Dagblad voor Schiedam Omstreken. 30ste Jaargang Zaterdag 26 October 1907. No. 8945. TWEEDE BLAD. Gemeente-begrooting. Uit de arbeidersbeweging. ABONNEMENTSPRIJS; Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent.. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50 PRIJS DER ADYERTENTIëN: Van 16 regels 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. MEMORIE VAN ANTWOORD van Burgemeester en Weihouders op het verslag van het onder zoek der Gemeentebegrooting voor 1908 in de af deeling en van den Raad. Algemeene Beschouwingen. Dat een omvangrijk stuk als de begrooting in zoo korten tijd bewerkt zonder fouten zou moeten worden afgedrukt, is wel wat veel ge vergd. Dat uit het voorkomen van enkele druk fouten de conclusie wordt getrokken „de begroo ting is met te weinig accuratesse samengesteld" getuigt o.i. niet van een welwillende beoordee- ^8- i De bewering, dat de begrooting wijst op een zorgelijken financieelen toestand, betwisten wij. Een gemeente aan den waterweg van Rotterdam naar zee, die meer dan 200 bunders land bezit geschikt voor handels- en fabrieksterrein, die eigen gasfabriek en drinkwaterleiding heeft en daartegenover een schuldenlast beeft te dragen met grooler dan de onze, is! o.i. geen gemeente, die in financieelen nood verkeert. Wel willen wij erkennen, dat uit een financieel oogpunt. Schiedam een moeilijken tijd moet door maken. Doch al behoort men den toestand flink onder de oogen te zien, men doe dat rustig en zonder overdrijving, zoowel in de eene als in de andere richting. Te pessimistisch zijn werkt verlammend, en er dient voor Schiedam uitgekeken en gewerkt te worden. Dat Burgemeester en Wethouders ten aanzien van het grondbedrijf niet zouden weten waarheen fcij willen, moeten wij ontkennen. Het grondbedrijf had reeds in 1904 ingesteld moeten worden. Ware •lat toen geschied, dan zouden- moeilijkheden, Waarin wij nu verkeeren, voorkomen zijn ge- Worden. l De le-.chikking over een gedeelte van bet batig Saldo van 1907 houdt verband met de uitkeering, die, naar wij ons voorstellen, de administratie der private bezittingen ook over 1907 aan den gewonen dienst heeft te doen wegens bij te schrij ven rente. Het veTslag verklaart dat er ernstige grieven Werden geopperd tegen de inrichting der begroo- ung met betrekking tot de bezittingen behoorende tot do Administratie der private bezittingen. Inderdaad moet volgens art. 13 der verorde ning van 29 Juli 1907 (Gembl. no. 10) een afzon derlijke begrooting voor dat bedrijf worden opge maakt. Doch bet kon toch van ons College niet ver- Wacht worden dat 'bet na de vaststelling dier Verordening op 29 Juli, nog vóór het opmaken der begrooting de administratie volledig zou heb ben ingericht. Bovendien hebben wij alle reden te meenen, dat heeren Gedeputeerde Staten bij de geldende Voorschriften een aldus ingerichte begrooting niet Zouden hebben aanvaard. Daarom werd de inrichting van de begrooting zoo gelaten als zij was. Doch de geldelijke gevolgen moesten toclb wor den aangegeven en daar men nog niet in het bezit van een in onderdeden opgemaakt plan van mbreng, moesten zij globaal worden geschat. Om den leden van den Raad bij het afdeelings- Onderzoek eenig meer denkbeeld van de zaak b) geven is daarop, zoo goed en zoo kwaad het 8)ng, voorloopig een meer gepreciseerde opgaaf °Pgemaakt en verstrekt. Opdat de Raad echter ten volle over deze zaak k°n oordeelen heeft ons College zich beijverd oen volledigen staat van inbreng voor de bouw- b-'rreinen samen te stellen, die, gelijk den leden Vari den Raad bekend is, thans gereed is. Volgens dien staat is het bedrag der in 1908 te schrjjven rente na, aftrek der opbrengsten, f 52.238.531/2. C f Ten zeerste heeft het ons verbaasd in bet Verslag de bewering aan te treffen, dat voor de Ohsfabriek en de Drinkwaterleiding alle winst iri de gewone kas komt zonder dat. aflossing plaats heeft. i' In |de meeste Gemeenten wordt afschrijving toe gepast in den gebrekkigen vorm van aflossing, doch 'hier is de afschrijving in haar zuiveren vorm aangenomen. De verordening op de geldelijke verhouding nu van 27 November 1906 (Gemeenteblad no. 15) verzekert niet alleen een behoorlijke afschrijving voor de verbruikbare bezittingen art. 4, maar schrijft ook nog een reserve voor buiten gewone gevaren voor art. 6 en kent boven dien nog een buitengewone reserve tot verzeke ring van de geregulariseerde winstuitkeering art. 9. f Ten slotte wordt nog de overwinst onder de Buitengewone ontvangsten opgenomen art. 9, 3e lid. De bij deze. begrooting geraamde afschrijvin gen nu. zijn vermeld voor de Gasfabriek op blz. 94, voor de Drinkwaterleiding op blz. 100. Voor de Gasfabriek varieeren zij tusschen 3 en 25o/o en voor de Drinkwaterleiding tusschen 3 en 5o/o van den kostrpijs der verbruikbare be zittingen. De voor die afschrijving uitgetrokken bedragen zijinvoor de Gasfabriek f 17909.88 voor de Drink waterleiding f 16043.95 Het. kapitaal voor die bedrijven de grond in begrepen, bedroeg op 31 Dec. 1906 reap. fö32.177.49i/2 en f590.679.03. Voor de reserve en buitengewone reserve en verdere inlichtingen verwijzen wij behalve naar de 'bedoelde verordening voor 1906 naar het ver slag over den toestand der Gemeente en voor het begrootingsjaar naar de boven aangehaalde blad zijden. Voorstellen omtrent belastingherziening zullen spoedig aan Uw ooi-deel onderworpen worden. Uitgaven. I Volgn 56. Jaarwedden van de Wethouders. Hoezeer wij erkennen dat bij verhooging van sala ris de Wethouders in de gelegenlhieid zouden zijn een. deel van hun private werkzaamheden aan anderen over te doen, is een voorstel tot ver hooging van ons niet fe verwachten. Tot nu toe werden de sociale aangelegenheden door het College in zijn gcfaleel 'behandeld, waaraan wij' ons wenschen te houden! De opmerking, dat Burgemeester en Wethouders onderling de werkzaamheden regelen, onderschrijL ven wij volkomen. Daarom behoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat de invloed van een persoon zou domineeren. Presentiegeld der leden van den Raad. Op voorstel van Uwe vergadering werden de presentiegelden der raadsleden, kort nadat zij wa ren toegekend, weder afgeschaft. Wij meenen deze quaestie aan Uwen Raad te moeten overlaten. Volgn. 64. Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het gebouw of vertrek, be stemd voor de vergadering van den Raad en van Burgemeester en Wethouders en voor de Secretarie der Gemeente. f 'En Volgn. 65. Onderhoud en aankoop van meu belen voor die gebouwen of vertrekken. In hel. algemeen is in deze begrooting en zoo ook hier fhiet algemeen onderhoud uitgetrokken op 1 o'd van de getaxeerde waarde der gebouwen, het geen toch zeker niet te hoog kan worden ge noemd. f De bewering, dat het verblijif in he't tegen woordig gebouw toch niet bestendigd zal worden, willen wij niet onvoorwaardelijk onderschrijven. In ieder geval zal nog menig jaar moeten ver- loopen, voor dat men over een nieuw raadhuis zal kunnen beschikken; en wat de meubelen be treft, die zouden later zonder bezwaar .overge bracht. kunnen worden naar bet nieuwe gebouw. Volgn. 68. Kosten van het archief. De ver hooging van de jaarwedde van den archivaris werd reeds voorgesteld bij' de begrooting van 1903. Wij verzuimden daarnaar te verwijzen. Zie handelingen 1902, bijlage 73, blz. 390 en 391. De bezoldiging is niet bij verordening of af zonderlek besluit doch bij de begrooting bepaald. De zolder van bet archiefgebouw is ongeveer aan de grens van zijn belasting. De vloer van (bet. achtervertrek is slecht en moet verbeterd worden; beton is noodig omdat de bestaande vloer door zwam bedorven is. Nieuwe bergruimte is noodig, omdat van de secretarie een verzame ling archiefstukken moet overgebracht worden. Met wat men zich voorstelt te maken, wordt op de eenvoudigste wijze in de behoefte voor zien. j Volgn. 69. Kosten van aanplakken en omroe pen. - In den loop van het jaar wenschen wij Uwen Raad in de gelegenheid te stellen, zich over dit onderwerp uit te spreken. Volgn. 77. Kosten van de kiezerslijsten en van bet uitoefenen van kiesverrichtingen. Het komt ons voor dat f2.voor een werk dat pl. m. f4,50 kost, niet te hoog is. Wil men deswege een voorstel doen, dan dient dit gekleed te worden in den vorm van een voorstel tot wijziging van het tarief der leges. Volgn. 85. Kosten van toezicht en van invor dering der plaatselijke belastingen. De wen- schelij'kfceid met het bestaande stelsel te breken kunnen wij niet inzien. De stelling dat de baten aan de gemeente ont trokken worden is hier onjuist. Zou men de vervolgingskosten in de gemeentekas willen laten vloeien, dan zou men den ambtenaar die de ver volgingsstukken uitreikt, een billijke bezoldiging moeten geven. i Of dit laatste in de praktijk aanbeveling ver dient, betwijfelen wij. Ook bij de Rijksbelastingen heeft men dit niet in zijn volle consequentie aan gedurfd. Volgn. 91 Belooning van de inspecteurs, die naars en verdere beambten van politie mitsgaders van de veldwachters. De laatste regeling der jaarwedden van de agenten van politie beoogde hoofdzakelijk het mogelijk te maken, dat spoedi ger de maximum-jaarwedde kon worden bereikt, waarbij tegelijkertijd de minimum-jaarwedde, als zijnde dit noodzakelijk, werd verhoogd. De maximum-jaarwedde werd voldoende geacht. Enkele agenten 1ste klasse konden van die nieu we regeling geen genot hebben, omdat zij' reeds in het bezit van de maximum-jaarwedde waren. Wordt nu aan die agenten een toelage toege kend, dan kan er niet aan ontkomen worden, dat hun collega's, als deze denzelfden diensttijd achter den rug hebben als zij: thans, ook om die toelage zullen komen, jdie dan niet zal kunnen worden geweigerd. Die toelage zou dus een bedekte verhooging dei jaarwedde zijn, en gekleed kunnen worden in dezen vorm, dat na 9 jaren dienst als agent lste klasse de jaarwedde andermaal met f25. werd verhoogd, en alzoo gebracht op f275. Er moet echter niet uit het oog worden ver loren, dat de oudste agenten lste klasse, voor wie wordt gepleit, veel vroeger tot dien rang rijn bevorderd dan hun collega's dierzelfde klasse, voor de oudsten kwam die bevordering na 1/2 a 3 jaren dienst, en voor de anderen na gemiddeld 11 jaren waardoor zij ook langer in het ge not van de aan dien rang verbonden boogere bezoldiging zijn geweest. j Volgn. 93. Onkosten voor de nacht- en stille wachten Een veihooging der bezoldiging van de 3de klasse agenten van 20 op 30 cent per uur zou een vermeerdering van kosten geven •van f 2800.alzoo een totaal uitgaaf vor deren van r-j- f8400.terwijl men 15 agenten der 2e klasse in totaal kan bezoldigen met f9000.—. Thans berust men in de bestaande organisatie, ook omdat de dienst bij" de nachtpoli tie voor velen een welkome bijverdienste is. Zou men meenen, dat voor de 3de klasse agen ten 20 cent per uur geen voldoend loon is, dan is het voorstel te verwachten om de agenten 3de klasse te vervangen door agenten 2de klasse; wat onbetwistbaar de voorkeur verdient, en waar door aan de agenten lste en 2de klasse langer rusttijd kan gegeven worden. Volgn. 94. Kosten van wachtgebouwen en bu reaux alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen Het voorstel tot het aanbrengen van veranderingen in het Hoofdbureau van Politie geschiedde niet met de bedoeling om de inspec teurskamer te verbeteren, doch beoogde den agen ten een beter lokaal te verschaffen. Tlhans blijkt dat vergrooting en verbetering van het lokaal der agenten kan worden verkregen zonder veran dering van de inspecteurskamer en zonder hooger kosten dan waren geraamd; Voor deze verandering moet het uitgetrokken bedrag worden gehand haafd. f f I Een verbetering der politiewacht aan het Hoofd kan eerst aan de orde gesteld worden als omtrent de in uitzicht zijnde verplaatsing is beslist. Vóór de politiewacht aan het station kan ge bouwd worden, dient thans eerst beslist te zijn, welke plannen van stadsaanleg in die wijk tot uitvoering moeten komen. Volgn. 97. Jaarwedden voor twee deskundigen belast met het scjhouwen van de distilleerketels in de branderijen en distilleerderijen, ieder k f 200. Voorstellen tot regeling van het toezicht op z.g. boerenbakken zullen weldra aan Uw oor deel worden onderworpen. Be bestaande schouw die o.i. volgens de woor den der verordening ook de ruwketels omvat, wordt voor deze nutteloos geacht en niet op ben toegepast. if, Volgn. 99. Belooning en premiën aan de brand- spuitlieden. De bezoldiging van f520.voor een bode-magazijnmeester is voldoende omdat de arbeid die hij zal moeten verrichtten in doorsnee niet meer dan een halve dagtaak vordert. Groote technische kennis wordt van hem niet gevraagd. Blijkt de persoon die benoemd zal worden voor zijn taak zeer geschikt of verkrijgen zijn werk zaamheden meer omvang iian wij ons 'ffiians voor stellen, dan zal voor hem een hooger bezoldiging gevraagd worden. Volgn. 100. Onderhoud van brandbluschmid- delen en reddingsmiddelen. Wij moeten ernstig waarschuwen tegen verlaging van het voorgedra gen cijfer. f Het volgend jaar moet de stoomspuit gekeurd worden; ontmanteling kan men daarbij eischen. Bovendien vergete men niet, dat vele kosten bier genoemd, vroeger ten laste van gemeentewerken kwamen. Het aangevraagde is beslist geen weelde. Ons personeel is goed; men beeft thans te zorgen voor voldoend materieel. 1 1 Kosten der Schutterij. Evenals het overgroote deel der besturen van andere gemeenten in ons land meenen ook wij; dat de gemeente als zoodanig zich heeft te' ont houden van financieele tegemoetkoming van ge- ëmploieerden der Schutterij: na hare opheffing. Tegenover de behoefte aan bezuiniging kunnen wij geen vrijheid vinden onze meening te wijzigen. Volgn. 104. Kosten ter voorkoming en bestrij ding van epidemische ziekten. Verschillende uitgaven waren vroeger onder andere hoofden gebracht. Het voorgedragen cijfer van f390,— komt ons noodig voor om eenig fonds te hebben tot bestrij ding van event.ueele uitgaven die toch ieder jaar weder voorkomen. Volgn. 105. Kosten voor de openbare zwem plaats Met een verwijzing naar het bij vorige begrootingen verklaarde, erkennen wij dat de be staande inrichting niet geaflht kan worden aan de behoeften te voldoen. Vruchteloos is edhter getracht op voordeelige wijze een ruimer gelegenheid te verkrijgen. Het bouwen van een nieuwe zwemschool komt ons, met het oog op de financiën, niet geraden voor. De f300.— worden noodig geacht om het be staande in bruikbaren staat te houden. De slot vraag meenen wij met het vorenstaande tevens beantwoord. f Volgn. 108. Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen en van de bouwpolitie. Geheel ten onrechte wordt hier beweerd, dat de post met f900. verhoogd is. O.i. blijkt uit de toelichting zeer voldoende, dat een hooger cijfer is bereikt, om dat bezoldigingen, die vroeger uit andere posten gekweten werden, thans op no. 108 zijn gebradat. Wij meenen dat 'het Voorstel tot het toekennen vair een belooning aan den Secretaris der Com missie voor de Gemeentewerken volkomen gewet tigd (Slot volgt). Staking Deventer Katoenmaatschappij. Men meldt 0. m. aan het »Dev. Dbl." Gister kwam ons vat betrouwbare zijde ter oore, dat de directie der Deventer Katoenmaat schappij over een veertien dagen de fabriek weder zal open stellen. illlllinnunill.i-;:;;:-!;:'-. .lllUllimilliUiUUi I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 5