Stilten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. gister met den Zuid-express naar Parijs en Brus sel is vertrokken. De cholera breidt zich in Rusland nog steeds uit. Gister is te Lodz het eerste geval geconstateerd. Uit Rome wordt gemeld, dat Angelo Sarto, ds broeder van Pius X, is overleden. In het laatst van zijn leven was hij bjj de posterijen te Asola, nabij Mantoue, werkzaam. De stand van den oogst in Hongarjje is, volgens een gister te Weenen gepubliceerd rapport, tamelijk gunstig. Gister heelt in het arsenaal te Toulon weer brand gewoed. De schade beloopt 10.000 frcs. Men vermoedt dat de brand gesticht is. EERSTE KAMER. Vergadering van 18 Sept., 11 uur. De afdeelingen hebben tot voorzitters gekozen de heeren Reekers, Godin de Beaulort, Van Zin- nicq Bergmann, Havelaar en Van Velzen, en tot onder- voorzitters de heeren Laan, Van Waterschoot v. d. Gracht, Breebaart, Van Weideren Rengers en Rahusen. De commissie van redactie voor het antwoord op de Troonrede zal bestaan uit de heeren Schol ten, Heerkens, Woltjer, 't Hooit en Van Asch van Wjjck. Tot leden van de huishoudelijke commissie worden herkozen de heeren Rengers en Van Zin- nicq Bergmann. De Voorzitter deelt mede, dat morgen zal worden overgegaan tot benoeming van een ad junct-commies ter griffie, als wanneer men'om elf uur zal bijeenkomen ter openbare behandeling van het adres van antwoord. Daarop gaat de Kamer in de afdeelingen en wordt de openbare vergadering geschorst tot half drie. Om half drie deelt de Voorzitter mede dat het ontwerp-adres van antwoord op de Troon rede is vastgesteld en stelt voor dit heden ten 11 uur te behandelen, waartoe wordt besloten. De vergadering wordt daarop verdaagd tot he denvoormiddag 11 uur. XWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 18 Sept., des nam. 4 uur. Na mededeeling door den heer Lieftinck van de ontvangst der commissie belast geweest met de aanbieding der nominatie voor de benoe ming van een voorzitter der Kamer gedurende het nieuwe zittingsjaar aan H. M. de Koningin ten Paleize, dankt de tijdelijke voorzitter, de heer Van Alphen, de commissie voor de door haar volbrachte taak en houdt daarna tot den heer Röell, benoemd voorzitter, voor dit zittingsjaar, eene korte toespraak, waarin hjj hem geluk wenscht met het hem opnieuw door de Koningin geschon ken vertrouwen, terwjjl hjj hem de kracht tue- wenscht ook nu de zware taak van voorzitter weer naar eisch te kunnen vervullen en hem uitnoodigt den voorzittersstoel in te nemen. De heer Röell, zitlu,g genomen hebbende, beantwoordt de woorden van den vorigen spreker. Hy dankt deze voor zijne goede wenschen en hoopt ook nu de taak hem opgelegd te kunnen volbrengen. Veel zal weer van de leden worden gevergd, maar de voorzitter vertrouwt dat aller samenwerking tot heil van het land zal strekken. Mededeeling wordt daarna gedaan van de inge komen bescheiden, o. a. van het overlijdensbe richt van den heer Tak, welke reeds namens de Kamer met -een brief van rouwbeklag is^beant- ■woord. Het wetsontwerp tot verzekering van personen, werkzaam in het zee vaart bedrijf, wordt gesteld in handen van de commissie van voorbereiding voor de verzekeringswetten. Heden 11 uur voortzetting. Officieele berichten. Voorzitter der Tweede Kamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdperk der tegenwoordige zitting jhr. mr. J. Röell, lid van die Kamer. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik bracht hedenmiddag half twee een bezoek aan de tentoonstelling van ambachtswerktuigen in het Paleis voor Volks vlijt Staatscommissie voor het reddingswezen. Z. K. H. Prins Hendrik begaf zich gister-ochtend naar Hoek van Holland, teneinde als voorzitter der staatscommissie voor het reddingswezen ter plaatse een bijeenkomst te houden met genoemde commissie. Gelijke bijeenkomst werd heden te IJmuiden gehouden. Eerste Kamer. Het gewijzigd Ontwerp-Adres van Antwoord der Eerste Kamer ep de Troonrede luidt als volgt «Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal stelt op hoogen prijs het voorrecht, dat Uwe Majesteit wederom in persoon, vergezeld van Zijne Konin klijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, de zitting der Staten Generaal heeft mogen openen. 2. Ook wij volgen met aandacht den gewichtigen arbeid van de tweede Vreedesconferentie, die wij met groote ingenomenheid in de residentie zagen bijeenkomen. Wij sluiten ons geheel aan bij de wenschen, die Uwe Majesteit voor het welslagen van dien arbeid koestert. 3. Met beslangstelling ontvingen wij van Uwe Majesteit de mededeelingen omtrent den algemeenen toestand des lands en der overzeesche gewesten. 4. Uwe Majesteit kan steeds op onzen ijver en toewijding rekenen, ook wanneer wij geroepen zullen worden tot de behandeling van de vele en gewichtige wetsvoorstellen, wier indiening door Haar aan de Staten-Generaal werd toegezegd. 5. Van harte stemmen wij in met den wenseli van Uwe Majesteit, dat onze arbeid onder Gods zegen mogen strekken tot heil des Volks". Staatscommissie Middenstand. Op de Landbouwhegrooting is f25,000 gebracht voor de enquete, te houden door de Staatscom missie voor den middenstand. Overwogen is, of het wenschelijk zou zijn een ontwerp van wet aanhangig te maken tot regeling van deze enquete en inet name tot het opleggen aan de ingezetenen van de verplichting om aan oproepingen tot verhoor gevolg te geven. Na rijpe overweging is deze vraag, ook door de Staatscommissie, ontkennend beantwoord. Ver wacht. wordt, dat ook zonder zoodanige wet de enquete aart haar doel zal beantwoorden. Voor dn enquete zullen uit de Staatscommissie een drietal subcommissies worden gevormd, elk bestaande uit een klein getal, waarschijnlijk drie leden. Aan elk dezer subcommissies zal een deel des lands als arbeidsveld worden toegewezen, alwaar in verschillende plaatsen zitting zal wor den gehouden. De kosten dezer subcommissies, aan welke ieder een secretaris zal worden loegevoegd, worden voor elk op ongeveer f 7000 begroot. De enquete zal worden gehouden op den grondslag van reeds opgemaakte vragenlijsten De vragen betreffen kapitaalvoorziening, aankoop van grondstoffen, bewerking, afzet van producten, administratie, contante of termijnbetaling bij inkoop en bij ver koop, oneerhjke concurrentie, rentabiliteit van het bedrijf, organisatie, coöperatie, Zondagsrust, slui tingsuur van winkels, vliegende winkels, expo sities van winkelwaren met détailverkoop, open bare verkoopingen van nieuwe goederen, uitver- koopen van nieuwe winkelgoederen, openbare markten, venten t Celebes (Mandhar). De correspondent van de »N. R. Ct." te Bata via seint De patrouille de Braconier verloor 9 dezer 7 gesneuvelden, 8 gewonden, waaronder de Braconier, die licht gewond werd4 gesneuvelden bleven in handen van den vjjand. Het blad teekent hierbij aan Dit telegram is een vervolg op dat, opgenomen in ons blad van 17 dezer. Toen melde onze corres pondent te Batavia, dat het geleden verlies nog niet bekend was uit de thans geseinde cijfers bljjkt, dat wjj voor die stelling aan de Boedon Boedongrivier een ernstig echec hebben geleden, terwijl uit het feit, dat er gesneuvelden in handen van den vjjand-moeten worden achtergelaten, dui delijk wordt, dat het terugtrekken van de pa trouille onder luitenant de Braconier zeer haastig moest geschieden. Bljjkens een uit Nederlandsch-lndië bij het de partement van koloniën ontvangen telegram, zijn bij een mislukten aanval op den vijandelijke stel ling in Mamoedje (Celebes en onderhoorigheden) gesneuveld zeven en gewond zeven militairen beneden den rang van onderofficier, terwjjl een officier licht gewond werd. Nikkelen Stuivers. Voor 1908 wordt gerekend op de vervaardiging van nikkelen stuivers tot een bedrag van f 200.000. Het ligt in de bedoeling in dit jaar 2 millioen guldens ten dienste der Nederlandsche circulatie te doen vervaardigen, doch geen zilveren pasmunt voor Nederland te slaan. De nieuwe Munt. De voorbereidende maatregelen voor den bouw aan eene nieuwe Munt zjjn nog niet zoover ge vorderd, dat b(j de begrooting een definitief plan van het oordeel der Kamers kan worden onder worpen. Dit zal binnenkort mogeljjk zjjn en bjj afzonderlijk wetsontwerp geschieden. Ille Sociale Week. Naar de «Tjjd." verneemt, zal de volgende sociale Week in het bisdom Haarlem worden gehouden, 't Is echter nog niet bepaald in welke stad. Grondbelasting. Ten einde de gelijkmatigheid en juistheid in de schattingen van de belastbare opbrengst der ge bouwde en ongebouwde eigendommen te bevorderen en het daarheen te leiden, dat die schattingen te bekwamer tjjd plaats hebben, is bet wenscheljjk geoordeeld, het toezicht op de werkzaamheden van de controleurs der grondbelasting (vroeger contro leurs van het kadaster), behalve aan de directeurs der directe belastingen, invoerrechten en accjjnzen, op te dragen aan een speciaal hoofdamtenaar met den titel van inspecteur der grondbelasting. Een Wethouderskwestie. Den eersten Dinsdag dezer maand werd te Zwolle met 1 stem meerderheid, in een anti-rev. vaca ture, een liberaal tot wethouder gekozen, terwjjl juist besloten was tot toelating van één anti-rev. en één R.-K. lid, die dus nog niet aan de stem ming konden deelnemen. In de Maandag gehouden raadsvergadering was aan de orde een voorstel-Kapinga, strekkende om in te trekken het besluit, waarbjj op 3 September de heer Van Diggelen gekozen was tot wethouder en wei op grond van vermeende onwettigheid) gegrond op al. 2 van art. 84 G. W. Ook Ged. Staten drongen op intrekking aan. Doch de heer Van Diggelen, hoewel met B. en W. overtuigd van de wettigheid zijner benoeming, stelde zijn mandaat voor de opening der discussie ter be schikking van den Raad, een besluit, dat algemeen waardeering vond. In een volgende vergadering komt nu de wet houdersbenoeming aan de orde. («St.") De Landbouwhegrooting. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De landbouwhegrooting voor 1908 wjjst op een vermoedelijk accres der uitgaven van ongeveer 15 ton, hoofdzakelijk wegens de hoogere raming voor de bestrijding der veeziekte en voor meèrdere uitgaven voor het mijnwezen. Verbetering van den waterstand ran de Waal. Naar men meldt, bestaat het voornemen, zooals uit de troonrede blijkt, den toestand op de Waal te verbeteren door het brengen der tegenwoordige breedte van 310 meter op 250 meter tusschen de kribben. Rijksverzekeringsbank. Het totaal aan jaarwedden voor bestuurders en ambtenaren der Rijksverzekeringsbank wordt voor 1908 geraamd op t 772.000, waarvan de helft komt ten laste van den staat. Ondanks de aanstelling van 200 klerken en schrijvers in 1S07, behoeft de bank vooreerst nog hulp van tijdelijke schrijvers. Er bestaat geen aanleiding deze schrijvers definitief aan de bank te verbinden. Ministerieel bezoek. Naar wjj vernemen, komt Z Exc.de minister van Financiën de heer De Meester, president van den ministerraadZaterdag a.s aan deze gemeente een bezoek brengen om de door de gemeente opge spoten terreinen langs de Maas in het Zuider gors in oogenschouw te nemen. Aanbesteding. Ten Raadhuize werd heden-namiddag door B. en W. in het openbaar aanbesteed, het rioleeren en bestraten van de Gasstraat. Ingekomen waren hiervoor 18 biljettenP. Kunt en H. van Leeuwen, 's-Gravenbage, voor f 4260M. Goossen, Maassluis, f 429SG. Vlot, te Vlaardingen, f4335; C. Bevart, Haar lem, f4347; A. van Zundert, Den Haag, f4360.; W. Timmer, Den Haag, f4419; .1. C. Schotel, Dordrecht, f4444; H. van Os, Den Haag, f4590; A. den Hoed, Delft, 4634; J. Broek- huyzen, Vlaardingen, f4780; A. Dubbelnran, Dordrecht, f4864; J. Bo?, Den Haag, f4890; S. Schoonboom, Voorburg, f4954; J. A. Ver heul, Rotterdam, f5145; J. Moerman, Rotterdam, f5610; C. J. Looyen, Den Haag, f5550; A. Lan- gewan, Den Haag, f6200; J. van Harpen, Amers foort, t 7800. De gunning is nog aangehouden. Katholiek Leven. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelijk-adviseur van de vereeni- ging «Katholiek Leven" alhier, de weleerw. pater M. Bartjjn. Het bestuur van »K. L." ontving bericht, dat het reglement der vereeniging door mgr. is goed gekeurd. „Recht Plicht en Orde." Wij herinneren ook te dezer plaatse aan de algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereeni- ging „Recht, Plicht en Orde", welke morgen (Vrijfdag)-avond half acht in het Bondsgebouw wordt gehouden. Een groote opkomst ter vergadering z,al om het gewicht der te nemén beslissing zeker alles zins gewenscht zijn. t Ned. R.K. Spoorweg-secretariaat. De afd. Schiedam en Omstreken van het Ned. R. K. Secretariaat van Spoor- en Tramwegperso neel «St. Raphaël" hield Dinsdag-avond hare gewone vergadering in het Bondsgebouw. Na opening en vaststelling der notulen van de vorige vergadering deelde de voorz., de heer J. J. Kempeneers, mede, dat in de voorafgegane bestuurs vergadering waren gekozen de heeren J. P.-Kucke- lus tot secretaris, P. B. Swart tot 2e secretaris en Th. L. de Groot te Vlaardingen tot 2e voorzitter. Alsnu werd door den voorz. verslag uitgebracht van het verhandelde op den Raad van afgevaar digden, waar o.m. besloten werd een fonds te stichten voor de opname van zieke leden in een katb. herstellingsoord. Op de eerste plaats zou daarvoor worden aangewend het batig saldo van het jaarboekje en het Recht i Spoor", terwijl een commissie van onderzoek werd aangewezen voor het bekomen van verdere bijdragen. Mede werd in beginsel besloten tot de oprich ting van een weerstandskas of steunfonds en eene commissie benoemd tot het ontwerpen der regle mentaire bepalingen daarvan. Voor de vergade ring van alle afdeelingen der H. S. M., op 6 Oc tober e.k. te Delft te houden, werden als afge vaardigden benoemd de heeren Willem Dumont en P. B. Swart, tot plaatsvervangende leden de heeren Th. L. de Groot en G. Polak. Door een der leden werd gevraagd wat reden kan zjjn waarom de Kon. Bewilliging nog niet is gekomen op de statuten. Na eenige mededeelingen van den Voorzitter werd alsnu besloten de noodige verdere stappen in deze te doen. Ten slotte werd medegedeeld, dat door de Direc tie der II. S. M. afwjjzend is beschikt om de in 't leven geroepen «Klachtencommissie" als zoo danig te erkennen, wel in deze het Hoofdbestuur van «St. Raphaël". Op de gebruikelijke wjjze werd deze vergadering door den voorz. geopend en gesloten met den christeljjken groet. UIT MAASSLUIS. Aan het slot der op Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede, dat hem uit met den minister van Marine gevoerde correspondentie en uit persoon lijk bezoek bij Z.Exc. bekend is, dat bij de re geering overwogen wordt het loodswezen van Maassluis te verplaatsen naar Hellevoetsluis of Hoek van Holland. Op de Staatsbegrooting voor 1908 is een post uitgetrokken voor den aanbouw van het eerste stoomloodsvaarluig, dat binnen twee jaren in de vaart zal moeten komen. De minister acht Maassluis te ver landwaarts in gelegen, om, b£ mist, een volkomen veiligen loodsdienst te kunnen onderhouden. Het gemeen tebestuur van Maassluis heeft echter het moge lijke gedaan, om den minister te bewegen van verplaatsing af te zien, waarop de minister de toezegging deed de zaak opnieuw in onderzoek te zullen nemen. Uit den raad werd opgemerkt, dat voor enkele jaren het loodsvaartuig «Frans Naerebout" voor Hellevoet gebleven is, zoodat het Bokkengat niet veiliger is dan de vaart op de rivier naar Rotterdam. Het gemeentebestuur blijft echter diligent en zal Donderdagavond met den afgevaardigde der Tweede Kamer, den heer Brummelkamp, confe- reeren. UIT VLAARDINGEN. In de raadsvergadering van 11 April 1906 werd conform de conclusie van het rapport eener com missie ad hoe uit den raad besloten: lo. in beginsel tot de oprichting van een markt voor versche zeevisch; 2o. B. en Wl. uit te noodigen, plannen te doen ontwerpen voor de daartoe noo dige gebouwen en inrichtingen en die plannen ten spoedigste aan de goedkeuring van den raad te onderwerpen; 3o. B. en Wc uit te noodigen, van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij spoedig een plan met kostenberekening te vragen voor den aanleg van een zijlijn langs de zijdzijdc van het verlengde van de Koningin .Wilhelmina- haven. I In een aan den raad naar aanleiding van dit besluit door B. en Wl ingediend rapport zeggen dezen, dat zij zich omtrent den door de raads commissie voor financiën uitgesproken twijfel aan de levensvatbaarheid eener zeevisch markt alhier van beschouwingen meenen te moeten onthouden. Zij wenschen alleen als hun overtuiging uit te spreken, dat als de beslissing van den raad ge handhaafd blijft, de zaak flink helhoort te worden aangepakt en dat dit het geval is, wanneer de oprichting plaats heeft overeenkomstig de in over leg met de commissie ad hoe ontworpen plannen- Ten aanzien van de spoorwegaansluiting zijn B. en W. van oordeel, dat deze dient uitgesteld totdat een besluit is genomen omtrent de ver kaveling van de terreinen der Koningin Wdlhel- minahaven ter plaatse waar de vischmaxkt zal worden gebouwd. Zij onderwerpen ten slotte aan de goedkeuring van den raad 2 teekeningen, bevattende het plan voor de gebouwen en inrichtingen der zeevisch- hal en een teekening voor zoover betreft de plaats van oprichting dier werken, waarvan de kosten worden geraamd in totaal op ruim f25,000, als mede ter vaststelling een ontvverp-verordening op de zeevischhal. UIT ROTTERDAM. f ?1 Men meldt uit Rotterdam Terwijl de toestand in het havenbedrijf nog steeds dezelfde olijft, houden de bootwerkers van tijd tot tijd vergaderingen in het verkooplokaal, waar de leiders der beweging verslag doen van den stand van zaken en tot volhouden aansporen. Gisterenavond werd besloten dat, wanneer een schip wegers van de „Volharding" aan boord laat komen, dan niet alleen, zooals tot nu toe, het werk neder te leggen totdat dezen het schip weer verlaten hebben, maar alsdan dat schip te boy cotten, door er in het geheel niet meer te werken. In de havens aan den Linker-Maasoever hoo- pen de schepen zich op en wachten de gelegenheid af om te kunnen lossen. Door de stagnatie even wel in de graanlossingen is er gebrek aan haven ruimte en liggen in de Maashaven de schepen, waaronder verscheidene met houtlading, in dub bele rijten. Het aantal groote stoomschepen in de havens liggende bedraagt ca. 150. Gisteren werd op 5 graanbooten door de „stakers" gewerkt voor cargadoors, die niet geboycot zijn, nl. op de stoomschepen „Etton", „Regent", „The Mar- chant Prince", de „Trematon" en de „Lutqui Cianpi". f Verder werd door de Calandstraters ook op 5 schepen gewerkt en op 2 schepen door de elevators. f Ongelukken. By het afbreken van een eerepoort te Goes is gister een man achterover L to r r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2