Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang Woensdag 2 October 1907. No. 8924. Officieele berichten. Burger-Avondschool Buitenlandsch Nieuws. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS! Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN; Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- 1 ijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. te Schiedam. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, roepen op sollicitanten naar de betrekking van Leeraar in vakteekenen voor timmerlieden. (bezittende akte ljjnteekenen M. O.) Jaarwedde berekend a 15 wekel. lesuren a f 50 per lesuur. De stukken worden franco ingewacht by den Burgemeester vóór of op 5 October a.s. De Directeur der B. A. S. is dagelijks te spre ken aan de school van 61/3 tot 9 uur 's avonds. RUSLAND. Zoodra de Tsaar teruggekeerd is van zijn uit stapje naar de Finsche wateren, zal Stolypine het nieuwe wetgevend programma van het kabinet aan zijn goedkeuring onderwerpen. In de eerste plaats komt hierop voor de hervorming van de landelijke rechtbanken en de wetten op de indi- vidueele vrijheid. Daarna volgt de hervorming van de plaatselijke besturen. De indiening van een wet op de gewetensvrijheid, waarin natuurlijk de Joodsche kwestie wordt behandeld, zal waar schijnlijk uitgesteld worden. Dit programma is lang niet zoo veeleischend als dat 't welk aan de tweede Doema werd voorgelegd. Algemeen ge looft men echter, dat ook de derde Doema niet veel zal uitwerken. Wat de pers betreft, deze toont zich ten opzichte daarvan al zeer pessi mistisch gestemd. I DUITSCHLAND. - Prins Biilow heeft te Hamburg een villa gekocht, in de buurt van die van zijn vriend v. Rticker-Jeriisch, den Pruisischen gezant. Bij dien vriend is Bülow dikwijls te gast geweest en zoodoende heeft hij van Hamburg loeren hou den. Als Bülow rust neemt, zal hij zich daar blijvend vestigen. Hij heeft ook nog een villa Ie Rome, maar het plan is dat hij daar enkel s winters een paar maanden zal vertoeven. ITALIë. De Italiaansche Koninklijke familie zal den 15n October a. s. uit Racconigi naar het Quirinaal terugkeeren. Dit vervroegde vertrek uit de zomer residentie staat in verband met den toestand der Koningin, die in gezegende omstandigheden verkeert. 1 SERVIë. De lijken van de beide broeders Novakovitsj Z1jn eergisteren, na de gerechtelijke schouwing, die door tal van civiele en militaire artsen werd gehouden, bijgezet. Alle bladen spreken in opge bonden termen over het gebéurde. Het jong-ra- dicale mad „Odjek" schrijft: „De redacteur van een oppositioneel blad werd vervolgd, beticht van diefstal en in de gevangenis neergeschoten in Plaats van voor het gerecht gebjoord te zijn." De „Politika" zegt: „Milan Novakovitsj, eeii te genstander van de tegenwoordige regeering, wilde teen voor een dief doen doorgaan, na hem langen Djd gesard te hebben. Hij werd onteerd, in den dood gejaagd, terwijl hij in zijn vertwijfeling schoot donder iemand te treffen. De politie mag in geen geval personen in de gevangenis afmaken." Al leen het blad „Mali Journal" prijst het optreden van de politie. Het regeeringsblad „Samoeprava" neemt slechts het relaas op, dat de politie van het gebeurde heeft gegeven. i CANADA. De „Standard" verneemt uit Ottawa, dat de Canadeesehe minister van koophandel of diens ambtgenoot van arbeid de Canadeesche staats commissie zullen vergezellen, die naar Japan gaat otn daar te beraadslagen over en zoo mogelijk ven oplossing te vinden voor het vraagstuk der immigratie van Aziaten naar Canada. toen het Britsch-Japansclh; verdrag werd ge sloten, werd daarbij stilzwijgend overeengekomen, at hoogstens 600 Japanners per jaar ia Canada zouden worden ontscheept. De Canadeesche re geering zal nu trachten te verkrijgen, dat Japan bovenbedoelde afspraak handhaaft. De Japansche regeering zou dit in haar hand hebben, door jaarlijks niet meer dan 600 pas poorten uit te reiken aan Japanners die naar Canada willen emigreeren. AMERIKA. Het vriendschapsbetoon, waarmee de Ameri- kaansche minister van oorlog te Tokio, is ont vangen, en de vredelievende woorden, door dien minister in de Japansche hoofdstad gesproken, hebben er geenszins toe geleid, dat in de V. Staten zelf de tegen Roosevelt gerichte campagne tot bedaren is gekomen. Het lijkt, integendeel, of zij door het gebeurde is geprikkeld tot een krachtiger hervatting van den anti-Japanscihen, veldtocht. !;'T De voornaamste bladen der democratische partij wijden hun meeste aandacht aan het voor de deur staande vertrek van de slagsdhepenvloot naar den Stillen Oceaan. Opnieuw wordt dit door be doelde bladen uitgelegd als een bedreiging aan het adres der Japanners. De „New York Sun" beweert zelfs, dat Roosevelt in werkelijkheid den oorlog met Japan wil. Daartegenover meent genoemd blad beteekenen al Tafts vredelie vende en vriendschappelijke woorden niemendal. Het blad brengt dan in herinnering, de woorden van vrede en vriendschap, door admiraal Cervera tot de Amerikanen gericht, aan boord van den Spaanschen kruiser „Vizeaya," vóór hij met dat schip uit de New Yorksche haven vertrok. Tachtig dagen later brak tusschen de Vereenigde Staten en Spanje de oorlog uit. Dat gedeelte der pers hetwelk óp de hand is van Roosevelt, steekt den spot met de nieuwe campagne tegen de Japanners. Officieele berichten. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin, den lichten rouw .zal aannemen voor den tijd van veertien dagen, ingaande op Woensdag 2 October 1907, wegens het overlij den van Z. K. H. den Groothertog van Baden. Btf K. B. is J. C. Robertson, hoofdcommies, chef der afdeeling Militaire Zaken, ter Gemeen tesecretarie van 's-Gravenhage, benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. Bij K. B. is aan den heer L. J. A. Van de Polder, secietaris-tolk met den persoonlijken titel van gezantschapssecretaris der eerste klasse brj Hr. Ms. gezantschap te Tokio, de persoonlijke titel verleend van gezantschapsraad bij het ge zantschap. f In Ongerechtigheid. De ^Standaard" schrjjft Dr. Woltjer heeft de uitdrukking van den psal mist; »in ongerechtigheid geboren": toegepast op het kabinet: tenminste even beslist mort ze toege past op de Ongevallenwet. Toen de wet bjj de Staten-Generaal inkwam, js terstond van Rechts gewaarschuwd, dat de Ziek teverzekering voorop moest gaan dat een Onge vallenwet, zonder Ziekteverzekering achter zich op ongerijmdheden zou uitloopen, en dat welhaast een déb&cle voor de deur zou staan. Aan dat débhcle is men thans toe. Door het gemis van een wet op de Ziektever zekering kan geen wachttijd van 13 weken wor den ingevoerd, en gevolg hiervan was dat 60 pCt. meer ongevallen voorkwamen, dan anders het ge val zou geweest zijn. Dat heeft alle gemaakte berekeningen doen falen, en het tekort beloopt nu reeds over de twee millioen, terwijl het aantal ambtenaren aan de Bank nog steeds onvoldoende is. Nog altjjd zijn er een 290 die des avonds moeten overwerken. Iets wat in een Rijksinrichting niet geduld moest worden. De ontwerpen om aan dezen onhoudbaren toe stand een einde te maken, waren dan ook sinds lang ingediend. Maar ook deze ontwerpen zijn ingetrokken. En nu zijn ze in gewijzigden vorm wel weer ingediend, maar het toeft en draalt, en de wet, die redding moet verschaffen, komt niet. j Zoo wreekt zich een eenmaal begane fout, door Links doorgezet, tegen de ernstige waarschuwing van Rechts in. Staatscommissie voor den Middenstand. In „De Tel." werd dezer dagen bericht, dat „meerdere leden" uit de Staatscommissie voor den Middenstand ontslag zouden hebben geno men, wegens ontevredenheid over de leiding van den voorzitter. „De N. Ct." verneemt, dat dit beslist onjuist is. De uitgetreden leden, slechts enkele in getal, namen ontslag wegens persoon lijke redenen. Eveneens onjuist is het bericht in zake de aanneming eener motie van afkeuring. Bedoelde motie betrof slechts een ondergeschikt punt en werd niet aangenomen maar verworpen. Djambi. mm Blijkens een uit Nederl.-Indië ontvangen tele gram zijki de Djambische bendehoofden Raden Mat Tahir jïn zijn broeder Raden Achmad ge sneuveld. j Dr. Ariënsfonds. Naar „Sobriëtas" meldt bedraagt 't totaal der ingekomen gelden voor het dr. Ariënsfonds thans reeds f 11014.10, waarvan f214.80 ingekomen na het Congres. i De stoomvaartmaatschappij „Zeeland." Gedurende de eerste negen maanden van 1907 zijn met de mailbooten der maatschappij' „Zee- Land" ongeveer 7000 passagiers méér vervoerd, dan gedurende het geheele jaar 1906. De Kamerverkiezing te Schiedam. In „De Standaard" deze driestar: „In zake de stembus te Schiedam zij er nogmaals op gewezen, dat de heer Idenburg zich bij het aanvaarden van de benoeming tot Gouverneur, als eerlijk man verbonden heeft, ten minste drie jaren lang in Suriname te blijven. Deze termijn verstrijkt eerst tegen het laatst van het jaar 1908. f Gaat 't nu aan, iemand voor de Kamer te steunen, van wien men weet, dat hij zijn woord zou moeten breken, om naar de Kamer te gaan? Nog een ander personalia zij hieraan toege voegd. Er is in de pers rondverteld, dat dr. Kuy- per zou verklaard hebben, een eventueele candi- datuur zich te zullen laten aanleunen. Hier tegenover staat vast, dat dr. Kuyper ver klaard heeft alleen ingeval de drie partijen Rechts zich op zijn candidafuur vereenigden, haar in ernstige overweging te kunnen nemen, en zulks onder oijvoeeing, dat ook dan zelfs zijn onder handen studiën de aanneming er van zeer zouden bemoeilijken." I Uit Vlaardingen meldt men aan de „Rotterdam mer" over de candi daatstelling van den heer Staal man: ("i f i j 7 „Naar ons blykt uit de namen onder de ligst voor de candidaatstelling van den heer Staal man, in het district Schiedam, hebben eenige leden van de kiesvereeniging Volksbelang en en kele liberalen en sociaal-democraten hun steun moeten verleenen, daar men van de Christen-demo craten zelf ie weinig mannetjes had. t Ook de onderteekenaars komen voor de heer C. Visser, hoofd eener openbare school alhier, bestuurslid der liberale kiesvereeniging, en J. C. Hofman, oud-voorzitter van Volksbelang, thans lid van de S. D. A. P. en adviseur van Klooster man als hij 's Woensdags hier te Vlaardingen op de Markt optreedt en nog vele andere personen van die richting."- I Jubilé. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer T. Rutgers gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaren de betrekking als bode van den Ned. Protestantenbond afd. Schiedam aanvaardde. Een deputatie uit de Schiedamsche afdeeling kwam hem ten zijnen huize geluk wepsüheu ere bood hem een blijk van waardeering onder cou vert door verschillende leden bijeengebracht. Ook van particuliere zijde ontving de jubilaris blijken, dat deze dag ook buiten den kring zijner onmiddellijke bemoeiing niet onopgemerkt voor bijging. i f Volksbadhuis. In de week van 23 29 September 1907 werden genomen 305 baden lste kl. 2de kl. kuipbaden 19 kuipbaden 37 regen 28 regen 183 school kinder »a5ct 38 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw telefnr. 244. Geopend alle werkdagen van 9£ tot 11^ uur voormiddag. Maandag, Dinsdag en VrjjUug van 8 tot 9 uur 's avonds. Gevraagde Arbeidskrachten. Kuipers mandenmaker (flesschenbeteener) jongens voor stoomkuiperij koperslagerjongens voor sigarenfabriek loopjongen vuurwerker kleermakersleerling mandenmakers jongen halfwas smoutzetter baKkwsjongen halfwas bakker dienstboden. Aangeboden Arbeidskrachten. Timmerman zakkenmaker stoker machi nist jongens voor kantoor verver - bakker letterzetter halfwas verver hail was plaat werker halfwas timmerman halfwas kuiper koetsier halfwas bankwerker voorslager grofbankwerker smidsjongen persenen voor lichte werkzaamheden wasschen aan huis ge vraagd naaiwerk aan huis gevraagd dag meisje straatmaker huisknecht. Van den Directeur van „Schiedam Vooruit" vernemen wijf dat in het pand Buiten havenweg 134 door den heer W. A. Hoek te Rotterdam een machinefabriek zal worden ge vestigd. i f f Op 's-Gravenweg te Rotterdam is gisteniamiddag op aanwijizing door een agent van. politie aangehouden de 17-jarige P. D„ wonende in de Wilhelminastraat aldaar. Hij heeft op de Vee markt een met een hit bespannen wagentje dat daar onbeheerd stond en toebehoort aan H. C. W, v. D., uit Schiedam, weggenomen en is daar mede gaan rijden. Na eenigen tijd getoerd te hebben heeft hij het spannetje onbeheerd op den 's-Gravenweg achtergelaten waar het gevonden en aan den eigenaar teruggegeven is. De jongen is naar het politiebureau in de Meermansstraat te Rotterdam gebracht, Het werk van het bouwen van een houten clubgebouw voor rekening van de Schied, Cricket en Footballclub „Hermes" is gegund aan den heer J. Bokhorst, rnr. timmerman alhier, voor f1300, f UIT ROTTERDAM. Tegen C. J. A. Bartsch, den Rotterdamschen correspondent van „Het Volk", is proces-verbaal opgemaakt ter zake dat hij in het nummer van „Het Volk" van 15 Aug. 11. zou beieedigd fff', iet Rotterdamsche Gemeenteraad..lid F. J u Rijswijk. f Gister zijn te Rotterdam 300 Duitschers aange komen, teneinde de stakers in het havenbedrijf te vervangen. Zij kwamen aan het station Maas aan en werden onmiddellijk met een lichter naar de Parkkade gebracht. I Op versa billende stations tusschen Zevenaar en Rotterdam hebben zij, schandelijk huisgehou den. f Een conducteur die de reis medemaakte, deelde mede dat zij te Arnhem gruwelijk hebben huis gehouden. Op het perron braken zij bestelgoederen open en stalen worst en toen er politie kwam en er een paar wilde arresteeren was het ineens een gehuil van belang van heel de bende. Van eenige arrestatie kwam niet. Uit den trein gooiden zij met flesschen en toen de trein zich in beweging stelde ging het pang» pang» ya© d§

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1