Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd JVieuws. En fyet wordt toch eindelijk tijd, dat de regee ring eens door daden toont, dat niet louter uit baldadigheid in 1905 de Rechterzijde van 't bewind werd verdreven. Maar daarop bestaat, zegt de Haagsche brief schrijver der »N. Gr. Ct.", maar «luttel kans." Vorstelijk bezoek aan de Mauve tentoonstelling. Men meldt uit Hilversum H. M. de Koningin-Moeder bezocht gister-mid dag de Mauve-tentoonstelling vergezeld door de vorstin van Bentheim, freule v. d. Poll, freule v. Ittersurn en graaf Schimmelpenninck. Atjeli. De correspondent van de «Tel" te Kotaradja seint dd. 23 September Kapiteins Munnike de Jongh is licht gewond door een schot in den rechtervoet. Bedoeld is de kapitein der infanterie J. J. Mun nike de Jongh. Nederlandsch-Uelgisclie commissie. Van het aanvankelijke plan om de eerste sa menkomst der Nederlandsch-Belgische Commissie op 7 October te Brussel te doen plaats hebben, is afgezien, wjjl de aanwezigheid van den heer Beernaert, die gedelegeerde van België ter Vredes conferentie is, dan vermoedelijk nog te 's-Graven- hage vereischt wordt. Het plan schijnt thans te bestaan de eerste bijeenkomst op 28 en 29 Octo ber ie Brussel te houden. De Nederlandsche afdeeling der Commissie zal zich in zes subcommissies verdeelen, welke zich respectievelijk zullen bezig houden met de bestu deering der volgende onderwerpen Subcommissie I. Post-, telegraaf-, telefoon- en spoorwegtarieven douaneformaliteitengrensverkeer. II. Arbeids wetgeving exequatur van vonnissenvennoot schapsrecht ondernemingen, in beide landen haar bedrijf uitoefenend. III. Auteursrechtenoc trooien wederkeerige erkenning van examens en diploma's. IV. Scheepvaartscheepsverbaaden havenregelingen. V. Middenstands vraagstuk. VI. Landbouwvraagstukken. (N. Ct.) Ongevallenverzekering-tractaat tusschen. Nederland en Duitschiand. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van lelanghebbenden, dat op 27 Augus tus 1907 te Berlijn de onderteekening heeft plaats gehad van een tusschen Nederland en het Duit- sche Rjjk gesloten tractaat betreffende ongeval lenverzekering. Bond ran Katholieke Handels- en Kantoorbedienden. Te Deventer heeft zich een voorloopige vereeni- ging geconstituteerd, die zich ten doel stelt, de oprichting van een algemeen Nederl. bond van Katholieke handels- en kantoorbedienden. De ver- eenigmg telt momenteel 31 leden. Bossche Katholiekendag. Zondag is te 's-Hertogenbosch de 6de dioce sane Katholiekendag gehouden. De deelneming was uit alle standen der maatschappij belangrijk. In de afdeelingsvergaderingen werden de volgen de onderwerpen behandeld 1. »De zedelijkheid in verband met pers, we tenschap, kunst en onderwijs, (lectuur, reclame tooneel enz.)"inleider dr. L. J.. Sicking, conrec tor aan het gymnasium te 's-Hertogenbosch. 2. «De zedelijkheid in verband met handel, in dustrie en landbouw"; inleider prof. J. Knaapen, ord. praem. Abdij van Berne, te Hees wijk 3. «De zedelijkheid in verband met den arbeid (werklieden)"; inleider de heer C. J. M. Van Poppele, sigarenmaker te 's-Hertogenbosch. 4. «De zedelijkheid in verband met het huisge- gezin (woningtoestanden, verwaarloosde jeugd enz.)"inleider de weleerw. heer A. Mutsaers, kapelaan te 's Hertogenbosch. 5. «De zedelijkheid in verband met het drank misbruik" inleider de heer A. N. Fleskens, ge meente-secretaris en ontvanger te Geldrop. In de namiddagvergadering voerden de heeren mr. E. II. J. M. van Zinnicq Bergmann, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te 's-Herto genbosch, en mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Helmond, het woord en werden door 's-Hertogenbosch' Mannenkoor liederen gezongen van Mitterer (Ecce Saceidos), Verhey (Wilhelmus), Keereweer (De Almachtige), Storck (Sterrenwacht) en Handel (Alleluja). In de feestvergadering, die door de stafmuziek van het re regiment infanterie, onder leiding van den heer Rehl, werd opgeluisterd, hield de heer J. J. A. Houben, ontvanger van de registratie te Waalwijk, een rede. Staatscommissie-Bedelarij. Vanwege het Departement van Justitie is open baar gemaakt het verslag der Staatscommissie, met opdracht der regeering te dienen van advies over de vraag, welke aanvulling en wijiziging het in het Wetboek van Strafrecht aangenomen stelsel van bestraffing van bedelarij' en landlooperij en de toepassing daarvan, in de practijk behoeven om een meer doeltreffende bestrijding van dat maatschappelijk euvel te verzekeren, onder be voegdheid tevens haar gevoelens te doen kennen omtrent de bij dat wetboek getroffen voorziening ten aanzien van habitueele dronkenschap. jgfjï stippen er uit aan, dat naar het oordeel der commissie herziening der Armenwet nood zakelijk is. Dringend noodzakelijk wordt, geacht herziening van het vigeerend strafstelsel en ver schillende repressieve maatregelen worden aan bevolen. Ook behoeft wijziging het stelsel der Rijkswerkinrichtingen. Wetsontwerpen zijn bij het verslag gevoegd. De Kamerverkiezing te Schiedam. De motie, door de anti-revolutionaire kiesver- eeniging te Vlaardingen, bij de Centrale Anti revolutionaire kiesvereeniging in dit district inge diend en waaromtrent wij gister reeds het een en ander mededeelden, luidt volgens de anti-revol. „Rotterdammer" woordelijk als volgt: „De Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het district Schiedam, kennis genomen hebbende van de werkzaamheden van het bestuur, ten doel hebbende aan onzen oud-minister prof. dr. A. Kuyper een candidatuur aan te bieden in sa menwerking met de Chr.-Hist. en ,de Roomsch- Katb. partijen kennis genomen hebbende van het als uit vloeisel van die werkzaamheden ontvangen schrij ven van het mode-ramen van het Centraal-Co- mité, waarin het moderamen zich op het stand punt plaatst, dat de Chr.-Hist. ,op grond van de fundamenteele beginselen van samenwerking recht hebben op den opengevallen zetel1 verklaart zich met het gevoelen van het mo deramen van het Centraal-Comité niet te kunnen véreenigen op grond van de volgende overwe gingen le. dat de coalitie van de drie Christelijke groepen niet rust op een overeenkomst van vol gens art. 21 van het Program van Beginselen te stellen voorwaarden, maar dat de coalitie vorm heeft verkregen na den üitslag der verkiezingen in 1901, toen de Chr. partijen als meerderheid voor de verantwoordelijkheid stonden en een Christelijk ministerie hadden te leveren; 2e dat bij de verkiezingen in 1905 de geza menlijke Chr. parLijen het aldus bestaande Chr. ministerie hebben trachten te behouden en de coalitie te doen voortbestaan, zonder de te vol gen gedragslijn nader te omschrijven in een pro gram; dat echler door kleine groepen der Chr. partijen, met name de Friesch Chr.-Hist. en de Christen-Democraten het ministerie-Kuyper is ge- Vallen |en acht zetels voor de Antirev. Partij verloren gingen; 3e. dat sinds de Coalitie door terugkeer der (hun fout erkennende) Friesch Clhr.-Hist. groep is versterkt; ,uit welk terugkeeren de conclusie mag worden getrokken, dat op de Friesch Chr.- Hist. en uiis op de Chr.-Hist. na het tot stand komen der fusie, de eereschuld rust de door hun houding uitgevallen Anti-rev. Kamerleden weer opnieuw in de Kamer te brengen; 4e. dat de opengevallen zetel voor Leiden, een oorspronkelijk vast district voor de Antirev., na gemeenschappelijk overleg is afgestaan aan het in 1905 eenig uitgevallen lid der Chr.-Hist. partij, dr. de Visser; i, j f 1 5e. dat de Chr.-Hist. dus op dit oogenblik al hun mannen, die ze vóór de verkiezing in 1905 in de Kamer hadden, daar opnieuw hun plaats hebben zien innemen, terwijl van onze zijde zelfs onze eminente leider dr. Kuyper nog buiten de actieve politiek staat; 6e. dat waar sinds het optreden van het Chlr. ministerie (het begin der Coalitie) voor de An tirev. acht zetels verloren gingen en de Chr.- Hist. door het bedanken van graaf van Limburg Styrum slechts één plaats onbezet zien in de Tweede Kamer, allerminst mag noch kan ge sproken worden van een recht, dat de Chr.- Hist. zouden hebben om den opengevallen zetel voor zich op te eischen, anders dan volgens een formeel recht, wat natuurlijk aan alle partijen, ook bij een tusschentijdsche verkiezing, onbetwist baar moet worden toegekend; 7e. dat veeleer de Chr.-Hist. partij, gelet op wat sinds 1901 onder de Coalitie is geschied, het zich een eere moest rekenen met de andere partijen aan dr. Kuyper een zetel in de Tweede Kamer aan te bieden, j het betreurende, dat de Chr.-Hist. partij in Schie dam alsook het hoofdbestuur dier Partij1, niet is bereid gevonden daartoe over te gaan, besluit, mede op grond van bovenstaande over wegingen, geen candidatuur der Chr.-Hist. te steunen. 1 f en gaat over tot de orde van den dag." Naar de »N. VJ. Crt." mededeelt, hebben de vrijz.-democraten te Vlaardingen den heer M. C. M. de Groot tot hun candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. De «Scbied. Crt." zegt met volkomen zekerheid te kunnen verklaren, dat de heer De Groot niet bereid is een candidatuur aan te nemen. De heer De Groot heeft zelf medegewerkt aan de verkie zing van den heer Versteeg tot candidaat der vrjjz.-democraten te Schiedam. Volksbadhuis. Inde week van 16-22 September 1907 werden genomen 253 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 32 regen 18 regen 165 school kinder »a5ct 19 Het bouwen van een machinisten en twee stokerswoningen op het terrein ten wes ten van den watertoren is gegund aan de laagste inschrijvers, P. Slavenburg en N. Scheurkogel, voor de som van f6530. De loting der in het loopend jaar voor de militie voor 190S ingeschreven zal alhier geschieden op Donderdag 10 en Vrjjdag 11 October. Giste r-m iddag is het s.s. »P a d a n g V" vastgemeerd aan een der boeien in de Maas, aangevaren door het s.s. Vlaardingen II", waar bij het berghout van eerstgenoemde boot bescha digd werd. Nadat het vaartuig verhaald was kon de reis worden voortgezet. Gister-namiddag heeft C. van Bui- tenen, wonende Dwarsstraat en werkzaam in den stoommolen «Nederland" het ongeluk gehad bj het afgaan van een trap tusschen de treden te blyven steken, waardoor hij het been heeft ge kneusd. Nadat de jongen in de fabriek voorloopig verbon den was; is hij later door dr. De Bruin verder behandeld. Gister-middag is op de Schie een persoon die aldaar liep, door een steen getroffen waardoor hj aan de band werd verwond. Vermoedelijk is de steen geworpen uit een der naburige panden. Een onderzoek wordt daarom trent ingesteld. H e d e n-m orgen is aangehoudendoor de politie een reizend koopman, gesignaleerd tot het betalen van fl en f10 boete, subs. 1 en 10 dagen hechtenis. De man is naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. Morgen-avond om 7| uur zal het Muziekgezelschap «Oefening baart Kunst", dir- H. v. Gent, den prijs, behaald op het Concours voor harmonie- en fanfare corpsen, gehouden te Naaldwjk, met muziek van het station alhier afhalen. UIT ROTTERDAM. Hedenmorgen is uit de Schiehaven het in slaat van ontbinding verkeerende Ijk van een onbekend man opgehaald. Het is onder politietoezicht naar Crooswjk vervoerd. DIT DELFT. De Maskerade-commissie uit hei Delftsche studentencorps heeft, in zeer korte trek ken, het plan voor de feestelijke viering van het a.s. Lustrum bekend gemaakt. lo. Het onderwerp van den Maskarade optocht zal zijn Lorenzo de Medicis (il Magniflco), intocht in Florence, den 17den Maart 1480 gehouden. Ter toelichting zegt de commissieDe t jd, waaruit bet onderwerp gekozen is, is de Renais sance in Italië en speciaal het gedeelte onder Lorenzo de Medici te Florence. Eerst 1479 trok Lorenzo naar Napels om daar een duurzamen vredeband te leggen tusschen het koninkrijk Napels en de stad Florence. Nadat dit voornemen, ondanks vele moeiljkheden, gelukt was, kwam Lorenzo, op bovengenoemden datum te Florence en werd daar met onbeschrjfeljke geestdritt binnengehaald. 2o. Den eersten middag, na den maskeradedag, zou een mimenspel gehouden worden, voorstellen de vier vjf belangr jke punten uit Plato's leven in verband met zjne philosophie. Het spel wordt verklaard door een gezongen, gedeelteljk gezeg den tekst, versterkt door koren, begeleid door expresseljk daarvoor gecomponeerde muziek en wordt gegeven in Grieksch costuum, met Griek- scbe perspectieven als décor. Het geheel zal eene harmonische ontwikkeling worden van muziek, zang, ljn van gebaar en schilderkunst. Het is dan de bedoeling, dat Lorenzo met zjne omgeving in het spel zjn behagen vindt en dat de geheel in Renaissancestjl-versierde zaal voor het publiek een belangwekkend schouwspel aanbiedt. 3o. Den tweeden middag denkt men een tornooi te houden, getuigende van het elegante, weelde rige karakter van dien tjd. Het Italiaansche geschrift dat zeer nauwkeurig dat tornooi, door Lorenzo gehouden ter eere van zijn geliefden Lucrezia Donate, beschrjft, zal worden gevolgd. Ongelukken. Zaterdag heeft in de Breed- straat te 's-Gravenhage een vrouw aan haar ziek kindje bij vergissing chloroform ingegeven. In zorgwekkenden toestand is het kind naar het krankzinnigengesticht gebracht, waar het de eerste hulp werd verleend. j j In de Ferdinand Bolstraat bij de Quel jnstraat te Amsterdam is gistermiddag omstreeks vjf uur een zes-jarig knaapje door de tram overreden. De motorwagen moest gelicht worden om het ventje te kunnen opnemen. Voor dood werd het kind weggebracht. De wagenbestuurder had aan het ongeval geen schuld. Het 14-jarig zoontje van den heer V. te Naarden vermaakte zich Zondagmiddag in het Bosch v;an Bredius met het schieten piet een revolver van klein kaliber. Door onvoorzichtig heid bq bet spannen van den haan ging het schot onverwachts af en drong de kogel in de dij ter hoogte van de lies. Een paar jongelui, die [>er fiels passeerden, reden naar Naarder' om geneeskundige hulp te halen, waarna dr. Le Coultre in het kosch het eerste verband legde- De toestand baart voorloopig geen zorg, hoewel de kogel nog niet verwijderd is. Aangevallen door bunzings. Een zeld zaam voorval had Zaterdag te Bellingwolde plaats- He t zeuntje van den heer H. J. Ottens werd oveivallen door 7 volwassen bunzings. Op zijn angstig hulpgeroep mocht biet aan spoedig toe geschoten hulp gelukken ze te verjagen en er 3 te dooden. Vele gaten in de kleeren van den knaap waren maar al te duidelijk sporen van den aanval. i 1 De noodlottige brand te Amsterdam- Naar het „Hbld." verneemt, zal de treurige ge beurtenis in do Mamixstraat te Amsterdam aan leiding geven tot een interpellatie in den Ge meenteraad, waarbij de bestaande voorschriften en verordeningen in zake voorkoming van brand gevaar en de gevolgen van dien zullen kunnen woiden besproken. i Sidderaal in Artis. Reeds zijn eenige ja ren verloopen, sedert een Sidderaal (Gymnotus electricus), de bekende electrische visch van Zuid- Amerika, was tentoongesteld. Het transport van Suriname naar Amsterdam, stuitte telkens op groo- te moeilijkheden, welke ten slotte door de uitste kende zorgen van den heer Van der Est, gezag voerder van 't ss. „.Prins der Nederlanden", van den Kon. West-Indischen Maildienst, werden over wonnen. Zooals bekend, bewoont de Sidderaal de zoete wateren van Tropisch Zuid-Amerika, en wordt dan ook niet zeldzaam in Suriname aan getroffen. Aalvormig van gedaante, bedraagt de lengte 150 c.M. en meer. Het electrisch orgaan bestaat uit twee paren langgestrekte lichamen, welke zich onmiddelijk onder den buik bevinden; een paar langs den rug, een tweede paar langs de buikzijde. Alexander Von Humboldt, die ge durende zijn reis van de Amazonenrivier meer malen tot zijn schrik met sidderalen kennismaakte, verhaalt, dat hij zich niet herinnert ooit van een zoogenaamde Leidsche flesch een zoo inten- sieven slag te hebben ontvangen. Het dier bevindt zich in de kleine zaal van t Aquarium in een afzonderlijk bassin, waarvan het water dag en nacht óp een gemiddelde tem peratuur van 20° C. wordt gehouden. In een tweede bassin zwemt een tweede electrische visch- soort, de Siddermeerval (Malapkrurus electricus) van Tropisch Afrika. N S m o k k e 1 a r ij. Men schrijft uit Dinxperlo Wegens de onmiddelijke nabijheid der Pruisische grenzen, oefenen onze Rijksambtenaren in de laat ste dagen ook een bijzonder toezicht uit op de wagens, waarmede de melk naar de coöp. boter- fahriek wordt vervoerd. We bemerkten in de laatste dagen, dat een rijksambtenaar de bussen met molk opende en daarin roerde, ten einde zich te overtuigen of daarin soms iets anders dan melk aanwezig was. De melkrijders zijn over dit onderzoek niet zoo best te spreken, doch de Rijksambtenaren zullen wel gegronde reden hebben, dat zulk een ongewoon onderzoek recht vaardigt. Walden. Op 22 October zal te Bussem de vestiging Walden, voorheen Crujjsbergen, met huis, bakker jj, cacaofabriek en alles openbaar verkocht worden. Behalve de brief met f 10,000, wordt er uit de kas van het postkantoor te Boskoop o@k nog een bedrag van f 108 vermist. Bij twee be ambten is Zaterdag huisvisitatie gedaan, wat niets opleverde. Zes grootmoeders. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat te Stavenisse dezer dagen een kind is geboren, dat niet minder dan zes grootmoeders heeft, n.l. twee (gewone) groot moeders, twee overgrootmoeders en twee bet overgrootmoeders. Ontslagen. Naar men verneemt hebben een 125-tal werklieden aan de automobielenfabriek Trompenberg des heeren Spijker, aan den Am- stel dijk, Zaterdag aanzegging gekregen dat zij a.s. Zaterdag 28 dezer ontslagen zullen worden. Baldadigheid. Gisternacht, zoo wordt ge meld, is de militaire telephoonleiding Hoofddorp Huize Beukerhorst vernield. Verder zijn van de. werken sloten verbroken, tenten beschadigd en. twee vuurmonden onbruikbaar gemaakt. K Oir mis. Bij een vechtpartij op de kermis te Tubhergen is eergisterenavond gebruik gemaakt van het mes. Een der vechtenden werd zoodanig (gesneden, dat hij in levensgevaar verkeert. Ge neeskundige hulp werd ingeroepen. De CHulalongkorn-bron te Homburg is ingewijd. De koning was er met een schitterend gevolg zelf bij. De burgemeester hield een prach tige toespraak. Al vier jaren geleden ter dood ver oordeeld. Al voor vier jaren ter dood vet-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2