekjes voor plaatselijke comité's en vragenlijsten voor het woning-vraagstuk. Verreweg het grootste deel van den tijd werd in beslag genomen door het geven van adviezen. Het koninklijk echtpaar. De Koningin en Prins Hendrik worden einde September voor eenigen ty'd op Dobbin verwacht. Soiree. H. M. de Koningin geeft a s. Vrydag een soiree ten paleize ter eere van de leden der Vredesconfe rentie en hunne dames. Katli. Kamerclub. De katholieke Kamerclub houdt Woensdag avond een vergadering tot bespreking der verkie zing van rapporteurs voor de Staatsbegrooting. (Hsgzn.) jjHuismanskiesreeht". De Nederlander verneemt, dat de Antirev. Party een buitengewone deputatenvergadering houdt op 17 October te Amsterdam ter benoeming eener com missie tot statutenherziening en tot nadere be paling van het Gezinshoofdenkiesrecht (in verband met blanco-artikel). Uit het rapport Fabius Heems- kerk-Talma over het kiesrecht blykt, dat naar hun oordeel art. II van »Ons Program" wyzigin^ behoeft. Het visschen met het kuilnet. Naar men verneemt, heeft de actie der Zni- derzee-visschers tegen het visscjhen met het kuil net een contra-actie uitgelokt. Het gedeelte der Harderwijker-visschers, dat vóór 'behoud van het kuilen is, hjeeft gesteund door Volendammer belanghebbenden een tegenbe weging op touw gezet. Met Volendammer vis- sehers heeft te Harderwijk een vergadering plaats gehad, waarop de voorstanders van het kuilnet een vereeniging hebben opgericht. Besiolen werd, dat de heeren Van der Meer en Jansen, beiden nest-visschers (en eerste be langhebbenden dus bij het bdhoud van het kuil net) bij minister Veegens op audiëntie zullen gaan om dit behoud te bepleiten. De Kamerverkiezing te Schiedam. VV y vernemen, dat in de gister avond gehouden vergadering van de besturen der katholieke, anti revolutionaire en cbrist.-historischejkiesvereeniging- en in het district Schiedam, om overwegende redenen, nog geen candidaat is aangewezen. Don derdag zal echter zeker de beslissing vallen. „Be Residentiebode" schrijft over de Kamer verkiezing te Schiedam; Er schijnt sprake van te zijn, in dit Kamer- districl den zetel, door graaf van Limburg Sti- ruin verlaten, aan dr. Kuyper aan te bieden. Op zich zelf kan (hiertegen wellidlrt iets worden ingebracht. Sinds 1894 toch had de heer Stirum voor Schiedam zitting en deze behoorde tot de vrij-anti-revolutionaire of christelijk-historisdhe groep. Daarom zou het billijk zijn dien zetel voor dezelfde partij beschikbaar te stellen. En het zou alleszins aanbeveling verdienen, waar men in de candidaluur van den heer De Geer, den bekwa men hoofdredacteur van „De Nederlander" en Statenlid voor Ridderkerk, een uitstekend candi daat hebben zou. Echter indien dr. Kuyper een zetel zou willen aanvaarden zou er o.e. niets tegen zijn, hem te laten voorgaan. En zulks om tweeërlei redenen lo. Wijl verleden jaar in Leiden de zetel die vroeger door een lid der anti-revolutionaire partij was bezet, aan de christelijke-historisclhien is ten goede ^gekomen en deze dus om eischen van tac tiek een zetel verkregen, waarop eerder de anti revolutionairen aanspraak konden maken. 2o. Wijl vóór 1894 de zetel van Schiedam niet dooi een christelijk-historisdhie of vrij-antirevolutio- nair werd bezet. Bij de Grondwetsherziening van 1887 werd Schiedam, dat ook van 1849 tot 1850 kiesdistrict was geweest en toen door den libe raal Poortman vertegenwoordigd werd, opnieuw hoofdkiesdistrict, terwijl het vroeger bij Rotterdam gestemd had. Bij de eerste verkiezing in '88 koos Schiedam liberaal, .maar bij een aanvullingsverkiezing in Nov. '88 werd mr. v. d. Borch van Vervvolde met groote meerderheid gekozen en deze behield zitting I tot Maart 94. Bij den strijd, toen over de Kies- wel-lak in bijna alle partijen uitgebroken, werd v. d. Borch door van Stirum vervangen. Nu die strijd tot het verleden behoort, zou er niets le gen zijn, in verband met de hierboven gestelde overweging omtrent hetgeen verleden jaar te Lei den geschied is, thans dr. Kuyper te laten voor gaan, indien deze werkelijk verlangt in 't parle ment terug te keeren. Hoe verstandig de tactiek zou wezen, welke men volgen zou door aldus te handelen, blijkt uit het verzet, door de „Arnllu Cour. reeds aanstonds daartegen ingebracht. Het spelletje, door het blad hierbij gespeeld, is den naijver der Katholieke bondgenooten op te wek ken, met een herinnering aan de niet-verkiezing van den heer Sloet tot lid van den Rotterdam- schen gemeenteraad, terwijl de anti-revolutionair Diemer wel gekozen is. „De Katholieken zijn tal rijker in het district Schiedam dan de anti-revo lutionairen en de christelijk-historisdhen samen", hitst de oude „Amhemscibe," en toch wordt er van een katholieke candidaat zelfs niet gekikt. Dat hitsen helpt niet meer, heer collega. De Katho lieken weten, dat zijl, door hiernaar te luisteren, eenvoudig in het spel spelen der liberalen en dat lijkt hun niet en dat ligt niet op hun weg. Internat. Spoorwegverbindingen. 7-amp- De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel stelt, naar wij Vernemen, op let oogenblik krachtige pogingen in het werk om een directe verbinding te verkrijgen tusschen Brussel en Bre- men en Hamburg, nadat vroegere pogingen in die richting hebben gefaald. De bedoeling is, om die verbinding te doen loopen over Antwerpen, Ro- zendaal, Boxtel en Wezel. Thans wordt te Ant werpen de. verbinding gewoonlijk gemist, tot groote schade voor de reizigers bij hun heen- en terug reis en is men dus verplicht, om dit gevaar niet te loopen, een andere, veel langer route over Luik te kiezen. De verbinding toch, welke de Brus- selsche Handelskamer wil verkrijgen is 70 K.M. of ruim 1 uur sporens korter. Volksbadhuis. In de week van 9-15 September 1907 werden genomen 286 baden lste kl. 2de kl kuipbaden 18 kuipbaden 45 regen j> 25 regen 168 school kinder a 5 ct 30 Kamerverkiezing Franeker. Ds. Postma te Voorburg deelt mede, jl. Zater dagavond telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat hij door de Centrale Antirevolutionaire Kies- vereeniging in het district Franeker in de vaca ture-Tak tot candidaat was geproclameerd. De heer Postma heeft echter teruggeseind, deze can- didatuur niet te kunnen aanvaarden- Handel in aardappelen. Handelaren en commissionairs in aardappelen in Friesland hebben een Bond van Aardappelhan delaren opgericht. Een commissie van 5 leden Hers tellingsoord-Vereeniging—Staats- spoorwegpersoneel. Naar men mededeelt, heeft het gemeentebestuur van Ilarderwyk aan bovengenoemde Vereeniging den benoodigden grond in erfpacht aangeboden voor den bouw van een sanatorium voor het Staat sspoorwegpersoneel. UIT ROTTER!) A Hf De Dgroote nationale betooging voor algemeen kiesrecht" is Zondag te Rotterdam gehouden. Men kwam te zamen op het Schuttersveld aan de Linkerrottekade. Daar waren een zestal spreek gestoelten en twee muziektempels opgericht. De vaandels werden langs de zyden van het uitge strekte veld naast elkander opgesteld, hetgeen een vroolyken aanblik opleverde, terwy'I het veld ver der gestoffeerd was met een aantal tenten, waar ververschingen of sociaal-democratische lectuur te koop waren. Wanneer men een der sprekers mag gelooven, waren er thans 15000 menschen op het terrein tegen het vorige jaar 10.000. legen 4 uur werd de optocht georganiseerd, waarin ook een twaalftal muziekkorpsen plaats namen Begeleid door de bereden politie trok de stoet, welke ruim een half uur lang was, langs den aangegeven weg in de richting van Oud Kralingen, waar zy te half 7 in de Avenue Concordia werd ontbonden. Gister, Maandag werden de eischen der meters en wegers te Rotterdam door de patroons ingewilligd zoodat die kwestie voor het oogenblik weder tot het verledene behoort. Daarentegen brak gistermorgen een werkstaking uit onder de losse graanbootwerkers. Ongelukken. Te Oud-Valkenburg heeft Vrydag de 62-jarige P. Nysten een trap van een paard tegen het onderlijf gekregen, aan de gevolgen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2