V erspreide berichten. Staten-tfeneraal. tweede kamer. Binnen land. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ENGELAND. - De redactie van de »Dailv Chronicle" heeft telegrammen gezonden aan dg secretarissen der hoofdafdeelingen in het gansche land van den vakbond der spoorweg-mannen. In die telegram men vroeg de »Daily Chronicle" of zij zouden gaan staken in het geval, dat de spoorwegbesturen zou den blijven weigeren, den vakbond der spoorweg mannen te erkennen. Blijkens de in antwoord op die vraag ontvangen telegrammen, hebben alle secretarissen in beves tigende zin geseind, behalve alleen de secretaris te Ipswich. In andere bladen, en ook door Lagerhuisleden, wordt verklaard, dat het uitbreken van een sta king niet kan worden toegelaten, en dat de mi nister van koophandel onmiddellijk behoort tus- schenbeide te treden en een staking moet worden voorkomen. PORTUGAL. Koning Carlos heeft een dekreet onderteekend, waarbij de verkiezingen voor den gemeenteraad in geheel Portugal, op de Azoren en op Madeira, worden uitgesteld tot aan de toepassing van de hervorming in 't administratieve wetboek, volgens hetwelk de regeering aan het lokale bestuur dezelf de richting zal geven als zij dit reeds gedaan heeft aan het centrale bestuur. MAROKKO. De maraboet Boe Dzjehed heeft zich met 2600 ruiters ter beschikking gesteld van generaal Drude om hem te helpen bij het onderwerpen van de stammen der Sjaoeja's, die nog niet in onderwer ping zijn gekomen. Uit Rabat weid gister aan de Parijsche „Temps" geseind, dat de Fransche gezant met sultan Abd- el-Aziz een onderhoud heeft gehad, dat een uur heeft geduurd. Twee viziers van den sultan Uitebben aan den „Temps"-correspondent gezegd, dat zij be grepen dat het Ihiun belang is er naar te streven toet de Fransche regeering tot een overeenkomst te ge raken of haar hun onderwerping aan te bieden. Te Oran is gister weer een geval van pest ge constateerd. Gisiernamindag is te Parys plotseling over leden de directeur van het observatorium aldaar» de neer Maurice Loewy. De heer Loewy was een knap astronoom. Hy schreef verscheidene belang wekkende wetenschappelijke werken over de in de laatste twintig jaren verschenen kometen. Ook heelt Uy zich verdienstelijk gemaakt met een aantal zeer mooie totografiën van de maan. Te Middleton (staat New-York) is gister een brug ingestort op het oogenbiik, dat er een trein met werkvolk overheen reed. Een gedeelte van den trein stortte omlaag. Men telt 1 doode en 25 gekwetsten. Er is een syndicaat gevormd, waartoe be- hoorenPierpont Morgan, Kuhn Loeb en de Eerste nationale bank, dat hulp zal bieden, ten einde een verdere daling van de fondsen op de New-Yorksche beurs te voorkomen. Uit Warschau wordt gemeldDe candida- ten der Poolsche nationaal-democratische party hebben de overwinning behaald by de Douma- verkiezingen te Warschau en te Lodz. De Engelsche torpedojager »Mermaid" is by een aanvaring in de Noordzee zwaar beschadigd. Het slagschip »Renowu" te Portsmouth heeft last gekregen het schip, waarmede de koning en de koningin van Spanje hun reis naar Engeland maken, te begeleiden. Gister is te Londen de internationale con ferentie van scheepseigenaren geopend, waar ook Nederland vertegenwoordigd is, in de kantoren van de Shipping Federation. Het onderwerp van bespreking is de bestrijding van de buitensporige eischen der socialisten betreffende den arbeid. Een .vergadering van arbeiders op de ar beidsbeurs te Milaan heeft gisteravond een nieuwe algemeene werkstaking afgekondigd tot a.s. Vrij dag. Volgens opgaven van de politie hebben er gister 19,387 arbeiders gewerkt in 210 fabrieken; 203 fabrieken waren gesloten; 28,855 arbeiders staak ten. J Volgens een bericht van de „Morning Post" zouden de afgezanten van Moelai Hafid Maandag avond van Londen naar Berlijn zijn vertrokken. Zitting van Dinsdag 15 Oct. De Amsterdamsche stelling. Aan de orde was het wetsontwerp tot instelling van een fonds tot spoedige atwerking der Amster damsche stelling. De Voorzitter verklaarde, het in overleg met de Regeering voeralsnog niet noodig te achten, dat dit ontwerp in comité-generaal moet worden over gegaan. De voorzitter vertrouwde echter, dat de leaen zich zullen onthouden in byzonderheden te reden, welke nadeelig kunnen zyn voor 's lands oeiang. De beer Eland, de algemeene beraadslagingen openende, verklaarde zich voor 't ontwerp. Zicb eueei plaatsende op het standpunt destijds door nem als minister iDgenomen, betoogde spr. de nood- abelykneid der Amsterdamsche stellingweer- j-g«,eiuie de opmerking der bestryders, oordeelde pi. dat 'tien eenenmale onjuist is van een mui zenval te spreken. Aan hen, die alleen geld willen besteden voor verbetering der strijdkrachten, merkte spr., op, dat de doode en levende weermiddelen niet tegen over elkaar maar naast elkander staan. lo. Spr., wees hierbij op het voorbeeld van het buitenland en trad in tal van technische bijzonderheden. Ook hoopte bij, dat ook in ons land het vraagstuk der bestuurbare luchtvaart spoedig ter hand zal wor den genomen. Wat het vraagstuk der approvian deering betreft, merkte spreker op, dat de duur van een belegering afhangt van allerlei omstan digheden. Vast staat echter, dat de Amsterdamsche stelling in den bestaanden toestand zou moeten vallen, zonder dat de honger daartoe dwingt. De heer Van Bylandt vroeg of 't waar is, dat de minister de Hollandsche waterlinie van kanonnen wil ontblooten ten bate van de Amster damsche stelling, of er voor de kanonnen vol doende munitie is en of, indien de stelling com pleet is, er nog een tweede sperfort bij IJmuiden noodig is. De heer Thomson bestreed het ontwerp, dat een brokstuk biedt, waarbij in 't geheel geen reke ning wordt gehouden met de ontwikkeling van het krijgswezen. Een permanent verdedigd Amster dam is nooit van invloed geweest op het behoud onzer afhankelijkheiddit leert de geschiedenis. Een volk, dat zichzelf bewust is, zoekt geen veilig heid achter muren. Spr. beschouwde het ontwerp in beginsel als een misgreep. Bovendien critiseerde spr. hetgeen wordt voor gesteld als onlogisch en oordeelde dat het ontwerp onware verwachtingen opwekt. Spr. trad hierbij in verschillende technische bijzonderheden, voor spelde dat met de stelling nog millioenen gemoeid zullen zyn en oordeelde overigens dat voltooiing der stelling gerust kan wachten, totdat we waar borg hebben voor een leger, waaraan we met volkomen vertrouwen de landsverdediging kunnen opdragen. De heer Van Kol bestreed eveneens uitvoerig het ontwerp, betoogende, dat de Amsterdamsche stelling in haar geheel van weinig Dut is, ja, in het stelsel onzer defensie veeleer nadeelig en mogelyk noodlottig is. Spreker oordeelde, dat de millioenen, aan de stelling besteed, nuttiger voor onze detensie hadden kunnen worden besleed, te meer, wanneer men let op de bodemgesteldheid van ons polderland. Hjj voorzag dat, wanneer men thans weer 8 millioen voor de afwerking der stelling toestaat, de zaak daarmede nog lang niet uit is, maar een 20 millioen zullen noodig zjjn voor een tweede encsnte en voor yjeugels naar zee. Hjj vroeg zich afhebben we daar nu onze millioenen voor gegeven en tracht aan te toonen, dat ze onvoldoende zijn, In een Duitsch tijdschrift verscheen onlangs een artikel over de stelling van Amsterdam en spreker heeft van dien vreemden schrijver meer geleerd over de stelling, dan van alle officieele stukken van Nederlandsche ministers. Spreker heeft onlangs bij zijn bezoek aan de forten te Amsterdam gezien De Voorzitter verzoekt spreker daarover geen mededeelingen te doen, dat is niet de be doeling der regeering geweest, toen zy toestem ming gaf voor het bezoek. De heer Van Kol zegt aan dit verzoek te zullen voldoen en gaat voort met de onvoldoend heid derj stelling aan te toonen. De vijand kent precies de ligging der forten en al gelooft spreker, dat 't gevaar voor een bombardement voor de stad Amsterdam niet groot is, toch kan dat ge vaar vergrooten, wanneer 't stadsplan, 't plan van aanbouw der gemeente, is voltooid. Spreker zou nog eenige zwakke punten der stelling willen noe men, maar hy weet niet of de voorzitter 't zal toe laten. De Voorzitter zegt het liever niet te hebben. De heer Van Kol: Dan hoop ik daartoe in besloten vergadering gelegenheid te hebben. Spre ker gaat door zeer in den breede de technische kwestie der stelling te bespreken. Het doorsteken van den Lekdyk is volgens den heer Van Kol een heilmiddel, dat met eenige telegrammetjes den vyand de zege verschaft. En uitvoerig betoogt de spreker, dat, als de stelling van Amsterdam in één woord volmaakt is, noch tans onze oorlogspositie daardoor allerminst wordt versterkt. We kunnnen ons alleen beijveren om dat te doen, wat voor de handhaving onzer neu traliteit noodzakelijk is. En ook dat zal ons lastig genoeg vallen wanneer onze neutraliteit geschon den, onze grens overschreden wordt, dan is onze val naby. By Hoofdstuk III zal nader onder de aandacht van dit ministerie worden gebracht, of niet, wanneer de schending onzer neutraliteit dreigt, België en ons land, die zooveel belangen gemeen hebben, een belofte kunnen wisselen, waarvan voor beide voordeel te behalen is. Spreker besluit met een pleidooi voor de herziening der Vestingwet, welke zoo weinig wordt nageleefd en gerespecteerd. Vorige ministers van Oorlog hebben toezegging in deze richting gedaan, maar deze minister niet. Al deze militaire aangelegenheden behooren in han den van eene commissie, die op kosten termjjn haren arbeid voltooit. Volkomen eens is spreker het met »De Standaard", dat het Stellingsfonds wachten moet tot de plannen behoorlijk zyn voor bereid. Spr. eindigt dus mët een motie voor te stellen om de debatten thans te schorsen en inmiddels een commissie te benoemen uit de Kamer om dit ontwerp verder voor te bereiden. De Voorzitter opent de debatten over deze motie en schorst zoolang dus de debatten over het ontwerp. De heer Troelstra zegt, dat debat over de motie volstrekt niet debat over 't ontwerp behoeft uit te sluiten. Daartegen geeft de heer T a 1 m a in overweging deze motie niet in behandeling te nemen, als niet strookend met het reglement van orde. De heer Van Kol trekt zyne motie voorloopig in. (Groot gelach en andere teekenen van vroo- lykheid.) De heer Van Karnebeek is zeer voor het voorstel, maar zal als leek over de technische kwestie slechts zeer globaal oordeelen. Wel dege lijk moeten ook de doode verdedigingsmiddelen worden uitgebreid en versterkt, maar daarom hoeft bezuiniging niet te zyn uitgesloten. Ook zouspre ker wel eens iets willen hooren over de nieuwe Hollandsche waterlinie en zou van deze millioenen liever daarvoor wat besteden. Daarentegen ziet de heer Marchant in deze zaak een financieele operatie, waarbij de vraag onzer defensie niet aan de orde komt. Spreker weet wel, dat de minister alles voldoende zal noemen, wat hier wordt voorgesteld en hy vergeet daarby niet, dat de generaals Eland en Staal en ook deze minister hun beste jaren hebben door gebracht in de stelling. Zy is als het ware het tweede vaderland des ministers. Maar in welken toestand is de stelling nu Zeer verschillend is het oordeel van militaire deskundigen zelfs daar over, gelijk spreker met citaten aantoont. Trou wens, men heeft dat ook zelf kunnen nagaan door persoonlijk bezoek. In tegenstelling met den heer Van Kol ziet spreker wel een sterk verdedi gingsmiddel in de stelling, maar stelt z'ch toch niet voor, dat zy ons in de ure des gevaars vei ligheid waarborgen zaldat de stelling met for ten zou moeten ombouwd, ontkent spreker. Dat is een dwaling, die spreker by zichzelf overwon en ook by anderen veronderstelt. By Port-Said was het precies andersom als hier. Daar gold 't de entrée des lands. Zoolang men den vyand daar buiten hield, bleef men meester des lands, maar als men onzen vyand weert buiten Amsterdam is hij toch al heer van het overige deel des lands, dus ongeveer van het geheele land. fega» De vergadering wordt verdaagd tot heden. Officieele berichten. Bij Kon. Besl. van 14 dezer is, met ingang van 1 November a. s.: lo. de schauf-bij-nac!ht W. Römer eervol onf heven van de betrekking van directeur en com mandant der marine te Hellevoetsluis, tevens com mandant der Stelling van de Mondon der Maan en van het Haringvliet; 2o. genoemde vlagofficier bevorderd tot vice- admiraal 3o. aan den vice-admiraal W. Römer, op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioen en onder dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten; 4o. bevorderd: tot schiout-bijl-nac|bit, de kapitein ter zee A. H. Hoekwater; 5o. de betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant der Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, opgedragen aan den schout-bij-nacht .T. Gar din aal, zulks onder eervolle ontheffing voor de thans door Ihjein bekleede betrekkingen van chef van den marinestaf en van de afdeeling Defensie en Personeel bij het Departement van Marinej i 6o. belast met de betrekkingen van chef van den marinestaf en van de afdeeling Defensie en Per soneel bij het Departement van Marine, de schout bij-nacht A. II. Hoekwater. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder vertrok gisteren (Dins dag) met den trein van 4 u. 20 van halte Soest- dijk naar het buitenland. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de burgemeesters van Baarn en Soest en de heer L. R. baron Taets van Amerongen, kamerheer i. b. d. ff De reis van het Duitsche Keizerpaar. Men Terneemt, dat het Duitsche Keizerpaar voor het bezoek aan Engeland met het Keizerlijk jacht »Hohenzollern" van Brunsbuttel zal vertrekken. Mocht het evenwel tegen den 8 November slechts weder worden, dan zal het Keizerlijk jacht naar Vlisssingen vertrekken en zal het Keizerpaar de reis over land tot Vlissingen maken en dan daar den lOen November aan boord van de »Hohenzollern" gaan, om naar Engeland (Port Victoria) over te steken. Men schryft uit Vlissingen aan het »Vad" Als argument, waarom het mogelyk is, dat het Duitsche Keizerpaar bij het bezoek om in plaats van te Vlissingen met het jacht »Hohenzollern" te IJmuiden zal binnenloopen, wordt in het be richt van het Haagsche Correspondentiebureau genoemd het reeds in de tweede helft van Novem ber vergevorderd najaarsseizoen. Wy kunnen, na ter bevoegder plaatse inlichtingen te hebben ingewonnen, melden, dat dit een zeer gezocht argument is. Immers, onze haven kan, volgens verklaring van deskundigen, by alle weers gesteldheid mist natuurlijk alleen uitgezonderd met het jacht worden binnengekomen, iets wat van IJmuiden niet gezegd kan worden. Met een Noordwester Novemberstorm is het binnen gekomen daar zoo niet onmogelyk, toch verre van gemakkelijk. Het is licht te begrypen, dat het Duitsche Keizerpaar door H. M. de Koningin een waardiger ontvangst bereid kan worden in de hoofdstad des lands dan in de Zeeuwsche Scheldestad, doch dat het binnenloopen aan onze haven een reden zou kunnen zyn om de aanvankelijk te Vlissingen be paalde aankomst te veranderen, is niet juist. Alleen de geregelde aankomst van de mailboot der Maatschappij sZeeland", by welk noodweer ook, is reeds voldoende bewys voor de onhoudbaar heid van dit argument. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 18 October 1907 niet plaats hebben. 1 Franeker. Bij de gisteren gehouden herstemming werden uitgebracht 6356 geldige stemmen. Hiervan ver kreeg de heer Helsdingen (S. D. A. P.) er 3340, de heer Van der Molen (anti-rev.) 3016, zoodat gekozen is de heer HELSDINGEN. Bij eerste stemming verkregen de heer Hels dingen 2330, de heer Van der Molen 2597 en dr. Van Raai te (vrijz.-dem.) 1471 stemmen. Wat opvalt, is dat de heer Helsdingen niet meer dan een goede 1000 stemmen van de 1471 og dr. Van Raalte kreeg en dat de antirevolutionnair ruim 400 stemmen vooruitging, zonder dat er in totaal meer kiezers ter stembus kwamen. liet Vredespaleis. In het Septembernummer vau »The Century", een van de eerste tijdschriften van de Vereenigde Staten, wordt het Vredespaleis een bouwkundige vergissing genoemd, een reusachtige teleurstelling en een kolossale mislukking. Het blad hoopt, dat de vergissing niet onherroepelijk is. Treinvertragingen. Naar het „H. I)." uit goede bron verneemt, is dezer dagen door de directie der Staatsspoor wegen een schrijven gericht tot alle inspecteurs van de Maatschappij in zake de treinvertragingen op haar lijnen. In deze aanschrijving wordt er de aandadht op gevestigd, dat, niettegenstaande het drukke sei zoen thans is afgeloopen, toelhi nog vertragingen in den treinenloop zich blijven voordoen, waaraan een einde behoort te worden gemaakt. De inspec teurs worden daarom uitgenoodigd door eigen onderzoek aan de stations de oorzaken van deze vertragingen op te sporen en middelen te beramen om den toestand te verbeteren, een en ander zoo noodig met behulp van de adj-,inspecteurs. De na druk is gelegd op eigen onderzoek. De directie der Staatsspoorwegen wacht van haar inspecteurs de rapporten betreffende dit on derzoek af, om alsdan te overwegen in hoeverre van de door de inspecteurs gegeven wenken ter verbetering gebruik zal zijn te maken om een gere- gelden treinenloop over de lijmen der SS. te ver zekeren. f Moord f Heden-morgen omstreeks 7 uur is door twee spoelinghaalders in de Schie ter hoogte van de Overschiesclhe dwarsstraat drijvende gevonden het lijk van een Scheveningsdhien visscher. Het lijk werd door hen met een haak naar den kant getrokken, daar uit het water gehaakt en op den wal gelegd. Vervolgens brachten zij' biet naar het erf van de boerderij van den heer Meyer. De politie werd inmiddels gewaarschuwd, die het, lijk overbracht naar het lijkenhuisje op de Algemeene Begraafplaats. Bij het vaststellen van het signalement van het lijk, bleek de man, die met een strop om den hals was gevonden een wonde aan het hoofd en den schouder te hebben. Later is het lyk ter gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis vervoerd. De lijkschouwing had heden reeds plaats. Het rusultaat daarvan was van dien aard, dat door den rechter-commissaris een instructie is geopend. Het lyk is reeds herkend als dat van den zee man Ary Dijkhuizen uit Scheveningen. De Kamerverkiezing te Schiedam. Van wege de christelijke partijen zal aanst. Maandag-avond eene openbare vergadering in de zaal der Officieren-Vereeniging worden gehouden, waarin ds. Postma, van Voorburg, als spreker zal optreden. f Het gevonden lijk. De lijkschouwing door dr. Emdtz, gehouden, heeft uitgemaakt, dat hier aan geweldpleging vermoe delijk niet is te denken. Behalve de schrammen aan het gelaat en een verwonding aan de knie, waarschijnlijk door den val veroorzaakt, vertoonde het lijk geen sporen van geweld. Het spoorkaartje, dat bij de doode, herkend als te zijn mej. van Dieren, wonende Sohiedamscfciei Singel te Rotterdam, is gevonden, is in den Haag afgegeven. Zyi heeft dus blijkbaar gevolg gegeven aan haar voornemen om met den sneltrein van 8.18 die te Delft niet stopt, naar Rotterdam terug te keerert. Ziji moet dan van Maandag-avond ongeveer kwart voor negen naast de spoorlijn hebben gelegen. Ten gevolge van de duisternis is zij door het personeel der latere avondtreinen dan niet opgemerkt. Waar men meent hier aan zelfmoord of misdaad niet te moeten denken, is hier vermoedelijk een ongeluk oorzaak van het droevig geval. Wellicht is het portier niet voldoende gesloten geweest en is zij dus uit de coupé gevallen. Een ernstig onderzoek wordt intusschen onder leiding van den, burgemeester van Hof van Delft ingesteld. Wij vernemen nog, dat heden ten overstaan der justitie uit Rotterdam het lyk in het zieken huis alhier is geschouwd. j j Jubilee—Feltzer. Gister herdacht de heer M. P. Feltzer den dag, waarop hij voor 40 jaar als rijksambtenaar in dienst, trad. Door zijn collega's op het kantoor der verifica teurs ontvangen en bij monde van den heer J. Roujs geluk gewenscht, werd hem namens de veri ficateurs een fraaie zilveren inktkoker mi asch- beker aangeboden. Ook de inspecteur der belastingen toonde zijne waardeerende belangstelling door den jubilaris op zijn kantoor te ontvangen en hem te complimen- tecren. Jubile—van Breukelen. Heden herdenkt de blokwachter der H. IJ. S. M. J. van Breukelen den dag waarop hij vóór 25 jaren bij genoemde maatschappij ja dienst trad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2