Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaargang. Donderdag 14 November 1907. No. 8960. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Staten-Beneraal. ABONNEMENTSPRIJSj Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BureauBOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIêNi Van 16 regels f 0.92 met inbegrip van bewijsnummer. Elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 25 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Staatsraad in buitengewonen dienst, Commissaris der Koningin in deze provincie, het navolgend bericht ter ken nis van belanghebbenden bjj de zeevaart Schietoefeningen van het fort Pampus", Zuiderzee, 3e district. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal niet alleen op 12 en 13, maar zoo noodig ook op 14 en 15 November 1907 een schietoefening worden gehouden van het fort ^Pampus". Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (0 c.M.), waarby onveilig wordt gemaakt een sector begrensd door de rich tingen 0'/4Z en Zt03/40 (67°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het lort «Pampus" eene roode vlag waaien, van minstens één uur vóór den aanvang jjer schiet oefeningen tot aan het einde daarvan bovendien zullen tegelijkertijd roode vlaggen waaien van de batterjjen «Diemerdam" en sDurgerdam", de Westbatterjj nabij Muiden en den kerktoren te Muider berg. (Zie »Ned. krt." no. 212) Schiedam, 14 November 1907. De Burgemeester van Schiedam. M. A. BRANTS. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de ürma P. J. Wou- terlood om vergunning tot opriehting van een gistpakkery met een gasmotor van 24 paarden kracht, in het pand staande aan de Schie, No. kadaster sectie B, No. 1320 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 28sten November a.s., des middags ten 12 ure, ten raad huize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zyn zjj, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het gemeentebestuur of een of meer zjjner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14den November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. Keizer Wilhelm te Londen. j De ontvangst in de Gildenhal. Gister zijn de Duitsche Keizer en de Keizerin te Londen geweest, waar zij een bezoek brachten aan de Gildenhal. 1 1 l Omstreeks halfeen arriveerde het keizerlijk echtpaar in de Gildenhal. Vanaf het Padding- tonstation tot aan de Gildenhal stond een ont zaglijke menschenmassa, die de keizerlijke bezoe kers recht hartelijk toejuichte. De lord mayor en de Londonsche gemeenteraad boden in de Gildenhal den Duitschen Keizer een adres aan om H.H. M.M. in Londen welkom te heet en. Het adres vervolgt: „Wij verheugen er ons op Ij welkom te hoe ten niet alleen als een nauwen bloedverwant van onzen beminden vorst, maar als de vermaarde lieerscher over het Duitsche volk. Uit ons eigen naam en uit dien van de burgerij van Londen geven wij gaarne uitdrukking aan de gevoelens van eerbied, vriendschap en gene genheid, die het volk van het Vereenigd Konink rijk jegens het Duitsche volk koestert." Het adres eindigt met de hoop uit te spreken. dat het. zoo lang tusschen Duitschland en Groot- Britannië bestaande gevoel van eerbied en ach ting, steeds sterker en meer verzekerd zal wor den, tot, heil en geluk van de twree volken. „Wij bidden" aldus het adres „dat Uwen Majes teiten een lang leVen en gezondheid worden ge schonken om nog vele jaren te re gee ren over uw welvarend, tro.u'w en vereenigd volk." Aan het gastmaal in de Gildenhal sprak de lord mayor als volgt: j „Deze redevoering zal hartelijk begroet worden niet alleen uit hoofde van den diepen eerbied, dien wiji vooi uwe Majesteiten persoonlijk gevoelen, maar ook wegens den oprechten eerbied dien wij steeds zijn blijven voelen voor het groote en vriendschappelijke rijk. Wij beschouwen het als een groote eer, dat de hooge bloedverwanten van onzen vorst gedurende hun kort bezoek zich ver waardigd hebben naar de City te komen en de burgerij vian Londen te veroorloven lien in de aloude hal welkom te heetcn. In het bijzonder zijn wij ermede ingenomen, dat de Keizerin in staat was den Keizer te vergezellen en getuige te zijn van de geestdriftige ontvangst, die de hoofdstad u zoo gaarne aanbiedt." Betreffende 's Keizers bezoek 16 jaar geleden, zeide de lord mayor„Tussclien dien tijd en thans hebben wij nimmer de belangstelling voor Uwer Majesteits vroeger bezoek verloren of opgehouden met te hopen dat dit bezoek zou worden herhaald. Uwer Majesteits tegenwoordigheid schenkt ons de hartelijkste en begrijpelijke voldoening en genoe gen, en wij danken u daarvoor als een nie'uw bewijs van uwe welwillendheid en achting. Vele len, sinds Uwer Majesteits laatste bezoek, maar -de tijids- en lotswisselingen hebben klaarblijkelijk weinig invloed op Duitschland geoefend. Dc Kei zer regeert nog steeds met al die bewonderens waardige werkzaamheid, bekwaamheid en ijver, die hem altijd gekenmerkt hebben. Zijn onver moeide belangstelling voor wetenschap, letterkun de en beschaving in het algemeen is thans even sterk als zij ooit geweest is. Nooit was Duitsch land's prestige en des Keizers populariteit gro'o- ter dan nu. De geboorte van een onmiddellijken troonopvolger heeft hier evenveel genoegen ge schonken als aan de onderdanen van Uwe Ma jesteit. Wij wenschen van geheeler harte ons aan te sluiten bij het vreugdebetoon in Duitschland in zake- deze heugelijke gebeurtenis. Wij honen oprecht, dat Uwer Majesteits regeering nog lange jaren zal duren; wij hopen en bidden, dat Uwe Majesteiten gespaard mogen blijven om +e genie ten van de welverdiende genegenheid en den èèr- bied van uwe onderdanen, en van de achting en den eerbied, waarop uwe deugden en persoonlijke verdienste aanspraak hebben. In zijn antwoord op dezen dronk sprak de Keizer, mede uit naam der Keizerin, zijn dank baarheid uit voor de hartelijke ontvangst, die zij in Londen gevonden hadden. „Toen ik," vervolgde de Keizer, zestien jaar geleden van deze plaats sprak, zeide ik dat mijn doel bovenal is den vrede te handhaven. De geschiedenis, durf ik hopen, zal mij dit nageven, dat ik dat doel sedert dien onophoudelijk heb nagestreefd. De voornaamste steun eri grondslag voor den wereldvrede is het behoud van de goede betrekkingen tusschen onze twee landen, en ik zal die versterken zooveel in mijn vermógen ligt. De verlangens van het Duitsche volk in dezen zijn dezelfde als de mijne. Dan zal het uitzicht een blijde toekomst toonen en de handel kan zich ontwikkelen tusschen volken, die geleerd hebben elkaar te vertrouwen." tegen de overdracht van den Congo aan de Bel gische natie. f Men kan nu de namen aanhalen van honder den Belgen, die zich onderscheidden door ont dekkingen, door hun moed, door hun geest van verzoening en door allerlei groote daden. Men meent in België dat wij, in Engel-and, de waarde el de opoffering dezer mannen niet kennen. Indien de Belgen wisten, wat wij! er van ken- nin, hoezeer wij' waardeeren wtat door hen werd gfwrocht, en hoezeer wij verlangen, dat de na tionale pogingen der Belgen niet- onvruchtbaar blijven, zou gansch de Belgische bevolking aan dringen, opdat de verlangde oplossing zoo spoe- dg mogelijk intrede. (Hbld. v. Antw.) PERZIë. De Sjah van Perzië heeft Dinsdag, vergezeld v.n zijn Ministers, verscheiden prinsen en adel- ljke personen in de Nationale Vergadering den eed afgelegd op de grondwet. Hij dankte de afge- raardigden voor den arbeid, dien zij reeds in lét belang van land en volk hadden verricht. De afgevaardigde Sayzid Masrullah beantwoord- er den Vorst en gaf namens de vergadering de vrzekering van de gevoelens van trouw, die zij ioor het Vorstenhuis koestert. t »L' Echo de Paris" meldt, dat de abassadeur vsi Frankrjjk bij de Porte, de heer Constans, vornemens is ontslag aan te vragen. Wordt dit oitslag verleend, dan zal de heer Beau, gezant vm Frankrijk te Saigon, den heer Constans opvol- gjnoemd als opvolger van den heer Beau. De fregatkapitein Starke is benoemd tot ma rine attaché van Duitschland te Parijs, Te Bradner, Ohio, heeft een hevige ontploffing plaats gehad in de werkplaatsen van de Hercu les Torpedo Company. Zeven personen kwamen erbij om het leven. Uit Belgrado wordt gemeld, dat 200 obliga ties van 500 dinars, vertegenwoordigendeu een waarde van 100.000 dinars, zijn ontvreemd uit de Nationale Hypotheekbank van den Staat. De Madrileensche «Liberal" meldt, dat de ommissie voor de reconstructie der Spaansche marine heeft goedgekeurd een bedrag van 198.654 000 tres. voor de reorganisatie der bewape- ting aan te vragen. De koningin van Italië is gister van een iochter bevallen, die den naam Jeanne kreeg. Het Italiaansche koninklijke echtpaar had reeds drie kinderenprinses Yolando, prinses Mafalda en kroonprins Humbert, respectievelijk geboren in 1901, '02 en '04. Uit Dublin wordt geseind, dat de geruimen rijd geleden op Dublincastle gestolen kroonjuweelen weer even geheimzinnig als ze verdwenen waren op hun vroegere plaats zyn neergelegd 1 De Koning van Portugal heeft aan den »Temps"-correspondent te Caescaes gezegd, dat de dictatuur, in het belang van het land, niet eerder zal opgeheven worden dan wanneer een normale toestand zal zyn ingetreden. Het gerucht loopt te Londen, dat er onder handelingen gaande zijn tusschen Engeland en Duitschland over ruiling van grondgebied in Zuid-West-Afrika. Er is sprake over de ruiling van de Walvischbaai (Damaraland), hetgeen En- gelsch bezit is, voor een strook grond dat Duitsch- Zuid-West-Afrika met Zuid-Afrika verbindt. BELGIë. Sir Harry Johnstone schrijft in een brief aan de „Times" dat hij uit de geschriften van den zendeling Grefell en uit die van de Baptist Mis sion, van 1878 tot 1907, de zekerheid heeft op gedaan, dat geen monarch loyaler gediend werd dan Koning Leopold, door de meerderheid der Belgen, Italianen en Scandinaviërs, die meehiel pen van den Congo te maken wat hij nu is, en dit voor belachelijk lage loonen en jaarwedden. Hij is overtuigd dat, zoo België de quaestie met iets meer zorg wilde bestudeeren en den Congo overnemen op voor de inboorlingen, voor België en voor de wereld aanneembare voorwaar- den, geen enkel EngcbJclmtan zou protestoeren TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 13 Nov. Indische begrooting. Aan de orde was de suppletoire Indische be grooting ten behoeve van de opleiding van in- landsche rechtskundigen. De heeren Van Deventer en Van Kol juichten het ontwerp toe in het belang eener goede rechtspraak in Indië en verheffing van den inlander. Na dankbetuiging door den minister Fock voor den ondervonden steun, is het ontwerp zonder stemming aangenomen. Vervolgens kwam in stemming het wetsontwerp voor het opsporen van delfstof!in van staatswege hier te lande, met de daarop voorgestelde amen dementen le van den heer Van Karnebeek, om het verbod voor partieul eren om opsporing te doen, te binden aan een termijn van 8 jaren2e een sub amendement van den heer N'dens om dien termyn te stellen op 15 jaren 3e van den heer Van Kol, om aan particulieren, die voor December jl. geen concessie hadden of vroeger, niet slechts te verbieden het aanboren van zouten en steenkool, maar ook van bruinkool Het sub-amendement-Nolens werd aangenomen met 37 tegen 22 stemmenhet aldus gewijzigde amendement-Van Karnebeek werd goedgekeurd; het amendement-Van Kol werd verworpen met 42 tegen 21 stemmen. Het ontwerp is aangeno men. Daarna zyn aangevangen de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting. De heer Heemskerk erkende met de Re geering voor de ambtenaren en militairen het recht van vereeniging en vergadering en het recht van petitie, maar meende, dat de Regeering die organisaties erop moet wyzen, dat zy zien bmnen zekere grenzen moet houden en dat de R-geeinig ervoor moet zorgen, dat van bedoelde reen ten tvu beperkt gebruik wordt gemaakt. Spieker vestig de er tevens de aandacht op, dat aan Het recht van petitie volstrekt niet kan worden ontleend het recht op een beschikkingdaarby komt, dat. door die kringen ook gedaan wordt aan politieke actie. Bespottelijk is 't eenvoudig, dat een Matrozen- bond als zoodanig een kiesrechtmeeting houdt. Eveneens is het verkeerd, dat ambtenaarsgroepjes aan Kamercandidaten vragen stellen met bei oog op private belangen. Hierdoor wordt de politiek, bedorven. Spr. verweet het Kabinet een tweeslachtig karakter, vooral blykende uit het voorstel tot grondwetsherziening, waarby nogal wordt afgewe ken van de vrijzinnige coalitie door het opschui ven naar links. Spr. critiseerde oorts het beleid t5e\ennen,i£^um,J^jmiC§n wordt betracht. Want, vroeg spreker, is er niet iets humoris tisch in gelegen, dat de benoeming van den heer De Beaufort tot commandeur van den Nederl. Leeuw juist bekend werd op den verjaardag van een ander staatsman van eenigszins andere rich ting, die geen blijk van waardeering ontving. Voorts beweerde spreker, dat van een onpartijdig overleg van het Kabinet met de Rechterzijde niets is gebleken. Wat den financieelen toestand betreft, oordeelde spreker, dat de inkomsten uit de Staatsbedrijven gescheiden moeten blijven van de gewone rijks-financiën. Besprekende, de roeping der rechterzijde, zeide spreker dat de antithese zal bestaan bljjven. Ontbinding der rechterzijde zou zyn het prijs geven der macht om werkzaam te zyn in bet nationaal belang. De heer Troelstra oordeelde, dat bjj de be schouwing der hedendaagsche omstandigheden er geen sprake kan zyn van dankbaarheid en tevre denheid. Wijzende op de veelvuldige faillissemen ten van credietinstellingen enz. oordeelde spr., dat het van de Regeering schandelijke nalatigheid is zoo lang te laten wachten op een regeliDg der naamlooze vennootschappen. Voor den arbeider zag 't er, volgens spr. ook wegens de stijging van de pryzen der levensmiddelen, en de toenemende werk loosheid zeer donker uit. Ook tegen dit laatste behoort de regeering waakzaam te zijn. Spr. verweet de Regeering ook het dralen met sociale hervormingen en critiseerde het twijfelach tige op militair gebied, waar van geen bezuini ging bljjktvooral uit het optreden van den Mi nister van Oorlog in zake het blijvend gedeelte. Tot een dusdanig handelen was die mine er niet verplicht. Hij was blijkbaar voor de con-ervatie- elementen, maar door zijn daad heeft hy een recht matige beroering onder het volk gebracht. Spreker besprak voorts het beleid van verschillende rmni- ters en- meende, dat het Kabinet wel bly zou zijn nu het verlost is van minister Coben S 'i <p. mi nister Veegens had, volgens spreker, t< I-u tel ling verwekt, zelfs bij zijn naaste politieke v.n-n- den. Ter demonstratie wees spr. op bet gebeurde by de vraagstukken ais de Bathpolder, de Zuid- Amerika-ljjn en de motie voor Staatsexploitatie der mijnen. Ook minister Rink is geen krachtige figuur gebleken. Men zie slechts zyn arbeid op onderwijsgebied. Trouwens over het algemeen blijkt het kabinet geen voldoend prestige te be zitten om de moeilijkheden, waarvoor het staat, te overwinnen. De herhaalde nederlagen zyn tnei- van 't bewijs. Bij zijn verder betoog scnetste spr. het onzaglyk gevaar dat gelegen is in de maebt der Katholieke Kerk voor vooruitgang, ontwikke ling en vrijheid. Ook in anti-revolutionnaire kringen he-^sebf. 'n zeer gevaarlijk geestelijk terrorisme. In ut 'er- band besprak spreker het gebeur ie op d<- jongs:..* Deputatenvergadering. Na vervolgens ook i v-ueu te hebben op de partijsehakeerin gen aan Je lin kerzijde betoogde spr., dat 'n reëele bodem voor onze politiek moet zyn: de conservatieven eener-. zijds en de democraten andererzij is. Wij stam in ons land vrywel op het dooie punt. Om van den^ Vb U. [±i r gC 1o ouvion i oo on nn i Sounia Aonir girm öljn g6D. t_zülllclUXj lïlirilöltjr Yciu i ïuftuvjioiij tt ui u#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1