Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Jhr. Mr. D. J. de GEER. 30ste Jaargang Woensdag 23 October 1907. No. 8942. Officieele berichten. Afsluiting Dwarsstraat. Kennisgeving. Stads-Ziekenhuis. GEKOZEN: Ten strijde tegen den woeker! ABONNIMKNTSPBIJS:! Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRUB DER ADÏERTENTIêNj Van 16 regels ƒ0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden raededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil ly ke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 89. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis, dat tot nadere aan kondiging de Dwarsstraat voor het verkeer met rÜ- en voertuigen zal zjjn gesloten. Schiedam, 23 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AI. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Proces-verbaal, bedoeld bjj' art. 93 dier wet, van de op den 22sten October jl. plaats gehad heb bende herstemming voor de verkiezing van een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal io het Kiesdistrict Schiedam, op de secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd, en dat afschrift daarvan aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23sten October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Aanbesteding. De Commissie van administratie voor het Stads- Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrjjdag, 25 Octo ber 1907, aanbesteden de levering van 30 hectoliters aardappelen, ten dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aanbeste ding voor s'morgens 9 uren aan het Ziekenhuis bezorgd zjjn. De voorwaarden van aanbesteding liggen in middels aldaar ter lezing op iederen werkdag des morgens van 9 tot 12 uren. De Commissie voornoemd, M. A. BRANTS, Voorzitter, W. A. v. DOLDER Dz., Secr. Pennm. Officieele Uitslag der Herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het Kiesdistrict Schiedam. SCHIEDAM: Aantal kiezers Ingeleverde stembiljetten Van onwaarde Uitgebracht op de heeren T)E GEER VERSTEEG OVERSCHIE Aantal kiezers Ingeleverde stembiljetten Van onwaarde Uitgebracht op de heeren: DE GEER VERSTEEG. KETHEL: Aantal kiezers Ingeleverde stembiljetten Van onwaarde Uitgebracht op de heeren DE GEER VERSTEEG VLAARDINGEN: Aantal kiezers Ingeleverde stembiljetten Van onwaarde Uitgebracht op de heeren DE GEER VERSTEEG VL AARDINGER-AMBACHT Aantal kiezers Ingeleverde stembiljetten Van onwaarde Uitgebracht op de heeren DE GEER VERSTEEG SCHIEBROEK Aantal kiezers Ingeleverde stembiljetten Van onwaarde Uitgebracht op de heeren DE GEER VERSTEEG Totaal aantal kiezers8083 uitgebrachte stemmen6916 van onwaarde38 uitgebrachte geldige stemmen6878 Uitgebracht werden op de heeren Jhr. Mr. D. J. DE GEER (Chr.-Hist.)3667 stemmen. H. J. VERSTEEG (Liber.)3211 Ie DISTRICT. lie DISTRICT. Ille DISTRICT. Totaal 1073 1389 1405 3867 1013 1310 1298 3621 4 3 4 11 547 617 582 1746 462 690 712 1864 589 545 2 - 364 179 278 270 172 98 995 1303 746 3044 760 965 501 2226 5 9 9 23 415 509 293 1217 340 447 199 986 226 196 2 131 63 79 58 37 21 IV. (Slot.) In Duitschland waren de zoogenaamde „Pfand- leihanstalten" vrijwel overeenkomende met onze „lombards", die aldaar tijdens de zeventiende en achttiende eeuw ontstonden, oorspronkelijk on dernemingen, slechts uitgaande van en gedreven door den Staat of door een gemeente. Daarnaast ontwikkelde zich eerst in de laatst verloopen eeuw ook het particulier bedrijf van paniïhuishouderij, echter vooreerst nog vrijwel overeenkomende met de openbare banken van leening. De oude Duit- sehe wetgeving liet het bedrijf echter slechts toe na verkregen vergunning van de overheid en onderwierp het aan een zeer strenge controle; zoo vooral de Pruisische Gewerbe Ordnung van 17 Januari 1845. Het ontwerp eener derge lijke G. O. voor den N. Duitschen Bond wilde de wettelijke verplichting van Staatsvergunning 'hand haven, wat echter geen genade vond bij den Rijksdag. j i' f f j Integendeel werden in de G. O. geen andere beperkende bepalingen ten slotte opgenomen dan het redht dat de Staat aan zich behield, toegestane vergunning wegens overtreding van politiebepa- lingen, diefstal, ongeoorloofd hooge woekervvin sten enz. weder in te trekken. Bovendien waren' de plaatselijke besturen gehouden, voorschriften] te geven omtrent het toezicht der politie op en de boekhouding van de houders der banken van leening. j L I i' Deze geringe beperking bleek al spoedig totaal onvoldoende tegen het toenemen van woeker en andere kwade praktijken. De vrijheid tot de uit oefening van het zeer voordeelige bedrijf leidde tot een steeds toenemende uitbreiding er van. Het. werd in den regel gedreven door personen van het meest verdadht allooi, wier geslepenheid hen ecjhfer buiten de handen der politie wist te houden. Klachten in menigte bereikten de over heid, die langen tijd besluiteloos scheen in het nemen van afdoende maatregelen. Eindeljjk, bij de wet van 3Q Juni 1900, werd de verplichting tot vergunning van regeeringswege weder inge steld, en het toezidhf op de banken van leening zeer verscherpt. De zoogenaamde „huizen van •verkoop met recht van wederinkoop", „Rück- kaufsgeschafte" werden aan dezelfde bepalingen, boekhouding, controle, renteberekening etc. be treffende, als die der openbare banken van lee ning onderworpen. De prijis, die als inkoop door den „koopman" betaald wordt, geldt voor den verkooper nis tijdelijke afstand van het be leende, het verschil tusschen de verkoop- en de' latere terugkoopsom als bedongen vergoeding voor, het geleende bedrag en de overgaaf van het be-; leende voorwerp is slechts het pand voor die geleende som. En zoo blijft de verkooper eigenaar.; De koopman kan het pand niet verkoopen buitenjl den wettigen eigenaar om, en de eerst© heeft!! zich te houden aan de beschreven afspraak nopens den termijn van terugname. Op de basis dezer staatsrechtelijke voorschriften en tot aanvulling er van is een gansche rij van staatsrechtelijke bepalingen, deels vanwege den wetgever, deels als plaatselijke voorschriften, in het leven geroepen, die de groote belangstelling der overheid in deze zeer gewichtige materie be wijzen. Wij citeeren als zoodanig o.a, de Pruisi sche wet van Maart 1881, de Saksische van April 1882, de Beiersche van Augustus 1879, do Wurtembergsche van Maart 1882, de Badensche van Juni 1881. Al deze reglementeeren een ma ximum van renteberekening, de boekhouding, den duur der termijnen, het politietoezicht en de pu blieke verkooping van vervallen, niet terugge kochte panden. 1 In Oostenrijk mochten, ingevolge het decreet van 22 Aug. 1845, in geen geval particuliere personen tot het houden van pandhuizen en ban ken van leening toegelaten worden; het oprichten van zulke ondernemingen werd alleen vergund aan vereenigingen en gemeentebesturen, doch al- leer. wanneer de behoefte daaraan kon worden bewezen. Deze ondernemingen stonden, zoo al niet onder de onmiddellijke leiding, dan toch on der de hoede en Sbiet toezicht der Staatsregeering. Deze bepaling bleef van kracht tot Dec. 1859, toen de wet de uitoefening, vag jjgt bedrijf go)t aan particulieren toeliet, doch slechts na wettig verkregen vergunning, Bij besluit van 15 Maart 1883 werd de uitoefening van het bedrijf meer der vrijheid gegeven, daar de bestaande inrich tingen niet aan de toenemende behoefte volde den, maar steeds bleef de eisch eener wettelijke concessie gehandhaafd. In geen geval mocht ieder, die er lust toe gevoelde, een bank van leening stichten of een pandjesjbuis houden, onder wel ken vorm ook. Bekend goed zedelijk gedrag bleef conditio sine qua non, politietoezicht en nauw keurig gecontroleerde boekhouding steeds ver plichtend. De wet van 23 Maart 1885 regelde de zaken nog nader en nauwkeuriger. Zij bepaalt de voor waarden waaronder de vergunning alleen kan ge geven worden, verbiedt het uitoefenen van ©enig ander bedrijf naast dat van houder eener bank van leening, legt den lombandhouder de verplich ting van borgtocht op, bepaalt dat de verkoop van vervallen pandgoederen overeenkomstig het bepaalde bij artt. 310 en 311 yan het Wetboek van Koophandel moet geschieden, verbiedt het weder beleenen van verpande voorwerpen en van beleenbriefjes en houdt voorschriften in omtrent de renteberekening.. Een ministerieel besluit van 24 April 1885 regelt de wijize van het voeren der administratie en boekhouding van den lombardhouder nogmaals nader. j In Frankrijk bestonden onder het oude régime talrijke publieke banken van leening; inrichtingen van particulieren werden niet geduld en beston den slechts clandestien. Deze openbare instel lingen werden tijdens de revolutie afgeschaft en een volledige vrijheid op dit gebied toegestaan, die weldra de treurigste gevolgen had. tr ver hieven zich luide klachten omtrent woeker en afpersing onder de lagere volkklasse, en alge meen werd de wensch naar terugkeer tot de vroegere toestanden uitgesproken in tal van courantenartikelen en brochures. Een wet van den 16 Pluviose, Jaar 12, bepaalde, dat banken van leening voortaan slechts met toestemming der regeering mochten opgeridht worden. Art. 41i van de Code pénal bedreigde, wie in dezen de wet ontduikte, met zware straffen, alsmede wie bij verkregen vergunning de politie-voorschriften niet nauwkeurig nakwam. De voorschriften wer den bovendien gedurig verscherpt, den pandhuis- houders werd ;het eenvoudig volgens een bepaald systeem lastig gemaakt, en het einde was, dat het beleeningsJjedrjjf in Frankrijk uitsluitend door publieke inrichtingen wordt gedreven, volgens wet telijke bepalingen bij de wet van 1851. Belangrijk o. a. hierbij is, dat in het geheele Rijk in alle banken van leening voor de verschil lende voorschotten, onverschillig op welk pand, één rentevoet wordt toegepast, wat in Duitscbiand niet het geyal is. j In Nederland hcerscjbt te dezen opzichte, gelijk als met alles wat tot deze kwestie in betrekking staat, de grootste wanorde en totale beginsel loosheid. f l In tegenstelling met Frankrijk bestaan in Enge land in het geheel geen publieke banken van leening; daar heeft men enkel particuliere pand huishouders, maaralweder onder staatscon trole en niet zonder wettelijke vergunning. Het bedrijf is reeds sedert langen tijd bij afzonderlek© wet geregeld. Thans gelden de verordeningen lei „pawnbrokers''-act van 1872. Volgens deze heelt de bankhouder een vergunningsbewijs (excise-li cense) noodig, dat jaarlijks opnieuw moet worden aangevraagd en slechts onder overlegging van een politieverklaring, dat de aanvrager gedurende het afgeloopen jaar zich. aan geenerlei overtreding in zake zijn bedrijf, en de daarop betrekking hebbende bepalingen, heeft schuldig gemaakt. Eén enkele gestrafte overtreding belet de hernieuwing der vergunning; deze overtredingen gelden vooral: opzettelijk bedrog in de taxatie der beleende goe deren tegenover minderjarigen, het helen van ge stolen goed, oneerlijke renteberekeningen, ver- valsching van boeken en beleeningsbriefjes en. verzet tegen de uitoefening der wettige controle. De renteberekening is naar vaste tarieven bepaald en de pandbriefjes zjjn van regeeringswege vast gestelde modellen, welker invulling telkens door de politie moet worden gecontroleerd. Ook be vat de pawnbrokers-act nadere eg duidelijke vota-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1